TH Vrijlating Naumann geëist AR-Tweede Kamerlid Dr J. v. Baal gouverneur van Nieuw Guinea Amnestie voor de Elzassers wekt critiek in Bonn Zeven nazi-samenzweerders ten onrechte in hechtenis in Esperanio Eis ontruiming Suez-kanaalzone wordt a.s. week gesteld GROOTSE HULP UIT DRENTE Assemblee VN op 24 Febr. bijeen Internationaal erkend deskundige voor volkenkundige problemen Een man met grote ervaring Levenslang voor moord te Naarden Strijd om dijkgat van St. Annaland Vrijdag 20 Febr. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11649 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna DE MAU MAU MAAKTE AL 202 SLACHTOFFERS MERKWAARDIGE RECHTSZAAK IN BiELEFELD Franse Senaat ook voor het ontwerp WEERBERICHT Slachtoffer wees de daders aan HET WESTEN BLUFT IN BERLIJN Wij zullen niet aarzelen Naguib hoofd van de van Egyptische delegatie Transport van 334 wagons Reeds meer dan 60 000 BB .-vrijwilligers Directie: BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—€4 Dëd Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 18 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1.—. elk woord meer 5 cent Abonnementen per Kwar taal 6.05 per maand r 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 Dinsdag 24 Februari zal te New York het tweede gedeelte beginnen van de zevende Algemene Vergadering der VN. Het eerste deel van de zevende zitting van de Assemblee werd beëin digd op 22 December j.1. Op de agenda komen o.a. nog de volgende onafge werkte onderwerpen voor: De Koreaanse kwestie, het rapport van de ontwapeningscommissie, het rapport van de commissie voor collec tieve maatregelen, het onderzoek naar de beschuldiging over het gebruik van bacteriologische wapens door de V.N.- strijdkrachten op Korea, de benoeming van een nieuwe secretaris-generaal als opvolger van Trygve Lie, en het rap port van de secretaris-generaal over de door hem gevoerde personeelspolitiek o.a. met betrekking tot de Amerikaan se leden van het VJ4.-secretariaat, die door de Amerikaanse regering politiek onbetrouwbaar worden geacht. De regering van Keya heeft medege deeld, dat de Mau Mau sinds het af kondigen van de noodtoestand in Oc- tober van het vorig jaar 202 mensen heeft gedood, nl. 9 blanken. 3 Aziaten, 177 Kikoejoes en 13 andere inboor lingen. Politie en militairen hebben 122 oproerlingen gedood. Glimlachend wuift Wysjinski, het hoofd van de Russische delegatie, naar enige kennissen hij zijn vertrek uit Parijs naar New York. Links van Wysjinski de ambassadeur van de Sovjetunie te Parijs, Af. Pavlov. BENT U WERNER NAUMANN Bent U ingesloten in de gevangenis te Werl Twee maal werd op deze vragen met „ja" geantwoord en dat waren de enige woorden, die dr Naumann, door de Britse bezettingsautoriteiten in Duitsland aangeduid als leider van een groep nazi-samenzweerders, die een maand geleden werd gearresteerd, gisteren had te zeggen in de kleine rechts zaal van Bielefeld. Verder zat Goebbels' voormalige staatssecretaris met een grimmig, bleek en van woede vertrokken gezicht in de beklaagdenbank, beur telings kijkend naar de veertig journalisten, naar zijn vrouw en de rechter. In feite is nog steeds geen beschuldiging tegen Naumann ingebracht en nu zal de hoogste Britse rechter in West-Duitsland, Sir Norman Edgley, moeten beslissen of hij nog langer in hechtenis zal mogen worden gehouden. Naumanns verzoek werd ingediend door een Londense advocaat, John Scott Henderson, een expert in gevallen van politieke hechtenis. De behandeling van het verzoek om vrijlating van Naumann geldt tevens als toetssteen voor de andere gearres teerden van zijn „groep". Na een scherp debat tussen de vertegenwoordiger van de Britse Commissie, Bathurst, en rechter Norman, vroeg Bathurst uitstel der behandeling om Londen nieuwe instructies te kunnen vragen. Vandaag zal de behandeling worden voortgezet. NAAR wij vernemen, is binnenkort de benoeming te verwachten van het A.R, Tweede Kamerlid en secretaris van de A.R.