Nederlandse akkerbouwproduct staat op zeer hoog peil Tribuneplaats zal op Kroningsdag bijna I 1000.- kosten Op hei gebied van aardappelen exportland nummer een r Egyptisch kabinet achter Naguibs heerserschap Ex-S.S.er-bioscoopportier vluchtte met f. 800 van zijn baas Syngman Rhee wil celensiepact in het Verre Oosten Moord in Oradour geschiedde met voorbedachten rade Prins Carnaval lacht weer Rede Ir T. P. Tuinman voor de C.B.T.B. Delftse studenten op bezoek in De Rijp Om aan veroordeling fe ontkomen Keuring baconvarkens door gemeentepersoneel Truman dankt Acheson Nog voortdurende arrestaties Japan voelt er met veel voor Een verdachte reuk Mijnwerkersstaking in W. Duitsland afgewend Beeld prof. Van der Scheer voor provincie N.-Holland Lantaarnpalen worden dik ingevet HALen KLM maken haar p'annen op Proiesten in de E/za: MAANDAG 19 JANUARI 1953 VAN welk een enorm belang de landbouw voor de Nederlandse volkshuis houding is, bleek Zaterdag opnieuw door de rede, die de voorzitter-direc teur van het hoofdbedrijfschap voor akkerbouwproducten, ir T. P. Tuinman, hield op de In „Birkhoven" bij Amersfoort gehouden akkerbouwconferentie van de Chr. Boeren- en Tuindersbond. Ir Tuinman sprak daarbij in het bijzonder over de internationale handel en het vraagstuk der integratie. Wat de export van aardappelen betreft merkte spreker op. dat Nederland zowel bij de con sumptie-aardappelen. als pootgoed en aardappelmeel, de belangrijkste expor teur is. Van orze opbrengst aan zand- en klei-aardappelen, behoudens die, be stemd voor pootgoed, wordt omstreeks 10 pet geëxporteerd, van de productie aan pootgoed 70 pet en van de fabrieksaardappelen, via het aardappelmeel en de derivaten, rond 75 pet. De Nederlandse aardappelteelt in haar geheel is ln de huidige omvang dus uitsluitend te handhaven door een bevredigende export. Deze export (die een waarde van on geveer f 180 millioen heeft) is de laat ste jaren niet onbevredigend geweest, dank zij de behoefte in de ons omlig gende landen en in andere werelddelen. Door deze behoefte komt tot heden niet tot uitdrukking, hoe onvrij deze export feitelijk is, door het streven naar zelf voorziening in de importerende landen, door contingenteringsmaatregelen en dikwijls hoge invoerrechten. Reeds het feit, dat Nederland met eefi export van gemiddeld 200.000 ton con sumptie-aardappelen de grootste expor teur is, wijst er op. dat elk land prac- tisch zelfvoorzienend is. Is de eigen oogst en daarnaar wordt gestreefd vol doende, dan wordt geen import toege laten. Daaruit is ook te verklaren, dat deze export het ene jaar vooral ge schiedt b.v. naar de Zuidamerikaanse landen, een ander jaar naar Zuideuro pa en weer een ander jaar voot een belangrijk deel In West-Europa wordt afgezet.' Denemarken is hier onze be langrijkste concurrent. Ten aanzien van het pootgoed Vestigde spreker er de aandacht op, dat vooral Frankrijk reeds jarenlang bezig Is door sterke beperking van de import zijn eigen pootgoedteelt uit te breiden en de invoer te beperken tot de dring ende behoefte aan nieuw uitgangsma teriaal. Bovendien zijn aangelokt mede door de hoge prijzen in de laat ste jaren Denemarken en Duitsland els onze concurrenten op de interna tionale markt verschenen. Zowel in West- als in Zuid-Europa en in Zuid- Amerika, zodat we met onze prijzen net dit aanbod rekening dienen te hou den, aldus spr.Dit geldt in het bijzon der ten aanzien van Denemarken, dat met onze eigen rassen tegen lagere prijs aan de markt is. Intussen handhaaft onze export zich op gemiddeld ruim 200.000 ton, terwijl Denemarken zowel als Duitsland ieder een export hebben opgebouwd, die als regel varieert tus sen 40 en 60.000 ton. Ons pootgoed staat, dank zij het hoge peil onzer cultuur en keuringen, het werk onzer exporteurs en de export- ln memoriam Lee->hwaler Zaterdag >'s in De Rijp het 85-jarig besiaan gevierd vrn de Delftse studen tenveren ging „Gezelschap Leegh- water". Voorafgegaan door het muziek gezelschap „Kunst