Atlantische raad legt de militaire leiders aan banden Drie ministers vragen aandacht voor emigratie-problemen Chi Auto reed bij Schoorldam in het Noordhollands kanaal ma s antwoord inzake Korea stelt VN diep teleur De kater kwam na het feest.. Adenauer pleit voor conferentie van zeven landen Het verkeer in een ijzige gre Ook Kerstfeest voor de armen Dinsdag 16 Dec. 1952 VERENIGDE NOORDHÖLLANDSÊ DAGBLADEN 77e Jaarsans No-11595 Daablarl vnnr Dön l-l^U^r Texel, Wieringen en Anna Paulowna DeBey van Tunis zet zijn tactiek voort Vertraging in afkondiging van decreien Geen oefeningen zonder voorafgaand overleg .Veiligheid ligt thans voor het grijpen" Eén dode en twee zwaar gewonden Twee doden bij ongeval te Apeldoorn Voorbereidend debat over nieuwe stappen? Tsjoe beschuldigt en stelt voorwaarden WEERBERICHT Britse Centurion-tanks voor Nederland Japans kabinet treedt op tegen stakingen Uitleveringsprocedure is thans begonnen Een Europese politiek vóór een Europese defensie Vijf ministers in Parijs ministers i bijeen Prof. Romme legt functie bij „Volkskrant" neer Naguib protesteert bij de Britse ambassadeur Palestijnse resolutie der VN is in beraad LIJK VAN DE VERMISTE CHAUFFEUR GEVONDEN Vreemdelingenlegioen van Aziaten Amerikaans schip in tweeën gebroken Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes'tot 15 woor den f 1—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand t 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen f 0 49 De bey van Tunis heeft de Franse resident D0 Hauteclocque Maandag morgen beloofd, twee van de zeven door Frankrijk voorgestelde hervor mingsdecreten, betrekking hebbende op kaids, af te kondigen. De NeO-Destoer heeft indertijd het gehele complex van voorstellen verworpen, hoewel zij tegen twee decreten nauwelijks bezwaar had. Gistermiddag waren de decreten ech ter nog niet van kracht geworden. De Hauteclocque heeft er bij de bey op aangedrongen, zijn vertragingstac tiek op te geven. De Fransen beschuldi gen hem er van. voortdurend nieuwe uitvluchten te zoeken om de afkondi ging der decreten tegen te houden. Opnieuw zijn acht communisten, vijf Fransen en drie Russen, uit Marokko gezet. Een hunner is een journalist, die aan het weekblad van de Istiqlal was verbonden. Voorts zijn verscheidene nationalistische leiders gearresteerd, on der wie Abdel Kebir el Fassy, een hoofdfiguur uit de Istiqlal. De 74-jarige Rotterdamse stoffeer der E. H. S. is, waarschijnlijk misleid door de duisternis, te water geraakt en verdronken. Opnieuw beleefde ons land een vleugje winter, toen de sneeuw eerst vele plaatsen met een witte wade overdekte en dit mooie kleed later in een vuilbruine massa ver anderde. Zó zagen de grachten in Amsterdam er onder meer uit. [)E ATLANTISCHE RAAD heeft Maandag in zijn eerste zitting in het Talais Chaillot te Parijs een beslissing genomen, die de bewegingsvrijheid der militaire leiders van de NAVO belangrijk inperkt. De generaals zullen voortaan namelijk geen militaire oefeningen op grote schaal meer op touw mogen zetten zonder dat de politieke kwesties, die er mee samenhangen, door de raad ï\in onderzocht. Deze beslissing is een uitvloeisel van het bekende incident bij Bornholm tijdens de oefening „Main Brace" in de Scandinavische wateren, dat tot Russische protesten heeft geleid. De eerste zitting was overigens niet van lange duur. Eerst vandaag is een begin gemaakt met de discussie over de vraag, in welke gevarenklasse het Europese toneel op dit moment dient te worden ingedeeld. LIOEZEER de vrees voor een directe bedreiging verminderd is, bleek Maandag al wel uit de drie redevoe ringen, waarmede de zitting van de raad plechtig en in het openbaar werd geopend. De Deense premier Ole Björn- kraft, die