Overwinning voor De Gasperi i Italiaanse Kamer in Oorlogsmisdadigers naar Hoorn overgebracht Prins Bernhard naar New York Franse post in Indo-China na een verbitterde strijd verloren Communisten in V.S. schuldig aan complot tegen de regering Ongewenste gasten Adenauer naar Washington ziging in de kieswet aanvaard Wij „Handelsvereniging Vogelkop" werd een débacle Doodvonnissen in Metz (Fr.) De Willemis binnen Werkgelegenheid Donderdag 22 Jan. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11624 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Onrust in het land Men irof uitgebreide voorzorgsmaatregelen WEERBERiCHl TRUMAN IN 1956 TERUG? Arbitrage aanvaard in „Ommelanden" conflict Fortuin in houten been Stad bestaat 2 Februari driehonderd jaar Vertrek 30 Januari Sabotage in Oostduits steenkolenbekken Tegen oud-Indischman 6 maanden voorw. geëist Londen Italiaanse informeert regering bij Rotterdams journalist gearresteerd Proces in New York Vliegkampschip snelt te hulp Ontmoeting met Ike's nieuwe kabinet De 17 Oc* Morgen verklaring m hei parlement Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand f 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 N Italiaanse K >m af stuk te hebben vergaderd, heeft de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden het door de regering ingediende ontwerp tot wijziging van de kieswet aanvaard en daarmede haar vertrouwen «ar*t?fen De van de kieswet houdt in, dat de partyen. dk bij de volgende verkiezingen een meerderheid van stemmen behalen in de Kamer zullen kunnen beschikken over twee-derde van het aantal zetels. Tijdens de debatten hadden communisten en links-socialisten urenlange toespraken gehouden om de debatten over het ontwerp, waarmee zij het niet eens waren te vertragen. Zij onthielden zich tenslotte van stemming en verlieten, de Internationale zingend, als één man de vergaderzaal. De Italiaanse commu nisten en de Ncnni-socialisten besloten een delegatie te zenden naar president Einaudi om hun standpunt uiteen te zetten. Zij hebben gedreigd een „beroep op bet volk te doen in verband met de herziening van de kieswet. De wet moet nog door de Senaat worden behandeld. Tengevolge van de dreigende houding van de oppositie en na de reeds in de afgelopen dagen gehouden betogingen, waarbij 2000 betogers in Rome waren gearresteerd (die intussen weer zijn vrijgelaten) stond de politie in het ge hele land klaar om het hoofd te bie den aan eventuele wanordelijkheden. In de omgeving van Modena wierp een boerenknecht, die bezig was leuzen te gen de herziening van de kieswet op een muur aan te brengen, een pot on gebluste kalk naar een politieman, die hem bii die bezigheden verraste. De agent vuurde en verwonde zijn aan valler zwaar. Hijzelf kreeg brandwon den aan het gezicht. In Genua is een proteststaking van twee uur gehouden. De Nederlandse Televisie Stich ting zal, als het benodigde film materiaal tijdig uit Amerika aankomt, een extra uitzending wijden aan de inauguratie van president Eisenhower op Donderdag 22 Januari van 20.15 tot 20.45 uur. ALCIDE DE GASPERI ....moeilijke zege (Van onze speciale verslaggevers) INE ONTSNAPPING VAN DE ZEVEN oorlogsmisdadigers :iit de strafgevangenis te B«eda heeft de minister van Justitie, mr L. A. Donker, tot het besluit gebracht, de in de kampen Norgerhaven en Eygelshoven verblijvende bijzonder zware delinquenten voorzover zij niet dit of het volgende jaar voor voorlopige invrijheidsstelling in aanmerking kunnen worden gebracht, naar elders over te brengen. Hiervoor zijn verschillende redenen. De ontwikkeling van de gang van zaken in West-Duitsland met betrekking tot de uitlevering der ontsnapten, de verdwijning van een aantal in Eygelshoven gedetineerden, de onmogelijkheid, om in de betrokken gestichten afdoende veiligheidsmaatregelen tegen ontsnapping te nemen en niet het minst het bestaan van een organisatie, die zich de bevrijding van de gedetineerde oorlogsmisdadigers ten doel stelt en die van Duitsland uit opereert al deze