Opbouw van de NAVO-strijdmacht moet worden vertraagd Nadruk zal vallen op verbetering van peil De Franse regering zet Bey van Tunis onder druk RIDGWAY'S BOUWPLAN IS ZEER DRASTISCH BEKNOT Economische hulp aan Europa zal moeten worden verminderd KNAC vraagt ruimere aandacht voor gladheidsbestrijding Brussel verwacht ontbinding van Belgisch parlement Echt iets voor Kerstmis, dames! Onderscheiding voor dappere boy r STIER VERKOOS DE VRIJHEID... Vrijdag 19 Dec 1952 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 71e Jaargang No. 11598 ATLANTISCHE RAAD BESLUIT BESPREKINGEN Acheson pleit voor een Verenigd Europa Handel met V.S moet gemakkelijker worden Super-radar langs de Nieuwe Waterweg NS plaatst order voor 100 locomotieven Ollenhauer had gesprek mèt Adenauer Coalitieregering van Chr. democraten en socialisten? Kerstboodschap van HM de Koningin Driekwart der bedrijven thans Tuberculose vrij Indonesië eist visa van immigranten Waarschuwingsdienst dient verbeterd WEERBERlCHl Nederlandse vlieger in V.S. omgekomen Nieuwe klopjachten op de leden der Mau Mau „Ik heb niets beloofd" zegt de vorst is te klein iSpïï srs .5K> m™ M,u Vaticaan voert actie tegen Zuia'-Slavië DE KRANT GRATIS' DE regering van Zwe den heeft het plan in de komende anderhalf jaar vierduizend vrou welijke vrijwilligers aan te werven voor de gewa pende macht en de bur gerdefensie. Directie: j, BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.ro Kleine advertenties („Juttertjes' tot 15 woor den f 1—, woord meei 5 cent Abonnementen per Kwaï taal f 6.05 - per maana f 2.02 by vooruitbetaling plus Incassokosten Weekabonnementen 1 049 Het hoofdkwartier van de NAVO beschikt over een eigen telefoon- en telernet, dat zich over een groot deel van West-Europa uitstrekt. De belangrijkste knooppunten zijn op het kaartje aangegeven. £Jh ONI ERENTIE van de Atlantische Raad is ten einde. Gisteravond laat is een zeer uitgebreid communiqué gepubliceerd, waarin een opsomming °.r. gegeven van de belangrijkste besluiten. Daaruit blijkt, dat de N.A.V.O. weliswaar het doel, dat men zich in Lissabon had gesteld de vorming van vyt en twintig parate en vyf en twintig mobilisabele divisies en een luchtvloot van vierduizend vliegtuigen ten naastenbij heeft bereikt, maar dat zij niet in Hetzelfde tempo zal voortgaan met de uitbreiding van haar strijdkrachten. Er zal nu met name naar worden gestreefd, het peil der voorhanden troepen verder te verbeteren. Zo vroeg mogelijk in het volgende jaar zal de raad opnieuw bijeenkomen en dan nagaan, wat men in het verstreken jaar precies beeft bereikt. Generaal Ridgway heeft een grote teleurstelling moeten incas seren. Zün verzoek om een bedrag van even meer dan anderhalf milliard gulden voor de aanleg van vliegvelden en andere mliitaire werken is niet ingewilligd. Het bedrag is verlaagd tot 848 millioen, waarbij is opgemerkt, dat over dc besteding van de resterende 740 millioen nog nader zal worden beslist. I)E Verenigde Staten zullen van het militaire bouwprogramma van de NAVO voor 1953 ongeveer veertig pro cent der kosten op zich nemen, Frank-, rijk dertien procent, Engeland iets min der, Nederland en België elk ongeveer zes procent. De verlaging is het resul taat van de besprekingen tussen de mi nisters van defensie en van financiën. Amerikaanse reaeringsdelegalie concludeerf: De economische hulp aan Europa moet geleidelijk worden verminderd, maar zal voor Italië en Griekenland op beperkte schaal moeten worden voort gezet. Verder moeten maatregelen wor den genomen, om de handej tussen Amerika en Europa gemakkciykcr te maken - van Europese zyde vooral door concurrerende prijzen en kwaliteiten, van Amerikaanse zijde voor verlaging van de douanetarieven en afschaffing van qnota, b.v. van kaas en zuivelpro ducten. Aldus enkele der conclusies, welke een Amerikaanse delegatie onder leiding van minister Sawyer uit haar bezoek aan Europa heeft getrokken. De delegatie, die door president Tra- man werd uitgezonden, is tot de conclu sie gekomen, dat er meer geld moet worden beschikbaar gesteld voor het programma van militaire aankopen