de raad presideert, ver klaarde: „Wij naderen thans het punt, waarop wij ons veilig kunnen gevoe len tegen buitenlandse aanvallen.' De Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, sprak over „de redelijke overtuiging, dat het doel dat wij ons hebben gesteld voor het grij pen ligt". En de Italiaanse minister president De Gasperi, de derde woord voerder, trok de aandacht voornamelijk naar het thuisfront door de noodzaak voorop te stellen, de sociale problemen der veertien NAVO-landen door ge zamenlijke economische inspanningen aan te pakken. Het waren deze sociale problemen, die bij de eerste besloten zitting van de raad de meeste aandacht vroegen. De Italiaanse, de Griekse en de Turkse vertegenwoordigers deden een geza menlijk beroep op de bondgenoten, om ernst te maken met de gegeven beloften van samenwerking op sociaal gebied. In het bijzonder wensten zij, dat de partners hun sluizen verder zouden openen om emigranten door te laten uit die landen die onder overbevolking te leiden hebben. Zij werden daarbij gesteund door minister Acheson en de speciale vertegenwoordiger van de Verenigde Staten in Europa, William Draper. Sedert verscheidene maanden wordt dit probleem door een commissie uit de Atlantische Raad bestudeerd. HE RAAD heeft zich overigens Maan- dagmiddag bezig gehouden met een groot aantal technische problemen. Gistermiddag te ongeveer half drie is te Schoorldam een auto, komende uit de richting Den Helder, door een brug leuning in het water van een sloot De onbewaakte overweg De onbewaakte spoorwegovergang in ue Veenweg te Apeldoorn heeft gister middag twee doden geëist. Juist toen de sneltrein naar Amersfoort, welke om 14.08 van 't station Apeldoorn was ver trokken, de Veenweg naderde, passeer de een personenauto, bestuurd door de 36-jarige A. H. B. uit Wilp, de over weg. Het voertuig werd door de trein 8®grepen en enkele honderden meters meegesleurd. De auto bleef ten slotte volkomen vernield langs de baan lig- gen. Een medeinzittende van de wa gen, de 57-jarige G. J. B. uit Apeldoorn, bleek op slag te zijn gedood. De be stuurder was er zeer ernstig aan toe. In het ziekenhuis, waarheen hij met spoed Werd overgebracht, overleed hii kort ha aankomst. De trein kon na een op onthoud van een half uur de reis voort zetten. Grote teleurstelling heerst in de kringen der Verenigde Naties over het feit, dat communistisch China niets wil weten van het door de algemene vergadering aanvaarde voorstel van India tot oplosing van de Koreaanse kwestie. Nadat het Chinese persbureau Nieuw China Zondagavond de afwijzing reeds wereld kundig had gemaakt, bereikte de officiële nota van Tsjoe En Lai, de Chinese minister van buitenlandse zaken, Maandag het hoofdbureau der V.N. te New York. Men twijfelt er thans niet meer aan of Noord-Korea zal het voorstel eveneens afwijzen. Ook de Indische premier Nehroe heeft in een rede in het parlement zijn spijt over het afwijzende antwoord van China uitgesproken. De kans bestaat nu, dat de algemene vergadering langer zal bijeenblijven dan was voorzien, om tenminste een voorbereidend debat over toekomstige stappen te houden. van China en Noord-Korea nog steeds niet in deze organisatie vertegenwoor digd zijn en dus de debatten ook niet hebben kunnen bijwonen. Het Indische plan is volgens hem bedoeld als steun aan het Amerikaanse standpunt, dat de krijgsgevangenen in Zuid-Korea in strijd met alle conventies moeten wor den vastgehouden en vergemakkelijkt in feite de uitbreiding van de oorlog in Korea. Er is volgens de Chinese nota geen sprake van, dat de gevan genen zich vrij hebben kunnen uit spreken. Dat hebben de duizenden ge heime agenten van Syngman Rhee en Tsjang Kai Sjek in de kampen wel verhinderd. Volgens