Mm0Ptt F/V IW0* DF P1VF/V HET DEVIES: HOUEN ZO! Spoedig wordt het weer voorjaar Geef ze een jopper Geen grote veranderingen -j Puddingen te kust en te keur Griep? DAMPO Voor jong en oud Melk is gezond Tof Uw dienst, Mevrouw S A S K I A 9 van de 10 vrouwen zeggen Ja Knolselderijsoep Werkkleding nodig..? Eiimettééw merk KLM D£ Parijse voorjaarsshows staan sinds begin Februari in het middelpunt der belangstelling. Gehuld in warme winterkleren, aanschouwen de Parisien- nes met critische blik de voor haar paraderende mannequins in zomertoiletten. Frankrijk houdt alleen rekening met slanke dames WEL schijnt Frankrjjk er nog steeds niet van doordrongen te zijn, dat niet in alle landen de vrouwelijke bevolking zo hyper-slank is, gelijk de Frangaises of Italiaansen en dat in ons kleine landje vele dames maar al te vaak mis bruik maken van slagroomwafels, bon bons en wat dies meer zij J ZATERDAG 21 FEBRUARI 1953 -jfr m W^W, PPJPWW WV P$P ?«S>> !?<?- *#T *9- gj»(*SffigSTOg DE UITDRUKKING is niet van mfl eerlijk is eerlijk maar, als ik het goed heb, van de haven arbeiders, als zfl een schip laden of lossen. Het woord wil, meen ik, zoveel zeg gen als: let op, houd dat ding, dat stuk lading bij het overtakelen in die stand, anders red je het niet. Zo'n lang dradig recept zou wat onpractisch zijn in het gebruik, denk ik, en Houen zo! is ruim voldoende voor de ingewijde, precies als: Van onderen! de kernach tige samenvatting ia van: Wilt u ge achte wandelaar daar beneden, even uitkijken, want er komt iets omlaag dalen aan een lijntje dat het misschien boven uw hoofd zou kunnen begeven... Houen zo een uiterst bruikbaar voorschrift, en dat niet alleen aan de haven. In het bedrijf van alledag, en speciaal voor vandaag, kunnen wij het er voorlopig mee doen. En als wK het dagelijks in de kop van de krant druk ken, drie keer per dag lieten omroepen of als wanbordspreuk aan de muur hingen zou dat geen overbodige luxe zijn. Vandaag met en volgende week niet en over drie maanden zeker niet. Want wij zijn, uw toegenegen kolomschrijf ster niet uitgezonderd, met als oiize brandende goede bedoelingen toch maar mensen. Kortzichtig, beperkt, zwak van moed en klein van krachten in gewone tijden. Bij watersnoden, oorlogsrampen en epidemieën presteren wij het volstrekt onvoorstelbare, zoals drie etmalen aan één stuk doorroeien of twee dagen en twee nachten met de ellebogen op een dakbalk hangen. Maar evenzeer mid den op straat onze winterjas uittrek ken om aan een inzamelactie te geven, of roekeloos alle babygoed van onze JN DEZE MAAND komen de winkels weer „op zijn Zondags" te voorschijn. In dn étalages zijn weer smaakvolle uitstallingen te zien. Men ontdekt er voor oud en jong nieuwe artikelen. Als een bij op de honing vliegt men er op af en men noteert soms aardige en heel nuttige cadeautjes, waarvan ik er enkele onder uw aandacht wil bren gen. Hieronder allereerst iets voor de kleintjes, DOMINO SPELEN blijft door alle jaren heen een gezellig kinderspel. Des te aardiger is het als de stenen be staan uit verpakte suikerklontjes. Ik zag namelijk een cellophaan zakje met groene, rode en blauwe „stenen" voor de prijs van 0.45. Deze kleurige ver pakking vestigt de aandacht op de aardige figuren die er al spelend ont staan en maken daardoor het spel voor oe kinderen nog boeiender. Ten slotte kan men als van het spelen de aardig heid afraakt, de suikerklontjes voor consumptie gebruiken. tf- Ieder meisjeshart zal verheugd