Pleidooi van dr Adenauer voor „grandioos veiligheidssysteem" Duits tankschip bij Terschelling op een mijn gelopen Zeven Afrikanen bij gevecht in Kenya gedood FRANSEN IN OMSINGELDE NASAM HOUDEN STAND Algemene Vergadering vóór Indische Korea-resolutie Berging wordt zeer bemoeilijkt Onderscheiding voor Zernike Kottertje van 88 ton waagt oversteek naar Brazilië Keus: f Westen óf de Russen. Gaat de Sultan van Djokja heen? Plofbaar personage paradeert Benelux-gesprek in Scheveningen Duistere taal van min. Mononutu Don'der'dag 4 Dec. 1952 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11585 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna LAATSTE LEZINGEUROPEES LEGERVERDRAG IN BONN Socialisten handhaven hun bezwaren r\R ADENAUER maakte ook nu van u zijn verdediging der verdragen een krachtig pleidooi voor Europese een heid. „Het verdrag heeft slechts zin en Inheemse boer door de Mau-Mau vermoord Toestand ernstig, maar niet verontrustend Kabinetszitting verschoven De heer P. J .Schmidt te New York overleden op 20 December Kaas-import in de VS weldra onbeperkt Reacties in Djakarta De uitwijzing van de Indonesiërs Hoge Commissaris der V.S. in W.-Duifsland treedt af Wysjinski ziet het nut ervan niet in Brand aan boord van Nederlands schip Foei, meneer de minister! HET TÜNESIE-DE*AT Parijs: „Wij zullen er niet bij zijn" VISSERS ZOEKEN NIEUWE KANSEN Reis zal zes weken duren WEERBERlCHl Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f l—elk woord meer 5 cent Abonnementen per Kwar taal 6.05 per maand f 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen f 0 49 JJEGENEN, DIE zich zouden verzetten tegen Duitslands toetreding tot een „grandioos veiligheidssysteem" (de organisatie van het Europese leger) zouden zich daarmee onbewust uitspreken voor Stalin en zijn politiek van onderwerping van Europa, aldus begon Bondskanselier Adenauer gisteren in ,?r l10 en brandweer omringd Bondshuis zijn pleidooi voor een ratificatie van de Conventies van Bonn en het Europese Legerverdrag", waarvan de ontwerpen voor een derde en laatste behandeling aan de Bondsdag zijn voorgelegd. Het gaat er om, zo zei Adenauer, te voorkomen, dat de Westelijke landen met de Sowjet-Unie ten koste van Duitsland een overeenkomst zouden sluiten. Als wij de binding van het Westen afwijzen, zal er voor Duitsland geen tweede kans komen. Wjj zouden de anderen daardoor dwingen met de Russen tot een accoord te komen. De opoffering van Duitsland aan Sowjet-Rusland zou het ene alternatief van een afwyzing zijn. Het tweede zou nog verschrikkelijker zyn: Duitsland zou het toneel van een oorlog kunnen worden, die de ondergang van het Duitse volk zou betekenen. KONRAD ADENAUER to be or not to be waarde, wanneer het wordt bekroond met een opperste politieke autoriteit in Europa. Gelooft iemand werkelijk, zo riep hij uit, dat het leven na de derde lezing der verdragen zal blijven stil staan? De totstandkoming van een Eu ropese Federatie zal een gelegenheid bieden om de verdragen te herzien en ik geloof, dat die Federatie nog in 1953 werkelijkheid zal worden. Tijdens de rede van Adenauer klonk herhaaldelijk hevig gejoel van de kant van de com munistische afgevaardigden. De regeringspartijen legden de Bönds- dag een voorstel van rota aan de ver dragspartners van het Europese leger voor, waarin wordt gezegd, dat die be palingen van het overgangsverdrag, die met de geest van echt partnerschap in strijd zijn, zo spoedig mogelijk dienen te worden herzien. De fracties der re geringspartijen wensen voorts, dat de regering in deze nota zal verklaren, dat zij zal streven naar een verdragsbinding tussen