Tijdelijk verhoogde vatbaarheid voor mond- en klauwzeer De Flora 1953 is in aantocht De aardappelmoeheid breidde zich nog steeds uit Eerste aanmeldingen voor NWB vierdaagse zijn reeds binnen KNVB heeft weer een TC en KC Koningin Elizabeth zou tweemaal worden gekroond Kans op siopzetting der afslachtingen GevecHtskracht van de luchtmacht verdubbeld Jti J\exuridi\e. inkt... LIMELIGHT EN POESKE Nog scherper controle van Wageningen n n, Geer» Y-tunnel, doch een Y-brug Nieuwe raffinaderij bij Aden aanbouw Mr H'. M. Planten officier van Oranje Nassau Tweede film voor B.B. is gereedgekomen Amsterdam en Zeeland komen en bloc Harry Denis en Pellikaan gaan zich met de zaken bemoeien Antwoord op strijdvraag in Anghkaanse kerk Katho'iserende tendenz lokt protesten uit Duizelingwekkend perspectief De havenstaking in New York ten einde BRIT BERGMAN HAD MOEITE MET COR DU BUY Voor Tante Pos Voor de vijlde maal Roka ie Rotierdam Schilder bij explosie in kaarsenfabriek gedood DINSDAG 6 JANUARI 1953 jy[OND. (Van onze Haagse redactie) >- EN KLAUWZEER onder de veestapel van de paters Trappisten te Tilburg heeft ertoe geleid, dat alle runderen, 103 in totaal, moesten wor- worden afgeslacht. Sinds ongeveer een half jaar bestaat dit voorschrift der afslachting. Met het oog op onze ex port naar net buitenland moet van on ze to'aie v*ect*T,el gezegd Vannen wor den, dat hij vry is van mond- en klauw- zeer. Die mededeling draagt het ka rakter van een garantie tegenover he. buitenland. De garantie dat het mond en klauwzeer in ons land bedwongen Is. Hoe graag de veehouders de nood zaak van deze garantie willen inzien, een bericht als dat van het ongeluk dat de paters-Trappisten trof, wekt be grijpelijk onrust onder hen. Die on rust geeft aanleiding tot geruchten. Het gerucht werd vernomen, dat de ziekte in de Oosfthoek van Brabant momenteel een epidemisch karakter zou dragen. Te bevoegder plaatse kon men ons zeggen, dat daar beslist geen sprake van is. Wel moesten er de afgelopen twee weken weer meer besmette die ren worden afgeslacht dan sinds maanden het geval geweest is. In de week van 28 December tot 3 Januar. werd op 35 nieuwe bedrijven, over het gehele land verspreid, mond- en klauw zeer geconstateerd. De week daarvoor werden echter vijftig nieuwe gevallen vastgesteld. Tegenover die voorgaande veek geeft dus de jongste week alweei een teruggang te zien. Hen wijt deze verhoogde vatbaarheid aan het afgelo pen der immuniteitsperiode, die zoals bekend acht maanden duurt na de en ting. De meeste dieren werden om streeks April geënt. Omdat afslachting van dikwijls kost baar stamboekvee een onherroepelijke schade geeft, wordt er de laatste tijd, onder druk van het aantal toegenomen gevallen, uit kringen van belangheb benden sterk on aangedrongen de com plementaire maatregel d°r afslachting weer te laten vervallen. Gezien het ka rakter van deze maatregel tegenover het buitenland, kan hier maar niet zo- Er zijn nog ve'e wensen In een jaaroverzicht zegt de Chef Luchtmachtstaf, lt-gen. I. A. Aler. dat de luchtmacht in 1952 de verplichtin gen die onze regering in internatio naal verhand op zich nam, heeft kun nen nakomen, en dat de gevechtswaar- de van het Nederlandse luchtwapen dit jaar ruim is verdubbeld. Overigens wees hij er op, dat wij thans eerst halverwege zijn wat de operationele sterkte betreft. Daaren boven zal de geoefendheid nog een 50 moeten worden opgevoerd. Wensen heeft hij nog vele. Zo ziet de luchtmacht, om maar een voorbeeld te noemen, reikhalzend uit naar nieu we typen