voor de NAVO in Europa. Aan de Eu ropese landen moet echter vrijheid wor den gelaten, te beslissen over de beste ding van dit geld. Met tal van staten Vele ongevallen maakten snel handelen nodig Reeds in 1953 zal de modernste radar- installatie naar Nederlands ontwerp, de ingang van de Nieuwe Waterweg be veiligen. Op zeven punten zullen appa raten worden opgesteld, zodat kruis peilingen in alle richtingen en onder alle situaties mogelijk zullen zijn. Men is tot dit besluit gekomen, om dat een te groot aantal ongevallen met schepen, die op eigen radar binnenvaren, is gebeurd. De scheepsradar is op druk bevaren trajecten onvoldoende. De radar-installatie langs de Nieuwe Waterweg zal volgens het „Raplot- systeerr," worden gebouwd. Hierbij kan •hen snel de afstand tussen twee onaf hankelijke punten tot op enige meleis nauwkeurig, aflezen. De Nederlandse Spoorwegen hebben bij de Heemaf te Hengelo een order ge- Plaatst voor dc bouw van honderd die sel-electrische locomotieven, volgerss ontwerp Wcstlnghouse-Baldwin. De or der moet worden uitgevoerd Ij samen - werking met de Koninklijke Machine fabriek Gcbr. Stork en Co. en Nv 'an en Co. te Rotterdam. moeten nieuwe handelsverdragen wor den gesloten. Het bezoek van Ameri kaanse touristen aan Europ; moet wor den bevorderd. De Westeuropese landen kunnen zeer veel doen ter verbetering van hun po sities, door hun productie te vergroten, de prijzen te verlagen en alle tolmuren, quota en andere belemmeringen voor een levendige onderlinge handel uit de weg te ruimen. Met elkaar vormen zij een enorm grote verbruikersmarkt. Er zullen ongeveer vijf en dertig nieu we vliegvelden in West-Europa worden aangelegd. De militaire leiding der NAVO heeft verklaard, dat deze abso luut noodzakelijk zijn. De vertraging van het tempo van de militaire opbouw is het gevolg van de wens, de economische hulpbronnen der leden niet te zwaar te belasten. In de toekomst zal men niet meer in cijfers uitdrukken, welke doelen men in een bepaald jaar wil bereiken. De Westduitse bondskanselier, dr Adenauer, en de sociaal-democratische oppositieleider, Erich Ollenauer, hebben gisteren een ondernoud van andei uur gehad, tijdens hetwelk zij de ge binnenlandse en buitenlandse vraag stukken bespraken. Zij zullen hun be sprekingen na de vacantieperiode voort zetten. Onlangs is te Bonn onofficieel gespro ken over de mogelijkheid van een coa litieregering var christen- en sociaal democraten na de algemene verkiezin gen in de komende zomer. De voor naamste hinderpaal is de tegenstelling over de verdragen, met het Westen. Op Eerste Kerstdag zal H.M. de Ko ningin een kerstboodschap richten ft het Nederlandse volk. 's Middags om twaalf uur zal deze toespraak over beide zenders In een nationaal programma worden uitgezonden. Minister Mansholi: Met voldoening deelt minister Mans- holt in een nota aan de Tweede Kamer mede, dat de bestrijding van de run- dertnherenlose in het kader van het 5-jarenplan zeer goede vorderingen maakt. Van de in het, basisjaar 1949—1950 aanwezige 406.194 reactiedieren is tot 1 November 1952 een aantal van 148,827 ter slachting aangeboden. Mede hier door is het aantal tuberculosevrije be drijven gestegen met 32.162, zodat ca. 75 pCt. van het totale aantal bedrijven thans vrij van rundertuberculose is. Hoezeer bü de veehouders begrip be staat voor de bestrijding en de wil tot medewerking aanwezig is, moge blij ken uit het feit, dat van de 32.162 se dert de aanvang van het 5-jarenplan vrijgemaakte beslagen, 12.205 bedrij ven zijn vrijgemaakt een of meerdere jaren voor dat dit volgens de provinci ale reglementen verplicht was. Indien de thans aanwezige mede werking 'van de georganiseerde land bouw en de individuele veehouders ook in het moeilijke gebied van het Westen des lands bestendigd blijft en de prys- verhoudingen in de veehouderij ingrij pende wijzigingen ondergaan, kan men naar de mening van de minister ver trouwen, dat de opzet, om in 5 jaren de rundertuberculose in ons land uit te roeien, practisch zal slagen. Twee Parijse kappers hebben deze Ze zijn speciaal voor het Kerstfeest lezersWy