Duitsland en de Noordatlantische Verdedigingsorganisaties. Voorts dat de regering de huidige verdeling van Duitsland in West en Oost niet kan er kennen. De leider van de nationalistische vleugel in de Liberale Partij, Von Re- chenbero, voorstander der verdragen, wees ook op de wens van toekomstige 'herzieningen. De tegen de verdragen gekante Socialistische Partij heeft een aantal voorstellen ingediend dat beoogt de uiteindelijke goedkeuring afhanke lijk te stellen van een aantal voorwaar den. Zo wil zij de Bondsdag doen be sluiten de ratificatie-oorkonden niet eerder te deponeren, dan „wanneer het bezettingsregiem van het Saargebied in overeenstemming is gebracht met het verdrag". Het Westen, zei de so cialist Brandt, is niet bereid geweest ons rechtsstandpunt inzake de grenzen van 1937 te aanvaarden en in het Saar gebied een begin met Duitslands hère- niging te maken. Adenauer noemde de socialistische eis om nieuwe onderhandelingen met het Westen (waaraan deze volgens hem niet zullen denken) zuivere theorie en louter camouflage van een totale af wijzing. 1 Voor het debat bestond grote belang stelling van de buitenlandse pers. Er werden extra gehoorzalen in het parle mentsgebouw ingericht. Het debat werd geheel door de Duitse radio uitgezon den. VOLGENS EEN verklaring van de re- gering van Kenya heeft de politie ze ven Afrikanen doodgeschoten en een achtste gewond bü een inval in een ge bouw, waar een bijeenkomst van de Mau-Mau werd gehouden. Na herhaal de orders aan de Afrikanen om de wa penen neer te leggen, opende de poli- Ondanks de zware aanvallen van de Vietminh-rebellen op het belangrijke bolwerk Nasam in Indo-China, dat ge heel is ingesloten en slechts door een luchtbrug verbinding heeft met het achterland, weten de troepen van de Franse Unie er nog steeds stand te houden. Gisteren werd de tweede stormloop op Nasam afgeslagen en konden de Fransen een afleidingsma noeuvre beginnen in het Zuiden van de delta van Hanoi. Op beide slagvel den zijn 740 soldaten van de Vietminh gedood. De Franse verliezen werden geschat op 45 doden en 160 gewonden. De Indonesische minister van Defen sie, Sultan (van Djokja) Buwono, heeft gisteren bij het kabinet een verzoek ingediend om van zijn post te worden ontheven, aldus heeft het blad nesia Raya" vernomen uit doorgaans zeer betrouwbare kringen. Er bestaat n.1. een controverse tussen de minister en het kabinet t.a.v. de te nemen maatregelen in verband met het gebeuren op 17 October in Djakarta en daarna elders in Indonesië. De voor gisteravond aangekondigde vergadering van het Indonesische ka binet is op verzoek van de minister van Defensie uitgesteld, deelde de mi nister van Voorlichting, Mononutu, mede. Mononutu kon niet zeggen, hoe lang dit uitstel zou duren en weigerde in te gaan op vragen met betrekking tot het bericht in „Indonesia Raya over de ontslag-aanvrage van de mi nister van Defensie. Het Chinese blad „Sin Po roeldd nog, dat in de voorgenomen kabinets vergadering van gisteren een beslis sing zou vallen over de vraag, ol ae sultan zijn functie zal neerleggen. De heer P. J. Schmidt, secretaris van de Ontwapeningscommissie van het secretariaat der Ver. Naties, is te New York aan een hartaanval overleden. Een Amerikaanse neger, Dr Jero- me S. Peterson, is tot directeur van de afdeling openbare gezondheid van de wereldgezondheidsorganisatie benoemd Ondanks slecht weer blijven Franse vliegtuigen de aanvoerlijnen van de vijand bestoken. Tijdens een pauze in de strijd hebben zestig „luchtbrug"- vliegtuigen voedsel en voorraden naar Nasam gebracht. Een woordvoerder van het Franse ministerie voor Indochinese