Zes en tachtig doden bij ramp met Amerikaanse Globemaster Neef. Catalina en Syrische ijl de Libanonneergesiori Verbod tot samenscholing Finsterwolde in grootste luchtvaartramp uit geschiedenis Dakota zocht de vliegboot weerbericht ministersconferentie in ulvenhout HOOPGEVENDE ASPECTEN VOOR DE BENELUX Een ontmoeting in Parijs Sowjet-stap bij de VN Partijraad der K.V.P. stelt urgentie program op voor Kamerfracties Drank óf huizen Marine bereid tot medewerking Maandag 22 Dec. 1952 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11600 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Over kamp-incidenten Vijf man door lawine op Zugspitze bedolven Totaal 97 slachtoffers HEI ongeluk met de Amerikaanse Globemaster is de ergste vlieg ramp, die ooit is voorgekomen. De voordien grootste vliegramp in de geschiedenis van de luchtvaart was het verongelukken van een Britse Tudor in Maart 1950 in Wales, waarbij tach tig personen om het leven kwamen. De ramp deed zich voor, kort nadat de Globemaster was opgestegen. Het stortte neer vrjj snel na het verlaten van de rolbaneiDe benzinetanks in de vleugels (het kan 41.532 liter ben zine vervoeren) scheurden open en de wegvloeiende benzine voedde onmid dellijk de brand, die in het toestel was uitgebroken. De uitrukkende red dingsploegen van het vliegveld waren door de geweldige hitte niet in staat de meeste in het wrak opgesloten in zittenden te redden. De brokstuïcben lagen honderden meters verspreid. Toen de ramp gebeurde joeg een sneeuwjacht over het veld. Slechts en kelen der overlevenden zijn onge deerd, de anderen werden gewond. Prof Romme s besluit nog steeds een mysterie Ook in 1953 V.S.-hulp voor Bondsrepubliek DE Nederlandse vliegboot is veron gelukt op de Dahr El Abib, een der hoogste bergtoppen van de Liba non (2500 m.) Het wrak werd gevon den door de Libanese luchtmacht. Hulpexpedities vertrokken naar ds plek waar het toestel was neergeko men. Er bevonden zich negen leden van de Marine Luchtvaartdienst aan boord. Van hen kwam alleen boven genoemde sergeant-vlieger om het le ven. Een of meer waren gewond. De anderen waren in goede welstand. De namen van de bemanniflg zijn: Luit. ter Zee vlieger eerste kl. J. R. Schui ling, de 1ste vljeger tweede kl. A. Haan en H. R. M. Seheeren, ('a om gekomen sergeant majoor vliegtuig maker J. .1. Visser, de korporaals vliegtuigmakers K. Olthof en J. A. Dekker, de korporaal vliegtuigtele grafist J. Muller en de telegrafist eer ste kl. F. H. Ros. De Catalina was op weg naar Nicuw-Guinea. Stalin werd 73 jaar Permanente commissie nü elke maand bijeen Ongeregeldheden in oostelijk Groningen Waarschijnlijk nog meer relletjes op komst Geheime munitievoor- raad in de VS ontdekt „Lang leve koning Titoi" Frankrijk moet kiezen: Europese Politieke Autoriteit voorgesteld Gen. Ridgway oefent critiek op Navo-raad De IJ-tunnel IJmuidense vissersboot bij Amsterdam vergaan rifL V'iSper.S0neel te trekken, dat de rijkspolitie te water waarschuwde De te hulp gekomen politieboot slaafde Ongebruikelijke bruiloft Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.ro Kleine advertenties („Juttertjes'tot 15 woor den 1.