Wetenschappelijk onderzoek partijen en verkiezingen van .Fysrsr.? „Draaiboek" was grondslag van grootse oplichting Begin met een voetgangerstunnel onder het Y te bouwen Reeks bekentenissen duurt voort in Praag Proces tegen Mau-Mau-leiders in Xenya begonnen Ru im honderd Navo-vliegbases in West-Europa Regeling voor ons land onmogelijk gONgE TAFEL-CONFERENTIE TE PARIJS Verkiezingen-1956 de toetssteen? Nu vijftien jaar geëist tegen vrouw, verdachte imiHiiiiBiiiHitiiimiiiiiiwiiffliniiiiiiiiiiiHffliiifliiiiHntiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Jh Bennetje inU... KERMISGLORIE De Unesco-staf stelt zich achter dr Jaime Bodet Schrijvers draaiden de cel in Prof. Juliot-C urie zal worden gezuiverd Door de Franse communisten Marken dringt aan op dijk naar vaste wal Dr. ir J A Rmpers adviseert Amsterdam Goedkoopst en snelst te realiseren Hogere lonen in de bosbouw n Sjarett: Dit proces is een klucht" Kenjatta ontkent schuld VS. vragen uit'evering van corrupt ambtenaar Franse mijnwerkersbond wil een staking Dertien in Nederland Nieuwe arrestaties in zaak-Combinatie (Van onze parlementaire redacteur) voor leden der wetgevende organen met alle kracht "ter hanT verklezln&cn vorderd te worden." Aldus luidt de algemene concilie „5. a genomen en be door de Franse Vereniging voor de Wetensehan der deelnemers aan de de met dit onderzoek samenhangende vra^tukken te tn i' bespreking van Ronde Tafel. Aan deze besprekingen die drTe li "TT5'®"16 naast een klein aantal Belgische en Franse deskundigen van i j namen hoogleraren mr dr J. Barents ¥ttTtSSSS?3JS: deel dr W. Verkade en dr J. J. de Jong. nE besprekingen over de mogelijkhe- V den en moeilijkheden met betrek king tot de bestudering van de politie ke partijen hadden tot resultaat het op stellen van een zeer uitgebreid plan van onderzoek, dat in België, Frankrijk en Nederland zal worden gebruikt als richtlijn voor verdere studies. Inzake de verkiezings-analyses werd uitvoerig van gedachten gewisseld over de te volgen methoden en de hierbij na te streven doeleinden. Over de in ons land bestaande plannen deelde prof Barents mee, dat in beginsel reeds was besloten het verkiezingsonderzoek in een nauwe samenwerking tussen de Kring voor Wetenschap der Politiek en verschillende politieke en andere or ganisaties aan te pakken. Het is de be doeling allereerst met behulp van plaatselijke studies de nodige ervaring op dit gebied op te doen om dan later bijvoorbeeld ter gelegenheid van de Tweede Kamer-verkiezingen in 1956, op grotere schaal te gaan werken. Te ge legener tijd hopen wij op de resultaten van dit belangwekkende en belangrijke onderzoek terug te komen. Het practische belang LIET te Parijs besprokene heeft niet alleen voor de beoefenaren van de nog zo jonge wetenschap der politiek maar ook voor de practische staatkun- Moordzaak-Keesje Schreurs De advocaat-generaal bij het ge rechtshof te 's-Hertogenbosch heeft gis termiddag een gevangenisstraf van vijf tien jaar en ter beschikkingstelling van de regering geëist tegen de 42-jarige weduwe J. M. G.H. uit Zierikzee, we gens moord op het tachtigjarige Zeeuwse boertje Keesje Schreurs. De misdaad is, zoals men zich zal herinneren, begaan in Augustus 1946 te Bergen op Zoom, waar de verslage- ne in het St. Catharina-gesticht zijn le vensavond doorbracht. Behalve moord waren de verdachte diefstal en verber ging van de stoffelijke resten ten laste gelegd. Zij werd in April van dit jaar door de rechtbank te Breda veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien jaar en ter beschikkingstelling van de rege ring. Op 17 September is de openbare behandeling van deze zaak voor het hof in Den Bosch aangehouden. Verdachte verklaarde gisteren, dat haar onder verdachte omstandigheden overleden echtgenoot, de wachtmeester der rijkspolitie G., de moord op Schreurs zou hebben begaan. Zij beken de schuldig te zijn aan de beroving en het mede doen verdwijnen van het stoffelijk overschot in de achter het huis aanwezige put. f)E nougatfabrikant Willem Stuvé is niet meer, lezen wij in een krant. Dezer dagen is