Legercommandant Zuid-Sumatra door zijn officieren afgezet Roombaron"Desmedt komi voor Min. Wysjinski verwerpt het Indische Korea-voorstel Londen ontvangt de belangrijkste conferentie na de oorlog De Britten vrezen nationa!isatie olie-industrie in Irak Actie bedoeld om regering te steunen Luchtbrug van V.S naar Indo-China Mooiste poes van de wereld Massa Nederlandse room gesmokkeld Dinsdag 25 Nov. 1952 VERENIGDE NOORDHOLLANDSÊDAGBLADEN 77e Jaargang No. 11577 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna „TOT HEIL VAN HET LEGER EN DE STAAT'' Djakarta „betreurt het eigenmachtig optreden" Nog dit jaar advies over televisiebeleid Dodelijk verkeersongeval ie Grootebroek „Onjuist en onecht" Critiek op EVC-leiders Vergoeding ook voor bedrijfsschade r~ Gemenebest bespreekt economische problemen Premier de Casperi Athene naar Ceiger is op natuurlijke wijze gestorven Nog koud, maar minder sneeuwbuien WEERBERICHT Twee Indonesiërs in de hoofdstad gearresteerd Waiersnood in Halië Eisenhower bezocht het hoofdkwartier der V N Enorme olieleiding van Irak naar Syrische haven in gebruik OPZIENBAREND BELGISCH ZUIVELSCHANDAAL Boete van 20 miilioen gulden geëist Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironumnaer 449041 Telefoon 2345 tarieven: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand f 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 TERWIJL DE COMMANDOWISSELING bij de territoriale legerleiding van ?M hinnT>, ItÏÏT1! n°<? VT in het Scheugen ligt, komt thans het bericht binnen, dat ook de territoriale- en troepencommandant van Zuid- Sumatra, overste Kosasih, Zondag in Palembang door onder zijn leiding staande officieren van zun functie is ontheven. Het commando werd overgenomen door overste Kretarto, de commandant van de tiende brigade van Zuid-Sumatra. Een woordvoerder van «verste Kretarto deelde mede, dat de commandowisseling rustig verliep en het overgrote deel van de strijdkrachten in Zuid-Sumata be sloot zich achter de nieuwe leider te scharen. Voorts voerde hy ais reden van de actie aan, dat overste Kosasih niet meer in staat was de toestand meester te blijven en de leiding verder op zich te nemen, zodat het gewenst werd in te grijpen tot heil van het land en het leger. Kosasih zou in gebreke zijn gebleven een duidelijke houding aan te nemen ten aanzien van de huidige toestand met het oog op de gebeurtenissen van 17 October in Djakarta. Overste Kretarto zelf deelde nog mede, dat de maatregel is bedoeld om de regering te steunen in h«t oplossen van haar moeilijkheden. Hij heeft een koerier naar Djakarta gezonden. De gebeurtenissen hadden plaats kort na het bekend worden van de jongste verklaring van het kabinet. De verwijderde overste Kosasih mag zich overigens vrijelijk bewegen. In diverse Indonesische perscommen taren naar aanleiding van de regerings verklaring van Zaterdag wordt gezegd dat deze veel eerder had moeten wor den afgelegd, anderen schrijven echter „Beter laat dan nooit". Volgens „Merdeka" zouden de com mandanten van drie regimenten in Oost-Indonesië zich achter overste Wa- rouw hebben geschaard. Dit zou ook zo zijn met de militaire commandant van de Zuid-Molukken, al zegt een an der bericht weer, dat deze heeft ge weigerd naar Makassar te komen. UOEWEL dus de nieuwe commandant in Zuid-Sumatra zegt tot zijn daad te zijn gekomen als actie van steun voor het kabinet te Djakarta, heeft de Indonesische regering zelf Maandag middag een verklaring uitgegeven, waarin zij zegt het gebeuren te betreu ren, omdat dit eigenmachtig optreden de oplossing, zoals bedoeld in de re geringsverklaring (waarin maatrege len worden aangekondigd tegen leger leiders, die zich met de landspolitiek bemoeien) nog meer bemoeilijkt. Dja karta legt er tenslotte de nadruk op, dat elk optreden, dat de inspanningen van de regering bemoeilijkt, dient