Landbouwers spraken over de mechanisatie Desso machinaal Smyrna Tafelkleedjes Fa. M. B. KLERCQ ZOON VREDESCONGRES IN WENEN COMMUNISTISCHE AGITATIE Geen auto? nou, ook goed Op vergadering H M.v.L te Anna Paulowna Filmavond AMC-APO Breezand V.V. Breezandse Boys Wieringen AUTO „CELEEND" Tragisch sterfgeval Grote postduivenshow van afd. A in De Rijp Begroting Zuiderzee- fonds goedgekeurd Medische hulp aan zeelui en binnenschippers Data verzending zeepost Vredeswil'camoutlage voor haat Spion in Japan gegrepen? Borrel in memoriam Sowjets: „Wij weten niets over dr Linse" Hamann verliest ook zijn partijposf Ofschoon de spreker op deze verga dering van de H. M. v. L., afdeling An na Paulowna, de heer J. Kaan, naar zün zeggen niet gewoon was inleidingen te houden voor ervaren landbouwers, zo als deze avond in Veerburg bijeen wa ren, menen wij toch met volle overtui ging te mogen zeggen, dat de heer Kaan zjjn inleiding over mechanisatie in de landbouw hield, alsof hij nog nooit an ders had gedaan. Bovendien had deze vergadering niets weg van een ietwat taaie aangelegenheid, want de gezellige praatavond, die na de beknopte inlei ding van de heer Kaan gehouden werd, bracht op vele ogenblikken grote vro lijkheid. De agenda werd in korte tijd afge werkt. Van de zijde van het hoofdbe stuur van de H. M. v. L. was een ver zoek binnengekomen (een verzoek, dat aan iedere afdeling hier te lande was gericht) om t.z.t. advies uit te brengen inzake de verdeling van de bedrijven in de Zuiderzeepolders (t.w. in kleine, middelgrote en grote bedrijven), inzake de vestigingseisen in de landbouw en de opheffing van het kadergebrek in de land- en tuinbouw. De vergadering ging er mee accoord, dat een commissie van vjjf leden, t.w. de heren D. C. Geerligs, J. C. Waiboer, C. Geerligs G. Hzn., P. C. Keyzer en J. C. Rezelman, deze drie punten zullen onderzoeken en t.z.t. op een vergadering van de afdeling zullen voorleggen. Aan de hand van het rap port van deze commissie en van de be sprekingen op deze a.s. vergadering zal aan het hoofdbestuur advies worden uit gebracht. Op duidelijke en begrijpelijke wijze hield daarna de heer Kaan zijn verhan deling over mechanisatie in de land bouw. Spreker deelde mede. dat direct na de oorlog op grote schaal landbouw machines in Nederland werden inge voerd, die voor een groot deel voor ons land minder rendabel bleken te zijn. Indien de proefboerderij te Oostwaard destijds datgene had verricht waarvoor deze in het leven was geroepen, n.1. het proberen en testen van deze ingevoer de machines) dan zou menig landbou wer flinke bedragen in zijn portemon- naie hebben gehouden. Nu moesten de boeren aan de lijve ondervinden, dat vele van deze geïmporteerde machines minder geschikt voor hun bedrijf ble ken. Gelukkig is aan dit lukraak im porteren en kopen een einde gekomen, doordat thans de proefboerderij te Wa- geningen alle geïmporteerde machines De nog niet zo lang geleden opge richte A.M.C.A.P.O. doet op geregelde tijden van zich spreker*, nu eens door het organiseren van puzzle- en be- trouwbaarbeidsritten, dan weer door het deelnemen der leden aan door an dere verenigingen uitgeschreven ritten. Ditmaal stond er een filmavond in de Apollo-bioscoop te Breezand- voor leden en genodigden op het programma. De avond stond geheel in het teken van de auto- en motorsport in het bui tenland en werd geopend door A.M.C.'s voorzitter de heer J. Kater, die allen en in het bijzonder vertegenwoordigers van de Rijkspolitie, welkom heette. De heer Kater sprak nog enkele woorden over het lid. de heer D. Wiegman, wie Zondagnacht ten gevolge van de zware mist 'n vrij ernstig motorongeval óver kwam. doch het momenteel, alle om standigheden in aanmerking genomen, goed maakte. Spreker hoopte op zeer spoedige beterschap van de heer Wieg man. Vanzelfsprekend kan de jonge club nog vele leden en donateurs ge bruiken, om welke reden de heer Kater dan ook de nodige liefhebbers van harte opwekte. In bonte mengeling volgden de films elkander op, een film over de TT-races op het eiland Man („F.en race naar roem"), een film over de race om de Grote Prijs van Europa, films over smering van verschillende auto-types, terwijl de evolutie van de automobiel vanaf het jaar 1901 tot heden uit een van de films wel zeer sterk naar voren kwam. SUBSIDIE VOOR .T-O.G. Aan de korfbalvereniging T.O.G. is voor 1953 een gemeente-subsidie van f 50.