kloppen als haar poppenkinderen een rieten POPPENAMEUBLEMENT krij gen. Gestoffeerde fauteuils geven de poppen een waardige zitplaats bij de poppenvisite. Met dit degelijke ameu blementje kan heel wat dagen gezellig gespeeld worden. Prijs is f 1.75. Voor de dames zagen wij aller mooiste FRANSE GARNITUURTJES om japonnetjes een nieuw en fleurig aanzien te geven. Zij bestaan uit: een rond kraagje me» bijpassende man chetten. Zij zijn gemaakt van groen tricot of van rood of geel ribfluweel. Een ieder die zo'n stelletje ziet, weet dadelijk een mogelijkheid voor een goed gebruik. Rode manchetten op zwarte of grijze stof, groen en geel staat op bruingetint materiaal. De randen hebben franje van zwarte wol of zwart paardehaar. Zeer elegant. Een vernieuwde jurk voor 8.90. Meer uit een oogpunt van eens een „nieuwtje" te willen annonceren, noem ik u een plastic HANDTASJE MET TWEE VERDIEPINGEN. Het heeft het model van een ellipsvormig hoog koffertje. Daar het gebruikte plastic doorzichtig is kan iedere nieuwsgierige blik in deze etagewo ning van vrouwelijke benodigdheden, vrij zijn gang gaan. Dit vrouwelijke la- byrinth doet vaak niet onder voor de zo bekende „zak van een Hollandse jongen". Ofschoon de uitvoering aller aardigst is, is dat mijns inziens een bezwaar. Werkelijk, men kan het slechts voor een speciaal uitgangetje gebruiken. De prijs is 14.75. Neen, liever adviseer ik u de aan schaffing van de platte PLASTIC TASSEN, die uitlegbaar zijn tot grote handtassen. Zij zijn gemaakt uit genaaide strookjes stevig plastic (net leer), welke dakpansgewijs op el kaar zijn gezet. De kleuren zijn aller fijnst en ook zag ik ze in wit en zwart. Indien zij worden gebruikt in klein formaat dan zijn het zelfs mooie visi- tetasjes. Doet men onverwacht toen inkopen, dan ontvouwt men het tasje en men krijgt een niet vermoede hoe. veelheid bergruimte. De prijs is o.au. Een meubelzaak raadt het publiek san zelf zijn BOEKENKAST te bou wen in de gewenste hoogte en breedte. Eén plank kost 17.50. Deze planken zijn 100 cm breed en 25 cm diep. Vijl planken vormen een boekenkast van 1-50 meter hoog. Het handige van dit systeem is dat men met één plank kan beginnen en naarmate de boekenschat zich uitbreidt, de opbergruimte kan vergroten. Wie zo'n zelfgebouwde boe kenkast bekijkt zal moeten toegeven dat het meubel er zeer aanlo-keliJK uitziet en daarbij bepaalde yoordei bezit. Men kan namelijk van deze b - kenkast ook gedeelten gebruiken voor bloemenrek en theetafel. En dan bedenken hoe eenvoudig men meubel kan verhuizen. Van dat. wen" hoeft u geen grijze haren te mu gen. Alle onderdelen passen prec'es m elkaar. U koopt dus een grote-men.cn bouwdooe. p£TRA aanstaande spruit in de nieuwe wieg pakken en op straat zetten. Het is prachtig, het is hartverwarmend, het vaagt alle pessimistische beschouwin gen over de decadente Westerse mens met één zwaai de Noordzee in - - maar het is betrekkelijk een voudig. NIET BOOS WORDEN. Niet in pen nen klimmen toe. Ik scheer mijzelf over dezelfde akelig-fijne kam. Het elan, de impuls, het lijfsbe houd, het spontane medegevoel zijn onweerstaanbaar machtige, geestelijke springvloeden, en u moet al een loden duikerpak van zelfzucht en mensen haat hebben aangetrokken om daar door niet te worden meegesleept. En dan, vergeet u niet het ongewone, het ongedachte, de onverhoedse verbre king van de sleur zijn zo heelljk wij smachten er in ons hart allemaal naar als zeulende reizigers in de