jagers. WtnUtlfllUllllinmRllltllliini11illitillil!llllll!llllll!l!lllllllllll!lll!llllll1lllllll!l!llllinill1llll!l!l COMS lo, maar op beslist worden. Dit kan alleen in overweging worden genomen, zo dra het aantal gevallen van mond- en klauwzeer zich zodanig zou uitbreiden, dat afslachting niet meer het afsluiten de karakter van de bestrijding der ziek ie draagt, die het op dit ogenblik nog s edig we! heeft en zodra de eco. mische schade door afslachting groter zou worden dan die der ziekte zelf. Primair bij de bestrijding is de en ting. Dat is de methode, waarmee de ziekte buiten de deur gehouden wordt. Niet dus de afslachting mag als be- strijdingsmethode worden gezien. Dat is maar een aanvullende maatregel om de besmettingskansen te verminderen. Gebleken Is, dat de enting als bestrij- dingsmethode goed is. Weliswaar is deze methode nog niet waterdicht, maar dat ligt aan de boeren zelf, niet aan het middel. Vorig jaar, toen het vreemde A 1 virus van Duitsland uit ons vee besmet te, is gebleken, dat men in betrekkelijk korte tijd het gevaar onder de knie had. Wanneer eind van deze weck opni»uw overleg zal plaats vinden met de overheid over de stopzetting der af slachtingen, zal ook dit feit mee in de weegschaal komen te liggen. (Van onze Haagse redactie) DE verdere uitbreiding van de aard appelmoeheid in het afgelopen jaar blijft een ernstige bedreiging vor men, zowel voor de aardappelteelt als voor de uitvoer van land- en tuin bouwproducten. Gebleken is dat deze uitbreiding geheel geschreven mcM worden op rekening van de zogenaam de volkstelers, de mensen met een ei gen tuintje, die natuurlijk vooral aard appelen van hun grond willen halen. Speciaal de volkstuinders, die niet bij enige organisatie zijn aangesloten en dus onvoldoende op de hoogte zijn van de vruchtwisselings-voorschriften. Op een stuk grond, waar dit jaar aard appelen geteeld worden, mag dit pas weer geschieden over drie jaar. Twee jaar zal de grond met een ander pro duct beteeld moeten worden. Het aard- appelmoeheidsaaltje, dat de ziekte veroorzaakt,heeft namelijk zo'n enorm weerstandvermogen, dat slechts uit hongering het kan vernietigen. Bestrij- zyn er van die momenten in ons leven, dat het lijkt alsof wij mensen te klein zijn om de stortvloed uan emoties en gevoelens, die ons, meestal onverwacht overrompelt, te verwerken. MISSCHIEN zagen we Chaplin's Lime- m light, of lazen we „Poeske" van A. M. de Jong. Misschien overviel dat hevige levensgevoel ons, toen we op een late avond ergens door Am sterdam liepen. Zo maar, terwijl we er helemaal niet op verdacht waren. Dat we ineens weer wisten, dat we in de schroeiende woestijn, die ons leven soms is, toch weer water ge vonden hadden. Dat we weer voel den, dat we medelijden konden hebben, dat we, zo maar ineens, met een grote dankbaarheid door trokken werden voor het feit, dat we leven mochten. Dat we, als bij de korte flikkering van een blik- semf'its weer wakker schrokken voor het feit, dat het leven zin had. Wonderlijke gewaarwordingen U ziut ze waarschijnlijk ook wel kennen. Umag het wel weten. Ik hèb „Lime- light" gezien. En Poeske", gelezen „Poeske". een realistisch verhaal, doortrild met een voor onze mo derne begrippen wat verouderde sentimentaliteit. En „Limelight" èn „Poeske', ze hebben me wat gedaan. Het is moei lijk om onder woorden te brengen wat precies. Gevoelens zijn zeer verscheiden en de menselijke taal is nu eenmaal te ruw gehouwen om deze weer te geven. COMS, als toe ons even be bezinning gunnen, komen we er wel eens achter. Het is bijvoorbeeld de le vensdrang van