Belangrijke conferenties op de Stille Oceaan Zware mist veroorzaakt ongevallen te land en te water Praag eist terugroeping van Israëlische gezant Eisenhower c.s. op kruiser Helena Wilson, Bradley in Pearl Harbour Twee jeugdige slachtoffertjes bij verkeersongevallen Staking in Tunis als protest tegen moord op Hatsjed Twee inzittenden van bestelauto te Hilversum verdronken Ver. Naties doen beroep op Peking Achttien gewonden bij botsing tussen twee autobussen Maanaag 8 Dec. 1952 VERENIGDE NOORDHÖLLANDSE DAGBLADEN 77t No- 11588 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna PRINS BRACHT VERSLAG UIT AAN MINISTERRAAD Doodvonnissen in Kenya Nieuwe politiek in Korea op til? Voorstel voor Federatie Britse gebieden in Oost-Afrika Tel Aviv wijst echter de beschuldigingen af Voor het leven aan elkaar geketend Steekpartij te Huizum Vrouw door rondvliegend stuk hout gedood Zes kinderen gedood door gasexplosie in de V.S. WEERBERICHT Verdere maatregelen tegen Marty en T'IIon Twaalf vakbondsleiders aangehouden Op de sneldienst tussen Doetichem en Enschede Londen had dikste mist van alle tijden Smokkelaars hadden pech.... VERZOENING IN EGYPTE Nederlandse zaden naar West-Duitsland Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 UBSEWRM TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand f 2.02 bÜ vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 1 0-49 yoordat Eisenhower en zijn gezelschap vanuit Honoloeloe op de Hawaiï-eilanden waarheen men thans op de Amerikaanse kruiser „Helena" onderweg is, met een tweetal Constellations zal doorvliegen naar New York, zullen op dit schip belangrijke besprekingen worden gehouden, die. daar is men wel zeker van, voornamelijk betrekking zullen hebben op de toestand ln Korea. Men is in Tokio van oordeel, dat Eisenhower niet zal toestaan, dat de Koreaanse campagne „in de huidige, vastgelopen toestand" blijft. Ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zyn over het algemeen van oordeel, dat by een groots offensief tegen de Noordelijken „vrijwel zeker" Chinese nationalis- ten betrokken zullen worden. Ook in Taiptsh op Formosa, het hoofdkwartier van Tsjang Kaj Tsjek, is men van mening, dat Eisenhower by geheime besprekin gen het advies heeft ontvangen Chinese nationalisten in te schakelen. De president van de Algemne Verga dering van de Ver. Naties, Lester Pear- son, heeft Zaterdag telegrafisch een be roep gedaan op de regering te Peking het Indische compromisvoorstel te aanvaarden als een „basis voor de op lossing" van het probleem van de vast gelopen onderhandelingen over een wa penstilstand in Korea. In het telegram zegt Pearson dat de kwestie van de krijgsgevangenen een probleem is waarbij fundamentele men selijke gevoelens betrokken zijn, waar aan de gehele mensheid deel heeft. Dit probleem vroeg dringend om een op lossing.. Wanneer dit probleem eenmaal is opgelost, zal het mogelijk zijn een einde te maken aan de gevechtshande lingen en de plannen voor een vreed zame regeling in Korea te voltooien. Dit kon dan weer leiden naar een al gemenere regeling die zou bijdragen tot de vrede in Azië. Radio Pjongjang heeft in een com mentaar op de Indische resolutie, die op drie December door de Ver. Naties werd aangenomen, verklaard dat de re gering te Peking deze resolutie als van nul en 'gener waarde beschouwt, omdal zij uitloopt op de gedwongen gevangen houding van de Chinese en Noordkore- aanse krijgsgevangenen. De Zu'darnerikaanse reis Prins Bernhard heeft Zaterdag is een bijzondere vergadering van de minister raad verslag uitgebracht van zijn reis door Zuid-Amerika. Drie inheemsen zijn Zaterdag