Drie ministers debuteerden in de Tweede Kamer JSd TALENT-BOLS P.N.I -congres veroordeelt de October-demonstraties Mr J Beyen: Nederland is sterk land mei hoopvolle toekomst De Pier is dicht, maarde „Faustus' blijft weerspannig IJselmeer een kolkende ijsvlakte Socialisten geven Adenauerdeschuld Te'evisie-kijkgeld {30.- per jaar? Achtergronden van ons buitenlands beleid HET verwijt over een te zachtzinnige politiek tegenover Indonesië is niet geheel gegrond, was minister Beyen van oordeel. De rijpere partner behoort zijns inziens tonen begrip te hebben voor de moeilijkheden van de andere partner; evenwel zonder zich te laten intimide ren door bedreigingen. Schenk „voede smaak" met TALENT Tankscheepie „Ellen is gelicht Mededeling voor onze Post-Abonne s Nieuw lid Prov. Staten van Noord-Holland Staat moet oliebronnen N.-Sumatra exploiteren Remer krijgt drie maanden Tekenaar sial elf speelgoed-locs Zware straf geëist tegen CP N-lid Geen straalvliegtuigen op Ypenburg Hoofdbewoner bestal invalide man Voetbalpool-affaire in hoger beroep Koffie is nog sieeds geliefd in Duiis'and VRIJDAG 12 DECEMBER 1952 Begroting van Buitenlandse Zaken (Van onze parlementaire redacteur) „MEDERLAND is een sterk land met een hoopvolle toekomst, dat nog altijd ook op het wereldtoneel een rol van betekenis kan spelen", aldus verklaarde de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken, mr J. Beyen, Donderdagmiddag tijdens Hjn debuut in de Tweede Kamer. Ook de minister zonder portefeuille mr J M. A. H Luns en de^minister voor Overzeese Rijksdelen, prof. dr W. J. A. Kernkamp richtten zich onder het wakend oog van minister-president dr W Drees voor de eerste keer tot de Vweede Kamer. Minister Kernkamp spfak als eerste namens de regering om, zoals hu zei, formele en desgewenst morele steun aan zijn beide ambtgenoten van Buitenlandse Zaken te geven. Deze ongebruikelijke gang van za ken vindt haar oorsprong in de overgang op 1 Januari van Uniezaken naar het ministerie van Buitenlandse Zaken. Minister Kernkamp deelde mede dat zijn beide ambtgenoten de Indonesische zaken en het politieke aspect van 'het Nieuw Guinea-beleid zouden behandelen; hij verklaarde zich bereid over laatstgenoemd beleid eventueel volgende week nader met de Kamer van gedachten te wisselen bü de behandeling van zjjn eigen begroting. Slechts op een kwestie wilde de minister thans reeds ingaan: de vrijheidsbeperking, opgelegd aan enkele leden van de zogenaamde republiek der Zuid-Molukken. Aanleiding hiertoe vormde de schending van de door hen afgelegde belofte zich van politieke actie te zul len onthouden. gehecht aan de verschillen in financi eel en economisch beleid in Nederland en België. Veeleer waren de totaal ver schillende materiële omstandigheden de oorzaak van de talloze moeilijkheden met de Benelux. INDONESIË 7OWEL minister Beyen als minister *-• Luns begonnen hun redevoeringen met korte uiteenzettingen over de prin cipiële en feitelijke achtergronden van het Nederlandse buitenlandse beleid. Voor hen is een politiek, gebaseerd op christelijke beginselen, geen frase. Zij hechten er integendeel grote waarde aan, daar de Westerse beschaving onlos makelijk met het Christendom is ver bonden. Deze Westerse beschaving wordt op het ogenblik ten dode toe bedreigd door het gevaar uit het Oosten. Doelbewuste samenwerking kan hieraan het hoofd bieden; een verinniging van de betrek kingen in de vrije wereld achtte minis ter Beyen geboden. Maar Nederland moet Nederland blijven en dit kan al leen als het verenigde Europa Europa blijft zonder een afhankelijk familielid van Amerika te worden. De communistische dreiging uit het Oosten verbergt haar ware bedoelingen achter democratische