— verleend. probeert en desgewenst aan de adspi- rant koper van een tractor of anderzins rapport uitbrengt. Speciale aandacht besteedde de heer Kaan aan de verzor ging van de landbouwtractors e.a. Vak kundige boeren en vakkundig perso neel zijn een eerste vereiste voor de levensduur van een machine. Zo ook het smeren, het op temperatuur bren gen besprak hij op vrij uitvoerige wijze. Het gebruik van anti-slipwielen bracht ook vele tongen in beweging. Spreker brak een lans voor het differentieelslot, hier nog niet zo veel in gebruik, doch dat slippen bij het ploegen vrijwel ge heel voorkomt. Ook de ploegen, waarvan het rister een bijzonder grote rol speelt, werd door de heer Kaan nog even onder de loupe genomen. Een groot rister is voor het winterlandploegen van groot be lang. De trekkracht van de ploeg is op haar voordeligst als de verhoudingen tussen ploegdiepte en -breedte resp. zijn: 20 tot*2S tm." ëh'25 tot 35 cm. Na de lezing van de heer Kaan werd door de verschillende aanwezige land bouwers van gedachten gewisseld over hun ervaringen met diverse soorten tractors (petroleum- en dieseltractors). Dieseltractoren blijken op den duur voordeliger te zijn dan petroleumtrac- tors. Verschillende vragen werden door de heer Kaan beantwoord,terwijl ook nu en dan de aanwezige heer Wisse- kerke repliek gaf. Over de economische arbeid van paarden op een bedrijf wa ren sommigen het wel en anderen niet eens. De heer Kaan achtte de aanwezig heid van een of meer paarden, naar ge lang de grootte van het bedrijf, ge wenst. Zelfs waren er aanwezigen, die na een met paarden geploegd land be tere oogsten hadden gehad dan na een mechanisch geploegd land. Ook het zo genaamde woelen bij het ploegen en de wenselijkheid daarvan nam geruime tijd in beslag. Het vertonen van een 50- tal lantaarnplaatjes van verschillende landbouwmachines droeg tot het in zicht veel bij. Zoals de voorzitter, de heer Lindenbergh, aan het slot van de avond opmerkte, ligt het in de bedoe ling, dat meerdere van deze praat avonden en dan over andere landbouw machines, in het verschiet liggen. Schreven wij reeds over de verrich tingen van het eerste elftal van de Boys tegen het bezoekende Reigerboys, het tweede behaalde in Broek op Lan- gendijk tegen BOL 2 een verdienstelijk gelijk spel, 4—4. Ook de adspiranten deden het in Middenmeer lang niet slecht, want zij dwongen daar de vrij sterke Flevo-adspirariten een 11 ge lijk spel af. Zaterdag gaat het eerste elftal op be zoek bij Flevo I, om te trachten de volle winst mee naar huis te nemen. Het zal echter niet meevallen. Breezand Boys 2 ontvangt om half drie op eigen terrein Marken 2, een onbekende tegen stander. De adspiranten gaan naar Schagerbrug om tegen de Vesdo-adspi- ranten partij te leveren. De heer M., directeur van het Wie- ringse kantoor van de Rotterdamse Bank, heeft in ongerustheid gezeten over zijn auto, die 's morgens niet meer in de garage bleek te staan. Het vehikel werd later onbeschadigd teruggevonden in de Anna Paulowna-polder. Vermoed v/ordt, dat de wagen werd „geleend" door jongelui, die met de bus hadden willen vertrekken, maar hierin door de mist werden gedwarsboomd. Overi gens een bijzonder kwalijke manier van optreden. Het charteren van een taxi was de meest voor de hand liggende oplossing geweest, en anders: de benen wagen. De 66-jarige heer K. de Vet uit War- menhuizen is na een bezoek aan dr. Groenhart in Dirkshorn op de terug weg bij de Tuitjenhornerbrug ten val gekomen. Hij