woes tijn naar de koelte van een oase. Duizenden bekers koffie vullen in een vluchtelingenhal is een verade ming na duizend koffiekopjes per jaar in de eigen keuken. Honderd zandzak ken vullen op een glibberige dijk in een stromende regen is een opluchting na honderd formulieren invullen in een centraal verwarmd kantoor. door Waarom zouden wjj het niet eerlijk zeggen? De lust om iets te doen, iets geweldigs, iets anders, iets waartoe wij onszelf niet in staat hadden ge acht: die gezonde piratendrang jaagt ons allemaal door het bloed. Waarom gaan mannen anders zo graag naar Wild-West-films kijken, en storten vrouwen verstolen tranen over Gejaagd door de wind Maar elke springvloed ebt weg en elk elan versmalt tot routine. Alle vluchtelingen zijn eindelijk eens on derdak, alle kleren uitgedeeld, en alle vrijwilligers worden vriendelijk be dankt. De eigen keuken, de bedden en de stofzuiger, het kantoor en de fa briek, de school en de werkplaats wachten weer met het ironisch ge duld van de onvervangbare noodzake lijkheden. Wassen en koken maar weer, optellen en typen maar weer, studeren en metselen maar weer de dijken zijn weer dicht en de gema len pompen, de logge machine van het dagelijks bedrijf moet door ons weer op gang komen, en dan Houen zo! MAAR laat er dan ergens, zwax misschien maar geduldig, een vonkje blijven gloren van dat eerste warme vuur. Laten wij dan blijven denken aan die duizenden en duizenden vrouwen, kinderen, oude mensen, die in tijdelijke verblijven, zich behelpend en misschien zich verbij tend, hun dagen moeten slijten. Bij wie de pijn om alle geleden verlies om have, huis, bestaan, geborgen- 01 al» O jw vraagt of a» wel MAÏZENA DURYEA ge bruiken. Maar er zijn er onder, die tnch vergisten. Die rrroegen wel - en welbe wust- MAÏZENA DURYEA, maar tij waren te goedge lovig en letten niet op de naam DURYEA, die beslist op 't pak moet staan. Jawel - uif de resultaten bleek t gauw genoeg. Wat 'n verschil Niet zó maar is MAÏZENA DURYEA wereldvermaard geworden als het ideale bind middel voor groenten, soepen en sausen. Vrd&g dus niet alleenMAIZENA DURYEA, maar let op dat U ook DURYEA krijgt. tlrd.) heid en zo vele, vele afschuwelijk omgekomen verwanten en vrienden na de eerste verdoving eerst recht zal gaan schrijnen. Wanneer men zich goed verzorgde, maar overbodige schipbreukelingen zal gaan gevoelen, zonder doel of zin. Houen zo die bewogendheid. Dan moeten er op allerlei manieren con tacten, hulpacties, daden van sympathie mogelijk zijn als zouden wjj maar elk een huismoeder adopteren om af en toe een pakje en een brief te zen den. En wanneer de sleur dreigt te over woekeren laten wjj dan met be schaamd respect denken aan die eer ste Oude Dame van het land, die met Haar meer dan zeventig jaren nog geen verstek liet gaan, maar zich over woelig water en vuile aanlegsteigers daarheen liet brengen waar Haar groot plichtsgevoel Haar dreef naar het volk in nood. Is haar devies geen fraaie vertaling van dit: Houen zo? Je Maintiendrai. Fijne knolselderijsoep: 1 1 (6 kopjes) water of bouillon, een kleine selderij knol, een uitje, 30 gr. (2 eetlepels) boter of margarine, 35 gr. (4 eetlepels) bloem, selderijgroen, zout, een scheutje melk (een plakje magere ham). De selderijknol in plakken snijden, deze schillen, wassen en in blokjes Verdelen. De ui schillen en snipperen. De boter of margarine smelten, hierin de ui fruiten en dan de blokjes selderij toevoegen met wat zout. Wan neer