EN ONRUST WAREN ROND OP THOLEN Hulp verlening wordt thans geregeld St. Philipsland werkt temidden van water aan het herstel Met een duck door het verzonken land van Halsteren De uien worden zeer schaars Regering staat voor grote taak Eigen volk en anderen aan de slag Gespaarde dorpen en weggevaagde stadies Lamgeslagen Nijverheid' Opgejaagden Geen prijsver storing op de fruitmarkt Regering en de AVRO Voorlopig geen kinderen naar builen and Buitenlandse hulp Oorlogsslachtoffers Voorzichtig met adoptie Bridgedrive ten bate van Rampenfonds ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 (Van onze speciale verslaggever) DE DOODSKLOKKEN luiden over Halsteren, het Noordbrabantse plaatsje ten Noorden van Bergen op Zoom, dat zwaar door de watersnood getroffen ts en dat reeds Zondag herhaaldelijk in de berichten genoemd werd, omdat de ramp er dadelijk onnoemelijk leei' en diepe ellende bracht. De doodsklokken luiden over het dorp, dat vrij hoog gelegen is en waar de kern voor vernietiging gespaard is gebleven. Naar het Westen toe zijn de pol ders ondergelopen. Daar werden de bewoners van de verspreide huizen door het water, dat tot ongeveer twee en een halve meter steeg, verrast. Een aantal vond een goed heenkomen, doch verscheidene ongelukkigen zijn verdronken. Triest beieren de klokken van het kleine kerkje, dat vol stroomt met bewo gen dorpelingen, die zeventien van de hunnen de laatste eer bewijzen. Zeven tien slachtoffers worden ter aarde besteld en zij die de dienst bijwonen, zijn tot in hun ziel geroerd. Velen barsten in snikken uit. Zij hebben deze doden zo goed gekend. En zij weten, dat ook elders dergelijke diensten gehouden zullen worden om de mannen, de vrouwen en de kinderen te gedenken, die in hun wanhopige strijd tegen het water het onderspit moesten-delven. J.JET leven gaat verder, het leven van hen, die hier de dans ontsprongen cn van de velen, die naar Halsteren gekomen zijn om hulp te bieden. De Nederlandse en Franse soldaten hebben de handen ineen geslagen en zoeken nu de wijde, golvende watervlakte af naar het dode vee, dat links en rechts van de verzonken weg. die naar de Eendracht loopt, troosteloos ronddrijft De Eendracht! De naam klinkt als ee.n. ere-saluut aan de samenwerkende militairen en allen, die gekomen zijn. om gezamenlijk de nood naar vermogen te lenigen. De twee rijen bomen langs de weg naar het eiland Tholen verliezen zich in de verte in de grauwe watermassa. Daar waar deze weg onder het water peil verzinkt, klotst het water tegen de grond, die het in ziin loop stuitte. Schuim en stro. wrakhout en takken markeren de grens van het rijk, dat de woedende elementen in één ramp zalige nacht annexeerden. Er drijven talrijke dode koeien rond. Soldaten en burgers in motorbootjes en geroeide vletten varen erheen en nemen de kadavers op sleeptouw en verzamelen ze. Twee sneeuwblanke eenden dartelen speels in de golven, waar enkele dode beesten half uit de vloed getrokken zijn Een aantal mensen staat aan het droge begin van de weg. In de verte ligt het geteisterde eiland Tholen. Zij willen erheen, om voorraden te brengen en evacué's te halen- Od een grote hoge legerwagen, die achter een duck gespannen wordt, werpen potige vrij willigers vlug dikke pakken dekens. Zij zijn hard nodig op het eiland. En dan gaat het 't water in Wii hebben een plaatsje op de aanhangwagen welks bodem nog net boven het water uitkomt. Oog enkele Franse en een Engelse journalist er ziin talrijke krantenmensen uit het buitenland naar ons land eekomen om voor hun bladen over de Nederlandse ramp te