Jacht op de oorlogsmisdadigers in Duitsland nu centraal geregeld Eerste Europese grondwet nadert haar voltooiing W. Churchill in New York Weldra beslissing t a. v. Bikker Een grapje op de Queen Mary'' Brits (Navo-) admiraal op bezoek in ons land Kaasexpress van A'dam-Aikmaar Mayer aanvaardt opdracht Conflict tussen ziekenfondsen en enkele specialisten De ontslagaanvrage van kolonel Bambang Sugeng afgewezen Regeringen hebben laatste woord Dinsdag 6 Januari 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaar8anS No. 11610 Dagblad voor Dan HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Was Polak Vrijdag in Gelderland Prinses Margriet won 10e prijs in skiwedstrijd Konrad Adenauer 77 jaar Koud weer met kans op sneeuw WEERBERICHT Uitstel van executie voor de Rosenbergs? VLIEGRAMP EISTE ZEVEN EN TWINTIG DODEN Perscensuur in Egyple DEZE ZOVER: KAMER V. KOOPHANDEL TE ALKMAAR 100 JAAR Birma zegt defensieverdrag met Engeland op Sjahrir naar Rangoon Laatste tocht van Kon. Alexandrina Regering overweegt de nodige maatregelen Zal Makassar Sadikin wel aanvaarden Onfwerp dat nog vele mogelijkheden opent W. Duitsland kan nog niet zonder directe dollarhulp Na de reis in de cel Directie: BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN; Advertenties; 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 OPSPORING van de uit de gevangenis in Breda ontsnapte oorlogsmisdadi gers wordt thans in West-Duitsland geleid door de federale politie, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken te Bonn gisteren verklaard tegenover een correspondent van het A.N.P. Tot dusverre was van de federale politie slechts een verzoek aan de politie-autoriteiten van de verschillende staten van West-Duitsland uitgegaan om een onderzoek naar de voortvluchtigen te beginnen, doch dit werd in alle negen staten zelfstandig gevoerd. De politionele bevoegdheden zijn in Duitsland n.L aan de besturen der staten voorbehouden. Slechts in zeer bijzondere gevallen biedt de federale grondwet gelegenheid om het gehele opsporingswerk centraal te regelen. Dit ls de eerste keer, dat de Duitse autoriteiten tot centralisatie van het onderzoek hebben besloten sedert enkele maanden geleden de opsporing naar de daders van de aanslag op Adenauer begon. Tot dusverre is van de zes nog voort vluchtige veroordeelden geen spoor gevonden. In een der eerstvolgende dagen zal worden beslist of de in Hagen gegrepen Bikker als ongewenst vreemdeling over de grens zal worden gezet. Bikker zal daartoe verschijnen voor het „Ordnungsamt" van de Landraad, een eenmans- kamer, die in besloten zitting zal uitmaken of Bikker naar Nederland zal worden teruggezonden. De beslissing van deze Kamer wordt in Bonn als een precedent beschouwd. De uitspraak wordt door Nederlandse waarnemers met vertrouwen tegemoet gezien. DETER LüTCHES, voorzitter van de Westduitse „Bond voor Vrijheid en Recht", een organisatie van anti-com munisten, die onder het bewind van Hitier aan vervolging hebben blootge staan, heeft zich gisteren uitgesproken voor de uitlevering van de Nederlandse oorlogsmisdadigers. „Zij hebben in sa menwerking met Duitse instanties Ne derlandse staatburgers verraden of beestachtig mishandeld en in de dood gedreven" schrijft Lütches in een spe ciaal nummer van het blad „Das freie Wort". Een andere stem klinkt in het Akense blad „Achener Nachrichten". Daarin wordt het voorgesteld alsof de ontvluchte gevangenen behoren tot de vrijwilligers der SS, die velen in Duits land nog altija beschouwen als de voor lopers van de toekomstige soldaten van Prinses Margriet heeft Zondag met verscheidene andere kinderen deelge nomen aan een ski-wedstrijd. In