hij te Haarlem op 66- jarige leeftijd overleden, aldus een kort bericht, en met hém is een van de meest bekende Nederlandse kermismensen heengegaan. Wij hebben Willem Stuvé zelf nooit ontmoet, maar nu, bij het vinden van zijn naam in die krant, doemt er niettemin weer een irrële wonderwereld in onze gedachten op, een ver verwijderd wonderland van schitterende eendagspaleizen en hel verlichte kramen, van blinkend spiegelglas en vergulde fagades, van zorgeloze feestvreugde en chaoti sche muziek van talloze pieremen ten. WIJ zien de kermis in haar glorietijd 1 weer voor ons: de vorstelijke, thans zo goed als verdwenen stoomcar- rousel, de draaimolen met zijn bonte tierelantijnen en met goud draad bestikte fluweelachtige dé cordoeken, het mysterieuze (entje van de waarzegster, waar de blo zende maagden schoorvoetend bin nentreden, de ijzingwekkende hoge Turkse schommel met zijn feeste lijke cirkel van witte lichtjes, de schiettent, waar de jongemannen hun bekwaamheid op de windbuks gretig demonstreren, en ach, wat al niet meer. f)E geuren van de oliebollen, de palin gen en de poffertjes dringen weer in onze neusgaten en van verre waaien de klanken va° de onover troffen draaiorgels, de luide klap pen op de Kop van Jut en het eens gezind stemrumoer der talloze feest gangers weer naar ons toe. LIET is de kermis van vóór de oorlog, welke dit heimwee in ons opwekt. De kermis van nü zegt ons niets meer, zij laat ons volkomen koud. De sfeer is eens en voor goed ver dwenen. Niet alleen, omdat wij zelf zijn veranderd, maar omdat alle mensen en mét hen ook de kermis veranderden. Daarom is de dood van Willem Stuvé in dit verband misschien wel een symbolische. Want een van de laatste "ware kermismensen is heengegaan. dige en wetgevende arbeid grote bete- f511 bekend is binnenkort de instelling te verwachten van een Staats commissie, die tot taak zal hebben de al-dan-ruet wenselijkheid te onderzoe- i n vfn w(lz'gingen in ons kiesstelsel, alsmede het ondernemen van een studie of het wellicht aanbeveling verdient °,nz® P°(i(ieke partijen, die ln ons staatsbeste] zulk een gewichtige functie hebben, bij de wet te regelen. Bij de schriftelijke voorbereiding van de Parijse Ronde Tafel is er van Neder landse zijde ernstige aandacht gevraagd voor de bijzonder grote betekenis om zich grondig rekenschap te geven van het sociologische en sociaal-psycholo gische type van de te bestuderen partij en haar leiding. „In Nederland kennen wij niet minder dan vier onderling in organisatie, mentaliteit en gedrag sterk uiteenlopende typen", werd tijdens de discussies betoogd. Dit vraagstuk werd algemeen van zo groot belang geacht, dat men er vele uren aan besteedde. Ook de genoemde staatscommissie zal zich ernstig met dit probleem moeten bezig houden, wil zjj tot een practisch uitvoerbaar resultaat komen. En ver gissen wij ons niet, dan zou het enkele feit van het bestaan van deze verschil lende typen van partijen de staatscom missie wel eens aanleiding kunnen ge ven de regering voor te stellen af te zien van een wettelijke regeling der politieke partijen, aangezien het onmo gelijk zou kunnen blijken te zijn in één regeling alle partij-typen doeltreffend te omvatten, zonder de partijen in de uitoefening van haar normale en nood zakelijke werkzaamheden ernstig te schaden. Dit ene voorbeeld maakt ons inziens reeds voldoende duidelijk, hoezeer het voortbestaan van ons democratisch be leid mede afhankelijk kan zijn van en gebaat kan zijn bij de resultaten van de beoefening van deze nieuwe tak van wetenschap. (Advertentie. Ins Med.) Ongeveer zeshonderd leden van de staf van de organisatie der V. N. voor onderwijs, wetenschap en cultuur (UNESCO) hebben Maandag in een resolutie hun instemming betuigd met de motieven, die dr Torres Bodet er toe hebben gebracht af te treden als direc teur-generaal der organisatie. Zoals bekend trad dr Torres Bodet af, nadat de Algemene Vergadering de door hem voorgestelde begroting voor 1953 en 1954 ten bedrage van 20.500 000 dol lar tot 18 millioen dollar had besnoeid. De Franse regering heeft laten