Vragen staat vrij Daar ging de liefde Suikerballet van 15 auto's op de Rijksweg Amsterdam-Den Haag Strijd over namen genaturaliseerden Opdrachtgever moet betalen Kinderbijslag en alimentatie Belangrijk Smartegeld Noodwet Glasverzekering Verkeer moest worden omgeleid DAVIS CUP WEER NAAR AUSTRALIË '"."."Sïwt™»" Korte vergadering van de Eerste Kamer Zes jaar voor daders van inbraak te Halfweg Brabants Kamerkoor brengt Haydns „Orfeo ed Euridice" Waarom zij levenslang kregen Het Radioprogramma door Mary Burchell £uiUtl te.ru naai Wereldraad van Kerken in Lucknow bijeen Gees'eliik l even Beroepingswerk gén én van onze lezers die nog al wat nulzen heeft, werd dezer dagen voor een verrassing geplaatst. Er werd hem een kwitantie aangebo den, groot f 200 en nog wat, voor reparaties aan een schuur verricht, i. cjlfenaar wist eenvoudig van niets. Toen bleek het volgende. De schuur was aangereden. De huur der van die schuur had de aanrii- «r gesproken en die gaf opdracht tot herstel. Toen de timmerman met de kwitantie verscheen, stuurde hU hem naar de eigenaar met de bood schap: laat h\j maar betalen, ik re ken met hem af. Maar de eigenaar wist nog niet eens dat er met zijn verhuurde schuur iets gebeurd was! Of hy nu betalen moet? Welnee, U gaf geen opdracht tot dit herstel. De man, die de opdracht er toe gaf, moet betalen. MOG altijd zijn er gescheiden va ders, die een volkomen misvat ting hebben over het wezen van de kinderbijslag. Deze week kreeg Mentor daar wel een sterk staaltje van onder ogen. Daar zou om te lachen zijn dis het niet zo treurig was. Je vraagt je alleen af, waar om zo'n man ooit getrouwd is. Hij was, ziet U, gescheiden. Met een andere vrouw meegegaan, omdat de drukte thuis met de vijf kleine kin deren hem hinderde. En omdat deze man vrijwel niets verdiende, werd hij veroordeeld tot een alimentatie van f 10.— per week. Nu is hij o zo boos. Want hij, zo zegt de man heus, is toch de vader en heeft toch zekei recht op die bijslag, want hij brengt toch ook voor die kinderen op. Die bijslag zal zo'n f 15.per week zijn. Dat is meer dan f 10.—. Hij is dan meteen van die f 10.— af en kan er nog wat aan overhouden. Vandaar dat hij zich plotseling herinnert, vader te zijn. Zijn geheugen zal ver moedelijk ook later weer gaan wer ken, als de kinderen groot zijn en goed verdienen. Want dan kan hij hen aanspreken voor alimentatie. Verder mag de moeder alléén de kinderen groot brengen. Het is maar gelukkig dat die vlie ger in het eerste geval niet opgaat. Het is jammer dat die vader niet anders kan worden aangepakt. En fin, de bijslag krijgt de moeder. Omdat die bijslag niet in het leven is geroepen voor weggelopen vaders, maar voor de kinderen. Rare her- senkronkels hebben sommige men sen toch. ae werKelijk geleden schade, na tuurlijke schade, zouden we kun nen zeggen Nooit voor onstoffelijke schade. Dat zou, ais het wel zo was, in feite een onafzienbare bron van narigheden gaan vormen. Terwijl we onze gerechtelijke macht wel zouden kunnen uitbreiden als we dit allemaal mogelijk maakten. k/JENTOR krijgt nog al eens Vra gen over bijzonderheden inzake smartegeld of hoe men het noemen wil. Vrager bedoelt dan: mag ik ook leis vragen als tegenhanger voor de geleden pijn of het schoonheidsver lies door littekens e.d. Dus bij een ongeval bijvoorbeeld, of na een vechtpartij. Ja in Amerika is zo iets heel gewoon en dan gaat het vaak om bedragen die niet voor de poes zijn. Denk maar eens aan verschil lende door filmsterren gevoerde processen. Maar in ons land kennen we dat gelukkig niet. U kunt bij een ongeval alleen vergoeding