het klassement plaatste zij zich als tiende. Prinses Margriet ontving daarvoor een kleine prijs. Zaterdag heeft de Oostenrijkse kan- gelier, Leopold Figl, een bezoek ge bracht aan koningin Juliana. Hare Majesteit bood een diner aan in het hotel, waar zij verblijft met de drie prinsessen. een Europees leger. Volgens dit blad moeten de uit Nederland geimporteerde groenten dan ook door de „uitleve- ru.gs campagne" „een bittere bijsmaak krijgen DE 18-jarige G. uit Veenendaal, die u Vrijdagavond voor zijn. werkgever een winkelier uit Rhenen, per auto be stellingen rondbiacht in het onder deze gemeente gelegen Achterberg, is daar door een man overvallen. Volgens G. was de overvaller de uit de Bredase potrouilleerd zal worden s'iafgevangenis ontsnapte oorlogsmis dadiger Polak. G. was met zijn auto op een bim%n- wegje in de sneeuw vastgeraakt. Uit het bos kwam een man, die hem hulp aanbood. Toen zij er getweeën bijna in geslaagd waren de auto vrij te krijgen, trachtte de man zich van het voertuig meester te maken. G. wist zich echter zo goed te verweren, dat de overvaller op de vlucht sloeg. De jongeman keerde daarna naar zijn werkgever in Rhenen terug om het gebeurde te vertellen. De rijkspolitie te Rhenen werd ge alarmeerd en stelde ter plaatse een on derzoek in. Maar inmiddels had de overvaller al anderhalf uur voorsprong. G. wist alleen, dat hij in de richting Veenendaal was vertrokken. De hele nacht van Vrijdag op Zaterdag, zo deelde de rijkspolitie ons mee, is er naar sporen gezocht, echter vergeefs. Toen men G. foto's van de zeven uit Breda ontsnapten toonde, verklaarde hij dat Polak de overvaller moet zijn geweest. De Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft Maandag zijn 77ste verjaardag gevierd. De drie Westelijke commandanten van Berlijn hebben Maandag bekend gemaakt, dat met ingang van heden in tensiever met politiejeeps langs de grenzen van de Westelijke sectoren ge- INE Britse premier, Winston Churchill, is gisteren op de „Queen Mary" In New York aangekomen voor zijn bezoek aan de Ver. Staten, alwaar hü o.a. een ontmoeting zal hebben met de a.s. president Eisenhower. De staatsman werd begroet door zijn NewYorkse gastheer, de bekende Amerikaanse staats man Bernard Baruch. Op de kade hadden zich ongeveer vijf en twintig Ameri kaanse Ieren met borden opgesteld, waarop slagzinnen als: „Verenigd Ierland". Het gesprek van Churchill met Eisenhower zou gisteren nog plaats hebben. MADAT de „Queen Mary" was afge- meerd, legde Churchill voor een groot aantal journalisten een verkla ring af over de wereldvraagstukken. Volgens hem was niet Korea, doch Europa het centrum van de huidige spanningen in de wereld. Sprekend over de Britse atoombom in vergelij king met die van de VS zei de Britse premier: „President Roosevelt heeft mij indertijd gezegd, dat de VS mij zo volledig mogelijk over hun kennis der atoomwapens zouden inlichten. Dit is Admiraal Sir John Edelsten, com mandant van he' „Channel Command van de Britse Marine, heeft gisteren een ontmoeting gehad met vice-admi- raal H. C. W. Moorman, staatssecretaris van Marine, en vice-admiraal A. de Booy, chef van de marinestaf. Gister avond was admiraal Edelsten, die een vierdaags bezoek brengt aan Nederland en België, eregast bij een receptie, die werd bijgewoond door de minister van Oorlog en Marine, ir C. Staf, vice-ad miraal A. de Boov. vice-admiraal F. Stam, schout-bij-nacht-vlieger H. Scha per, generaal Noble, hoofd van de .Mi litary Advisory Group", en luitenant- generaal-vlieger I. A. Aler, chef van de Bii voortdurend betrokken weer kwam het kwik ook gisteren hier in Noord-Holland niet bo ven -2 tot -3 graden Celsius. In de afgelopen 24 uur tT°k.