na Arbeid" deden de studenten hun intocht in het met vlaggen getooide dorpje, de geboorte plaats van de waterbouwkundige Jan A iriaenszoon Leeghwater. Het gezel schap werd door burgemeester J. J. Dalenberg welkom geheten op het ge meentehuis, een bouwwerk, ontworpen door Leeghwrter en onder zijn leiding gebouwd Daarna werd een voetbal wedstrijd gespeeld tussen een Rijper elftri en een studenten-elftal. De gas ten wonnen deze wedstrijd met 21. Om vijf uur recipieerde het bestuur ten gemeentehuize en velen, onder wie tal van professoren, kwamen hun ge lukwensen aanbieden; propaganda, onder meer door proefzen dingen voor buitenlandse proefvelden, zo goed aangeschreven, dat als regel wel een premie te bedingen is. De export van vlas. Overgaande op de vlas-export merk te spreker op. dat onze vlascultuur voor 90 pet. op export van vlas en lint is aangewezen. Door de gunstige con junctuur voor de afzet van linnen is de vlasteelt enige jaren zeer lonend ge weest en is de cultuur, die in Frank rijk, België en Nederland vóór de oor log 70.000 ha bedroeg, uitgebreid tot 120.000 ha. Het grote probleem, zowel voor België als Nederland, is hier de radicale bescherming en bevordering der teelt en vlasserij in Frankrijk. Frankrijk subsidieert de cultuur en de vlassers met minstens f 700 per ha. en zijn uitgebreide productie bedreigt hiermede, vooral bij een achteruitgaan de markt, de rationelere cultuur en ver werking in België en Nederland. De exportwaarde van vlas en lijnzaad tezamen beloopt jaarlijks rond f 80mil- Hata. ±- Over de peulvruchten-export deelde spreker mede. dat van onze groene erwten 60 a 70 pet. van onze schokkers 85 pet en van onze bruine bonen ge middeld 40 pet, wordt geëxporteerd, waarbij Duitsland sinds het liberaise- ren van de invoer de belangrijkste af nemer is der groene erwten. Engeland is hiervan goede tweede en nummer één bij de schokkerimport, terwijl Zweden de grootste afnemer is van bruine bonen. De totale export van eigen verbouwde peulvruchten be draagt jaarlijks rond f 30 millioen. Ook bij deze producten staat de Ne derlandse kwaliteit, door de grote zorg die de exporteurs geven aan schoning der partijen, aan de spits. De landbouwintegratie. Inzake de integratieproblemen be perkte spreker zich tot de wenselijk heid van integratie op landbouwgebied, waarbij onder landbouw ook de land bouwindustrie wordt begrepen. Door een vrijer verkeer tussen de Westeuro- pese landen kan de productie inderdaad worden geëconomiseerd, de productie per man verhoogd en daarmee de wel vaart bevorderd. Of met deze integra tie de landbouwproductie zelf ook kan worden verhoogd, acht spreker nog de vraag. De goedkoop producerende lan den zullen ook in dit opzicht er goed voorstaan, doch de duurder produce rende landen, die in prijs naar beneden zullen moeten en hun beschermende maatregelen gaandeweg zullen moeten afschaffen, staan hier voor een moei lijk probleem. Een blijvende integratie zal eerst ge waarborgd zijn, als ze ook door de be trokkenen in alle deelnemende landen naar den geest wordt aanvaardt en men elkander niet langer als gevaarlijke con currenten ziet, maar ais collega's be groet. SprekeT ziet hier een belang rijke taak voor onze landbouworgani saties, even moeilijk als die der rege ringen. Twaalf dagen geleden verdween de 31-jarige bioscoopportier en ex S.S.-er .1, van den E. uit Amsterdam, nadat hjj Cinema Parisien, een bioscooptheater aan de Nieuwendijk te A sterdam, met f 890.naar het belastivkantoor was gestuurd om entréebiljetten te konen. Dezer dagen heeft de hoofdste delijke vreemdelingenpolitie (de por- Forculo mo'esfeerf tenen Rijk betaalt geen enkele vergoeding uit De gemeenteraad van Borculo beeft in zijn Vrijdagavond gehouden vergadering besloten aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening een mo tie te zenden, waarin tot uitdrukking zal worden gebracht dat er een zeer onge zonde toestand bestaat ten aanzien van het zonder vergoeding door gemeente- personeel