West-Europa bevindt zich in de V.N. in een dwangpositie 1 Cabaret uit het land van Noord-Scharwou Vragen s vrij De Europese federalisatie heeft vele moeilijke kanten E MILITAIRE KRACHT SOWJETS IN EUROPA NIET VERGROOT ONDER DE SCHIJNWERPER Buitenlandse Zaken in de Tweede Kamer Vertrouwen in optreden van de ministers Uniezaken Inbreker maakte vele duizenden buit Oostelijk Friesland werd uitgeschud Benelux-parlement? De Ambonezen 't Westen moet nog veel inhalen Rcrreo had pech GOEDE BEKENDEN IN DE PROVINCIE Het Hammond-orgel voor de Ontslag op staande voet (Van onze parlementaire redacteur) «JRADITIEGETROUW waren Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer de wand- uchters ontstoken toen de Kamer een begin maakte met de openbare behan deling van de begroting voor Buitenlandse Zaken. Achter de mintaterstafel tad- f "l and se '/'aken mr Beve®ln,ste« plaats genomen: de belde ministers van Bui- tenlandse Zaken, mr Beyen en mr Luns en de minister van Dvcrzeese Riiksdelon pr0f;,.^erï m?; Uitvoerig gingen de verschillende sprekew met name in op de moeilijkheden in de Vcienigde Naties en de dwangpositie van West-Europa in de, ^renorganlsatie. Deze positie, zo meende men, versterkt nog de nood zakelijkheid de Europese integratie en federalisatie krachtig en doelmatig te be vorderen De regering zij echter voorzichtig met het in het leven roepen van een supranationaal gezagsorgaan, werd haar van verschillende kanten waarschuwend toegevoegd. heden wordt gesproken Zijns inziens nieuwe leden zou moeten leiden. Van groot belang achtte de heer Korthals 't dat in Noordatlantisch verband niet alleen meer over militaire aangelegen eden wordt gesproken. Zijns inziens brengt deze ontwikkeling echter mee, dat er wordt gestreefd naar Atlantische parlementaire instellingen. ALS eerste spreker vroeg de heer Schmal (CH) wat de inhoud van de christelijke beginselen'voor het bui tenlands beleid is. In dit verband ging hij uitvoerig in op de geloofsvervolging ln Spanje en enkele Zuid-Amerikaanse landen. Hij meende, dat het een illusie is vol te houden, dat Nederland in de wereldpolitiek nog iets zou betekenen. Daarentegen heeft ons land zijns in ziens een belangrijke taak inzake de Europese integratie, al zijn de vragen, onder meer over structuur en bevoegd heden van het supra-nationale orgaan, in dit verband nog zeer talrijk. De C.H.-afgevaardigde waarschuwde tegen overhaasting, ook al omdat - nog - niet van een Europese natie kan worden gesproken. De federalisatie mag boven dien de eigenheid der verschillende volkeren niet in de waagschaal stellen, laat staan uitwissen. Met vertrouwen zag de heer Weiter (KNP) het optreden van beide minis ters van Buitenlandse Zaken tegemoet. De situatie achter het „ijzeren gor dijn" ontwikkelt zich, zo meende hij, meer en meer tot een primitief barba risme. De heer Weiter beschouwde de Verenigde Naties als politieke instelling, als een bron van onrust: een forum voor aanvallen op West-Europa. Voor lopig wilde hij de V.N. echter nog niet verlaten, al behoort Nederland hier een krachtige en zelfstandige houding in te nemen. Zijns inziens schoten de Neder landse afgevaardigden te kort met be trekking tot Tunesië, de toelating van Spanje tot de Unesco en de V.N.-be moeiing met Zuid-Afrika. Ook de heer Weiter achtte een F.uro- ese federalisatie dringend geboden, zij „et dat zijns inziens economische inte gratie aan het instellen van politieke supra-nationale organen behoort vooraf te gaan. IN een goede maidenspeech ging dr J. 1 van Baal (AR) in op de gevolgen van de overgang van Uniezaken naar het ministerie van Buitenlandse Zaken. Niet ten aanzien van alle gevolgen was hij even gerust, al achtte hij de over gang zelf een daad van werkelijkheids zin. Ten aanzien van de verhouding tot Indonesië bepaalde de A.R.