WERK AAN DE DIJKEN GING ZONDAG DOOR Nederland volgde hoogste gebod van de naastenliefde Zonder Afsluitdijk was ramp nog veel groter geweest Willemstad helpt de boeren op het eiland Tiengemeten Gunstig nieuws van waterfront Stalin ontving de ambassadeur van Argentinië rNljr** - Moge onze saamhorigheid ook strak blijven voortbestaan Maandag 9 Febr. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11639 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Nederland rouwde om de zware beproeving m Westelijk offens»ef in Korea op komst? H M. de Koningin naar Texel WEERBERICHT Koningin Juliana sprak tot ons volk Dankbaar voor hulp uil talloze landen TEN BATE VAN HET RAMPENFONDS Nederland-Denemarken op 7 Maari De bruto-opbrengst is voor het goede doel Elk plaatsbewijs dient betaald te worden Ir A C. Mar is verklaart: Komende springvloed gevaarlijk bij stormweer Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur. H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.tn Kleine advertenties .Juttertjes") tot 15 woor den t 1.—. elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 - per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 fERWIJL gisteren het gehele land rouwde om de zware beproe- ving, die de natie verleden week heeft getroffen en duizenden zich in de kerken rondom de kansel schaarden waar de voorgangers \an tal van kerkelijke gezindten zich bepaalden bij de zin van de catastrofale stormvloed voor de gelovige mens terwijl allerwege in den lande de bewijzen van offervaardigheid en nationale verbon denheid zich bleven opstapelen, is het werk aan het herstel van de vernielde dijken en aan de herwinning van het verdronken land voortgegaan. Ondanks de zware sneeuwbuien, die weliswaar aan deze rouw-Zondag een bijzondere sfeer gaven, maar die voor de piloten zeer hinderlijk waren, hebben vliegtuigen van Valkenburg uit opnieuw grote hoeveelheden voor het reddingswerk benodigde goederen boven het noodgebied afgeworpen. Opnieuw zijn bewon derenswaardige staaltjes van hulpvaardigheid en naastenliefde aan de dag gelegd. Het zelf zo zwaar getroffen Willemstad b.v. is er in geslaagd, contact te krijgen met het volslagen geisoleerde en onder gelopen eilandje Tiengemeten. Hier verblijven nog vijftig tot zestig boeren, die in drie groepen over het eiland verspreid zijn. Zij wor den thans van Willemstad uit per boot van levensmiddelen voor zien. Reeds zijn van Willemstad uit alle cadavers op het eiland op geruimd. Verder worden ook Ooltgensplaat en Achthuizen op Goeree-Overflakkee van het nodige voorzien. Hier en daar vallen thans gebieden droog. Naarmate het herstelwerk beter op gang be gint te komen, wordt ook duidelijker, hoe groot de schade is. Om een enkel cijfer te noemen: men schat thans het aantal omgekomen stuks vee op dertig- tot veertigduizend. Tal van destructiebedrijven werken dag en nacht op volle toeren, om de aangevoerde cadavers te vernietigen. Zelfs de destructoren te Purmerend, Hoorn en Ber- gum (Fr.) zijn hierbij ingeschakeld. T)E ALGEMENE TOESTAND in het getroffen gebied blijkt thans stabiel te zijn, Weliswaar werd Zaterdag nog gemeld, dat het dorp Poortvliet op Tholen door het water was afgesne den, maar later wercl medegedeeld, dat alle gaten in de dijken rondom het dorp thans zijn gedicht. Het water in het plaatsje stijgt nu niet meer. Ongeveer vijftienhonderd van de zeventienhonderd inwoners hebben zich verzameld op de hoge gedeelten rondom het raadhuis. De mensen zijn in een voortreffelijke stemming. Zij gunnen zich geen tijd om te eten of te slapen. Wel hebben de mannen, die aan de dijken werken, de laatste da gen veel last gehad van de sneeuw en de vorst. Een lichtpunt is echter, dat het dorp nu weer op het electrische net is aangesloten. Ook elders op Tholen gaat het mo menteel goed. Onder precies dezelfde ongunstige omstandigheden als in Poortvliet zijn tientallen mannen er in geslaagd, vier gaten in de binnendijk ten Noordwesten van het