te Njeri (Kenya) ter dood veroordeeld op beschuldiging van moord op een inheemse politieman. Een andere in heemse werd veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. Hij werd be schuldigd van poging tot moord op een inheemse onderwijzer van de An glicaanse kerk. De gouverneur van Kenya, Sir Eve- lyn Baring, zal Donderdag naar Enge land vliegen voor het "oeren van be sprekingen met minister van kolo niën Lyttelton. Het ligt in de bedoeling van de In donesische immigratiedienst de Neder landse planter A. Dumas, die eind No vember aan boord van de „Dodjerker- to", in Indonesië arriveerde, als on gewenste vreemdeling uit te wijzen. HE kruiser „Helena" werd Zaterdag nacht bij het eiland Wake verwacht, waar John Foster Dulles de a.s. minis ter van Buitenlandse Zaken, George Humprey, de a.s. minister van Fi nanciën en Douglas McKay, de a.s. mi nister van Binnenlandse Zaken, gene raal Lucius Clay, een van Eisenhowers voornaamste adviseurs en diverse an dere belangrijke personen aan boord gaan. De besprekingen op de kruiser „He lena" zullen samenvallen met een con ferentie van hoge militaire autoriteiten in Pearl Harbour, waarbij o.a. aanwe zig zullen zijn generaal Omar Bradley, voorzitter van de commissie van staf chefs en admiraal Radford, opperbevel hebber van de Amerikaanse vloot in de Stille Oceaan. Charles Wilson, de a.s. minister van Defensie, die de reis van Eisenhower naar Korea meemaak te, zal in Wake van de kruisen stappen om zich ook naar de conferentie in Pearl Harbour te begeven. De „Helena" wordt Woensdag in Ho noloeloe verwacht. Het hoge gezelschap zal daar waarschijnlijk nog twee of drie dagen blijven alvorens naar de Ver. Staten terug te keren. President Rhee van Zuid-Korea heeft te Seoel verklaard, dat Eisenhower zijn land aanzienlijke steun heeft beloofd. Tijdens het bezoek van Eisenhower aan Korea is een Noordelijke luchtaan val, waarbij elf toestellen waren be trokken, afgeslagen. De toestellen wa ren op weg naar Seoel, vanwaar juist het vliegtuig met Eisenhower vertrok. Tussen de BBC en de Ned. Televi siestichting is een overeenkomst tot stand gekomen voor de televisieuit zending van de Engelse kroningsplech tigheid in 1953. Een drie jaar geleden door vooraan staande blanke en Afrikaanse leiders gesticht genootschap, waarvan het hoofdkwartier in Salisbury (Zd Rho- aesië) is gevestigd, heeft voorstellen gedaan voor een federatie van zes ge bieden in Brits Oost- en Centraal Afrika met een bevolking van in het geheel 26 millioen zielen. De voorstel len van het genootschap, „The Capri- cern Africa Society", beogen de sa menvoeging van de betrokken gebie den Noord- en Zuid-Rhodesië. Nya- saland, Kenya, Oeganda en Tanganvi- ka tot een zelfbesturende federatie onder de Britse kroon. Radio-Praag heeft hekend gemaakt, dat de Israëlische gezant te Praag, Kou- hovi, tot persona non grata is verklaard en dat zijn onmiddellijke terugroeping verzocht is. De radio deelde mede, dat Koubovi is beschuldigd ingegrepen te hebben in binnenlandse Tsjechoslo- waakse aangelegenheden. Koubovi bevindt zich thans in Israël om rapport uit te brengen over het recente proces in Praag, waarbij een aantal personen van Joodse afkomst tot levenslang of tot de doodstraf veroor deeld werd. Een woordvoerder van de Israëlische regering heeft verklaard, dat een nota aan de Tsjechische autoriteiten zal worden gezonden, waarin de tegen de Israëlische gezant te Praag geuite be schuldigingen zullen worden tegenge sproken. Koubovi zal niet naar Praag terug keren. Hij blijft echter nog gezant in Warschau, heeft een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buiten