eisen van pEEDS in de grijze oudheid deed het volgende gezegde opgeld: De zeeman vertelt van zijn stormen, de landman van zijn stieren, de soldaat telt zijn wonden en de herder zijn schapen. Men bedoelde hiermee: ieder vindt het zijne het belang rijkst. Hiermee moet u altijd reke ning houden in familie- en visite- gesprekken. Dat deed u niet, van daar die verwijdering „om een klei nigheid". Want die kleinigheid was juist voor een ander helemaal geen kleinigheid, maar zeer gewichtig. Het is beter te luisteren, tenzij men spreekt over niet persoonlijke ge vallen. Hoe bekrompener een mens is, hoe gewichtiger hij zal doen over allerlei onbenullige dingen. U moet zo iemand dat gunnen en u zelf daar boven plaatsen. P EN LEZER vraagt of de uitkering van de Noodwet-Drees t.z.t. van de erven kan worden terug gevor derd. Nee, die wordt nooit terug ge vorderd, tenzij blijkt, dat vermogen verzwegen werd. De tweede vraag is of die uitkering de alimentatie plicht opheft. Nee, ook dat niet. Want als de financiële toestand van de kinderen goed is, zullen ze naast ONZE lezers kunnen kos teloos antwoord krij gen op vragen en moeilijkheden, bijvoorbeeld over: juridische aangelegen heden woning-kwesties, hu welijksmoeilijkheden, opvoe dingszorgen, sociale verzeke ringswetten, assurantiezaken, persoonlijke geestelijke moei lijkheden, enz. U schrijft dan de redactie en vermeldt links op de enveloppe: Mentor, Desgewenst krijgt U persoon lij k antwoord en wordt Uw brief niet in de krant behan deld. Alles wordt strikt ver trouwelijk afgedaan. de uitkering van de Noodwet wel degelijk moeten bijbetalen. De der de vraag is dan of het feit, dat de kinderen ruimschoots in staat zijn hun ouders te onderhouden, die ouders wel recht geeft op de Nood wet-uitkering. Hierop kan het ant woord „ja" zijn. Al wat de kinde ren doen of kunnen doen, blijft bui ten beschouwing, wat de Noodwet uitkering betreft. LIET is onjuist, te menen, dat de eigenaar altijd aansprakelijk is voor de ruiten in de gevel. Dit hangt o.m. samen met het huurcontract, maar meestal is de huurder zelf aan sprakelijk. Bij de brief van de eige naar, dat hij de vrijwillig gesloten glasverzekering niet langer hand haaft en dat u zelf zult moeten ver zekeren of het risico zelf dragen, zult u zich dienen neer te leggen. Gelijk wij gisteren reeds meldden, heeft een lichte nachtvorst, die in de morgenuren de wegen hier en daar spiegelglad maakte, een groot aantal slachtoffers gemaakt. In de Zaandamse Havenstraat slipte een 54-jarige wiel- rijdster, toen ze voor een naderende vrachtauto moest uitwijken. Ze viel met haar hoofd tegen de wagen en overleed kort daarna. Eveneens te Zaandam schoof een militaire vracht auto met manschappen tegen een auto bus van de lijndienst Zaandam-Krom- menie. Hoewel beide voertuigen een groot aantal personen vervoerden, liep niemand verwondingen op. Op de Rijksweg Amsterdam-Den Haag kwamen vijftien auto's in een schier onontwarbare „knoop" te zitten, zulks als gevolg van de gladde weg. Het verkeer moest zelfs over de berm geleid worden. Persoonijke ongevallen deden zich gelukkig niet voor. De gecompliceerde botsing was het gevolg van een kleine oorzaak. Een be stelauto moest plotseling stoppen voor een andere auto, die midden op de weg stond. De bestelwagen slipte bij het remmen en kwam dwars over de weg te staan. De eerste auto reed daar op weg. doch de file voertuigen, die achter de bestelwagen kwam, wroette zichzelf in de onmogelijkste standen om de bestelwagen heen, tot de chauf feurs ha rt zelf niet meer wisten wat nu links en wat rechts was. Een