Egypte de over Engeland en accoord sluiten een Soedan Acht en dertig millioen in het Nationaal Rampenfonds luidt Verkiezing van parlement overgangsperiode in Pearson (Canada): Interventie in China niet gewenst Zware sneeuwstormen Engeland en Wales in Ook Java getroffen door diverse overstromingen r~7~p| Dorp op Tholen werd opnieuw door het water bedreigd Het springtij van 16 Februari as. Wereldbank leent 114 millioen aan Joegoslavië De Koningin in het rampgebied Vrijdag 13 Febr. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11643 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Einde van drie en vijftig jaar condominium Over drie jaar valt de beslissing Laien V N. zich bepalen iot Korea Meer Amerikaanse hulp voor Tsjiang in studie Advocaat wil uitstel van executie Bossen in Schotland ontworteld VS overwegen hulp aan getroffen landen Duizenden mensen zijn geëvacueerd verhoging van de Ter productie Besprekingen te Londen over EVG-verdrag Drie en twintig man opgesloten in duikboot Volledige breuk tussen Sovjetblok en Israël? Oostduitse Joden komen onder politietoezicht Acht bankiers adviseren omtrent belegging „Holland-Day" in Detroit Gat in de dijk kon nog worden gedicht Kolen en schroot in ons land duurder WEERBERICHT Directie: BULSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a M KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m- Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1.—. elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand r 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 JJ/4 EVEN LANGDURIGE als moeizame onderhandelingen zijn Engeland en Egypte het eens geworden over de wijze, waarop aan Soedan gedurende de eerstvolgende drie jaar zelfbestuur zal worden gegeven, alsmede over de toekenning van het recht aan dat land, om daarna over zijn eigen politieke toekomst te beslissen. Het accoord is gistermorgen te Cairo geparafeerd door generaal Naguib voor Egypte en Sir Ralph Stevenson voor Engeland, nadat des morgens de Britse regering haar goedkeuring aan de bepalingen van het ontwerp had gehecht. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, heeft gistermiddag van de aanvaarding van het accoord mededeling gedaan in het Lagerhuis. De overeenkomst betekent, dat er een eind is gekomen aan het Brits-Egyptische bestuur over Soedan, dat drie en vijftig jaar heeft geduurd. voering der verkiezingen wordt in handen gelegd van een commissie, be staande uit een Brit, een Amerikaan, een Indiër, een Egyptenaar en drie door de gouverneur-generaal onder toezicht van de eerste commissie te benoemen leden. De derde commissie tenslotte houdt een oogje in het zeil bij de overdracht van het bestuursap paraat door Britten en Egyptenaren aan Soedanezen. Zij wordt samenge steld uit een Brit, een Egyptenaar en drie Soedanezen. Eden heeft in zijn Lagerhuisrede deze regeling „redelijk" genoemd, en ver klaard dat Soedan ingeval het onaf hankelijk zou willen worden, het recht zou hebben tot het Britse Gemenebest toe te treden. Thans volgt de terug trekking van de Britse troepen uit de zone langs het Suezkanaal. |"\E overeenkomst heeft de vorm ge- kregen van een reeks wijzigingen van en aanvullingen op de begroting van Soedan, zoals deze dooT de wetge vende vergadering van het land is vast gesteld. Daarin is onder meer vastge legd, dat de overgangsperiode van drie jaar. welke uiteindelijk tot vollediger onafhankelijkheid dan wel tot aan fluiting bij Egypte moet leiden, zal beginnen met de verkiezing van een nieuw parlement, zo mogelijk nog in de loop van de volgende maand. Een kwart van de leden van dit orgaan dient te komen uit het onontwikkelde Zuiden. Wanneer het nieuwe parle ment dit wenst, moeten de Britse en Egyptische troepen binnen drie maan den na dato zijn teruggetrokken. De gouverneur-generaal zal moeten samenwerken met drie gemengde com missies. De eerste, bestaande uit een Brit, een Egyptenaar, een inwoner van Pakistan en twee