te worden vermeden en dat alle oplos singen aan de centrale regering moeten worden overgelaten. Vandaag zal de regering een verga dering beleggen, waarop de stappen zullen worden besproken, die het ka binet in zijn verklaring van Zaterdag heeft aangekondigd. Het schijnt, dat wordt overwogen om als eerste stap mutaties te doen plaatsvinden in de leiding van het ministerie van Defen sie. De minister van Defensie zou te dien aanzien voorstellen aan het kabi- r.et doen. Overigens verneemt bet blad „Merdeka" uit welingelichte kringen, dat het zeer waarschijnlijk is, dat de minister van Defensie zich zal terug trekken, hetgeen overigens niet bete kent dat dan ook hef kabinet-Wilopo zou heengaan. In kringen van deskundigen wordt verwacht, dat het advies van de televi- sieraad betreffende de uitbreiding van de zendtijd nog dit jaar de minister van Onderwijs, K. en W. zal bereiken. Reeds enige weken bestaat er ecu luchtbrug tussen de Westkust der Ver. Staten en Indo-China. Met ingang van December zal het huidige aantal vluch ten (10 per week) worden verdubbeld, aldus heeft Maandag een woordvoer der van het Amerikaanse leger te Washington verklaard. De luchtbrug is ingesteld om de levering van bepaalde goederen, die dringend nodig zijn, te versnellen. (Van onze correspondent. Gistermiddag heeft zich te Groote broek een ernstig verkeersongeval voorgedaan, waarbij de 14-jarige Cor- nelis Botman uit Bovenkarspel om het leven kwam. Botman, die scholier was op de r.k. ambachtsschool te Groote broek, reed in het vroege middaguur met twee van zijn vrienden op de Zes- stedenweg in de richting Enkhuizen. Het drietal zag de weg belemmerd door een aldaar geparkeerde bakfiets. Op het moment dat een achterop rijdende Nacobus de jongens reeds ge passeerd was, probeerde B. tegelijk met de autobus langs de bakfiets te rijden, hetgeen hem noodlottig werd. Vermoedelijk slipte toen zijn rijwiel, met het gevolg dat B. onder de auto terecht kwam. Hij werd vrijwel op slag gedood. Het partijcongres der C P.N. Op de laatste dag van de openbare zittingen van het partijcongres der CPN heeft de vakverenigingsleider Berend Blokzijl in antwoord op de vele critiek van het congres op de hou ding van de EVC geantwoord, dat an dere, jongere vakverenigingsleiders de schuld droegen van de gemaakte fou ten. Paul de Groot verklaarde nader hand, dat Blokzijl zich niet als een verantwoordelijk leider gedroeg, daar hij geen zelfcritiek uitte, doch de jongere vakverenigingsleiders aanraad de de hand in eigen boezem te steken. Landbouwslichting vraagt: Als gedode veestapel op tijd werd ingeënt Wanneer een veestapel wegens mond en klauwzeer wordt afgeslacht ontvangt de benadeelde boer een vergoeding voor zijn gedode dieren. De Stichting voor de Landbouw heeft thans een vergoeding voor bedrijfsschade bepleit voor die veehouders, die tijdig hun dieren heb ben laten inenten. Men acht zulks een stimulans voor tijdig, algemeen en vrij willig inenten tegen mond- en klauw zeer. WANNEER Donderdag de premiers, de ministers van financiën en andere ministers van het Britse gemenebest onder leiding van Winston Churchill te Londen samenkomen, wacht hun een agenda met vijf punten welke alle belangrijke economische en financiële vraagstukken van het Gemenebest en de wereld omvatten. Niet alleen zal men de economische ontwikkelig in de afgelopen jaren bestuderen en aan de hand daarvan de perspectieven voor het sterlinggebied voor de komende jaren opstellen, maar ook wil men nagaan, wat men tegenover het buitenland wil bereiken en op welke wijze. Het wordt de belangrijkste na-oorlogse conferentie van het Gemenebest. De Italiaanse premier, Alcide de Gas- peri, zal eind December een officieel be zoek aan Athene brengen. In Februa ri van dit jaar bracht de toenmalige Griekse vice-premier, Sophocles Veni- zelos, een