In 1953 zullen drie divisies aan de herhalingsoefeningen deelnemen Het IVVV richt zich tot de Verenigde Naties in Vlooien opponeerden Belgische parlement het Hoornse knaap verdwaalde in de mist op IJselmeer-ijs Truman heeft weinig vertrouwen in MacArthurs bedoelingen Londen zal GATT dispensatie vragen De „derde" wordt in Augustus op realistische wijze gemobiliseerd Om zelfbeschikking voor Tunesië Import van nylons wordt beperkt Gladheid eiste vele slachtoffers Wapens en springstof ontdekt in Ambonees woonoord te Vught Historische schuld Vrijdag 12 Dec. 1952 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11592 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna f 2.02 bij vooruitbetaling Amerikanen uit Marken ontzet Mogelijk verhoging van zekere invoerrechten FINANCIËLE STEUN V.S. AAN V.N. IN HET CEDINC Nieuwe arrestaties in Marokko Men ging elkaar „te lijf WEERBERlCHl Geen pessimisme t.a.v. onze defensie-opbouw Jan van Dam bond zich een touw om en Twee en dertig bewoners gearresteerd Overstroming in Griekenland ,Jke" in Honoloeloe MEISJE TE AMERSFOORT AANGEREDEN Automobilist reed door I Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes'tot 15 woor den f 1.—, elk woord mee: 5 cent Abonnementen per Kwaï taal 6.05 - per maano plus incassokosten Weekabonnementen f 049 Ilf Op de economische conferentie van het Britse Gemenebest is o.a. besloten, dat Engeland met steun van alle lan den van het Britse Gemenebest aan de contracterende partijen van de Al gemene Overeenkomst voor Handel en Tarieven (GATT) toestemming zal vragen voor het heffen van invoer rechten, die dienen fer bescherming van zijn nijverheid en landbouw tegen bui tenlandse concurrentie. De GATT be paalt naar men weet, dat de onderteke naars niet mogen overgaan tot verho ging van hun invoerrechten op een zo danige wijze, dat er onderscheid ge maakt wordt tussen de invoer uit het ene en die uit 't andere land. Engeland wenst echter dispensatie, van deze be paling, opdat het zo nodig zijn invoer rechten op bepaalde buitenlandse goe deren zal kunnen verhogen zonder ge noodzaakt te zijn ook de rechten op de invoer van dezelfde goederen uit de landen van het Gemenebest te verho gen. Tijdens een persconferentie verklaar de de Engelse minister van Handel, Butler, nog, dat de Engelse invoerbe perkingen niet in belangrijke mate zul len kunnen worden verzacht, tenzij de inkomsten uit hoofde van de buiten landse handel gunstiger beeld gaan ver tonen. Senator Wiley, lid van de Amerikaan se delegatie bij de Ver. Naties, heeft in New-York verklar.rd, dat mogelijk het Amerikaanse Congres geen gelden meer voor de V.N. beschikbaar zal stellen, ténzij de organisatie voldoende zeker heid verschaft tegen spionnage en on dermijnende handelingen van Ameri kanen in dienst van de V.N. Gisteren is te Taipeh (Formosa) bekend gemaakt, dat 31 personen, o.w. drie kinderen zijn omgekomen bij een vliegtuigongeluk. Het toestel vloog tegen een heuvel te pletter. Twee van de groep Amerikanen, die door het ijs geïsoleerd, hun be zoek aan het eiland Marken zagen verlengd met een nachtje slapen bij Sijtje Boes en andere eilanders. Gistermorgen konden zij ontzet worden. Hier zetten zij in Monni kendam weer voet op de vaste wal. IN TOTAAL DRIE Nederlandse divisies zullen volgend jaar voor herhalings oefeningen worden opgeroepen, aldus heeft minister Staf gistermiddag mee gedeeld. In de eerste helft van 1953 zal de eerste divisie voor ongeveer vier we ken onder de wapenen komen en dan tevens worden omgeschoold met modern materiaal. De vierde divisie zal aan de grote internationale herfstmanoeuvres deelnemen en de derde divisie, welke dit jaar bij de oefening „Hold Fast" in ac tie was, zal begin Augustus opkomen voor een mobilisatie-oefening van tien dagen, welke zo realistisch mogelijk zal zijn. UET bestuur van de Franse Socialistische Partij heeft gisteren geprotesteerd „te- gen de willekeurige maatregelen", die genomen zijn tegen de Tunesische vakbeweging en de nationalistische leiders na de moord op de vakbondleider Fehrat Hatsjed. Het bestuur verklaarde, dat het zich zal blijven verzetten tegen de politiek van geweld, die bijna een jaar in Tunesië wordt toegepast. Gewaar