Bevolking van de Saargaf regering Hoffmann haar fiat ttSJMra ïxrjr«^urle^k, r Twee doden door gladde wegen in Noord-Holland Twintig Duitsers doodden Franse militair in Duitsland Wereldraad der Kerken contra Zuidafrikaanse regering Min. Kernkamp heeft accoord met Suriname in de zak 1 Hoop op nieuw Frans-Duits Tanker van de V.S. in Japan ontploft Sowjet-duikboten voor Oostduitse „zee-politie" Student kuierde door Delft zijn Jansen en Tilanus in Maandag 1 Dec. '1952 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. .11582 Dagblad voor ^Den^HelderKoearas. Texel, Wieringen en Anna Paulownaa ONDANKS REGEN MASSAIF KIEZERSOPKOMST overleg Stemt in naam van Europa" Koningin wenste Tito geluk GGD door misverstand te laat aanwezig Bonn betuigt leedwezen Huidige rassenpolitiek onaanvaardbaar Verstand en realiteit zegevierden Rakettenraadsel in Zondags Haagje Voedselvergiftiging te Berg aan de Maas? Italiaanse aarde in de kist van ex-koningin Gemenebesi-confereniie is begonnen Ontsla communisten in staf der Ver. Naties Arfs beschuldigd wegens poging tot doodslag Zuster Kenny is overleden Barre tonelen in de nachtelijke stad Een Amerikaan werd het verkeerde been afgezet Canadees had een Sint Nicolaas'-visioen Vorst duurt in lichte mate voort WEERBERICHT Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 - per maand f 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen f 0.49 (Van een correspondent te Saarbrücken regering en huidige buitenlandse koers van het Saargebied verzekerd Tegen het middernachtelijk uur verscheen Hoffmann temidden van de honderd™ fi nalisten. die uit heel West-Europa naar de hoofdstad Saarbrücken waren gekomen en verklaarde zich overwinnaar van deze stembusstrijd. Op dat uur was ongeveer de helft van het aantal uitgebrachte stemmen geteld en daarvan behaalden de belde regeringspartijen tachtig procent. Om ongeveer twee uur vannacht kwamen de Id!e lffsi"1' 'vin^df relrif» wwen 579.221 stemmen uitgebracht, waarvan ongeldigMl.SS... Vandegeldige stemmen kreeg de Christelijke (katholieke) partij van Hoffmann 55 pet de Socialisten trokken 33 pet., de communisten 9 pet en de Democratische Volkspark 3 pet. De officiële verdeling der zetels in de nieuwe volksvertegenwoordiging (Landdag) is: Chr. Partij 29. zetels, Socialisten 17 en de communisten 4. De oikspartij heeft geen enkele zetel. Wanneer men de bewust ongeldig uitgebrachte stemmen (een aantal kan ais normaal ongeldig worden gezien), plus die van de communisten en van de volksdemocraten bij elkaar neemt, dan is het duidelijk, dat minder dan een derde deel van de bevolking van het Saargebied zich tegen de tot nu toe gevoerde regeringspolitiek heeft verklaard. De overgrote meerderheid wenst via de huidige status (een ccnomische en financieel samengaan met Frankrijk) hopenljjk te komen tot een autonoom gebied in het a.s. Verenigd Eurpa. FF WOOR zover thans bekend, kan gere id kend worden, dat slechts zes pro cent van de kiesgerechtigden niet naar de stemlokalen is gegaan en dat be wijst voor zich reeds, dat de Saarbe- volking aan deze Landdagverkiezingen grote waarde heeft gehecht. Een der gelijk cijfer is n.L normaal en onge veer gelijk aan de verkiezingen in 1947. De bevolking wilde haar stem doen horen, ondanks de propaganda, die van Duitse zijde en van de kant der pro- Duitse, maar niet tot de verkiezingen toegelaten, partijen werd gemaakt, om deze volgens hen „onwettige" verkie zingen te boycotten. Ondanks het feit, dat 's morgens van de kansels der Ka tholieke kerken was verklaard, dat de geestelijke overheid geen verplichting tot stemmen aanwezig achtte. En ten slotte ondanks de de gehele dag neer- stromende regen en de dikke mist die het Saargbied de gehele Zondag in een huiverige nevel hulde. R^dio-Saarbrücken werd in ver hand mét het ongunstige weer 's mid dags ingeschakeld om de bevolking aan te manen zich niet door de regen te la ten afschrikken van een gang naar de stemlokalen. Elk kwartier riep de om roeper af hoeveel t\d de kiezers nog ter beschikking hadden. Men