c Oostpolder op het nippertje aan overstroming ontkomen DWV behaalde op de roodjakken verdiende overwinning rdha^rWda8 r,str«d h.r.c.- Texel en DTS deelden de punten in rommelige wedstrijd Watervogels bood koploper HSV kranig partij, maar verloor „Het Masker" struikelde over stuk van Somerset Maugham „Zaandam" zegevierde met 16-8 over de Helderse teams Polderlasien-medaille heeft keerzij Nieuws van het eiland Texel SNERT-TRIOMF IN MEXICO Helders kwartiertje bracht tegen punt (1-3) Venbroek trof met ver schot de roos Anna Paulowna Raad komt bijeen Urk Uitbreiding van Urker Noordzeevloot Zii Bugt er scoorde winnende doelpunt (2-1) K. V. P. werkgroepen te Utrecht Verrassende mededeling op poldervergadering Dijkgraaf voorstander van de spaarkous STEDENON1MOETING VOLLEYBAL Kok ging de lucht in Heilige vlam mei een gevaarlijke moraal" was bet ideaal voetbalwecr. Ook de toevii^.nx «ver het alf?emeen genomen vHesmlddag geen nadeel hebben ondervSn ZeweluT toen in de tweede helft het zonnetle er rtfi!;,,! het toch vrij koud werd, het wel hebben toegejuicht, dat die lastpost uit hm roodjakken zullen stralen speelden laag over het veld en maakten hnt wa,lt dc bal op positie te controleren. Maar de zon week dn tegenstanders en „Ind stimuleerde H.R.C. mede tot een waar ulc«»l Vï plaats' en dc S#k met een fraai schot de Ven" Wij hebben van deze wedstrijd In meer dan één opzicht genoten. Het meest verwarmde ons het keurige com binatiespel van de Amsterdammers, waardoor Racing er in de eerste helft bijna niet aan te pas kwam. Al spoedig deed zich voor linksbinnen Flens een mooie kans voor, maar hij miste. Aan de andere kant viel bot daarop een staaltje van lichaamsbeheersing te waarderen, toen rechtsback Donker sloot met een omhaal de bal nog juist uit zijn doel wist te trappen. Het le der was weliswaar uit geweest, maar de DWV'er mocht op dat moment geen enkel risico nemen. Na twintig minu ten noteerden wij het eerste doelpunt. Middenvoor Ooms, die aanvankelijk buitenspel had gestaan, kreeg de bal via het lichaam van een HRC'er, en meteen daarop was keeper Lingbeek ge- slagen (01). Het werd 0—2 door rechtsbuiten Bakker, die eerst afreken de met z'n naamgenoot bij de thuisclub en vervolgens met het linkerbeen een verrassend schot loste. Op de vleugelen van de wind draaide het leder voorbij de onthutste Lingbeek (0—2). Voor de rust kwam in deze stand geen verandering meer. En dat nu pleitte niet voor de bezoekers, daar zij nog en kele aardige kansen verloren lieten gaan. Neem dat geweldige schot van Ooms, een kwartier voor de thee. Als een sil houet was hij door de verdediging van HRC gegleden, waarna hij de voortref felijke aanval besloot met een „onwijs" schot. Een listige schuiver zou de score op 0—3 hebben gebracht. Even later werd een DVVV-doelpunt wegens bui tenspel afgekeurd. In de tweede helft kwam toch vast te staan, dat de radde Amsterdamse doorbraken gedurende de eerste helft flink mede door de wind waren geleid. Het voetbal van de DWV'ers was niet zo overredend meer, en langzaam maar zeker wist HRC terrein te winnen. Reeds in de eerste tien minuten moch ten wij drie niet te onderschatten scho ten opschrijven. Eerst zag middenvoor Geert de Vries een klein gaatje. Hij dreef de bal er met kracht door en zag vervolgens de Amsterdamse doel man een spectaculaire duik maken naar de andere zijde daar het leder via ec'1 DWV-licham van richting was ver anderd. Hulde voor het inzicht van de doelman Meyer. Aan de andere kant redde De Werker van de doellijn en kreeg Lingbeek op een gegeven moment de hem ontglip te bal pas na veel gewirwar en met het nodige geluk weer juist in de handen. In het laatste kwartier kwam de thuis club volledig los. De verdediging, waarin De Werker een voortreffelijke partij speelde, had het niet gemakke lijk, maar in de voorhoede was wat meer enthousiasme gerijpt. Er woedde weer vechtlust in de ploeg, die vleugel lam was geworden door ongeïnteres seerd „kijken" van Kramer, die zijn mede-spelers het daarmee niet een voudiger maakte. Die Amsterdamse achterhoede (met de buitengewoon tac tische linkshalf Treep en spil De Boor- ier' d!e ^ls een klit aan middenvoor JJe Vries hing) was toch al zo stug en doortastend: Er had geen „verdeeld- TrSi?