stijlvolle dameskapsels ontworpen, bestemd. Vindt u ze niet mooi, namelijk ook niet! De K.N.A.C. heeft in een adres aan de minister van Verkeer en Waterstaat de aandacht gevraagd voor een betere gladheidsbestrüding op de Nederlandse wegen. De K.N.A.C. is van mening dat er zulke grote belangen in het geding zUn, dat het verantwoord moet worden geacht na te gaan of het mogelok is, door beschikbaarstelling van ruimere fondsen een dusdanige organisatie op te IN OOSTENRIJK Kinderen moeten.Sowjet officieren groeten.... Al- Verwachting tot hedenavond. REGEN OF SNEEUW Aanvunkelyk hier en daar mist en op de meeste plaatsen lichte vorst. To' matig of krachtig toe nemende wind uit Zuidelijke richtingen. Zwaai bewolkt met regen of sneeuw. Zelfde middag- temperaturen als gisteren of iets lagere. ZATERDAG: Zon op 8.45, onder 16.30. Maan op 11-20, onder 20.51- De Russische commandant van Klos- terneuburg, bij Wenen, heeft de dis trictsinspecteur van het onderwys mee gedeeld dat alle schoolkinderen op straat Russische officieren moeten groe ten In gewoonlük welingelichte Oos- enriikse kringen wordt vcrklaaid, dat de schoolautoriteitcn categonsch ge weigerd hebben de kinderen een derge- lijke instructie te geven. ,DChZte boven de^sTwe" HaTvarTf vlucht boven d<e in botsing geko men Een der tnzittenden waSpd^Ne,- derlandse ^rporaa Tcsclcn). ïn Peters uit Steljl tgem. Amerika vertrokken, L te Worden opgeleid tot straaljagerpiloot. Nairobi, 39 ^een"^ Jofden verdacht houden, die er beb0ren. Sinds de l^^tne^and^erd afgekondigd hebben bouwen, dat de aanlooptyd, die nu nog nodig is alvorens er met zandstrooien wordt begonnen, tot een minimum wordt teruggebracht. In het bijzonder dient er aandacht aan te worden geschonken, dat reeds tijdig vóór de morgenstond het belang rijke werk- en autobusverkeer van de resultaten kan profiteren. De gladheids meldingen dienen het publiek sneller te bereiken dan totdusvere het geval is, aldus de K.N.A.C., die er verder op wyst, dat de nodige gelden voor de gladheidsbestrijding uit de kas „onder houd wegen" komen. Dit mag naar de mening van de K.N.A.C. niet betekenen, dat bij langdurige winterperioden aan het normale onderhoud van wegen min der wordt besteed. De verbetering van de anti-gladheidsorganisatie dient dus ook niet ten koste te gaan van het nor male onderhoud van het wegennet. de Indonesische immigratie dienst is met ingang van 15 December j.L voor het reizen naar Indonesië ocrk voor Nederlanders een visum verplicht gesteld. Tot voor deze datum was de immigratie van Nederlanders in Indo nesië geregeld volgens de „oproep- procedure", waarbij voor de reis naar Indonesië een door de immigratie dienst te Djakartai vastgesteld oproep- nummer voldoende was. Bij deze proce dure konden de werkgevers een groot deel der formaliteiten voor de werkne mers vervullen. Het is nog niet bekend hoe de aanvragen, die vóór de 15e De cember zijn ingediend, zullen worden afgehandeld. Leden van Argentijnse oppositie gearresteerd Elf leden van de Argentijnse radicale oppositiepartij zijn Donderdag gearres teerd op beschuldiging van samenzwe ring tegen de veiligheid van de staat. Volgens de politie zijn in hun woningen munitie en wapenen gevonden. UET Franse kabinet heeft Donderdag besloten, de Bey van Tunis een boodschap te zenden. Officieel is omtrent de inhoud van dit stuk niets bekend gemaakt, maar volgens onbevestigde berichten wordt de vorst voor de keus gesteld, de Franse hervormingsplannen af te kondigen en sommige van zyn adviseurs te ontslaan, dan wel de kans te lopen zelf te worden afgezet. De Bey moe» onmiddellijk antwoorden. De Franse regering, zo is te Parys medegedeeld, zal in Tunesië alle maatregelen nemen welke zij nodig oordeelt. Zy zal deze echter niet uitvoeren, vóórdat de Bey heeft geantwoord. Deze heeft Donderdagavond laat een verzoenend gebaar gemaakt, door een der decreten te zegelen. WOENSDAGAVOND heeft de Bey een "nota doen overhandigen bij de resi dentie van De Hauteclocque. Hierin wordt geprotesteerd tegen de verkla ring van de resident-generaal, volgens welke de vorst zou hebben beloofd, een