-fractie dr J. van Baal tot gouverneur van Nieuw-Guinea. Dr J. van Baal is op 25 November 1909 te Scheveningen geboren. Na de Christelijke H.B.S. te 's-Gravenhage te hebben gevolgd, studeerde hij aan de Rijksuniversiteit van Leiden indologie. Twee jaar na zijn doctoraal examen promoveerde hij in 1934 op een proefschrift, getiteld „Godsdienst en samenleving in Nederlands-Zuid-Nieuw Guinea". QOK de Raad van (Franse Senaat) de Republiek is gisteravond accoord gegaan (17479 stemmen) met het wetsontwerp, waarbij amnestie wordt verleend aan de twaalf Elzassers, die vorige week wegens het aandeel, dat zij hadden in de uitmoording van het Franse plaatsje Oradour, zijn ver oordeeld. De Senaat schrapte de clau sule uit het ontwerp, waarbij de Orde van de Natie wordt toegekend aan de 642 slachtoffers van Oradour. Men vond het niet juist, dat de slachtoffers wor den onderscheiden bij dezelfde wet, waarhij de misdadigers amnestie wordt verleend. De socialistische senator Lamousse, van wie zeven familieleden te Oradour werden gedood, zei dat het wetsontwerp schijnt vast te stellen, dal een Fransman een andere Fransman straffeloos kan doden. Het enige doel van de amnestie is het handhaven van de nationale een heid, aldus Mayer. Na de stemming over het wetsontwerp keurde de Se naat een voorstel goed tot het opstel len van een officiële „erelijst van va derlandslievende martelaren van 1940- 1945" om de namen te bewaren van de Fransen, „die door de Hitleriaanse bar baarsheid zijn vermoord". George Boos, de Elzasser sergeant, die vrijwillig diende bij de Waffen- S.S. en reeds ter dood is veroordeeld, werd bovendien voor hoogverraad tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld. De ter dood veroordeelde Duitser Lenz en vijf andere Duitsers, die gevangenis straffen kregen, hebben beroep aange tekend bij het Hof van Cassatie. De burgemeester van Oradour-Sur- Glane en negen burgemeesters van om ringende plaatsen hebben Donderdag avond een bestuursstaking van veer tien dagen afgekondigd als protest te gen de amnestie voor de twaalf in het proces-Oradour veroordeelde Elzassers. De Franse amnestiewet heeft <u de Westduitse Bondsdag terstond leven dige en scherpe reacties doen ontstaan. Deze gaan er alle van uit. dat het recht ondeelbaar moet zijn en dat er geen verschillend recht mag bestaan voor Flansen en Duitsers, die aan dezelfde handelingen hebben deelgenomen Verwachting tot hedenavona PLAATSELIJK OPKLARINGEN Overwegend droog weer, mei plaatselijk opklaringen Zwakkf tot matige wind tussen Zuid en West Weinig verandering in tem peratuur ZATERDAG: Zon op 7 44: ondei 18.05: Maan op 1030 onder 3.28 De Westduitse minister van Justitie, Dehler, verklaarde: Wanneer er sprake is van laakbaar optreden, moet de schuld van alle betrokkenen even zwaar worden aangerekend. Uit Bonn werd gisteren gemeld, dat Lammerding, de commandant van de voormalige SS-divisie „Das Reich", waarvan de eenheid die Oradour heeft uitgemoord, deel uitmaakte, zich in het gebied van Wiesbaden verborgen houdt. Een woordvoerder van de Britse commissie voor Noord-Riinland-Westfa- len verklaarde, dat Britse autoriteiten bezig zijn het bewijsmateriaal te be studeren, dat Frankrijk ter