—, elk woord meei 5 cent Abonnementen per kwar taal f 6.05 per maano f 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen t 049 Gromyko, het plaatsvervangend hoofd van de Sowjet-delegat'e by de Ver. Na ties, heeft Zaterdagavond een brief aan Pearson, de voorzitter van de Algemene Vergadering gezonden, waarin hij heeft gevraagd de behandeling van een reso lutie over de „massamoord van Ameri kaanse autoriteiten op Koreaanse en Chinese krijgsgevangenen op Pongam" cp de agenda van de Algemene Verga dering te plaatsen. Volgens Gromyko moet deze kwestie behandeld worden vóór de komende onderbreking van de huidige zitting. Een ndere tegelijker tijd, ingediende Sowjet-resolutie be treft „de veroordeling van het misdadi ge optreden van de Amerikanen in Ko rea, dat strijdig is met de grondbeginse len van de menselijslieiu en de mense lijke zedelijkheid en waardoor het vol kenrecht wordt geschonden." De commissie van orde der Algemene Vergadering heeft besloten, dat de Sow- jet-klaeht inzake beschuldiging van massa-moord op Chinese en Koreaanse krijgsgevangenen door de Algemene \ergadering besproken zal worden. Ruim vijftig leden van de Westduit- se politie en grenswacht en van de Oostenrijkse grenswacht zijn gisteren op zoek gegaan naar vier Westduitse politiemannen en een Oostenrijkse burger, die in de omgeving van de Zugspitze bij Garmisch—Partenkir- chen, na een lawine worden vermist. Twee andere politiemannen, die zich bij het vijftal bevonden, slaagden er in zich te bevrijden, nadat de lawine hun vier kameraden en de Oostenrijk se burger had meegeseleurd. TATERDAG, de twintigste December 1952, zal in de annalen der wereldlucht- vaart als een wel zeer droeve dag worden geboekstaafd. Bij drie vliegram pen kwamen niet minder dan zeven-en-negentig personen om het leven. Bü Moses Lake, in de Amerikaanse staat Washington, verongelukte een militair transportloestel van het type „Globemaster". Aan boord bevonden zich naast de bemanning militairen, die met Kerstverlof naar huis gingen, in totaal 115 personen. Zes-en-tachtig man vond de dood. Een Nederlandse Catalina-vlieg- boot verongelukte Zaterdagmorgen vroeg in Libanon .Hierbij kwam de 27- jarige sergeant-vlieger J. H. Roeby uit Zandvoort om het leven. Negentig km ten Noorden van Damascus (Syrië) stortte een Dakota van de Syrische lucht vaartmaatschappij neer. Het toestel was verzocht naar de toen nog niet ge vonden, vermiste Nederlandse Catalina uit te kijken. Het week daarbij van zijn normale route af. Bij deze ramp kwamen tien van de zestien inzittenden om het leven. -• De twee en twintigjarige Ferguson, een der geredden zei: „Ik wist, dat wj) zouden verongelukken. Daarom kroop ik in elkaar en bad. Het gezicht van een van mjjn kameraden werd in elkaar gedrukt en ik droeg hem naar buiten. De meesten van ons, die ge red waren, probeerden terug te gaan Tjjdens een Zaterdag te Utrecht ge houden buitengewone vergadering van de partijraad van de K.V.P. ter bespre king van de huidige positie van de K.V.P. is in een resolutie een urgentie- propram van actuele punten voor de Kamerfracties vastgesteld, waarin te vens wordt gezegd, dat de partij krach tiger dan ooit in grote eensgezindheid moet streven naar toepassing van de door haar aanvaarde beginselen, omdat daardoor 's lends belangen en die van het katholieke volksdeel op de beste w(jze worden gediend. Het urgentieprogramma bevat o.m. het streven naar de economische poli tieke en militaire integratie van het vrije Europa, verwezenlijking van de Publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, het bevorderen van een actieve werk- BEY VAN TUNIS ZWICHT VOOR FRANSE DRUK De Bey van Tunis is Zaterdag ge zwicht voor de Franse druk en heeft een deel van het Fra o>e hervormingsplan voor Tunesië goedgekeurd. Hij overhan digde de twee gezegelde decreten (voor hervorming van gemeenteraden en dis- trictsraden) aan