de jeugdige „Poeske", die ons confronteert met onze eigen levensmatheid. Als we „Poeske" lezen, dan kan het ge beuren, dat we weer even opveren. EN wat. Calvero in Limelight betreft, deze dappere clown, ons door Cha- plin voorgespeeld, hij voert ons even mee, naar de levensdurf en de ont roerende zelfverloochening van een mens, die daarmede zijn leven zin geeft. Een mens, die zichzelf en ae ander met een ijzeren zelfdiscipline omhoogstuwt. Maar ook een mens. die als hem dat op een kritiek mo ment niet lukt achter een paar lhe atercoulissen neerduikt en om O oa schreeuwt. zijn zo maar een paar grepen. Misschien zeggen ze U op dit mo ment niet veel. Wy mensen zijn allen zo verschillend, dat we niei mogen verwachten anderen te kun- nen suggereren, wat wij zelf e varen bobben. Ik wilde alleen maar zeggen dnt het mogelijk is, dat een goedr film of een goed boek ons wakker kan rhudden en ons leven fris kan houden. LIET Eniqe Amsterdammers wi'len Enige burgers van Amsterdam heb ben een adres gericht tot de gemeente raad, waarin zij aandringen op een grondig onderzoek naar de mogelijkheid de beide Y-oevers door middel van een brug met elkaar te verbinden. Zij me nen, dat hiervoor niet alleen schoon heidsoverwegingen, doch in nog ster kere mate economische motieven plei ten. Afschrijving over langere tijd is mogelijk, doordat steeds reparaties en vernieuwingen kunnen worden aange bracht. Aftakkingen zijn mogelijk waardoor verschillende toevoerwegen kunnen worden geprojecteerd! Verwe zen wordt naar nieuwe, belangrijke constructies in het buitenland, waarbij zelfs overspanningen van meer dan zes honderd meter bij een hoogte van 47 meter tot stand zijn gebracht. Een groot aantal technici en arbei ders is thans druk bezig met de bouw van een „klein Abadan" in de omge ving van Aden. De kosten zullen onge veer vijftig millioen pond sterling be dragen. Verwacht wordt, dat de nieuwe olieraffinaderij omstreeks het begin van 1P-55 mei ae productie zal kunnen be ginnen. De uiteindelijke productie zal omstreeks vijf millioen ton stookolie voor bunkerende schepen en motor- benzme per jaar bedragen, waarmed» in de toenemende behoeften van Arabië en Oost-Afrika zal kunnen worden voorzien. Zij is een kwart van die van Abadan. „SIBAJAK" VERTREKT NAAR NIEUW-ZEELAND Het m.s. „Sibajak" van de Kon. Rot terdamse Lloyd zal Woensdag a.s. op nieuw met Nederlandse emigranten naar Nieuw-Zeeland vertrekken. De reis gaat via Curagao en het Panama kanaal. ding met chemische middelen is zo kostbaar, dat men dan beter de hele aardappelteelt aan kant zou kunnen zetten. Vooral in de Krim in de kop van Overijssel is de uitbreiding der ziekte haarden tamelijk ernstig geweest. De Plantenziektenkundige Dienst in Wa geningen zal dit jaar zeer scherp con trole gaan uitoefenen op de naleving van de vruchtwisselingsbepalingen, en desnoods niet aarzelen de teelt van aardappelen geheel te verbieden. Alp. Handelsblad 125 iaar De wnd. directeur-hoofdredacteur en de raad van'commissarissen van het Algemeen Handelsblad hebben gister middag vele honderden in de gelegen heid gesteld hun gelukwensen aan te bieden bij gelegenheid van het 125-jarig bestaan van dit hoofdstedelijke dagblad. Burgemeester D'Ailly, die het gemeen tebestuur van Amsterdam vertegen woordigde, besloot zijn felicitatie met de mededeling, dat het H. M. de Ko ningin heeft behaagd, de directeur hoofdredacteur, mr H. M. Planten, te bevorderen tot officier in de orde van Oranje Nassau Na „De les van Londen", is thans een tweede Nederlandse BB-film ge reed gekomen. Naar