schuwd wordt, dat het voortbestaan van de huidige toestand het gevaar inhoudt van het ontstaan van een onoverbrugbare kloof tussen Frankrijk en de Arabische en Mohammedaanse wereld. Het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen heeft besloten het Zwitserse parlementslid Richard Bringold naar Tunesië te zenden voor een onder zoek naar de moord op Fehrat Hatsjed. Het uitvoerend comité van het IWV heeft een rapport onderzocht van wijlen Hatsjed en besloten de Tunesische Vak bond te steunen door bij de Ver. Naties erkenning te vragen van het zelfbeschik kingsrecht van het Tunesische volk. Men zal ook pogen een onderhoud te krij gen met de Franse premier Pinay. JYE FRANSE autoriteiten in Marokko U hebben opnieuw een aantal arresta ties verricht. Daarbij behoren een aan tal communistische leiders, w.o. een vrouw, zekere Tamsra Ouss, die vol- gens geruchten een Sowjetburgeres zou zijn, en vier en twintig leiders van de Nationalistische Marokkaanse Is tiqlal-partij. Volgens sommige berich ten zouden de aangehouden leiders per vliegtuig naar Frankrijk worden ver voerd. De Franse resident-generaal in Marokko heeft het ontstaan der wan ordelijkheden toegeschreven aan de Istiqlal-partij en de communisten. Het stichten en optreden van beide partijen is in strijd met de Arabische wetgeving. De resident-generaal. Guillaume, heeft gisteren een bespreking gehad met de Sultan van Marokko en zal, naar wordt 1 verwacht, binnenkort naar Parijs vlie- gen voor overleg met de regering. Intussen blijft de toestand in Marokko voortdurend gespannen, vooral in de steden Casablanca en Rabat. Pantser wagens en tanks patrouilleren door de straten en de winkeliers houden de luiken voor de etalages. In Rabat werd een poging om een politiebureau op te blazen, verijdeld. Verkenningsvliegtui gen cirkelen boven de buitenwijken van Casablanca om groepen betogers in het oog te houden. Op verschillende plaat sen werden door de politie invallen ge daan. Toen de Belgische volksvertegen woordigers verleden week het parle mentsgebouw te Brussel betraden, werden zij opgewacht door opgewon den boden. „Weet u het al?", vroegen deze met een tremolo van ontzetting tn hun stem, „er is een invasie van vlooien in het parlement". De kamer leden en senatoren verklaarden wel eens voor heter vuren te hebben ge staan en begaven zich naar de vergader zaal om zich door de oppositie te Hjf te laten ga.n. Op weg daarheen lieten zij echter toch niet na nog even bij de quaestuur Verwachting tot hedenavond. AANH'UDENDE DOOI Aanvankelijk nog op vele plaat sen nevel of mist, overigens over wegend zwaar ne volkt met voor in de kustgebieden enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en West. ZATERDAG: Zon op 8.40, onder 16 29. Maan op 4.36, onder 13.39. te informeren wat nu eigenlijk de oorzaak was van het drieste oprukken van de insecten en welke maatregelen genomen waren. Frans van Cauwelaert, de president van de Kamer, verklaar de dat hij niet bang was en met zijn voorzittershamer zeker het hoofd zou kunnen bieden aan iedere noodtoe stand. De volksvertegenwoordigers vernamen dat de vlooienbataljons zich reeds geruimen tijd verdekt opgesteld moesten hebben in de kelders van het parlement. Toen de diertjes uit hun schuilplaats werden verjaagd door werklieden, die de muren moesten witten, openden zij een krachtig offensief in de richting van de vergaderzaal van Kamer en Senaat, doch de boden hadden deze eerste aanval met geïmproviseerde mid delen kunnen stuiten. De competente diensten van het „Pa leis der Natie" hadden zich inmidde s in verbinding gesteld met een Brussel se ontsmettingsfirma. Deze zette een tegenoffensief in, een operatie die eerst Woensdag met succes werd bekroond. Geen enkele vlo kon het dpdehjke DTT poeder weerstaan en het Belgi sche volk heeft met voldoening verno men dat het parlement gezuiverd is van ongedierte. een voldoende sterkte hebben bereikt. De Nederlandse luchtmacht heeft met zo veel brio gewerkt, dat zij vóór is op het schema; de marine deed wat van haar werd verwacht en het leger heeft meer bereikt dan men had durven ho pen, aldus minister Staf. Nederland beeft thans minder behoefte aan licht materiaal