Soedanezen, moet toezicht houden op de wijze, waarop de gouverneur-generaal de hem ver leende volmachten toepast .Zo zal zij de afkondiging van de noodtoestand moeten goedkeuren. Het parlement houdt toezicht op de benoeming dezer commissie. De voorbereiding van en de uit- De Canadese minister van Buiten landse Zaken, Lester Pearson, heeft Donderdag bij de opening van een al gemeen debat over de buitenlandse politiek in het Lagerhuis verklaard: „Wij zjjn van mening, dat het doel der V. N. in Korea het neerslaan van aggressie is en niet tussenkomst in de burgeroorlog in China." Versterking van eilanden voor storingsaanvallen De Amerikaanse regering overweegt op het ogenblik een verzoek van de Chinese nationalisten om uitbreiding van de militaire steun voor Quemoy en de Tai-Tsjeng-eilanden voor de Chine- ■e kust, zo verluidt op Formosa. Quemoy ligt 200 mijlen ten Zuidwes ten van dit eiland en dertig mijl van het door de communisten bezette Amoy, de Tai-Tsjeng-eilanden liggen 200 mijl ten Noordwesten van Formosa en dertig mijl van de havenstad Wentsjeoe op het Chinese vasteland. Gewoonlijk goed ingelichte kringen te Taipeh verklaarden dat Tsjiang Kai Sjek de eilanden wil gebruiken als bases voor storingsaanvallen op het Chinese vasteland. Er zouden duizend Amerikaanse officieren naar Formosa worden gezonden om de militaire hulp commissie onder leiding van generaal Chase te versterken. De zaak-Rotenberg Emanuel Bloch, de advocaat van het echtpaar Rosenberg, zal een beroep doen op het oppergerechtshof, om de execu tie van het echtpaar uit te doen stellen, tot dat hij opnieuw bij het opperge- recht in beroep zou zijn gegaan. In Oc- tober wees dit hof het verzoek om in beroep te mogen gaan af. Indien het oppergerechtshof niet be reid mocht zijn. deze zaak te herzien wiï Blcch „andere stappen" onderne men. Canada zou al het mogelijke doen om de vijandelijkheden tot Korea te be perken en gebruik te maken van elke gelegenheid om vredesonderhandelingen te voeren. De Westelijke mogendheden dienen geen militaire en economische maatregelen te nemen, die „zeker niet zouden worden gesteund en zelfs actief zouden worden bestreden door belang rijke niet-communistische landen in Azië, zoals India". Pearson duidde hier kennelijk, aldus waarnemers, op de mogelijkheid van een Amerikaanse blokkade of andere maatregelen tegen continentaal China. De minister verklaarde voorts, dat de Westelijke mogendheden niet moeten toegeven aan „de verleiding om aan vallers te treffen op nieuwe plaatsen en met nieuwe wapens, omdat zij wel licht direct zelf zouden worden aange vallen op nieuwe plaatsen zoals Hongkong en met nieuwe wapens. In verband met het op 16 Februari a.s. verwachte springtij, zullen op de zwakke punten van de dijken in het rampgebied waarschuwings- en bewa kingsposten worden opgesteld. Groepen arbeiders, militairen, auto's cn mate rialen worden gereed gehouden, om direct op de bedreigde punten hulp te kunnen bieden. Zoals bekend zal het verwachte springtij 40 centimeter hoger zijn dan vóór 1 Februari j.1. verwacht was. Dit verschil moet echter gering heten, ge zien de grote invloed die de wind op de waterstand heeft. Op 1 Februari spanden de elementen storm en water letterlijk samen. Niettemin is men thans voorbereid op mogelijke nieuwe dijk breuken. „BEURZEN OPEN. DIJKEN DICHT" OP TELEVISIESCHERM De Nederlandse Televisie Stichting zal de komende Zaterdagavonden extra uitzendingen geven van de bijeenkom sten. door de gezamenlijke omroepver enigingen belegd, ten behoeve van de actie ..Beurzen open, dijken dicht". Zoals men weet, kreeg niet alleen Nederland, maar ook Engeland een zware slag tengevolge van het storm- weekeinde van 1 Februari. Nog heeft men de grote schade niet geheel kun nen vaststellen, of Engeland wordt op nieuw door de elementen getroffen. Tengevolge van een sneeuwstorm uit het Noordoosten zijn in Noord-Engeland en Wales verscheidene dorpen geïso leerd. Honderden