Groot Frans van Libanon lijnschip brak op kust in tweeën Zaak-Katyn moet naar 't Int. Gerechtshof Nieuw voorstel tot regeling van Perzisch oliegeschil Kinderen bij de Kerstm Echec van Russen op laatste bijeenkomst Alg. Vergadering In Oostenrijk drie en twintig doden door lawine op autobus ZWARE EXPLOSIE IN JAPANSE KUNSTMESTFABRIEK Premier Pinay is afgetreden Dinsdag 23 Dec. 1952 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11601 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wiering en en Anna Paulowna Winkels met Kerstmis geopend Assemblée VN aanvaardt voorstel inzake ,de West' Voorstel Congrescommissie VS Identiek aan voorvallen in Korea OPSTAND VAN BOEREN IN OOST-DU ITSLAND s N Kerstsfeer in Oostenrijk SLECHT WEER IN W.-EUROPA EN MIDDEN-OOSTEN Vele gebieden staan onder water DWAZE BESCHULDIGING VAN GROMYKO Frans landingsvaartuig liep op mijn Nehroe verwerpt plan voor Kasjmir Dertig doden en ruim vijfhonderd gewonden Afgevaardigden tot 24 Februari naar huis WEERBbRiCHl Zal Churchill Brits W.-Indië bezoeken Overste Harjono treedt niet als getuige op DE KRANT GRATIS! Twee comm. raadsleden geverbaliseerd Acht Vichy-Fransen ter dood veroordeeld japan pacht oorlogsschepen van de V.S. Amerikaanse maatschappijen zouden worden ingeschakeld bij vervoer en alzet Brits belang is thans zeer gering Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes'tot 15 woor den f i—elk woord meer 5 cent Abonnementen pet kwar taal f 6.05 - per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus Incassokosten Weekabonnementen t 0.49 •V r Het tcas een wel zeer sportieve Kerstman, die op dit kinderfeest in Londen verscheen. Want degene, die u hier niet twee kinderen op de arm ziet, is niemand minder dan de beroemde hardloper McDonald Bailey. Bij Informatie bij het departement van economische zaken heeft het ANP vernomen, dat de beide Kerstdagen voor winkelsluitingwet niet als Zonda gen worden beschouwd. De Woensdag voor de Kerstdagen behoort tot de da gen waarop de winkels tot negen uur 's avonds geopend mogen zijn. Nu naar studiecommissie De Algemeene Vergadering der Ver. Natiès heeft in haar laatste vergadering vóór haar reces, goedkeuring gehecht aan de aanbeveling van de beheerschaps- commissie, volgens welke de documen ten, die de Nederlandse regering in zake de status van de Nederlandse An tillen en Suriname heeft ingediend, moeten worden verwezen naar de spe ciale studiecommissie, die is ingesteld om de factoren na te gaan, die bepa len of een gebied zelfbesturend is. De ze aanbeveling werd aanvaard met 55 tegen nul stemmen bij 4 onthoudingen. Een Amerikaanse Congrescommissie heeft voorgesteld de Sowjet-Unie voor het Internationaal Gerechtshof te da gen „wegens het ombrengen van 15.01HI Poolse officieren in de bossen van Ka tyn" tijdens de tweede wereldoorlog. In het eindrapport van de commissie wordt verklaard, dat de commissie van oordeel is, dat het Congres een onder zoek moet instellen naar „wreedheden tegen de strijdkrachten der Ver. Naties, in Korea begaan door de communisten De commissie beveelt verder aan, dat de president haar bevindingen aan de Ver. Naties zal zenden en dat de .presi dent bij de Ver. Naities pogingen in net werk stelt, om een internationale com missie in te stellen, die „andere massa moorden en misdaden tegen de mens heid" zal onderzoeken. De commissie zegt, dat er een „trei- fende overeenkomst" is tussen de ..mis daden, die te Katyn tegen de Polen zijn hegnan en die, welke tegen de Amer - Volgens het Berlijnse blad „Montag- morgen", dat met Britse vergunning verschijnt, zijn dezer dagen in de uosi- duitse provincies taksen-Anhalt en Mecklcnburg boeren in opstand Keko men tegen politie en communistiscn ambtenaren, die hen wilden heweg landbouwcoöperaties te vormen. UP vier plaatsen in Sakren-Anhalt en het gebied van Rostock in Mecklenburg is het tot bloedige botsingen gekomen, aldus het blad. Een politie-officier, een procureur Verscheidene burgemeesters en