Zaken heeft de toestand in Indo-China giste ren gekenschetst als „ernstig, doch niet verontrustend". In feite, zo zeide hij zijn wij verheugd, dat het Vietminh- offensief is begonnen. Hierdoor is de mogelijkheid komen te vervallen, dat de hoofdmacht van de vijand uit de omgeving van Nasam zou wegtrekken om op een front aan te vallen en slechts een deel van de rebellen om Nasam „als scherm" achter te laten. Het schijnt dat de Franse legerleiding Nasam als gevechtsterrein heeft gekozen om zo veel mogelijk leden van de beste Viet- minh-divisies te doen sneuvelen. Indien Nasam zou vallen, zou dit betekenen, dat de overblijvende Franse troepen hun stellingen in dit gebied moeten prijsgeven en verschillende vijandige divisies vrijkomen voor een aanval op de Tonkinese delta en de hoofdstad Hanoi. tie het vuur, toen de mannen in het ge bouw tot een aanval op de politie over gingen. Het incident deed zich voor in de Ol Arabei vallei, waar reeds eerder con flicten ontstonden. Dinsdagavond werd cp een nabijgelegen boerderij van htun- ken het verminkte lijk van een veehou der van de Samboeroe-stam gevonden. Ook deze moord wordt aan de Ma>|- Mau toegeschreven. Drie en dertig Ki- koejoe's, onder wie negen vrouwen, zijn Dinsdag tot dwangarbeid veroordeeld wegens deelneming aan een ceremonie van de Mau-Mau op een Europees land bouwbedrijf. Het Hoge Gerechtshof te Njeri heeft gisteren twee Kikoejoes veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf met zware dwangarbeid wegens een poging tot moord op het Afrikaanse opperhoofd Paulo op 18 October j.1. Hetzelfde Hof heeft twee andere inheemsen ter dood veroordeeld wegens 't vermoorden van een hoofdman. De Belgische minister van handel, Meurice, heeft de commissie voor bui tenlandse aangelegenheden van het Bel gische parlement gisteren medegedeeld, dat het ministerscomité der Benelux 20 December in Nederland, en wel te Sche veningen, zal vergaderen. Belgische, Nederlandse en Luxemburgse mi nisters zullen nagaan welke vorderin gen zijn gemaakt' door de zeven Bel gisch-Nederlandse commissies, die indertijd zijn ingesteld voor het zoeken naar werkwijzen om de moeilijkheden op te lossen, welke voor de Belgische industrie door de Nederlandse concur rentie zijn ontstaan. Amerikaans congreslid: Het Amerikaanse Congreslid Celier, dat op het ogenblik in Nederland ver toeft, heeft als zijn vaste overtuiging uitgesproken, dat de Verenigde Staten de bestaande importbeperkingen op kaas zullen opheffen. Voorts verklaarde hij, dat het stopzetten van de invoer van Amerikaans meel in Nederland, in zijn land diepe indruk heeft gemaakt. In de traditionele parade ter gele genheid van Thanksgivingdayin Amerika, trok te New York een opgeblazen personage mee. Het luchtige wezen moest een heelal- man verbeelden. De Indonesische minister van Voor lichting, A. Mononutu, heeft naar aan leiding van mr Donkers verklaring over de aanhouding van de twee Indonesiërs verklaard, dat elk land dus ook In donesië vrij is om maatregelen te nemen tegen buitenlanders, die als een gevaar voor de veiligheid van het land worden beschouwd. De wnd Hoge Commissaris van Indo nesië in Den Haag heeft de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken een nota overhandigd, waarin wordt ver zocht de redenen voor het beslui; tot uitwijzing duidelijk uiteen te zetten. Gisteravond had men te Djakarta nog geen antwoord op deze nota ontvangen. Het bestuur van de Perhimpoennan In donesia heeft inmiddels in een tele gram aan mr Donker lucht gegeven aan zijn verontwaardiging over het gebeur de. „Wij beschouwen de beschuldiging „ongewenste politieke activiteit" als 