(^e.^st van een hogedruk-gebied dat zich van Noordwest-Rusland tot over Ierland uitstrekt, in Zuid oostelijke richting over ons land Hierdoor draaide de unnd naar het Zuiden. Gisteravond begon nen de barometers flink te dalen onder invloed van het storings front, dat van Schot and ons land nadert. Dit front kan voor al hier in het Noordwesten van daag enige sneeuwval veroorza ken. Tevens kan later met Noordwestelijke winden zac Oceaanlucht binnendringen, aie hier vlak aan zee de tempe - tuur weer tot even boven he vriespunt kan doen stOflen. weer blijft de eerste da"en koud. al is geen verdere toename van de vorst te verwachten. ï.rwachtiiw tot hedenovooo OVERWEGEND LICHTE VDRhi Vee' bewolking met sneeuw voornamelijk w het vves en san He' tand. Overwe.enü ma tige wind uit Zuidelijke nchtin- X in he. O.nr-nland lichte vo.s. AOENSDAG. Zon op 8-47- 16 46. Manp op onder 11.16. luchtmachtstaf en voorzitter van de ge zamenlijke chefs van staven. Aan een redacteur van het A.N.P. vertelde admiraal Edelsten, dat hij grote bewondering heeft voor de Nederlandse Marine: „Ik denk er precies eender over als over onze eigen marine, en voor de koopvaardij geldt hetzelfde." Schertsend herinnerde hij aan de tocht naar Chatham van admiraal De Ruyter in 1667. Hij vertelde, dat in de laatste oorlog een Nederlands oorlogsschip bij het opvaren van de Theems een lichte aanvaring had met de aangebrachte versperring. Toen de Nederlandse kapi tein zijn excuses aanbood, seinde de Engelse commandant terug: „The Dutch again" (alweer die Hollanders). Admiraal Edelsten vertelde voorts, dat het zijn eerste bezoek aan Neder land en België was na zijn benoeming tot commandant van het Kanaalcom mando, een der Navo-commando's. Van daag zal hij Den Helder bezoeken. Julius en Ethel Rosenberg, die ver dacht van atoomspionnage ter dood ver oordeeld zijn, -al, indien zij president Truman om gratie vragen, uitstel van terechtstelling worden verleend. De terechtstelling was bepaald op 14 Janu- ari. Vóór Zaterdag moet het Federale Ge- recntshof worden meegedeeld, of gratie zal worden aangevraagd, aldus heeft de federale rechter Kaufman. die het echt paar ter dood veroordeelde, bekendge maakt. Hij deelde dit mede kort nadat een Hof van Beroep had besloten zich de uitspraak voor te behouden of de te rechtstelling zal worden uitgesteld om de Rosenbergs in staat te stellen te trachten herziening van hun proces door het oppergerechtshof te verkrijgen. /.even en twintig personen zün om het leven gekomen als gevolg van het ver ongelukken van een vliegtuig van de 'Iritish European Airways". Het toe stel, dat op weg was van Londen naar Belfast, stortte Maandagavond bü het vliegveld Nutts Corner bt) Belfast neer. Iet vatte onmiddellijk vlam. Er waren een en dertig passagiers en een vier koppen tellende bemanning aan boord. niet gebeurdDe vooruitzichten voor de vrede noemde de premier ze ker niet minder slecht dan een jaar ge leden. Churchill wilde zich niet uitla ten over de mogelijkheid van een ont moeting met maarschalk Stalin. In antwoord op een vraag of Groot-Brit- tannië gekant is tegen uitbreiding van de Koreaanse oorlog zeide hij, dat dit zeer te betreuren zou zijn. Een verslaggever herinnerde de pre mier aan de nieuwe Amerikaanse im- migratiewet. die een ondervraging vergt van alle bezoekers aan de VS. Hij vroeg: Hebben ze u ook gevraagd of u soms communistische, atheïstische of in de richting van veelwijverij gaande neigingen hebt? Churchill nam deel aan het algemeen gelach. Na enig na denken zei hij tenslotte grinnekend: Ze hebben gezegd, dat het met mij wel in orde was.In de