Voor de ski- en ijsspori Stichting „Mens en Huis" toont moderne woninginrichting ONDER IN DE ZAK TOILETJES VOOR EEN FEESTAVOND f I Ze ruiken naar bitterkoekjes! Een zilt hapje bij huiselijke feestjes Maar de theorie weegt zwaarder dan de practijk N' BORDERS Om zelf ie maken H.E£ 1 -4 JB Felle kleuren brengen fleur Een prima boekte over Paddestoelen" Een paar handen Gezond en gelukkig leven D*. TIJD van de gezellige huiselijke Concrete vragen bleven onbeantwoord Krimpen van pijn A S K I A Receptenboekje ;x- EERSTE SNEEUW is reeds gevallen en menige kleuter kwam thuis met kapotte en natte kleren, maar ook met blozende wangen. Wanneer je zon dreumes ziet staan, schuldbewust van wege de scheur, welke door een stoeipartij of val werd veroorzaakt, maar met glinsterende oogjes over de beleefde pret, kun je dan als volwassene boos worden? Neen toch immers, je neemt, natuurlijk met de vermaning om voortaan voorzichtiger te zijn, de winkelhaak in ogenschouw en besluit deze zo goed mogelijk te reparerenDie kou en averij doen je ook veel piekeren over de vraag om de kinderen van steviger kleding te voorzien, welke wel tegen een stootje kan en tevens beschutting biedt. WANNEEK AAN het einde van de zomer de bloeme.. hun vruchten gaan vormen, het blad van bomen en strui ken zich kleurt met felle, laaiende tin ten, voelt men de drang in zich vóór het winter wordt er nog voor een enkele maal op uit te trekken. Het herfstbos, de duinen in het najaar bie den in October een zo heerlijke beko ring, dat men een hart zo kil en geslo ten als een steen moet hebben, wil men door die schoonheid daar buiten niet worden getroffen. Wat kan zo'n zwerf tocht door het vrije veld nog niet aan betekenis en genoegen winnen, wan neer men ook de namen kent van dat wat men om zich heen ziet, wanneer men weet hoe de planten groeien, hoe die bomen en die kleurige bessen aan de struiken heten, hoe het alles leeft en groeit? Vooral in het najaar vragen de pad destoelen dan onze aandacht. Ze zijn ogenschijnlijk wat geheimzinnig die dikke grauwgetinte boleten, de rode vliegenzwammen en de russula's met hun gifgroene en roze hoeden. Ze lijken ook zo weinig op de „gewone" planten. Met het boekje van W. F. Postma en H. Kleijn, dat kortgeleden werd uitgege ven door Tjeenk Willink en Zoon NV te Haarlem „Paddestoelen" wordt onze „ontmoeting" met paddestoelen uiter mate rijker. 3et bevat een korte inlei ding, een gebruiksaanwijzing en ten slotte een uitvoerige dctermineertabel. Niet zomaar een droge tabel, maar een die van elke soort beknopt doch gezel lig aardige of leerzame bijzonderheden vertelt. Wist u bv. dat de algemeen van de vroege zomer tot in de late herfst vrij veel in ons land voorkomende wcidekringzwam goed eetbaar is en naar bitterkoekjes ruikt? Zoek ze maar e >is! Het boekje is rijk voorzien van zwartwit en gekleurde afbeeldingen, getekend door H. Janssen. Een welkome aanwinst voor vele en a. i. amateur mycologen! MONICA DICKENS heeft in „Een paar handen" het onderhoudende re laas geschreven van de ervaringen van een jong meisje uit de betere kringen, dat zich uit verveling als keukenprin ses en dienstbode verhuurt. Na „Een paar benen" is „Een paar handen" een aanwinst voor allen, die snakken naar een paar uren luchtig leesgenot Monica Dickens beschikt over veel mensenkennis en over een pen die venijnig en met humor de vele wonderlijke mensen, met wie haar hoofdfiguur in aanraking kwam. in