Werd in cafe De Wit ge bracht, waar de ijlings ontboden ge neesheer dr. Groenhart constateerde dat een hartverlamming oorzaak van de val en de dood was geweest. De overledene was weduwnaar en laat vier kinderen achter. Eersie lustrum .De Reisduif" wordf waardig gevierd Ter gelegenheid van het eerste lustrum van de postduivenvereniging ,.De Reisduif" te de Rijn organiseert deze vereniging ditmaal de postduiven- tentoonstelling van Afd. A, die morgen en overmorgen zal worden gehouden in café-restaurant „Het Wapen van Amsterdam. Het aantal inschrijvingen is groter dan ooit voor een afdelingstentoonstel ling. Er zijn een kleine duizend dui ven ingeschreven. De vogels zijn inge deeld in 72 klassen. Bovendien is er een aparte damesklasse en een ereklas se. In de damesklasse is de hoofdprijs een cassette tafelzilver. Er zijn in deze klasse 104 duiven ingeschreven. In de ere-klasse zullen 24 groepen van 4 postduiven om de hoogste eer kampen. In de ere-klasse is ingeschre ven door diverse kampioenen, o.a. de heren Wigmans, van Berkum, Nool Kool, Wittenberg. Pranger, enz. Vele. ereprijzen zijn geschonken, o.a. door de gemeente de Rijp, diverse vereni gingen in de Rijp en afdeling A. Zaterdagavond 7 uur wordt de ten toonstelling geopend door de burge meester van de Rijp, de heer J. Dalen- berg. De keuring der duiven zal geschie den door de heren v. Loopik uit Schie dam, Winters uit de Kwakel, A. de Rijk uit Roozendaal, A. de Wit uit Zuilen en L. Donders uit Tilburg. De organiserende vereniging heeft een wisselbeker beschikbaar gesteld voor die vereniging, die met een groep van vier duiven, te weten oude dof fers. oude 'duiven, jonge doffers en jonge duiven het hoogste aantal pun ten behaalt. Vervroegde aanleg van dijk naar Marken? Tijdens de behandeling van de begro ting van het Zuiderzeefonds in de gis teravond gehouden zitting van de Tweede Kamer heeft minister Algera gezegd, te zullen nagaan of het moge lijk is te komen tot vervroeging van de aanleg van de dijk naar Marken. Ook aan de verbetering van de verbinding met Friesland wordt aandacht ge schonken, aldus de minister, die voorts zei te zullen nagaan, of de doeleinden, die men nastreeft bij landbouwbedrij ven in eigen beheer, ook zouden kun nen worden bereikt bij een kleiner areaal. Minister Algera verklaarde te zullen bezien, of er aanleiding is de Noord-Oostpolder een andere naam te geven. Ten aanzien van de kavel grootte is nog steeds een onderzoek gaande. Ook is overleg gaande over de vraag, onder welk departement de Zui- derzeesteunwet moet ressorteren. De begroting van het Zuiderzeefonds werd ten slotte zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Tussen de algemene ziekenfondsen, het Algemeen Nederlandsch Onderling Ziekenfonds en het Algemeen Zieken fonds voor Zeelieden enerzijds en de Landelijke Huisartsen-verenigingen an derzijds is een overeenkomst gesloten inzake de honorering van huisartsen voor hulp aan binnenscheepvaartperso- neel onderscheidenlijk zeelieden, aan welke overeenkomst de ziekenfonds raad zijn goedkeuring heeft gehecht. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Nieuw-Guinea: ms Oranje (23 Dec.); Ned. Antillen: ms Londen (18 Dec.); Suriname: ss Cotti- ca (20Dec.); Unie van Zuid-Afrika: ms Jagersfontein (16 Dec.)Canada: ss Ga teway City (12 Dec.), ss American Ju rist (18 Dec.); Argentinië, Uruguay, Bo- liviss Brazilië, Chili en Paraguay: ss Uruguay Star (15 Dec.); Australië en Nw.-Zeeland: ms Strathnaver (13 Dec.). Brengt een GEZELLIGE» SFEER in Uw kamer met onze bekende met mooie perzische dessins en tegen zeer lage prijzen 50 x 50 cm f 9. 50 x 90 cmf 16.— 72 x 72 cm f 16.