de nota moeten de bespre kingen in Panmoendjon worden hervat op grondslag van het door de V.N. verworpen voorstel van Wysjinski, om de kwestie der krijgsgevangenen en de algehele oplossing van de Ko reaanse kwestie in handen te leggen van een commissie van elf landen. Nieuwe gezichtspunten bevat de nota van Tsjoe En Lai allerminst. Hij acht de aanvaarding der resolutite door de V.N. onwettig, omdat de regeringen Verwachting tot hedenavond. MINDER BUIIG Wisselend bewolk met plaatse lijk nog enkele reger- of sneeuw- buien. Overwegend matige wind tussen West en Zuid. Tempera- tuur cm het vriespunt tot lichte dooi. WOENSDAG: Zon op 8.43, onder 16.29. Maan op 9.37, onder 16.28. langs het Noordhollands Kanaal terecht gekomen. Van de vijf inzittenden, de heer Tcsselaar met vrouw en kind, zijn moeder en schoonzuster, kwam de 72- jarige mevrouw Tesselaar-van der Hey- den om het leven. Mevrouw Tesselaar en haar schoonzuster mevr. Cremers- Tesselaar werden zwaar gewond naar het St. Liduinazickenhuis te Den Hel der vervoerd. Het ongeluk is te wijten aan slecht zicht, veroorzaakt door sneeuwval, en gladheid van de weg. Ongeveer te zelfder tijd is enige ki lometers verder, tussen Schoorldam en Burgerbrug, de bestelauto van de Gebrs. Fraay uit Alkmaar, in het Ka naal gereden. De chauffeur wist zich te redden. JUPITER HEEFT TWAALF MANEN Amerikaanse sterrekundigen hebben een twaalfde maan van de planeet Ju- piter ontdekt, die evenals de meeste van Jupiters satellieten een baan van Oost naar West beschrijft. De meuw- ontdekte maan' heeft een doorsnede van slechts 23 kilometer. De afdeling Voorraden en Materieel van het Amerikaanse leger heeft een overeenkomst gesloten met het Britse ministerie van bevoorrading, welke voorziet in levering van Britse Cen turion-tanks, onderdelen en ammunitie tot een bedrag van negentig millioën dollar. De Centurions zullen ter be schikking van de NAVO-leden worden gesteld. Binnenkort wordt met de afle vering aan Nederland en Denemarken begonnen. Een eerzaam burger uit Den Haag huurde dezer dagen in zijn woonplaats een auto en vertrok er mee naar Brussel, waar hij op zeer riante wijze de bloemetjes buitenzet te De feestvreugde steeg zó hoog, dat hij, naar de politie althans vermoedt de auto verkocht om de kosten te kunnen dek ken. Hij ligtthans ineen ziekenhuis m de Belgi sche hoofdstad bij te ko- men van de zware kater, die op de pret volgde, en vraagt zich verder af, wat de toekomst hem zal brengen aan woedend grommende berenen erger. Het eerste levenste ken, dat na het feest werd ontvangen, was de man zelf. Hij werd in een goot van een Brus selse straat gevonden, diep bewusteloos en kennelijk bedwelmd. Men vond het nodig, hem naar een ziekenhuis over te brengen, waar de artsen vijf dagen lang hun krachten inspanden om de man in het leven te houden. Zij hadden tenslotte succes en toen kon de politie gaan on derzoeken, met wie zij te doen had. Een eerste verhoor le verde niet alleen de per sonalia van de man op, maar tevens een verhaal van zijn wedervaren. Het bleek, dat hij tal van nachtgelegenheden was afgeweest, die hij met naam en toenaam kon beschrijven. Bovendien bleek hij van al zijn geld en zijn papièren te zijn beroofd. De politie gaat thans na, in hoeverre het verhaal overeenkomstig de waarheid is. Men is er namelijk noa steeds niet zeker van, aat de waar devolle stukken niet er gens zijn achtergebleven als onderpand voor de betaling- van het gelag. „Terzijde" zoekt men meteen naar de verdwe nen auto. Ambtenaren demonstreerden De Japanse regering zal een afkoe lingsperiode van vijftig dagen afkon digen teneinde een eind te maken aan de mijnwerkersstaking: deze bre^t het nationale bestaan in gevaar. De vakorganisaties hebben als haar oordeel uitgesproken, dat deze maatregel het -Dftict zal vereche.