beeld weet te brengen. Een boek dat wij van harte kunnen aanbevelen! Een vertaling uit het Engels door N van der Campo Hartman-Zwager is uit gegeven door ,De Muidertoron" „Gezond en gelukkig schreven door dr M. v. d gegeven door De Bezige sterdam, is het zoveelste geschreven boek over leer en bouw en menselijk lirhaarn leven" ge- Reis en uit- Bij in Am- z.g. populair gezondheids functies van het Het is bedoeld om Jils een soort vraagbaak in hel gezin te dienen Hoewel het werk, dat mei ®en aantal foto's is geïllustreerd, hier en daar wel interessante opmerkingen bevat, vragen we ons af of het nu wel zo nodig was aan de reeks in dit gen re reeds verschenen werken een hieuw toe te voegen. WAT ZEGT U van de wintersportkle- ding bij uitstek voor onze vol wassen dochters en ook zeer geschikt voor de jeugdige moeders, die er niet tegenop zien om te profiteren van de regeertijd van Koning Thialf, door de smalle ijzers onder te binden? Het teddy-materiaal, dat geen zucht je wind doorlaat, is een dankbaar ob ject en wordt terdege door de mode ontwerpers uitgebuit Ook bij de sport- kleding. Een stevige, waterdichte pan talon met opgerolde pijp-omslagen wordt bovendien voorzien van een bre de lip, welke onder de schoen door lopend het bovenbeen geheel afsluit. Hierbij zal een kort jasje van teddy, dat een ruim achterpand heeft met een diepe plooi en capuchon, zeker welkom zijn. Beziet men de illustratie dan ont dekt men spoedig, dat ook hier de vleermuismouw wordt toegepast. Frisse kleuren doen het bij de ijs- sport altijd alleraardigst. Hardgroen, -rood, -geel en -blauw brengen fleur en verhogen daardoor de pret. Geen wonder dan ook, dat de Fran sen hierin hun voordeel zien, om ge breide vesten met overslag te maken, waarbij een warme trui met hoge boord het ensemble voltooit. De derde afbeelding is een windjack, dat bij velen zeer zeker in de smaak zal vallen. Glad aangesloten, met aan de voorzijde een lange ritssluiting wel ke overgaat in een capuchon in con trasterende kleur tot onder de kin. Veelal worden deze jacks ontworpen met een met de hand gebreide capu chon in lichtere tint dan die van het jack. TJevens worden de polsen afge sloten met een strak gebreide twee recht, twee averecht boord. Heerlijk voor de fietsers! Laten de financiën en resterende snipperdagen het toe om de Kerst- vacantie door te brengen in de bergen ter beoefening van de skisport, dan zijn deze modellen uitermate geschikt. Warme wanten in Noors patroon doen in Frankrijk grote opgang. De jacks bieden een veilige beschut ting voor de lendenen; vandaar, dat deze ontwerpjes de vereiste lengte heb ben. Van groot belang is wel, dat de stof fen tegen een stootje kunnen en goede kwaliteit op het eerste plan mpet staan. Tevens dienen zij was- en kleur echt te zijn, waarbij vooral het laatste belangrijk is, met het oog op door lopen van de kleuren. Ten slotte nog een goede raad: fla nel, laken en enkele tweedsoorten als mede gabardine prijken boven aan het stoffen-verlanglijstje. feestdagen is weer aangebroken. Meer nog dan bij huiselijke feestjes als ver jaar- en andere gedenkdagen, wanneer iets bijzonders voor de te verwachten gasten dient te worden verzonnen, komt de vraag voor de huisvrouw, wat zij kan presenteren. Natuurlijk wilt u wel eens wat anders-dan-anders bedenken. Wat is prettiger voor een gastvrouw dan afwisseling te brengen in de lek kernijen, die zij presenteert. En wat kan