Eindhoven se r Zeilschoolschip „Pamir'' mocht de ankers weer lichten Thijs Sterk, de tekenaar van onze Oudejaarsprent Communist voerde obsfruct/e in Raad „Minuor" wordt nu „Min Geen „vrolijke keuken in Rome Oliebollen voor hei zieke kind Maar hij kreeg er gauw genoeg van Nog geen accoord in C.A.O.-geschil Haarlemse roofovervaller kreeg vijf jaar Slechte weer oorzaak van ramp met Catalina Mr Van Eeghen commandeur in orde van Oranje Nassau Generaal Winkelmans laatste gang 'n 'Pennetje LnU,.. DE WENDE Maar in Hamburg gaai hei wéér aan de keiting Belgische minister van Landbouw naar ons land Hilversumse slachtoffers van autobusramp begraven Hervormipg kiesrecht in Italiaanse Kamer Britse marineboot voor Harwich aangevaren Duits motorschip vermist Militaire hulp der VS bereikt recordhooqie De Sobsi wil maatregelen tegen Ned. bedrijven Gebonden kunstvormen trekken hem het meest aan Grossier gaf valse dollars uit Samenscholingsverbod te Finsterwolde opgeheven Storm teistert Mindanao Churchili naar New York vertrokken Amerikaans financier (van Russische afkomst) wordt uit V.S. gezet Overstromingen in Italië en Frankrijk Grieks Joegoslavische besprekingen ten einde Labour wil nog meer nationalisatie De Paus hekelt vervolging katholieken in O.-Europa Repatriëring Zuidslavische kinderen gevraagd Tsjang Kai Sjek ontslaat Chinese officieren Vietnamese minister van defensie afgetreden In de Maandagavond te Eindhoven gehouden vergadering van de ge meenteraad legde het lid Bakker, de enige representant van de communis tisch georiënteerde partij „Vrede en Welvaart" een verklaring af. H(j ver- lahgde van de voorzitter de toezegging dat deze een vergadering van het se niorenconvent (de fractie-voorzitters) Uniezaken ressorteert onder „Buitenland" Op Nieuwjaarsdag eindigt het mi nisterie voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen zijn bestaan onder de hui dige organisatievorm en de tegen woordige naam, die het sedert de over dracht van de souvereiniteit aan Indo nesië, in December 1949, heeft gevoerd UnieMken, d.w.z. de aangelegenheden betreffende Indonesië, komen dan on der het ministerie van Buitenlandse Zaken te ressorteren. Ook in 1833 heeft „Buitenlandse Zaken" reeds een deel van wat onder „koloniën" behoor de, voor zijn rekening genomen. Het departement van Maatschappelijk Werk, dat dit jaar werd ingesteld, wordt nu ondergebracht in het gedeel te van het gebouw van „Minuor", dat door het vertrek van „Uniezaken" vrij komt. De naam van „Minuor" wordt nu „Minvor". Wellui'dender is die naam niet Beraad in eigen kring Op de gisteren gehouden conferentie van het College van Rijksbemiddelaars met vertegenwoordigers van werkge vers en werknemers in het Visserij bedrijf is geen overeenstemming be reikt inzake de voorgestelde wijzigin gen in de bestaande collectieve arbeids overeenkomst, die per 1 Januari a.s. af loopt. Zoals bekend, behelzen deze door de Unie Verkeer (gevormd door de drie bonden der werknemers in het trans portbedrijf. waartoe de visserij behoort) voorgestelde wijzigingen onder meer een verhoging van het garantieloon (tot het peil van de haringdrijfnetregeling), betaling van de premie voor de wacht geld- en werkloosheidsverzekering door de reder, toekenning van vacantietoe- slag en betalingen buiten en boven het besommingsaandeel van looncompcnsa- ties voor eventuele huurverhoging. Vooral op het punt van het garantie loon kon men niet tot overeenstemming komen. Men zal zich vermoedelijk thans