boeren zouden zijn gearresteerd. kaanse en andere troepen in Korea zijn begaan". Het rapport zegt dat de „com- munistsche taktiek in Korea" identiek is aan „die in Katyn". Gromyko's toespraak in de Algemene Vergadering was er slechts op gericht de Sowjet-schuld" te verbergen alaus zeide de commissievoorzitter, Jadden. NIEUWE ISRAËLISCHE REGERING Premier Ben Goerion heeft gisteren 'n nieuwe Israëlische regering gevormd, die gebaseerd is op drie partijen: de Mapai (Labour), de Agemene Zionisten en de progressieve partij. Premier Ben Goerion heeft voor het eerst medege- deeld. dat het Hebreeuws de officiële taal is. De Arabische minderheid zou echter in de gelegenheid zijn haar eigen taal te gebruiken. Een bekoorlijk Kersttafreel naar eeuwenoude trant in een klein Oostenrijks dorp. QNGUNSTIG WEER heeft in de afgelopen dagen zowel in West-Europa als in liet Middellandse Zeegebied vele slachtoffers gevraagd en zeer ernstige schade toegebracht. Bij Stuben op de Arlberg in Oostenrijk zijn gistermiddag cm half zes drie en twintig personen om het leven gekomen, doordat een auto bus met buitenlandse toeristen (merendeels Britten) door een lawine werd be dolven. Maandagmorgen strandde voor de kust van Libanon het grote Franse passagiersschip „Champollion". Het schip, dat bijna 13.000 ton meet ,had vol gens bepaalde berichten ongeveer vijfhonderd man aan boord, maar een deel van de opvarenden was reeds in Egypte aan land gegaan. Er werden vijf red dingboten uitgezet, waarvan er nog vier ronddobberen in de ruwe zee. De an der sloeg om, maar de inzittenden bereikten de wal. Een passagier, die van hst schip sprong, verdronk. Gisteravond is de „Champollion" op de banken in tweeën gebroken. Men was er in geslaagd via een kabel verbinding met de wal te krijgen. alle 12 bruggen onder water. Langs de Moesel in Duitsland zijn dertig plaat sen gedeeltelijk overstroomd. De schade is zeer groot. Tot gisteravond zes uur steeg ook het water van de Maas in Limburg. Een klooster te Urmond is matig vaart op "een der "grote lijnen $>°r helt water geïsoleerd. Het water pjET Franse passagiersschip, dat regel- op het Midden-Oosten, is waarschijn lijk door een sterke zeestroming naar dekust gezogen. Er stond een ruwe zee. Op zestig meter afstand van de staat in de kloosterkerk. Ook op de Rijn is het hoog water. In Bordeaux is de toestand door het sterk gerezen wa ter ernstig. Door een overstroming van kust liep het in ond eo water vast ën de Charente staat een deel van de stad P net in onaiep water vast en rno.n„„ nnHpr ,„„tPr WPt franse win. Cognac onder water. Het Franse win tersportcentrum Val d'Isère is door lawines geheel van de buitenwereld afgesneden. Er ligt hier en daar zeven maakte spoedig zware slagzij, door he wilde gebeuk van de golven. Het schip werd steeds meer naar de wal gedre ven en de duizenden toeschouwers zagen, dat zich in de romp verschillen de scheuren begonnen te vertonen. De passagiers verdrongen zich op de bo venste dekken, doch er ontstond ge lukkig geen paniek. Men ging óver tot het uitzetten van reddingboten. De eer ste sloeg om, doch de inzittenden kon den het strand bereiken. Toen werden nog vier boten met passagiers uitge zet, maar door het ruwer worden van de zee zagen ze nog geen kans de kust te bereiken. Een naar het land ge brachte kabel brak later, doch in de loop van de avond scheen een nieuwe verbinding tot stand te zijn gebracht. De Libanese president en een aantal ministers begaven zich naar de kust om de toestand in ogenschouw nemen. Men besqhikt iajte..