Meerderheid van de Assemblée steunt „Klein-Europa" Engelsen blijven tegenstanders Voorzitter Tweede Kamer van Perzië contra Mossadeq Dulles en Stassen ook naar Den Haag Een taart voor Prinses Margriet C.D.U. DISTANTIEERT ZICH VAN (GEARRESTEERDE) DERTINGER Kapitein Oosterhuis weer thuis Sp lorinageproces in Bulgarije Drie doden en drie gewonden bij auto-ongeluk te Breda Maandag 19 Jan. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11621 dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna OPWINDENDE DEBATTEN IN STRAATSBURG Fransman Teitgen: ove twee jaar is het te laat Hof te Karlruhe zal zich 20 Febr. beraden „Premier streeft naar de dictatuur" WttrtÖcKiCHI Kern van luchtmacht in O.-Duitsland? TWEE DODEN BIJ EEN BOMAANSLAG IN TUNIS r* Nederland bouwt 100 diesel-electrische locomotieven Raket" naar 80 km hoogte De zuivering in Oost-Duitsland Ook de val van Otto Nuschke aanstaande? V.S. roepen groter aantal recruten op N.-Zeeland wordt" geplaagd door 50 millioen konijnen „ORANJE" IN TANDJONG PRIOK AANGEKOMEN gevel van huis Tegen te pletter gereden Bonn stelt 1.75 mil oen mark beschikbaar Gasvergiftiging eiste weer twee slachtoffers Directie: BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat «2—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand f 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 (Van een correspondent te Bonn) Furonese-feHJilr* meni"S''n van voor- en tegenstanders van een botst heeft de rrnte m e 'a v?e-.iZeS ®chulnan-,ant,en) fel op elkaar waren ge- botst, heeft de grote meerderheid van de parlementariërs van de vijftien lan- onbenerkte wTarderhfe nft" Europa- Zaterdagavond laat te Straatsburg haar cv! "^gesproken over het werk van de grondwetsver- Furonese tronCdwMah a" n' d.'e,jn de voorSaande dagen richtlijnen voor een Ülen ,an r .opgesteld. Zestig leden der vergadering gaven hun iiU t"? Velen hunner eerst nadat zij de voorwaarde hadden ,.h^' i l 7. éle kleine Europese-federatie niet al te hard van stapel zouden lopen. Zestien leden waren tegen met name Franse en Duitse socialis ten. Gaullisten drie Belgen en de Nederlander, dr Schmal. De heer Ruys de Beerenbrouck, die het project eveneens te koen achtte, schikte zich bij de zes afgevaardigden, die zich van de stemming onthielden. Aan de aanvaarding der adviezen zijn tien uur van opwindende en vaak hoogstaande debatten vooraf gegaan, zonder twijfel het grootste debat, dat in het nu vier jaar oude Huis van Europa is gehouden. In een reeks van gloedvolle betogen zijn de beste redenaars der Assemblee elkaar met hun scherpste pijlen te lijf gegaan. TIJDENS het grote debat hoorde men lord Hope verschillende malen tot de verdedigers van het klein-Europa zeggen „Bon voyage et bonne cnance" (veel geluk). In het algemeen gaven de Engelsen geen enkele aanduiding, dat zij van plan waren aan boord van het Europese schip te komen. Mont- gomery mocht dan als zijn persoonlijke mening een aarisluiting van Engeland bij het Europese leger hebben bepleit, dit was toch volgens de leider der La- bourdelegatie. Robens, geen aanwijzing van een naderende kentering der in zichten op het Britse eiland. „Bij ons hebben de generaals in de politiek niets te vertellen", aldus Robens. De Franse nestor van het gezelschap, Paul Reynaud. uitte weer eens de hoop op een dergelijke wijziging van de po litiek van Londen, maar hij lokte daarmee niet anders dan een vinnig Frans-Brits twistgesprek uit. „Onze volken hebben genoeg geleden, gij moogt deze hoop niet van hen wegne men", zo voegde Reynaud de Engelsen toe. Daarop stoof Robens op en zei „Terwijl de heer Reynaud gepraat —beeft, heeft Engeland gewerkt en ge handeld. Wij hebben het Europese le- gerverdrag reeds gegarandeerd nog vóór een der zes landen het heeft ge ratificeerd. Toen de Fransen nog in bed lagen, hebben wij onze eerste atoombom geprobeerd. Wij hebben de sterkste pantserdivisies