auto's werden onder een laag sneeuw bedolven. Ten minste veertig hoofdwegen en tweehonderd andere wegen zijn geheel geblokkeerd. De sneeuw ligt op verschillende plaat sen drie meter hoog. De storm wordt ook in het Zuiden van Engeland ver wacht. In de bedreigde gebieden langs de kust is een voorlopig alarmsysteem in gesteld. Hopen zakken met zand liggen gereed voor het zo nodig dichten van bressen in dijken. Aan de commissie voor Buitenlandse Betrekkingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, is een wets ontwerp ter goedkeuring voorgelegd, dat strekt tot de verlening van finan ciële hulp aan de door watersnood ge troffen Europese landen. Voorgesteld wordt 25 millioen dollar (f95 millioen) beschikbaar te stellen. Tengevolge van zware regens zijn Bantam en Rangkasbitung (West-Java) onder water gelopen, waardoor de ver- binding met andere gebieden is ver- broken. De schade, die is aangericht, is nog niet bekend. Het kantoor van So ciale Zaken in Lebak heeft gaarkeukens voor de slachtoffers ingericht. Over de watersnood in Solo (Midden-Java) meldt de correspondent van Aneta, dat gevreesd wordt, dat de zware regens van de laatste dagen de nood nog zullen doen toenemen. In de stad Solo steeg het water Dinsdag nog in de onderge lopen wijken. In een dorpje staat het water tot aan de daken van de huizen, in een ander dorp zijn de huizen zelfs overstroomd. In Modjo (aan de noordkust van Midden-Java) is bet water de dijk- randen genaderd en kan er elk ogen blik overheen slaan. Dinsdagnacht wer den wederom 1000 personen geëva cueerd, waardoor het totaal evacué's thans is gestegen tot 7500. De Wereldbank heeft Joegoslavië vour de financiering van economische ontwikkelingsplannen een lening in Belgische francs. Franse francs, Zwit serse francs. Engelse ponden, Duitse marken, Italiaanse lires, Oostenrijkse schilltugs, Noorse kronen. Zweedse kronen en Nederlandse guldens be schikbaar gesteld De lening bedraagt, omgerekend in Nederlands geld, 114 millioen gulden. De lening zal gebruikt worden voor de aanschaffing 'van materieel, be nodigd voor de uitvoering van 27 pro jecten op het gebied van de energie voorziening, de kolenwinning, de ver werking van ertsen van non-ferro- metalen, de productie van ijzer en staal, de bosbouw, het vervoer en verschillen de verwerkende industrieën. Door de uitvoering van deze projecten, waarvan de meeste binnen twee jaar en de andere in 1953 gereed zullen zijn, zullen de natuurlijke welvaartsbronnen van het land beter benut worden. Ook de Kali Dengkeng in het Klaten- se (Midden-Java) is buiten haar oevers getreden. Delen van de onderdistric ten Karandowo, Bajat, Tjawas en Dju- wiring zouden daardoor onder water staan, doch tot op heden ontbreken na dere gegevens. Het regentschap Sragen (Midden- Java) is eveneens door bandjirs geteis terd. Frankrijk wensl grotere Britse steun Engeland zal elk Frans voorstel steu nen om de looptijd van het Atlantisch Pact in overeenstemming met die van het verdrag inzake het Europese Leger te brengen van twintig op vijftig jaar. zo is te Londen verklaard. Deze mede deling is het resultaat van de besprekin gen, die de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Bidault, momenteel in de Britse hoofdstad voert. Bidault wenst een grotere Engelse steun voor het Eu ropese leger, teneinde aldus de kansen op aanvaardig van het verdrag in de Nationale Vergadering te vergroten. Intussen is een groep van honderd Franse parlementsleden van rechtse partijen een actie ter bestrijding van het verdrag inzake het Europese Leger begonnen. Sedert 15 Januari zijn 23 mensen op gesloten in de Amerikaanse duikboot „Haddock". Het geldt hier een proef om de grens van het menselijk uithoudings vermogen te bepalen, met het iog op het gebruik in de toekomst van „atoom- duikboten". In het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden is voorgesteld, 25.000 ge troffenen uit Nederland tot het Ame rikaanse staatsburgerschap