vrachtwagen, zwaar beladen met ba len suiker, sloeg om, daarbij de weg het aanzien van een sneeuwlandschap gevend. Een tankwagen, geladen met olie, duikelde in de berm met een ge broken achteras, en de chaos werd nog DE STAND IS REEDS 3-0 De strijd om de Davis Cup is beslist. In het dubbelspel behaalden de Austra liërs Sedgman en McGregor een vier sets overwining op Seixas—Trabert, waarmee de stand in de challenge round thans 3—0 is voor de bekerhouders. In het gunstigste geval kan Amerika deze achterstand tot 3-2 terug brengen, maar het Is niet waarschijnlijk dat zU de twee laatste enkelspelen op hun naam zullen brengen. Trabert, die na het enkelspel van ae eerste dag tegen McGregor onwel werd en zelfs medische hulp nodig had, voel de zich op de ochtend van het dubbel- spel volkomen fit met het gevolg, dat nij door de Amerikaanse non playing cap- tain werd opgesteld. A Reeds in de eerste sets bleken «te Australiërs een veel beter sluitende combinatie te vormen dan het Ameri kaanse paar. Om beurten oplopend naar het net joegen Sedgman en z'Jn partn^ de ene volley na de andere langs de Amerikanen of tussen hen d°or- Y °i«t op de drives van Trabert, die er niet in slaagde de nodige vaart ini zijn spel te leggen, retourneerde Sedgman vaak scorend. Ook in de tweede setware de Australiërs heer en meerter met de volley als hun sterkste troef. Sedg man had behalve zijn sterk volleren nog een machtig wapen. Dat was z n eerste service, die. vaker houd. enkelspel tegen Seixas, nara en baar langs Seixas en "upt spel. Een volkomen ommekeer in het P beeld bracht de derde set. die met o door de Amerikanen werd gewonnen- Ineens sloJgen zij door de servic Sedgman heen en met zware netPre8S werden de Australiërs naar debw* lijn gedrongen, van waaruit zij ta fouten maakten. Vooral h t -P egn bedrnSifk ""peil ^n "in de zesde game verre voordeel, dst zij o Tnt 6—3, 6—4, 1—8. 8—3. De Haarlemse rechtbank heeft giste- ren de twee Amsterdammers, die in de Kerstnacht van 1951 hebben ingebroken gecompleteerd door een tiental andere in de Coöperatieve Boerenleenbank te wagens, dat al naar het uitkwam de balen suiker op de weg, of eikaars flanken als stootkussens gebruikte Na vele uren van hard werken, waar bij de hulp van kraanwagens werd in geroepen, kon de weg vrijgegeven worden. Ook op de Rijksweg tussen Krab- bendijke en Kruiningen reden tenge volge van de mist en de gladheid van de weg zes auto's op elkaar, waarbij twee personen werden gewond. De materiële schade was niet gering. De Eerste Kamer behandelde giste ren een groot aantal kleinere wetsont werpen. Slechts enkele van deze ont- werpou gaven tot enige discussie aan leiding, onder andere dat over een na dere regeling van de pensioenen van de Tweede Kamerleden Na 'n kort staats rechtelijk debat tussen mr. Sassen (KVP), prof. Molenaar (VVD) en mi nister Beel werd het met 42 stemmen voor en geen tegen aangenomen; deze stemming was noodzakelijk, daar de grondwet in deze tenminste 34 voor stemmen vereist. Ook de kwestie van de vernederland sing van onuitsprekelijke namen van personen, die worden genaturaliseerd lokte een woordenwisseling uit; ditmaal tussen de heren Cammelbeeck (P. v. d. A.), Wendelaar .