Belgische Koninklijke familie keert morgen naar Brussel terug Franse iegen Nederlandse profs Hof van Karlsruhe voor een grote beslissing Onvergetelijke dag voor 50 evacueetjes Een millioen uit Sovjet-Unie Bijna 30 arrestaties in Denemarken Peron bezoekt Chili Troonsafstand Koning Boudewijn een der gissingen Geheimzinnigheid wekt vreemde sfeer Bonn: Politie doet alles om hen te grijpen Voor Adenauer er op of er onder... ENGELAND HEEFT VIER NIEUWE SOORTEN ATOOMWAPENS Nevada (VS) Jongen vond 123 goudstukken J Zaterdag 21 Febr. 1053 VERENIGDE NOORDHOLLANDSÉ DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11650 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Grondwettigheid Conventies van Bonn Rakellen met snelheid Atoomproeven in van 5000 km per uur Verstopt in jampotje - DE KONINGIN GING MET GEBAKJES ROND Poppenkastvoorstelling op paleis Soestdijk RAMPENFONDS: 55 MlLUOEN In Denemarken bijna 20 millioen aan goederen Soldaten pleegden ook sabotage V___ Zevenfigjarige haalf de meestertitel rechten WEERBERICHT Directie: BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Dep Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand r 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 ZOW LL KONING BOUDEWIJN, als koning Leopold en diens echtgenote, de prinses De Retby, zullen, aldus is gisteravond te Brussel bekend gemaakt, Zondagavond plotseling van hun verblijf in Antibes aan de Franse Rivièra in Brussel terugkeren. In de omgeving van de Koning wil men niets zeggen over de reden van de terugkeer. Algemeen werd verwacht, dat de vorst nog enkele weken aan de Rivièra zou blijven. De Franse arts, Georges Luigi, die Koning Boudewijn in Antibes behandelde, heeft ontkend, dat deze ernstig ziek zou zijn, zoals Zondag door premier Van Houtte in het parlement op een vraag 5an socialistische zijde werd verklaard. Zijn gezondheidstoestand is verbeterd. De arts voegde daaraan toe, dat de Koning de rust, die hij nodig had, niet kon krijgen door de perscampagne tegen zijn verblijf aan de Rivièra. Een voor aanstaand socialist verklaarde te Brussel na het horen van deze berichten: Dit is zeer vreemd na hetgeen de premier over de gezondheidstoestand van de Koning heeft gezegd. Een der j'uridische adviseurs van Koning Boudewijn, majoor Quinet, werd gisteren uit Brussel in Nice verwacht. Over het doel van dit bezoek is niets bekend. In politieke kringen te Brussel, vooraanstaande koningsgezinden inbegrepen, wordt gezegd, dat Koning Boudewijns terugkeer „waarschijnlijk meer compli caties zal verwekken dan zijn vertrek". In (katholieke) regeringskringen ver klaart men evenwel geen spectaculaire ontwikkeling te verwachten. f)NZE Brusselse correspondent schree: over de nieuwgerezen kwestie om het Belgische koningshuis de volgende beschouwing. Hoewel gereedgemaakt vóór dat bovenstaand nieuw feit be kend werd, is zijn artikel er niet min der actueel om. Al enige dagen wappert de vlag niet op het Koninklijk Paleis te Brussel. Aan het uiterlijk zou men niet zeggen dat de Koning weg is. De wacht staat op zijn plaats, paradeert stijf en plech tig op en neer, met grappige passen, die aan mekaniek-soldaatjes doen den ken. Maar het volk van Brussel cn van heel België weet het maar al te goed: de koning is met vacantie en met een vacantie, die hem door zeer velen nog nooit zo slecht gegund is. Het is de vacantie van een vorst, van wie ge zegd wordt dat zijn afwezigheid een grote camouflage is. een masker-va- cantie, waarachter zich voorlopig nog onbekende dingen verborgen houden, Welke die dingen dan zijn? Men kan in deze dagen heel een ca talogus veronderstellingen horen. De vermoedens doorlopen heel de toon ladder van eerlijk aanvaarden der of ficiële doktersbulletins, tot een laag en lasterlijk suggereren van lelijke ver onderstellingen. Die daarin het verst gaan, beweren dingen, in verband met een verhouding van de Koning met Prinses de Rethy, die zó ongegrond zijn, dat deze lasteraars verdienden voor majesteitsschennis voor het ge recht gedaagd te worden. Maar het vuur van deze heren moet nu eenmaal branden en als het hun op deze ma nier zou gelukken de Koning voorgoed weg te krijgen, zullen zij alles, zelfs eerlijkheid en oprechtheid opzij zetten, om hun lage opzet te doen slagen. „De politiek vóór alles", is hun kreet. Of zij er de goede naam van een vorst mee op het spel zetten, deert hen minder. Het is de eeuwige vloek van België, dat de politiek heerst, zelfs over het lot en leven van vorsten en hun kinderen. Natuurlijk doet ook het oude ver haal weer opgang, dat de Koning zich zou verloven. Men