een scenario van Leonard Huizinga is. in opdracht van de stichting Bevordering Bescherming Bevolking door Carillon-films te Voor burg, de wervingsfilm „Buurman's Buurman" vervaardigd onder regie van Ted de Wint, met Gerard J. Rau- camp aan de camera. De eerste verto ning zal op 9 Januari a.s. in het Rem- brandt theater te Utrecht worden ge geven. Ondanks belemmering door het optreden van koning Winter wor den op het terrein van Flora 1953 de eerste grote vroege tulpenkas- sen reeds gebouwd. Twee hallen welke met vroege tulpen beplant zijn, vorderen gestadig boven de bloembedden waarvan de tulpen reeds een lengte van drie centime ter bereikt hebben en in April in volle bloei zullen staan. De heer G. Boshuizen, secretaris van liet uitvoerend comité van de Neder landse Wandelsport Bond het comité dat belast is mét de voorbereidende werkzaamheden voor de Vierdaagse welke van 21 tot en met 24 Juli te Apeldoorn wordt gehouden heeft enige mededelingen verstrekt over de reeds genomen besluiten. Zo is o.a. bepaald, dat over drie af standen, n.1. van 30. 40 en 50 km ge lopen zal worden. De dertig km-tochl is in de eerste plaats bedoeld voor de toeristische wandelaars. Er zijn n.1. vele stemmen opgegaan om een zodanige af stand in te schakelen, waarover men lang genoeg zou kunnen doen om rus tig te kunnen wandelen en volop te kunnen genieten van het natuurschoon. Over die dertig km kan men 9 uur doen. Voor de deelnemers op deze af stand wordt een speciale beloning in gesteld. De 40 km (tijdsduur 10 uur) vs bedoeld voor de leeftijdsgroep van 16 tot en met 20 jaar en de 50 km (tijds duur 11 uur) voor de groep van 21 tot 50 jaar. De herinneringen, die de N.W.B. zal uitreiken, zullen aansluiten op de be loningen. die de wandelaars vorige ja ren eventueel in Niimegen in ontvangst hebben genomen. Wanneer een deelne mer dus vijf maal in N.B.V.L.O.-ver band gelopen heeft en hij volbrengt dit jaar de N.W.B.-Vierdaagse te Apeldoorn dan zal dit in de beloning tot uitdruk king komen. Intussen zijn de eerste aanmeldingen reeds binnengekomen. De moeilijkheden in de technische- en keuze-commissie van de KNVB zijn waarschijnlijk van de baan. Tot leden van de technische commissie zijn giste ren benoemd de oud-internationals ir. H. L. B. Denis en H. A. Pellikaan. On derhandelingen zijn nog gaande voor een vertegenwoordiger uit het Nooiden. De T. C. is thans als volgt samengesteld: G. Kruyver. voorzitter; ir. Denis, Van Es, P. Hoolboom, H. A. Pellikaan en nog een te benoemen zesde lid. Deze technische commissie heeft tot leden van de keuze-commissie benoemd de heren Hoolboom als voorzitter en Denis en C. van Es als leden. De KNVB heeft zich inmiddels met deze samenstelling accoord verklaard. De beide nieuwbenoemde leden van de Technische commissie van de KNVB de heren ir. H. L. B. Denis. die tevens tot lid van de Keuze-Commissie is ge kozen, en. H. A. Pellikaan, ziin voor voetbalminnend Nederland geen onbe kenden. In zijn tijd was ir. Denis. of Harry Denis zoals men hem beter kent, een van die figuren op de voetbalvel den, van wie men zou kunnen zeggen, dat zij de super-klasse van het Neder lands voetbal vormden. Zelfs ziin er talrijken, die beweren, dat Denis de beste voetbalspeler was. die Nederland ooit heeft bezeten. Al speelde hij ruim 20 jaar geleden ziin laatste wedstrijd voor het Nederlands elftal, zijn naam en ziin faam zijn zelfs de kleinste schooljongen, die ziin hart aan het brui ne monster heeft verpand, bekend. VOLGENS het bulletin van het Persbureau der Ned. Herv. Kerk zal koningin Elizabeth