schrijven trekken mee. MEN moet „in het water" geweest zijn tussen de verwoeste huizen door. langs de vele koeienlijken. om slechts enigermate te kunnen beseffen, wat net voor de bewoners van de getroffen Streken heeft te betekenen door de snel opkomende, krachtige en verrader lijke vloed te worden overvallen. „De Nijverheid" staat er op één van de boerderijen. De bewoners bouwden er met noeste arbeid een bestaan op. Nu zijn de muren ingevallen, een gordnn- 1 je wappert luguber uit een open raam. De landbouwwerktuigen liggen ver strooid bij de schuur. Zii zullen lange tijd geen diensten meer bewijzen. In een klein huis zitten nog drie mensen op zolder Zii willen er niet uit. doch zullen nu. desnoods met geweld verwijderd worden. De muren staan on instorten. In een ander huis verdronken een moeder en haar drie kinderen en een grootmoeder. In een arbeiderswo ning, die gedeeltelijk is verwoest znn nog wat meubelen vlug oo elkaar gestapeld. Het geweld van het water heeft ze als een rommelig hoonie wrakhout door elkaar oeworpen. De Voordeur slaat on de golfslag van het Wat«r 0""n en dicht Van één der buizen is alleen puin overgebleven. Eenzaam wat staat daarop een kinderstoel. Er vlak bii drijft een dak met de nannen er nog op. Doordat de zijgevel van een stal bezweken is, is een hele rij kadavers van koeien, nog aan de touwen, zicht baar geworden. De duck heeft een paar rubberboten op sleeptouw genomen. Ze worden losgemaakt, enkele Franse soldaten springen erop en zullen pro beren deze kadavers weg te halen. Talrijk ziin de gaten in de dijk langs de Eendracht, waardoor het water zich in de noodlotspolder stortte. Op een aantal plaatsen heeft men nog getracht met zakken zand en ander materiaal het geweld te keren, maar tegen de oer kracht van het door de storm opge- zwiepte springtij waren zii niet bestand QVER DE ERUG achter de dijk ligt het dorp Tholen op een droog gebied- Het is er drukker dan gewoon lijk, want uit de overstroomde plaatsen op het eiland zijn de verjaagden geko men, voor wie een nieuw onderdak gezocht moet worden. Een aantal hun ner kan in het plaatsje blijven, velen gaan verder, naar Bergen op Zoom naar de kazerne in Ossendrecht, naar verder gelegen oorden. Want men ver wacht nieuwe evacué's in Tholen. Zullen de dijken van de nog droge polders het houden, of brengt de toe komst misschien verrassingen? De mensen met wie wij spreken, zijn er niet gerust op. „De dijken zijn niet zo sterk meer als vroeger", zegt ons iemand van het polderbestuur. „Dat komt, doordat er niet meer geweid wordt. Vroeger graasden er kudden schapen en liepen er de paarden. De dieren trapten de molshopen weer dicht Het centrum van het zo zwaar ge havende Stavenisse met op de voor grond enige rubberboten, welke helaas geen dienst meer konden doen. Nu blijft de grond losser en dat heeft er mede toe bijgedragen, dat zij afbrok kelden, toen zij een sterke druk te verduren kregen- De schapen zijn ver dwenen en voor de tractie worden weinig of geen paarden meer gebruikt. De landbouw is gemechaniseerd...." Of de man gelijk heeft. Misschien zit er iets waars in zijn bewering. Droog gebleven op het eiland Tholen ziin Oud-Vossemeer. St. Annaland. St. Maartensdijk er. het plaatsje Tholen. hoewel van St. Maartensdijk een aantal huizen zwaar is beschadigd. Maar Stavenisse is er heel erg aan toe. De gehele westpunt van Tholen staat onder water en in dit geïnundeerde gebied heeft Stavenisse een hopeloze strijd om zijn behoud gestreden. Ten koste van zeer veel doden. Een blik op het zwaar geteisterde Stavenisse van de havendijk