®ei? heersen in de gelederen van HRC; die weelde kon de ploeg zich j veroorloven. En toch was die „verdeeldheid" er, voornamelijk als ge volg van Kramers lusteloosheid, waar door het verband moest worden prijs gegeven en „omzettingen" onvermijde lijk bleven. Buitenspel*- Maar, zoals gezegd er begon een vonkje te gloeien bij de gastheren. Zij waren niet langer onderworpen aan een Amsterdams overwicht, doch de monstreerden hun eigen initiatief, dat elf minuten voor tijd werd beloond met een prima doelpunt van Venbroek, dat van grote afstand doel trof. De Hel- derse jongens zouden geen gelijk spel hebben verdiend, maar men mag hun niet kwalijk nemen, dat zij het kansje daarop zagen enwilden benut ten. Het mocht echter niet gelukken. En wat beroerder was.... DWV kon de eindstand op 13 brengen middels een buitenspeldoelpunt. De raad van Anna Paulowna is door de burgemeester in openbare vergade ring bijeen geroepen op aanstaande Woensdag, des namiddags te drie uur. De agenda bevat een achttiental punten, waaronder verschillende voorstellen, waardoor het aanzien van de polder in de toekomst weer fraaier zal worden. Ten aanzien van het te stichten badhuis in Breezand wordt o.m. voorgesteld een parkeertererin te stichten. Op het Raadhuisplein zal een natriumklok worden aangebracht. Voorgesteld wordt een bijdrage te verlenen in de kosten van verbetering van de Smidsweg en de afwatering aan de Lagedijk. De heer Strooper heeft ontslag gevraagd als lid van de woningbouwcommissie. Voor de Urker Noordzeevisser H. Kaptein van de U.K. 76 werd te Mon nikendam op de ijzerwerf van de firma Hakvoort een nieuwe stalen kotter op stapel gezet. Tot dusverre voer Kaptein in combinatie met zijn broers. Het nieu we schip wordt een kotter van flinke grootte en zal een goede aanwinst voor onze grote Noordzeevloot zijn. Ilpe BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria Adriana Johanna, d.v. Adrianus J. Mak en Jacoba M. Hertogh. OverledenAls levenloos aangegeven kind van Jan Hoekman en Cornelia Duin. Pieter Heijne, 77 jaar, weduwnaar van Antje Strooper. De enige emotie, die de wedstrijd Texel-D.T.S. rijk was, maakte geen prettige indruk. Tegen het eindg raakten de gemoederen van enkele spelers, tengevolge van een botsing tussen twee hunner spelers dermate verhit, dat er dreigende gebaren werden gemaakt en boze woorden werden gesproken. Eén der Texelaars werd van het veld gezonden en scheidsrechter Eydenberg begon een uitvoerige discussie met Texelaren en Oudkarspelspelers. Nadat het spel was hervat, zag het er naar uit, dat er meer onaangename dingen zouden gebeuren, waarbij het ophitsende geschreeuw van het publiek van heel weinig beheersing getuigde. Voortdurend op zijn horloge kijkend kon de scheidsrechter spoedig met een verlicht hart voor de laatste maal flui ten, voordat er verder iets gebeurde. Wel achtte het bestuur van Texel nodig hem naar de kleedkamer te begelei den. Het is bij woorden gebleven, geluk kig, maar waar gaan we heen als de sportmensen geen sportiviteit meer kennen? Laten bij de clubbesturen re sultaten toch niet zwaarder gaan wegen dan de sportieve sfeer in vereniging en op het vedl. Over de wedstrijd zelf valt niet veel goeds te zeggen. Misschien dat de uitslag