voor de divisies, maar meer aan zwaar materiaal voor de leger korpstroepen. Binnenkort zal waar schijnlijk worden begonnen met de aanvoer van Britse Centurion-tanks en in October 1954 hoopt men er zoveel te MIEMAND van deze derde divisie zal van tevoren weten, of en wanneer hij zal worden opgeroepen. Langs de straten zullen aanplakbiljetten voor mobilisatie verschijnen, het telegraaf- verkeer zal worden ingeschakeld en voorts zullen voertuigen uit de bur germaatschappij worden gevorderd, met dien verstande, dat de eigenaars? hun voertuigen moeten inleveren, maar'; bben, legerkorps mee kan ze onmiddellijk weer terugkrijgen,- worden voorzien, waarna ze zullen worden vervangen' door militair materieel. Men hoopt de divisie binnen drie dagen op een plaats te hebben, welke vergelijkbaar is met haar oorlogsbestemming. De militairen^ zullen daar twee of drie dagen blij ven en dan het materieel weer inleve ren, waarvoor men dan met de thuis reis een dag of vier rekent. Voor hei verloop van deze oefening bestaat bij het geallieerde hoofdkwartier veel be langstelling. Minister Staf zei verder, dat de si tuatie van de Westeuropese en de Ne derlandse defensie op het ogenblik geen reden tot pessimisme biedt. In 1954 zullen de troepen van de NAVO UET is thans de bedoeling, dat Neder- land in October 1954 zal beschikken over een parate divisie (de vijfde) plus 35.000 man legerkorpstroepen. Daar naast zijn dan mobilisabel de derde en vierde divisie. De 7 December-divisie en de Palmboom-divisie worden over geheveld naar de legerkorpstroepen. De parate en mobilisabele eenheden zullen in October 1954 tezamen 110.000 man bedragen. In 1955 zal de zesde divisie worden gevormd van 37.000 man. Zoals bekend, heeft de minister van Economische Zaken in April van dit jaar besloten de bcstedingsm ogeiykheid van export-bonus-dollars voor de im port van nylonkousen te beperken. Tot dusverre werd deze beperking practisch niet toegepast. Met ingang van 11 De cember zal echter de beperking op de aanvankelijk voorgenomen wijze toe passing vinden. (Van een onzer verslaggevers) nE TWAALFJARIGE Martien Keet uit Hoorn heeft gistermiddag een hache lijk avontuur beleefd. Hij had zich ter hoogte van de speeltuin „Kindervreugd" met een paar vriendjes op het ijs van het Lïselmeer begeven, toen dit plotse ling lelijke scheuren begon te vertonen. De jongens verspreidden zich en op de jonge Keet na wisten ze de wal te be reiken. Inmiddels kwam de mist op- KJ-petttn en daardoor raakte de jongen de koers kwijt. Hij liep en liep en kwam ter hoogte van de Galgenbocht voor open water. Vaag zag hy de contouren van de dijk. Gelukkig wist hij door zijn geroep de aandacht van passerende fietsers op zich De üzel, die in de nacht van Woens dag op Donderdag op ongekende wyze de meeste wegen en straten in ons land van een spiegelgladde glazuurlaag vocr- zag, heeft reeds des nachts en ook 's morgens tal van slachtoffers geëist. Er waren tien-, misschien honderd tallen gevallen van lichte hersenschud dingen en arm- of beenbreuken als ge volg van valpartijen. Verscheidene auto's gleden te water of kwamen tot stilstand tegen bomen of muren, doch hierbij deden zich geen ernstige per soonlijke ongevallen voor. In Haarlem reed bijv. een zandstrooi-auto, welke het kwaad van de gladheid aan het be strijden was, zelf machteloos te water. te vestigen. De politie werd gewaar schuwd en toevallig was ook de ver keerspolitie met de bekende stationcar aanwezig, die in ijltempo naar de Gal genbocht reed. De schijnwerper werd op de jongeman op het ijs gezet en spoedig was er een menigte mensen, die keken naar het eenzame figuurtje op het dunne krakende ijs. Gelukkig was er een moedig man, de heer J. van Dam van de Italiaanse Zee dijk, die aanbood de jongen te redden. Hij bond een lang touw dat een auto mobilist in zijn wagen had om het mid del en een eind verder, waar het ijs tot aan de kust kwam, begaf hij zich op de dunne ijsvloer. Op handen en voeten gelukte het hem Martien te bereiken en beet te pakken. Met man en macht heeft men toen vanaf de kant redder en geredde naar de wal getrokken, waar bij ze noodgedwongen door het water moesten worden gesleurd. De kraanwagen, die