ondersteu ning van zijn verzoek tot uitlevering van Lammerding bij de Britse autori teiten heeft ingediend. QNMIDDELLIJK na zijn promotie vertrok dr Van Baal naar Neder lands Oost-Indië. Hier was hij achter eenvolgens adspirant-controleur in Oost-Java en op Madoera, controleur in Zuid-Nieuw-Guinea, residentie secretaris in de residentie Banjoemas. In April 1941 werd dr Van Baal belast met een adat-onderzoek op Lombok, waar hij bij het uitbreken van de oor log met Japan tevens de onderafdeling Midden-Lombok onder zich kreeg. Van Mei 1942 tot September 1945 verbleef dr Van Baal in verschillende gevan genkampen op Celebes. Na de bevrijding kwam dr Van Baal via Australië en Batavia in begin 1946 met ziekteverlof naar ons land terug. In Juli 1947 vertrok hij opnieuw naar de Oost: controleur, later assistent resident op Bali en Lombok. Na de souvereiniteitsoverdracht toegevoegd aan het commissariaat Medan, in Mei De rechtbank te Amsterdam heeft conform de cis de 39-jarige los-werk- man G. L. uit Laren en de 27-jarige grondwerker T. J. W. V. uit Hilversum wegens moord op de 72-jarige tuinder M. Verheul te Naarden veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Op 30 Augustus j.1. hebben de man nen de tuinder met een hamer en een broodmes des morgens bij het krieken van de dag in zijn tuin vermoord. Twee dagen tevoren was de uitvoering van dit plan mislukt, omdat de tuinder door een toeval te laat verscheen. De man nen beroofden de oude man van zijn portefeuille waarin zich f 700 bevond. Het slachtoffer, dat na de overval nog Conant verklaart: t De nieuwe Amerikaanse hoge com missaris in Duitsland, James Conant, neeft verklaard, dat de Westerse we reld Berlijn niet zal verlaten. „Wy zullen er op staan, dat de bewegings vrijheid in de gehele stad wordt ge handhaafd" aldus Conant. De Ver Staten zijn vastbesloten in samenwer king met de andere Westerse mogend- neden de verbindingswegen met de stad open te houden „en wij zullen in onze vastbeslotenheid niet aarzelen ildus Conant wiens tn het Duits uit- 'esproken rede naai Oost Duitsland jitgezonden. enkele uren heeft geleefd, vertelde aan zijn buurman, die hem vond, wie de daders waren. De jongste 'der daders, die vermin derd toerekenbaar wordt geacht, is al eens ter beschikking van de regering gesteld, toen hij had deelgenomen aan een roofoverval op een taxichauffeur te Alkmaar. 1950 lid en secretaris vsn de Neder landse groep van de paritaire Neder lands-Indonesische Nieuw-Guinea- commissie. Op 1 Augustus 1950 werd dr Van Baal benoemd tot hoofd van het Kantoor voor Bevolkingszaken in Nieuw-Guinea. Sinds October 1952 is hij lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Na het overlijden van mr J. Terpstra koos de A.R. Tweede Kamerfractie hem tot hrar secretaris. JtR VAN BAAL is niet alleen een man met een grote bestuurservaring; hij is tevens een internationaal erkend deskundige inzake volkenkundige vraagstukken. Zo was hij voorzitter van de Research Co'uncil van de South Pacific Commission. Niet minder dan drie maal maakte hij deel uit van de Nederlandse delegatie van de Verenig de Naties als deskundige voor Nieuw- Guinea-aangelegenheden. Bovendien publiceerde hij tal van wetenschappe lijke artikelen over bevolkingsvraag stukken, met name op Nieuw-Guinea. Maar ook andere problemen hadden zijn grote belangstelling. Tijdens zijn verblijf in de Celebes-kampen begon dr Van Baal een in 1947 gepubliceerd boek: „Over wegen en drijfveren der religie'. BIJBEL VOOR 1 MILLIOEN DOLLAR Te Houston in Texas (V.S.) is een bijbel uit de vijfde eeuw te koop aan