vraagt zich echter af of ziekzijn nu wel de meest ziel kundige verklaring is voor een verlo ving en of het verliefde hart nood zakelijk moet kloppen in een lichaam dat 39 graden koorts registreert. Toch doet een Frans blad als „Aurore" dap per mee om dit gerucht verder te ver spreiden. JJE meest ernstige onder de critici dei Konings denken echter aan iets an ders: dc voorbereiding voor een troons afstand. De Koning, zegt men, zou zich niet thuis gevoelen op zijn troon. Hij zou andere aspiraties hebben dan die van regeren. Zijn meditatieve geest zon meer die van zijn grootvader, Koning Albert, evenaren, ja, zelfs wordt in dit verband weer 's Konings vermeende neiging tot het geestelijke retraite-leven in een klooster genoemd. (Zie verder pag. 3) De vijf van Preda DE. Westduitse Bondsregering heef' gisteren opnieuw de verzekering gegeven, dat de Duitse politie alles in het werk zal stellen om de vüf nog voortvluchtige gevangenen van Breda te arresteren. Dit werd gezegd, nadat de Neder landse ambassadeur te Bonn de Duitse regering er attent op had gemaakt, dat een der voortvluchtigen (Anton Tou- seul) in de gelegenheid was geweest een interview te geven aan een krant te Dusseldorf. Hij heeft daarover zijn bevreemding geuit, daar de Duitse pers toch van de stand van zaken ten aan zien der voortvluchtigen op de hoogte is. JJE TWEEDE KAMER van het West duitse Constitutionele Hof te Karls ruhe is gisteren begonnen met de be handeling van het verzoek der rege ringspartijen of de verdragen tussen de Bondsrepubliek en de Westelijke mo gendheden met eenvoudige meerder heid van stemmen door de Volksverte genwoordiging kunnen worden be krachtigd. De verdragen zijn reeds in twee lezingen door de Bondsdag (Twee de Kamer) met eenvoudige meerder heid aanvaard. De stemming in derde en laatste lezing werd uitgesteld, hangende een beslissing van het Hof te Karlsruhe. De „Daily Herald" meldt, dat Groot- Brittannië, na de proefnemingen op het nabij Australië gelegen eiland Monte Bello, vier nieuwe soorten atoomwapens tot ontwikkeling heeft gebracht, namelijk: 1. Raketten, in de loop waarvan een atoomleiding is aangebracht en die, na afgevuurd te zijn, een snelheid van on geveer vijf duizend kilometer per uur bereiken. 2. Door atoomkracht voortbewogen torpedo's, waarmede onder,zeeboten, oppervlakte-oorlogsschepen en vlieg tuigen zullen worden uitgerust. 3. Atoomgranaten, die mogelijk ge heel anders zullen uitvallen dan het type, waaraan de Ver. Staten werken. 4. Atoombommen, uit te werpen door zeer snel vliegende, over lange afstand opererende straaljagers, die door n)|Ci- del van radar en televisie naar hun doelen zullen worden geleid. Gistermorgen vond een 16-jarige he diende van een meubelzaak in schede bü het graven van een huil jampotje. Bjj nader onderzoek bleeK dit gevuld te zijn met **8 ®ou n tientjes en vijf gouden vijfjes. mogelijkheid bestaat, dat deze g stukken werden hegraven door Joodse familie, die naast de meuo zaak heeft gewoond. Meer dan 20.000 Amerikaanse solda ten, matrozen en personeel van dc luchtmacht zullen dit voorjaar deelne men aan een reeks atoomproeveu en manoeuvres op de proefterreinen in Nevada, zo deelt het Amerikaanse ministerie van Defensie mede. De kernvraag gaat over de grondwet tigheid van de verdragen. Is dat niet zo, dan dient de grondwet gewijzigd te worden. Daartoe is een twee derde meerderheid van stemmen in het parle ment nodig- Dan kan de regering de verdragen opnieuw ter behandeling bij beide huizen van het parlement indie nen. In wezen is het hier een strijd tussen de regeringspartijen onder lei ding van dr Adenauer en de oppositie, waarin de Sociaal Democraten een zeer belangrijke ról vervullen. Zii zijn uiter aard met de communisten en enkele kleinere partijen tegen het Europees Leger Verdrag in zijn huidige vorm. De regering steunt niet op een twee derde meerderheid in de Volksvertegenwoor diging en loopt dus de kans dat haar gehele program (inclusief de Conven ties van Bonn) zal worden getorpe deerd indien het Hof een voor haar on gunstige uitspraak doet. Daarmede staat of valt in eerste instantie ook de Westduitse deelneming aan het Euro pese Leger en zal een der belangrijkste basementen van een Verenigd Europa in groot gevaar komen. MAMENS de regeringscoalitie werd gisteren te Karlsruhe verklaard, dat de Sociaal-Democratische oppositie door de uitlating, dat de Conventies van Bonn in strijd zijn met de grond wet, illegale morele druk heeft uitge oefend. Indirect was dit voor de com munisten aanleiding geweest om op te roepen tot stakingen en openlijke revo