eerst in eigen kring beraden, alvorens op nieuw pogingen zullen worden gedaan, alsnog tot overeenstemming te geraken. Vijf jaar met aftrek van het voor arrest is de 62-jarige transportleider T. C. uit Haarlem gisteren opgelegd door het Amsterdams gerechtshof, dat uit spraak deed in de zaak van de misluk te roofoverval op de 62-jarige landbou wer Van den Heuvel in diens eenzame boerderij in de Haarlemmermeer. Tegen C. was 8 jaar geëist. In eerste instantie was hij door de Haarlemse rechtbank tot 6 jaar ver oordeeld. Hij had reeds. 25 veroorde lingen achter de rug. Zi.in trawant, een ex-S. S.-er, die C. aan de Pol'^e ver raadde, werd niet veroordeeld. zou beleggen teneinde temming ti Bakker en de andere fractie- Zo hij geen genoegdoening zou krij gen zou hij, volgens zijn verzekering zeer tot zijn spijt, obstructie gaan ren door ooVirnii- -- lid leiders. Zo hij •n zou er tot P vwott UCU ren door gebruik te maken van art. 55 der gemeentewet. De heer Bakker ver klaarde zich zeer gegriefd te voelen doordat hij nooit door de bijeenkom sten van het seniorenconvent wordt uitgenodigd. Op deze verklaring des heren Bak ker werd door de gemeenteraad niet gereageerd, weshalve de vertegen woordiger van „Vrede en Welvaart" zijn dreigement ten uitvoering bracht. Bij elk verder aïendnmmt - voe- 55 verder agendapunt dat nor maal met de gebruikelijke van de voorzitter zou zijn hamertik afgedaan, verlangde hij hoofdelijke stemming, totdat hij er tenslotte zelf genoeg kreeg en de vergadering verliet. Het voorlopige onderzoek heeft uitge wezen, dat het verongelukken van de Catalina van de Marineluchtvaartdienst in de Libanon niet kan worden gewe ten aan fouten of gebreken van het ma terieel. Het is wel zeker, dat de slech te weersomstandighedn in eerste in stantie het ongeval hebben veroorzaakt Tijdens de buitengewone openbare vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Amsterdam ter gelegenheid van het afscheid van de voorzitter, mr Chr. P. van Eeghen, heeft de minister van Economische Za ken, prof. dr J. Zijlstra medegedeeld dat het H. M. de Koningin behaagd heeft, mr Van Eeghen te bevorderen tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. Van de Kamer van Koophandel kreeg mr Van Eeghen de gouden me daille. Het stoffelijk overschot van generaal Winkelman, oud-opperbevelhebber der Nederlandse strijdkrachten, is gisteren op de begraafplaats Westerveld bij Driehuis ter aarde besteld. De baar wordt, met de Nederlandse driekleur gedekt, ten grave gedragen. QNZE familie rekent het ons zwaar aan, maar nochtans behoren wij tot die lieden, die geen weemoed voe len, als er wederom een jaar in de vuilnisbak gaat. (Om nu eens niet te zeggen: ten einde neigt). Nuchter verwijderen wij de oude kalenders en onze oliebollen zijn altijd koud, want die eten wij pas bij het ont bijt op Nieuwjaarsmorgen. VjJANT wat is er eigenlijk weemoedig aan een jaarwisseling? We zijn ons er allen van bewust, dat de tijd nu eenmaal voortgaat. De eerste April of een Maandagmorgen is in dat opzicht even ontroerend als de eer ste Januari. Ja, bij iedere minuut die verstrijkt, zouaen we eigenlijk het glas moeten heffen en elkander toeroepen: alle goeds, hoor makker. VVIJ mensen zijn dwazen. Driehonderd vijf en zestig dagen laten we als water tussen onze vingers weg lopen en als we het rondje vol heb ben, zeggen we opeens: „Verhip, een nieuw jaar", en dan beginnen we ijlings met preken en goede voornemens op te diepen. Q JA. je merkt wel