-afgevaardig- de zich tot enkele punten, aangezien een breedvoerige bespreking op dit ogen blik weinig zin, wellicht zelfs schade lijk resultaat zou hebben. Hij hoopte, dat pogingen om autonomie voor de Ambonezen te bewerkstelligen succes zullen hebben, erkenning van een zelf standige republiek der Oost-Moiukken achtte hij thans onjuist, acties van Nieuw Guinea uit een gevaarlijk en af te wijzen avontuur. Na de achtergrond van het Indonesi sche wantrouwen te hebben geschetst, gaf dr Van Baal als zijn oordeel, dat met Indonesië alleen nog maar iets kan worden bereikt op zuiver zakelijke gronden. Het is zijns inziens een fatale vergissing te menen, dat afstand van Nieuw Guinea een oplossing zou kun nen brengen; zij, die dit bepleiten, ver liezen de achtergrond, het handnaven der nationalistische mvthe, die in Ne derland bij voortduring het zwarte schaap wil en moet zien, volledig uit het oog Nadat hij de positie van beide minis ters van Buitenlandse Zaken had be sproken, behandelde de heer Korthals (VVD) enkele algemene vraagstukken. Hij achtte dat van grote betekenis, dat ons volk in steeds sterkere mate wordt voorgelicht over het buitenlands beleid, gelijk dit bijvoorbeeld gebeurt met be hulp van de proefreferenda in Bols- ward en Delft. Met betrekking tot de moeilijkheden in Ue V.N. sloot hij zich in hoolozaak aan bij de heren Weltcr en Van Baal. Onze regering beseffe. dat macht hier boven recht gaat. Zijns inziens ontwik kelen de V.N. zich steeds meer tot al leen maar een gesprekcentrum; hij vroeg zich af of dit wellicht tot een an- Te Houtigehage, in het Oosten van Friesland, is een 35-jarige loswerkman gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht, dat hij in de Zuidoosthoek van Fries land en in het Groninger Westerkwar tier tenminste twintig inbraken heeft gepleegd en daarbij ettelijke duizenden guldens heeft buitgemaakt. De buit va rieerde van f 6.000.tot f 6 60, maar beliep dikwijls enige honderden gul dens per keer. De man koos meestal afgelegen, tijdelijk verlaten woningen tot doelwit. Hij is tenslotte aangehou den nadat hij in de omgeving van Drachten een „kraak had gezet". IVE heer Van der Goes van Naters (PvdA) waarschuwde bij de economi sche integratie het staatkundig element niet uit het oog te verliezen. Van bij zonder gewicht achtte hij een nauwe samenwerking tussen de Staten-Gene- raal en de regering op het terrein van de buitenlandse politiek. Hij vroeg de regering, of zij zonder reserve bereid was het totstandkomen van een parlementaire Benelux-raad te bevorderen. In dit verband wees de PvdA-afgevaardigde op de betekenis van de Raad van Europa. De heer Van der Goes van Naters meende, dat de indiening van het wets ontwerp tot goedkeuring van de Euro pese Defensie Gemeenschap thans be paald gewenst is. Tenslotte besprak hij onder meer nog de Kolen- en Staalge- meenchap, de verkeers-economische en landbouwintegratie. Na enkele algemene opmerkingen wijdde mej. Klompé (KVP) haar aan dacht aan de V.N. Haars inziens streven verschillende landen naar een uitholling van het Charter. Bovendien bestaat er in de V.N. een aanmerkelijke mate van deels onbewuste, deels opzettelijke spraakverwarring. Zij was echter niet zo pessimistisch als voorafgaande spre kers over de werkzaamheid van de V.N., al is deze organisatie politiek stellig te kort geschoten. Men hale het morele prestige van de V.N. niet naar beneden door iedereen nu maar klakkeloos als lid toe te laten. Hèt alternatief van het ogenblik is, zo meende de KVP-afgevaardigde, of Europa zich in vrijheid zal verenigen of onder dwang der Russische wapenen verenigd zal worden. Zij bestreed met klem een eventueel plan de zorg voor het onderwijs aan een supra-nationaal gezagsorgaan over te dragen; haars inziens is dit nu een uitgesproken nationale kwestie. HE heer Van de Wetering (CH) hield zich voornamelijk bezig met Unie zaken. Hij wenste klaarheid over de positie van de Nederlandse Militaire Missie in Indonesië en enkele andere hangende kwesties. De CH-afgevaardig- de betreurde, dat de Ambonezen naar ons land waren overgebracht, daar het door tal van omstandigheden bijzonder moeilijk zal zijn hen te repatriëren, al is dit zijns inziens de enige oplossing. De achterstallige