leuzen, betoogde minister Luns. De fundamentele anti these van dit ogenblik is de tegenstel ling Oost-West; hij verwachtte geen wij ziging ten goede. De Nederlandse poli tiek moet er zijns inziens op gericht zijn de „exaltatie van de robotstaat", gelijk deze achter het IJzeren Gordijn bestaat, met alle krachten te weren. „Ik geloof in de Benelux en zal dan ook alles in het werk stellen om deze gedachte te verwerkelijken", verklaarde minister Luns met klem. De regering onderschrijft de wenseli.jheid van een parlementaire Benelux-raad. Zij stelt terzake thans een ontwerp op, dat zij op korte termijn aan de béide andere regeringen zal toezenden ter bespre king. Minister Luns achtte een derge lijke raad vooral van betekenis als ge- sprekscentrum. Minister Beyen zei, dat naar zijn oor deel niet te veel betekenis moet worden 'ft «t&... HONDENBAAN FR zijn dingen in ons leven gebleven, L die wij nooit zullen begrijpen Dit is een tijd van sociale zekerheid voor iedereen, van triomf voor de dode wetboekletter, van ontwikke ling van achtergebleven gebieden, van Marshalldollars en van gratie verlening aan oorlogsmisdadigers. Het schijnt s<fms alsof deze genera tie, voorgegaan door lichten als Vorrink en Van der Goes van Na- ters, probeert goed te maken, wat in de millioenen eeuwen die reeds in de eeuwigheid zijn weggewen- teld, aan het mensdom werd mis dreven. EN tóch doen zich nog de vreselijkste misstanden voor. Gevallen waarin de rechten van de mens op één lijn worden gesteld met huisvuil, zon der dat er ooit in Kamer of ge meenteraad over geïnterpelleerd zal worden. Zelfs de communisten zwijgen 1n alle talen, terwijl er toch voor hen een aardige propa gandastunt in zit, als ze de kwestie te berde brengen. CTEL u voor, die vergeten categorie van mensen tussen de twintig en tachtig, wier normale werkdag achttien uren beslaat. Om zes uur des morgens loopt voor hen de wek ker af. Èen grauw van hun patroon is de wens voor de ochtend die weer beginnen gaat. Ze krijgen geen tijd zich fatsoenlijk te kleden. Op pan toffels vaak, ziet men ze naar hun werkplaatsen ijlen, met verwarde haren en wilde ogen. HAAR beginnen ze dan aan een hoe- veelheid arbeid die haast niet te overzien is. Als ze ondergeschikten hebben, hetgeen vaak voorkomt, dan worden ze door deze lieden lastig gevallen en getreiterd. Ne men zij het recht in eigen hand, dan komt hun patroon weer, om hen daarover hard te vallen, JA, die patroons zijn dikwijls ware monsters Ze eisen honderd procent trouw van hun ondergeschikten en ze accepteren onder bijna geen en kele omstandigheid een,, ontslag aanvrage! Nog erger: ze zijn kwaad als hun getergd personeel de kop een weinig laat hangen en dan roepen ze: „Kijk toch 'rs 'n beetje vrolijk. Je doet net of je moeilijk heden hebt..1" FEN schromelijk vergeten en ver waarloosde categorie, zonder rech ten en slechts beladen met plich ten. Het zijn de huisvrouwen van nu, van vroeger en van de toe komst. Want hel gekke is, dat terwijl hun echtgenoten de hand aan hun acht en veertigurige werkweek houden zij deze gang van zaken volkomen accepteren en dan nog mijmeren: „Waei werdt opregter trou'En dat zon der pensioenen, vacantiegeld en opslag! Hij was wel teleurgesteld over het niet nakomen van gemaakte afspraken. Maar ook Indonesië is teleurgesteld, daar het beloofde paradijs na de onaf hankelijkheid is uitgebleven. Het heeft nu de neiging alles aan Nederland toe te schrijven. Een typisch voorbeeld van deze mentaliteit vormt het rumoer rond onze militaire missie. De minister acht te de aantijgingen tegen deze missie moeilijk te verteren. De regering is niet a priori van plan de Unie op te heffen. Minister Luns was van oordeel, dat herziening der R.T.C.