<hj£V>p< 'Beiroet, waarheen dë" „Champolliö onderweg was, niet over modern red dingmateriaal. zodat het er naar uit zag, dat het schip zichzelf zou moeten helpen. Een woordvoerder van het Is raëlische leger in TelAviv vertelde, dat Israëlische sleepboten op weg wa ren naar het schip, maar de Libanese territoriale wateren niet mochten bin nenvaren. rit is van officiële Libanese zijde echter tegengesproken. Er waren geen boten gekomen. Toen het schip gisteravond in tweeën brak waren er nog tachtig personen aan boord. De „Champollion" is eigen dom van de Franse regering, haar thuishaven is Marseille. Overstromingen meter sneeuW- xje vijf onder een TN vele delen van West-Europa zijn lawine op de Zugspitze bedolven per rivieren buiten haar oevers getreden sonen zijn zeer waarschijnlijk om het door zware regens en sneeuwval. In leven gekomen. Op deze hoogste berg België, in het tien km lange dal van van Duitsland woedt een zware Beaumont bij de Franse grens, staan sneeuwstorm. Ruim tachtig slachtoffers Een Frans landingsvaartuig is Zater dag op 200 km ten Zuidwesten van Sai gon op een mijn gelopen. Acht soldaten werden gedood vijftig gewond en acht en twintig worden nog vermist. De mi litairen waren uitgezonden voor een operatie. De Indische premier Nehroe heeft in het parlement het jongste voorstel van Pakistan voor de ontwapening van Kasjmir nog veel slechter genoemd dan devoorstellen, die India tot dusverre waren voorgelegd. Pakistan is bereid zijn troepen in Kasjmir tot 28.000 man te beperken, wanneer de Azad-Kasjmirstrijdkrachten aan de Pakistanse kant van de linie in tact worden gelaten. India wil tot 21.000 man gaan, indien de Azad-Kasjmir- groep wordt ontbonden. Volgens Ne hroe zijn de Azad-troepen voor hon derd procent opgenomen in het Paki staanse leger en goed geoefend en uitge rust. n een ammoniumsulfaat (kunstmest)- fabriek te Nagoya in midden-Japan heeft zich een ontploffing voorgedaan, waarbü dertig personen om het leven zijn gekomen. Bovendien waren er ruim vijfhonderd gewonden, waarbij honderddertig ernstig. De fabriek is door de explosie geheel vernield, alleen het stalen geraamte staat nog overeind. Er werd een krater van acht meter diep en met een omvang van tien meter in de grond geslagen. Verscheidene honderden leden van reddingsploegen, w.o. brandweer <»i po- De zware regenval der laatste dagen heeft in het gebied tussen de rivie ren de Indre en de Loire (Fr.) een ernstige overstroming veroorzaakt. ANDREI GROMYKO, van de Sowjet- Unie heeft tot grote verbazing van' de afgevaardigden in de nacht van Zondag op Maandag tijdens een bijeen komst van de Alg. Vergadering van de V.N. te New York de Ver. Staten beschuldigd van het verschepen van 1400 Noordelijke krijgsgevangenen uit Korea naar Amerika om te „dienen als proefkonijnen voor atoomexperi menten". Dit kwam naar voren tijdens de behandeling van een op het laatste moment ingediende resolutie van de Verwachting tot hedenavond. later brekende bewolking Aanvankelijk zwaar bewMK met regen, later van het wes ten uit brekende bewolking en enkele buien. Matige tot vrJ krachtige Westelijke wind. mls hogere temperaturen. WOENSDAG Zon op 8.47. onder 16.32. Maan op 12.19. onder 10» Russen, waarin bestraffing werd ge vraagd van de Amerikanen wegens „massamoord" op Noordelijke krijgs gevangenen in Korea. De gevangenen waren volgens Gromyko al in 1951 naar de V.S. gebracht. In dezelfde maand staken „Amerikaanse beulen b'(j achttien gevangenen de ogen uit". Ook hadden de Amerikaanse strijd krachten „800 gevangenen levend ver brand bjj proeven met vlammenwer pers". Toen Gromyko deze dingen opsom de, barstten Britse en Amerikaanse af gevaardigden in lachen uit. Zij wer den later door hen als zuivere propa ganda bestempelt. Tijdens zijn rede bracht de Sowjet- afgevaardigde ook het incident in het krijgsgevangenkamp op Pongam ter sprake. Ernst Gross (VS) antwoord de dat zijn land voor vrede in Korea is, maar de Sowjet-Unie die met alle middelen poogt te verijdelen. De op stand op Pongam was goed georgani seerd, De Britse afgevaardigde Lloyd sprak van „een laatste poging van Rusland om het initiatief in de koude oorlog te herkrijgen". De Russische resolutie werd met 45 tegen vijf stemmen verworpen. Tien landen onthielden zich van stemming. De Britse afgevaardigde zei later nog, dat hij wel een onderzoek naar het in cident op Pongam op zijn plaats acht te. De