niet hele maal volgens de verhouding was, want na een gelijk opgaande strijd in de eer ste helft, waren de eilanders na de rust het meest in de aanval, maar doelpun ten konden er niet gescoord worden. Dit werkte zo op het moreel van de Texel-voorhoede, dat die er de laatste tien minuten bijna de brui aangaf. DTS wist meer van het middenveld gebruik te maken, maar de aanvallen liepen steeds dood op een onverzettelij ke verdediging. Het eerste succes was Op een wel wat hard, maar overige-" goed bespeelbaar veld hebban Watervogels en H.S.V. Zondag een spannende parijj voetbal gespeeM. Ongetwufeld w^s H.S.V. de betere ploeg, maar de Torren speelden zo enthousiast, dat de jeders zich gelukkig mogen prüzen met hun 2-1 overwinning. Byi de thuisclub waren de achterhoede en de links- en rechtshalf in prima conditie. ners kwam men niet. Vermelden wü nog, dat de elftallen in de volgende opstelling speelden: Watervogels: Maas; Blokker en Meij- ers; Snijders, v. d. Hert en Been; Ewald, Post, Slot, Beers en Beekhoven. HSV: Appeldoorn; Kusters en Appel doorn; Zoon, Rood en Kraakman, Moerch, Schuit, v. d. Maat, Bugter en Haanraad. De voorhoede van Watervogels deed af en toe wel aardig werk, maar toch blijft deze linie voorlopig het zorgen kindje van de elftalcommissie. Midvoor Slot heeft zeker wel voetbalcapacitei ten, doch hij mist alle vuur en zolang hij niet het nodige enthousiasme kan opbrengen blijft hij remmend werken. De Heilooërs beschikken over een con stante ploeg, vrijwel zonder zwakke plekken. De gevaarlijke man in de Voorhoede is midvoor v. d. Maat, die door z'n snelheid, balcontröle en schot vaardigheid de Watervogelsdoelman Maas vele lastige ogenblikken heeft be zorgd. De eerste helft van de wedstrijd was ongetwijfeld de beste. Watervogels trok zich van de reputatie der tegenstan ders niets aan en ging onvervaard op het U.S.V.-doel af. Er ontstonden enige min of meer serieuze kansen maar na een kwartier spelen was het raak. Meijers onderschepte een HSV-aanval eri plaatste naar Beers. Deze gaf de bal door naar Post, die het leder op zijn beurt over de gehele breedte van het veld naar Ewald speelde. Laatstge noemde gaf doelman Appeldoorn 6fen schijn van een kans. HSV bleef het antwoord niet schuldig. Nog geen drie minuten later ging midvoor v. d. Maat er alleen van door. Hij omspeelde han dig Van 't Hert en hoewel laatstge noemde hem bleef hinderen, kon hij toch niet verhinderen, dat de bal ach- ter doelman Maas verdween, 1—1- Werd erdoor gestimuleerd en trok tel ten aanval, hetgeen echter geen doel- Pup':", opleverde. Langzamerhand Werd Watervogls weer sterker. Post had bepaald pech. toen hij op een leeg doel moent schieten en de bal net naast ging. Nog tweemaal hielp vrouwe Fortuna de gasten een beetje en de fust kwam dan ook met gelijke stand. In de tweede helft had HSV het Voordeel van de wind. maar de W.-ach terhoede passeren bleek niet zo een voudig. Een kwartier voor het einde lukte het eindeliik en het was links binnen Bri«ter die het beslissende doel punt scoorde. 1—2. Weliswaar was het laatste gedeelte der wedstrijd voor Wa tervogels, maar verder dan enige cor- Op het congres van de KVP-werk- groepen, dat te Utrecht bijeen was, hebben vooraanstaande figuren uit de partij geeproken over de nieuwe koers, die men na de laatste ver kiezingsnederlaag moet inslaan. Verschillende KVP-ministers woon- den het congres bij. V.U.r.. de mi- nisters Witte, Cals, Beet, Van Tiel, De Bruin en staatssecretaris Veld kamp. voor de gasten. Na tien minuten scoor de rechtsbinnen Feller, toen de bal via een Texels been onverwacht voor zijn schietvoet belandde. Voor open doel mistte hij deze opgelegde kans niet. In de 24e minuut maakte Bert Jullens een einde aan een eindeloos