-overeenkomsten op het ogenblik de belangrijkste kwestie is. Hij had geen reden om aan te nemen, dat Indo nesië op zakelijke gronden geen nadere overeenkomsten zou willen. Het kabinet beraadt zich thans over het lot der Ambonezen; het is voorne mens de Indonesische regering er op te wijzen, dat enigerlei vorm van zelfbe schikkingsrecht in deze zeer tot een op lossing zou kunnen bijdragen. Het is echter onmogelijk op volksstemmingen terzake aan te dringen. Minister Luns had volledig begrip en medegevoel voor de moeilijkheden der Indische oorlogsslachtoffers. Een spoe dige beslissing over de achterstallige betalingen en de materiële oorlogs schade kan thans worden verwacht. Na aldus de achtergronden van de Nederlandse buitenlandse politiek te hebben geschetst, ging minister Beyen nader in op de Europese integratie. Hij was dankbaar voor de steun van de Kamer aan het standpunt van de rege ring, dat de economische integratie be hoort vooraf te gaan aan een politieke integratie, te meer daar Nederland in deze een afwijkende opvatting heeft. Reeds is er zijns inziens een begin van politieke integratie in de Kolen- en Staalgemeenschap en straks in de Euro pese Defensie Gemeenschap. Maar voor een verdere integratie is een saamho righeidsgevoel noodzakelijk, dat slechts kan groeien door economische integra tie. Het ogenblik voor directe verkie zingen voor een Europese wetgevende vergadering is dan ook volgens de re gering nog niet aangebroken. Zij vreest, dat bij overhaasting tal van levenloze instituten zullen ontstaan. De regering is zich aan de andere kant bewust, dat een voortschrijding der economische integratie een zekere mate van politieke integratie met zich mee zal moeten brengen, daar anders het gemeenschapsbelang in het gedrang zou kunnen komen. Deze integratie zal echter niet mogen leiden tot het vor men van machtsblokken; integendeel, voortdurend moet Europa de banden met het Britse Gemenebest en met de gehele wereld versterken. De minister deelde mee, dat juist 's ochtends het Nederlandse standpunt inzake de Europese integratie in een uitvoerig memorandum aan de andere hierbij betrokken ministers was toege licht. Hij was enigermate verontrust over de gang van zaken rond de voor bereiding van een Europese „grondwet" SLIP OF THE PEN HET is bepaald niet de bedoeling het onderwijs en de volksgezondheid aan supra-nationale gezagsorganen over te dragen, verzekerde minister Beyen; er is hier sprake van een ern stige „slip of the pen" in de memorie van antwoord De regering verstaat onder economi sche integratie een zodanige bevrij ding van het handelsverkeer in de in tegrerende groep, dat zoveel mogelijk belemmeringen voor handel en nijver heid uit de weg warden geruimd. Een sociale coördinatie zal hiermede ge paard moeten gaan: sociale voorzie ningen, lonen én opvanging der soci ale gevolgen van de economische in tegratie. De regering is gaarne bereid, bij voorbeeld in het voorjaar, deel te nemen aan een algemeen debat nvjr de Noordatlantische Verdragsorganisa tie. Een der lastigste problemen in de NAVO is de verdeling der lasten, de gelijkheid der te brengen offers. Et- zijn hierbij zo vele en zo verschillende aspecten in aanmerking te nemen, dat alleen een ruwe benadering mogelijk is. „Men tracht de algemene ontevre denheid zo billijk mogelijk over de verschillende deelnemers te verdelen". Er vindt een intensieve controle op de militaire inspanning der in de NAVO samenwerkende landen plaats. De toelating van Spanje tot de NAVO is geen onderwerp van bespre king in de Noordatlantische Raad ge weest. Het wetsontwerp tot goedkeuring van het S.D.G.