deze heel licht bruin zijn, het water of de bouillon toevoegen. De soep een kwartiertje zachtjes laten trekken en daarna zeven. De selderij tot purée wrijven, desgewenst enige blokjes achterhouden voor soepvulsel. De bloem aanroeren met een weinig koude melk en met dit papje de ko kende bouillon binden. De soep pl.m. 5 min. laten doorkoken en afmaken met de achtergehouden blcrkjes sel derij, fijngehakte blad-selderij, (ge snipperde ham en zonodig zout). (Advertentie, Ing. Med.) JOT DE JEUGD We willen graag Jullie medewerking vragen voor Iets dat voor ons allemaal van veel belang Is. Wanneer elk van ons maar echt zjjn best ervoor doet, zal het ons vast wel gelukken, om hierin veel goeds te bereiken. Het gaat hierom: behalve dat er nog al wat kinderen een kort poosje of lange tijd ziek zijn en in bed moeten blijven, lopen er in ons land ook vrij veel rond, die wel niet echt ziek zijn, maar toch ook niet gezond. Zulke kinderen groeien niet vol doende, kunnen niet flink en vlot mee doen met spelletjes, sport en gymnas tiek en zijn op school en bij de kar weitjes die ze opknappen, al heel gauw moe. Vaak weten zij zelf en ook hun vader en moeder niet, dat er aan hun gezondheid iets ontbreekt. En waar schijnlijk denken ze er nooit aan, dat het allemaal veel beter zou gaan, dat ze flinker zouden groeien en leren en werken en veel plezieriger zouden kunnen spelen en aan sport doen wanneer ze maar beter zouden eten! Nu bedoelen we hiermee niet zo als je misschien zou denken dat iedereen voortaan geweldige hoeveel heden middageten en stapels boterham men naar binnen moet werken. Ook niet, dat gewone boterhammen met kaas,, of gewone aardappelen met groente niet goed genoeg zouden zijn. Het gaat erom dat we genoeg eten en drinken van hetgeen voor onze ge zondheid nodig is. Daaronder behoren allerlei groenten, aardappelen, brood en kaas en nog andere dingen maar in de eerste plaats melk. Melk is niet maar alleen een voed sel voor kleine kinderen, maar het hoort thuis op het dagmenu van ieder een ,crf hij nu nog een schoolkind of al grootvader is. Maar speciaal wie nog groeit, heeft melk nodig, omdat in melk zoveel „bouwstoffen" voorko men voor ons lichaam. Het doet er niet toe of je de melk zo drinkt, koud of warm, gekookt of uit een fles, of je moeder er chocolademelk, pap, vla of pudding van gekookt heeft hij zal je in ieder geval gezonder en sterker maken. Yoghurt is even goed als melk en af en toe eens karnemelk inplaats van melk kan ook geen kwaad. Als je maar iedere dag vol doende hiervan gebruikt. Dat betekent: een halve liter (2 bekers) als je nog geen 7 jaar bent, wat meer als je tus sen 7 en 9 bent en daarna driekwart liter, tot je twintigste toe. Voor de groten, vooral de meisjes die een beetje om haar „lijn" willen denken, vertellen we er nog bij, dat in melk maar heel weinig voorkomt van de stoffen die dik maken. Snoepjes en koekjes, daarvan word je dik en niet sterk! Wanneer jullie ouders meedoen en iedereen bij het brood hetzelfde drinkt, is het veel gezelliger. En goed ook, want grote mensen hebben net als jullie iedere dag zo tussen een halve en een driekwart liter melk nodig. Wil je er dus aan meewerken, dat de jeugd van Nederland flinker en sterker en minder vatbaar voor aller lei ziekten wordt, door zich beter te voeden? Begin dan, met zelf het goede voorbeeld te geven: drink je portie melk met plezier, vraag melk bij je boterhammen inplaats van thee of een andere drank. Én