had er resultaat mee, want ondanks het *eu» dat de voetbalwedstrijd van de F.C. Saarbrücken, een der topclubs uit de Het Amerikaanse tankschip „Ashta- bula" (25.425 ton) is Zondag te Sasebo (Japan), een Amerikaanse marine-basis, ontploft en in brand gevlogen tijdens t overpompen van brandstof naar een ander schip. Amerikaanse autoriteiten wilden uit veiligheidsoverwegingen toegesnelde Ja panse reddingvaartuigen niet tot oe plaats van het ongeluk toelaten. De oliebrand is door de brandweer geblust. Van Amerikaanse zijde is geen com mentaar op de ontploffing geleverd. Een Japanse schoenpoetser die zich aan boord van de „Ashtabula bevond, verklaarde, dat een deel van de boeg van het schip was weggeblazen en dat bebloede matrozen op het dek lagen. Duitse liga b.v. niet meer dan zeshon derd bezoekers trok, zag men in vrij wel alle plaatsen een stroom van kie zers naar de lokalen gaan. De laatste propagandaregen voor de pro-Franse regeringspartijen was Za terdagnacht uit een vliegtuig op de hoofdstad neergedaald. Het enige stern- rumoer, dat in Saarbrücken te beluis teren viel, was dat van luidspreker wagens, die rondreden om de bevol king „in naam van Europa" tot stem men te manen. JOHANNES HOFFMAN overwinnaar.... De stemming is in volle rust verlo pen. Aan de vooravond deden zich hier en daar enkele kleine incidentén voor, doch op de dag zelf werden geen incidenten van betekenis gemeld. Vooi de stemlokalen werd geen propaganda gemaakt. Leiders der drie pro-Duitse, in het Saargebied verboden partijen, ver klaarden Zaterdagavond, dat zij niet streven naar een rechtstreekse hereni ging van de Saar met Duitsland. fn verband met de verkiezingen in het Saargebied geven wij hier elrn overzichtskaart van ligging en econo mische betekenis van „de Saar". Volgens door de inlichtingendiensten der Westerse verbondenen ontvangen berichten, zal de Oostduitse „zeepolitie" worden uitgerust met een flottielje on derzeeboten, afkomstig van de voor naamste Russische vlootbasis Kroon- stadt, aan de baai van Leningrad. Voorts wordt vernomen dat 38 voorma lige officieren van Duitse onderzeeërs een jaar met deze oorlogsbodems in Russische wateren hebben geoefend. Volgens vluchtelingen, die vroeger bij de Oostduitse „zeepolitie" hebben ge diend, bezit deze reeds vijftien mijneh- vegers, veertig motortorpedoboten en vier grote vaartuigen. Hier komt dus de flottielje duikboten bij. Het personeel der Oostduitse „zeepolitie", dat der nieuwe onderzeeërs niet meegerekend, is tienduizend man sterk. Koningin Juliana heeft het Joegosla vische staatshoofd, maarschalk Tito, een geiukwenstelegram gezonden ter gelegenheid van de herdenking van de negende verjaardag van het uitroepen der Federale Joegoslavische Volksrepu bliek. (Van onze verslaggevers) De gladde wegen hebben in Noord- Holland onder de weggebruikers ver schillende slachtoffers gemaakt. In twee gevallen hadden deze ongelukken een dodcljjke afloop. Te Sint Maartensvlot- brug sloeg Zaterdagmorgen een jeep met vijf inzittenden over de kop en te Oudorp kwam een motorrijder bij een valpartij om het leven. Twee Belgische officieren hadden Za terdag onderweg naar Den Helder drie liftende matrozen opgepikt. Het drietal had medegedeeld tijdig in Den Helder te moeten zijn en de officieren beloof den. dat zij hun best zouden doen zo snel mogelijk te rijden. Nabij Sint Maar- tensvlotbrug slipte de jeep echter op een glad gedeelte van het wegdek. De wagen sloeg tot driemaal toe over de kop. De drie matrozen kwamen met de schrik vrii, doch één der officieren, de 35-jarige Roger Pilate uit Ukkel, liep Zaterdagavond is in het Duitse plaats je Ockfen, bij Trier, in de Franse zone, een Franse soldaat gedood en een an dere gewond. Volgens een communiqué van de Franse autoriteiten werden de soldaten uit een café gejaagd en was er een vechtpartij ontstaan tussen de soldaten en 20 dorpelingen. De solda ten zouden geschopt en getrapt zijn en tenslotte zou een slager een op de grond liggende soldaat in de nek ge stoken hebben. Het Franse