-verdrag kar. zeer spoe dig warden verwacht; do regering stelt zeer veel prijs od ron spoedige, zij het niet overhaaste behandeling. Zij icht een spoedige ratificatie in 's lands belang. De ook zijns inziens noodzakelijke inschakeling van Duitsland bespre kend, verklaarde minister Beyen, dat de Nederlandse regering zich inzake de Duitse oorlogsmisdadigers alle vrij heid voorbehoudt en zulks ook na drukkelijk aan de Bonnse regering heeft kenbaar gemaakt. De hoogte van onze defensie-uitga ven wordt bepaald door nationale noodzakelijkheden: de regering over weegt geen verlaging van deze uit gaven. DE VER. NATIES MINISTER Luns ging na zijn alge- 1 mene beschouwingen in op de vraagstukken rond de V.N. Er zijn zijns inziens drieërlei critici van de Ver. Naties: teleurgestelde idealisten, de 1 as-pessimisten en zij, die alleen zwart en wit zien. Maar op deze manier komt men er niet; men zal er naar moeten streven de V.N. tot een zo doeltreffend mogelijke organisatie te maken, niet tegenstaande de ondermijnende werk zaamheid der Kominform-groep. De binnen enkele jaren plaatsvin dende herziening van het charter der V.N. zal dan ook de volle aandacht der regering hebben. De V.N. zijn bij uit stek het forum, waar het Westen en de ontwakende Arabisch-Aziatische we reld elkander ontmoeten, Korea vormt de toetssteen voor de V.N. Zij staan of vallen met een eer volle afloop van deze strijd, verklaarde minister Luns. Ook de strijd in Indo- China achtte hij van grote betekenis. De communistische machthebbers in Moskou willen het Westen treffen in het Oosten. Na enkele andere Aziatische proble men te hebben aangestipt, besprak mi nister Luns de situatie in Japan en de Pacific Japan mocht niet door druk kende vredesvoorwaarden worden afge schrikt van vrije samenwerking met de geallieerde landen. Dit bracht met name voor Nederland grote offers met zich. De terugroeping van de Nederlandse onderhandelaar uit Peking zal wellicht eerlang in studie moeten worden geno men; op het ogenblik overweegt de regering deze gewichtige stap nog niet. De Nederlandse regering is bereid achtergebleven gebieden op zakelijke basis zo goed mogelijke steun te ver lenen. Het wordt in toenemende mate moei lijk de door de Zuid-Afrikaanse rege ring gevoerde rassenpolitiek te begrij pen, verklaarde de minister zonder portefeuille. Het is een uiterst ingewik kelde vraag in hoeverre de V.N. in deze .bevoegd zijn. Uit het onthouden van Nederland bij de stemming over het plaatsen van de Tunesische kwestie op de agenda van de Veiligheidsraad mag beslist niet worden afgeleid, dat Nederland deze Raad bevoegd zou achten. De regering zou er niet tegen zijn ge weest, als onze afvaardiging in de Unesco voor het toelaten van Spanje zou hebben gestemd; zij had daartoe de vrijheid. REPLIEKEN DIJ de replieken gaf de heer Van Baal (A.R.) te kennen, dat hij was ge schrokken van de koude harteloosheid, waarmede de heer Goedhart over de Ambonezen sprak. De P.v.d.A. had die mensen hier gehaald, aldus de heer Van Baal„ en wij hebben morele ver plichtingen tegenover hen. De heer Weiter (KNP) achtte de uit latingen van de heer Goedhart weinig gelukkig en deze scheen hem dan ook niet de juiste leidsman. Het bleek, dat het amendement van de heren Zandt en Van Dis, beogende de opheffing van het Nederlandse ge zantschap bij het Vaticaan, niet vol doende werd gesteund, zodat het niet in behandeling kon komen. Hierop werd de begroting van Bui tenlandse Zaken zonder hoofdelijke stemming aanvaard, met aantekening, dat de heer Haken (CPN) geacht wilde worden te hebben tegen gestemd. Verrassend door het volle aroma van uitgelezen vruchten en pittige krulden. Ten geschenke gedurende December 1 952 ontvangt U een proef- flacon TALENT bij aankoop van een literkruik BOLb Z.O. GENEVER