geboden voor een millioen dollar. TEGELIJK met Naumann werd een tweede lid van het complot van zeven voorgeleid, namelijk de vroe gere leider der concentratiekampen Zimmermann. Advocaat Henderson be twistte de rechtmatigheid van het arrest der groep op twee gronden. Hij be- streedt, dat de Britse Hoge Commissa ris hen had mogen vastzetten zonder voorafgaand overleg met de Ameri kaanse en Franse Hoge Commissarissen. Daarnaast achtte hij, dat de Britse Hoge Commissaris de hem in het bezet tingsstatuut gegeven bevoegdheden te breed had uitgelegd. Hij heeft zich een „willekeurig recht van arrestatie aan gematigd. De „consequentie daarvan zou zijn, dat de Britse Commissaris iedereen voor onbepaalde tijd zonder vorm van proces zou kunnen vastzetten, die hij een gevaar acht voor de veilig heid der bezetting. Hij zou mij en zelfs de Bondskanselier gevangen kunnen zettenzo betoogde Henderson. De juridische adviseur van de Hoge Commissaris, wees de argumenten af. Een scherpe woordenwisseling ontstond toen Henderson opmerkte, dat noch hij, noch Naumann's Duitse raadsman met Naumann had kunnen spreken. Hij verzocht nu terstond met Naumann in contact te mogen treden. De juridische adviseur Bathurst reageerde, dat de Hoge Commissie daartegen de streng ste instructies had gegeven en de rechter daaraan ook niets zou kunnen veranderen. Rechter Norman nam dit niet en riep: „Over wat hier gebeurt, blijf ik baas". Dit juridische dispuut leidde tot opschorting van de behande ling. De Duitse advocaten van Naumann en Zimmermann kunnen slechts via hun Britse collega aan het woord komen. Het zijn twee figuren, die ook al in de Duitse politieke wereld veel opspraak hebben verwekt. Naumann's advocaat is de voormalige politieke adviseur van Hitier in Parijs, dr Ernst Achenbach. Thans speelt hij een leiden de rol in de Duitse Liberale Partij. Zimmermann's raadsman is prof. Grimm, die jaren lang actie heeft ge voerd voor een algehele amnestie voor Duitse oorlogsmisdadigers.... Demonstraties hebben zich niet voor gedaan. Slechts een klein groepje met de nazi's sympathiserende lieden ver drongen zich bij de ingang van het gebouw. JAE aanhangers van een „hopende", die sinds jaar en dag een groene vijfpuntige ster in hun wapen voeren, gaan thans in het zwart gekleed. Ze hebben geen hoop meer. Hun kunsttaal zal geen leervak op de lagere scholen worden, zo heeft de Tweede Kamer uitgemaakt. Daardoor is voor hen de hoop vervlogen, dat ons lieve volk nog eens als één man het „middel bij uit stek tot verbroedering der volkeren", als hoedanig Esperanto wordt aange prezen, zal weten te hanteren. Wij zijn voor die verbroedering. Maar wij zijn tegen overbelasting van het schoolprogramma. En wij zijn er zeker tegen, dat de onschuldige hobby van een betrekkelijk kleine groep goedwil- lenden wordt verheven tot leervak op de scholen. Het practische nut daarvan moet zeer gering worden geacht. Uitbreiding van het leerplan met een vak als de vijfpuntige groene kunsttaal kan slechts gaan ten koste van andere vakken. Dat is onduldbaar. Zolang ons nog bijna dag aan dag duidelijk wordt, dat een groot deel van de lagere- schoolse wijsheid aan de meerderheid van ons volk voorbijgaat zolang zelfs een intelligente leerling, die geen ander onderwijs geniet dan wat zijn juf en zijn meester hem in zeven jaren kunnen geven, bij voortduring op ge spannen voet staat met de schriftelijke uitdrukking zijner gedachten en nog geen twee zinnen kan spreken zonder op zijn minst éénmaal stilistische non sens te verkondigen zolang moet voor ons gevoel het onderwijs in Esperanto