heen en weer getrap op het middenveld en lan ceerde hij Max Veldstra met een bal in de vrije ruimte. Toen iedereen ver wachtte, dat deze zou schieten, legde hij plotseling de bal voor de voeten van Schermer, die geen moeite had v. d. Ho ven te passeren. En hiermee was aan beide zijden al het kruit verschoten. Enkele malen werd het talent van de doelverdedigers nog wat op de proef gesteld. Eenmaal dankte de hele DTS-aanhang Vrouwe Fortuna, toen de linksback, een voorzet onderscheppend, de bal naar zijn doelman terugspeelde en deze juist was uitgelopen. Langzaam huppelde de bal in de richting van het verlaten doel en vriend en vijand snelde erachter aan. Vallend wist de doelman het leer als eerste te bereiken, op enkele mili- meters van de doellijn. Bij Texel had men de jonge garde opgesteld: Heerschap; Wilner en Jullens; Ney- ens, Boon en v. d. Slikke; Stoepker, Bakker, Schermer, Nico Veldstra en Max Veldstra. In de Zaterdagmorgen gehouden Poldervergadering deed de Dijkgraaf, mr M. Th. Mijnlieff, de volgende mededeling: Op Zaterdag 8 November was de toestand van de Oostpolder uitermate critiek. Het water sijpelde reeds door dc Kneeskadc en als liet nog 1% cm was gestegen, zou het er overheen zijn gekomen. Welke invloeden er werken op de onvoldoende afvloeiing, b.v. of de werkzaamheden bij Den Helder van invloed zijn, is moeilijk te bekijken. Zeker was van belang, dat de deuren van de Uitwaterende Sluizen te Oude Sluis gesloten waren. Het peil in de Oostpolder sloten was niet te hoog. Er werd dus gestopt met malen en toen de sluiswachter te Oude Sluis bereid was de deuren open te zetten, was het water spoedig enige centimeters gezakt, vóór ze weer op bevel van zijn chef dicht moesten. Later kon naar de Waddenzee worden gespuid. Het gevaar dreigde bij het gedeelte van de Kneeskade, waarvan de verbetering nog niet klaar was. Nu is men er zover mee gereed, dat het ergste gevaar gekeerd is. Daar in een vorige vergadering aan de noodzaak van de voorzieningen aan de Kneeskade was getwijfeld, trok de mededeling over de voorkomen over stroming sterk de aandacht. De Dijk graaf richtte zich in het bijzonder lot de heer G. H. Geerligs toen hij zei, dat men zich eerst goed op de hoogte moet stellen, eer men met critiek komt. De wijziging van de keur (de politieveror dening voor de polder) is door Ged. Staten goedgekeurd en de bijdrage voor het tertiaire wegenplan bedraagt f 18.654. Bij de behandeing van de begroting "4 de heer V. Kaan de noodzaak niet in te zien, aan de secretaris vergoeding te geven voor het houden van kantoor aan huis. Wel vond hij dit nodig voor de penningmeester. Voor beiden was tezamen f 500 uitgetrokken. Tenslotte werd toch besloten de gevraagde ver goeding te verlenen. Loswal West-Einde. In het maken van een loswal aan het West-Einde zit nog geen schot. De heer W. Komen informeerde hiernaar en kreeg ten antwoord: Volgens ons kan het heel eenvoudig, maar de eisen van Rijkswaterstaat zijn zo, dat het veel duurder zou worden. Er wordt daarover nog onderhandeld. Voor het onderhoud van niet-planwe- gen is f 55.983,80 geraamd en er werd hierbij gewezen op de toestand aan de Lagedijk, waar het hemelwater de tuinen inloopt. Daar moet een riolering komen, aansluitend op de gemeente riolering. De heer Geerligs bracht de Wipbrug weer ter sprake. De stenen van de Oostdijk brachten geld in het laad je en een wegwals, die na de oorlog, toen de wegen buitengewoon slecht waren, was aangeschaft en nu weer kon worden gemist, leverde vrijwel de koopsom op. Er kon daardoor voor 1953 resp. f 3526,52 en f 12500 gereserveerd wor den. Is het de bedoeling dit geld weer voor het Polderhuis te bestemmen? „Kan dat geld nu niet eens voor de brug gebruikt worden", vroeg