(V.V.D.) en minister Donker. Het betreffende wetsontwerp werd evenals de vrijwel alle overige ontwerpen zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Een uitzondering vormde het voorstel tot wijziging van de noodwet kinderbijslag voor kleine zelfstandigen- 27 tegen 10. De V.V.D. en de A.R. verklaarden zich op uiteen lopende gronden tegen. Tenslotte vestigde de voorzitter van de Eerste Kaïmer, mr. J. A. Jonkman, de aandacht der leden op de verster king van de positie van de Kamer als gevolg van de veranderingen in onze buitenlandse betrekkingen. Hij drong er op aan zich hier nader over te be zinnen. van it/oi ucuuvil lllficui«JfYCIl in de Coöperatieve Boerenleenbank te Ruigoord nabij Halfweg en daarbij een brandkast forceerden, waaruit zij een bedrag van bijna f 50.000 meenamen, tot zes jaar gevangenis veroordeeld. Het zjjn de 73-jarige G. J. en de 58- jarige A. J. C. van B. De officier van justitie had tegen ieder van hen 5 jaar geëist. Het Brabants Kamerkoor heeft voor Nederland het eerste uitvoeringsrecht verkregen van de in 1950 ontdekte grote opera van Jozef Haydn „Orfeo ed Euri dice". De première hiervan zal worden ge geven in het Bossche Casino onder lei ding van Frans van Amelsvoort op Vrijdag 23 Januari. Als solisten zullen o.a. optreden Frans Vroons. Corry Bijs ter, Leen Combe, Nelly Smit en Carel Willink. Wat betreft de feiten, waar voor de zeven ontsnapte oor logsmisdadigers waren veroor deeld, is ons uit verschillende gegevens het volgende gebleken: W. VAN DER NEUT, die be waker is geweest in het kamp Amersfoort, werd door het bij zander gerechtshof tp Utrecht tot de doodstraf veroordeeld we gens gruwelijke mishandelingen. Samen met enkele andere be wakers had hij de gevangenen kniebuigingen laten maken, tot zij er bij neervielen, waarna de bewakers met hun gespijkerde laarzen over hun slachtoffers heenliepen Voorts had hij vol gens de tenlastelegging de baard van Joodse gevangenen uitge rukt en brandende sigaretten op hun lichamen uitgedoofd. Zijn beroep tegen de doodstraf werd verworpen door de raad van cas satie. Op 7 Juli 1950 werd hem gratie verleend, uiaorby de dood straf werd gewijzigd in levens lange gevangenisstraf. W. A. POLAK was door het Amsterdamse Bijzondere Ge rechtshof eveneens tot de dood straf veroordeeld, welke straf be vestigd werd door de raad van cassatie. Polak is lid geweest van de „Waffen-SS" en heeft deelge nomen aan Silbertanne-moorden op inwoners van Apeldoorn, Arnhem en de Beemster. Bij gra- tiebesluit van 18 November 1949 werd de doodstraf veranderd in levenslange gevangenisstraf. K. F. FABER heeft deel uitge maakt van een executiepeloton in Westerbork in October 1944. Ook bij een aantal andere execu ties is hij aanwezig geweest. Evenals zijn broer P. J. Faber, aan wie de doodstraf is voltrok ken op 10 Juli 1948, maakte hij deel uit van de S. D. te Gronin gen. Ook K. C. Faber was aan vankelijk ter dood veroordeeld door de Groninger kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuw arden, maar de raad van cassa tie veranderde dit vonnis in le venslange gevangenisstraf. ANTOINE TOUSEUL en HER- BE RTÜS BIKKER, resp. uit Bre da en Alblasserdam, zijn in 1949 door het Bijzondere Gerechtshof te Arnhem tot de doodstraf ver oordeeld. Touseul was bij de „Waffen-SS" en is lid van de SD geweest. Hij heeft meege werkt aan tal van arrestaties. Ve le der gearresteerden vonden la ter de dood. In Putten en vele andere plaatsen in Gelderland heeft hij vele personen mishan delingen toegediend. Bikker was eveneens lid van.de „Waffen-SS". Ook hij pleegde vele mishande lingen en verrichtte arrestaties. Op zeer vele plaatsen in ons land heeft Bikker dood en verderf ge zaaid. Door de raad. van cassatie werd het vonnis van beiden op 7 December 1949 veranderd »n levenslang. SANDER BORGERS heeft in 1944 medegewerkt aan Silber- tannemoorden in Purmerend en Groningen. Hiervoor was hij ver oordeeld tot levenslange gevan genisstraf. De procureur-fiscaal