weien, dat het gebouw in een van de voor steden van Pari.js nabij het Bois de Boulogne. dat de Unesco tot dusverre mocht gebruiken, niet lange, voor haar beschikbaar is. Er werd een volledig „draaiboek" op gesteld, toen de kantoorbediende K. uit Vlaardingen en de vertegenwoordiger B. uit Rijswijk het plan opvatten, K.'s patroon, een koopman uit Rotterdam, f 3500 armer te maken. In dat draaiboek werd nauwkeurig uitgewerkt, hoe de heren de koopman zouden aanpakken en wat er gezegd en geantwoord moest worden. Toen de plannen waren uitgewerkt, heeft de vertegenwoordiger de koop man opgebeld, en hem verteld, dat hij als hoofdcommies der belastingen een niet-officieel onderhoud met hem wen ste. Het gesprek kwam tot stand. De hoofdcommies vertelde toen, dat er in de balans 1950/1951 van de koopman enkele dingen niet klopten, die hij voor f 3500 wel wilde wegpraten. De koop kwam tot stand en de boeken werden afgetekend. Dadelijk daarna stelde de koopman zich echter met zijn accountant in ver binding; deze informeerde bij de belas tingen en daar bleek de toedracht van de zaak. Vervolgens is de politie er in gemengd. De kantoorbediende werd het eerst gesnapt. Hij was overmatig fleurg en moest eerst uitslapen. Het ontwaken zal wel minder prettig zijn geweest. De vertegenwoordiger is later van zijn bed gelicht. Hij had het door de kantoorbe diende geschreven scenario nog in zijn tas. Van het geld is drie mille terugge vonden. Naar te Parijs, verluidt zal de Franse atoomgeleerde en winnaar van de no- belprjjs, prof. Joliot-Curie, zich binnen kort voor de communistische partij moe ten verantworden. Joliot-Curie, die een vooraanstaande plaats in de communistische partij in neemt, zou worden verweten, dat hij tijdens de oorlog de voorraad voor het atoomonderzoek belangrijk „zwaar wa ter", waarver Frankrijk beschikte, aan Engeland in plaats van aan de Sowjet- Unie beschikbaar heeft gesteld en dat hij betrekkingen met Duitse-autoritei- ten zou hebben onderhouden. Pleidooi voor Atlantisch parlement Het Amerikaanse „Comité voor At lantische eenheid" heeft aangedrongen op het instellen van een Noordatlan- üsch parlement, om de NAVO op poli tiek en economisch terrein grotere arm slag te geven. Een product van N.V. Noord-Hollandsche Margarinefabriek te Zaandijk, onder controle van de Nederlandschc Vegetariërs Bond. (Advertentie <ng Med.) Uit vrees voor ontvolking Een deputatie van drie Markers is verleden week op audiëntie geweest bij de minister van Verkeer en Waterstaat. Zij vertegenwoordigen alle organisaties op het eiland en verzochten uit naam n deze, de verbindingsdük tussen Marken en de vaste wal zo spoedig mo gelijk tot stand te brengen. Dagelijks trekken tweehonderd man nen, vrouwen en scholieren naar de vaste wal wegens hun werkzaamheden. Velen hunner denken er over zich aan de vaste wal te vestigen. De vrees be staat, dat het eiland aldus ontvolkt zou geraken, waardoor het als deviezenbron jaarlijks wordt het door 250.000 vreemdelingen bezocht verloren zou gaan. De gevraagde dijk kost naar schatting 2,5 millioen gulden. „Ik raad u aan de gemeenteraad er van te overtuigen, dat een Hemtunnel voor autoverkeer en personen en de Meeuwenlaantunnel voor personen- en rywiclverkeer noodzakelijk is. Ik raad u echter tevens aan er op aan te stu ren, dat de Meeuwenlaantunnel dade lijk wordt aangepakt. Aan de Hemtun nel is nog heel wat te studeren en te overleggen met Ryk, Provincie en Spoorwegen en ik weet uit ervaring, dat dit tyd gaat kosten." Aldus dr ir J. A. Ringers, oud-direc- teur-generaal van het ministerie van Waterstaat, gistermiddag op een lunch van het departement Amsterdam van de Maatschappij voor Handel en Nijver heid Hij baseerde deze conclusie op het feit, dat uitvoering van een Hem tunnel en een IJ-tunnel tezamen de budgetten van Rijk, Provincie en stad Amsterdam zou overbelasten. Spr. raamde de kosten voor de bouw van de Meeuwenlaantunnel op 18 mil- Het Egyptische kabinet heeft beslo ten de koninklijke paleizen te Cairo en Alexandrië tegen betaling voor het pu bliek open te stellen. Werkgevers en