de heer Geerligs. „Dat reservaren is „bóeren- degelijkheid" zei de voorzitter, „en voor de brug moeten we wachten op de uitvoering van het Rijkswegenplan. Bo vendien, alle wegen zijn hier B-wegen. De zware wagens, die niet dan voor eigen risico over de brug gaan, mogen hier eigenlijk niet eens komen".... De heer V. Kaan complimenteerde het dagelijks bestuur vanwege het feit, dat men, ondanks de duurte, de polder- lasten onveranderd op f 42 per ha had kunnen houden. Hij noemde dit een goed teken. D e voorzitter meende dat van een goed teken niet gesproken kon worden. Men heeft, om niet tot verhoging van de belasting te moeten overgaan, din gen moeten schrappen, die ook op het verlanglijstje stonden. Toch heeft men nu een wel te verantwoorden geheel verkregen. De verbetering van de weg langs de Kneeskade zal geen drie jaren duren, maar de kosten zijn wel over drie jaar „uitgesmeerd". Vandaar, dat op de be groting f 10.000 als bijdrage van 1954 en 1955 voor 1953 als ontvangsten staan genoteerd. Enkele geraamde ontvangsten zijn nog, behalve het totaal van polderlas- tf i ad f 189.966, de huur van land, dij ken en wegen f 12.558 en viswater f 1100. Van de geraamde uitgaven note ren we nog f 20.125 voor slootwerk, f 22500 voor aandrijving van de gema len, bijdrage aan het Noordh. Noorder kwartier f 5100, kosten wegenverbete ring 1949 en jan de dam in Molen vaart, Gaaswegbrüg, enz. resp. f 24000 en f 25200. De begroting sluit met een post on voorzien van f 6139,52, in ontvangsten en uitgaven op f 544.714.23. Nadat de begroting was vastgesteld, waarbij de vergadering accoord ging met het aangaan van een kasgeldlening of rekening-courantovereenkomst tot een maximumbedrag van f 200.000 werd het dagelijks bestuur machtiging ver* leend om de op de begroting genoemde werken in eigen beheer uit te voeren. Bij de rondvraag werd aan de beer Jongejans meegedeeld, dat het inder daad in de bedoeling ligt, bij opdool de hand te houden aan het verbod om de wegen te berijiden met voertuigen met een wieldruk van meer dan 600 kg. De heer K. J. Kaan bevreemdde bet, dat de Polder niet vertegenwoordigd was op het congres van waterschappen te Scheveningen, een z.i. belangrijke vergadering. De voorzitter meende, dat het nut van het bezoek niet opwoog tegen de kosten. Het Texels amateurtoneel staat op een behoorlijk peil en kan de toets der vergelijking met vele andere plaatsen met glans doorstaan. Eveneens hebben wij meerdere malen betoogd, dat wij het toejuichen als onze toneelgroepen een enkelè maal eens iets meer brengen dan het gebruikelijke blijspel. Hoewel het zeer zeker ook een verdienste is, door een genoeglijk blijspelletje een gulle lach aan een volle zaal te schenken. Het is echter weer eens gebleken, dat men zich, bij het kiezen van dat ,iets meer" beperkingen moet opleggen. Overschatting Is hier erger dan onderschatting. Somerset Maugham is niet eenvoudig. Zijn soms bizarre en vaak cynische kijk op het leven is moeilijk te vertolken. In de Sportschool op de Rijkswerf te Den Helder hebben Zaterdag de vertegenwoordigende volleybalteams van Den Helder en Zaandam een sportieve strijd gestreden. De bezoekende teams gaven de toon aan en domineerden vooral in technisch opzicht. Zo was het een bijzonder genoegen, het A-team van de heren aan het werk te zien. Hoewel Den Helder-A kranig party bood, moest toch een duidelijke zege aan de bezoekers worden gelaten. De eindstand in deze afdeling was: Zaandam A 6 punten; Helder A 4 punten; Zaandam B 1 punt; Helder B 1 punt. Bij de dames waren de eerste plaatsen voor Zaandam A (5 p.) en Zaandam B (4 p.)Den Helder A bracht het tot drie punten, maar Den Helder B wist geen enkele set te winnen. „Sopo Conchicharos" of in goed Nederlandssnert' was