deze zomer tweemaal worden gekroond. De eerste maal zal deze plechtigheid geschieden in de Westminster Abbey te Londen, de tweede kro ning vindt een week later in Edinburgh, de oude hoofdstad van Schotland, plaats Dit zal de eerste maal zyn sinds bijna tweehonderd jaar. Deze dubbele plechtigheid schijnt rechtstreeks samen te hangen met een strijdvraag, die mo menteel de Anglikaanse kerk beroert, de vraag namelijk, of deze kerk katho liek dan wel protestants is. Bepaalde hoogkerkelijke kringen in Engeland hul digen de opvatting, dat zjj in wezen katholiek dient te worden genoemd. DIJ haar kroning, in Westminster Ab- bey, zal koningin Elizabeth in han den van de twee Anglicaanse aartsbis schoppen de eed afleggen, dat zij „de wettelijk vastgestelde protestantse hervormde religie in stand zal hou den". En bij de opening van het par lement zal zij moeten bekennen, „door getuigen bevestigen en verklaren, dat ik een getrouw protestant ben". Nu heeft onlangs rie hoogkerkelijke bisschop van Monmouth in een preek geprotesteerd tegen de formulering van de kroningseed. Hij meende, dat IJONGARIJE heeft een experiment tot een goed einde gebracht, dat duizelingwekkende per spectieven opent voor de zo precaire voedsel voorziening in de com munistische landen. Er is namelijk een machine geconstrueerd voor het voeren van ganzen. Deze blijkt te leiden tot een aanzienlijke bezuiniging op het verbruik van maismeel, waarmee deze vogels doorgaans wor den vetgemest. Werd er normaal per periode vijf- en-twintig kilogram no dig geacht, thans, hij gebruik van deze machi ne, kan men volstaan met veertien kilo. Het toestel is voorzien van een rubberbuis van vijf- cn-dertig cm lengte en een doorsnede van vijf tien mm. waarmee het voer onmiddellijk in de maag van de gans wordt gebracht. DRESIDENT Truman 1 heeft aan het Ameri kaanse Congres voorge steld, generaal Eisenho- wer onverwijld toestem ming te geven tot verla ging van zijn belastbaar inkomen met de kosten van levensonderhoud. De. president der VS ont vangt een salaris van 100.000 dollar en een be lastingvrije toelage van 50.000 dollar ter bestrij ding van zijn ambtsuit gaven. r\E POLITIE van de nabij Napels gelegen plaats Cricignano zoekt naar een jongeman, die op Eerste Kerstdag op enige kerkgangers schoot. Een man is ge dood, een andere man en een vierjarig kind werden gewond. De da der begon te schieten, toen een groep gelovi gen het kerkplein betrad om deel te nemen aan de mis. DE Amerikaanse lucht- macht heeft in het afgelopen jaar dagelijks vluchten met „reuzen- forten" over de Noord pool gemaakt. /TP 6 December reed de Amerikaanse diplo maat Roy Kohier in kennelijke staat met zijn auto tegen een telegraaf paal, terwijl hij geheime documenten bij zich had. Hij is thans ontslagen van zijn post bij het po litieke planbureau der Amerikaanse regering en voor dertig dagen geschorst met verlies van zijn salaris. de Anglicaanse Kerk weliswaar met Rome had gebroken, maar dat zij ver- de nie(s in haar w^zen Had vera <d"rd, zodat zij katholiek zou dienen te heten. De bisschop drong op wijziging van de eed in deze geest aan. Slechts twee dagen later gaf de koningin een dui delijke wenk ten aanzien van haar eigen inzicht, door mededeling te doen van de verdubbeling der kronings plechtigheid. In Edinburgh zal zij nu zweren, „de Presbyteriaanse en Her vormde religie in stand te zullen hou den als een protestants vorst", daar mee te kennen gevend, dat de Angli- kanse kerk niet de enige officiële kerk in het Verenigd Koninkrijk is en dat zij zelf protestante