landse Zaken medegedeeld. Slachtoffer werd ernstig gewond De 23-jarige Y. van B. te Huizum (gem. Leeuwarden) heeft Zaterdagmor gen aldaar de 35-jarige G. W. op straat met een mes Ifi de buik gestoken, waar door deze laatste zeer ernstig werd ge wond. Ondanks veel bloedverlies slaagde het slachtoffer er in, zich op de fiets naar een nabijgelegen bakkerij te bege ven, waar hij nog slechts de naam van de dader kon uitspreken. Deze is hier op gearresteerd. Van B. had enige tijd geleden ruzie gehad met W. en bleek niet geheel normaal te zijn. De 46-jarige mevr. P. H. te Gelder- ïalsen wilde Zaterdag de huisgenoten Jjic in een schuur bezig waren met het Lagen Van stamhout tot kachelhout, voor het middagmaal waarschuwen. Een van de electrische cirkelzaag wegvlie gend stuk hout sloeg tegen haar slaap, met het gevolg, dat zij kort daarop overleed. In Pittsburgh (VS) zijn Vrijdag avond zes kinderen omgekomen door een gasontloffing, die ontstond doordat een auto, die slipte, door een muur reed en een g isleiding vernielde. Het drie verdiepingen hoge huis waarin de kinderen zich bevonden, werd door de ontploffing verwoest. Onlangs trouwde in Milaan Franco Pozzi en Miranda de Lago, hetgeen op zichzelf geen opzienbarende gebeurtenis was. Wel echter, het feit dat zij bij het zweren van hun huwelijkstrouw besloten om elkander met een gouden ketting letterlijk te binden en zo verder door het leven te paan. Op de foto is het jonge echtpaar aan het werk bij een expeditie-firma te Capri. Zesjarig meisje te Zaandam door het ijs gezakt en verdronken GISTERMIDDAG is het zesjarig doch- tertje van de familie B., dat met een vriendinnetje achter het ouderluk huis aan de Westzanerdjjk te Zaandam aan het spelen was, door het ijs op een sloot gezakt en verdronken. Toen het meisje door het jjs zakte, heeft het vierjarige vriendinnetje de ouders, die op het ZFC-terrein een voctbalwedstryd Du- woonden, gehaald. Daarmee ging zo veel tjjd verloren, dat de levensgeesten van het slachtoffertje reeds bleken te zün geweken. Zaterdagmiddag is te 's-Gravenhage een ongeluk gebeurd, dat aan de zeven jarige J. B. het leven heeft gekost. De knaap was met knikkers aan het spelen op het trottoir, en heeft zich, op de rand van de stoep voor een daar ge parkeerde aanhangwagen, voorover Verwachting, geldig tot heden avond: MIST Nevel of mist. Overwegend droog weer met weinig wind. Plaatse lijk lichte vorst, overigens tem peraturen crm het vriespunt. DINSDAG. Zon op 8.36, onder 16.29 uur. Maan op 0.00, onder 12.47 uur. gebukt om één van de stoep gerolde knikker te bemachtigen. Op dat ogen blik zette de bestuurder van de vracht auto de auto in beweging. Het jonge tje kwam onder het rechtervoorwiel van de aanhangwagen en overleed ter plaatse. Te Coevorden is Zaterdagmiddag het zoontje van de familie N. te Coevorden onder een truck met oplegger geraakt en gedood. Het ongeluk gebeurde, toen het jongetje een ander fietsertje in haalde, terwijl de truck hen passeerde. De jongens kwamen met elkaar in aan raking, met als gevolg dat fle knaap P. N onder één der achterwielen van de oplegger geraakte en op slag werd ge dood. De voormalige Franse communistische leiders Marty en Tillon zijn gisteren door het centrale comité van de partij uit alle partijfuncties geweerd. De par tijcellen, waartoe beiden behoren, moe ten thans uitmaken of zij volledig' uit de partij zullen worden gezet. Zoals be kend werden reeds eerder z.g. discipli naire maatregelen tegen Marty en Til lon genomen. Zij waren beschuldigd van activiteit, die tegen die der partij in ging. De communistische leider Duclos sprak in