dorp te dich ten. Rode Kruis en particulieren ver zorgden de strijders op het waterfront naar vermogen, door over onbegaan bare dijken soep en koffie aan te voe ren en voor maaltijden te zorgen. Ook gisteren is het werk doorgegaan. Slechts 's avonds is het even onder broken voor een korte kerkdienst. Rondom Willemstad is men bezig met het dichten van verschillende doorbraken. De gevaarlijkste ervan hoopt men Woensdag voorlopig te kunnen afsluiten, wanneer het weer blijft meewerken. Nog steeds loopt het water hier bij vloed het land binnen. Is het gat eenmaal dicht, dan zal men beginnen met het droogmalen van de polder Ruigenhil, waarin Willemstad ligt. De dichting van de andere drie gaten zal minder moeilijkheden ople veren. Willemstad zelf ligt droog, maar buiten de stadswallen staat alles nog blank. Gunstig bericht komt er ook van Krabbendijke, op Zuid-Beveland. Door de inspanning van daar gelegerde mi- iltairen is de dijk van de Emanuelpol- der gedicht, waardoor de bedreiging van zeven polders voorlopig is afge wend. In Rotterdam is alles weer normaal. De laatste evacué's hebben de Ahoy- hal verlaten en zijn bij particulieren ondergebracht. Er liggen nog slechts grote stapels geschonken goederen, maar deze zullen binnen enkele dagen naar Blijdorp worden overgebracht in afwachting van hun definitieve be stemming. HfÜI' H.M. de Koningin tijdens het uit spreken van haar radiorede tot het Nederlandse volk, in verband met de nationale herdenking van de slachtoffers De nieuwe Argentijnse ambassadeur in Moskou, Bravo, heeft een onderhoud van veertig minuten gehad met maar schalk Stalin. Bravo verklaarde Stalin te hebben medegedeeld, dat president Peron nauwere economische betrekkin gen met de Sowjet-Unie wenst. De Sowjet-ambassadeur in Buenos Aires zou reeds een lijst van producten heb ben die Argentinië wenst te kopen of te verkopen. Stalin heeft na de tweede wereldoor log slechts een heel enkele maal nieuwe ambassadeurs ontvangen. De Sowjet- pers wijdde grote aandacht aan dit on derhoud, dat ook werd bijgewoond door Wysjinsky. de Sowjet-minister van Bui tenlandse Zaken. Volgens welingelichte kringen te Seoel heeft generaal Maxwell Taylor, die in Maart het commando van het Amerikaan se Achtste Leger op zich neemt, gezin speeld op een ophanden zijnd offensief van zijn troepen. v HF-I In alle Nederlandse kerken gingen gisteren de gedachten uit naar ie slachtoffers van de ramp, dte ons Land acht dagen geleden trof. Met ge bogen hoofd liepen de inwoners van Halsteren door de sneeuwstorm naai de kerk. Reeds zijn te Goes de eerste bespre kingen gehouden over het „landbouw- herstel". Daarbij is medegedeeld, dat zeer binnenkort de publicatie van een schaderegeling is te verwachten. De evacuatie van het vee verloopt vlot en naar wens. Er is vermoedelijk miitrlrf vee verdronken dan aanvankevf; werd gevreesd. Reeds wordt een begin gemaakt met het onderzoek van de bodem op zoutgehalte. Zeeuwsch- Vlaanderen is het eerst aan de beurt De meeste van de 240 vissersvaar tuigen, welke verleden week uit de IJselmeerplaatsen naar het rampge bied waren vertrokken voor de hulp verlening, zijn thans teruggekeerd. Er kon van hun diensten geen gebruik meer worden gemaakt. Het is thans niet meer mogelijk, het grondgebiea van Zeeuwse gemeenten te betreden zonder in het bezit te zijn van een soort paspoort, daartoe door betrokken gemeenten verstrekt. In Zierikzee is een avondklok ingesteld van 's avonds tien tot 's morgens zeven uur. Volgens onbevestigde berichten uit Willemstad zouden in Fijnaart rond tachtig doden te betreuren zijn. Van zes en veertig personen uit deze gemeente staat het overlijden thans officieel vast. Het Rode Kruis heeft benzinebonnen laten drukken voor voertuigen, welke zijn ingeschakeld voor transporten van en naar de noodgebieden. Deze worden door de pomphouders als betaling ge accepteerd. H. M. de Koningin zal iri de komen de week weder enige bezoeken aan de noodgebieden