Amerikaanse dag bladen werden gisteren lange hoofdar tikelen aan Churchills bezoek gewijd. De ..New York Daily News" begroette de Britse leider als „de grootste Brit vai) ziin tijd", doch het verzocht gene raal Eisenhower er rekening mee te houden, dat „de premier in de eerste en laatste plaats zal werken ter bevor dering van de Britse belangen". In Egypte is van Zondagavond af censuur ingesteld op alle uitgaande en binnenkomende persberichten. aldus heeft Maandagavond een militaire woordvoerder medegedeeld. Hij zeide, dat men zich niet of slechts weinig met de kopij van buitenlandse correspondenten zal bemoeien. Egypte is nog steeds in staat van be leg, afgekondigd op 26 Januari 1952 na de wanordelijkheden te Cairo. Op initiatief van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te Alkmaar en met medewerking van de Nederlandse j Spoorwegen zal van 15 Juli tot 15 Aug. op de vijf Vrijdagen in dit tijdvak een extra sneltrein AmsterdamAlkmaar rijden, die om kwart over tien vanuit Amsterdam zal vertrekken. Deze trein zal als „kaasexpresse" in de zomerdienstregeling van de spoor wegen worden aangekondigd. De reizi gers zal namens Alcmaria VVV door meisjes in Westfries costuum een hompje kaas worden aangeboden. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar zal 1 Mei haar honderd, jarig bestaan vieren. René Mayer heeft de opdracht van president Auriol tot het vormen van een nieuwe regering, na ruggespraak met vele politieke leiders, gisteren aan vaard. Hij wil een coalitieregering vor men met een program van versobering en krachtige financiële maatregelen voor oplossing van de economische moeilijkheden. Vandaag zal Mayer voor de Nationale Vergadering verschijnen en dan zal moeten blijken in hoeverre hij wel of niet de steun zal krijgen van de meerderheid der afgevaardigden. De Birmese regering heeft Groot- Brittannië medegedeeld, dat het be staande Brits-Birmese verdedigingsver drag over een jaar niet meer door Birma erkend zal worden. Volgens dit verdrag had Engeland een militaire missie in Birma, die ver antwoordelijk was voor de oefening en de uitrusting van de Birmese strijd krachten. Birma heeft onderhandelin gen over een nieuw verdrag voorge steld. De voorzitter van de Partai Sosialis Indonesia, Sutan Sjahrir, is Zondag r.aar Rangoon vertrokken, waar hij het congres van socialistische leiders in Azië zal bijwonen. Een grote menigte sloeg in het winterse Kopenhagen Zondag de begrafenisstoet gade van koningin moeder Alexandrina. De baar 'werd voorafgegaan door de koninklijke lijfwacht. Blijkens een communiqué van het Ministerie van sociale Zaken en Volks gezondheid weigeren in enkele delen \an het land de specialisten sinds 1 Januari ziekenfondspatiënten te Dehar- delen tegen tarieven, welke in overleg tusser de fondsen en de meerderheid der specialisten zün vastgesteld en duor de ziekenfondsraad zijn goedgekeurd. Het Zaterdagmorgen door de fun gerend chefstaf van de landstrijdkrach ten van Indonesië, kolonel Bambang Sugeng, ingediend verzoek om ontslag, is door het kabinet niet ingewilligd. De chefstaf was tot zijn verzoek ge komen, omdat hij zich niet kon ver enigen met de benoeming van kolonel Sadikin tot militair commandant van Oost-Indonesië inplaats van de door hem benoemde overste Warouw. De mi nister van Defensie ad interim Prawoto heeft de weigering van de ontslagaan vrage van kolonel Sugeng niet van een toelichting voorzien. Premier Wilopo, die elders rust hield na een ondergane operatie, is Zondagavond naar Djakarta teruggekeerd teneinde de jongste ont wikkeling van de toestand onder de ogen te zien. De benoeming van Sadikin te Makas sar kwam geheel