op het vaste land van Europa opgesteld en de beste straalvliegtuigen ter wereld gemaakt. Onderwijl hield de heer Reynaud mooie redevoeringen". De kleine, nog zo le vendige Franman wierp er tussen, dat het aan hem niet gelegen had, dat Frankrijk in 1940 niet het aanbod van Churchill voor een Unie had aan vaard. De luidruchtigste debatten waren echter die tussen de voormannen der Europese federatie: Spaak, Teitgen en Reynaud en de continentale staatslie den, die van een federatie van zes niets anders verwachten dan een catastro fale splitsing van het Europa van Straatsburg. Paul Struye, voorzitter van de Belgische Senaat, keerde zich tegen Spaak. Het „Bon voyage" der Engelsen was voor hem slechts een il lustratie van de scheiding der twee delen van Europa, die zich volgens hem ging voltrekken. Als zelfs Bene lux op moeilijkheden stuit, hoe wel men dan Europa federeren? zo riep hij uit. De Franse katholiek Teitgen zette in een vlammende oproep de verdediging van de kleine Europese federatie voort. „Wanneer wij nu de Europese Defen sie Gemeenschap en de politieke een heid afwijzen, dan zal het over twee jaar te laat zijn om Europa te vormen. Er is geen ander alternatief voor Euro pese eenheid dan een vacuum, ellende, wanhoop en oorlog". Spaak volgde hem met het betoog, dat het Europa der Zes door de Britse weigering on- Conventies van Bonn Het Westduitse Federale Hof te Karlsruhe zal op 20 Februari zich be raden over de vraag of een verzoek van de regeringscoalitie om een uit spraak ontvankelijk is of dat de rege ring moet wachten totdat het parle ment de ratificatie heeft goedgekeurd alvorens het Hof bij deze kwestie be trokken kan worden. De coalitiepartij en wensen, dat het Hof verklaart, dat de Bondsdag (Tweede Kamer) de ver dragen met eenvoudige meerderheid kan bekrachtigen. Het Hof heeft de Sociaal-Democraten (oppositie) tot 24 Januari de tijd gegeven om hun stand punt uiteen te zetten. vermijdelijk was geworden. Zijn beziel de oproep tot eenheid veroorzaakte evenals die van Teitgen en Reynaud een diepe stilte in de zaal. De Duitse socialisten lieten het bij een korte weigering, gelijk hun Franse geestverwanten. Voor de Westduitse coalitie zegde dr Pünder volledige steun aan het klein-Europa toe. De Assemblée heeft zich tenslotte uit gesproken voor een aantal adviezen aan de grondwetscommissie, die er op zijn gericht ruimte te laten voor sterke banden tussen de kleine Europese fe deratie en de rest van Europa. De grondwetcommissie zal nu naar Parijs gaan om voor Maart het ontwerp van de Europese grondwet te voltooien, dat dan opnieuw in Straatsburg ter sprake zal komen. Op Texel bloeien de sneeuwklokjes In het „Molenbosch'' op Texel staan op enkele plaatsen de sneeuwklokjes in volle bloei. Nar cissen, crocussen en tulpen staan daar reeds boven de grond. En kele heesters beginnen al uit te lopen. De winter heeft Texel klaar blijkelijk vergeten. De klokjes luiden erkan de lente verre zijn?" nE VOORZITTER van de Perzische Tweede Kamer. Ajatoellah Kasjani, heeft zich Zondag in een schrijven aan de Kamer uitgesproken tegen het be spreken van het verzoek van P"»"1" Mossadeq inzake het verlengen van diens bijzondere bevoegdheden met een jaar. Inwilliging van dit ve"^kL z0 zegt Kasjani. is in stryd met de Per zische grondw et en leidt tot d{®laJ"u. Het goedkeuren van wetsvoorstellen is de taak van de Kamer, handhaven van de wet de taak van de regering is. Deze twee machten moeten niet in handen van één persoon worden gelegd, zo meent de voorzitter. Naar aanleiding van Mossadeq'8 ver klaring, dat hij de speciale vol™^hten nodig heeft met het o?g op de onder handelingen over de oliekwestie, me Kasjani op. dat het oliegeschil n maken heeft met het verzoek van de premier voor verlenging van zijn machten. Mossadeq heeft een spoedonderhoud met de Sjah aangevraagd. Hoessein Makki heeft inmiddelsmee