af. De molen van het dorp, op de achter grond zichtbaar, is nog geheel intpet. Volgens een voorlopig overzicht van het Centraal bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland, zijn er bij de ramp grote voorraden peen en uien ver loren gegaan. Voor het laatste product zal dit betekenen, dat de markt uiterst schaars wordt, daar in de andere delen des lands geen omvangrijke uienoro- duetic voorkomt. De teelt van peen is niet tot het Zuidwesten van het land beperkt, doch het is niet uitgesloten, dat in de komende weken veel peen ter beschikking zal worden gesteld voor de voedervoorziening van geëvacueerd vee. Dit geldt dan voornamelijk de gro vere breekpeen. De aanvoeren van spruiten en witlof zullen eveneens wel door het verloren gaan van een zo groot productiegebied worden beinvloed. Tot schaarste be hoeft dit echter nog geen aanleiding te geven. Hoewel de prijzen in de eer ste dagen na de ramp iets opliepen behoeft er geen vrees voor \erdere prijsstijgingen te bestaan. Wat het fruit betreft kan worden op gemerkt, dat de grote veilingkoelhui zen in het rampgebied, voor zover be kend, nog geheel intact ziin. De ma chines functionneren weer. Als de toe stand niet slechter wordt zal veel fruit in goede staat blijven. Prijsverstoring is dan ook niet te verwachten. De heer De Clercq. voorzitter van de A.V.R O., heeft medegedeeld, dat de berichten als zou de regering zendtijd van de A V.R.O. hebben gevorderd, beslist onjuist zijn. Eveneens ontkende hij, dat er sprake van geweest zou zijn dat de A.VR.O. geweigerd zou hebben berichten, welke verband hielden met de noodtoestand, hier te lande om te roepen. De A.V.R O. heeft gedurende de gehele Zondag, toen zij in de aether was, alle berichten omgeroepen, zelfs in samenwerking met het Nationaal Ram penfonds te 's-Gravenhage. „Gezien onze ondervinding van Zon dag. hebben wij er op aangedrongen, om Dinsdag, wanneer de A.VR.O. in de aether zou komen, de werkwijze van Zondag wederom in te voeren. Immers deze had in ieder opzicht voldaan" aldus de heer De Clercq. „Wij hebben toen onzerzijds aan de regering aange boden onbeperkte zendtijd voor de be richtgeving af te staan". Dit voorstel werd door de regering aanvaard. ONGELUK OP LUCHTBRUG Naar wij vernemen, is gistermorgen een op weg naar het noodgebied zijnde Dakota"-transporttoestel van de Ned Luchtmacht on Valkenburg in de start verongelukt. Het vliegtuig kon niet snel genoeg hoogte kriigen en de bestuurder was gedwongen de machine een buik landing te laten maken op het vlieg veld Het toestel is beschadigd Per soonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. (Van onze Haagse redacteur) DOOR allerlei organisaties, verenigin gen. instellingen openbare lichamen cn personen is in de eerite dagen na de watersnoodramp, die ons land getroffen heeft, ki'is-kras aoor elkaar heen ge werkt. Dat heeft tot ongewenste conse quenties geleid en behoefde noodzakelijk op korte termijn ordening. De regering heeft deze taak aangevat en thans is voor d" hulpverlening volop werkzaam de i-natiecommissie, waarvan de ministt. van Binnenlandse Zaken, prof Beel. voorzitter is en vfaarin vertegen woordigd zijn de departementen, voor zover zij bij de ratrn betrokken zijn, zoals Ooilog (voor de hulp der militai ren), Economische Zaken, Landbouw Sociale Zaken. Binnenlandse Zaken en Waterstaat. De heren M. J. Prinsen «.ecretaris-geneiaal van het ministerie van Binnenlandse Zaken en W. H. M Werner en P W. Jalink. eveneens van het denariement van Binnenlandse Zaken, hebben" ons één en ander van deze arbeid verteld. Vrijdagmiddag