toe te laten. Naar thans blijkt heeft de storm van vorige week in de bossen van Schotland enorme schade aangericht. Naar schatting is een hoeveelheid van dertig millioen kubieke voet aan pijnbomen omgewaaid. Dat is ongeveer het dubbele van de hoeveelheid hout, die vorig jaar in Schotland mocht worden geveild. Zwarte dag voor Joodse volk De breuk tussen Israël en de Sovjet- Unie zal waarschijnlijk worden gevolgd door opzegging van de diplomatieke relaties door Tsjecho-Slowakije, Polen en andere landen van het communisti sche blok. Men verwacht, dat z(j boven dien gepaard zal gaan met een verster king van de anti-Semitische campagne in de Oosteuropese landen. Intussen heeft Israël de uitvoer van citrusvruch ten naar de Sovjet-Unie gestaakt. Er moesten nog 225.000 kisten worden ge leverd. De Israëlische regering ontkent, dat de aanslag op de Russische legatie te Tel Aviv de reden van toet besluit van Moskou tot verbreking der relaties met Israël is geweest. Zij meent, dat het besluit de climax van een voortduren de campagne van openlijke vijandig heid en kwaadaardige laster is geweest. In feite is het de bedoeling, de Joodse gemeenschap in de Sovjet-Unie te iso leren. Mevrouw Golda Meijerson, de eerste gezante van Israël in Moskou, sprak op een bijeenkomst te Petah Tik- vah dan ook van „een zwarte dag voor het Joodse volk. inzonderheid voor de' Joden in de Sovjet-Unie. voor wie de Israëlische legatie een symbool van hun band met het volk betekende". Op bevel van de staatsveiligheids dienst in de Russische zone van Duits land zullen „alle niet-ariërs en in ge mengde huwelijken levende personen" onder toezicht worden geplaatst, zo meldt de „Allgemeine Wochenzeitung der Juden in Deutschland." Woensdag heeft H.M. de Koningin opnieuw enkele gemeenten in het rampgebied bezocht. De Koningin, die was gekleed in bontmantel, hoofddoek en rubberlaarzen, stapt hier in Zijpe aan wal. 2IJ HET NATIONAAL RAMPENFONDS was gisteravond een bedrag van acht en dertig millioen gulden binnengekomen. Hierin zijn niet begrepen de dikwijls zeer grote bijdragen, die door velen in binnen- en buitenland zijn toegezegd. Voor het beheer van de gelden heeft het fonds zich verzekerd van de medewerking van een adviescollege, bestaande uit acht vooraanstaande ban kiers, dat door het bestuur van het Rampenfonds regelmatig wordt geraad pleegd. De financiën staan onder controle van de Rijksaccountanldienst. Het geld wordt hij de Nederlandse Bank gedeponeerd, waarna het adviescollege raad verschaft inzake belegging. Degenen, die thans reeds naar hun haard steden terugkeren, kunnen, in afwachting van een algemene regeling, voor schotten via de rampschadebureaux krijgen. Hulp voor bedrijfsschade valt uit drukkelijk niet onder de arbeid van het fonds. Dit is overheidszaak. HE giften in geld en goederen stromen nog voortdurend binnen. Op enkele schepen van de Rotterdamse Lloyd bedroeg de gemiddelde bijdrage, die door de bemanning van gezagvoerder tot „Ketelbinkie", werd geofferd, meer dan f 30.per hoofd! Op de veiling te Gisternacht is op het eiland Tholen weer een dijk doorgebroken, de z.g.n. eerste dijk bij het dorp St. Maartens dijk. Direct na de ontdekking, bij bet aanbreken van de ochtend, begon men met de dichting en men slaagde erin het gat te sluiten. Deze dijk vormde de enige waterkering voor het dorp, waar tweeduizend mensen huizen. Het water liep reeds de polder in. De dijk van de Willem Adriaanpolder op N.