brengen. De Koningin zal daarbij ook Texcl bezoeken. Verwachting tot hedenavond. TIJDELIJK SNEEUW Zwaar bewolkt met tijdelijk sneeuw. Matige tot krachtige Zuidoostelijke wind. later op de dag in het Zuidwesten mogelijk ruimend naar Noordwest en en kele regen- of hagelbuien. Matige tot lichte vorst. In het Zuidwes ten echter lichte vorst tot tempe raturen om het vriespunt. DINSDAG: Zon op 8.05, onder 17.44. Maan op 5.59, onder 12.48. LANDGENOTEN, die door de ramp getroffen zijt en gij redders en hel pers in de ruimste zin, tuij allen staan vol ontzag tegenover het grote leed, dat ons gehele volk trof toen een deel daarvan een week geleden werd overvallen door storm en vloed: tegenover de moed, door zovelen betoond in de nood en tegenover de verschrikkingen doorstaan door hen, die van ons heengingen en door hen dte bij ons bleven met het zware lot, dat zij thans dragen, zo sprak gistermiddag H.M. de Koningin in een over beide zenders uitgezonden radio toespraak. Nederland is niet alleen het kind van de rekening geworden, op het punt van de doorbraak van zijn dijken. Het heeft ook als een kind het hoogste gebod gevolgd van de naastenliefde ons door Christus gegeven die alle leed doorleden heeft en kent. 7ELFS onze superieur ontwikkelde techniek was machteloos de ramp op het kritieke moment af te wenden. Zij moest het opgeven tegenover wat ons lot moest zijn en toch nooit met mensenmacht te keren is. Maar, op het kritieke moment, waar materiële hulp niet kon worden aangewend, werd de geestkracht van de mens opgeroepen. De doorbraak van de dijken riep, daar tegen in, een springvloed op van mede leven met elkander. De eendracht uit de oorlogstijd, was plotseling weer paraat. Dit hief ons volk in eens op boven alle afscheidingen en ieder com promis der samenleving uit. Wij voelen er allen de weldadigheid van, weer samen te werken in het streven voor één grote zaak, en in ons enthousiasme werken we door zonder er op te letten of wij moe worden of schenken weg zonder te letten op wat wij ons ontzeg gen. Als straks de zwaarste stoot is opge vangen. en ook het normale leven weer een groot deel van onze aandacht zal vergen, dan wens ik ons allen toe, dat we niet taaie volharding toch het her stel en de wederopbouw in dezelfde geest mogen volbrengen, met onze saamhorigheid in het oog en voor ieder zichtbaar. Hoe dieper de nood. die zijn offers nam. des te dieper is tevens in de harten het beginpunt gelegd voor een verbroedering der mensheid, wat tot vér over de grenzen van het vaderland zijn weerklank vond. De Koninklijke Nederlandse Voetbal bond heeft het aanbod van de Deense Voetbalbond on een extra-wedstrijd te spelen ten bate van de slachtoff -rs van de watersnood, dankbaar aanvaard. De wedstrijd zal Zaterdagmiddag 7 Maart, aanvang half vijf, in het "eyenoord- stadion te Rotterdam worden gespeeld. De K.N.V.B. en de directie van het Feyenoord-Stadion stellen de bruto- recette geheel ter beschikking van het Nationaal Rampenfonds. Voor deze ont moeting zal geen enkele invitatie wor den verstrekt. Elk plaatsbewijs dient derhalve te worden betaald. B. en W. van Rotterdam hebben reeds ontheffing van vermakelijkheidsbelasting ver leend. Daar bovendien alle onkosten voor rekening van de K.N.V.B., resp. het Feyenoord-Stadion komen, en de K.N.V.B. uit eigen middelen de bruto inkomsten zal verhogen, verwacht men een opbrengst van ongeveer f 200.000. Dit was zo bij hen die zelf getroffen en zelfs zeer zwaar getroffen wer den door deze zelfde ramp, dit was zo, nabij en ver. Uit de gehele wereld ondervonden wij dit, in grote dank baarheid. Zo kort na de ergste aller oorlogen treft ons deze ramp, die ons echter niet door menselijke verdorven heid werd aangedaan. Het raadsel van het „waarom" is alleen bekend aan Hem, die weet wanneer Hij elk van zijn kinderen tot zich roept, en die weet welke beproeving, welke krachtmeting, wij kunnen verdragen, elk afzonderlijk en allen tezamen. God doet thans een