de Fianse plaatsver vangende resident-generaal in zijn pa- te Carthago. Voorts beloofde de Hey, dat hij zijn zegel zou hechten aan °ngeveer zestig wettel., vnl. op financi- e?.l gebied, die de afgelopen maanden zt)n blijven dggen. De door de Bey getekende projecten waren de minst omstreden plannen Men verwacht niet dat '"et toegeven van de fey een einde zal maken aan de bittere "'lijd tussen hem cn de resident-gene raal de Hautecloque. De Bey streeft nog reeds naar vervanging van deze Franse gouverneur en de op"eming van Re T„ zn Persoonlijke raadsleden in de unesische regering. Wrwach'ing tot hpHenavond. TOENEMENDE BEWOLKING Geleidelijk toenemende bewol king, maar op de meeste plaat j*er. droog wee.-. Zwakke tot ma tige wind, kri npend naar West '°t Zuidwest. Ongeveer dezelfde temperaturen als gister -n. DINSDAG: Zon op 8.46, onder 16.J2. Maan op 12.06. gelegenheidspolitiek en het voeren van een doelbewuste gezinspolitiek en een doortastende woningbouwpolitiek. Prof. Romm- verklaarde in deze ver gadering, dat het feit van zijn heen gaan bij „De Volkskrant" noch de po litiek van de KVP-fractie noch die van hem zelf ook maar enigszins wijzigen Bij het nemen van zijn besluit was van geen enkele invloed van buiten af spra ke geweest. Het „waarom" van zijn heengaan onthulde prof. Romme echter nog niet. De heer Van Gent noemde het verdwijnen van het bekende „open sterretje" in „De Volkskrant" een winst punt voor de partij. Draper bij Adenauer William Draper, de Amerikaanse bij zondere ambassadeur, heeft Zaterdag middag een onderhoud gehad met de Westduitse bondskanselier, Adenauer. Er is gesproken over algemene politie ke en economische kwesties. Men meent, dat besproken is hoe de ver dragen van West-Duitsland met de Westelijke geallieerden uitgevoerd zullen kunnen worden. Draper zou de kanselier hebben verzekerd, dat de Amerikaanse hulp aan de Bondsrepu bliek ook in 1953 zal worden voort gezet. Onlangs verklaarde Adenauer in de Bondsdag, dat van de zijde der V.S. hulp te verwachten was bij de op stelling van Duitse contingenten voor het Europese leger. Draper keerde la ter naar Parijs terug. In Januari zou Draper een gesprek willen hebben met Westduitse socialistische leiders. Italiaanse onderscheiding voor Ch--k:e Ch, ->lin De Italiaanse regering heeft Charlie Chaplin de titel „groot-officier in de orde van verdienste van de Italiaanse Republiek" een der grootste bur gerlijke onderscheidingen verleend. Chanlin ontving tevens een gouden medaille, toegekend door het bureau van de premier. NEDERLANDSE COASTER STRANDDE Bii Gothenburg (Zweden) strandde Zaterdag de Nederlandse coaster ..Wes terdok" Nadat vijftien ton van de la- din® was gelost kon het schip worden vlotgcsleept. Het is voor anker gegaan in afwachting van een onderzoek. en anderen buiten het wrak te bren gen, maar we konden het niet door de vlammen. Er is een onderzoek begonnen naar de oorzaak van het ongeluk. Sedert de Amerikaanse luchtmacht in 1949 Globemasters, waarvan er 29 werden besteld, in gebruik nam, zijn er reeds drie verloren gegaan. De Douglas „Globemaster"-2 is een viermotorig vliegtuig met drie dekken. Het biedt laats aan tweehonderd soldaten met un velduitrusting. Het toestel heeft een spanwijdte van 52.78 meter, een lengte van 38.78 meter en een hoogte van 14.72 meter. Met lading is het maximum gewicht ruim 79 ton. De Amerikaanse senator Russél, heeft gevraagd de Globemasters niet meer te gebruiken, totdat het onderzoek naar de oorzaken van de ramp en een ongeluk, dat