overwegingen hebben tot dit besluit geleid. De eerste groep oorlogsmisdadigers is gistermiddag te half één in Hoorn aangekomen, waar zjj zijn ondergebracht in de Rijkswerkinrichting. Rondom het sombere gebouw van de Rijkswerkinrichting, in de volksmond Krententuin genaamd, patrouilleerde op het middaguur een groep leden van de Rijkspolitie, de helm op het hoofd, de stengun onder de arm ge- gedrukt. Reeds gistermorgen viel er in het district Alkmaar van de Rijks politie de grootste activiteit te be speuren. Uit verschillende plaatsen tn ons gewest werden manschappen op geroepen, teneinde zich naar Hoorn te begeven, alwaar het detachement zich op het stationsplein verzamelde. Vervolgens werden door de waarne mend districtscommandant die maa** regelen genomen, die hij nodig achtte om iedere poging tot ontsnapping tij dens de verhuizing bjj voorbaat tot mislukken te doemen. Hierin is me" volledig geslaagd. Om half '•én reed een autobus van het ministerie van Justitie de brug van de Rijkswerkin richting op, voorafgegaan door twee motorrijders en gevolgd o°nr .de Lr" tioncar van de Verkeersbngade. D stoet werd door twee motorrijders van de Rijkspolitie gesloten. De naar schatting vijf en dertig oorlogsmis a d'gers, veelal gekleed in battle-dress, die in de autobus werden vervoerd, werden geflankeerd door pollman nen. Op alle hoeken van het gevan geniscomplex hadden zwa?tgewap de leden van de Rijkspolitie genomen, die op het ogenblik waarop het transport het gevangenisterreui bereikte, een oogje in het zeil hield - Incidenten deden zich evenwel niet voor. De sombere stoet die weinig belang stelling trok omdat het publiek onkun dig was van hetgeen zich hedenmorge te Hoorn afspeelde, reed naar de terzijde van het gebouw, alwaar de oor logsmisdadigers uitstapten en ve gens de deur van hun nieuwe verblijf achter zich hoorden sluiten. Naar vernamen zullen de nieuwe be van de Rijkswerkinrichting te bijzondere veiligheidsmaatregelen zakelijk maken. Reeds zyn de eeisie Verwachting tot hedenavond VRIJ VEEL BEWOLKING Overwegend zwaar bewolkt met kans op wat lichte regen of mot regen. Plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind, aanvankelyk Westelijk. Later uit uiteenlopende richtingen. In het Noord van het land iets kouder dan gis teren. Elders weinig verandering in temperatuur. VRIJDAG: Zon op 8.33. onder 17 11 Mnan O" '1" ,n consignes gegeven, welke na enige tijd door definitieve maatregelen zullen worden gevolgd. Er zal ook voortaan aan de buitenkant van de inrich ting bewaking zijn. Of de zware poli tieke delinquenten de rest van hun straf in Hoorn zullen uitzitten, is niet bekend. Wel kan men ons mededelen, dat zij voor onbepaalde tijd naar de Coenstad zijn gekomen. Naar het ANP verneemt, waren ln de Rijkswerkinrichting te Eijgelshoven, vóórdat deze gisternacht gedeeltelijk werd ontruimd, nog ongeveer 150 ge vangenen geïnterneerd. Daarvan waren er 105 tewerkgesteld in de mijnen. De overigen verrichtten corveediensten in het kamp. Thans verblijven hier nog enkele tientallen politieke delinquenten, wier verleden en gedrag op korte termijn voorwaar delijke invrijheidsstelling motiveren. De gedeeltelijke ontruiming van het kamp gisternacht werd verricht door over de honderd zwaar bewapende leden van de Rijkspolitie. De wegge voerde gevangenen werden vervoerd in een overvalwagen en een autobus. Toen de Republikeinen in de Senaat van de Amerikaanse staat Iowa op het ogenblik, dat Eisen hower als president werd inge huldigd, het portret van Truman van de muur namen, ontdekten zij op de achterkant de volgende woorden: „Ben gaan eten Kom terug in 1956". De Democratische Senatoren zeiden niets van de grap af te weten.... Volgens een mededeling van het be stuur van het CNV heeft zowel het bestuur van „De Ommelanden" als dat van de Algemene Nederlandse Agrari sche Bedrijfsbond het voorstel, om het geschil door arbitrage te beslechten, in beginsel aanvaard. De verdere gang van zaken is thans in bespreking. Het stoffelijk overschot van Donald