onverwacht. Toen aan overste Warouw werd gevraagd, wat diens reactie op dit alles was, zeide hij: „Geen reactie", waaraan hij toevoegde, dat hij als militair slechts bevelen heeft uit te voeren en dat hij dus het com mando heeft over te dragen. Hij zei voorts, dat het een aangelegenheid van de regimentscommandanten is of zij Sa dikin als commandant wensen te aan vaarden. Warouw achtte het mogelijk, dat zij hierover overleg zouden plegen. In officierskringen in Makassar be- betreurde men het algemeen dat iemand, die het territorium Oost-Indo nesië in het geheel niet kent, daar tot commandant is benoemd. Men zou het overigens eleganter hebben gevonden, dat Subroto het commando ineens had kunnen overdragen aan Sadikin. |N DE KOMENDE dagen zal in Straatsburg de laatste hand worden gelegd aan het ontwerp voor een Europese grondwet, waaraan commissies en onder commissies in Parijs en Brussel in de afgelopen maanden hebben gewerkt. Vertegenwoordigers der Europese parlementen zullen het resultaat van de arbeid hunner collega's wegen. Daarna is het woord aan de regeringen die uiteindeiyk zullen moeten uitmaken, of het in de vorm van een verdrag tussen de zes eraan deelnemende landen gegoten ontwerp voor haar in deze gedaante aanvaardbaar is. Zij hebben zich alle rechten 'voorbehouden! Het ontwerp voorziet in de vorming «'an een Europees uitvoerend comité van negen leden, onder contröle van een uit twee kamers bestaand parle ment. Het uitvoerend orgaan kan men zien als het embryo van een Europese regering. Zijn president wordt door het Europese parlement gekozen; hij kiest daarna zes van zijn medewerkers zelf en is voor de zevende en de achtste plaats in zijn „kabinet" gebonden door de bepaling, dat de presidenten van de gezagsorganen van de Kolen- en Staal gemeenschap en van de Verdedigings gemeenschap ambtshalve lid van zijn comité zi,'n. Sommige stemmen willen bovendien de vorming van een commissie van minis ters voor „Europese zaken", waarin de nationale regeringen vertegenwoordigd zijn, en welke op gezette tijden met het uitvoerend comité en met vertegen woordigers der landen, die niet in de nieuwe gemeenschap zün opgenomen, als Engeland en Scandinavië, zou moe ten samenkomen. Het parlement zou moeten bestaan uit een kamer van volksvertegenwoordi gers van 26 leden, en een senaat van 87 leden. De kamer zou rechtstreeks door de afzonderlijke landen moeten worden gekozen: Italië. Frankrijk en Duitsland zouden elk drie en zestig leden, de Pe- neluxlanden samen 72 leden moeten kiezen, waarvan Nederland en België elk dertig. De samenstelling van de se naat zou zijn: Italië. Frankrijk en Duits land elk een en twintig. Nederland en België tien en Luxemburg vier. Het is de bedoeling, dat het nieuwe orgaan op den duur zal komen tot een coördinatie van de buitenlandse poli tiek der zes verenigde landen. Zijn be voegdheden zullen bij eenstemmig be sluit der landen telkens kunnen wor den uitgebreid. In elk geval wil men het de bevoegdheid geven verdragen te sluiten en een eigen begroting op te stellen. In de komende dagen zullen achter eenvolgens de commissie ad hoe uit het „parlement" der Kolen- en Staalge meenschap, het „parlement" zelf en de Raad van Europa hun licht over het ontwerp laten schijnen. Veel nieuws kunnen deze organen er niet over zeg gen, aangezien ze telkens voor een be langrijk deel dezelfde leden hebben. Tenslotte zal nog eens de grondwets commissie de gemaakte opmerkingen bestuderen! Op 10 Maart moet het ont werp worden voorgelegd aan de zes mi nisters en aan het ..parlement" van de nog niet bestaande Verdedigingsge meenschap! Het Kolen- en Staalparlement heeft de komende