onderweg was met een roeibootje in de takels, hoefde geen dienst meer te doen. In de nacht van Woensdag op Don derdag zijn in het Ambonese woonoord Lunetten te Vught 32 aanhondingen verricht. Vqf Ambonezen zullen voor de officier van Justitie te 's Hertogen bosch worden geleid, verdacht van mis handeling, opruiing, vernieling en het onbevoegd voorhanden hebben van wa pens, munitie en trotyl. De versterkte politie had zoals bekend een on derzoek ingesteld in het tiental barak ken, waar de aanhangers van de CRAMS (Commissie repatriëring Am bonese militaire schepelingen) zqn ge huisvest. Ondanks de per 15 December verle den jaar door de burgemeester van Vught uitgevaardigde verordening, waarbij, verboden werd wapens voor handen te hebben in het woonoord, is een grote hoeveelheid slag- en steekwa- Militairen en politie werken dag en nacht om gezinnen en vee te evacueren uit overstroomde gebieden in Noord- Griekenland. Door stortregens, die volg den op zware sneeuwval, zijn in de provincie Ervros vlakten in meren her schapen, gehele dorpen geïsoleerd en verscheidene bruggen weggespoeld. Vele gezinnen hebben de nacht op de daken van hun huizen doorgebracht. De aftredende Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, Donnelly, is gisteren met zijn gezin per vliegtuig naar New York vertrokken. handgranaten en trotyl pens, munitie, gevonden. De gezinnen van de 32 aangehouden Ambonezen werden gisteren, bij wijze van strafmaatregel, naar een ander woonoord overgebracht. Voor het ge deelte van het woonoord, waar de leden van de CRAMS zijn gehuisvest, is een uitgaansverbod ingesteld. Naar een me dedeling van de politie te Vught hebben de leden van de BPRMS (Badan Per- wakilan Rajat Maluku Selatan Ver eniging tot behartiging der belangen van het Zuidmolukse volk in kampen), zich geheel afzijdig gehouden. Het ru moer speelde zich alleen af tussen de CRAMS en de Nederlandse politie. Onder veilige hoede van een stewardess maakte onlangs deze 2.32 meter lange Californische boer, Locke Martin, zijn eerste tochtje met een vliegtuig. Hij wilde de wereld zeker van een nog groter hoogte bekijken dan hij gewoonlijk al gewend is te doen.... President Truman hecht geen grote waarde aan het nog niet gepubliceerde plan van generaal MacArthur „tot be ëindiging van de oorlog in Korea'. Zoals men weet, maakte MacArthur dezer dagen bekend, dat hij een der gelijk plan heeft. Er is een telegram wisseling gehouden tussen Eisenho- wer, die thans aan boord van de krui ser „Helena" in Honoloeloe is aange komen, en MacArthur. Eisenhower heeft gezegd, dat hij na zijn terug keer in de V.S. een gesprek zal heb ben met MacArthur. Truman zei, dat generaal MacArthur nog steeds dee] uitmaakt van net le ger en het zijn plicht is de regering te vertellen wat hy voor een plan heeft. De president liet zich critisch uit over MacArthurs aandeel in de Koreaanse oorlog. Hij zeide niet te geloven, dai het plan van MacArthur nieuw is. Hij verklaarde voorts MacArthur slechts te willen ontvangen als deze daaron verzoekt. Hij ziet overigens geen nul in een bespreking met de generaal» Eisenhower en MacArthur over miri delen tot beëindiging van de oorlog in Korea. CR is reden te over om de vraag te stellen wat er in deze weken moet omgaan in het hoofd van hen, die een paar jaar geleden hun goedkeuring hebben gehecht aan de souvereiniteits- overdracht al dan niet gedwongen door „de omstandigheden" en van hen, die met de Schermerhorns, Loge mannen, Van Randwijks *en Goedharts sinds de bevrijding hebben geyverd voor een zelfstandigheid van Indone sië, die dan werd afgeleid uit een ver keerde interpretatie van een rede, die door Koningin Wilhelmina in oorlogs tijd van Londen uit werd gehouden. Het is nodig deze groepen duidelijk te onderscheiden: de tweede groep is de gevaarlijkste geweest en is dat tot op zekere hoogte nog; de eerste groep heeft mensen opgeleverd, die helaas op het belangrijkste moment in de parle mentaire geschiedenis na 1945 niet in staat bleken hun rug recht te houden. Het zal (hoe dan ook) een smet biyven op het blazoen van de VVD, dat de ka merfractie van deze partij destijds haar goedkeuring aan de souvereiniteitsover- dracht