-pcp De spoorwegarbeiders, die reeds een langzaam-aan-actie voeren, hebben hun campagne verscherpt door Maan dag in groten getale van het werk weg te blijven. Zij eisen toekenning van een Nieuwjaarspremie. Tienduizend betogende regeringsamb tenaren zijn Maandag voor het parle mentsgebouw te Tokio slaags geraakt met de politie. Tweeduizend demon stranten slaagden er in door te dringen tot de terreinen rondom het gebouw. Zij verlieten deze pas drie uur later. Het kolentekort in Japan heeft zijn weerslag op de Zuidkoreaanse spoorwe gen. De dienstregeling voor het burger lijke vervoer is drastisch ingekrompen. Het- miltaire vervoer lijdt geen nadeel, doordat dit met diesel-locomotieven wordt verricht. Er bestaan plannen om een aantal grotten in Zuid-Limburg in de toekomst te bestemmen voor opslagplaatsen ten behoeve van militaire instanties. Daarbij werd geconstateerd, dat inzake de standaardisering van wapens „lang zame vooruitgang" is gemaakt, het minste in de categorie der lichte wa pens, waar de mogelijkheden nog af hangen van nieuwe proefnemingen. De openingszitting van de Atlantische Raad heeft een uiterst sober karakter gehad. Zij duurde niet langer dan een half uur. De delegaties arriveerden langs de vlaggen der veertien naties ln het noodgebouw aan de voet van het paleis Chaillot, waar de NAVO thans haar hoofdkwartier heeft opgeslagen. De republikeinse garde zorgde voor de gebruikelijke kleurige omlijsting en voor het even gebruikelijke trompetge schal. Binnen was alles sober en zake lijk. Toen 's avonds de ministers, de hoge militairen en de ambtenaren het hoofd kwartier weer verlieten, was er geen eregarde meer aanwezig. In plaats daarvan joegen sneeuwstormen over de vlaggen der NAVO-landen. De zaak-Adonis De Officier van Justitie te Amster dam heeft gisteren de 42-jarige Ameri kaan Harold J. Adonis op het parket gehoord en daarna het voorlopige bevel tot aanhouding aan hem betekend. Dit geschiedde op grond van artikel 12 van de uitleveringswet. Hierdoor is een be gin gemaakt met de officiële uitleve- rings-procedure. De officier zal binnen drie dagen vor deren, dat de arrestant door de recht bank wordt gehoord en dat deze haar advies uitbrengt over al of niet toe staan der gevraagde uitlevering. De rechtbank zendt dan binnen veertien dagen haar advies en beslissing met de tot de zaak behorende stukken aan de Minister van Justitie. Voor de heer Adonis, die zich sinds 22 November als „ongewenst vreemde, ling' in hechtenis bevindt bij de vreem delingenpolitie, brengt dus het bevel tot aanhouding in feite geen verandering in zijn positie. De Amerikaan ontkent nog steeds hetgeen hem ten laste worat gelegd. Uitwea uit nieuw sIod inzake EVG verdrap? De Westduitse bondskanselier dr Adenauer heeft in een interview met het Franse blad Le Figaro gepleit voor geregelde bijeenkomsten van de pre miers van Groot-Brittar.nië en de zes landen van de Europese Verdedigings gemeenschap. Hij achtte het onmogelijk een Europese verdediging op te bou wen zonder een gemeenschappelijke Europese politiek. De raad zou een. al gemene Europese vredes- en veilig heidspolitiek moeten vaststellen zonder zich bezig te houden met problemen van organisatorische aard. Berichten uit Parijs schijnen bij Adenauer de indruk te hebben gewekt, dat het verdrag inzake het Europese leger geen kans op aanvaarding heeft, wanneer het niet ingrijpend wordt her zien. Aan de andere kant zal herzie ning het verdrag waarschijnlijk om hals brengen. Men meent daarom in diplomatieke kringen, dat zijn voorstel in het interview met Le Figaro ten Prof. dr C. P. M. Romme zal met in gang van 1 Januari 1953 zijn hoofdre dacteurschap