werknemers in de bosbouw zijn het eens geworden over een nieuw collectief contract. De week lonen in Noord- en Zuid-Holland zullen voor vakarbeiders van 17 tot 23 jaar op lopen van f 27 tot f 46, de uurlonen van f 0.54 tot f 0.92. Slechts twee van de veertien be klaagden, die thans in Praag terecht staan wegens „hoogverraad en spion- nage" moeten nog worden gehoord n.1. Karl Svan, voormalig minister van Nationale Veiligheid en B. Reinicht, ex- onderminister van Landsverdediging. De reeks „bekentenissen" werd gisteren aangevuld met die van Rudolf Mar- golius, ex-onderminister van Buiten landse Handel, die zei, dat hij schuldig aan hoogverraad, die van Otto Fischl, ex-plv. minister van Financiën, die van sabotage werd beschuldigd en die van Otto Sling, voormalig secretaris van de communistische partij te Brno, die wordt beschuldigd van spionnage. Te Kapenguria, in Kenya, is gisteren in een klasselokaal van een school, dat als rechtszaal wordt gebruikt, het pro ces begonnen tegen Djomo Kenjatta en vijf medebeklaagden. Kenjatta wordt in de tenlastelegging de „leider" van de Mau Mau genoemd, terwijl zijn vijf medebeklaagden er van worden be schuldigd hem hierin te hebben gehol pen. De zes beklaagden worden „leden van de Mau Mau" genoemd. Kenjatta verklaarde niet schuldig te zijn aan het hem ten laste gelegde. Zijn verdediger Kapila, die wordt bijgestaan door een Westindische rechts geleerde, verzocht het proces veertien dagen te verdagen. Dit was de tijd, die de Britse advocaat, die de beklaagden Onverminderd duurt de strijd te gen de Mau-Mau in Kenya voort. Hier ziet men een inlandse po- litie-patrouille onder leiding van een Britse commandant op onder zoek in de buurt van Nairobi. zal verdedigen, volgens hem tenminste nodig had om Kenya te bereiken en de verdediging voor te bereiden. De rech ter besloot daarop het proces voor ne gen dagen te verdagen. De Zaterdag door inheemsen aange vallen Meiklejohn is aan zijn verwon dingen overleden. Zijn vrouw, die eveneens zware steek- en snijwonden opliep, bevindt zich nog in een critieke toestand. Een bejaarde Haagse dame en haar bezoeker werden onwel, doordat de pe- troleumvergasser op haar kamer een gebrek aan zuurstof deed ontstaan. Haar broer vond beiden in deerniswekkende toestand en liet hen naar het zieken huis overbrengen. Ze maken het thans goed. In Engeland onderzoekt men of het geluid, waarmee vliegtuigen de geluids barrière doorbreken, schade kan ver oorzaken aan huizen, zulks naar aan leiding van binnengekomen klachten. Fischl en Sling zijn volgens de aan klacht van Joodse afkomst. Fischl zou „een der belangrijkste agenten van de Israëlische spionnagedienst zijn ge weest. Hij had de ontsnapping van vele kapitalisten en vijanden van Tsje- choslowakije naar het buitenland be werkstelligd Sling „bekende" schuldig te zijn als lid van een groep samenzweerders, die methodes la Tito, toepasten. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken, Sjarett, heeft in Jeruza lem verklaard, dat het proces in Praag „een donkere en afzichtelijke vlek werpt op de tot nu toe vlekkeloze ge schiedenis van de IsraëlischTsjecho- slowaakse vriendschap". Hij zeide, dat het proces ten doel heeft een bedrei- g'ng te vormen van de Joden in Tsje- choslowakije. De beschuldigingen kun nen gewoonweg niet ernstig worden genomen. Het proces is een grote klucht, aldus Sjarett. Drie Amerikaanse soldalen in Oost-Berlijn in arrest De Oostduitse politie heeft drie Ame rikaanse soldaten gearresteerd, die in de mist over de Berlijnse zonegrens ge dwaald waren. Volgens ooggetuigen hadden de soldaten jachtgeweren bij zich. Men neemt aan, dat zij op de ko nijnenjacht waren. lioen gulden, voor de Hemtunnel zou men minstens op 100 millioen moeten rekenen. „Begin daarom eerst met het goedkoopste", aldus spr. „Dat zal men er eerder doorkrijgen en bovendien zal men de ervaringen die men opdoet met de bouw van de eerste tunnel ten goede kunnen doen komen aan die van de tweede". Vluchteling verbleet al halt jaar in Amsterdam Op verzoek van de Amerikaanse re gering is te Amsterdam