zitting van de Alg. Vergadering is thans verdaagd tot 24 Februari. Volgens welingelich e kringen zal de Britse premier, Churchill, in het reces van het parlem nt naar Brits West- Indië gaan. Men acht het niet uitgeslo ten, dat hij vandaar een informeel be zoek aan generaal Eisenhower zal brengen. Van West-I* dië uit zou hij slechts acht vlieguren daarvoor nodig hebben. De Indonesische regering heeft be zwaar tegen het verhoor van de mili taire attaché van Indonesië in Neder land, overste Harjono, op de openbare zitting van de Haagse rechtbank. Dit verhoor wordt bovendien niet nodig geacht, omdat overste Harjono tijdens het vooronderzoek reeds een zeer uit voerige verklaring heeft afgelegd. Zo als bekend, wordt vandaag de behan deling door de Haagse rechtbank van de aanslag op overste Harjono, die op Hemelvaartsdag in zijn woning op hem werd gepleegd, hervat. Overste Har jono zou als getuige worden geboord. Zij, die zich met ingang van heden opgeven als abonné, onU vangen de tot 1 Januari a.s. verschijnende nummers gratis, DE DIRECTIE. litie, die de puinhopen doorzochten, moesten in verbond met ontsnappende gassen gebruik maken van maskers. De vernielde fabriek produceerde per maand acht tot negenduizend ton am moniumsulfaat, hetgeen ongeveer 5 pet. van de gehele Japanse productie is. De relletjes te Fmsterwolde De burgemeester van Finsterwolde, de heer J. Tuin, heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de vroegere gemeen teraadsleden H. Schwertman en J. Si- mons. Deze heren hebben Vrijdag met andere communisten het gemeentehuis belegerd en niet voldaan aan het bevel van de burgemeester, om zich te ver wijderen. Zij zullen binnenkort voor de officier van justitie worden geleid. Een Parijs gerechtshof heeft gister avond acht Fransen ter dood veroor deeld wegens activiteit ten gunste van de Gestapo. Drie Fransen werden veroordeeld tot levenslange dwangar beid en een Duitser tot vijf jaar dwangarbeid. Er werden ook dood straffen uitgesproken tegen zeven personen van verschillende nationali teit, die bij' verstek waren berecht, De Franse premier, Pinay, Is afge treden, voordat er in de Nationale Ver gadering gestemd was over de ver trouwenskwesties. President Auriol heeft geweigerd het aftreden van Pinay te aanvaarden. De stemming zou worden gehouden over een tweetal punten van de be groting voor 1953. waaraan de rege- De Japanse nationale vergadering heeft zich ermede eens verklaard, dat Japan 18 Amerikaanse fregatten en 50 grote landingsvaartuigen zal pachten, die de kern zullen worden van een nieuwe Japanse zeemacht. PINAY ten slotte gesneuveld ring de vertrouwenskwestie had ge steld. Waarnemers in de wandelgan gen waren van oordeel, dat Pinay de stemming bijna zeker zou hebben ver loren. De regering van Pinay is tien maanden aan het bewind geweest. Washingtonse bladen meldden Maandag dat de Amerikaanse ambassadeur te Teheran, Loy Henderson, binnenkort naar Perzië zal terugkeren, om te po^en een einde te maken aan het Perzische oliegeschil. Henderson heeft in het afgelopen weekeinde besprekingen gevoerd met minister Acheson. Volgens deze persberichten zal aan de Perzische regering een nieuw voorstel worden gedaan inhoudend dat Amerikaanse oliemaatschappijen en de „Anglo-Iranian Oil Com- pany" de van de Perzische olievelden afkomstige olieproducten zullen vervoeren en verkopen. Groot-Brittannlë zou met dit voorstel hebben ingestemd. De voornaamste reden voor de in schakeling van Amerikaanse oliemaat schappijen is gelegen in het feit dat de „Anglo-Iranian" er in is geslaagd het verloren gaan der Perzische olieproduc ten door verhoogde productie elders te dekken, zodat zij nog slechts belang heeft bij het uitvoeren van een zeer ge ring gedeelte der vroeger door haar af genomen productie. \óór het conflicf verscheepte de Brits-Perzische olie maatschappij per dag dertien tankboot- ladingen olieproducten uit Perzische havens.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1