betalingen vormen een heet hangijzer meende de heer Van de Wetering, die ten slotte voor een spoe dige oplossing pleitte. Advertentie Ing Mea.) Ten slotte besprak ook prof. Lemaire (KNP) onze .betrekkingen met Indone sië, die hij hachelijk achtte. Voor het ontstaan van een goede sfeer moeten enkele brandende kwesties, zoals dat der gevangenen ,uit de weg worden ge ruimd. Het Ambonezen-probleem achtte prof Lemaire onoplosbaar. DE OMVANG van de Russische mili- taire machine in Europa is in het afgelopen jaar niet vergroot en er zijn geen tekenen van oorlogszuchtige voor bereidingen aan de andere kant van QNLANGS probeerde de beroem- de koorddanser Romeo de rivier Sarthe bij Mans in Frankrijk met behulp van een koord over te steken. Wat hem reeds vele malen gelukt was, mislukte nu. De krach tige wind deed Romeo zijn even wicht verliezen. Op de foto zien we de koorddanser in zijn hachelijke positie. Ten aanschouwe van een groot publiek worstelde hij zich met handen en benen aan het koord hangend, naar het punt van uitgang terug het „IJzeren Gordijn", aldus een ver slag van de geheime diensten der Wes telijke geallieerden, dat bestemd is voor de volgende week te Parijs te houden vergadering van de NAVO-minister- raad. Vele Russische formaties in Europa, w.o. twintig divisies in Oost- Duitsland, zijn echter in de afgelopen maanden opnieuw uitgerust en voorzien van moderne wapens. De legers van de Oosteuropese lan den zijn versterkt met Russische en Tsjechoslowaakse wapenen en uitrus ting. De levering van moderne wapens aan Oost-Europa en China (met het oog op de oorlog in Korea) heeft de Moskouse hulpbronnen onder druk ge plaatst, doch volgens Westelijke des kundigen bereiken Russische wapen fabrieken snel een topproductie van conventionele wapens en zij zullen vol gens hen spoedig in staat zijn aan alle aanvragen te voldoen. De geallieerde hulpbronnen zijn, in vergelijking met de Russische, nog -mzalig klein", verklaarde gisteren een hooggeplaatste geallieerde officier in Parijs. Er zijn 25 gemobiliseerde di visies, n.1. zes Amerikaanse, vijf Britse, vijf Franse, vijf Italiaanse, twee Bene lux en de rest bestaande uit Canadese, Noorse en Deense contingenten. De Griekse en Turkse strijdkrachten zijn nog niet volledige geïntegreerd. De vooruitzichten voor grote uitbrei ding der Westelijke gemobiliseerde strijdkrachten voor het volgende jaar zijn volgens bovengenoemde bron niet erg gunstig. De geallieerde productie, in het bijzonder de Britse en de Ame rikaanse, zal niet voor het einde van 1953 haar toppunt bereiken en de ge stelde doelen voor het aantal divisies zullen niet worden vervuld vóór West- duitse eenheden zullen worden opge steld. Aangezien er weinig kans bestaat, dat het Europese Legerverdrag, dat de Duitse bijdrage regelt, voor het voor jaar van 1953 zal vorden geratificeerd, zijn de kansen on Duitse eenheden voor het einde van 1954 slechts gering. De Ambonese kwe*t:es Nota's aan Tweede Kamer Zowel de „Badan Perwakilan Rajat Maluku Selatan" (vertegenwoordiging van de republiek Zuid-Molukken) als de „Stichting Door de Eeuwen Trouw" hebben zich met een nota tot de Staten- Generaal gewend over de republiek Zuid-Molukken en de positie der Am- bonese militairen in Nederland. Aan gedrongen wordt op rechtsherstel voor de bevolking der Zuid-Molukken en voor de in Nederland verblijvende mili tairen van het voormalige K.N.I.L. Ergens in Noord-Scharwou, het land, dat Dirk Witte eens bezong, op het uit gebreide complex van de Noordermarktbond, staat voor de outsider ietwat verscholen het veilingcafé van G. Hop. Hier treft men dagelijks tuinders, commissionnairs en exporteurs, die er een wijle komen toeven voor ontspanning en ter afdoening van zaken. Geen bewoner van de koolstrcek en geen hande laar die het café van Hop niet kent, want in de loop der jaren werd het tot een centrum, waar men elkaar na afloop van de veiling treffen kan. Maar ook in ander opzicht is het een trefpunt, want hier zetelt in feite het Langedijker Ca