vorige maand met een dergelijk toestel plaats vond, is ge ëindigd. Bij militaire vliegrampen in de V.S, kwamen n de laatste zes we ken 300 personen om het leven. IN SYRIË. Het verongelukken van de op zoek naar de Nederlandse Catalina neer gestorte Syrische Dakota wordt toe geschreven aan de slechte weersom standigheden. Zondag heeft maarschalk Stalin zijn 73 s'r verjaardag gevierd. Radio-Moskou besteedde zoals ge woonlijk weinig aandacht aan de ver jaardag. De andere Oosteugopese zen ders echter wijdden veel aandacht aan de gebeurtenis. Zij zonden gelukwensen uit en verklaringen van aanhankelijk heid. In Wenen is een muurpiant aan het huis onthuld, waar Stalin in 1913 als politiek vluchteling heeft gewoond. IN Ulverhout kwamen Zaterdag negen 1 Benelux-ministers, die de z.g. per manente ministercommissie van Bene lux vormen, bijeen om de vorderingen te bespreken die gemaakt zijn sinds de jongste conferentie te Knokke. Van Ne derlandse zijde waren daarbij aanwe zig de ministers Van de Kieft (Finan ciën), Luns (Buit. Zaken), Zijlstra (Eoon. Zaken) en Suurhoff (Soc. Zaken en Volksgezondheid). Het overleg had betrekking op de moeilijkheden, die in bepaalde Belgische bedrijfstakken als gevolg o.a. van de Nederlandse concur rentie, zouden bestaan. Vastgesteld kon worden, dat de industriëlen der drie landen actief hebben gestreefd naar het uitwerken van vrijwillige schikkingen met het oog op de regeling van hun on derlinge concurrentieposities. De thans De burgemeester van Finsterwolde, de heer H. Tuin, die thans regerings commissaris over deze gemeente is, h?eft „overwegende, dat een aantal werklozen, waaronder vrouwen en ver scheidene communistische voormannen, blijk heeft gegeven van een zodanig op roerige gezindheid, dat het wenselijk is in het belang van de openbare orde preventieve maatregelen te treffen", bepaald, dat met ingang van Vrijdag j.1. samenscholingen van meer dan drie personen op de openbare weg of bij openbare gebouwen zijn verboden. Deze maatregelen zijn genomen, om dat Vrijdag een honderdtal mannen en vrouwen het gemeentehuis van Fin sterwolde binnendrong en van de bur gemeester verhoging en onmiddellijke uitbetaling van de steunuitkeringen eiste. Vier politiemannen zijn er ten slotte in geslaagd de demonstranten uit het gebouw te verwijderen. Ook in Vlagtwedde kwam het Vrij dag tot ongeregeldheden. Een groot aan tal mannen en vrouwen woonde daar de raadsvergadering bij, tijdens welke enige adressen van communistische zij de, waarin steunuitkeringen en kerst gratificaties werden geëist, voor ken nisgeving werden aangenomen. Na af loop van de vergadering drong de me nigte het bureau van sociale zaken bin nen en moest tenslotte door de politie daaruit worden verwijderd. In Beerta kwam het enige dagen eerder ook reeds tot ongeregeldheden. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de eerstvolgende dagen in verschil lende plaatsen in Oostelijk Groningen nog meer demonstraties door de com munisten op touw zullen worden gezet voor onmiddellijke betaling van hoge re steunuitkeringen en kerstgratifica ties. Stalinprijs voor Paul Robeson Zaterdag zijn zes Stalinprijzen voor de vrede toegekend, o.m. aan de Ame rikaanse negerzanger Paul Robeson en de Sowjet-schrijver Ilya Ehrenburg, al dus radio-Moskou. Iedere winnaar krijgt een diploma, een gouden medaille en ongeveer 90.000 gulden. Te Mamaroneck in de Amerikaanse staat New York, heeft de politie een oarticuliere munitie-opslagplaats ont dekt en drie personen, o.w. eeti