doen keuren van bacon-var- kens. Het gemeentebestuur stelde zich op het standpunt, dat slechts één juiste regeling mogelijk is, n.1. uitbetaling door het rijk van de vergoedingen voor rijkskeuringen aan de gemeente plus een aandeel van het rijkskeurloon als bijdrage in de al gemene onkosten van de gemeentelijke keuringsdienst. De gemeente Borculo acht zich voor minstens f 30.000 benadeeld. Burgemeester mr J. P. Drost zei in de vergadering, dat hjj de behandeling schandalig vindt. Er is ook reeds door middel van de Vereniging van Neder landse Gemeenten gepoogd verandering te brengen in de toestand, doch de gemeen te heeft noch voorschot, noch enige toe- zeging ontvangen. tier is wegens zijn Duitse krijgsdienst statenloos geworden) van de politie uit Vaals bericht ontvangen, dat de man aldaar is aangehouden. De portier, die gehuwd is en vrouw en kind in zijn woning te Amsterdam had achtergelaten, had reeds vóór hij de benen nam, een ouvreuse van de bioscoop over zijn ontvluchtingsplan ingelicht. Naar het schijnt had hij in December terecht gestaan wegens een zedendelict en hij wenste de uitspraak af ie wachten. „Als ik die gevangenis straf krijg", zo zou hij hebben gezegd, ..dan vlucht ik naar Duitsland". Hem werd inderdaad een aantal maanden gevangenisstraf opgelegd, zodat hij op Maandag 5 Januari zijn plan ten uit voer bracht. Bij zijn aanhouding in Vaals trof men de mét hem verdwenen f 800.echter niet op hem aan. Volgens de politie te Vaals is de mogelijkheid niet uitgeslo ten, dat hij het inmiddels op een Duitse bank in Aken heeft gestort. Waarom de portier naar Nederland t'achtte terug te keren, is nog niet bekend. Wel licht wenste hij een bezoek aan zijn vrouw en kind te brengen. OUD-MINISTER L. GOTZEN ADVISEUR BIJ DE HERSTELBANK De oud-minister en oud-staatssecretaris van het ministerie van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, de heer L. Götzen, is met ingang van 1 Januari benoemd tot adviseur ln algemene dienst bij de Her- stelbank. President Truman noemt zijn minis ter van Buitenlandse Zaken Acheson in een brief, waarin hij diens ontslag aanvrage aanvaardt, „mijn goede rech terhand". De president schreef nog on der meer: „Er is zeker geen man die meer er toe heeft bijgedragen de vol ken der vrije landen tezamen te bren gen en hun wil en vastbeslotenheid, om krachtig en vrij te zijn, te versterken dan u heeft gedaan". Moskou zegt visserijvertfrag met Engelard op De Sowjet-Unie heeft Engeland me degedeeld, dat zij van plan is over zes maanden de Brits-Russische visserij overeenkomst van 1930 te beëindigen, aldus heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken Zaterdag verklaard. Krachtens de overeenkomst kan elk der beide landen deze zes maanden tevoren opzeggen. ISRAËL TEGEN BEWAPENING DER ARABISCHE STATEN De Israëlische minister van Buitenland se Zaken, Sjaret, heeft verklaard, dat Is raël zich zal blijven verzetten tegen een bewapening der Arabische staten, daar het meent dat hierdoor zijn veiligheid zal worden bedreigd Sjaret sprak, toen hij dit zeide. over de voorgestelde verde digingsorganisatie voor het Midden-Oos ten. --.i van de Wafd-partij. Kolon ,J- i £)E EGYPTISCHE regering heeft Zater dagavond besloten de periode gedu rende welke de premier, generaal Na- guib, zijn volmachten zou uitoefenen, niet een half jaar te verlengen. Nu tevens de politieke parllfen zijn ont bonden, is generaal Naguib thans on beperkt heerser van Egypte. Op een door hem belegde persconferentie ver klaarde de generaal zelf, dat „niemand in Egypte in staat zal zUn de huidige regering ten val ts brengen". Volgens de Israëlische radio heeft de Prlitie alle partiibureaux in Cairo be zet en de partijdocumenten verbeurd i erklaard. De regering heeft zes uiterst linkse Arabische weekbladen een ver schijningsverbod opgelegd. Radio-Cairo heeft de arrestatie be kend gemaakt van prins Abbas Halim en Serag el Din, oud-secretaris-gene- Volgens goedingelichte kringen is president