baretgezelschap, dat nu reeds zes jaren de reputatie heeft een der beste uit (1e provincie te zijn. Acht Langedijker sterren op één plaatje. Vanaf boven links in volgorde; Theo van Zeist, Ger Hop, Piet Tromp, Ati Kuiper, Hanni Wolfswinkel, Klaas Schuit, Jan Klinkert en Gert Goudsblom. U weet hoe het over 't algemeen met dergelijke clubjes gaat. Men treedt op in het dorp van inwoning, het program ma is een succes, de mensen klappen honderd uit en men vindt het jammer dat men de vleugels niets eens wat wijder kan uitslaan. Men zou en daar komt dan veelal een tikkeltje eer zucht bij ook de mensen buiten het dorp wel eens willen laten genieten van zijn kunst. Dus gaat men „op tournee" en men treedt met meer of minder suc ces een paar keer op in Warder en Zijdewind of daaromtrent en dan bloedt na één of twee jaar het zaakje dood vanwege onderlinge onenigheid, van wege het feit dat Jantje of Pietje gaat trouwen en dat Kees op het spul van vader komt en al zulke dingen meer. Misschien ook wel uit hoofde van het feit, dat recettes plus applaus op vreemd territoir niet evenredig zijn aan óe moeite en kosten welke met het op treden gepaard gaan. Waarmee wij slechts willen zegen dat er velen ge roepen, doch weinigen uitverkoren zijn. Een lekkernij: verrukkelijk van smaak, pittig van aroma, croquant van samenstelling 35 ct. per 100 gr. KINGFABRIEKEN TONNEMA N.V. (Advertentie, Ing. Med.) NRU is gearriveerd Dezer dagen is de Nederlandse Radio Unie in het bezit gekomen van het cir ca een half jaar geleden in Amerika be stelde grote Hammonn-concertorgel. Dit orgel heeft een 32 toetsenpedaal en een extra pedaal solo-systeem met aparte volumeregeling. Dondci dagavond zal in het programma van Hilversum 1 dit or gel worden bespeeld door Peter Rob- bins. 1 IN EEN WEEK kreeg Mentor te ma- 'ken met twee gevallen waarin on juist v.erd gehandeld bij ontslag op staande voet. Hierbü is natuur lijk bedoeld onrechtvaardig geacht ontslag. Daarom laten wij enige ge- uragsregels volgen, welke men dient na te komen om met kans op succes te kunnen procederen. De re gels komen hier op neer, dat men duidelijk moet laten blijken geen genoegen met het ontslag te nemen en dit niet te aanvaarden. Men blijve steeds kalm en correct en deelt dui delijk mee het ontsiag onwettig te achten. Thuis genomen bevestige men dit direct per aangetekende brief en beware re?u en afschrift van de brief. De volgende dag ga men weer gewoon aan het werk en melde zich alsof er niets aan i.c hand is. Wordt men weggezonden, dan beves tige men zijn melding weer direct per aangetekende. Natuurlijk heeft men reeds het Gewestelijke Arbeids bureau op de hoogte gesteld. Verder tekene men niets en neemt niets aan. Dus geen ontslagbt'iefje of rente- kaart, geen extra loon, vacantiegeld of andere zaken, die bij ontslag ge geven worden. Gereedschap, werk kleding en alles wat men op het werk liet, late men daar. Alles na laten dus, wat zou kunnen worden uitgelegd als berusting in het ont slag. En.dus ook niet boos weg lopen met de woorden: best hoor, ik ben al weg, of iets dergelijks. Raar TOEVALLIG kreeg Mentor deze week nog eens te maken met een geval uit de sociale wetten, waar hij het logische niet goed van kan in zien Het betreft iu dfc invaliditeits wet. U weet .vellcht, dat scheiden van tafel en bed geen scheiding is? Het huwelijk blijft bestaan en de pensioenwetten gaan daar dan ook van uit. Niet alzo de invaliditeitswet. Want als van een echtpaar, dat ge scheiden van tafel en bed leeft, de man komt te overlijden, krijgt de weduwe geen weduwe-rente. Zo staat het nadrukkelijk in de wet. Maar in de invaliditeitswet wordt met twee maten gemeten. Als men in de vermogensbelasting valt, komt men niet in aanmerking voor invali- diteitsrente. Accoord. Betreft het nu een echtpaar, dat gescheiden leeft van tafel en bea, aan wordt bij de vraag of de man in aanmerking komt voor een uitkering wél reke ning gehouden met het vermogen van de vrouw. Dus: door de schei ding van tafel en bed krijgt de we duwe eventueel geen