communiqué stelt somml ge bladen en plaatselijke politici ver antwoordelijk voor het incident en spreekt van een in de laatste tijd ge voerde „opruiïngscampagne". Er zullen officiële stappen gedaan worden. In i roddels zijn reeds achttien jeugdige Mogelijk zal de toekomst van Zuid Afrika afhangen van het antwoord, dat de Zuidafrikaanse kerken geven over de vraag of de huidige rassenpolitiek kan worden verenigd met de Christe lijke beginselen, aldus verklaarde gis teren de Wereldraad der Kerken naar aanleiding van een door zijn secretaris generaal dr W. A. Visser 't Hooft uit gebracht verslag van diens reis door Zuid-Af rika. De Ned. Hervormde Kerken aldaar hadden getoond, dat apartheid een ge heel opbouwende betekenis zou kunnen worden gegeven. De reactie van de De minister van Uniezaken en Over zeese Rijksdelen, prof. Kernkamp, heeft na zjjn terugkeer uit Suriname ver klaard, dat de Surinaamse regering op basis van vrije keuze ten voile bereid is, aan het tot stand komen van een sta tuut mede te werken en het een abso luut eerljjke kans te geven. Zij wil dit echter alleen - en' dat is een tweede gewichtig punt - indien voor de toekomst op grond van het De Hagenaars, die het gegier van de V-2-raketten uit de oorlog nog »n oren hebben, voelden zich gts tere\n een weinig onzeker worden, toen ne bekende en zo gevreesde geluid we derom boven de stad kionk. Al spoe dig werden de ongeruste zielen ectitei op hun gemak gesteld, toen bleek da "et „rakettengehuil" afkomstig was van de centrale van het gemeentelijk electriscli bedrijf. Men was daar bezig viet het stellen van de veiligheden van een stoomketel in de centrale. Aangezien men daar werkt met een druk van 52 atmosfeer, knorden en P'erden de veiligheden dat het een lieve lust was Door het stille weer en het lage wolkendek was het schrik wekkende gegier en geratel tot vete Wometers in de omtrek hoorbaar. zelfbeschikkingsrecht alle mogelijkhe den worden open gehouden. Minister Kernkamp was van mening, dat de politieke wrijvingsvlakken door het accoord belangrijk kleiner ziin geworden. „Het verstand en de re- aliteit hebben bij alle drie regeringen gezegevierd", zo schetste hij dit suc ces. In een ziekenhuis te Sittard is gis te- teren de zoon uit het gezin P. te Berg aan de Maas waarschijnlijk aan de ge volgen van voedselvergiftiging over leden Het gezin P„ dat uit zes personen bestaat, had vorige week geweckte hoofdkaas gegeten. Kort daarop moes ten de moeder en twee zoons in ernsti ge toestand worden opgenomen. De va der ondervond geen schadelijke gevol gen Hij moest direct na het eten van de hoofdkaas braken. Twee andere kin deren hadden niet van het vlees gege ten. Visser op de Maas vermist Sedert Vrijdagmiddag wordt de 58- jarige visser A. Kitzen, wonende te Roosteren, vermist. In de schokker, waarmee hij op de Maas voer, werd hij niet aangetroffen en het roeibootje van de schokker was verdwenen. 7n eenbenzineauto1 zijnde ^onghwan, ti>n'pemmen^^rtirar.d1 en"elf personen gewond zo deelt de Zuidkoreaanse po litie mede. Zuidafrikaanse regering was echter ontmoedigend! en had het voorbeeld niet gevolgd. De kerken zullen deze toestand onmogelijk kunnen aanvaar den. Het politieke partijconflict in Zuid- Afrika is geen strijd over de beginse len, waarop een oplossing van het ras senvraagstuk moet worden gebaseerd. Het is een strijd om de macht tussen verschillende delen van de blanke be volking. Er was een botsing ontstaan tussen Afrikaans „nationalisme" en Brits „imperialisme". De strijd is er een tussen twee culturen en tussen een landbouw- en een industriële gemeen schap, aldus de Wereldraad. KNAC meenf^ Rijwielpaden moeten sneeuwvrij gemaakt De KNAC heeft zich telegrafisch tot de minister van Verkeer en Wa terstaat en de commissarissen der Ko ningin in alle provincies gewend, met het verzoek om bij het sneeuwruimen bijzondere aandacht aan de rijwielpa den te wijden. Wanneer wielrijders ge dwongen worden, om van de hoofd rijbaan gebruik te maken, kunnen er gemakkelijk ongelukken voorkomen. Faroek