bij de bijz. raad van cassatie con cludeerden tot 12 jaar met aftrek, Op 31 Januari 1951 verwierp de raad het beroep van Borgers. J. DE JONGE is door het Am sterdamse Bijzondere Gerechts hof veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens gepleeg de mishandelingen in het kamp „Erica" te Ommen. Ook hij had vele landgenoten gearresteerd.. De raad van cassatie bevestigde het vonnis van het Bijzondere Gerechtshof, f Pim, Pam en Pom in het luchtruim 11. „Nu, hoe is het?" vroeg de punt muts dreigend. „Krijgen we nog iets te horen of niet? Anders zullen we je wel dwingen om te spreken". „U kunt net zo lang dwingen als U wilt", riep Pim vastberaden. „Maar ik zal toch niets zeggen. Ik weet helemaal niet, waar de baron zijn geld verborgen heeft en. als ik het wist, dan zei ik het nog niet" ,Ach wat, die oude duitendief. Hij heeft toch al zün geld maar opgepot!" De punmuts liep driftig in de kamer heen en weer. Maar dat werd Pim torh te bar. „Dat zou ik zo hard maar niet zeggen. Hebt u niet gehoed, dat baron Van Pottum de laatste tijd heel veel goeds met zijn geld heeft gedaan? En ik betwijfel, of U dat zou doen, wanneer U dat geld in handen kreeg^. „Zo, kleine heethoofd. Jij durft heel wat te zeggen", bromde de puntmuts. „Maar we zullen je wel even afkoelen en.... es kijken wat je dan te zeggen hebt". Meteen liep hij naar de tafel toe en pakte er een grote spuitwaterfles af. Snel liep hij op Pim toe, terwijl hü de spuit op diens crpz'fht pe-ioht hield. Vóórdat de verbaasde Pim begreep wat de puntmuts va-> nlan was. hno hij een grote straal spuitwater over zijn hoofd gekregen". „H'm lekker spuit water", riep hij. „Maar ik houd toen meer van Coca Cola". Verbeeldde hij het zich, of hoorde hij werkelijk een zacht gegrinnik van de andere punt muts? DONDERDAG 1 JANUARI HILVERSUM I, 402 m.: 8.00—24 00 AVRO. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koor en orgel. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram.- muziek. 10.20 „Uit het Bedrijfsleven". 10.30 Volkszang. 11.00 Amusementsmuziek. 12.00 Groeten van Zeevarenden en gramofoon- muziek. 12.25 „In t spionnetje". 12.30 Amusementsmuziek. 13.00 Nieuws en weerberichten. 13.05 Mededelingen en gram-muziek. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 „Een beetje philosophie over het vliegen", causerie. 14.15 Disco-causerie. 15.00 Voor de zieken. 15.30 Gram.muziek. 15.85 Voor de padvinders. 16.00 Radio Philharmonisch Orkest en solist. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Gram.muziek. 17.45 Sportrevue. 18.00 Nieuws. 18.15 Rege ringsuitzending: Prof. Dr. K. A. H. Hid- ding: „Javanen en de Javaanse tijdreke ning". 18.30 Gram.muziek en groeten van zeevarenden. 19.10 Gesproken brief uit Londen. 19.15 Klassieke muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Amusementsmuziek (In de pauze: Hammondorgelspel.) 20.50 Terug blik op de dertiger jaren. 21.15 Geva rieerde muziek. 21.40 Zang. 22.00 Dans muziek. 23.00 Nieuws HILVERSUM II. 298 m.: 8.00 NCRV, 8.30 IKOR, 9.30 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.30 Nieuwjaarswensen. 9.00 Causerieën. 9.30 Nieuws. 9.40 Gram.muziek. 9.55 Hoogmis. 11.30 Gram-muziek. 11.40 Strijkorkest en soliste. 12.30 Kerstliederen. 12.50 Gram., muziek. 12.55 Zonnewijzer. 18.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.10 Lunchconcert. 13.45 Oude Kerstliederen. 14.00 Mari nierskapel. 14.30 Emigranten-samenkomst 15.30 Gram.muziek. 15.35 Kamermuziek. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Salonorkest. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram.muziek. 