-Beveland is voor een groot gedeelte weggeslagen. Herstel zal naar raming een millioen vergen. Er aan stemmen op. om alleen de binnendijk van de polder te ver sterken en de rest aan het water prijs te geven, in afwachting van het drie- eilandenplan. Ook in de Annapolder, op het zelfde eiland, is de toestand ongunstig. Op Walcheren zijn thans op ongeveer vijf tien plaatsen de dijken gedicht of ver stevigd. In Middelburg wordt via de waterleiding éénmaal per dag water aan de inwoners verschaft. Het water wingebied van Middelburg wordt drooggepompt. Volgende week zullen er weer treinen rijden tussen Vlissingen en Kapelle. De spoordijk is namelijk weer hersteld. Arnemuiden is nagenoeg droog. Ook Terneuzen biedt alweer een vrij nor male aanblik. Op Schouwen wordt met man en macht gewerkt aan de verster- ng van twee dijken. Het gevaar, dat de haven van Zierikzee zal verzanden is nog steeds acuut en eist spoedige voorzieningen Ook gisteren heeft Z.K.H. Prins Bernhard een bezoek gebracht aan verschillende plaatsen in het rampge bied. Per helicoptère bezocht hij Klun- dert, Poortvliet, Scherpenisse, St. Maar tensdijk. St. Annaland, Nieuw-Vosse- meer, Ooltgensplaat en Moerdijk. De prins besteedde dit bezoek voorname lijk aan een oriëntatie omtrent de vor deringen die zijn gemaakt met het herstel van de dijken, zulks vanwege de komende springvloed. Europese markt maakt: De instelling van een gemeenschappe lijke Europese markt voor kolen, ijzer erts en schroot zal naar het zich laat aanzien leiden tot een stijging der prij zen in ons land voor deze grondstoffen. Tot 1 April heeft de Nederlandse rege ring toestemming tot handhaving van ons huidige egalisatiestelsel. Wat daar na zal gebeuren, staat nog niet vast. Een stijging van de Nederlandse kolen- prijzen zal echter onvermijdelijk zijn. De prijs van schroot zal stellig even eens stijgen. In dollars omgerekend be rekenen de verschillende landen than= de volgende prijzen per ton: Nederland 20.65. Frankrijk 31.85, Italië 46. België 40. Luxemburg 42 en Duitsland 37. Men verwacht, dat de prijs in de KSG zal komen te liggen op het Franse peil het- hetgeen voor Nederland een verhoging met rond vijftig procent inhoudt. Het aantal griepgevallen met dode- rl TD ln, Beieren bedraagt 301. In Munchen alleen stierven 115 perso- ■P™"™ Amerikaanse regering heeft 300.000 dollar beschikbaar gesteld voor de vluchtelingen uit de Sowjetzone. Opperdoes bracht honderd kilo kroten, geveild ten bate van toet Rampenfonds, f 2.104.op. Philips te Eindhoven komt met een half millioen gulden aan geld en goederen de nood tegemoet. Het personeel, dat reeds f 285.000.— bijeen bracht, zal nog twee uur overwerken. Naar eerst thans bekend wordt, schon ken H. M. de Koningin en H.K.H. Prinses Wilhelmina begin vorige week reeds een belangrijk bedrag aan het Rampenfonds. Doetinchem, dat zoals lekend Middelharnis heeft geadop teerd, bracht al meer dan een half millioen gulden bijeen. Boeren schon ken 83 stuks rundvee, 220 varkens, bijna 1500 kippen en een bedrag van ruim f 5.000.Totaalwaarde: minstens f 60.000.De concertgebouw-benefiet uitvoering bracht al meer dan f 16.500— op. „The Ramblers" werkten een avond in Antwerpen voor de vereniging „Neerlandia". De opbrengst van deze avond Fr. 60.000 is in het Rampen fonds gestort In Groot Waalwijk is bijna dertig mille opgehaald. Gift van Lady L. Deterding De burgemeester van de Amerikaanse automobielenstad, Detroit, heeft Maan dag 16 Februari tot „Holland Day" ge proclameerd. Verschillende Belgische en Luxemburgse gemeenten hebben plaat sen in het Nederlandse rampgebied geadopteerd. Er is in België reeds fr. 5 millioen opgehaald. Een veiling van groenten en fruit uit Israël en Italië Pari»1 m - °P He' Franse blad „Paris-Normandie zamelde in drie lag®n ,.tljd b<ina f 30.000— in In Mrf'® 's blJna twee ton bijeenge- braoht. Het secretariaat der V N is met een inzameling onder haar employé* egonnen. In Indonesië werd reeds meer dan anderhalf millioen Runiah 'ngfameld- De Amerikaanse stad t adopteert Brouwershaven. De =a",faIma?tsShaPP« heeft f 50.000— geschonken. Lady L. Deterding, Parijs, schonk f 250.000—, te Verwachting tot hedenavond. KOUD WEER Overwegend zwaar bewolkt met enkele verspreide sneeuwbuien. Matige Noordoostelijke wind. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. ZATERDAG: Zon op 7.58, onder 17.52. Maan op 8.02, onder 18.50.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1