muni tiehandelaar, aangehouden. Het arse naal bevatte duizenden anti-tank-gra- naten, geweerpatronen en vele napalm- granaten. Volgens de politie had de gearres teerde munitiehandelaar verklaard, dat de munitie bestemd was voor de voormalige Cubaanse president Socar- ras, die enige tijd geleden door gene raal Batista werd afgezet en verdre ven. Tegenover verslaggevers ver klaarde de handelaar echter, dat hij dit niet had gezegd en dat de munitie bestemd was voor een gewone verza melaar Tijdens een proces, dat te Belgrado wordt gevoerd tegen zeven personen, die' verdacht worden van staatsvijande- lijke bedrijvigheid, riep een der be klaagden toen hij Zaterdag de rechts zaal betrad: „Lang leve koning Tito". Op de vraag van de rechter, wat hij daarmee bedoelde, verklaarde hij zo lang gevangen gezeten te hebben, dat hij niet meer wist hoe de politieke op- bouiv van het land was. Na deze ver klaring werd een verslag van een psy chiater voorgelezen, volgens hetwelk deze verdachte geheel normaal was, hoewel hij een zenuwinstorting simu leerde. Verdachte verklaarde daarop, dat hü zich uitstekend gevoelde. De Franse premier Pinay heeft de vertrouwenskwestie verbonden aan een regeringsvoorstel ter verhoging van de accijnzen op alcohol met 25 procent. Een deel van deze inkom sten zullen worden gebruikt ten be hoeve van de oudstrijders en een an der deel voor de wederopbouw. De minister van Wederopbouw zei: „Frankrijk moet kiezen tussen wo ningen en drank. Ik wil, dat de vrou wen weten welke afgevaardigde drank boven huizen verkiest". De stemming zal na Woensdag worden gehouden. Vandaag komen twee andere aan de vertrouwenskwestie verbonden punten in stemming. Een commissie van parlementsleden van de zes landen van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap (Frank rijk, Duitsland, Italië, België, Neder land en Luxemburg) heeft Zaterdag besloten de instelling van een Euro pese politieke autoriteit aan te beve len. Deze autoriteit zou een gemeen schappelijke buitenlandse politiek moe ten en de bestaande KSG en de voor gestelde Europese defensiegemeen schap moeten besturen. De commissie stelt voorts voor een Europees parlement te stichten be staande uit een Senaat en een Volks kamer. De Europese politieke autori teit zou aan dit parlement verant woording schuldig zijn. De commissie van parlementariërs, ingesteld door de assemblee van de KSG, die als op dracht had tegen 10 Maart verslag uit te brengen over een politieke grondwet voor Europa, legde eenstem mig de nadruk op de wens, dat En geland nauw verbonden zal zijn met de Euronese politieke gemeenschap. Voorts is de commissie voorstandster voor Europese paspoorten. BEN GOERION KABINETS FORMATEUR De Israëlische president, Ben Zvie, heeft aan David Ben Goerion opdracht gegeven een kabinet Ie vormen. Lord Louis Mountbatten (links), die het commando heeft gekregen over de geallieerde vloot in het gebied van de Middellandse Zee, heeft in Parijs een ontmoeting gehad met generaal Ridgway (midden) en admiraal Carney rechts bereikte resultaten mogen voor België belangrijk worden geacht, waarbij ech- ter r?