bezoek aan Italië. De politie van Saarland heeft meege deeld dat bij schouwing van het lijk van Geiger is gebleken, dat de dood niet het gevolg is van geweld. Vandaag zal te Rome een interna tionale conferentie over de vooroorlogse buitenlandse schulden van Oostenrijk beginnen. Zondagmiddag kwam er al weer een einde aan de tijdelijke weers- verbetering. Koude lucht stroom de rechtstreeks van de IJszee over IJsland en Schotland naar ons land. Gistermorgen meldde Den Helder sneeuw, hagel en onweers buien. Hierbij vielen hagelstenen van meer dan een centimeter dik te. Ook gisteren overdag kwamen er nog tal van sneeuw- en hagel buien voor, welke vandaag al be langrijk minder zullen zijn. Het blijft nog vrij koud, maar het ziet er naar uit, dat de aanvoer van koude lucht uit het Noorden zal worden afgesneden door een de pressie, die bij IJsland naar het Oosten beweegt. November heeft zich dit jaar al flink van een win terse zijde laten zien. In de afge lopen nacht kwam in onze kust provincies nachtvorst voor, maar in het binnenland daalde de tem peratuur al tot drie d vijf graden Celsius onder het vriespunt. Verwachting tot hedenavond. FRAAI WINTERWEER In de Noordelijke helft van het land aanvankelijk nog enkele sneeuw- of hagelbuien. Overi- Kenjj flinke perioden met zonne schijn. In de ochtend matige Noord-Westelijke wind. Later zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. In de middag tempe raturen enkele graden boven het vriespunt. WOENSDAG: Zon op 8.18, onder 16.36. Maan op 13.58, onder 1.56. HE leider van de Sowjetdelegatie bjj de Ver. Naties, Wysjinski, heeft in de politieke commissie der V. N. de resolutie van India om te komen tot een oplossing van de Korea-impasse giste ren van de hand gewezen. Hij zei, dat deze resolutie niet bedoeld is om een einde aan de oorlog in Korea te maken, doch om de strijd te doen voortduren, zy biedt volgens Wysjinski geen oplos sing, evenals de 21-mogendheden, de Mexicaanse en de Peruviaanse reso luties, omdat zü is gebaseerd op „on juiste, onechte en daarom zwakke ar gumenten", voegde de Sowjetminister er aan toe. Hij hield vast aan een onmiddellijk staken van het vuren, zoals geëist in c i Poolse ontwerp-resolutie. Zoals men weet, willen de Westeiyke mo gendheden de kwestie der krijgsgevan genen eveneens direct geregeld zien om dan pas te komen tot een staken van het vuren, omdat anders de gehele eventuele wapenstilstand toch op losse schroeven zou blüven staan. Zondagavond hebben de 21 mogend heden, en de oorspronkelijke resolutie tot oplossing der krijgsgevangenen- kwestie en de gewijzigde Indische resolu tie, die nu door Wysjinski is verwor pen, besproken. Men had over diverse punten opheldering verkregen en zou over enige tijd de besprekingen voort zetten. pjE Noordelijken hebben de Britse strijdkrachten in Korea via luid sprekers kerstcadeautjes beloofd. Deze zouden aan de prikkeldraadversperrin gen gehangen worden. Door de luid sprekers werd gevraagd „Waarom ga je niet thuis kerstmis vieren vrind? Je cadeautjes zullen zoals gewoonlijk aan de prikkeldraadversperringen hangen". Vorig jaar hingen de Chinezen kleine geschenken, zoals pakjes sigaretten en sigarettenkokers aan een versierde kersboom, die zij in door de Britten bezet gebied achterlieten. Gisteren zün in hun woning te Am sterdam gearresteerd door de vreemde lingenpolitie de Indonesiërs Sunito, voorzitter van de organisatie Perhim- punan Indonesia en Go Gien Tjwan, di recteur van het Indonesische persbureau Antara. Zij zijn aangehouden op grond van het bedrijven van ongewenste politieke activiteit. Het zou in de bedoeling van de minister van Justitie liggen hen na verhoor als ongewenste vreemdelingen uit te wijzen naar Indonesië. Tengevolge van hevige overstro mingen van de rivier Panaro in Italië zijn verschillende gebieden onder water komen te staan. Op de foto ziet ge een door het water „overrompelde" boerderij. Het pluimvee heeft de wijk genomen in het geboomte. yg|j>V J> -y.