hechtte. Daarmee heeft zij een verantwoordelijkheid op zich genomen, die geenszins is goedgemaakt met de felle rede, welke de heer Ritmeester Woensdag in de Tweede Kamer afstak en waarin hy de houding van de Ne derlandse regering op tal van punten in haar Indonesisch beleid hekelde. Het is voor de tallozen in den lande, die tot vervelens toe voor de gevolgen van een souvereiniteitsoverdracht o p een te vroeg ogenblik en van fouten op het vlak van de politieke on derhandelingen hebben gewaarschuwd, uitermate bitter thans te moeten erva ren hoe de brutaalste propagandisten de moed opbrengen te verklaren, dat het in Indonesië een volslagen warboel is geworden. Toen de tegenstanders van de souvereiniteitsoverdracht op deze kwade kans wezen, werden zij voor be houdzuchtige kapitalisten en kolonialen uitgescholden. Zij verknoeiden een „verstandhouding" tussen Nederland en Indonesië, die in een „Unie" zo schoon en voor lange jaren bestendigd zou wor den. Men begrijpe ons goed: wij zijn niet in staat de klok terug te zetten, wij zijn nog minder in staat de Indonesische volkeren voor een ramp te behoeden; maar het is dringend noodzakelijk, dat wij vandaag de verantwoordelijkheden vastleggen op de plaats, waar zij voor goed verankerd zijn. Wij willen wel ronduit verklaren, dat wij ons boos hebben gemaakt. Frans Goedhart (Pieter 't Hoen) was de Ne derlandse kampioen van het „Merdeka" en Soekarno was hem heilig. Van Heu- ven Goedhart was destijds hoofdredac teur van „Het Parool". Frans Goedhart heeft een reis van drie maanden door Indonesië gemaakt en publiceerde on langs een reportage van bijna twee pagina's vol van aanklachten tegen de machthebbers in Indonesië: zijn oude „vrienden" wel te verstaan. De oude hoofdredacteur van Het Parool is vluchtelingencommissaris vanwege de Verenigde Naties en tienduizend ge vluchte Ambonezen interesseren hem geen zier. Zijn opvolger dr. Koets, schryft in hetzelfde blad kolommen vol over zijn standpunt, dat wij Nieuw Gui- nea ook maar moeten afstaan en wel zo spoedig mogelijk. De „Nieuwe Rotterdamse Courant" houdt wijselijk haar mond over de gang van zaken in Indonesië. Zij bepaalt zich tot de feiten. Dit in scherpe tegenstel ling met de maanden van de „Indone sische kwestie". Toen toonde dit blad zich voorstander van afscheiding. Maar de schrijver van de reeks artikelen in die jaren is momenteel hoofdredac teur van een blad in het midden van ons land en heeft een ander jasje aan getrokken met neutrale of als ge wilt liberale kleur. Ook daar kraait geen haan naar. De vroegere minister van buitenland se zaken, de heer Stikker, is ambassa deur in Londen. Hij was voorstander van de souvereiniteitsoverdracht. Als ambassadeur heeft hij aan de gang van zaken op dit moment geen deel. Het kamerlid Schouten en zijn man nen zyn steeds in de oppositie geweest. Zij bleven trouw aan hun woord en trouw aan de volkeren van Indonesië, die de daadwerkelijke steun van de Ne derlandse „kolonialen" nog niet kon den missen. Maar de A.R.-partij heeft thans zitting in de regering. En deze regering wil de Ambonezen naar In donesië terugsturen. Waar is nu die trouw van Schouten? Wy hebben er geen enkele behoefte aan ons in deze zaken vriendelijker voor te doen dan wij zijn. Het zou al deze vooraanstaande mannen gesierd hebben, indien zij eerlijk durfden be- kennene dat zij zich vergist hadden. En dat hun tegenstanders destijds ge'ijk hadden. Misschien zouden wij dan ge zamenlijk Indonesië, op basis van de eenmaal gegroeide omstandigheden, te gemoet kunnen komen. Thans zijn wij geneigd te zeggen, dat deze lieden het best hun eigen peultjes kunnen doppen. En wellicht voelen zij innerlijk iets van een historische schuld. Wn»t schiedenis wijst hen met de vinger ,.a. Laten zy in de Tweede Kamer wat zachter spreken Dat komt beter met hun positie overeen. Te Amersfoort is Woensdagavond Pen zeventienjarig meisje door een auto die de bocht verkeerd nam en daar door op het trottoir terecht kwam, overreden en zeer zwaar eewond De autorijder is wesgejakkerd Het meisje is naar een ziekenhuis overgebracht. Haar rechter enkel is verbrijzeld, haar rechterbeen gebroken.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1