McDonald, een Schotse zeeman, die bijna twee jaar geleden plotseling in Sidney overleed, zal opgegraven toor den, omdat zijn verwanten aannemen, dat hij een fortuin in zijn houten been had verborgen. pRINS BERNHARD heeft een uitno diging ontvangen om als spreker op te treden in de plechtige bijeenkomst die de St Nicolas Society te New York op 2 Februari a.s. zal houden, ter her denking van het feit, dat 300 jaar ge leden aan het vroegere Nieuw-Amster- dam stadsrechten werden verleend. De prins heeft deze uitnodiging aan vaard en zal zich op 30 Januari per vliegtuig voor enkele dagen naar New- York begeven. De prins zal tijdens zijn verblijf al daar tevens een tentoonstelling openen, die ter gelegenheid van de herdenking wordt gehouden en waarvoor het ma teriaal uit Nederland zal worden over gebracht. Hierbij zijn o.a. de koop brief, waarbij het eiland Manhattan van de Indianen werd gekocht, de oud ste prenten van Nieuw-Amsterdam, De „Commissie van vrije juristen" te West-Berlijn weet te melden, dat bijna de gehele technische leiding van de steenkoolwinning in het gebied van Zwickau-Oelsnitz (Oostduitsland) in de loop van de laatste weken gearres teerd is wegens „systematische sabota ge". Tegen de 67-jarige Amsterdamse werktuigkundige F. E., oprichter en directeur van de niet meer bestaande „Handelsvereniging Vogelkop" te Ma- nokwari op Kieuw-Guinea, heeft Js officier van Justitie bjj de Amsterdam se rechtbank gistermiddag terzake van verduistering zes maanden voorwaarde lijk geëist. Verdachte had in 1951 de handelsver eniging opgericht, waarvan de bedoe ling was met een groep mensen naar Nieuw-Guinea te emigreren en aldaar verschillende ondernemingen te gaan exploiteren. De ongeveer vijftien deel nemers moesten een betrekkelijk ge ringe waarborgsom betalen, welke te allen tijde te hunner beschikking zou blijven. Van de hele onderneming was echter niets terecht gekomen en het gestorte geld was grotendeels verdwe nen. De verdachte, een oud-Indisch man, die in 1940 door de Duitsers was Een Frans militair tribunaal te Metz heeft gisteren uitspraak gedaan in nei proces tegen de commandant en een aantal bewakers van het voormalige Duitse „heropvoedingskamp" Schir- meck, die verantwoordelijk worden geacht voor de dood vam 78 gevange nen. De commandant, kolonel Buck, en de bewaker Nussberger werden ter dood veroordeeld. De bewakers Mul ler, Weber, Giegling en Hoert kregen resp. 20, 15, 10 en 5 jaar gevangenis straf. Zes bewakers werden bij verstek veroordeeld. gearresteerd en ter dood veroordeeld, welke straf later in levenslang werd veranderd, verklaarde, dat de zaak hem over het hoofd was gelopen. De officier van Justitie meende, dat moei lijk was uit te maken of verdachte al dan niet te goeder trouw had gehan deld. De rechtbank zal op 4 Februari uitsprak doen. oude kaarten uit het begin van de 17e eeuw, een brief van Stuyvesant uit het archief van de universiteit van Frane- ker, waar hij gestudeerd heeft, schil derijen uit de collectie-Pauw, een mo del van een schip uit de stichtingstijd en een aantal schilderijen uit het Rijks museum, dat een beeld geeft van de Nederlandse schilderkunst uit de 17e eeuw. De Perzische olie Engeland heeft zich in verbinding gesteld met de Italiaanse regering in verband met de kwestie van de Itali aanse tankboot „Miriella", waarvan Dinsdag werd bericht, dat zij 4000 ton ruwe Perzische olie geladen heeft en uit Abadan is vertrokken. (De Anglo- Iranian Oil Company staat op het standpunt, dat de olie, die de „Miriel la" vervoert, haar eigendom is). Wegens artikel over bouw luchtmachtpost Te Rotterdam is een twintigjarige leerling-journalist, verslaggever van het Rotterdams Parool, in verzekerde bewa ring gesteld. Hij wordt ervan verdacht in zjjn blad militaire geheimen open baar te hebben gemaakt. Voorlopig kan hjj zes dagen in hechtenis worden ge houden. Van de zijde van het betrokken blad wordt medegedeeld, dat hij een arti kel heeft geschreven over de bouw van een luchtwachtpost in Rotterdam. Op