— 72 x 140 cm f 31.50 90 x 140 cmf 38.50 90 x 90 f 24.75 40 x 140 f 17.50 (DRESSOIRLOPER) KUSSENS, gevuld f 11.90 Wij hebben steeds de gehele collectie voorradig Vraagt z n. zichtzending SPOORSTRAAT 8 12 DEN HELDER GROOTEBROEK, 10 Dec. 6500 kg uien: grove 18,1018,70, middel 19,10— 20,50 en drielingen 26—26,60; 4000 kg groene kool 6,6013.40; 1750 stuks bloem kool: t.s. B 34—36, Bil 28, C 18—19, CU 11—14 en stek 12. (Van onze Haagse redacteur) QP 12 December wordt het „Vredes- congres aller volkeren" te Wenen geopend. De organisatoren stellen het voor alsof men hier te doen heeft met een spontane reactie van vredesvrien- den van verschillende richtingen tegen het dreigende oorlogsgevaar. Zij hebben alles gedaan om te camoufleren, dat men hier met een zuiver communisti sche activiteit te doen heeft. Communistische vredescomité's, plaat selijke afdelingen van de communisti sche Nederlandse Vredesraad, hebben een grootscheepse actie op touw gezet, waarbij zij getracht hebben een groot aantal handtekeningen en geld op te halen voor het zenden van een delega tie naar Wenen. Er zjjn circulaires verspreid van aan- bevelingscomité's, waaronder een aan tal schrijvers en andere artisten en in tellectuelen hun namen hadden ge plaatst. Van de eerste ondertekenaars bleken 85 pet communisten of fellow- travellers te zijn. Onder een tweede circulaire had men het aantal onder tekenaars uitgebreid tot honderd. Hiervan waren zestig communist of met het communisme sympathiserende. De organisatoren hadden „vredes- agenda's" verspreid, met op elke blad zijde een cliché van prof. F. Joliot- Curie en andere .bekende communisten, zoals Paul Robeson, Ilya Ehrenburg, de rode Deken van Canterbury. Het doel was op deze wijze geld te verzamelen vpor het zenden van een delegatie naar Wenen, die voor een groot deel uit communisten zal bestaan. Het congres zal zich bezig houden met de gewone propagandistische on derwerpen der communisten: de oorlog in Korea, de herbewapening van Duits land, de bacteriologische oorlogsvoe ring en het zal ongetwijfeld regenen van resoluties om een eind te maken aan „de Amerikaanse oorlogsophitsing" Het zijn dezelfde punten, die ook op de vergaderingen van de Wereldvredes- raad telkens en telkens weer aan de orde komen. De Wereldvredesraad is in 1948 ontstaan en heeft zich onder lei ding van de Franse communistische atoomgeleerde prof. F. JoliotCurie uitgebreid tot een wereld-organisatie, die zich o.a. bezig houdt met economi sche conferenties, de communistische jeugdbeweging, de vrouwenbond, de studentenwereld, de vakbeweging, de vredesactie en andere activiteiten, waarvoor men tracht niet-communisti- sche intellectuelen te strikken. Het congres zou oorspronkelijk op 5 December begonnen zijn. doch is uitge steld tot 12 December, de dag, die toe valligerwijze samenvalt met de datum, waarop volgens het rouleerstelsel de Russen weer aan de beurt komen om in Wenen de lakens uit te delen. Zij hebben het Paleis-Coburg, waarin het hoofdkwartier van het communistische Wereldvakverbond is gevestigd, reeds ingericht om de .buitenlandse gasten te ontvangen. Het communistische stem pel heeft men niet langer kunnen ver doezelen. pORRESPONDENTEN van buiten landse bladen wijden meer en meer aandacht aan het congres. Er zijn reeds voorbesprekingen gehouden, waaraan bekende figuren hebben deelgenomen. In Wenen zelf wordt een grootscheepse propaganda gevoerd. Merkwaardig is het, zo schrijft een correspondent van de Manchester Guardian, dat ondanks de verklaringen van hun vredeswil de communisten tegelijkertijd gevoelens van haat verspreiden. De laatste tijd verschenen in verschillende bladen in de hoofdsteden van Oost-Europa arti kels, waarin o.a. de volgende zinsneden voorkwamen: „Wij moeten de jeugd leren de vijanden van de Sowjet-Staat te haten". „Wek een stille haat op in de harten der arbeiders", „Heb een brandende haat jegens de Amerikanen en hun satellieten". „Alle onderwerpen leveren de onder wijzers waardevol materiaal voor het opwekken van haat jegens de Brits Amerikaanse imperialisten". In toneelstukjes, door amateur-gezel schappen opgevoerd, vindt men aller lei anti-Britse of anti-Amerikaanse uit latingen. Zo wordt het publiek en in het bijzonder