gedeeld, dat hij zijn ontslagaanvrage heeft ingetrokken met het oog op ernstige situatie Zoals bekend deze eerste afgevaardigde van Teh en deskundige op het gebied vai olievraagstuk als parlemenntslid aige treden, als protest tegen het vei an van dr. Mossadeq om verlenging zijn volmachten. Verwachtingen tot hedenavond. ZWAKKE WIND Overwegend droog weer plaatselijk mist of lage dampen, maar elders ook op ringen. Zwakke tot aanvankelijk uit Noor?fiJjjk richtingen, later verttiderliJK. Weinig verandering in temp DINSDAG: Zon op 8.37, onder 17.06 uur. Maan op 10.26, crnder 0.00 uur. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Henry Byroade, heeft na zijn terugkeer uit Londen, waar hij met minister Eden besprekin gen gevoerd heeft over de Perzische olie verklaard, dat naar zijn mening een' weinig vooruitgang is bereikt in de richting van oplossing van het ge schil. Hij zeide: „Wij en Engeland zijn het vrij goed eens over een «oplossing van de geschilpunten". Verdere vorde ringen zullen afhangen van de bespre kingen, welke thans gevoerd worden door de Perzische premier Mossadeq en de Amerikaanse ambassadeur te Tehe ran, Henderson. De nieuwbenoemde Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, en Eisenhower's direc teur voor de Wederzijdse Beveiliging, Harold Stassen, zullen in een vliegreis van negen dagen, welke 30 dezer zal beginnen, zeven Westeuropese landen, waaronder Nederland bezoeken. Foster Dulles en Stassen zullen Den Haag op zes en zeven Februari bezoe ken. De reis wordt gemaakt op verzoek van generaal Eisenhower. Het doel er van is de nieuw gekozen Amerikaanse prtf sident" inlithtingen te verschaffen ov<# „het huidige politieke klimaat in West- Europa, en wel speciaal voor zover dat betrekking heeft op de opbouw ener Europese weermacht en de hiermede verband houdende economische facto ren". Volgens de Westberlijnse „Strijd groep tegen de onmenselijkheid" is thans in Oost-Duitsland, in strikt ge heim, de kern van een Oostduitse luchtmacht gesticht. Volgens de groep zou deze kern beschikken over vijftig jachtvliegtuigen van het type „Jak 18", die in drie escadrilles zouden zijn on derverdeeld. Vernomen wordt dat deze „Oostduitse luchtmacht in wording" over vijfduizend man personeel be schikt. Hiervan zouden 1350 een basis opleiding voor vliegenier hebben ont vangen. Hun opleiding zou dit jaar, onder leiding van officieren der Rus sische luchtmacht, worden voltooid. In Tunis zijn twee personen gedood en vijf gewond ten gevolge van een aanval met automatisch vuur op een Arabisch café, gevolgd door de ont ploffing van een bom. Het vuur werd geopend uit een auto, die met grote vaart in de late namid dag aan net café voorbijreed. De bom werd geworpen uit een auto, die onge veer honderd meter achter de eerste reed. „..ün, /uueivj/ic-eien en V manschapp en van het ™tWtatre kamp „Margriet" teWesep (Glnd) hebben de jarige prinses Margriet vunuuug tv.omei etn uijiia een vierkante nieter grote taart, waar op van marsepain een maquette ie aangebracht van hun kamp. Met technische steun van Amerikaanse ondernemingen Drie Amerikaanse maatschappijen zul len gezamenlijk technische steun ver lenen, welke het aan drie Nederlandse maatschappijen mogelijk zal maken honderd diesel-electrische locomotieven voor de Nederlandse Spoorwegen te bouwen. De Nederlandse Spoorwegen zullen daardoor locomotieven van Amerikaans ontwerp krijgen, welke alleen in onder delen, als koppelingen en buffers, daar van zullen afwijken. Aan de Heemaf te Hengelo is een con tract verleend voor 80-ton rangeer locomotieven. De maatschappij zal van de Westinghouse International Com- pany, voorlichting en technische steun krijgen voor de productie van de elec- trische onderdelen. Soortgelijke voor lichting over de mechanische onder delen zal door de BaldwinLimaHa- milton Corporation door bemiddeling van de Heemaf verstrekt worden aan