men, b.v. aan het eind van het avondje na zoveel zoet verlangen naar een hartig hapje. De zee levert ons zoveel zilte mogelijkheden. En heus niet (allemaal) zulke dure. Hieronder treft men een aantal recepten aan. Mo gelijkheden voor iedere beurs. Wij ho pen u ermede van dienst te zijn. U zult van het zilte hapje ongetwijfeld veel plezier beleven. Garnalenslaatje 200 gr. gepelde garnalen (peper, zout), slaolie, azijn of mayonnaise of slasaus, kropsla, hardgekookt ei. Garnalen, die men niet zelf gepela heeft, snel wassen en even laten uit lekken. Ze daarna vermengen met (zout peper), slaolie en azijn of met mayon naise of slasaus. De garnalen overdoen op een schotel en er een rand mooie slabladeren omheen leggen en hier en daar een partje ei plaatsen. Maatjesharing in kerriesaus 4 maatjesharingen, 2% dl water, 20 gr. boter of margarine, 20 gr. bloem, ui, 1 theelepel kerrie, 1 mespunt zout. De fijngesnipperde ui met de kerrie fruiten, de bloem en het zout onder roeren toevoegen en bij kleine scheutjes het water er bij schenken. De saus even laten doorkoken. Vlak vóór het op dienen de schoongemaakte, gesneden haring toevoegen en het gerecht bij de boterham geven. Gevulde broodjes met garnalenragout 4 puntbroodjes, 100 gr. garnalen, 20 gr. (2 eetlepels) bloem, 2 dl (ruim 1 kopje) melk, (zout, peper) boter of margarine Van de broodjes een kapje afsnijden en de broodjes uithollen. Broodjes en kapjes van binnen en van buiten met boter of margarine besmeren en in de oven of in de koekenpan bakken «tot ze warm en knappend zijn geworden. Het grootste gedeelte van de melk aan de kook brengen. Met de rest de bloem aanmengen en' tot een glad, dun papje roeren. Hiermee de melk binden en de saus even laten doorkoken. De garna len snel wassen en even laten uitlekken Ze door de saus mengen en deze op smaak afmaken met (zout, peper) fijn gehakte peterselie en er desgewenst een stukje boter of margarine door roeren. De warme broodjes vullen met de garnalenragout en er de kapjes op leggen. De broodjes opdienen op een schotel, die met een (papieren) servetje bedekt. Een toefje peterselie naast de broodjes leggen. (Van onze redacteur beeldende kunsten) HET VERHAAL GAAT, dat een zeer modern-gezinde binnenhuisarchitect het bescheiden onderkomen van een huisnaaister moest inrichten. Hij deed zulks volgens zijn nieuwste inzichten. Naar zijn smaak en naar die van zijn gelijkgezinde vrienden maakte hij een kostelijk interieur, met een fraaie combinatie van blank-houten meubelen en mooi-gekleurde vloerbedekking. Er stond niets te veel of te weinig in. Alles was volkomen verantwoord, tot de plaats van het asbakje op de tafel. Toen de opdrachtgeefster na verloop van enige tijd haar nieuwe home kwam bezien, vatte ze haar oordeel samen in een enkel zinnetje: „Wel mooi, maar er is geen enkel plekje om te huilen". Waar mee ze wilde zeggen, dat de architect voor haar gevoel volkomen had vergeten, dat zij er in m.oest leven met haar vreugde en leed en dat haar behoeften dus het interieur hadden dienen te bepalen. NU kan men niet zeggen, dat op de expositie „Mens en Huis" in hef Stedelijk Museum te Amsterdam „het plekje om te huilen" ontbreekt. Men mist het er niet, omdat er daar geen behoefte aan is. Het gaat er daar allereerst om, te laten zien welke dingen een mens tot zijn beschikking heeft om zijn huis bewoonbaar te maken. Waarbij men dat „bewoonbaar" ook in aesthetische zin versta: wie voor