de jeugd kort voor het vredescongres met haat-propaganda overgoten. Hierdoor zal er weinig van de vredes actie overblijven, want haat en vrede verdragen elkander niet. De Japanse politie heeft - Donderdag avond meegedeeld, dat zij een niet na der genoemde radiotechnicus heeft ge arresteerd, die zou zijn opgeleid voor spionnage, in de Sowjetunie, Zij zei, dat zij hem op het spoor was gekomen door het geval van Vataroe Kadji, een linkse schrijver, die even eens een agent voor een niet nader ge noemde buitenlandse mogendheid zou zijn geweest. NIEUWE ZWITSERSE PRESIDENT GEKOZEN. Het Zwitserse parlement heeft de huidige minister van binnenlandse za ken, Philip Etter, als bondspresident gekozen voor het jaar 1953. Vice-presi- dent is Ruolphe Rubattel. De huidige president is Karl Kobelt. De Russische schrijver Michael Semenof, die tot de omgeving van de laatste tsaar van Rusland be hoorde is Woensdag in een zie kenhuis te Napels overleden. Hij leefde 35 jaar in ballingschap te Positano, een kleine plaats aan de kust bij Napels. Hij kwam op goede voet met de plaatselijke vissers te staan. Zijn advocaat deelde mede, dat hij de vissers een half millioen lire heeft nage laten, om eens per jaar bijeen te komen en te zijner nagedachtenis te drinken. De Sowjet-autoriteiten in Duitsland ontkennen iets af te weten van dr Walter Linse, een anticommunistische advocaat uit West-Berlijn, die in Juli naar Oost-Duitsland zou zijn ontvoerd. Een voedselpakket van de Amerikaan se Hoge Commissaris Donelly voor Linse is als „onbestelbaar" teruggezonden. Ook een brief van Donelly aan gene raal Tsjoeikof met het verzoek Linse vrij te laten, is teruggekomen. Het voedselpakket was geadresseerd aan dr Linse, p.a. generaal Tsjoeikof. Oostberlijnse bladen schreven on langs overigens, dat de Amerikaanse pogingen om Linse vrij te krijgen tot mislukken gedoemd zouden zijn zo lang niet voldaan wordt aan de eis van generaal Tsjoeikof tot ontbinding van anti-communistische verenigingen in West-Berlijn. Dr Linse behoorde tot één dezer verenigingen, n.1. „de com missie van onderzoek der vrije ju risten". Karl Hamann, die twee dagen gele den werd geschorst als Oostduits minis ter van bevoorrading, is gisteren onthe ven van zijn post als medevoorzitter der Liberale Democratische Partij (LDP) omdat hij niet het politieke geweten had, dat „van alle leidende staatsfunc- tionarissen moet worden verwacht". IN de gevangenis te San- ta Fé brak een opstand uit. De acht rebellen pak ten acht bewaarders als gijzelaars en eisten ver volgens van de directeur vrije aftocht en een auto. Toen de directeur wei gerde, zeiden de acht: „Ook goed" en lieten de gijzelaars vrij. HE beheerder van een kantoor in Atlanta (VS) maakte het de in brekers erg gemakkelijk. Hij plakte een papiertje met de combinatie van het letterslot op dc deur van de brandkast en was dus helemaal niet ver baasd, toen op een dag alle geld verdwenen was. „Ze hebben tenminste mijn brandkast niet ver nield", was het enige commentaar, dat de be roofde had. BRANDWEERLIEDEN brachten in Falls Church het gebeurde natuurlijk weer in Ame rika een dame en haar vier kinderen in veilig heid, toen hun huis in lichterlaaie stond. Plotse ling re'nde de vrouw des huizes de brandende wo ning in met de kreet Mijn portemonnaie!" Zij kwam in de vlammen om. Na blussing vond men de onbeschadigde portemonnaie. Er zat elf dollar in. HE stakende drukkers in West-Duitsland zullen bij wijze van uitzonde ring op de regel één. krant drukken. Het is de eerste officiële staatscou rant van de Kolen- en Staalgemeenschap, die binnenkort in vier talen met een oplaag van 400X00 stuks zal wordan uitgegeven. JN Californië heeft voor het eerst een volledig voor het gevecht uitge ruste Amerikaanse straal jager sneller dan het ge luid gevlogen. Tot dus verre werden dergelijke vlurh'en slechts gemaakt door proefvlicgtuigen.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 7