gratis. Vraag Uw leverancier. N/'e/ droog, niet zoet... verrassend goed I DE NOORDERPAPIER bij Hoek van Holland, waarin door het overslaan van het Panamese schip „Faustus" een enorm gat 'was ontstaan, dat verdei werd uitgehold door het opgezweepte water, is weer dicht, maar de „Faustus" blijft het zorgenkindje. Het betekent niet dat de dam nu geheel gereed is, maar de weg voor het water is weer versperd en de verbinding met het uit einde van de pier verkregen. Maar nu die „Faustus". Bij het „begraven' van het wrak is de zuiger gestoten op een zeer dikke kleilaag, die op kleileem lijkt. „Je kunt er schoenzolen van snij den" aldus een ingenieur van de Rijks waterstaat. Dit had men bij de b°rlnJ gen eerder niet voorzien, want men nad steeds ontdekt dat er op 25 meter diep te zand en niets dan zand lag. Reeds verschillende malen is de zuigpijp door dikke proppen taaie klei verstopt ge- ^Zeker het wrak is aan het zakken ge gaan, maar voorlopig zal het slechts tot 28 meter diepte te brengen zijn. Rekent men daar de dikte van de „Faustus (17 meter) af, dan resteert er bij eb- stand slechts 11 meter water. Dat is voor het passeren van de grotere zee schepen niet voldoende. Men denkt er nu aan bv. het bovenstuk van het wrak door middel van springstoffen „in te drukken". Het andere obstakel voor de scheep vaart naar Rotterdam, n.1. het voor Vlaardingen door de „Maasdam" over varen Duitse tankscheepje „Ellen", is door een tweetal bokken gelicht met de kiel naar boven. De hijs ligt nu tien me ter uit de wal, waar men haar zal trachten te keren. De scheepvaart op het IJselmeer werd Onze postabonné's wordt in her innering gebracht, dal voor hen de gelegenheid bestaat hel num mer van Zaterdag kosteloos op het postkantoor van bun woon plaats in ontvangst te nemen. Deze regeling geldt alleen voor hen, die de krant op de dag van verschijning ontvangen. DE DIRECTIE. Tot lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland is benoemd de heer J. A. Arts te Amsterdam, zulks ter voorziening in de vacature, ontstaan door het ontslagnemen van de heer H. A. Vulik (KVP) en het daarop gevolgd niet aannemen van hun benoeming door de heren F. Sijbesma. H. A. Dou- que en H. A. J. M. Heijmeijer, allen te Amsterdam. Het PNI-congres, dat in Surabaja wordt gehouden, heeft de October-de monstraties als „een verkrachting van de democratie" veroordeeld en de po gingen van de provincies om een uit breiding van deze „verkrachting' te gen te gaan, goedgekeurd. Het con gres dringt er bij de regering op aan de pogingen om de kwestie op te los sen te bespoedien, waarbij de te ne men stappen dienen te zijn gebaseerd op overeenstemming tussen de rege ring en president Sukarno als opper bevelhebber. Voorts wordt een oproep gedaan tot alle leden van de Partai Nasional Indonesia om steeds op hun boede te zijn bij de strijd voor de de mocratie. Deze uitspraak van het congres werd voorafgegaan door besprekingen tus sen de partijraad en mr Wilopo in diens kwaliteit van PNI-minister, die tot diep in de nacht duurden. Het congres hechtte aan het beleid van de partijraad goedkeuring en zeg de steun toe aan de verklaring van de Otto Remer, de leider der Westduitse neo-nazi's, die verleden jaar de deel nemers aan de opstand van de 20ste Juli 1944 verraders had genoemd, is wegens smaad veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. (Advertentie, Ing. Med.) Bondsdag nu op reces Alvorens de Westduitse Bondsdag gisteren tot 21 Januari op Kerstreces ging, heeft zich nog een vrij feile woordenwisseling voorgedaan tussen Adenauer en de woordvoerders van de socialisten naar aanleiding vnn het ge- val-Karlsruhe- en het intrekken door president Heuss van diens verzoek