dagen ook nog een eigen taak: beslissingen te nemen in kwesties die het Gezagsorgaan reeds heeft voor bereid, zoals de openstelling van ge meenschappelijke markten op korter termijn. Ook zal de vraag aan de orde komen, of de Britten waarnemers zul len mogen plaatsen in het parlement, In het gezagsorgaan voelt men niet veel voor. pottenkiikers. wanneer die niei bereid zijn verplichtingen op zich te nemen Onderhandelingen over vernieuwing van deze overeenkomst zijn gaande. Er is reeds voorlopige overeenstemming bereikt cfver de nieuwe tarieven. Een klein deel der specialisten, dat in het afgelopen jaar de Ned. specialistenver eniging heeft verlaten, brengt thans echter een afwijkend hoger tarief in rekening. De minister heeft hiervan met grote bezorgdheid kennis genomen. De be langen van de patiënten kunnen door dit optreden immers in ernstige mate in het gedrang komen. Herziening vatl de honoraria in de door deze artsen ge wenste zin is momenteel niet verant woord. De regering bereidt thans met spoed maatregelen voor, welke nodig zijn om aan de bestaande situatie het hoofd te bieden. Het conflict heeft zich gisteren uitge breid tot Breda, waar alle specialisten weigerden op een verklaring van de huisarts ziekenfondspatiënten te hel pen. Vandaar dat zich in het grootste ziekenhuis van de stad twee vertegen woordigers ophielden veti de twee in Breda gevestigde ziekenfondsen, die hun cliënten uit de brand hielpen, wTi neer bleek dat dezen over te weinig contanten beschikten om de specialist te betalen. De moeilijkheden, zowel van de kant van de specialisten als vn de kant van de ziekenfondsen, werden op nogal gemoedelijke wijze voorlopig op gelost Naar aanleiding van het bericht uit Washington, dat West-Duitsland in het begrotingsjaar 1953/54 waarschijnlijk geen rechtstreekse steun in de vorm van dollarschenkingen meer zal ontvan gen, heeft de vice-kanselier der Bonds republiek, Blücher, verklaard, dat da Bondsregering het thans nog te vroeg acht voor een volledige beëindiging van de Amerikaanse hulpverlening. Hij zeide te geloven, dat de Amerikaanse economische deskundigen zich een te optimistische voorstelling van de eco nomische situatie der Bondsrepubliek maken die niet met de werkelijkheid overeenkomt. Blücher merkte op, dat de economie van de Bondsrepubliek nog in geen enkel opzicht het ontwik kelingspeil van dat der andere hulp- ontvaingende landen heeft bereikt. Hu verklaarde, dat West-Duitsland, wan neer verder geen hulp in de vorm van dollarschenkingen kan worden ver leend, voorlopig nog behoefte zal heb ben aan steun in andere vorm, zos.ls particuliere leningen en een uitbrei ding v xn de zogenaamde off-shore aan kopen bij de Duitse industrie. rjE Rijkspolitie heeft een 32-jarige Haagse juffrouw uit Frankfort ge haald die daar reeds vier weken gevan gen had gezeten wegens het reizen op een vervalst paspoort, maar die boven dien nog een diefstal op haar geweten blijkt te hebben. De juffrouw stal in September van het vorige jaar bij haar moeder thuis twee kostbare ringen, die aan een ken nis toebehoorden. Ze maakte er één ten gelde en legitimeerde zich daarbij met haar paspoort, waarin ze haar naam had gewijzigd. Met de opbrengst van de ring en haar valse paspoort maakte ze een reis naar Zwitserland. Tijdens de vlucht naar huis terug werd ze bij een tussenlanding in Frankfort gearres teerd; de douane zag. dat er in de pas was geknoeid en nam haar deswege gevangen. Eenmaal opgesloten schreef zij een brief aan haar moeder, waarin ze alles bekende. Het resultaat hiervan was, dat ze thans op berechting in Ne derland wacht.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1