Syngman Rhee van Zuid- Korea van plan het initiatief te nemen voor de oprichting van een stelsel voor gemeenschappelijke beveiliging in het Verre Oosten. Zijn minister van Bui tenlandse Zaken zou daartoe overleg gaan plegen met de Philippijnse presi dent, Quirino en te Taipeh op Formosa van gedachten te wisselen met gene raal Tsjiang Kai Sjek. Het voornemen van Rhee is onlangs in Tokio reeds met zeer veel reserve ontvangen. Generaal Mark Clark, de opperbe velhebber der strijdmacht van de V.N. in Korea, heeft opdracht gekregen „alle mogelijke maatregelen" te nemen om schending van Japans gebied door vliegtuigen van Russische bases te ver hinderen. Vliegtuigen, die aan instruc ties geen gevolg geven, zullen worden neergeschoten. Ten Zuiden van Koemsong aan het centrale Koreaanse front, zijn Zaterdag Chinezen ter sterkte van twee compag nieën overgegaan tot een krachtige aanval. Na een hevig gevecht wisten de verbondenen de aanval met behulp van handgranaten en messen af te slaan. Schepen van de Britse vloot bombardeerden, niettegenstaande het drijfijs, doelen aan de Koreaanse West kust. Vliegtuigen, die van Amerikaan se vliegdekschepen waren opge?tegen, bestookten de haven Wonsan. Uit het gebied van Taegoe in het midden van Zuid-Korea wordt de hevigste sneeuw val sinds vijftig jaar gemeld. Na vijf tien uur lag de sneeuw er een meter dik. Alle verbindingen werden ver broken. Kolonel Ras- raj Mahannn die deel uitmaakte van had Maharma. die ,0(.n ge. de regenschapsraad dg ma ge. dat de regfuat.iu,— neraa! Naguib voor het eerst de macht aan zich had getrokken, is eveneens ge» arresteerd. n eeuw** *»*-••« Voorts werd gezegd, ancötfev.x., een-en-twintig officieren en vijf bur gers zijn vastgehouden. De politie in Cairo blijft voortgaan met het uitvoe. ren van arrestaties Een aantal com munisten is in hechtenis genomen op beschuldiging van intrigue. Er worden binnenkort verschillende processen ver wacht. In zijn bovenvermelde persconferen tie ze generaal Naguib voorts, dat degenen, die vorige week Woensdag werden gearresteerd, bezig waren tegen de regering te kuipen. Zü stonden in contact met buitenlandse mogendheden en personen. De samenzweerders wa ren. aldus Naguib, bepaalde politieke leiders en officieren van het Egypti sche leger. Ten slotte verklaarde Na guib. dat de politieke partijen misbruik hadden gemaakt van de toegevendheid zijner regering en de tegenstellingen onder het volk hadden verscherpt. Cairo zelf was tot nu toe rustig. Op de scholen en instellingen van hoger onderwijs, die bij vorige staatkundige beroeringen is het land der Farao's vaak brandpunten van het verzet waren, is Zaterdag normaal gewerkt. UET Canadese leger heeft gebrek aan muzikanten. Men gaat nu in ons land honderddertig man aan werven, die in Canadese militaire corpsen zullen worden opgenomen. Op onze foto enkele gegadigden, die voor de Canadese luit. G. B. Quick enkele proef-nootjes blazen. Nachtpatrouilles van de Ver. Naties bij de Jackson-heuvels aan het Koreaanse front rapporteer den dezer dagen een verdachte reuk" in de buurt van de Chinese posities te hebben waargenomen. Terstond togen chemische deskun digen op onderzoek uit. Zij kwa men tot de conclusie, dot de ver dachte reuk moest worden toe geschreven aan knoflook, welke door de Chinezen bij het bereiden van hun eten was gebruikt Door een overeenkomst tussen de organisctie van Westduitse werkgevers in de mijnbouw en het Westduitse Ves- bond van Mijnwerkers is een dreigende staking vu 500.000 mijnwerkers af gewend. De voorzitter van het vak verbond heeft meegeedeeld, dat de werkgevers de eisen van het vakver bond hebben ingewilligd. De eis be helsde een verkorting vrn de arbeids duur onder de grond van 8 tot 7V4 uur zonder loonaftrek. Zaterdag is prof. dr W. M. v. d. Scheer, oud-hoogleraar aan de Univer siteit te Groningen en thans adviseur bij het ministerie van Soc. Zaken en Volksgezondheid, die onlangs zeventig jaar werd, gehuldigd in %et Ptov Zie kenhuis te Santpoort Hii was destijds de eerste geneesheer-directeur van de ze inrichting. De Staatssecretaris van Volksgezondheid, dr P. Muntendam bood de provincie Noord-Holland, na mens alle psychiatrische inrichtingen in Nederland, een beeld aan van prof. Van der Scheer. Dit beeld is vervaardigd door de beeldhouwer Titus Leeser. 