&y «y j Generaal Eisenhower heeft het eer ste bezoek aan het hoofdkwartier der Ver. Naties te New York gebracht sinds zijn verkiezing tot president. Hij was o.a. in gezelschap van John FosterDul- les, die minister van Buitenlandse Za ken wordt. Het gezelschap werd ont vangen dor de algemene secretaris Trygve Lie. de rubberprijs. Canada hoopt op maat regelen, waardoor de beperkingen in de handel met de dollarlanden, waar toe het zelf ook behoort, zullen wor den verminderd. land aan Canada en later aan de V.S. dollarleningen zal vragen als steun aan het pond sterling, indien tot herstel der omwisselbaarheid zou worden besloten. Omwisselbaarheid sterling voornaamste verlangen Naar verluidt wil Australië vooral streven noat.sppedige. cvawisselbaarheid Het wordt mogelijk geacht dat Enge-7 mi!io»R ton. vai\ het pond sterling en naar vrijere J J- handel, vooral met de Verenigde Sta ten. Aangezien Zuid-Afrika erg gesteld is op verhoging van de goudprijs, zal het deze kwestie koppelen aan die der omwisselbaarheid van het pond, waar van het eveneens voorstander is. Be slissingen zullen echter ten aanzien van het goud niet kunnen worden genomen. Voorstellen dienaangaande zullen ech ter door India niet worden gesteund. Dit land wil verder zijn uitvoerpoli- tiek wijzigen, en minder grondstoffen en meer afgewerkte goederen expor teren. Van Pakistan worden belang rijke suggesties aangaande de omwis selbaarheid van het pond sterling ver wacht. Ceylon verlangt verhoging van Deze poes, een vierjarige blauws Persiaan van Engelse origine, is door een internationale jury te Parijs uitverkoren als de mooi ste poes van de wereld Gisteren is een buisleiding geopend, welke de oliebronnen van Kirkuk (Irak), verbindt met de Syrische haven Banias. De buisleiding, welke 556 km lang is, heeft 43 mililoen pond sterling gekost. De capaciteit bedraagt 14 mil- lioen ton ruwe olie per jaar, waardoor de totale hoeveelheid ruwe olie, die vervoerd kan worden door de drie buis leidingen, welke op het ogenblik in ge bruik zijn tussen Irak en de Middel landse zeekust, wordt gebracht op 22 Uit West- en Zuidwest-Frankrijk worden als gevolg van zeer zware ge- genval overstromingen gemeld. In het kader van de maatregelen, die zijn genomen na het rumoerige weekeind in Irak en de instelling van een nieuwe regering onder leiding van generaal Mahmoed, is in Bagdad en omgeving tot nader order de avond klok ingesteld. Dit was o.a. nodig door het hier en daar nog optreden van de monstranten. Sommige demonstranten droegen borden met levensgrote foto's van de Perzische premier, dr. Mossa- aeq, onder wiens bewind de nationali satie van de deels Britse olieindustrie in Perzië tot stand kwatn. De nieuwe premier van Irak heeft aangekondigd, dat de a.s. verkiezigen directe verkie zingen zullen zijn ingevolge de wens van de oppositie, inplaats van de vroe gere getrapte verkiezingen. Voorts be loofde hij, dat zijn regering haar uiter ste best zal doen om de algemene her vormingen in te voeren en de armen „voedsel, onderdak en kleding te verschaffen De jongste gebeurtenissen in Irak hebben enige zenuwachtigheid ver oorzaakt in kringen van de olie-in dustrie in Londen. Men gelooft al daar, dat in de eerste plaats de voor standers van nationalisatie van de Engels-Iraakse Oliemaatschappij in Irak moeten worden beschouwd als de aanstokers van de politieke beto gingen. In deze Olie-industrie zijn ook Amerikaase, Franse en Nederland se belangen verankerd. In dit verband kan ook melding worden gemaakt van het feit, dat een Perzisch blad de ge beurtenissen in Irak samenvatte onder de kop „De Britten wacht een nieuw Abadan" IN het Antwerpse Paleis van Justitie zal op 8 December het