iets van die goede voornemens. Zelfs wij hebben dat. Nog onder de kojfieiajel op Nieuw jaarsdag wensen we hen, die ons het naaste zijn, een gelukkig nieuw jaar, tot ze het zelf vervelend vin den. En dan beginnen we welge moed aan de tweede Januari. De laatste vreugde over het nieuwe jaar bestaal dan uit het indienen van de kinderbijslaglijsten. E voornemens; vrome wensen; hoop en wanhoop, waarom zijn zij er op de eerste Januari? Brengt 1953 een oorlog?, vraagt men. Waarom zegt men op de ochtend van elke willekeurige dag niet: „Zou er vandaag oorlog komen?" Een dag en een jaar, een uur en een maand; het zijn allemaal scha duwen, om met Rhynvis Feith te spreken. En goede voornemens? We nemen ons immers minstens drie maal per week voor om het roken te laten. En het lukt ook. Minuten lang soms. rOED v! hn, Het Duitse zeilschoolschip „Pamir", dat ruim twee maanden geleden te Rotterdam aan de ketting werd gelegd, wegens schulden aan een Nederlands haven- en transportbedrijf, is gisteren vrijgegeven. De schulden, in totaal f 49.000, zijn voor zeventig procent be taald. Wat de rest van de vordering betreft, deze blijft erkend, omdat de Nederlandse en de Duitse rechter deze volkomen rechtmatig hebben bevon den. De Duitse Landesbank, als voor naamste hypotheekhoudster van het vaartuig, heeft 70 procent der schulden voor de rederij van de „Pamir" be taald. Bij een kort geding is uitge maakt, dat het Duitse consultaat te Rotterdam als tijdelijk beheerder wordt aangesteld. Zodoende kan het schip naar Hamburg varen, waar het echter opnieuw aan de ketting zal gaan, tot men over de toekomst ervan zal heb ben beslist. Gedurende het onvrijwillig verblijf van de „Pamir" in de Rotterdamse ha ven, is het opleiden van de cadetten Op uitnodiging van minister Mansholt zal de Belgische minister van Land bouw, de heer C. H. Heger van 2 tot 3 Januari in ons land verblijven. Hij zal o.m. het bedrijfslaboratorium voor grond- en gewasonderzoek in Oosterbeek bezichtigen. De aandacht van de Belgische minister gaat voorna melijk uit naar het landbouwkundige onderzoek en de toepassing van de re sultaten in de practijk. Hij zal ook een bezoek brengen aan de instituten voor plantenkundig onderzoek en voor .bewa ring en verwerking van tuinbouwpro ducten, beide in Wageningen gevestigd. Vóór zijn terugkeer naar België zullen de ministers Heger en Mansholt in Den Haag over gemeenschappelijke land bouwproblemen van gedachten wisselen Onder bijzonder grote belangstelling zijn gistermiddag op de Noorderbe graafplaats te Hilversum de stoffelijke resten van de twee Hilversumse slacht offers der autobusramp in Oostenrijk, de 15-jarige Pieter en de 13-jarige Henk Blatt ter aarde besteld. Vele hon derden, onder wie de klassen en lera ren van het Christelijk- en het Nieu we Lyceum waren samengestroomd om de plechtigheid bij te wonen. Vele tien tallen bloemstukken, waaronder kran sen van de Oostenrijkse autoriteiten, werden bij de groeve neergelegd. De beide rectoren der lycea voerden daar het woord. Man in Wi helminakanaal geraakt en verdronken De 26-jarige arbeider A. van Son te Tilburg is gisternacht in het Wilhel- minakanaal geraakt en verdronken. De man is waarschijnlijk door de duis ternis misleid. Hoewel een voorbijgan ger pogingen in het werk stelde de drenkeling te redden, slaagde hij daar in niet. Later in de nacht is het stof felijk overschot omgehaald, die zich aan boord bevonden, gewoon doorgegaan. De jongens vonden in de zeemanshuizen