weduwe-rente. Maar met haar verrr ogen wordt wel rekening gehouden als de man inva- liditeitsrente vraagt. Misverstanden MISVERSTANDEN, lezeres, komen veel voor in het leven. Héél veel. Zoals ook in uw geval. Men komt er vrij vlug toe iemand verkeerd te be grijpen. Ten eerste doorda men ge haast is. Dan door gebrek aan be langstelling. Ook door het feit, dat niet iedereen zich voldoende kan uitdrukken, of dit door valse schaamte niet doet. Iemand, die ge roepen is door woord of geschrift zijn gedachten op anderen over te brengen, moet met dit alles wel zéér rekening houden. Weet u wat de grootste moeilijk heid is? Te oegrijpen, wat de ander niet begrijpt. Dat eist geduld en takt. Het zou dit leven heel wat prettiger maken als we niet direct oordeelden, maar eerst eens rustig de beweegredenen van de ander probeerden te doorgronden. Dan zou er heel wat minder narigheid door misverstanden zijn. De hoofdbewoner de hoofdbewoner en de onder huurder zullen meningsverschil len blijven houden, zolang niet ieder een eigen huis heeft. „En toen" zei de Zwarte Piet", „elkaar plagen mag je niet", stond er in een rijmpje, waarmee de onder huurder zijn hoofdbewoner verras te. Eerst had hij een verlanglijstje gestuurd, waarin hij extra licht punten eiste, schilderen van de ka mers en een geiser. Of dat nu ver plicht is, vraagt de hoofdbewoner en of dat rijmpje geen belediging is. Beide vragen een zelfde ant woord: nee. En met Piet is Mentor het van harte eens (vooral na 5 December). Onterving vrouw VRAGER, die gescheiden is van tafel en bed, wil weten of dit grond is om zijn vrouw te onterven. Er zijn geen kinderen. Hij was ge huwd in gemeenschap van goede ren. Vrager moet goed begrijpen, dat de helft der huwelijksgemeen schap van de vrouw is, zodat hij daar dus niet over beschikken kan bij het regelen van zijn nalaten schap. De helft van vrager zelf kan hij nalaten aan wie hij wil. Is er geen testament dan is dat voor zijn vrouw. Hij kan het ook echter ge heel aan anderen vermaken. ONZE lezers kunnen kos teloos antwoord krij gen op vragen en moeilijkheden, bijvoorbeeld over: juridische aangelegen heden woning'kwesties, hu welijksmoeilijkheden, opvoe dingszorgen, sociale verzeke ringswetten, assurantiezaken, persoonlijke geestelijke moei lijkheden, enz. U schrijft dan de redactie en vermeld links op de enveloppe: Mentor. Desgewenst krijgt U persoon lijk antwoord en wordt Uw brief niet in de krant behan deld. Alles wordt strikt ver trouwelijk afgedaan. Koning of bedelaar die wij HE CAND1DAAT-SCHILDER, een brief schreef, zouden willën wijzen op de schrijver De Belzac. alhoewel er meer voorbeel den zijn van gelijke aard. De vader van De Balzac zei, weet je dat je in de kunst of een koning of een bedelaar wordt? Jawel, zei De Bal zac, maar ik wil een koning wor den. Zijn ouders lieten hem op een eenzaam zolderkamertje aan zijn lot over. Tien jaar vocht hij tegen mislukking en ontbering. Maar uit eindelijk behaalde hij de overwin ning en werd koning. Jouw moei lijkheden zijn die van allen die zich in dienst van de kunst stellen en je zult daarover niet mogen kla gen, maar ze moeten aanvaarden. Ze geven toch ook de noodzakelijke levenservaring. Wat nu? TEN LEZER, die al een jaar van de ziektewet heeft getrokken en nu nog niet is genezen, vraagt: wat nu? Want de uitkering houdt op Hij beklaagt zich er over, dat die wet niet zolang uitkeert als men ziek is. Dat laatste is natuurijk een onmogelijkheid, want dan zou er een 'evenslange uitkering kun nen volgen. U kunt nu een uitke ring aanvragen van de invalidi teitswet en verder steun. Tot die weinige uitverkorenen be hoort 't Langedijker Cabaretgezelschap, een wakker clubje dat vogels van di verse artistieke pluimage telt en dat nu reeds gedurende zes jaren met stijgend succes van zich horen laat. Het be gon met een bonte avond, kort na de bevrijding, te Oudkarspel en daarna is men elkaar trouw gebleven in het die nen van de kleine kunst, die men ook buiten de gemeente bracht. Aldra wer den de Langedijkers