aan het Constitutionele Hof om een advies inzake de grondwettigheid van de Con venties van Bonn en het Europees Le- gerverdrag. De socialistische oppositie beschul digde Adenauer van het veroorzaken van een constitutionele crisis. Wilhelm Meilies verklaarde namens de socialis tische partij, dat de regering in ge breke is gebleven het parlement in te lichten over de gebeurtenissen te Bonn en te Karlsruhe. Adenauer had met zijn actie in elk geval moeten wachten tot het Hof hem de redenen van de uit spraak schriftelijk had toegezonden. Adenauer verklaarde opnieuw, dat hel staatsgerechtshof is opgetreden op een wijze „die niet wordt gesteund door de grondwet en andere wetten". Hij no digde de leider van de socialistische op positie Olienhauer uit tot een gesprek onder vier ogen. Erich Olienhauer hield gisteren over deze kwestie ook een rede voor de radio. partijraad van 5 September j.1., waar in werd gezegd dat de oliebronnen in Noord-Sumatra niet dienen te worden teruggegeven aan de concessiehouders er. de regering deze bronnen in exploi tatie moet nemen in het belang van de gemeenschap. „Merdeka" meldt, dat alle verloven van de Brawidjaja-divisie sinds Woensdag zijn ingetrokken. De divisie is gelegerd in Oost-Java. Boekhandelaar had arqwaan Het viel een Haagse boekhandelaar op, dat een bepaalde persoon regelma tig in zijn winkel kwam zonder ooit iets te kopen. On zijn aanwijzing stel de de politie een onderzoek in ten huize van de 43-jarige reciametekenaar W. A. V. Deze is verdacht van omvang rijke winkeldiefstallen in arrest geno men en voorgeleid voor de Officier van Justitie Te zijnen huize werden bon derden boekeri, variërende in waarde van f 10 tot f 120 per stuk in beslag genomen. Ook nam de politie een uit gebreide speelgoedspoorbaan met 11 locomotieven, die een waarde van f 100 tot f 200 per stuk vertegenwoordigen onder haar hoede. De verdachte heeft vermoedelijk zijn diefstallen gepleegd in Den Haag, Amsterdam, Utrecht. Rotterdam, Leiden en Delft. In Delft zou hij onder meer een gramofoonmo- tor met 30 platen en een pick-up heb ben ontvreemd. Hij wilde tweemaal stemmen Voor het Amsterdamse gereehtshof is een maand gevangenisstraf plus ont zetting uit de kiesrechten voor de tüd van vier jaar geeist tegen een 42- jarige stoker, bestuurslid van de CPN ter plaatse. De man heeft bU de ver kiezingen van 25 Juni gepoogd, niet alleen op zijn eigen oproepingskaart een stem uit te brengen maar ook op die van een ander, die hü op straat had gevonden. Het bedrog kwam uit, doordat de rechtmatige bezitter zich reeds voor hem had aangemeld, van het verlies aangifte had gedaan en zich voldoende had kunnen legitimeren. De politie rechter had de stoker tot twee weken gevangenisstraf veroordeeld. zonder hem uit de kiesrechten te ontzetten. „Ik vond het zonde als het stembiljet niet werd gebruikt", was het commen taar van verdachte. gisteren sterk gehinderd door grote ijs massa's, die door de harde wind over elkaar geschoven zijn. Verschillende uit Amsterdam vertrokken schepen moes ten terugkeren. Andere deden 9.ver tocht naar Lemmer (normaal vijf uur) nu negen uur. In de Baai van San Francisco is een 4980 tons Noors vrachtschip tengevolge van mistig weer in botsing gekomen met een Amerikaan Het Noorse schip zonk. De opvarenden wisten zich in sloepen te redden. De ANWR wenst: Wegverkeer zal er hinder van ondervinden De A.N.W.B. heeft aan de minister van Oorlog zijn verontrusting laten blij ken over de plannen, volgens welke het vliegveld Ypenburg een straaljager basis gaat worden. Dit betekent in feite, dat het belangrijkste wegenknooppunt van ons land in de directe nabijheid van een militair object van hoge orde zal komen te liggen. Bij