deel van de hervormingsvoorstellen te ondertekenen. Hij zou alleen bestude ring ervan hebben toegezegd. De nota ls naar Parijs doorgezonden. De algemene vergadering der V.N. heeft de resolutie van de politieke com missie goedgekeurd, waarbij op Frank- k/f L J 1/D reeds het pariemen'ontbonden en nieu- l leeraerneia Val} V l We verkiezingen gehouden zullen wor den. Ook sommige leiders van de CVP Volgens het Belgische liberale blad „Het Laatste Nieuws" vi lt te Brussel de mening veld dat in de komende lente zich in dit geme DOging tot moord en vier gevalle"Jdaan Verder werden blanken voorg en munitie °0Pp grote schaal vuurwapens en zullen aanbinden. zouden namelijk van oordeel zijn dat de huidige regering over een te kleine meerderheid beschikt om met gezag de internationale en binnenlandse vraag stukken te kunnen ehandelen. Normaal zullen de ver iezinge pas in 1954 wor den gehouden. Het Laatste Nieuws acht het daarom niet uitgesloten dat de christelijke volks partij ontbinding jan het parlement zal aanvaarden indien de indruk vermeden kan worden, dat de proefneming met een CVP-regering mislukt is. Een her ziening van de grondwet die vooral urgent wordt nu Frankrijk en Duitsland binnenkort het verdrag betreffende het Europese leger zullen be-rachtigen zou dan ook een geschikte gelegenheid zyn om de verkiezinge.te vervroegen. Het blad meent 'at een nieuwe regering vertegenwoordigers der drie traditionele partijen zal omvatten. rijk en Tunis een beroep wordt gedaan, de besprekingen te hervatten. Zij moe ten de Tunesiërs in staat stellen, zelf het bestuur in handen te nemen. Kardeli beweerf Wegens Tiio's bezoek aan Groot-BriUanmë De Joegoslavische minister van bui tenlandse zaken, Kardelj, heeft in een commissie van de Nationale Vergade ring verklaard, dat de benoeming van aartsbisschop Stepinac onderdeel is van een anti-JoegosIavische actie van het Vaticaan. Deze zou in verhand staan met het a.s. bezoek van Tito aan Engeland. Kardelj meende, dat de houding van het Vaticaan een aanwijzing is voor een op handen zijnd conflict tussen Kerk en staat in Joego-Slavië. Uit het tijdstip van de actie tegen dit land viel volgens de minister op te maken, dat de leiders in de war waren gebracht door de versteviging van de vriend schap tussen Joego-Slavië en de West europese landen. Met alle godsdiensti- tige groepen was de regering tot over eenstemming kunnen komen, behalve met de r. k. kerk. Zy, die zich met ingang van heden opgeven als abonné, ont vangen de Tot 1 Januari a.s. verschijnende nummers gratis. DE DIRECTIE. De vijftienjarige Engelse jongen John Bamford heeft uit een fel brandend huis ziin beide broertjes gered. Hij is met zware brandwonden in een ziekenhuis opgenomen. Koningin Ehzabeth heeft hem het Oeorge Cross toegekend, de hoogste onderscheiding voor betoonde moed. IN DE bossen by Bergen op Zoom zwerft op het ogenblik een wilde stier. Hy verkoos de vryheid boven het slachthuis, waa-hecn hy vanuit zijn warme stal by de land bouwer Ooms in Steen bergen per .uto moest worden vervoerd.. Boe ren, arbeiders en zelfs de Rykspolitie met stenguns zaten achter hem aan. De stier li p voor zijn leven Eindelijk kreeg men de vluchteling onder schot. De koude loop van een stengun bevond zich op slechts twintig meter af stand van zijn horst. Men meende het pleit nu op een haar na te hebben gewonnen, edochhet wapen ketste en de stier dolgelukkig, verdween weer, snuivend en wilder dan ooit. DRITSE onderzeeërs zullen worden uitge rust met een flikker lichtboei, die boven wa ter kermt, als de duik boot niet kan stygen. De boei is tevens uit gerust met een aantal reflectoren, opdat de kans groter wordt, dat scheepszoeklichten haar in het duister zichtbaar maken. Men werkt ook aan een boei met een kleine radiozender. TN Amsterdam is giste ren de 70.000ste tele foonaansluiting tot stand gebracht, intussen is het aantal telefoontoestellen gestegen tot ongeveer 110.000. Bovendien werd in de hoofdstad om de andere dag een nieuwe automatische huistele fooninstallatie in bedrijf gesteld.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1