's GRAVENHAGE HEFFT EEN NIEI WB WETHOUDER V. OPENBARE WERKEN Ter voorziening van de vacature, wel ke tn het college van B. en W. van Den Haag is ontstaan door het bedanken van drs. C. A. A. van Luttervelt, benoemde de Haagse gemeenteraad Zaterdag tot wethouder van Openbare Werken de heer D. W. Dettemeyer (WD). LONDEN BEREIDT ZICH REEDS VOOR In e landen waar prins Carnaval spoedig feestelijk zal worden ingehaald, is men thans reeds druk bezig met de voorbereidingen voor het feest van zotheid. Met toewijding en vakmanschap wordt hier het gelaat van een carnavalspop, die in de optocht te Nice zal meedansen, bijgewerkt. (Van onze Haagse redactie.) PR zullen zes duizend tribuneplaatsen voor buitenlanders gereserveerd worden langs de route, die de jonge Engelse koningin Elizabeth II op 2 Juni ter gelegenheid van haar plechtige kroning door Londen zal rijden. De prijs dezer gereserveerde plaatsen zal dertig Engelse ponden zijn. Dat is ongeveer drie honderd Nederlandse guldens. Naar verluidt zouden er echter op dit ogenbj, al plaatsen te koop worden aangeboden voor de somma van tachtig Eugëlse ponden. De goedkoopste plaatsen gelden altijd nog tien pond. gen kroningsdag zullen ze alle worden ingesmeerd met een dikke vetlaag. De Nederlanders, die de Engelsen op dit punt dus te slim dachten te kunnen zijn en inderdaad plan hadden op deze manier hun dertig pondjes voor een ge reserveerde plaats te verdienen, mogen het zich voor gezegd houden. Op lan taarnpalen hoeven ze niet te rekenen, tenzij ze er natuurlijk wat bedorven kledingstukken voor over hebben, zo als er ongetwijfeld ook Engelsen zullen zijn, die deze schade op de koop toe willen nemen. Intussen, hoe enerverend we dit alles ook schetsen, aantrekkelijk blijft wat de vervoermaatschappijen en reisbu- reaux op dit ogenblik al weer voor ini tiatief ontplooien om een zo groot mo gelijk contingent Nederlanders van het schouwspel te laten genieten. Wel we ten ze, dat de Nederlanders er over het algemeen niet veel voor voelen lang tevoren hun maatregelen te treffen. Dit in tegenstelling biivoorbeeld met de naar het heet slordige Fransen. Die kun nen maanden tevoren al bepalen, dat ze een dergelijke plechtigheid beslist willen bijwonen. Zo goed als ze vele maanden tevoren een reisdoel al kun nen bepalen en daar dan naar kunnen handelen. De Nederlanders in het alge meen niet. De meeste van hen beslissen pas de laatste veertien dagen. MAAR goed, de vervoersmaatschappij- en kunnen met die algemene karaktertrek misschien wel rekening houden, maar moeten toch ook denken aan de gunstige uitzonderingen, die een langere vooruitziende blik hebben. En zo zien we dus op dit ogenblik de aan- 70 ligt de markt, maar de Nederlan- ders die deze bijzondere plechtig heid straks van nabij zullen willen vol gen, zouden geen goede Nederlanders zijn, wanneer ze hiertegenover niet enige reserve in acht zouden nemen. Ze kijken de (prijzen) kat nog eens even uit de boom, en geven van hun animo om dit schouwspel te gaan zien, alleen blijk door nu al via de reisbu- reaux hotelruimte te gaan bespreken, of zich te laten boeken bij de KLM voor de „coronation-flight" van deze maatschappij, of bij de Holland-Ameri- ka Lijn voor de „Veendam"-cruise van twee dagen naar Gravesend-Londen. Voor de rest rekenen deze nieuws gierigen waarschijnlijk op hun goed ge sternte, dat hun moet leiden naar een onopgemerkt stil plekje van de route, waar ze een prachtig gezicht zullen kun nen krijgen op de langstrekkende sprookjesstoet. Wie zo rekent, zal wel erg bedrogen uitkomen. Vette lantaarnpalen CR wordt een overweldigende mensen- menigte in Londen verwacht om