dit verband ook over het zio nisme, dat hij een werktuig van het Amerikaanse imperialisme noemde. Polen is uit protest tegen de toela ting van Spanje uit de UNESCO, de VN-organisatie voor Onderwijs, We tenschap en Cultuur, getreden. HET ATOOMONDERZOEK IN ARGENTINIË Berichten in de Amerikaanse pers over het mislukken van het atoomon derzoek in Argentinië zijn in Buenos Aires tegengesproken. Het werk van de geleerden wordt normaal voortgezet. De oud-commandant, Gen. Maj. b.d. H. J. J. W. Dürst Britt (rechts), korporaal W. J. de Bruin ridder M.W.O. 4de klasse) en Gen. Majoor E. Engeles (links) leggengezamelijk namens de Bond van oud-strijders 7 December- Divisie een krans bij het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam. Mede door de moord op de Tunesi sche vakbondsleider Ferhat Hatsjed is de sfeer van onrust in dit land op nieuw aangewakkerd. Alle winkels in de Arabische wijk van Tunis bleven gesloten. Ook bij de openbare ver voerdiensten werd gestaakt en de gas-, water- en electriciteitsvoorziening van de stad stagneerde. Op de veranda van de villa van de voormalige Tunesi sche minister van Landbouw, die thans lid is van de Franse delegatie bij de V.N., is Zaterdagavond een bom ontploft. Er waren geen slacht offers. Twaalf Tunesische vakbonds leiders zijn door de Franse autoritei ten aangehouden en ondergebracht in Gevolg van de gladheid TENGEVOLGE van plaatselijke glad heid van de weg zijn Zaterdagmor gen tussen Neede en Eibergen twee autobussen van de N.V. Gelderse Tram wegen tegen elkaar gebotst, waarbij achttien personen werden gewond. Veertien van hen konden, na in ver schillende ziekenhuizen in de omgeving te zijn verbonden, naar huis terugke ren. De chauffeur van een der bussen en drie passagiers werden min of meer ernstig gewond. Beide bussen reden op de sneldienst DoetinchemEnschede vice versa. Even vóór Neede kwam de uit de richting Doetinchem komende bus te slippen, waardoor hij tegen de tegenligger op botste. Beide bussen kwamen dwars over de weg te staan en waren aan de voorzijde ernstig beschadigd. HE ZWARE MIST, welke gedurende de laatste dagen op vele plaatsen in West- Europa heerst, heeft zowel in ons land als over de grenzen verscheidene ernstige verkeersongevallen te land en te water veroorzaakt, waarbij hier te lande minstens twee personen om het leven kwamen. In Hilversum is Vrijdag avond tijdens een dichte mist een bestelauto, waarin elf arbeiders uit Noord- wjjkerhout waren gezeten, in volle vaart door de afsluitbomen van de geopende Vechtbrug gereden. Ijlings toegeschoten voorbijgangers gelukte het negen arbeiders en de chauffeur te redden. De 32-jarige L. P. van D. en de 20-jarige H. J. van K. verdronken echter. Zaterdagavond op de Nieuwe Water weg een anker, omdat een onbekend gebleven schip langs het vaartuig schuurde. De „Marne" keerde naar Rot terdam terug. Het Donderdagavond bij Maassluis gestrande Panamese stoomschip „Norse Queen" is na verscheidene vergeefse pogingen Zaterdag door vier sleepboten vlot gesleept. Zaterdagavond laat kwam het Neder landse schip „Arne" nabij Maassluis in QP de Schelde liep Zaterdagmorgen u het 7707 ton metende Belgische schip „Tervaete" ten gevolge van de mist aan de grond. Het schip is inmid dels met behulp van acht sleepboten weer vlot gekomen. Het kustvaartuig „Marne" verspeelde aanvaring met een Fins schip. De „Ar ne" werd aan de boeg geraakt en maakte water. Ook Schiphol heeft dit weekeinde in de greep van de mist gelegen. Een groot aantal vluchten moest vervallen. In de stad Utrecht was slechts enkele meters zicht en de plaatselijke bus diensten moesten worden