vorm schoonheid gevoelig is. zal geen lelijke dingen om zich heen kunnen verdragen en er zich van harte over verheugen, dat men zelfs het dagelijkse gebruiks voorwerp in massa vervaardigd, goed en verantwoord van vorm poogt te doen Z Velijke dingen zijn hier dus niet. Wat ons bij deze expositie echter ont zettend gehinderd heeft, is, dat zij zo volkomen theoretisch van opzet is. Wie haar op de juiste waarde wil schatten, zal niet slechts moeten beschikken over een grote dosis goede smaak en een welhaast revolutionnair verlangen naar vernieuwing van het binnenhuis ADVERTENTIE dooi rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die ptinen Togal baat waar andere mid delen falen Togal zuivert de nieren is onscnadeiijk voor hart en müag Bij apoth. en drog f 0.95, f 2 40. f 8.08 (Advertentie, lng. Me-'.) moeten koesteren hij zal in feite moeten beginnen, de wijsgerige uit gangspunten van de organisatoren de pas opgerichte stichting „Mens en Huis" gaf hier enige jonge binnen huis- en andere kunstenaars een kans „na te denken". Dezen zijn in de bewustwording van hun opvattingen een heel eind gevorderd. Hun wijsgerige grondslag samengevat in een groot aantal opschriften in de eerste expo sitieruimten dwingen diep respect af, maar bewijzen tegelijkertijd hoe groot de afstand is tussen hen en dege nen, tot wie zij zich eigenlijk richten. OGMAALS: het gaat ons niet om het „plekje om te huilen". Dat schept de mens zichzelf wel. Het gaat er ons om, dat de mens, voor wie deze dingen bestemd heten te zijn, geen levend wezen meer is, doch een bloede loze, wijsgerige abstractie. Van de le vende mensen zullen er hélaas maar weinigen worden aangesproken door de fraaie moderne maar kost bare meubelen die hier te zien zün De kostbaarheid is trouwens niet het grootste bezwaar. Er zal stellig ook in serieproductie een verantwoord meu bel zijn te vervaardigen, dat voor ge wone mensen betaalbaar is. Zolang men nog kapitalen overheeft voor uitingen van de meest geesteloze kleinburger lijkheid, kan de prijs niet het zwaarste argument zijn. Veel erger is, dat men weliswaar een museumzaal gemakkelijk naar eigen goeddunken kan inrichten, maar dat zulks met het meer en meer gebrui kelijke type woning steeds minder goed gaat. Te dien aanzien heeft men te maken met een vorm van dwang die in steeds nadrukkelijker strijd is met alle klachten over massaficatie en ontmenselijking, die hedendaagse leiders van zielkundigen tot sociologen en geestelijken toe aanheffen. Men mag zich dan beklagen over de volkomen uniforme interieurs, die men in dui zenden na duizenden woningen te zien krijgt de vraag is, welke mogelijk heden er open blijven voor meer per soonlijke uitingen, wanneer schoorste nen, vensters, kasten en deuren mil- lioen keer op dezelfde plaats van de kamer worden geprojecteerd. En dat nu is een vraag, waarop „Mens en Huis" geen antwoord wèet, de stich ting zo min als de expositie. Wij heb ben het althans, toen we haar stelden, niet gekregen. Van W. LIOPENLIJK heeft de Sint dit jaar naar uw volle tevredenheid en genoegen gereden: ik had hem daar namelijk spe ciaal om verzocht. Want het is niet om ergens op te stoffen, maar ik kan u on der de roos wel verklappen, dat ik met Zijne Eminentie al sinds jaren op zeer vriendschappelijke voet sta. Er is namelijk een tijd geweest dat zijn sinds eeuwen beoefende liefhebbe rij om in het donkerst van de tijd overal huiselijke lichtjes te