het meest gevraagde gerecht in het restau rant op de tentoonstelling „Asi es Holanda", die in het begin van deze maand in Mexico City is gehouden. Dit vertelde chef hofmeester H. Hel weg van de KNSM, die was uitverkoren door de CIHAN de regerings instantie, die bemiddelt tussen exposities in het buitenland en Neder landse firma's en bedrij ven om in dit restau rant typisch-N ederlandse maaltijden te bereiden. Er werd niet alleen erwtensoep geserveerd, maar ook bruinebonen- soep en tomatensoep. Op het menu stonden voorts stamppot boerenkool met worst, hutspot met klap stuk (Plato Tres de Oc- tubre) en om toch enigs zins aan de Mexicanen, die veel bonen eten, te gemoet te komen, capu- cijners. Ondanks de vrij hoge temperatuur in de Mexi caanse hoofdstad was de belangstelling voor deze gerechten overweldigend. Het restaurant bood plaats aan 200 personen, maar er waren dagen, dat 1000 eetlustigen zich in de kleine ruimte ver drongen. Het was soms zelfs zo erg, dat de gas ten bij kok Helweg in de keuken hun maaltij den kwamen gebruiken... De heer Helweg maak te op zekere dag een bouquet roosjes, die uit ter van het restaurant, rauwe aardappelen werd gesneden. De pach- die zo iets nog nooit bad gezien, toonde het bou quet aan zijn gasten en het resultaat was, dat Helweg die dag wel 40 bouquetten moest ma ken. Bepaald verlegen was deze zeeman, die van zijn twaalfde jaar in het vak zit, toen de warmbloedige Mexicanen hem in triomf op de schouders namen en door de eetzaal droegen. Duizenden liters erw tensoep heeft deze 51- jarige inwoner van Am stelveen bereid, maar toen hij in Nederland terug' keerde zette hij zich met graagte aan de erwten soep, die zijn echtgenote hem voorzette. „Thuis kook ik nooit, omdat het mij veel beter smaakt als mijn vrouw het eten klaar maakt", zo ver trouwde de heer Helweg ons nog toe. ploegen chil- Hoewel dus de bezoekende superieur WEiren, deden toch verse lende ontmoetingen weldadig aan. De nederlagen van de Helder B-dames waren voornamelijk te wijten aan op- stellingsfouten, die ook nog wel eens in het A-team voorkwamen. Teleur stellend was het resultaat van Den Helder A (dames) tegen de B-bezoek sters, die de eerste set op het nipper tje verloren zagen gaan (16—14), maar de tweede met 915 resoluut in haar voordeel beslisten. In het Zaanse A-team was de lange, blonde Wiepjes de gevaarlijke man, die met wonderbaarlijke smashes zijn te genstanders op de knieën dwong en tezamen met enkele andere heren ver scheidene malen op meesterlijke wijze de aanvallen van de tegenpartij blok keerden. Dit laatste was vooral nodig in de wedstrijd tegen Helder B, waar in Zandhuizen menige smash toch nog zag gelukken. Wiepjes toonde zich verreweg de grotste tacticus. Zijn ser- veerballen waren geweldig hard en meestal uitstekend geplaatst. Wij zijn het eens met de heer F. van den Heuvel Rijnders, die in zijn slot woord in het bijzonder het team-ver band van de gasten prees. Immers, aan Helderse zijde werd vaak verdienste lijk gespeeld, maar het geheel was toch niet tegen de Zaanse homogeni teit opgewassen. Bij de dames waren de uitslagen: Helder A—Helder B 15-10, 1511 (20); Zaandam AZaandam B 14—16, 15—11 (1—1); Helder A— Zaandam B 16—14, 9—15 (1—1); Hel der BZaandam A 1115, 315 (02); Helder BZaandam B 115, 315 (02); Helder A—Zaandam A 11—15, 1215 (02). Bij de heren waren de resultaten: Helder AHelder B 154, 153 (20). Zaandam AZaandam B 15—6, 16—14, (2—0); Helder B—Zaan dam A 3—15, 10—15 (0—2); Helder A- Zaandaim B 15—10, 16—14 (2—0); Hel der BZaandam B 1510, 1115 (1 1); Helder AZaandam A 1215, 15 (0—2). De secretaris van de afdelirtg, de heer H. T. W. Hofman, prees nai afloop de sportieve geest van deze steden- ontmoeting, waarna hij het woord gaf