volgende tafereel spelen van een opzienbarend zuivelschandaal, waarvan de vroegere dokwer ker, thans „roombaron Desmedt" genoemd, de centrale figuur is. Tegen hem en enige medeplichtigen is in eerste instantie wegens smokkel van duizenden tonnen room uit Nederland een boete van ongeveer 20 miilioen gulden geëist. Een enorm smokkelcomplot, waarbij ook Belgische douaniers betrokken schenen te zün geweest, alsmede enige Nederlandse zuivelfabrieken, waarvan twee der grootste in Zuidelijk Drenthe en in Brabant liggen, is met het aanhangig maken van een proces tegen Desmedt en de zijnen opgelost. Ruim anderhalf jaar echter hebben zy vrywel ongestoord hun gang kunnen gaan. room. Daarmede bleek het lek ech ter niet gestopt. Desmedt en diens medewerker vonden die roomimport nu eenmaal 'n gezellige en voordelige zaak en besloten ermee door te gaan. Zij vonden uit, dat Nederlandse ex porteurs uitvoermachtigingen van het Bedrijfschap voor Zuivel moeten heb- bij, doch dat deze machtigingen aan de grenzen achterblijven. Zij wisten crok, dat de invoer van gecondenseerde melk in België vrij was. Dies werd room in Nederland aangekocht en onder uitvoermachtiging en van de juiste etiketten voorzien door de Ne derlandse douane gebracht. Tussen de grensposten, in Niemandsland, ver dwenen de etiketten „room" van de verpakkingen. „Het sneeuwde er eti ketten", verklaarde een ooggetuige. De verpakkingen werden dan omge doopt in „gecondenseerde melk". Op een tweede factuur werd de room dan als gecondenseerde melk bij de Belgische douane binnengebracht. „HE ROOMBARON", die reeds voor dien op smokkelgebied actief schijnt te zijn geweest, kreeg zijn gro te kans in de nawinter vam 1950 toen de Belgische regering, op grond van verschillen in productieprijzen een heffing op uit Nederland ingevoerde boter legde. Zo kon concurrentie wor den voorkomen, althans men dacht zulks. Bij deze regeling voor roombo ter werd echter vergeten om ook eer heffing oP Nederlandse room te leg gen. En aangezien men uit room de roomboter fabriceert, nam de vrije uitvoer van Nederlandse room naar België een enorme vlucht. Zo konden bepaald Belgische fabrieken goedko pere roomboter maken, dan hun con currenten. Het Belgische ministerie van Land bouw stak spoedig een stokje voor deze lucratieve, doch voor de Belgi sche producenten nadelige legale in voer en legde ook eèn heffing op QETUIGEN hebben verklaard, dat, althans op bepaalde Belgische grensposten, enig douanepersoneel mede in het complot moet zijn ge weest. Zeer vaak zijn ladingen van deze romige gecondenseerde melk on gemoeid doorgegaan, nadat doune- personeel in optocht met panne' 'os een „tol" in de vorm van hoeveelhe den room had geïnd. In andere ge vallen, wanneer monsters van de „room", d.w.z. van de geconderseer de melk moesten worden genomen, werd ijlings de „roombaron" ge waarschuwd, die dein vliegensvlug met zijn auto aan kwam suizen, een gezellig praatje op een douanepost maakte en dan tersluiks de roommon- sters voor monsters „echte geconden seerde melk" verwisselde. Dan was de jas immers weer klaar! Toen de activiteiten van de „room baron" en diens trawanten te zeer in het oog gingen lopen werd ingegre pen. De behandeling van deze affaire is zeer snel verlopen, en nu is het wachten op een uitspraak. J^ERKWAARDIG is echter, dat sinds het met de room van Desmeidt geen botertje tot den boom meer is de frauduleuze invoer van boter uit Nederland weer hand over hand is toegenomen. Nog steeds bestaat de hoge grensheffing op boter, die door België en Nederland wordt gedeeld en nog steeds vinden vele smokkelaars, dat zij die heffing ook wel kunnen verdienen. Het ligt in de verwachting, dat de Nederlandse douane steeds gestrenger tegen frauduleuze uitvoer van room boter zal gaan optreden.'

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1