17.40 Voordracht. 18.00 Kamermuziek. 18.35 „Op de stelling", 18.45 Gram.muziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Levens vragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Gram.muziek. 20.00 Ra diokrant. 20.20 Radio Philharmonisch Or kest en solisten. 21.25 Lichte muziek. 21.45 „Vragen aan voorbijgangers". 22.15 Gra- mofoonmuziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. VRIJDAG 2 JANUARI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10 00 VPRO. 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO. 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.13 Gram-muziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram.muziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Gram.muziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Gram.muziek. 10.50 Radio feuilleton. 11.10 Vocaal Dubbelkwartet. 11.25 Orgel en zang. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram.muziek. 13.20 Dansmuziek. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Orgelconcert 14.50 Voordracht met muziek. 15.10 Motetten. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Gram.muziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Orgelspel. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 „Denk om de bocht". 19.00 Kinderkoor. 19.15 „Het volle pond", causerie. 19.30 „Vreugde en verdriet", V. 4). Hij had haar die eerste dag van het hoofd tot de voeten opgenomen met dat tikje ongeduld waarin steeds lichte spot verscholen lag en gezegd: Wel juffrouw Arning, ik wil u wel bekennen, dat ik niet gesteld ben op uw aanwezigheid hier, maar uw vader heeft me overreed. Ik vrees dat u niet meer zult zijn dan een decoratieve nietsnut, en daarvoor hebben we hier geen plaats. Ik hoop dat u uw best zult doen te bewijzen, dat ik ongelijk heb. Anders zal ik de volgende keer uw vader moeten overreden". Terwijl ze zich afvroeg wat ze hier in vredesnaam op moest antwoorden, draaide hij zich om en liep weg en tot op de dag van vandaag was ze er nog niet in geslaagd een passend antwoord te bedenken - dat wil zeggen in woor den Metterdaad had ze plezier In hem Iedere dag opnieuw In het ongelijk t» stellen door harder en conscien- tfeuzer te werken dan een van de andere assistenten in het Lab. Hope was niet dom, en ze dacht wel eens dat dat misschien juist z jn bedoe ling was geweest. Ze haatte het denk beeld dat ze gedwongen werd iets te doen dat Errol Tamberley wenste - maar ze ging voort nut hard werken, al was het slechts ter wille van haar eigen zelfrespect. Wanneer ze met Richard trouwde zou ze waarschijnlijk haar werk aan 't Lab voortzetten, voorlopig tenminste, maar het zou toch een prettig idee zijn dat ze dan een onafhankelijk getrouwde vrouw was, en op elk gewenst ogenblik Errol Tamberley en zijn laboratorium de rug kon toedraaien, want practisch zou het hem toebehoren nu haar vader dood was. Toen ze dit weinig aangename punt in haar gedachten had bereikt, ging de deurbel en onderbrak haar gepeinzen. Hope wierp een blik op de klok en zag dat het nog te vroeg was voor de thuiskomst van de kinderen. Het was mogelijk dat Richard iets eerder weg had kunnen komen. Ze liep snel naar de deur en opende die en de uitroep van blijdschap, haar plotselinge blos en de schittering van haar ogen zouden de meest onverschillige toeschouwer on middellijk hebben verteld dat daar de man stond die ze het liefst op de wereld zag. „O, Richard, wat dol dat je zo vroeg weg kon!" „Liefste melske, die lof komt mij niet toe". De lange knappe man volgde haar naar de zitkamer en kuste haar lachend. „Ik gun het hem nauwelijks, maar