van onze Maasstad gastvrijheid. LENINGEN VOOR ONTWIKKELING VAN SURINAME Officieel wordt medegedeeld, dat de Stichting voor de Ontwikkeling van Machineile Landbouw in Suriname dezer dagen onderhandse langlopende lenin gen heeft geplaatst ten bedrage van 38.min. Ned. Crt., met staatsgaran tie, rentende 414 bestemd voor de sianleg van de eerste 5000 ha, binnen het kader van een groter Nieuw- NicVerie-project. Versterkte meerderheid voor middenpartijen De Italiaanse Kamer van Afgevaar digden heeft momenteel een door de regering ingediend voorstel tot her vorming van het kiesrecht in behande ling. Dit garandeert tweederde van het aantal zetels in het parlement aan die partij of groep van partijen, welke tenminste de helft van het aantal stem men bij de a.s. algemene verkiezingen, het komende voorjaar, op zich ver enigt. Als gevolg hiervan zullen met name de uiterst linkse partijen, maar ook de uiterst rechtse, worden terug gebracht tot fracties van zeer geringe betekenis. De debatten begonnen Maandag, duur den twaalf uur achtereen en werden Dinsdag na een onderbreking van slechts enkele uren voortgezet. De sprekers van de zwaarst getroffen fracties hielden lange redevoeringen ter bestrijding van het voorstel. Alle inzittenden cered Voor Harwich is een vaartuig van de Britse marine met 24 man aan boord in aanvaring gekomen met het Nederlandse passagierschip Prinses Beatrix, dat even te voren de haven had verlaten. Een dichte mist belem merde het uitzicht. Het marinevaar tuig is gezonken. De opvarenden, die door een oorlogsbodem aan land zijn gebracht, zijn gered. Er zijn geen slachtoffers. De Prinses Beatrix liep slechts gerinee schade on en kon haar reis naar Hoek van Holland voortzet ten. Sinds 21 December is geen bericht ontvangen van het Duitse motorschip „Melanie Schulte", dat op weg is van Narvik naar Mobile in de V.S. via de Shetland-eilanden. De op 21 December opgegeven laatste positie was 90 mijl ten Westen van de Hebriden. In October is voor 329 millioen dol lar aan Amerikaanse militaire uitrus ting naar Europa, Azië en Latijns- Amerika verzonden. Dit is een record bedrag. Men verwacht, dat dit peil der verschepingen zal kunnen worden gehandhaafd. In Frankrijk en Enge land zijn Amerikaanse orders geplaatst voor de vervaardiging van jachtvlieg tuigen. Er wordt nog over soortgelijke leveranties onderhandeld met Italië en Nederland. Uit Djakarta wordt gemeld, dat de verschillende afdelingen van de Sobsi acties willen beginnen tegen de Neder landse bedrijven, als represaille tegen de houding van de Nederlandse rege ring inzake de uitwijzing van de heren Go en Sunito en het niet-toelaten van de heren Njoto en Aidit. De afdelingen Surabaja en Semarang hebben zulke acties aangekondigd, zonder 'e vermel den de datum, waarop zij *V:e acties zullen beginnen, of waaruit deze acties zullen bestaan. Wij stellen aan de lezer voor: Realisme met een drang tot ze texpressie r\E POLITIE heeft de inwoners van Rome verboden om dit jaar op oude-jaarsavond oud ser viesgoed uit het raam te gooien, revolvers af te schieten of vuurwerk te ontsteken. Bij vorige ge legenheden waren door deze manifestaties doden en talloze gewonden ge vallen, aldus de politie. P\E Weense socialistische u „Weltpresse" schrijft, dat.de inwoners van Boe dapest de door de Hon gaarse regering georga niseerde „denneboomfees- ten" met Kerstmis geboy cot hebben. Slechts groe pen geüniformeerden be zochten deze feesten in theaters, bioscopen en