heeft de Coördinatie commissie vergaderd. Besproken is o.a op welke wijze en op welk moment de militairen zullen worden teruggeroepen Daarvoor is uiteraard nauw overleg met Waterstaat nodig. In geen geval zullen de Nederlandse militairen aan liet hun opgedragen werk onttrokken worden vóór de buitenlandse soldaten, wier hulp zeer wordt gewaardeerd. De Commissie hield zich verder bezig met de medewerking, die van het bui tenland ondervonden wordt. De vraag moet namelijk beantwoord worden, op welke wiize men deze hulp in ontvangst zal nemen. Daarvoor is een sub-commis sie samengesteld. Er stonden Donderdag al door het buitenland gestuurde autobussen in Nedprlard klaar om kinderen mee te nemen. Fr is echter overleg gepleegd met de Nederlandse instanties voor de kinderuitzending, waarbij men tot de conclusie kwam. dat het in deze tijd van droefheid onireweust is om kinde ren niet zelden van ouders, van wie zoons of dochters verdronken zijn van de vaders en moeders te scheiden Men wilde ook wel hele gezinnen mee nemen. doch dan stuit, men oo de moei lijkheid. dat deze gezinnen weg zijn uit de omgeving, waarin zii willen trachten zo sneerlig mogelijk nog van hun huisje te redden, wat te reddon valt Er ziin twee hiizondere commissies samengesteld, één onder leiding van minister Van de Kieft, die de moge lijkheden van de schadevergoedingen onderzoekt en een andere onder voor zitterschap van minister Van Thiel, die de maatschappelijke zorg voor de eva cuatie ter hand zal nemen Evenals bij de oorlogsschaderegeling staat men thans voor moeilijke proble men: de regering beraadt zich. welk standpunt zii zal innemen. Het Rampen fonds dat oorspronkelijk voor kleinere rampen was ingesteld, doch zich nu voor een reusachtige taak gesteld ziet, verricht prachtig werk. De regering werkt met het fonds samen ter voor koming van dubbele schadeuitkeringen. Vertegenwoordigers van de regering hebben in het fonds zitting. Het pas vorig iaar opgerichte minis terie voor maatschappelijk werk. dat olotseheg een gigantische taak op ziin schouders ""stapeld krijgt, kan deze taak aan. Er is een goede samenwer king met verschillende departementen en mpf aPn-lel instanties en vooral met het Rode Kruis. j^E slachtoffers van de ramp moet in enigerlei vorm een uitkering verze kerd worden. De regeling daarvoor dient niet nieuw te zijn, aangezien dan allerlei uitvoer'"es-moeilijkheden zou den oodoem°n. Welnu, de regeling oor logsslachtoffers. daterend uit 1944/1945, waarvan de gemeenten, die ermede gewerkt hebben, on de hoogte zijn, is van toenassing verklaard. Zij geldt voor ge werkloos geworden arbeiders, voor de middenstanders en ook voor de landbouwers, die zonder inkomsten ziin gekomen. Als no grond van de sociale wetten reeds uitkeringen worden ver strekt. dan zal men daarmede rekening heden. De regeling oorlogsslachtoffers kan voorzien in uitkeringen tot negentig nro"ent van het laatst genoten inkomen »s in bijzondere gevallen zelfs daarbo ven. De regering heeft in concept een regeling gereed voor de betalingen voor evacué's. die bij particulieren ziin on dergebracht. Zii zal zo spoedig mogelijk heimnd gemankt worden. In elk geval ga at zii 1 Februari in. Teneinde in de verschillende wijzen van niet-financiële hulnverlenin» een heid te brengen is aan de Commissaris- een van de Koningin een telegram ge stuurd met de mededeling, dat deze hulpverlening bii hen geconcentreerd zal worden. Voorts is gedacht aan de ooho-uworgaeen. stichtingen voor maatschanoeliik werk in de provin- ejes, waarin verscheidene maatsehanne- liike