gestaakt. In Londen heerste dit weekeinde de ergste mist, welke de Engelse hoofd stad ooit heeft meegemaakt. Het ver keer lag nagenoeg geheel stil, sport wedstrijden moesten worden afgelast en de vliegvelden werden gesloten. Bij meer dan driehonderd verkeersonge vallen in Londen kwamen minstens drie personen om het leven en werden tien tallen gewond. Straatrovers en inbre kers maakten een gretig gebruik van de dikke mist. Ook het scheep- en luchtvaartverkeer in Noord-Duitsland en langs de Belgi sche kust werd door een zware mist belemmerd. Franse douanebeambte» hebben Za terdag 2000 gouden en verchroomde hor loges in beslag genomen, die verborgen waren in de stoffering en onder zittin gen van een rijtuig van de sneltrein Bazel-Oostende. het kamp van Renada. Dit, zo zegt men, voor hun eigen bescherming. Onder de aangehouden leiders be vinden zich o.a. de secr.-generaal van het Alg. Tunesisch Vakverbond Mes- sadi en een bestuurslid, Riahi. De Tu nesische nationalistische partijen heb ben bij de Franse autoriteiten gepro testeerd tegen de moord op Hatsjed en de aanhouding van de twaalf leiders. De „Oude-grondwetspartij" zond een protesttelegram naar de Ver. Naties in New York. De Franse autoriteiten hebben met het oog op mogelijke betogingen, de begrafenis van Hatsjed in Tunis ver boden. Het stoffelijk overschot moest Zaterdagmiddag worden bijgezet op het eilandje Kerkannah voor de kust bij Sfax, waar Hatsjed is geboren. De teraardebestelling moest worden uit gesteld omdat het vaartuig, dat het lijk vervoerde, werd gehinderd door ruwe zee. Twintig afgevaardigden van het Alg. Tunesisch Verbond, die werd aangeboden de begrafenis bij te wo nen, weigerden, omdat zij wensten dat deze in Tunis zelf zou geschieden. De Franse resident-generaal De Hauteclocque heeft Zaterdag een on derhoud gehad met de Tunesische pre mier. Bij een demonstratie van natio nalisten in Tunis werd een politie agent gewond. Verschillende demon stranten zijn aangehouden. Het Alge meen Vakverbond in Marokko heeft uit sympathie met de stakers in Tu nis een staking van een etmaal gelast. In Casablanca zijn twee bomontplof fingen voorgekomen. Het V.N.-debat Wederom zonder aanwezigheid van de Franse delegatie besprak de politie ke commissie van de V.N. Zaterdag de Tunesische kwestie. De afgevaardigde van Egypte deed een beroep op de Fransen niet langer de besprekingen te boycotten. De Britse en de Belgische afgevaardigden achtten de V.N. niet be voegd zich met de zaak te bemoeien. De Noorse afgevaardigde was daar in eerste instantie niet tegen en de afge vaardigde van Indonesië, Palar, zei, dat er slechts één weg open blijft en juist is, n.1. rechtstreekse onderhandelingen tussen Frankrijk en de „werkelijke" vertegenwoordigers van het volk van Tunesië, onder auspiciën van de Ver. Naties. De Pers Entezam wil een com missie van goede diensten doen in stellen. Vele politieke leiders van Egypte, die drie maanden hebben gevangen geze- ten, zijn door Naguib vrijgelaten. Aan vankelijk waren zij, prinsen en voor malige premiers en ministers beschul digd van corruptie en machtsmisbruik. Zij hebben Naguib hun volledige me dewerking toegezegd. De vroegere pre mier en leider van de Wafdpartij, Moes- tafa Nahas, heeft een bezoek aan gene raal Naguib gebracht. FINSE PRESIDENT MOET RUST HOUDEN De 82-jarige Finse president Paasiki- vi moet op aanwijzing van zijn dokters een week rust nemen. Hij is overwerkt. De Westduitse commissie voor de In voer heeft Zaterdag 7,7 millioen mark vrijgegeven voor de invoer van Neder landse groente- en bloemzaden.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1