oorlogshande lingen kan dit leiden tot ontwrichting van het verkeer op deze wegen. Ook valt aldus de A.N.W.B. te voorzien, dat de met grote snelheid op stijgende en dalende en dus laay vliegende straalvliegtuigen, het ver keer op de nabijgelegen wegen in ver warring zullen brengen. Bordjes ,.Pas op voor laagvliegende vliegtuigen" kunnen hieraan weinig verhelpen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp-wet op het kijkgeld voor de bezitters van televisietoestellen. In de memorie van toelichting wordt ge zegd. dat de invoering van deze hef fing in geen enkel opzicht de bedoeling heeft vooruit te lopen op de besiissing, die het volgend jaar genomen zal moe ten worden met betrekking tot de vraag of, cq. hoe de televisie-uitzen dingen na afloop van de experimentele periode zullen worden voortgezet. In aanmerking nemende, dat met het uitzenden van televisieprogramma's aanmerkelijk hogere kosten zijn ge moeid, menen de ministers dat van de houders van televisie-ontvangers een bedrag van f 30 per jaar per ontvang- inrichting kan worden gevorderd. Als men in aanmerking neemt, dat een normaal radiotoestel f 200 tot f 600 kost en een televisietoestel f 500 tot f 1400 lijkt de gekozen verhouding tussen luis terbijdrage en kijkgeld niet onredelijk. Een jaar gevangenisstraf De Haarlemse rechtbank heeft giste ren de 60-jarige H. van de B. uit Zwa nenburg, veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf, wegens het bestelen van een invalide man, die bij hem in huis woonde, voor f 4200.en twee schuld bekentenissen van tezamen f 3800. De diefstal moet zijn gepleegd toen de invalide door gasbedwelming be wusteloos was geworden en in het zie kenhuis moest worden opgenomen. De politie heeft ook nog een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de gas bedwelming, doch op dit punt heeft zij geen aanwijzingen van opzet gekregen. De eis luidde anderhalf jaar gevange nisstraf. Voor de Haagse arrondissementsrecht bank hebben gistermiddag in hoger beroep terechtgestaan W. J. van D., C. H., A. K. en C. R. Z. Zij hadden het vorige jaar een voetbalpool georganis- seeru, althans de mensen gelegenheid gegeven daaraan mee te doen. Deze voetbalpool, „Parimutuel" genaamd, werkte op de wedstrijden van de En gelse Footbóll League. Tegen W. J. van D. liepen zelfs twee aanklachten. Tegen allen eiste de officier bevestiging van het vannis van de kantonrechter, te weten tegen W. J. van D. tweemaal zes dagen, tegen C. H. zeven dagen, tegen A. K. vijf weken en tegen C. R. Z. zes weken. De rechtbank zal 23 December uitspraak doen. De minister van Binnenlandse Veiligheid van Guatemala heeft de pers algehele vrijheid beloofd. De Akense douane heeft ge durende de maand. November langs de NederlandsDuitse en BelgischDuitse grens in totaal 450 smokkelaars aangehouden, die in totaal 4300 kg koffie en 19.000 sigaretten kwijt raakten. Boven dien werden tien auto's en acht fietsen, waarmee smokkelarij was bedreven in beslag genomen. Intussen begint in de statistiek over December ook al aardig schot e komen. Onder meer dank zij het feit, dat de Duitse douane deze week nabij de Nederlandse grens onder Kohlscheid een auto tot stand wist te brengen, die enkele honderden kilo's koffie bleek te bevatten. De inzittenden wisten echter te ontkomen. Dit laatste was niet weggelegd "oor drie voetgangers-smokke- 1aarsdie aan de Nederlandse kant 'tan de Duitse grens in de gaten iepen Twee van hen beiden Duitsers werden bij Bocholtz n hun kraag gevat, toen zij daar ■amen vijftien kilo koffie illegaal naar hun vaderland wilden bren gen. De derde een Belg liep met een aelijk kwantum tegen de lamp bij Vijlen.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3