misschien kun je ook broers en zusjes, vrienden en vriendinnen deze brief laten lezen of hun vertellen, dat melk geen kinder drank, maar een „groeidrank" is en dat ze nog lekker smaakt bij de boterham bovendien. Grote veranderingen zijn er niet op til. Gelukkig maar, want om voor de volle 100aan de mode mee te willen doen, dient men over een aardige reserve te beschikken. Het gevolg daarvan is, dat de mode ontwerpers in het land van Marianne, zich in het hoofd hebben gezet, dat voor de a.s. zomermode de nauwsluitende costuums de volle aandacht moeten hebben. Grijs, dat zich verscheidene seizoenen handhaafde als de kleur voor de zo mer (en ook de winter), wordt nu naar het tweede plan verwezen; beige neemt haar plaats in. Marine-blauw heeft zich, zoals immer, op de „populaire" plaats weten te handhaven. Wit. dat men eigenlijk geen kleur kan noemen, spreekt vooral op werkelijk zomerse dagen in de toekomst een hartig woord je mee. Wat de stoffen betreft och, het nieuws is nog zeer vaag. doch vast staat, dat jersey zich niet heeft laten verdrijven. U kunt dus rustig Uw pakje, dat ideale diensten bewijst, ook deze zomer onder de „gewilde" kleding rangschikken. Ruitmotieven en strepen, welke verti caal lopen, zijn zeer geliefd. Voor de jeugdige vrouw wordt het sportieve ele ment met de wijde klokrok allerminst vergeten Ook aangerimpelde modellen zagen wij. Deze zomer zijn er vele toiletjes, wel ke gecompleteerd worden door een losse stola, welke achteloos om de schouders kan worden geslagen, zodat de eigenaresse-luchtigjes, met de fran je kan spelen. Wij laten hier afbeeldingen zien met enige aardige ontwerpjes. Let bijvoor beeld eens op de halslijn, welke in de ïapon verwerkt werd. Aantrekkelijk ziet de mannequin er uit, die op een vlotte geruite rok een zwart wollen jumper draagt, een jum per, welke prar tisch iedere Franse, doch ook Hollandse vrouw in haar garde robekast heeft hangen. RITA Een produet van N.V. Noord-Hollandse 'Margarinefabriek te Zaandijk, onder contröle van de Nederlandse Vegetariërs Bond. (Advertentie, Ing. Med.) 4V IIfAT zijn onze grotere jongens en meisjes zonder jopper? Ze staan ermee op en ze gaan ermee naar bed. Bij wijze van spreken dan altijd. Heeft uw zoon of dochter nog niet zo'n onmisken baar kledingstuk? Dan is dat on- getwijfeld, omdat u er nog geen patroon van had. Met dat errcttvs kunt K nu niet meer aankomen, mamaatje, want hier is het, com pleet met royale zakken, levens grote kraag en splitjes. U heeft er voor nodig circa 1.40 m stof van 140 breed. U stikt de zakken op de voor panden en werkt ze af met een 7 cm brede klep van dubbele stof. In het rechter voorpand maakt u een splitje voor het borstzakje, dat u van een rits en een voering- zakje voorziet. Zij- en schouder, naden sluiten, waarbij u onder aan de zijnaden een splitje open laat. Tegen de voorkanten stikt u het met een stippellijn aange geven beleg en naait dan tevens de deelbare ritssluiting mee. De halsrand wordt tussen de dubbels stof van de kraag gezet. Bonen- en ondermouw verbindt u met elkaar, waarbij de bovenmouw als aangegeven op elleboogshoogte gerekt en ingehouden wordt. Des gewenst voorziet u de mouw van een 7 cm brede manchet. U zet hem over de kop even Ingefiouden met de binnennaad ca 3 cm voor de zijnaad, in Het armsgat. Kraag, zakklerypien, manchetten in even tueel het beleg kunt ook van een ruit of afstekende stof ma ken. Zo'n jopper kart met of zon der riem gedragen worden