restaurants. De bevol king vierde het Kerst feest, evenals andere ja ren, in huiselijke kring, aldus het blad. VOLGENS het Sowjet- blad „Komsomolskaja- Prawda" zullen school kinderen in het district Moskou tijdens de win- tervacantie van twee we ken vergaderingen, nieuw jaarsfeesten, film- en toneelvoorstellingen en wedstrijden bijwonen. Zoals elk jaar zullen de leerlingen keryls maken met de helden uit de laatste oorlog, „helden van de socialistische ar beid", Stalinpriiswinnaars bekende geleerden, schrij vers, toneelspelers. en „Stachanof-arbeiders", al dus het blad. De Rotterdamse recherche heeft enige personen aangehouden, onder wie de grossier M. van den B. uit Voorschoten. Allen schijnen te beho ren tot de vaste bezoekers van Haagse speelgelegenheden, die een aantal val se dollars in hun manipulaties betrok ken zouden hebben. Van den B. wordt er van verdacht verscheidene dollar biljetten, waarvan hij wist dat ze vals waren, te hebben uitgegeven. De burgemeester der gemeente Fin sterwolde, de heer H. Tuin, thans fun gerend als regeringscommissaris, heeft het samenscholingsverbod, dat hjj had uitgevaardigd naar aanleiding van wanordelijkheden op 19 December J.I., ingetrokken. Zoals bekend, zijn op 19 Mei demon stranten, die verhoging van steunuit kering eisten, het gemeentehuis van Finsterwolde binnengedrongen. Toen zij, na een uiteenzetting van de heet Tuin, weigerden het gebouw te verla ten, werden zij door de politie verwij derd. De heer Tuin is thans van mening dat op redelijke gronden mag worden aangenomen, dat een herhaling van dit onwettig optreden zich voorshand* niet zal voordoen. Mindanao. het Zuidelijkste grote eiland der Phillippijncn is door 'n zwa re storm geteisterd. Elf personen zijn omgekomen, dertig worden vermist. Rivieren traden buiten haar oevers, waardoor zeshonderd personen dakloos werden. De Britse premier, Winston Chur- chill, heeft zich Dinsdagavond aan boord van de „Queen Mary" begeven voor zijn reis naar de V.S. Beter nog dan door middel van een foto kan men een levend kunstenaar aan zjjn publick voorstellen aan de hand van zijn werker. Zet niet Felix Tim mermans als motto boven zijn roman over Pieter Brueghel: „Zo heb ik u uit uwe werken geroken"? Het is daar om met trots en vreugde, dat wij op de voorpagina van ons Oudejaarsnummer een tekening van de Schoorlse schild en glazenier Thijs Sterk reproduceren. Over de zin van deze voorstelling wordt de lezer elders ingelicht. Hier mogen enkele gegevens omtrent de persoon van de maker een plaats vinden. Thijs Sterk is in 1913 in Ouderkérk aan de Amstel geboren. Hij ond er op de dorpsschool 'n onderwijzer, die hem niet alleen de vereiste „nuttige kundigheden" bijbracht, maar die bo vendicn door zijn welhaast revolution- nair tekenonderwijs de artistieke be gaafdheid van zijn pupil stimuleerde. Meester bleek bovendien een zeer goed amateur-schilder te zijn geweest, die zijn talentvolle leerling na zijn dood zijn schilders- en tekenmaterialen ver maakte. Het was voor Sterk een aan sporing, om de studie ernstig aan te vatten. De tekenares Tiny van Doornik leidde hem op voor de akte tekenen, aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam volgde hij daar na eerst de avond- en later ook de dag- lessen. Een beurs van het Westerwoudt- fonds maakte zulks mogelijk. Sterk stu deerde onder leiding van de professoren Jurres en Campendonk en later in de vrije schilderkunst onder prof. Wolter. Nadien heeft hij zich in de glasschilder