de firma Allan te Rotterdam, waar eveneens locomotieven gemonteerd zul len worden. De National Supply Comp- n-.y, een Amerikaanse firma, welke eveneens aan de overeenkomst deel neemt, zal voorlichting over haar die selmotoren verlenen aan de Konink lijke Machinefabriek gebr. Stork en Co te Hengelo, waar de krachtinstallaties voor de 100 locomotieven gebouwd zul len worden. Naar wij eerst thans vernemen, is men er in December in geslaagd in Nieuw- Mexico (V.S.) een raket tot 80 kilometer te laten stijgen, voorzien van een instru mentarium voor registratie van de ultra violette straling van de zon. Men kan zich thans voor het eerst een beeld van deze straling vormen. De voorzitter van de Oostduitse Chr. Dem. Party, Otto Nuschke, die waarne mend premier is, heeft Zaterdag in het partijblad „Neue Zeit" verklaard, dat de CDU de communistische gelederen zal sluiten en de afgezette minister van Buitenlandse Zaken, Dertinger, die is gearresteerd, uit de partij zal stoten. Nuschke is een der drie leden van de CDU, die nog zitting hebben in de Oostduitse regering. Het verraad van Dertinger, zo gaat Nuschke voort, is on gelukkigerwijze bewezen. Het gerecht zal over hem moeten oordelen. Inmid dels heeft de „Neue Zeitung", het in West-Berlijn verschijnende blad van de Amerikaanse Hoge Commissie, gemeld, dat functionarissen van de CDU de vei ligheidspolitie hebben verzocht ook Nuschke in het oog te houden. Deze zou na de arrestatie van Dertinger heb ben gezegd: „Ik heb meer dan genbeg van alles" en zich tegenover vrienden hebben uitgelaten, te willen aftreden. Tot dusverre zijn deze berichten echter niet bevestigd. Een woordvoerder van het Westber lijnse Joodse genootschap zei Zaterdag dat het thans wel duidelijk is, dat de zuivering in Oost-Duitsland bezield wordt door een anti-zionistische geest. De Joodse gemeenschappen te Leipzig, Dresden en Erfurt zijn opgeheven. De hoofdredacteur van het Oostberliinse avondblad „Am Abend" is tezamen met zijn vrouw in hechtenis genomen. Men zegt, dat hij van Joodse afkomst is. Dr Israël Brodie, de opperrabijn van het Britse Gemenebest heeft in een uit zending van de BBC verklaard, ernstig te vrezen voor het lot van de twee en een half millioen Joden achter het ijzeren gordijn. Het officiële Bulgaarse persbureau heeft meegedeeld, dat vandaag een proces zal beginnen tegen tien spion nen, „die voor het Amerikaanse spion- nagecentrum in Turkije" hebben ge werkt". Zij worden er van beschuldigd gewerkt te hebben aan een tegen- revolutie. die gewapende steun uit het buitenland zou ontvangen. Reuter tekent hierbij aan, dat in net afgelopen najfar een bisschop en drie andere geestelijken ter dood veroor deeld werde.i „wegens spionnage voor het Vaticaan". De recruteringsdienst van het Ame rikaanse ministerie van Defensie heeft bekend gemaakt dat, tenminste tot de komende lente, 52.000 dienstplichtigen per maand onder de wapenen zullen worden geroepen. Vorig jaar werden gemiddeld slechs 35.000 recruten per maand opgeroepen. MEVR. ROOSEVELT UIT COMMISSIE VOOR MENSENRECHTEN Generaal Eisenhower heeft mevr. Mary Lord aangewezen als opvolgster van mevrouw Roosevelt in de Com missie voor Mensenrechten der V.N. In een voor een Westberliins radio station uitgesproken rede noemde de Westduitse minister voor zaken geheel Duitsland betreffende, Jacob Kaiser, de jongste golf van terreur in Oost-Duits land het begin van de totale bolsjewi- satie van dit gebied. Van Westberlijnse officiële zijde wordt gemeld, dat er nog steeds dage lijks tussen de zeshonderd en duizend Oostduitse vluchtelingen in West-Ber- ijn aankomen. Om een beeld te geven van de bete kenis van de konijnenplaag in Nieuw- Zeeland meldde de „Pastoral Review and Grazing Record", dat in Nieuw- Zeeland ongeveer vijftig millioen ko nijnen voorkomen. Regeringsinstanties becijferden, dat deze konijnen het voedsel voor vijf millioen schapen eten, waardoor de schapenhouders voor 19 millioen pond sterling benadeeld zouden worden. 