verzoek van zijn chef heeft hij, alvo rens tot publicatie over te gaan, zijn ge gevens geverifieerd bil de voorlichtings dienst van de luchtmacht in Den Haag. Ook andere instanties, o.m. van de Kon. Landmacht, werden in deze materie gekend. De bouw van deze luchtwacht post geschiedt voor een ieder zichtbaar aan de openbare weg. Het Franse leger heeft gisterenbe- kend gemaakt, dat de Vietminh- troepen Dinsdagavond de post Deo Vang aan het front bij An Khe, on geveei 500 km ten Noorden van bar- gon, hebben veroverd. Het garnizoen van 40 man zou gedood of gevangen genomen zijn na langdurige verbitter- d6Verder heeft het Franse leger mede gedeeld dat het Franse vliegkamp- schip „Arromanches" 100 km ten Oos ten van An Khe is aangekomen, ten einde meer steun uit de lucht te ver schaffen aan de Franse troepen in au gebied Verscheidene bataljons van de Vietminh hebben reeds tien da£e" lang druk geoefend op het bolwerk AHeth Franse hoge commando gaat voort met het aflossen van strud- krachten in Indo-China. Onsoveer 60 Fransen, mannen, vrou wen en kinderen. die door de Viet minh geïnterneerd waren, zijn thans vrijgelaten. Het gerechtshof te 's Hertogen bosch heeft een vijftigjarige rouw art Mierlo, die ruim een laar geleden haai man. die dronken was tluusge- komen, had gewurgd ver00^eeld*° vier jaar gevangenisstraf. De recht bank had haar zes jaar opgelegd. CEN JURY van «en Federale Ameri- kaanse rechtbank te New-York heeft gisteren dertien lagere communistische leiders schuldig bevonden aan samen zwering. De jury, bestaande uit zes mannen en zes vrouwen, bestudeerde de zaak bijna zeven dagen lang. Het verhoor duurde acht en een halve maand. Alle dertien werden beschul digd van een samenzwering tot het aanzetten tot omverwerping van de fe derale regering. Drie van de dertien beschuldigden (.o. een Poolse) zijn vrouwen. Vijf van de beschuldigden zijn in Rusland ge boren: Alexander Bittelman, die één van de grootste theoretici en dialecti ci van de partij wordt genoemd, George Blake Charney, een vakbondssecreta- QISTEREN keerde het door een botsing met het m.s. Oranje in de Rode Zee gehavende lijnschip van de Kon. Rotterdamse Lloyd, de Willem Ruys, terug in de haven van Rotterdam. Zoals men ziet is het gat in de huid voorlopig provisorisch dichtgemaakt. Voor een verslag over de aankomst en het avontuur van de „Willem- zie men elders in dit nummer. ris, Jacob Mindel, Alexander Leo Trachtenberg en William Wolf Wein- stone. De beschuldigden Victor Jeremy Jerome en Louis Weinstock zijn van Poolse en Hongaarse oorsprong. De overige drie zijn alle in de Ver. Sta ten geboren. De dertien communisten kunnen tot gevangenisstraffen van ten hoogste vijf jaar worden veroordeeld en tot boeten van ten hoogste tienduizend dollars. Rechter Dimock zei tot de gezwore nen, dat de uitspraak „ruimschoots door bewijzen was gestaafd". De verdedigers hebben naar voren gebracht, dat de dertien communisten de doelen van de communistische par tij op vreedzame wijze hebben trach ten te verwezenlijken. Rechter Dimock wilde geen vrijlating tegen borgstelling toestaan. Hij gaf opdracht de beklaag den in hechtenis te nemen. Volgende week Woensdag zal rechter Dimock vonnis wijzen. 7oals wij berichtten is het inwonertal van onze provincie met ongeveer 40 gestegen. Een dergelijke vlotte aanwas gaat meestal met enig vreugdebetoon gepaard. Nu de Krententuin in Hoorn evenwel enkele tientallen zware oor logsmisdadigers herbergt, kunnen wij alleen maar zeggen, dat wij deze lie den als ongewenste gasten met lede ogen hebben zien komen. Evenwel, de minister van Justitie heeft hiertoe opdracht gegeven en wij zullen er ons bij moeten neerleggen, evenals de mannen van de Rijkspolitie en directeur en bewakers van deze Rijkswerkinrichting, die een zware verantwoordelijkheid op zich hebben gekregen. Deze aankomst is dus een twijfel achtig genoegen. Maar indien wij ons afvragen wat de minister kan hebben bewogen Hoorn met deze mensen te be lasten, dan komt er een ander aspect van deze