gearresteerd de 42-jarige Harold J. Adonis, voorheen secretaris van de gouverneur van New Je.sey. Adonis wordt ervan verdacht, dat hü 228.000 dollar heeft aangenomen teneinde ambtenaren om te kopen die belast waren met een onderzoek tegen bepaalde speelholen. Hij hield reeds een half jaar in ons land verbiyf en woon de de laatste tijd in een pension. De politie had hem reeds geruime tyd ge schaduwd, maar kon pas tot aanhou ding overgaan, nadat een verzoek om uitlevering van de Amerikaanse rege ring was ontvangen. Adonis heeft te genover de vreemdelingenpolitie geen bekentenis afgelegd. Hij zou gistermorgen voor de officier van Justitie worden geleid. Dit is ech ter niet gebeurd, omdat de stukken, die op zijn proces betrekking hebben, wel al in ons land zijn aangekomen, maar nog niet aan de justitie te Am sterdam zijn doorgegeven. Voorlopig zal Adonis in het Huis van Bewaring aan de Weteringschans verblijf houden. De acte van beschuldiging zal worden getoetst aan het tussen Nederland en de Ver. Staten gesloten uitleverings verdrag, waarna de rechtbank advies moet uitbrengen aan de minister van Justitie. Deze beslist uiteindelijk. Het bestuur van de niet-commur.isti- sche Franse mijnwerkersfederatie „Force Ouvrière" heeft Maandag medegedeeld zijn leden te hebben verzocht om 18 December a.s. in staking te gaan, om aldus kracht te kunnen bijzetten aan eisen tot loonsverhoging en meer maat schappelijke zekerheid. Het is niet be kend hoeveel leden de „Force Ouvriè re" telt. Van de zijde van de Franse mijnraad wordt verklaard, dat deze zich niet erg ongerust maakt over de aangekondigde staking. Gemeend wordt dat de ruime termijn van aankondiging veel tijd voor onderhandelingen overlaat. Men beschouwt de stap van de „Force Ou vrière" als een aanwijzing van de groeiende socialistische tegenstand te gen de politiek der regerig-Pinay, om de lonen te stabiliseren. 1IET BRITS-EGYPTISCH OVERLEG. Te Cairo is officieel medegedeeld, dat bij de Brits-Egyptische onderhande lingen over de Soedan vorderingen worden gemaakt. Generaal Naguib heeft besprekingen gevoerd met de Britse ambassadeur, sir Ralph Steven- son. De Noordatlantische Verdrags-Orga- nisatie (NAVO) heeft Maandag mede gedeeld, dat er thans meer dan hon derd vliegvelden in West-Europa wor den of zijn aangelegd als bases voor de luchtstrijdkrachten van de NAVO. Een woordvoerder van de NAVO verklaar de, dat er in Noorwegen en Denemar ken zeven vliegvelden aangelegd zijn of hun voltooiing naderen, in Neder land dertien, België veertien, Frank rijk een en veertig, West-Duitsland vijf en dertig, Luxemburg een en Italië twaalf. Er zijn voorts nog vele bases in En geland, Noord-Afrika, Griekenland en Turkije, aldus de woordvoerder. In kringen, die in nauwe betrekking staan tot de NAVO wordt verklaard, dat men mag verwachten, dat het ge stelde doel voor oorlogsvliegtuigen voor de verdediging van West-Europa (4000 toestellen) tegen het einde van dit jaar zal worden bereikt. Zoals bekend, zijn thans in Neder land de volgende vliegvelden in gebruik Schiphol (niet-militair), Leeuwarden Twenthe. Soesterberg, Deelen, Valken burg, Gilze-Rijen, Iepenburg (wordt nog in gereedheid gebracht), Volkel. Wel schap, Woensdrecht en Eelde. Voorts wordt in het Zuiden van ons land een veld in gereedheid gebracht. Werden deven bestolen? De politie van Nice heeft een zekere Pierre Poggio aangehouden, die ver moedelijk betrokken is geweest bij de plundering van de Nederlandse kust vaarder Combinatie. Hij was aan .boord van het piratenschip Esmee, toen dit de Combinatie overviel. Poggio zal naar Tanger worden overgebracht. Voorts zijn twee Amerikanen en twee Denen aangehouden, die hebben ge varen op het Deense jacht Jes B 106. Dit heeft gestolen sigaretten naar Tou- l°n overgebracht, waar ze zijn verstopt op een landgoed. De mannen hebben waarschijnlijk de sigaretten gestolen van de Esmee. welks opvarenden de rokertjes buit maakten bij de plunde- r ng van de Combinatie. Zij zullen te Toulon wegens smokkelarij terecht staan.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3