beroep op onze geestelijke veerkracht, en op ons ver trouwen in Hem. Dit lijden voert maar naar één uitkomst, zowel voor de doden als voor de levenden, en dat is: naar de barmhartigheid van God en waar Overal waar deze werkt in de mens. leed is, is zegen nabij. DRINS BERN H ARD heeft Zaterdag- avond in zijn kwaliteit van voor zitter van het Nationaal Rampenfonds voor beide zenders het woord gevoerd. De Prins memoreerde in een enkele zinsnede de reeds door hem gebrachte en nog te brengen bezoeken aan de getroffen gebieden en zei toen o.m.: „Tot nu toe ben ik vooral getroffen door de vastberaden moed en de taaie vasthoudendheid van iedereen eigenlijk, maar ook ben ik diep onder de indruk van wat er aan reddingswerk op elk gebied redden van mensen, behoud van dijken, redden van vee is ge beurd. En dan wil ik er hier gaarne de nadruk op leggen, hoeveel wij te danken hebben aan alle gewone bur ger-vrijwilligers, die te hulp zijn ge sneld". Pauselijke belangstelling MONSEIGNEUR Righi Lambertini, de speciale afgezant van de Paus, heeft Zondagmiddag in een korte radiotoespraak medegedeeld, de* naar ons land is gekomen, om rnllch- tingen in te winnen over de ramp, de gelovige katholieken moed in te spre ken bij hun inspanning voor het red dingswerk, hun zijn vaderlijke zegen te schenken en een nieuwe pauselijke schenking te doen bij alle bijdragen, die uit naburige of vergelegen landen komen. Mgr. Lambertini zeide de broederlijke eenheid van ons volk, bij deze ramp betoond, te hebben derd en bracht hulde aan de dankbaar heid, waarmee burgerlijke en kerke lijke instanties hem bij de vervulling van zijn opdracht waren tegemoet ge treden. \J/AT ZOU er zijn gebeurd, wanneer de afsluitdijk van de Zuiderzee er op 1 Februari j.L niet was geweest? Dan zouden w\j daar deze djjk was berekend op stormcijfers van het jaar 1894 een herhaling op grote schaal hebben beleefd van de overstromingen van 1916, toen grote delen van de provincies rondom het IJselmcer onder water werden gezet. Aldus vertelde de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir A. G. Maris, Zaterdagmorgen tijdens een rondvlucht boven het rampgebied aan een aantal Nederlandse journalisten. De heer Mans Beschouwde dat ais een lichtpunt van zuiver technische aard. Hij heeft voorts te kennen gegeven, dat de springvloed van volgende week Maandag, tiie hoger zal zijn dan die van de ramp-Zonda? slechts dan gevaarlijk zal zijn, wanneer er tevens een stormachtige wind optreedt. In dat geval al er aan de dijken zeker nieuwe schade worden toegebracht. QP een in dit verband gestelde vraag heeft de heer Maris geantwoord, dat er verschillende maatregelen wer den getroffen. Zo spoedig mogelijk gaat men de buiten- en binnendijken beschermen. Zo heeft men reeds de dijken langs het Voorns Kanaal ver sterkt. waardoor zij een waterkering zijn geworden voor het niet-over- stroomd gedeelte van Voorne—Putten ten Westen vam het kanaal. Ir Maris heeft verder medegedeeld dat er geen verschil bestaat tussen de dijken, in beheer bij de Rijkswater staat, en die, behorende aan de lagere organen. Bedenkelijk is echter, dat zij niet een homogeen geheel vormen Er zijn sterkere en zwakkere gedeelten Zy zijn niet overal even hoog. Men heeft te maken met mollegaten en der gelijke verzwakkingen. Wel zijn er be paalde punten, die om een extra voor ziening vragen. Weliswaar hebben de grote zeedij ken weinig schade ondervonden, maar deze zijn alle nieuw gemaakt. De an dere zijn historisch gegroeid. Het was onmogelijk deze te wijzigen volgens de thans heersende opvattingen. De staatscommissie voor de zeewering is bij haar berekeningen en voorstellen utgegaan van een stormvloedhoogte van vier meter bij Hoek van Holland. Er is bij de ramp een hoogte van 8JI meter bereikt. Men was reeds be»|i, de dijken te verhogen. Verschillenu» gedeelten zullen thans worden aange past aan het advies van de commissie.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1