doen schit teren ernstig met verbod bedreigd werd. Er rezen toen van gezaghebbende paedagogische zijde zwaargeladen be zwaren tegen zijn ethische betrouwbaar heid en Shiwa de Verwoester kon in de Hindoese godenleer niet afgrijselijker worden afgebeeld dan de goedaardige bisschop van Myra in de opvoedkundi ge periodieken. De oude heer trok zich dat destijds nogal erg aan, en er dreigde in het bis schoppelijk paleis een zenuwcris. Toen is uw dienstwillige ondergetekende manmoedig in haar pen geklommen om een geharnast artikel décharge van de goedheilige grijsaard te schrijven. De bisschoppelijke lijfarts heeft mij daarvoor in een eigenhandig schrijven hartelijk dank gebracht: monseigneur was na lezing zichtbaar opgeknapt, had dadelijk om een stukje letterbanket ge beld en vergenoegd in zijn baard ge mompeld: Zij dringen mij zo gauw maar niet van de daken af.... Het grootkruis in de huisorde van de heilige Nicolaas heb ik niet willen ac cepteren, maar wel de witgeschoeide hand, die de oude heer mij vlak daar op van het zadel uit toestak. En sindsdien spits ik mij ieder jaar tegen vijf December op die ferme hand druk, die meestal van het een of ander degelijks of genoeglijks, in feestpapier gehuld, vergezeld gaat. niT JAAR ontmoette ik de oude heer, als steeds, terwijl wij beiden, met zak en tas op zijde, de stad doorkruis ten om inkopen te doen. Verbeeldde ik het mij, of zag de vrolijke heilige van anders wat triest en teleurgesteld? Ik informeerde omzichtig naar zijn wel- door - varen: men moet ten slotte geen al te grote mirakelen verwachten van iemand, die Jan Steen al zag rijden in zijn dagen Nee, gelukkig: de gezondheid was als steeds nog prima; nu is paardrijden een uitstekende sport. Maar wat zijn ogen deed tranen was niet zozeer de vrieskou als wel de triestheid om het aanzien van de wereld. Hoe vrolijk, hoe roezig, hoe zinde rend van verwachting waren anders die eerste Decemberdagen. Het is waar: hij had een triomfantelijke intocht in Am sterdam gehouden, een zo grootscheepse hulde was hem nog nimmer gebracht. En de gulle goedgeefsheid, om al wat ziek en klein is in zijn feestelijkheid te laten delen, had ook nu in dit koude land vol warme harten geen verstek laten gaan.. Maar waarom bleef het dan zo leeg op de straten, en waarom ston den de winkeliers overal hun lege win kel in te staren? Waar ook naar binnen had gekeken: in de fruithal, de boekhandel, de manu facturenzaak, de porceleinwinkel: veel licht, veel smaak, veel ijver maar o zo weinig klanten. Alleen het goedkope snoepgoed en de blinkende surrogaat-kunstvoorwerpen genoten nog een behoorlijke aftrek. Hij schudde het witte hoofd en streek zich peinzend over de baard. Willen de men sen mijn feest niet meer vieren? vroeg hij. Ik heb mij zelfs al laten vertellen, dat er geen rijmpjes meer zelf gemaakt woden, maar kant en klaar geleverd op bestelling. Is dat heus waar, Saskia? Ik heb hem geantwoord, dat de wereld er weliswaar niet zo uitbundig vrolijk meer uitzag als in de dagen, dat hij peperkoeken en poppen in zij den kleren door echte schoorstenen wierj maar dat hij deze donkere bril toch van de neus moest nemen en in het brillenhuis opbergen. Misschien had hij er nog wel een met rooskleurige glazen bij de hand? Want heus, zijn feest werd nog deug delijk en met geestdrift gevierd in dui zenden huiskamers. Maar ja, wat wil men in een tijd van afgeroomde koop kracht en opgestapelde aanslagbiljet