1VAPITEIN Oosterhuis van de ge- zonken „Klipfontein" is Zater- dagavond in veilige „haven", n.l. zijn huis in Heemstede terugge keerd. We zien hem hier zitten met vrouw en dochter, aan de wand een foto van zijn schip. Zoals bekend had de kapitein dubbel pech toen hij later boven Afrika met het vliegtuig, waarmee hij reisde, een noodlanding moest maken in overstroomd gebied.... Willem Ruys" deze week in Rotterdam Het motorschip „Oranje" is Zaterdag morgen om half negen met een deerlijk gehavende boeg aan de kade van Tand jong Priok, de haven van Djakarta, ge meerd. Onmiddellijk na aankomst van het schip is men met de reparaties be gonnen. Men hoopt de ligtijd tot tien dagen te beperken. De „Willem Ruys" wordt in het mid den van deze week te Rotterdam ver wacht. Het vissersvaartuig „1'Esipadon", welks schipper de Coelacanth gevan gen heeft, is in een wervelstorm ge zonken. Drie doden, een zwaar en twee min der zwaar gekwetsten vielen als slacht offers van een auto-ongeluk, dat in de nacht van Zaterdag op Zondag op de Teringsedijk te Breda gebeurde. Met een zware slag vloog daar nml. een kleine personenauto met zes inzitten den tegen de gevel van een huis. Van de zes jonge mannen, die in de auto zaten, werd de bestuurder, de 21- jarige A. J. G. K. uit Nijmegen op slag gedood. Enige uren nadien overleed de 23-jarige J. J. M. A. uit Gilze en Zon dagmiddag de 19-jarige P. J. K. uit Breda in het St Iganatiusziekenhuis. Zwaargewond is de 23-jarige H. B. uit Gilze. Minder ernstig werden de 18-jarige P. L. M. van W. uit Breda en de 23-jarige J. A. N. S. uit Gilze ge- kwestst. Na bad in ..beiliqe wateren" Negen en twintig mensen bij Calcutta verdronken Zaterdag zün in de haven van Cal cutta, tengevolge van het omslaan van een boot met 38 passagiers en vier be manningsleden aan boord, 29 personen w.o. vele vrouwen en kinderen, ver dronken. Aan boord van de boot be- vonucn zich bedevaartgangers, die Vrij dag in de „heilige wateren" van de golf van Bengalen hadden gebaad. Een ooggetuige verklaarde, dat het omslaan van de boot door een vloedgolf is ver oorzaakt. TURKSE MINISTER VAN BUITEN LANDSE ZAKEN NAAR BELGRADO De Turkse minister van Buitenlandse Zaken zal een bezoek van vijf dagen aan Joegoslavië brengen. Hij wordt twintig dezer te Belgrado verwacht. De Bredase politie heeft de jongelui met veel moeite uit het wrak van het autotje kunnen halen. De voornaamste oorzaak van het ongeluk is, naar men aanneemt, dat veel te hard gereden is. Daarbij is de bestuurder wellicht het spoor bijster geraakt door het weer spiegelen van zijn koplichten in een grote ruit van een hoekhuis, welke spiegeling hij voor een plotselinge te genligger kan hebben aangezien. Hij zou daardoor hebben uitgeweken, het geen remsporen aantonen, en met gro te snelheid tegen de gevel terecht ge komen zijn. De Nederlandse exood De Westduitse autoriteiten hebben een bedrag van 1,75 millioen DM be schikbaar gesteld voor invoer uit Ne derland, waarvan o.m. 1,2 millioen DM voor drukkerijproducten, 330.000 DM voor zink en 125.0<"0 DM voor laselectro- den en draad. Gisterochtend kwam de veehouder Den H. te Alphen a.d. Rijn, toen hij zijn ouders, die op de boerderij naast de zijne woonden, wat melk wilde brengen, tot de ontstellende ontdek king, dat beiden het slachtoffer waren geworden van gasvergiftiging. In de keuken bleek een kraan van het for nuis niet geheel te zijn dichtgedraaid. Er hing in het gehele huis een sterke gaslucht en in de slaapkamer vond hij zijn ouders bewusteloos in bed. Zijn moeder, die 67 jaar oud was, bleek bij de komst van de dokter reeds te ztjn overleden. De 72-jarige vader gaf nog tekenen van leven en is in zorgwek kende toestand naar één der Leidse ziekenhuizen overgebracht.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1