je moet de ouwe Browning danken dat ik zo vroeg weg kon". „O, dat doet er niet toe", verklaarde Hope. „Het belangrijkste is dat je er bent. De kinderen zullen het eerste half uur nog niet thuis zijn. Zal ik je thee geven?" „Neen". Richard stak glimlachend zijn hand uit en trok haar naast zich op de leuning van zjjn stoel. „Blijf hier en laat ik je eens bekijken. Dat is beter dan thee. Vertel me eens wat je hebt uitgevoerd vandaag". „Niet veel bijzonders. Ik had een dag vrij, weet je, en nam de kinderen mee naar de tandarts vanmorgen gewoon voor contróle. Vérder was er niets bij zonders gelukkig, maar dat moet elke vacantle gebeuren en Bridget beweert dat ze niet van haar vacantie kan genie ten vóór dat achter de rug is. Daarna zijn ze met een oudere jongen van To- ny's school naar de Dierentuin gegaan en ik had Enid Felden op de thee. We zijn samen op school geweest en heb ben altijd contact gehouden", „Weet ze van ons?" „Neen. Ze kwam speciaal om te zeg gen hoe ze het vond van moeder en pappie. Ze heeft hen allebei gekend. We praatten voornamelijk over hen. Ik heb er wel over gedacht het haar te vertellen, maar ik vond het toch beter daarmee te wachten tot lk meneer Tam berley heb gesproken en alles voor de toekomst gerégeld en „Moet Tamberley onze toekomst re gelen?" Richard glimlachte, maar zijn stem klonk droog. „Neen, natuurlijk niet) Maar ik dacht.,.." „Ja, dat weet ik wel. Ik plaag je maar een beetje. Vertel verder van je vriendin, Enid „O, er valt niet veel over haar te vertellen. Ze is erg hfurtelijk en aardig. Ze scheen te denken, dat uhet voor naamste van alles was dat we geen geldgebrek hadden". „Dat Is ook erg belangrijk, dat ver zeker ik je". „O, jai natuurlijk, maar het is niet het allervoornaamste Richard". Hij wierp zijn hoofd achterover en grinnikte haar toe zonder iets te zeg gen en ze bedacht voor de zoveelste keer hoe aantrekkelijk die lichtgrijze ogen in zijn verbrand gezicht waren en hoeveel ze hield van de enigszins slordige wijze waarop zijn bruine haar over zijn voorhoofd viel. En wanneer Richard glimlachte wist je direct dat hij alles van levenskunst afwist en dat het heel gemakkelijk web om hard te werken en enthousiast te zijn, maar toch je charme en gevoel voor propor ties en gracieuze stijl in het leven te bewaren. „Richard, waarom lach je me uit wanneer ik zeg dat geld niet het aller voornaamste is?" riep ze half veront waardigd en half-geamuseerd uit. „Omdat ik het kostelijk vind te ho ren hoe weinig wereldwijs je bent niet tegenstaande je gezond verstand", ver zekerde hij haar. „Wacht maar eens tot je geldgebrek hebt, dan zul je wel an ders praten". „Dat zei Enid ook", gaf ze glim lachend toe. „Hin, hm, onze vriendin Enid lijkt me een meisje met een gezonde kijk op het leven" „Bedoel je dat mij dat ontbreekt?" „Nee, lieveling dat bedoel ik hele maal niet. Hoe zou jij iets kunnen we ten van dingen, die je nooit hebt on dervonden? Maar je moet zo'n ouwe materialist als ik ben toestaan te glim lachen wanne» r je van een zuivet theo retisch standpunt uit praat over goed of slecht bij kas zijn". „Ricliard, je bent geen ouwe materia list!" tWordt vervolgd) VIVALDl-BACH-TELEMANN. Van Bach's tijdgenoot Vivaldi horen we een Concert, evenals van Telemann. „Concert" is hier bedoeld als een ontmoeting van elkaar tegenspelende groepen van instrumenten. Hoofdschotel is Bach's cantate voor sopraan en bas met een kleine groep van blazers en strijkers als begelei ding „Tritt auf die Glaubensbahn", oorspronkelijk geschreven voor dn Zondag na Kerstmis. Het is zowel een terugblik naar Kerstmis als een blik vooruit, het nieuwe (kerkelijke) jaar in. (Donderdag 19.15 over Hilversum 1, 402 m.t en naar THE RAKE'S PRO- GRESS, (de bekering van de schelm) een opera van de Frans- Russische componist Igor Stra- winsky (Vrijdag 20.40 over Third Programme, 464 m.) causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Zang en plano. 