kunst verder bekwaamd, o.m. op het atelier van Joep Nicolas. Hem trok namelijk sterk de toege paste beeldende kunst: het scheppen van muurschilderingen en ramen. Dat blijkt ook wel uit de lijst zijner werken: ramen ir. het raadhuis te Amstelveen en dat te Urk, een gevelversiering in ce ramiek in het hoofdgebouw der vis- afslag te IJmuiden. een groot raam en enige muurschilderingen in de r.k. kerk te Nibbixwoud, een groot glasraam in het Zuiderzeemuseum te Enkhuizen om er enkele in onze omgeving te noe men. In 1940 heeft Sterk de Willinck van Collenprijs van de Amsterdamse ver eniging Arti et Amicitiae gewonnen. In De vermogende Amerikaanse finan cier van Russische afkomst Sergei Ru binstein is .opgeroepen zich vandaag vóór 22 uur (Nederlandse tijd) bij de immigratie-autoriteiten van New York te melden, teneinde uit het land gewe zen te worden. De procureur-generaal, McGrannery, bevestigde gisteren een deportatie-or der tegen Rubinstein van Februari. De ze order is onderschreven door de raad van beroep voor de immigratie. Zijn order was gebaseerd op een vonnis van 1947, wegens het ontgaan van de dienst plicht. Rubinstein heeft hiervoor een straf van twee en een half jaar uitge zeten. Sergei Rubinstein, zo tekent Reuter hierbij aan, heeft zich reeds bijna tien jaar tegen deportatie geweerd. In 1938 kwam hij met een in Macao uitgege ven Portugees paspoort uit Canada de Ver. Staten binnen. In 1943 gelastte de immigratiedienst zijn deportatie, op grond van de beschuldiging, dat het Portugese paspoort met behulp van fraude was verkregen. De uitwijzings- order werd echter door de raad van be roep voor de immigratie gesuspendeerd. De Tiber is nabij Perugia in Midden- Italië door de zware regenval buiten haar oevers getreden. Ongeveer drie duizend ha land staat onder water. Ook het water van de Seine is ster* gestegen. Te Parijs is het scheepvaart verkeer stilgelegd. Er dreigen over stromingen. De Marne is bij Saint Mau- rice en Bordeaux buiten haar oevers getreden. Vijfhonderd ha 1 and staat onder water. ln Amsterdam is een actie gaande ten bate van het Emmakinderziekenhu Nijvere handen bakken massa's oliebollen die dan op straat aan de man de vrouw worden gebracht. iS. en verscheidene plaatsen heeft hij reeds geëxposeerd. Hoewel de gebonden kunst hem het sterkst trekt, zoekt hij hierin toch wel degelijk ook naar zelfexpressie. Hij re kent zich tot de realisten onder de schilders, met een sterke drang naar expressie. Er zitten, zoals we hebben kunnen zien, ongetwijfeld expressionis tische trekken in zijn schilderijen, hoe wel in een prent als de thans gepubli ceerde, zeker niet minder decoratieve elementen aan te wijzen zijn. Sterk beschouwt lijn en kleur als middelen, om een emotie over te dra gen. Hierin bevrijdt de schilder zich van de spanningen, die zich in zijn geest ophopen. Wanneer het kunstwerk deze spanningen zuiver voelbaar maakt en dus op de beschouwer kan over dragen, is het geslaagd. Er is dus con tact met een beschouwer nodig. De be vrijding is dan ook pas volledig, wan neer een kunstenaar zich verstaan weet. Daarbij komt nog, dat Sterk zijn werk in aanzienlijke mate ziet als gemeen schapskunst, waarin datgene tot uit drukking wordt gebracht, dat een ge meenschap verbindt en ontroert. De besprekingen te Athene tussen hoge Griekse en Joegoslavische mili tairen zijn gisteren, na vier dagen te hebben geduurd, geëindigd. De Zuid- slavische missie is nog gisteravond naar Belgrado gevlogen. Volgens