is en wenst te blij ven. AOK van R K-rijde is «erepaeerd or> het betoog van de bisschop van Monmouth. De geestelijke in de enige Jezuitenkerk te Londen heeft verzocht verschoond te moeen blijven van ge lijkstelling met de Anelikanen. Hij meende, dat men alleen katholiek kan heten, wanneer men de naus als zijn geestelijk hnofd erkent. De Anglikaan se kerk verloor het recht nn deze titel door haar breuk met Rome, enige eeuwen geladen. Daardoor is zij vol gens het geiikte soraakgebruik protes tante geworden, aldus dgze R.K. gees telijke. In laagkerkelijke kringen en in de regionen der andere protestantse sec ten en kerkeenootsehann»n in Enge land hee't men al evenzeer bezwaar tegen de katholiserende tendenz. waar van de preek van de bi0«ehoD van Monmouth een uiting was. Men meent., dat er ook protestanten worden ge vonden buiten de Anglikaanse kerk °n ZOU het Hip-om zeer erns4'? on- notrmn vmnpoor An ♦orrrj ~c_ tants" uit de eedsformule zou worden geschraot. Dat zou kunnen leiden tot onoverkomelijke hindernissen voor d- oecumenische samenwerking en de or ganisatnriscbe eenheid. waarnaa' thans door de Engelse kerken word' gestreefd. Ir. Denis, thans 56 jaar oud en nog altijd in Den Haag woonachtig, kwam als speler van HBS in Juni 1919 in de wedstrijd NederlandZweden te Am sterdam voor het eerst in het Neder lands elftal uit. Hiermede was een be gin gemaakt aan een bijna ononderbro ken serie interlandwedstrijden, welke pas op 18 Mei 1930 bij BelgiëNeder land te Antwerpen werd afgesloten. In die periode van ruim 20 jaar speelde Denis niet minder dan 56 wedstrijden in het oranjeshirt, waarvan een groot aantal als aanvoerder. Hij nam met het Nederlands elftal deel aan twee Olym pische tornooien, n. in 1924 te Parijs en in 1928 te Amsterdam, toen Nederland in de eerste wedstrijd met 20 door Uruguay werd uitgeschakeld. Behalve om zijn bal-virtuositeit, die hem in staat stelde ziin tegenspelers zelfs in de hachelijkste situaties te om- snelen, stond Harr.v Denis .bekend om zijn temperament en enthousiasme, zon der ooit ziin beheersing te verliezen, eigenschappen, die hem zo bii uitstek geschikt maakten als aanvoerder.' Dat hij nog altijd vol geestdrift is voor het Nederlands voetbal, bleek uit de wijze, waarop hij reageerde toen wij hem vroeger, hoe hij over zijn benoe ming in de keuze-commissie dacht: „Ik ben zelf ook juist van het nieuws op de hoogte gesteld, zodat ik nog geen antwoord wil geven op de vraag hoe ik tegenover mijn nieuwe taak en de daaraan verbonden problemen sta, maar wel kan ik u zeggen, dat ik met groot genoegen zal samenwerken met miin mede-KC-leden Hoolboom en Van Es, die ik ken als bekwame doorzetters. Ook van Pellikaan. die gelijk met mij tot lid van de technische commissie is- benoemd. weet ik dat hij een prettige harde werker is". Op de vraag of de mededeling om trent de benoeming tot TC- en KC-lid als een verrassing was gekomen ant woordde ir. Denis: „Min of meer. Men heeft mii destijds gepolst of ik er wat voor voelde en ik heb toen gezegd: als het moet, dan moet het". De staking in de haven van New York, waardoor het werk op zestig pie ren stil lag, is gisteren geëindigd. Bij slechts weinig pieren werd later nog gepost. Ongeveer 500 wegers en personen, die monsters trekken, eisten loonsverhoging. Zonder de hulp van deze personen kunnen schepen niet worden geladen en gelost. Andere ha venarbeiders bleven van hun werk weg en eerbiedigden de stakerspostcn. Pogingen, die werden ondernomen om de kwestie door bemiddeling van de regering te regelen, mislukten. De