°,e,t worden vastgesteld, dat de moeilijkheden bij bepaalde takken van de Belgische industrie niet zuiver al leen een gevolg zijn van de concurren tie van Nederland. De teruggaande conjunctuur, de algemene malaise en de grote internationale concurrentie spelen wellicht een veel grotere rol bij dit vraagstuk. Tot overeenstemming is reeds geko. men in de bedrijfstakken voor tabak, emaillewaren, haardkachels en bepaal de onderdelen van de papierindustrie. Overleg is nog gaande over de branches houten meubelen, schoenen en de con- feetlnlndustrie. De Nederlandse en Bel gische loonpolitiek zal op een bijeen komst in Januari worden besproken. De ministers der Beneluxlanden be sloten, dat de permanente groep van ministers voortaan maandelijks bijeen zal komen. In Januari zal een Benelux- conferentie in groter verband bijeen komen. Men moet het thans reeds bereikte niet zuiver op haar economische meri tes bezien. Het is van belang voor Be nelux. De impasse is verdwenen. Het ingrijpen der overheid is tot een mini mum teruggebracht. Het was veel waard om sfeer en klimaat voor Bene lux te verbeteren na de drukte en het rumoer om dingen, die in het grote verpand kleinigheden genoemd mogen worden. Dit alles is voor een toekomstig goed gedijen van de definitieve econo mische unie tussen België, Nederland en Luxemburg van het grootste belang. Generaal Ridgway, de geallieerde opperbevelhebber, heeft openlijk cri- d» frei™rd de vorige week d0°r AVO-raad genomen besluiten minaer geld voor aanleg vliegvelden Ridgway verklaarde, dat de geno- de °Pb°uw van het Europese defensiestelsel zouden ver tragen, terwijl nog niet een noodzake- voor dit stelsel is be- «3 achtte het de plicht van de militairen om bij de politieke autoritei ten te blijven aandringen op snelle op bouw der Westeuropese verdediging. Ridgway verwierp de mening, dat de tegenstanders van West-Europa geen oorlog willen en dat zij niet gereed V00I\- oorlogvoering, als „onge- rechtvaardigd en gevaarlijk". °p \erzoek van het college van bur gemeester en wethouders van de ee- meente Amsterdam, heeft de minister van Marine zich in principe bereid ver klaard om aan de uitvoering van het V00J een eventuele IJ-tunnel, die over en door het terrein van het ma- rine-etablissement zou lopen, geen be- Ietselen in de weg te leggen, indien het gemeentebestuur van Amsterdam in overleg met de marine-autoriteiten ziin medewerking zou verlenen om de ma- rine-outillage, voor zover nodig, elders te vestigen. Door wind op golfbreker van Oranjesluizen gelopen ,Een Kleine motorvisserboot de IJM 363 is in de nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks half één op de golf breker van de Oranjesluizen, bh Am sterdam gelopen en vergaan. Door het geven van signalen wisten de beide opvarenden de aandacht van hun hthPraJenden van de IJM :!fi-"uit hun hachelijke positie te bevrijden Het vaartuig is kort daarop gezonken.' Al- iff!1 stak Bisteren pog boven water uit. Het ongeluk was een g=vol£ van de harde wind. *-»oig De Ziekenfondsen Spoor- en tramwegpersor eel ook verplicht verzekerd Behoudens onvoorziene omstandig heden zullen met ingang van 1 Janu ari 1953 de leden van het personeel der spoorwegen en van enige tram wegmaatschappijen onder de verplich te ziekenfondsverzekering worden ge bracht, evenals het gepensionneerde spoorwegpersoneel en het spoorweg personeel, dat in de toekomst gepei sionneerd wordt. Ook de gepension neerde weduwen en wezen van leden van het spoorwegpersoneel worden verplicht verzekerd. Te Overloon is de 71-jarige Godfried Gooren in het huwelijk getreden met de 73-jarige Wilhelmina Klaassen. De huwelijksplechtigheid geschiedde in de slaapkamer van de bruid, daar de be jaarde vrouw wegens oudersdomsver- schijnselen aan het bed gekluisterd is. De bruid heeft tientallen jaren als huis houdster het huishouden van de bruide gom beredderd.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1