een officieel communiqué hebben de be sprekingen angetoond, dat er begrip tussen beide landen bestaat aangaande hun gemeenschappelijke vraagstukken inzake de landsverdediging. Grieken land en Joegoslavië zullen krachtig streven naar oplossing van de proble men, waarvoor zij zich gesteld zien. De Britse Labourpartij zal volgende week een nieuw economisch program ter bestudering indienen bij de Britse vakbondsleiders. In het nieuwe plan worden méér naastingen en verdere ontwikkeling van de staatsinmenging voorgesteld. Er zijn commissies inge steld voor het bestuderen van de naas ting van de vliegtuig- en zware ma chine-industrie, de fabrieken voor tex tielnijverheid, de chemische industrie en de scheepsbouw. Onder de laatste Labourregering wer den de spoorwegen, de kolenmijnen, het wegvervoer, de staal- en gasfabrie ken en de electrische centralen genatio naliseerd. Dit is deels reeds door de huidige regering ongedaan gemaakt. De Paus heeft gisteren in een zend brief de „communistische vervolging in Oosteuropese landen" krachtig veroor deeld Zijn schrijven, dat was gericht aan de geestelijkheid van de Oosterse kerken in gemeenschap met Rome, gispte in het bijzonder vervolging van katholieken van de Oosterse rite in Bulgarije, Oekraine en Roemenië. Onlangs zijn in deze landen weer vier geestelijken ter dood veroordeeld. De Paus voegde er aan toe. dat „enige troost" schuilt in de wetenschap, dat diegenen, die in deze landen lijden .standvastig'blijven in hun geloof", hetgeen de „bewondering van elk op recht mens wekt. Deze heroische stand vastigheid" is onweerlegbaar het voor teken van de zekerste overwinning in de toekomst. Het Zuid-Slavische Rode Kruis heeft verzocht crm de repatriëring van onge veer duizend Zuid-Slavische kinderen, die in de oorlog naar het buitenland werden gebracht. Volgens de gegevens v?m deze organisatie bevinden 490 van deze kinderen zich in West-Duitsland, 270 in Oostenrijk, 56 in Italië, 6 in Triëst 4 in België, 4 in Frankrijk, 4 in Australië en 1 in Zwitserland. Voorts zouden zich enige honderden kinderen in de Sowjet-Unie en andere communistische landen bevinden. Tsjang Kai Sjek heeft alle Chinese officieren, die zich buiten Formosa be vinden en vroeger onder zijn bevel hebr ben gestaan, ontslagen. Zij zullen op de lijsten der officieren worden opge nomen, wanneer blijkt, dat zij deelne men aan de guerilla tegen de Chinese communisten of de nationalisten op andere wijze bijstaan. Onder de ontsla genen is de huidige nationalistische premier, generaal Tsjen Tsjeng. De Vietnamese minister van defen sie, Nghiem Van Tri, is afgetreden, omdat er tussen Bao Dai en hem een geschil was ontstaan over de opbouw 1 van het leger. De minister zou onte vreden zijn over de rol, die de staf chef, een zoon van de premier, zou spelen. Der afgetreden minister is de tweede, die uit het acht maanden oude kabinet is getreden. DIENSTTIJD AMERIKANEN IN HET VERRE OOSTEN. Met ingang ven Januari zullen Ame rikaanse so.datcn in het Verre Oosten, die geen dienst doen aan het front in i Korea, 40 i.p.v. 38 maanden dienst ach ter de rug moeten hebben alvorens zij in aanmerking komen voor repatriëring. FUSIE TUSSEN AFL EN CIO? Meany, de voorzitter van de Ameri kaanse vakbond AFL, heeft verklaard, dat hij te Washington besprekingen met Reuther, de voorzitter van de CIO, zal I voeren over de mogelijkheid van een fusie van beide Amerikaanse vakboa- den.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 11