vak bond der staten kondigde echter aan dat ziin leden zouden werken voor elke zakenman, die gebruik wil maken van hun diensten zonder contact op te ne men met de werkgevers. Als no. 1 is geboekt de heer v. d. Lelie uit Amsterdam, die zich al opgegeven had in December 1952, toen er nog niets officieel bekend was. De heer E. v. d. Hooff uit Voorhout, die reeds zeventien maal te Nijmegen heeft gelopen, kwam zich spontaan aanmelden. De Amster damse verenigingen en de wandelclubs in de provincie Zeeland hebben reeds besloten en bloc naar Apeldoorn te gaan. Deze en nog andere feiten, zo ver telde de heer Boshuizen ons, hebben de N.W.B. het vertrouwen gegeven, dat de zaken te Apeldoorn best zullen „mar cheren". In Apeldoorn zelf is men en thousiast en het ziet er naar uit, dat men van het gemeentebestuur de volle medewerking zal krijgen. Cor du Buy kwam als laatste over gebleven Nederlander uit in de rchtste finale van de internationale t'feite n- niskampioenschappen van Frankrijk. Hij werd daarin door de bekende Brit Bergmm met miniem verschil, 19-21, 21-9, 21-11 cn 21-19, verslagen. Niette min een voortreffelijke prestatie van onze landgenoot. Mijn lied zij uit erkent'lijkheid Ditmaal de postbode gewijd, Die, als een Atlas onzer dagen Zich letterlijk heeft krom gedragen Aan al het goede dat de mensen Elkaar dit jaar weer kwamen Iwensen En aan de postpakkettenvracht Die ook het Kerstfeest hem weer bracht Toen wij op deze vrije dagen Wat extra lang ter koffer lagen, Toen waren zij, voor dag en Idauw, Voor ons genoegen reeds in [touw. Langs gladde sneeuwbedekte [wegen, In storm en hagel, mist en regen, Met tassen vol met heil en zegen, Zag men hen langs de huizen [gaan En om de vijf-, tien meter staan Met wangen pimpelpaars en blauw En vingers stijf haast van de kou. Ja, deze extra vrije dagen Zijn voor de postboden vaak plagen Wijl zij, precies als ieder ander Zich dolgraag bij een salamander Of haard eens heerlijk zouden [strekken. Doch het parool dat is: [„Vertrekken! Trots sneeuw en kou. ['t publiek dat wacht". En daar wordt weinig [aan gedacht. Dies dat ik, brave brievenmannen Voor jullie nu mijn lier ging [spannen Als kleine blijk van veel [waardering. Omdat je steeds door wind en [weer ging. Ik wens jelui, die deze dagen Zo menig wens hebt weg. gedraaen Ook ZELF, namens de lezersschaar Veel zegen toe in 't Nieuwe Jaar! JABSON. Dit jaar zal voor de vijfde maal de „Roka", beurs van kruidenierswaren en chocolaterie, worden gehouden te Rotterdam en wel van 2 tot en met 7 Maart a.s. in het Ahoygebouw. De otschikDare 440Ó vierkante meter expositieruimte zal worden ingenomen door 170 fabrikanten en importeurs van merkartikelen, die op de „Roka" hun waren zullen exposeren en demonstre ren: De eerste vier dagen uitsluitend voor de handel, de laatste twee dagen ook voor het publiek. Tengevolge van een ontploffing in de vetzuur- en distillatie-afdeling van de kaarsenfabriek te Gouda is gisteren de 57-jarige Goudse ongehuwde schil der W. van G. door een weggeslingerde deksel van een ketel getroffen en zo ernstig gewond, dat hi.i korte tijd daar na in een ziekenhuis is overleden. Een tweede schilder die naast het slachtof fer werkzaam was. werd bij deze ont ploffing licht gewond. Toen fotograaf Barney Wayne op 29 Dec. j.l. op een plein in de stad Bulawayo (Rhodesia) wandelde, wist hij deze unieke foto te maken van een boven de stad vliegend zilverkleurig ovaal voorwerp, dat veel gelijkenis heeft met de zo be sproken vliegende schotel"

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3