streeks „coronation-day". De Londense politie heeft voorzien, dat het moeilijk zal zijn de nieuwsgierigen in toom tc houden. Ze schroomt niet om dit te be reiken haar toevlucht te nemen tot zeer exclusieve maatregelen. Zo heeft ze nu al laten weten, dat op de lan taarnpalen beslist niet gerekend be hoeft te worden als uitkijkposten. Te- kondigingen in de bladen, dat de Hol land Amerika Lijn zijn „Veendam" be schikbaar heeft voor ieder, die de plechtigheid wil bijwonen en de hotel accommodatie aan boord wil genieten voor de nacht van Maandag 1 op Dins dag 2 Juni. Het enige bezwaar is, dat het schip niet verder zal mogen op- stomen dan tot Gravesend. Met een extra-trein zal het vervoer op kronings dag naar Londen geschieden. Laat in de avond van 2 Juni zal het schip weer uit Gravesend naar Rotterdam terug varen. Woensdagmorgen tussen 9 en 10 uur zal men daar arriveren. De prijs voor dit uitstapje is voor wat het ver blijf aan boord betreft vastgesteld op 250 gulden. nE KLM heeft de zaak nog anders be- keken. Deze luchtvaartmaatschap pij voorziet, dat het ln Engeland een gedrang van jewelste 7,al geven 0111 hotelruimte te krijgen. En zo ziet 7.e voor de zoveelste niau' e n prettige gelegenheid om het mtnsJoi i te ge rieven en het Nederlandse bedrijfsle ven een paar losse stuivers te laten verdienen. Het wil de ongelukkigen. die geen bed in of om de Engelse hoofd stad konden veroveren, ln ongeveer een uur de sprong naar ons land laten maken en ln het volgende uur een vvelgespreid bed bezorgen In hotels In Seheveningen, Den Haag, Sassonheim of Noordvvjjk. De KLM rekent, dat ze hiermee vooral de mensen van buiten het Europese continent zullen gerieven, die deze Londense plechtigheid willen bjjwonen. Londen het doel, zo zegt de KLM, maar het goedkope Nederland uitgangspunt en slaapplaats. En wi) geloven, dat deze slagzin er wel weer in zal gaan. Service In de necht van 1 op 2 Juni zullen de luchtreuzen deze tourislen naar Londen brengen, 's Morgens om vijf uur zullen ze nog juist vóór de City door de bobbies wordt afgesloten, het centrum van Londen bereiken. Des avonds draRen de KLM-vcrels hen weer n ar Nederland terug. UiteraM'd kunnen ook Nederlanders van deze service genieten, een service die zó yer gaat. dat slechts de goedkope Moonliners-tarieven ook voor deze spe ende Londen- vluchten zullen gelden. 7ATERDAG is in Bordeaux het proces tegen leden van de voormalige Duitse S.S.-divisie „Das Reich", die zijn aangeklaagd wegens hun aandeel in de massamoord op inwoners van het Fran se dorpje Oradour voortgezet. De be klaagde Paul Graff, een thans zes en twintig jarige Elzasser, deelde het mili taire mee, dat zijn Duitse luitenant Item enige uren vóór de actie begon, had medegedeeld: „Vandaag zul je bloed zien vloeien". Deze officier was een zekere Barth. die bij verstek wordt berecht. De rechter trok uit deze mede deling de conclusie, dat kapitein Kahn, die bet bevel voerde over de compagnie, die de slachting te Oradour uitvoerde, met voorbedachten rade heeft gehan deld. Ook Kahn wordt vermist of is ge sneuveld. Leden van het provinciaal bestuur van de Elzas en Elzassische volksverte genwoordigers hebben een verklarih* uitgegeven, waarin zij zeggen het „dieP te betreuren", dat ln het proces Duit sers en Elzassers tezamen terecht staan. Zij verklaarden, dat hun streekgenoten door de Duitsers tot dienstneming wa ren gedwongen. Elzassers, die indcrtiju gedwongen dienst deden in het Duitse leger, hebben Zondag protestdemonstra ties gehouden o.a. Tn Straatsburg. De demnne»r«*:- demonstratie werd bijgewoond door parlementsleden uit de Elzas, geeste lijken, oudstrijders en twee advocaten van de Elzassers, die terecht staan. in Bordeaux De bemanning van een Amerikaan*0 „Vliegende verhuiswagen" heeft *l°h Vrijdagavond met behulp van valscher men in veiligheid weten te brengen toen het toestel In de buurt van ChatlUon-Suï- Seine (bij Parijs) neerstortte.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 4