'n daad van willekeur, aangezien iedere Indonesiër het onvervreemdbare recht heeft om zich met het lot van zijn va derland te bemoeien", aldus het tele gram. Van gezaghebbende zijde is gisteren te Washington vernomen, dat de Ame rikaanse Hoge Comm'ssaris in West- Duitsland, Walter Donnelly, is afgetre den. Donnelly heeft president Truman verzocht hem, met ingar g van 31 De cember van zijn post te ontheffen De Algemene Vergadering der Ver. Naties heeft gisteren het Indische voor stel tot beëindiging van de Koreaanse oorlog met vier en vijftig tegen vijf stemmen (Sowjetblok) goedgekeurd. Een Indisch amendement op het voor stel werd eveneens goedgekeurd met onthouding van stemming door het communistische blok. De Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, Wisjins- ky, herhaalde in de Algemene Verga dering zijn reeds in de politieke com missie geuite critiek op de Indische resolutie. Hij verklaarde dat zij „niets bevatte dat bevorderlijk zou kunnen zijn voor een onverwijlde beëindiging der vijandelijkheden in Korea", hier aan toevoegend: „Integendeel, de strijd zou er door worden verlengd". Zes Rus sische amendementen op het Indische voorstel zijn met grote meerderheid van stemmen verworpen. radens een bijeenkomst van de Royal Society in het Burlington House te Londen, is professor Zernike onderscheiden met de Rumford-medaille. GISTERMIDDAG is ten Noorden van Terschelling een Duits tankschip, de „Euroland", dat in afgetakelde toestand door de Duitse sleepboot „Widder" werd gesleept, op een drijvende mijn gestoten. De opvarenden van het tankschip konden aan boord van de sleepboot worden genomen. Volgens ontvangen berichten is de „Euroland" in zinkende toestand. Er is echter sleepboothulp onderweg. De „Widder" had twee schepen op sleeptouw. Er is nog niets bekend omtrent het lot van het andere schip. De „Euroland" voer zonder tuigage en machines en het vaartuig zou naar de Elbe worden gesleept. De „Holland II" van rederij Doeksen is ter plaatse om te trachten het schip te bergen. Dit zal zeer moeilijk zijn, daar er een Noorderstorm waait. Het schip werd in 1916 gebouwd. J7EN Nederlands vrachtschip, de „Brem" is gisteren de Portugese haven Porto de Leixoes binnengelopen met brand in zijn ruimen, waarin kaas en kurk lagen opgeslagen. Binnen twee uur was het. vuur bedwongen. De vaart op het IJselmeer wordt nog steeds bemoeilijkt door het ijs. Gister morgen hebben twee schepen gepro beerd door de ijsbarrière voor de Oran jesluizen te breken. Dit is ten dele ge lukt. Men hoopt dat de dooi de rest zal doen. Het water van de Rijn en de Waal stijgt nog voortdurend, zij het minder snel dan verwacht was. Niettemin ligt de Waalkade te Nijmegen onder een meter water verborgen. Alle uiterwaar den van de Waal staan blank. Het Turkse schip „Bakir" zit nog steeds hoog en droog op het strand te Schiermonnikoog. Ondanks de hoge waterstand gelukte het ook gisteren niet, het schio vlot te trekken. In de kiel zijn enkele lekken geslagen, die nu eerst gerepareerd moeten worden. Men heeft weinig hoop, dat het schip op korte termijn vlot komt. OVERSTROMINGEN De vele neerslag in de vorm van sneeuw en regen heeft in West-Europa nieuwe overstromingen tot gevolg ge had. Het peil van de Seine is zo ge stegen dat verschillends kaden in Pa rijs onder water staan. Er is echter geen direct gevaar voor de stad. Buiten de Franse hoofdstad staan door over stromingen van de Seine en de Saone honderden hectares akkerland onder water. Inwoners van Portalban aan de Zuidelijke oever van het meer van Neu- chatel in Zwitserland hebben hun hui zij moeten ontruimen, omdat het meer onrustbarend stijgt. Het scheepvaart verkeer op de Rijn bij Bazel is gestaakt met het oog op het hoge water. In de Rijnplats staan verschillende gebieden blank. De Zweedse minister van Binnen landse Zaken, Gunnar Heldund, is te Ramsele in Noord-Zweden wegens het verzwijgen van inkomsten tegenover de belasting veroordeeld tot een boete van 1400 kronen.