zaak in onze gedachten. Wij worden hierdoor namelijk nog eens pijnlijk herinnerd aan het feit, dat wij, boven het Noord-Zeekanaal op een eiland wonen, dat alleen naar Friesland toe door een smalle dijk met het vaste land van Nederland is verbonden. De zware jongens zullen niet gemakkelijk de weg naar de vrijheid vinden. Er mogen tunnel- en bruggenplannen zijn, wij worden aan alle kanten, waarheen wij gaan, met water geconfronteerd. Zodoende is de keuze van minister Donker verantwoord en begrijpelijk. Als wij nu maar niet moeten vrezen, dat dit geliefde eiland zozeer tot be waarplaats voor zware misdadigers verwordt, dat de regering bereid is de mooiste plannen voor snelle verbindin gen naar het Zuiden zo langzaam mo gelijk uit te voeren.... Mogen de autoriteiten inzien, dat wij, Noordhollanders altijd aan onze afge slotenheid denken. En er een spoedig eind aan maken. We beloven, dat we niettemin de Hoornse gevangenen met grote gestrengheid zullen bewaken. HE lezer zal zich herinneren, dat bij het optreden van de nieuwe rege ring is verklaard, dat deze het zich tot eerste taak stelde de werkloosheid te bestrijden door nieuwe werkgelegen heid te scheppen. Inmiddels is thans ruim vjjf procent van de vakarbeiders werkloos, dus rond 170.000 mensen. Enige tijd geleden is vastgesteld, dat Nederland ieder jaar aan 40.000 man nen méér werk moet geven. Dat is geen kleinigheid. Om deze redenen zien wij met span ning uit naar maatregelen, die de re gering te dezer zake denkt voor te stellen. Inderdaad, er zijn enkele nood maatregelen genomen, maar zij zullen toch moeten passen in een algemeen, ruim-gedacht en opgezet plan. Meer dan eens hebben wij er op gewezen, dat de particuliere bedrijven in de eerste plaats deze werkgelegenheid zullen moeten bieden. Maar wij voeg den er aan toe, dat deze bedrijven nimmer meer mensen te werk zullen kunnen stellen, indien de regering de huidige fiscale en economische politiek onverdroten voortzet. Er worden wegen aangelegd en ont ginningswerkzaamheden ondernomen. Maar dit zijn druppels op een gloeien de plaat. Nogmaals: de overheid kan de werkloosheid niet zelf bestrijden. En langer uitstel van de uitvoering van een goed plan betekent 40.000 werk zoekenden-zonder-kansen meer. Het is noodzakelijk, dat de regering op de vragen van het KVP-Kamerlid Janssen duidelijke en afdoende ant woorden geeft. |^ONRAD ADENAUER rekent er op. dit voorjaar (naar men aanneemt in Maart) naar de Ver. Staten te kun nen reizen voor een bezoek aan presi dent Eisenhower en de nieuwe Ameri kaanse regering. Eisenhower was in de zomer van 1952 Adenauers gast. Het zou mij genoegen doen hem als pre sident der V.S. spoedig te ontmoeten, aldus liet de Westduitse Bondskanselier zich uit. In Bonn is intussen vernomen, dat de nieuwe Amerikaanse minister van Buit. Zaken. Foster Dulles. bii ziin be zoek aan West-Duitsland Adenauer of ficieel zal uitnodigen voor een bezoek aan de Ver. Staten Adenauer bestempelde de verklaring van Eisenhower naar aanleiding van zijn ambtsaanvaarding „als een buiten gewone bijdrage ter stabilisatie van de wereldvrede". De nieuwe Ameri kaanse president had zeer verstandige woorden gekozen, die voor de volke-en der vrije wereld een ruggesteun betekenen, aldus Adenauer Hii het van belang, dat Eisenhower grote waarde aan de vereniging van Europa hechtte. 3're Minister-president Wuopo van Indi nesië zal morgenavond in een besloten vergadering van het parlement een verklaring afleggen over de 17 Octo- oer-affaire, welke verklaring echter niet volledig kan zijn, aangezien (leze kwestie nog niet is afgesloten. De par lementsleden zullen gelegenheid krij gen vragen te stellen. Intussen meldt de correspondent van Aneta te Medan dat kolonel Sugeng, iie in Medar is om daat legereenheden e inspecteren, heeft verklaard, dat de ifeer in het leger thans is opgeklaard en dat de werkzaamheden vlot verlo pen. Montgomerv is door ur r.^s in par ticuliere audiëntie ontvangen.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1