ten? Onder in de zak vindt men de reke ning. Sint Nicolaas. En als kleren en schoenen, eten en drinken, brandstof en huisraad zo schrikbarend duur zijn, dan blijft er onder in diezelfde zak met contanten misschien nog geen handvol koper over voor een geschenk. Maar heeft dat ook niet een goede kant, mijn waarde bisschop? Weet u wel hoe vindingrijk vele moeders zijn geworden in de kunst om van niets iets te maken? Zij breien poppekleren, zij beplakken doosjes en beschilderen pot jes, zij bekleden een oude wieg en bor duren zelfs van jute een heel prenten boek. Zij mesten spaarvarkens met één cent tegelijk om het muziekboek voor de jongen of de schaatsen voor het meiske te kopen, desnoods ver vóór vijf December. En sommigen hebben er gens achter een kastdeur een plank vol kleine spulletjes, een jaar lang verza meld of bij uitverkopen op de kop ge tikt. Een pakje van een vingerhoed kan evenveel aardigheid geven als een dure slaappop als iemand de kunst van geven verstaat. Ik heb mijn handdruk gekregen, en z g de schimmel huppelen bij het weg rijden. Koningin Zaine van Jordanië bracht deze week een bezoek aan de Britse minister van buitenlandse zaken Anthony Eden. 1IJNA AMERIKAANS uitgegeven Is het nieuwe Calvé-receptenboekje, waarin de huisvrouw 200 mogelijkhe den voor het bereiden van smakelijke hapjes vindt. Het boekje wekt de indruk niet alleen om der wille van de Delftse slaolie geschreven te zijn, doch wel degelijk ook ten behoeve van de huisvrouw, die het bij de fabriek in Delft kan aanvragen. BIJ DE UITGEVERIJ Kosmos ver scheen de tweede verbeterde druk van Mien Ruys' verhandeling over Borders, hoe men ze maakt en onderhoudt. Voor de liefhebber van tuineren levert dit, met vele foto's verluchte werkje leer zame stof. Er is één maar: Mien Ruys is 'n vurige voorstandsters van'nopen en tamelijk ruige beplanting. Daarmede zal de koper rekening moeten houden. is weer December, maand voor bals, soirees en andere festivi teiten, waaraan we graag een extra glans verlenen door in avondtoilet of cocktailjaponnetje te ver schijnen. Hier ziet u een eenvou dig maar elegant model letje, dat u zowel met lange als met kortere rok kunt maken. Voor de ja pon met lange rok heeft u ca 6 m stof van 90 cm breed nodig. Geheel van dezelfde zijde is ze heel mooi, maar u krijgt ook een charmant geheel door het lijfje b.v. van fluweel of velours chiffon te nemen en de rok van taft moiré of brocaatzijde. De rok bestaat uit vier banen, waarvan een hal ve als patroon is gegeven. Voor de achterbanen ge bruikt u de stippellijn als zijlijn. Bij de korte rok kunt u desgewenst de voor-, evenals de ach terbaan uit één stuk knip- w. aiuij u uau ae araaa scnum op h es af wnarhil n „„mi- de middenvoorlijn neemt. Wilt u de rok meenaa'it Deze bestaat uft liever even ingerimpeld aanzetten, dan zijde of 'tule van dezelfde kleur van maak4 u de bovenkant van het patroon 90 cm laneen 2 j.eUr ,va" 16 cm breed. De onderkant houdt u op plissTreh Ro.t eniuZ Zf1 ,tie U laat de aangegeven breedte. h Zn L ¥ie ™et ?lkaar ver- In rug- en voorpand (naar verkiezing je met rits of drukknoop spllt* wel pf niet met een naad middenvoor) drukknoopjes maken. de figuurnaadjes stikken en zij. en Een ever. lange maar wat wijdere schoudernaden sluiten. De halsopening tulen overrok zal uw toiletje een extra werkt u met een in de vorm geknipte bekoring geven.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 11