oreapjsatiec ziin vprtef»enwnord''*d. Er is aan de Commissarissen der Ko ningin voorgesteld d°ze onbouworganen als trefpunten te beschouwen. Als top fungeert het ministerie voor maatschan oeliik werk. Het Rode Kruis verleent -eer peheve medewerking. Er staan dank zii de onbouworganen en het Rode Kruis al groenen mensen klaar, die direct kunnen inspringen, o.a. in de "rote gebouwen, waar veel geëvacueer de gez'"nen ziin samengebracht. VJEN verwacht, dat de eerste faze van de hulpverlening on het terrein van de evacuatie aanstaande Dinsdag kan worden afgesloten. Aan de gemeenten is te verstaan gegeven, dat voorzichtig te werk gegaan moet worden bij de adop tie van getroffen plaatsen. Men wil n.1. voorkomen, dat sommige plaatsen te veel worden bevoordeeld, terwijl andere stiefkinderen blijven. Er wordt thans een weg gezocht om de adoptie in de juiste banen te leiden- Op Zaterdag 21 Februari zal in Alk maar een grote provinciale Bridge- Drive worden georganiseerd geheel ten bate van de slachtoffers van de Wa tersnood. Deze wedstrijd zal gehouden worden in de zalen van het Gulden Vlies en van Hotel Victory. De aanvang is bepaald op half acht terwijl het in- leggeld is gesteld op f 2.— per persoon. De organisatie berust bij de bridge clubs van het District Noord-Holland- Noord, terwijl de gehele opbrengst zal worden gestort in het „Rampenfonds". Aanmelden kan geschieden bij me vrouw Engels, Bierkade 14, Alkmaar, tel. 3387, bij de heer P. Buis. Berger- weg 35. Alkmaar, tel. 3563 of bij de plaatselijke bridgeclubs, die dan voor gezamenlijke opgave zorgen. Van onze speciale verslaggever „ST. PHILIPSLAND, het achter Steenbergen aan West-Brabant klevende schiereiland, kan weer binnen veertien dagen droog zijn, als we hier maar binnen een paar dagen zwaar materiaal hebben". Dat zei ons de dijkgraaf van dit vruchtbare stukje kleiland, de 58-jarige heer P. Boudeling, die met twee honderd vrijwilligers tot zelfs uit Friesland orde probeert te 'scheppen in de chaos, die de vloedgolf van Zaterdagnacht ook hier teweegbracht. De torenklok van het aardige grijze kerkje in het centrum van het gelijk namige dorpje op dit schiereiland wijst kwart over zes aan. Op dat tijdstip moet ook het leven in dit aan beide zijden van de dijk gevlijde gemeenschapje stil zijn blijven staan. Zes grote gaten waren er in de d.jken langs Eendracht en wen-Duïvëland herstelcTheëfc Krami. -r geslagen door het beukende geweld van het opgestuwde water. De heroïsche pogen van de mens om school in het dorpje werd er door uit haar voegen gelicht en vele huizen ce- °rde, vestigen, waar natuurkr-ich- kraakt. Wie de chaos ziet, verbaast zich ,dat er maar negen verm.sten zijn. Het verwoestten,6 vind" hierop* het" kleine wordt alleen verklaard door het feit, dat velen het geweld verwacht moeten fraüe^^SdsT e^t hebben. werk in het dorpje zelf. Mannenmoed In de ondergelopen straten kan men lopen over het aangespoelde wrakhout vraagj het °m. V°1 te kunnen houden. en uit de woningen gedreven meubilair. Studenten uit Nijmegen en Deventer Poldlrweg, die'vS" ij?moe? wwsen" Er werflen grote happen uitgeslagen. QP de dijk, die dwars door het dorp loopt, staan vrachtauto's. Bedrijvige handen sjorren het opgeviste wraknout op de wagens. Anderen sorteren de trieste resten van huisraad: een kinder wagen, een kleerkast, ja wat eigenlijk niet. Wat van waarde is wordt opgebor gen in een van de huizen, die het minst beschadigd werden. Gegroefde en be trouwbare dorpsgenoten houden er de wacht bij. De politieposten op de toe gangswegen naar het dorp zijn verdub