gewaardeerd om dat zij met een fris programma kwa men, gespeend van elke banaliteit en vooral ook omdat zij dit brachten op een wijze die aantoonde dat zij wel iets méér in de mars hadden dan ge woonlijk van een plattelandsclubje mag worden verwacht. Deze beide factoren zijn voor het Langedijker Cabaretgezelschap de bes te recommandatie gebleken, wat vol doende spreekt uit het feit, dat men zonder enige verdere aanbeveling in het afgelopen jaar alleen reeds 64 maal voor het voetlicht trad. In Alkmaar zijn ceze Langedijkers goede bekenden, Be verwijk zag hen reeds voor de vierde maal in successie, telkens voor een uit verkochte zaal. Zij traden o.m. op te Haarlem en Amsterdam, terwijl nu juist weer een uitnodiging werd ontvangen een paar avonden te komen optieden voor het personeel van de bekende Lips' slotenfabriek te Dordrecht. Op een trieste Decemberdag, toen er al grauwheid was rondom, zijn we in letterlijke zin, neergedoken in het vei lingcafé voornoemd, waar we de heren van het cabaret ontmoetten voor een praatje, dat aldra op het vereiste ni veau van gemoedelijkheid was afge stemd. We troffen er Ger Hop in de eerste plaats en naderhand ook de ande ren zoals u ze hier ziet afgebeeld met als hekkensluiter Gert Goudsblom, die zich achter de schermen zo'n uitste kend imitator betoont. Of we er zo veel wijzer geworden zijn? We wagen zulks te betwijfelen, want de heren maken maar weinig op hef van hun werk. We vernamen dat Jac. Prijs en wie kent hem niet aan de Langedijk? de teksten verzorgt, dat men momenteel de keuze uit drie programma's heeft, dat men zich min of meer angstvallig houdt buiten spits vondigheden op politiek terrein en dat men slechts werkt met een enkel een voudig décor. Wij vernamen dat Han- nie Wolfswinkel, Ali Kuiper. P. Tromp en J. Klinkert, die 't vocale gedeelte voor hun rekening nemen, leden zijn van de operettevereniging „Caecilia", welke ook dit jaar weer zulke triomfen heeft gevierd en zo verzamelden we meer feitelijke gegevens, die misschien wel aardig, maar naar onze mening toch niet het belangrijkst zijn. Dit belangrijkste troffen wij ln de sfeer, die al dadelijk bij dit korts onder houd naar boven kwam en die getuigde l van een grote liefde en spontaneïteit voor het cabaret al moge dit ook I geen cabaret zijn in zijn zuivere oor- spronkeljjke vorm en van een groot gevoel voor de humor, zoals die in het volk leeft en waarop het programma ook sterk is afgestemd, met een spelde- prik.je hier en een gevoeligheidje daar, zonder dat men hierbij al te veel con cessies doet aan de smaak van het pu bliek. Er is bij het Langedijker Cabaretge zelschap een groot gevoel van colle gialiteit, dat maakt, dat men persoon lijke successen niet misgunt, doch dat een ieder zijn steentje tracht bij te dra gen tot vervolmaking van het geheel. Hiermede zijn wij ten naastebij aan het eind van ons latijn. Wilt U deze Langedijkers van meer nabij leren ken nen, dan bestaat er maar één weg: dat U zich op een avond aan deze zijde van het voetlicht schaart en dat ge Arie en Guurtje beluistert in hun sappig dia lect, dat ge de zoetsmeltende melodieën beluistert uit „Het land van de glim lach" en dat ge eens nader met „De moidjes van West-Friesland" wordt ge confronteerd. Zo'n avond zal U onge twijfeld de overtuiging bijbrengen dat de Langedijk niet slechts het land van de prozaïsche zuurkool is, doch dat men in „het rijk van de duizend eilanden" over artistieke gaven beschikt, die waard zijn onder het licht van de schijnwerper te worden geplaatst. EREPROMOTIE R. SCHUMAN Robert Schuman, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, zal Vrijdag middag uit Parijs naar Nederland ver trekken. Zaterdag zal hij in Tilburg de bul in ontvangst nemen, waarbij hem het eredoctoraat van de Tilburgse R.K. Economische Hogeschool wordt ver leend. Zondag keert Schuman naar Pa rijs terug waar hij Maandag in het Pa- lais de Chaillot de bijeenkomst zal bij wonen van de Raad van de NAVO.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3