- Zijn echtgenote werd om dezelfde reden veroordeeld tot 600 kronen. Menon, de opsteller van het Indische voorstel, zeide vóór de stemming er over dat het .beoogt een „op kracht van wapenen berustende regeling" teweeg te brengen, waardoor een einde zou ko men aan de vijandelijkheden. „Bij het indienen van deze resolutie vertrou1 wij er op dat de openbare menihi alle landen ter wereld er over zal oor delen in de geest, waarin zij werd op gesteld. Want evenals het geval is met een moderne oorlog, kunnen wij zeggen dat er in laatste instantie geen sprake is van overwinnaars of overwonnenen. Met deze poging, om vrede te bereiken, kunnen wij allen tot de overwinnaars worden gerekend". Lester Pearson, de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, die voorzitter is van de Algemene Vergadering, zal de voorwaarden van het Indische voor stel thans ter kennis brengen van de Noordkoreaanse en Chinees-communis tische regeringen. Hij zal deze regerin gen verzoeken hierop, vóór het beëin digen van de huidige zitting der Alge mene Vergadering, commentaar te wil len geven. De Algemene Vergadering heeft haar voorzitter opgedragen haar „op het eer ste, daartoe geëigende tijdstip", verslag uit te brengen van het resultaat van zijn stappen. De Amerikaanse afgevaardigde, Er- nest Gross, verklaarde na de stemming, dat de Ver. Staten het Indische voor stel ten volle steunen. „De aanvaarde resolutie wijst ons een weg naar vrede in Korea, welke in overeenstemming is met de beginselen der Ver. Naties", verklaarde hij. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren verklaard, dat de Franss delegatie het debat over Noord-Afrika in de Ver. Naties niet zal bijwonen. Reeds verleden maand heeft minister Schuman in zijn redt in de V.N. ver klaard, dat Frankrijk die bespreking zou boycotten, zo voegde hy hieraan toe. De 88 ton metende Nederlandse kot ter „Sterna" van de heer A. D. de Kos ter uit Wassenaar zal wanneer de vereiste formaliteiten zijn vervuld medio Januari 1953 met een zeskoppige bemanning naar Santos in Brazilië oversteken. De heer De Koster wil de „Sterna" bij wijze van experiment aan de Braziliaanse visserij laten deel nemen. Na een half jaar zal hij beslis sen of de Braziliaanse visserij mogelijk heden biedt voor emigranten-vissers. Van de resultaten zal het ook afhangen of de heer De Koster aan zijn plannen uitbreiding zal geven. De kotter zal Vrijdag in IJmuiden arriveren. Van deze haven uit zal het schip vóór de oversteek, die zes weken zal duren, nog enkele proefvaarten op de Noordzee maken. De kotter is uitgerust met een 200 pk industriemotor en een 20 pk hulpmotor. De lengte bedraagt 25 meter. De „Ster na" heeft een waterverplaatsing van 100 ton. Het schip zal normale kotter zetten meenemen en waarschijnlijk ook haringnetten voor de vangst van klei nere vissoorten. Vijf IJmuider vissers en één Hagenaar zullen de bemanning vormen tijdens de overtocht. Verwachting tot hedenavond. MINDER WIND, MEER ZON Wisselende bewolking met in het Noorden van het land later en kele buien. Elders overwegend droog weer. Vrij krachtige tol matige Noordelijke wind Tem peraturen enkele graden Doven het vriespunt. ™AG: Zon op 8.31, onder 16.30. Maan op 20.11. onder 11.50.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1