bij de begrafenis Het stoffelijk overschot van wijlen koningin Helena van Italië zal vandaag op het kerkhof te Montpellier (Franse Riviera) ter aarde worden .besteld. In de doodkist zal een zakje Italiaanse aarde, dichtgebonden met een lint, dat de kleuren van de Italiaanse vlag ver toont, worden gelegd. Ex-koning Umberto van Italië, fami lieleden en goede vrienden van de over leden voormalige vorstin waakten bij haar baar. Er zijn ongeveer tienduizend telegrammen van rouwbeklag ontvan gen, waaronder van Paus Pius de twaalfde en de Italiaanse minister-pre sident De Gasperi. Ex-koning Faroek van Egypte zal mede de begrafenis bij wonen. Republikeinen (VS) in Senaat zeker van meerderheid Senator Morse, die uit de Republi keinse partij was getreden, heeft ver klaard bij de stemmingen in de Ame. rikaanse Senaat toch met de Republi keinen mee te stemmen. Daardoor zijn de Republikeinen in de Senaat ver zekerd van een meerderheid, hetgeen er toe zal leiden, dat zij ook in alle senaatscommissies in de meerderheid zullen zijn en de voorzitters der com missies eveneens Republikeinen zul len zijn. VROUW VERGIFTIGDE HAAR MAN De Hengelose politie heeft een 45-ja- rige vrouw gearresteerd, die bekend heeft haar echtgenoot met rattenkruid te hebben vergiftigd. Over het motief is nog niets bekend. dorpelingen gearresteerd. Het onder zoek wordt nog voortgezet. De Westduitse Bondsregering heeft haar leedwezen over het gebeurde uit gesproken. Zij zal de resultaten van het onderzoek afwachten alvorens een defintief standpunt in te nemen. ADVIES AAN TRYGVE LIE Drie vooraanstaande rechtskundigen, n.1. de Amerikaan Dewitt Mitchell, de Brit Sir Edwin Herbert en de Belg professor Paul Veldekens, hebben de secretaris-generaal der Ver. Naties, Trygve Lie, de raad gegeven elk lid van de staf der Ver. Naties, dat wer kend lid van de Amerikaanse commu nistische party blijkt te zijn, of dat er van verdacht wordt betrokken te zijn in ondergrondse en/of staatsvijandige handelingen, te ontslaan. DERTIG MAN ONTSLAGEN BIJ BENSDORP TE BUSSUM Bij Bensdorps chocoladefabrieken te Bussum zijn 30 personeelsleden als ge volg van het sluiten der suikerwerkfa- briek ontslagen. een ernstige schedelbasisfractuur op. Zijn landgenoot kwam er met kneu zingen aan de arm en enkele blauwe plekken af. De zwaargewonde werd on middellijk per ziekenauto van de firma Deutekom uit Schagen naar het Sint Lidwinaziekenhuis in Den Helder ver voerd. Zijn toestand liet zich zo ern stig aanzien, dat hij terstond werd be diend. Enkele uren later is hij overleden. Zaterdagmiddag reed op de Provin ciale weg in de gemeente Oudorp een motorrijwiel, bestuurd door de 33-jariga T. Heres uit Aartswoud, in die richting van de Huigendijk. Bij het passeren van een uit de tegenovergestelde richting komende vrachtauto van de fa. S. uit Alkmaar, kwam de motorrijder door de gladheid van de weg te vallen waarbij hij zo ernstg aan 't hoofd werd gewond dat hij vrijwel onmiddellijk ter plaatse overleed. Zijn 22-jarige echtgenote, die op de duo zat, werd eniee meters weg geslingerd en liep daarbij een ernstige hersenschudding op. Per ziekenauto van de GGD is zij naar het Centraal Zieken huis te Alkmaar overgebracht, waar zij Zondag bij kennis is gekomen. Haar toestand is nu iets beter. Door een mis verstand arriveerde de GGD eerst een uur na het ongeluk, waardoor mevr. H. door en door verkleumd was. De heer en mevrouw Heres waren vorig jaar getrouwd. Zij hadden geen kinderen. Een tragisc.