beld. Het is niet alleen om het abnor maal drukke verkeer te regelen, dat zich langs het dorpje een weg baant tot zelfs dooi het water op de Rijks weg naar de Zijpe-dijk, waar een veerdienst de verbinding met Scnou- eens de trots van St. Philipsland leeg te halen. Tenminste veertien stuks hoornvee en twee fraaie paarden von den in de stal de verdrinkingsdood. Met bootjes zijn de mannen de stal binnen gedrongen; ze halen nu de cadavers er uit. De cadavers van wat volgens een der opruimers het prachtigste oaasvee beloofde te worden van de hele polder. De wagen van 't Biabantse Destructor- bedrijf draait reeds achteruit de dijk op, om de gezwollen lichamen der die- Onophoudelijk dringt zich in mijn geest maar het beeld op van een paar klom pen. Een paar grote, gele mannenklom- pen. Zo maar in een deftige eetsalon van een duur Brabants hotel. Om die klompen rijst het tafereel op van een gezin. Vader, moeder en vijf zielige kleuters met piekharen, onwen nig in dit hotel-millieu, waarin ze een onderdak kregen voor deze nacht Gered, ja zeker. Maar ook losgerukt door het wilde, kolkende water uit de ren zo snel mogelijk te kunnen afvoe- vertrouwde omgeving, waar men werk- E?" ---- L, - t:"J -' te, leefde en liefde, en waar men in zo veel bescheidenheid gelukkig was. Een ander beeld? Wel, daar in Steen bergen deze middag. Het sinistere geluid der doodsklokken, de stille bedrijvig heid van een begrafenis. Achttien slacht offers van de ramp werden naar een gewijde rustplaats gebracht. Katholie- ren. „Veertien van de zeker vijfhonderd dieren, die hier om het leven kwamen, en nog merendeels geruimd moeten worden. POES DIJ zo veel dood D het begrijpelijk dat een onverwacht IN DE NOK.... en verschrikking is stukje leven verwarring brengt. Het ken op hcVKalhölieke"kTkhoL P^oüs- sjorren balk na balk, en schor na schot uit het met drabbig hooi overdekte Zandzak na zandzak wordt in de ga\en water, waarboven ook nog de cabine van een nieuwe vrachtauto uitsteekt en cadavers van koeien ronddrijven. Vastgehaakt r.an uitsteeksels onder water moeten er ook nog vijf mensen liggen. De lichamen van nog slechts vier kon den worden geborgen. gelegd. Maar langs diezelfde dijk tellen we de cadavers van zeven prachtige koebees ten. Ze zijn hier zolang gedeponeerd door de mannen, die bezig zijn om de onverwachte stukje leven van een poes, die vijf dagen watersnood in de nok van de verdronken Hollandse Hoeve over leefde. Twintig mannen met verweer de groef-gezienten en eeltige handen stonden er naar te kijken als naar ren wonder, stil en met tranen in de ogen Tot er zich eindelijk een ambulance van het Rode Kruis over ontfermde, die zich al eerder het lot van een uit de ondergelopen puinhopen geredde hona met gebroken poot had aangetrokken.. Merkwaardig hoevee! indruk na da gen zwerven door dit overstroomde ge bied met zijn vele leed de kleine din- prachtige stal van de Hollandse Hoeve gen op een mens kunnen maken.' tanten naar het Protestantse kerkhof. Wie de slachtoffers goed gekend had den, droegen de eenvoudige vurenhou ten kisten, die inderhaast vervaardigd werden door de stadstimmerman. Drie kinderen uit een gezin en vijf kinderen uit een ander gezin, kregen een plaats in de vers gedolven graven, die groot genoeg gehouden waren om aanstonds ook nog plaats te kunnen bieden aan vader moeder, broertjes en zusjes, wier namen nog staan op de lijsten der ver misten en van wie wordt aangenomen, dat hun lichamen bij het weer droog vallen van de polder wel gevonden zul len worden t

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3