een stuk vrije-tijdsbesteding blijven. Ten onrechte verwart dit volk ent wikkeling met schoolse kennis, paraat heid voor het volle leven met minimale kennis van alle mogelijke dingen die wel eens zouden kunnen voorkomen. Ten onrechte identificeert een groep de verbroedering der volkeren met de oppervlakkige kennis van een vernuf tig samengestelde, eenvoudige kunst taal. Het één zo min als het ander is juist. Beide hebben in eerste en laatste instantie iets te maken met een inner lijke harmonie, die door de opvoeding bevorderd of belemmerd kan worden, maar door geen honderd schoolvakken kan worden aangeleerd. CEN Egyptische regeringswoordvoerder heeft gisteren te Cairo verklaard, dat Egypte Groot-Brittannië volgende week officeel de eis zal stellen zijn troe pen uit de Suez-kanaalrone terug te trekken. Hij zeide, dat premier generaal Na- DE PROVINCIALE VOEDSELCOMMISSARIS in Drente deelt mede, dat het volgende vee spontaan door de Drentse boeren ter beschikking werd ge steld van hun collega's in de geteisterde gebieden: 76 vaarskalveren, 103 pinken, 36 vaarzen, 18 koeien, 3 volbloed stieren, 3 veulens, 219 biggen, 70 opfokzeu- gen, 3 opfokberen, 18 zeugen, 13 varkens en 1 schaap. Voorts werden de volgende landbouwgoederen ter beschikking gesteld: 460 ton hooi hoewel er in Drente geen kilogram hooi over is!), 1100 ton stro, 750 ton voederbieten, 380 ton voeraardappelen, 200 ton goedgekeurde pootaard- appelen, 50 ton goedjgekeurde zaaihaver, 400 ton krachtvoeders en 70 ton kuil- en persvoer. Wanneer deze hoeveelheden per spoor zouden worden verzonden naar de noodgebieden, zouden voor dit transport 334 wagons nodig zijn guib de Britse ambassadeur te Cairo een nota zal overhandigen, waarin de Britse regering zal worden verzocht onverwijld besprekingen over terug trekking dezer troepen te openen. In de nota zal het Egyptische stand punt worden bevestigd, dat de Britse strijdkrachten de zone onvoorwaarde lijk moeten ontruimen. Men verwacht, dat Egypte de eis zal stellen, dat be sprekingen beperkt zullen blijven tot de wijze, waarop het wegtrekken der Britse troepen zal worden geregeld. De delegatie, die Egypte bij de bespre kingen zal vertegenwoordigen, zal on der leiding staan van generaal Naguib. Op 16 Februari is in de provincies Groningen, Friesland en Drente een aanvang gemaakt met de openlijke werving van vrijwilligers voor de be scherming bevolking. In 8 van de 11 provincies wordt nu geworven. In het algemeen zijn de resultaten tot nu toe zeer bevredigend. In totaal hadden zich volgens de ter beschikking staande ge gevens op 19 Februari 60.304 vrijwilli gers aangemeld. Tussen Nationalistisch China en Spanje is te Madrid een vriendschaps verdrag gesloten, ter vervanging van het verdrag voor vriendschap en han del van 1928. (Van onze speciale correspondent) De strijd aan de laatste dijkdoor braak te St. Annaland werd gister avond gedeeltelijk verloren. Met nog één kwartier respijt waren er nog wel kansen geweest, maar de vloed, die kwam opzetten en zich door het nu nog 10 meter brede gat perste, was zó sterk, dat een met klei volge laden ijzeren zandboot, die vóór bet gat was gebracht om gemakkelijker de zandzakken er in te kunnen wer pen, werd weggeslagen. De arbeiders waren op dat tijdstip allen behou den op de dam. Met noodverlichting zou men trachten het vannacht nog zover te krijgen, dat de bres dicht komt. Onze toto geeft een beeld van het werk. Waar de auto staat rechts bovenaan), is duidelijk te zien hoe hoog de oorspronkelijke dijk is ge weest.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1