-ie bijzonderheid is dat de ouders van de heer Heres nu drie kin deren door ongelukken hebben verloren. Verkeersagent wist aan een aanrijding te ontkomen Vrydag heeft de politie de Aalsmeerse arts J. K. gearresteerd, onder verden king van poging tot doodslag op 'n agent uit Badhoevedorp. Woensdag j.1. werd de arts bij een patiënt geroepen. Toen hij met z'n auto op de Schipholdijk kwam, deed zich daar een verkeers-opstopping voor. De arts begon ongeduldig te toeteren en werd kwaad toen een agent, die het verkeer regelde, hem naar de kant van de weg verwees. De agent wilde de dok ter een proces-verbaal geven. De arts werd toen kwaad en gaf vol gas. De agent kon met een reuzensprong nog juist het vege lijf redden. Deze week dient de zaak waarschijnlijk voor de Haarlemse rechtbank. Zuster Elizabeth Kenny, die zeer baanbrekend werk heeft verricht bij de bestrijding der kinderverlamming, is Zondag in haar woning, in de om geving van Brisbane in Australië, overleden. Een groot aantal Delftse en Utrechtse R. K. studenten heeft Vrijdagavond de gemoederen van de goede stad Delft danig verontrust. Tijdens een feest, waarbij de fles duchtig werd aange sproken, raakten de studenten met el kander slaags, terwijl ze ook de poli tieverordening, b.v. bij hun fakkelop tocht met voeten traden. Nadat de politie de orde min of meer had hersteld, probeerden de studenten na middernacht vlak voor het poli tiebureau een schuit in de gracht los te gooien. Zaterdagmorgen trof een agent op het Stationsplein een student aan, die enkel gekleed was in zijn interlockje. In het overzetpontje, dat nabij het sta tion gemeerd lag, werden de andere delen van zijn garderobe gevonden: doornat. Kennelijk was de student in de verhitting des geestes te water ge vallen. Men heeft hem in het zieken huis doen opnemen, evenals een andere student, die bij het inslaan van een ruit, nabij de sociëteit te Delft zichzelf een slagader eneen pees doorsneed. DE PAUS BENOiïMDE 24 KARDI NALEN Paus Pius de twaalfde, die vijf maan den in zijn zomerverblijf te Castel Gan- dolfo heeft vertoefd, is Zaterdagavond weer in zijn paleis te Vaticaanstad te ruggekeerd. Hij heeft 24 nieuwe kardi nalen benoemd. Te Londen is de economische conferentie van het Britse Gemenebest gonnen. Van links naar rechts de vertegenwoordigers van Zuid-Afrika, Ceylon, India en Zuid-Rhodesië. Zittend v.l.n.r.: Nieuw Zeeland, Canada, Engeland, Australië en Pakistan. Premier Churchill trad namens Groot Brittannië op Een 65-jarige Amerikaan heeft te gen een ziekenhuis te Chicago en 67 leden van het daaraan verbonden per soneel een eis tot schadevergoeding ten bedrage van 500.000 dollar ingesteld, omdat men hem het verkeerde been heeft afgezet. Het andere ontstoken been moest later in een ander zieken huis worden afgezet. Een Canadees uit Fairfield heeft verklaard, dat hij, zijn echtgenote en zijn kleindochter een vreemd voorwerp in de lucht hebben waargenomen, dat de vorm had van een... (aars en een helder schijnsel verspreidde. Het voor. werp bleef zeven minuten onbewege lijk op 600 meter hoogte in de lucht staan, voordat het verdween. MEANY BESCHULDIGT DE SOWJETS VAN GENOCIDE T.A.YDE JODEN Geroge Meany, de nieuwe voorzitter van het grote Amerikaanse vakverbond der A.F.L. heeft de Sowjetunie er in zijn eerste openbare redevoering van beschuldigd een politiek van genocide (rassenmoord) t.a.v. de Joden na te streven. yATERDAG kwam de temperu- tuur, ook in Noord-Holland, niet boven het vriespunt, hetgeen in November in de kustprovin cies een zeldzaamheid mag heten. Ook gisteren behield het weer zijn winterse karakter. In het midden en Zuiden van het land viel plaatselijk 'n weinig sneeuw. Het vorstige weer zal voorlopig nog wel aanhouden. Aan de an dere kant van de Afsuitdijk, waar vorige week 5 a 7 graden vorst voorkwam, wordt al geschaatst. De luchtdruk blijft hoog ten Noorden van ons land, waardoor de wind nog in de Oosthoek blijft en overdag tot krachtig kan aan wakkeren. De Decembermaand zet vandaag met winterweer in en er moet heel wat gebeuren, wil er in deze situatie vóór Sint Nicolaas verandering komen, 's Nachts blijft de kans op 2 tot 5 graden vorst bestaan, terwijl overdag vrij droog en zonnig weer zal voorkomen. Verwachting tot hedenavond. VRIJ ZONNIG DINSDAG: Zon op 8.27, onder 16.32. Maan op 16.44, onder 9.53. Matige tot vrij krachtige Noord- turen om het vriespunt. Oostelijke wind. Middagtempera- In de ochtend lichte en hier en daar matige vorst en plaatselijk mist. Overigens vrij zonnig weer.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1