van „De Volkskrant" neerleggen, aldus een bericht in dit blad. Voordien zal hij nog gelegenheid vinden een toelichting te geven op de beweegredenen, die tot dit besluit heb ben geleid. Het ligt niet in de bedoeling van de uitgevers van „De Volkskrant' de functie van staatkundig hoofdredac' teur, welke prof. Romme gedurende acht jaar heeft vervuld, vooralsnog te handhaven. De bekende Kerstpotten van het Leger des Heils staan weer op straat ledereen kan hierin zijn gave voor het Kerstfeest der Armen deponeren Dr W. Drees was een der eersten, die voor dit doel iets afstond. doel heeft, uit dit dilemma te geraken Maandagavond hebben de ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk, Groot-Brittannië, België, Nederland en Luxemburg, te Parijs vergaderd om te spreken over de vooruitzichten van de stichting van een Europees leger. Naar verluidt, is hoofdzakelijk gesproken over de bekrachtiging van het EVG- verdrag door de zes betrokken landen. Tevoren hadden de Britse en Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Eden en Achson, over internationale vraagstukken, waaronder het EVG- verdrag en het Perzische-oliegeschil, beraadslaagd. De Egyptische premier generaal Na guib heeft gisteren tegenover de Britse ambassadeur in Cairo, Stevenson, ge protesteerd tegen de houding van Enge land in de politieke commissie der V.N. welke resulteerde in de „Palestijnse re solutie". In deze resolutie wordt ver zocht om rechtstreekse onderhande lingen tussen Israël en de Arabische landen, zonder dat verdere voorwaar den worden gesteld. Soortgelijke protesten zijn tegelijker tijd bij de Britse vertegenwoordigers in andere Arabische landen ingediend. De politieke commissie der Arabische liga zal Zaterdag a.s. bijeenkomen, om de houding der Arabische landen ten op zichte van de Palestijnse resolutie te bespreken. DE MOORD TE ROOSENDAAL Gistermiddag is in de Roosendaalse en Steenbergse vliet het stoffelijk over schot gevonden van de vermoorde Roosendaalse chauffeur M. van B., wiens verdwijning sinds 14 November de politie heeft bezig gehouden. De Bergen op Zoomse schipper De K. zag van zijn schuit af, het lichaam in de Vliet drijven in de nabijheid van Gas- telsveer. Toen het lijk was geborgen, is het overgebracht naar Roosendaal, waar ds Hulst uit Leiden vandaag de sectie zal verrichten. Zoals men zich zal herinneren, is de Roosendaalse chauffeur op 14 Nov. om het leven gebracht door zij'n kost ganger M. die dit aan de politie heeft bekend en te Breda Is ingesloten. Ook de echtgenote van de vermoorde chauf feurs bevindt zich in hechtenis. Zij wordt van medeplichtigheid verdacht. MacArfhur wenst Robert Allen, artikelenschrijver voor de „New York Post" heeft verklaard van de commissie van Amerikaanse stafchefs vernomen te hebben, dat deze slechts één nieuw voorstel van generaal MacArthur, ter beëindiging van de Ko reaanse oorlog bekend is. MacArthur zou voorstander zijn van het oprichten van 'n „Vreemdelingenlegioen" van Azi aten. Het ministerie van defensie meent uit dit voorstel te hebben begrepen, dat de Verenigde Staten het legioen zou den moeten uitrusten, oefenen en in stand houden voor gebruik in Korea en overal elders in het Verre Oosten tegen communistische aanval. rav,tai|lerln«schlp „Gromet Reeferi van de Amerikaanse marine is ter hoogte van Livorno ln een hevige storm in tweeën gebroken. Op het ach tergedeelte van het schip, dat nog ronddrijft bevinden zich ongeveer veer tig personen. Het voorste gedeelte is gezonken. Helicopters en sleepboten zijn naar het wrak vertrokken. De toestand van de schipbreukelingen is door de zware zee cntiek. Men weet nog niet of er slachtoffers te betreuren zijn.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1