aan de voorzitter, de heer Van den Heuvel Rijnders, die deze functie Za terdag voor de lratste keer bekleedde. Hij zal, zoals men weet, in Januari naar Indonesië vertrekken. Aan de aanvoerders flvn de Z'anse A-ploegen overhandigde hij een kleinigheid, die de dames en heren zich in de bus on getwijfeld heerlijk hebben laten sma ken. Namens de Zaandammers dankte de heer Geertsma voor de hartelijke ontvangst, waarbij hij er zijn spijt over betuigde, dat de heer Valn den Heu vel Rijnders zijn bijzondere capacitei ten niet langer ten dienste van de Ne- VoBo zal kunnen stellen. Daar komt nog by dat velen „De Heilige Vlam" niet zullen bewonderen om de moraal die er uit spreekt, of be ter: het gebrek aan moraal, zy willen in een kunstenaar nog altyd zien de middelaar tussen de „schoonheid" en de met minder talenten bedeelde mens, maar zeker niet de man, die zün ge schonken gaven misbruikt om de grond slagen van een goed geordende maat- schappü, om van hogere motieven maar te zwijgen, te ondermijnen. En als dan zo het „heilige" wegvalt, blijft nog slechte de vlam, het kortstondige ver terende vuur. In het eerste bedrijf wordt zo ter loops de waarde van het huwelijk ge reduceerd tot „slechts een officiéél pa piertje", hetgeen Maugham later ver duidelijkt door zijn mededeling dat sexuele honger even natuurlijk bevre digd moet worden als lichamelijke honger. En majoor Liconda vertelt Stella, dat er een revolver in de la van zijn bureau ligt, opdat zij de rechterlijke uitspiaak zal kunnen ontlopen. En als de klap op de vuurpijl worden de „moeder" die haar eigen zoon vermoorden om haar schoondochter gelegenheid te geven haar „sexuele hohger" te stillen. do on gelooflijke woord enin de mond gelegd: ik heb hem het leven geschonden, ik heb het hem ontnomen. En nu wat het spel betreft. Het was in zijn geheel genomen verdienstelijk. Maar, zoals reeds gezegd, dit stuk stel de te zware eisen. Maurice Tabret, de man die door een vliegtuigongeluk tot levenslange verlamming is veroordeeld, werd vertolkt door M. Mooyen, die naar het einde toe beter in zijn rol groeide. Zijn vrouw Stella (mevr. Struis) heeft ondertussen een verhouding met zijn broer Colin (C. v. d. Kerkhof). De tegenspeelster van Stella is Zuster Way- land, de verpleegster van Maurice. De liefde van Stella kwijnt weg, omdat zij alleen platonisch zijn kan, de opofferen de, zich :gelf wegcijferende en niets eisende liefde van de verpleegster groeit. Mevr. Struis was te beweeglijk en zij zag kans de eenvoudigste dingen op theatrale toon voor te dragen. Mevrouw Vetter (zuster Wayland) die de dominerende figuur uit het tweede bedrijf had moeten zijn, had daarin te weinig overwicht, zodat haar beschuldiging aan overtuigkracht in boette. Haar uitstekende mimiek ver goedde veel. Peter was zij in <tprde bedrijf als zy haar verborgen liefde be kent. C. v. d. Kerkhof had het niet een voudig, omdat hij een jongensachtige indruk maakt, en dat was hier al heel ongewenst. Mevr. Craanen (als mevr. Tabret). de moeder van Maurice en Colin) speelde in het tweede bedrijf, als zuster Way- land de beschuldiging „moord" uit spreekt, bijna ongeïnteresseerd mee, terwijl zij toch de moordenares is. Maar haar spel in het laatste bedrijf maakte weer veel goed. Haar warme stem hielp haar hierbij. Majobr Liconda (P. Haa- ker) had de handicap van een zeef slechte grime en een hangsnor, die hem a priori belachelijk maakte, H. Prins was de huisarts en vriend Harvester, die staat tussen ziin geweten en het leed van zyn vrienden. Het décor was goed verzorgd, maar de grime was uitgesproken slecht. Sa- menvattend zouden we willen zeggen dat de regisseur Stechwey niet ontevre den behoeft te zyn,

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 5