en natuurlijk hoort er op de linker mouw een wapen of club-em bleem. Maar daar Izorgen uw lie velingen desnoods zelf wel voor. Zoveel huisvrouwen zoveel variaties in pudding. Daar is allereerst de con-i sistentie van de pudding. Deze kan veel aan de smakelijkheid af- of toe doen. De pudding moet geen stijve klont vormen, maar enigszins soepel en veerkrachtig zijn. Daartoe moet de warme puddingmassa, wanneer we haar van een lepel a< laten lopen, in de pan weer gelijkvloeien; vormt ze een afzonderlijk laagje, dan moet er vocht worden toegevoegd. Vooral gries- meel stijft bij het afkoelen meestal nog sterk na. Eieren maken een pudding niet alleen luchtiger en fijner van smaak, maar hebben ook bindkracht. Wanneer één ei verwerkt wordt, kan er 10 g (1 eet lepel) griesmeel, maizena of custard- poeder minder genomen worden. Ver werkt U alleen de dooier, dan 5 g van deze bindmiddelen minder gebruiken. Worden dooier en apart stijfgeklopt eiwit afzonderlijk toegevoegd, dan hoeft de hoeveelheid bindmiddel niet veranderd te worden. Een heel ei of een dooier roeren we los met een scheutje melk: een eiwit kan. eerst voorzichtig en daarna vlug, worden geklopt, tot het in punten blijft staan. Zowel eidooier als wit moeten dan be hoedzaam door de hete puddingmassa geroerd en er nog heel even mee ver warmd worden. Ook door verschillende vulsels kan een pudding feestelijker worden ge maakt. Op een liter pudding is 50 k 100 gram vulsel een goede hoeveelheid; van sterk smakende ingrediënten kan men met minder volstaan dan van toe voegsels met een zachte smaak. Roer het vulsel door de warme puddingbrij. Moet de vulling een verrassing blijven, doe dan laag om laag pudding en vul sel in de vorm; de onderste zowel als de bovenste laag moet uit pudding be staan en het vulsel mag de vorm ner gens raken. Voorbeelden van gevulde puddingen zijn: chocoladepudding met bitterkoek jes, cocosbiscuits of cake, rozijnen of nootjes; caramelpudding met rozijnen, geconfijte vruchtjes; custard-, maizena-, griesmeel- of rijstpudding met koekjes, gember, gestoofde vruchten, geweekte gedroogde abrikozen. Aardig is ook een tweekleurenpud- ding. Deze kunnen we maken van pud ding in twee smaken, bijv.: vanille- en chocoladepudding; maizena- en vruch tenpudding of vanille- en bessensap- pudding, maar ook van één witte pud dingsoort waarvan met zeer weinig kleurstof of gekleurde gelatine een deel gekleurd is. Kiest men twee of drie sterkten van één kleur, bijv. rose, lichtrood en rood, dan kan men vol staan met één puddingmassa te koken en deze eerst licht te kleuren. Nadat men een deel hiervan heeft uitgeschon ken, kleurt men de rest wat sterker, enz. De puddingmassa's kunnen in lagen op elkaar geschonken worden, maar men kan ze ook naast eikaar leg gen, door ze gelijktijdig uit te gieten, elk aan een kant van de vorm. Is de pudding klaar, dan kan ze nog worden versierd met schuimpjes, ge halveerde koekjes of flikken, schijf jes sinaasappel, vruchtjes, vruchten koekjes, gehakte noga of noten of wat U maar voor passende garnering be denken kunt. Zo vormt Uw pudding een waardig slot van een samenzijn rond de dis! bevordert mede een snelle genezing (Advertentie. Ing. Med.* Tijdens een modeshow op bet vliegveld Le Bourget toonde het modehuts Wasee sijn nieuwste crea ties. Hier ziet U een langharige ge- ruiten jas, die nog zo heerlijk warm kan zijn voor de nog komende lente dagen.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 11