20.30 Benelux. 20.40 „Aanpas sing". causerie. 21.00 Operettemuziek. 21.30 Cabaret. 22 00 Buitenlands week overzicht 22.15 Dansmuziek. 22 40 „Van daag", causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. HILVERSUM n. 298 m.: 7.00-24 00 KRO. 7.00 Nieuws 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.30 Oude madrigalen. 7.45 Mor gengebed en Liturgische kalender. 800 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoon- inuziek. 9.00 Voor de hulsvrouw 9 35 Strijkkwartet. 10.05 Promenade-Orkest en solist. 10.30 Zangvereniging, harmonie orkest en solisten. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Amusementsmuziek. 12.30 Land- en Tuin- bouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Ka tholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Pianoduo, 13.45 Voor de vrouw. 14 00 Kamermuziek. 14.45 Gram.muziek. 15 30 Pianotrio. 16.00 Voor de zieken. 17 00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17 35 Metropole-Orkest. 18 00 Marine-overzicht 1952. 18.10 Instrumentaal Octet en solist. 18.30 Lichte muziek. 1852 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Reguitz.: Verklaring en Toelichting. 19.30 Gram muziek. 20 25 De gewone man zegt er T zijne van. 20 30 Omroeporkest en solist 21.20 „Een nieuwe hoed", causerie. 21.35 Kamerokest. koor en solisten. 22.00 „Om de toekomst van Nederland", klankbeeld 22 20 Gramofoon- muziek. 22.25 Sport. 22.35 Gram.muziek. 22.45 „Ik geloof in ene. heilige. Katho lieke kerk", causerie. 23 00 Nieuws. Experimenteel Televisieprogramma vaa de KRO. 20 1521.45: „Amahl en de nachtelijke bezoekers", televisie-opera. Van 31 December tot 9 Januari zal in Lucknow (Noord-India) de vergade ring van het centrale comité van de Wereldraad der Kerken worden ge houden. Het bestaat normaliter uit ne gentig leden, maar het aantal deelne mers aan deze conferentie zal waar schijnlijk grcrter worden, daar Azia tische kerken hebben verzocht, Wfar* nemers te mogen zenden. De Aziatische toestanden oo kerke lijk gebied zullen de bijzondere aan dacht hebben. Het voornaamste agenda punt zal echter zijn de voorbe-eH:og van de tweede assemblée van de We reldraad, die in Augustus 1S54 fn Evaston (V.S.) zal worden gehouden. Verder is er o.m. nog een voorstel van de Remonstrantse Broederschap, om de b-'sisformule van de Rrad te verande ren WED. HERV. KERK: Beroepen te Eemnes—Boffen: W de Bruyn te IJsselmniden. Baroenen te Lage Vtiursche: W. Vroeeind°Wov te Bleiswijk. Beroepen te Neerlans broek: J. C. Terlouw te Otterloo BeroenbaarHteliing: F N M Nijgen vicaris te Delft. Westplantsoen 108' stelt zieb beroonhanr GF.REF. KERKEN; Tweetal te Amsterdam fwtlk 5V T. H van Andel te Vlaardinpen en J H. Mulder te Voorburg Bedankt voor Andijk (vacature H R OoeneveltD H van Bentbem te Holwerd. GER. KERKEN fond. art 31 KOI: Beroepen te Mlddelstnnr H Behoife te Nieuwlencen - Bodanlr» wr Ro zenburg: M Bruin te Rrvrrvns— Santpoort Bedankt voor K->*wijk— Valkenburg- K. J Kanfejn te Miikprfc Bedankt voor Rotterdam—Charlots: T< Drost te Veendana GWR GE PT gfPg EN: Beroepen te Haarlem.rv,n»rum: m F Lamain te Rotfprdnprj.^pj,^ GEREF OEN'i-FNTEW Bedankt voor Rilland Bath: O. Zwe- rug te Middelharnis.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 13