lutie tegen de „Ongrondwettige rege ring". De raadsman van de Socialisten acht. te dit regeringsstandpunt een ontken ning van de vrijheid van meningsuiting. De woordvoerder der regeringspartijen bracht naar voren, dat de bewering der oppositie als zou bekrachtiging bij een voudige meerderheid ongrondwettig zijn, een ernstig constitutionele ontspo ring is. De behandeling van de zaak zal zeker enkele weken vergen. VIJFTIG KINDEREN tussen vijf Prinses Margriet rende even hard mee en nam zelf de kleinsten aan de hand om ze naar binnen te leiden. In het filmzaaltje, waar de voorstelling plaats vond. stond een grote tafel met limonade en taartjes, welke uiteraard onmiddellijk de volle belangsteling en zeven jaar van Goeree Overflakkee had. en Schouwen Duivelend, die met hun ouders naar Baarn en Soest zijn ge- aan^^nt'eenf spannend^ dan^'lr cvacueerd, hebben gisteren een on- grappige poppenkastvoorstelling en ook vergefelijke dag gehad. Zij zijn op het <?e Prinsesjes waren een en al aan- j-l i li dacht. In de pauze bereikte de feest- paleis joestdijk geweest en hebben vreugde een hoogtepunt, toen papieren daar een poppenkastvertoning gezien, fluitjes en mutsen werden rondgedeeld i v j en Koningin Juüana en de oudste drie tezamen met de. Koningin en de vier prinsessen met gebakjes rond gingen. prinsessen. Met een grote bus arri- Om zeven uur 's avonds stond de bus t eerden de kinderen des middags voor n^° na'genfetend'v'an'dezl "urem het paleis, waar zij allerminst gcirnpo- waarin veel van het leed der afgelo- neerd naar binnen bolden, op naar de pen weken was vergeten, reed weer r naar dg tijdelijke woningen in Baarn. poppenkast. ea soest. De f eesttoeters ontbraken niet. Prin ses Marijke blies vol overgave haar partij mee. JJE stand van het tot gisteravond bij het Nationaal Rampenfonds binnen gekomen bedrag was f 55 millioen. Het A.N.P. vernam van de ambassade van de Sowjet-Unie te Den Haag, dat in Rusland een totale som van een mil lioen gulden is bijeengebracht ten bate van het T ationaai Rampenfonds. Daar toe behoren f 500.000.— van de Cen trale Raad van Vakverenigingen in de Sowjet-Unie, f 250.000— van „e Cen trale Raad van Corporatieve I' '-Ring In verband met de rebellie van en kele honderden Deense soldaten zijn in totaal reeds zeven en twintig arres- staties verricht. Behalve militairen ar resteerde de Deense politie gisteravond in Tonder nabij de Duitse grens, twee leerlingen van een kweekschool, die bezig waren anti-militaristische aan plakbiljetten op te hangen. Een deel der biljetten was in Kopenhagen ge drukt, een ander deel naar de politie vermoedt, in een Slavisch land. Gisteravond ziin bovendien op het "N OP 12 MAART zal in het Pare des Princes te Parijs, dat daarvoor gratis ter beschikking wordt gesteld, een voetbalwedstrijd worden gehouden tussen het officiële Franse elftal en een team, dat is samengesteld uit Neder landse professionals, die in clubs in Frankrijk, Italië en Duitsland spelen. De gehele bruto-opbrengst zal worden afgestaan ten bate van de slachtoffers van de ramp in Nederland. Dit besluit is genomen tijdens de besprekin gen, die de heer G. Kruyverbestuurslid van de KNVB, en 'de heer L. Brunt, secretaris-penningmeester van deze hond, in de Franse hoofdstad hebben gevoerd m$l de heren Gambardella en De Vienne, resp. voorzitter en vice-voorzitter van de Franse voetbalbond, bij welke conferentie ook de secretaris van de FFF, de heer Henrt Delaunay, aanwezig was. DE ONTMOETING, welke om drie uur in de mid dag aanvangt, zal worden geleid door een Luxemburgse scheidsrechter, terwijl twee Franse grensrechters als zo danig zullen fungeren. De Franse bond heeft zich zeer genereus betoond door zich bereid te verklaren alle onkosten te betalen, dus ook de reis- en verblijfkosten van de Nederlandse pro fessionals, die uit andere landen komen. Het profteam van Nederlandse spelers zal tegen het einde van de maand worden samengesteld, waarbij con tact zal worden gezocht tussen de KNVB en Theo Tim mermans, die met het plan van bovenbedoelde wedstrijd naar voren is gekomen. Men mag hopen en vertrouwen dat de buitenlandse voetbalbonden en de betreffende clubs bereid zullen zijn de Nederlandse profs voor deze wedstrijd, die midden in de week wordt gespeeld, af te staan. Fr zullen geen cadeaux worden aangeboden, ter wijl na afloop geen banket zat plaats vinden. Drie Ne derlandse officials zijn door de Franse voetbalbond uit genodigd de ontmoeting bij te wonen. De KNVB zal zorgdragen voor de kleding van de Nederlandse spelers. Zij zullen in de rood-wit-blauwe kleuren in het Pari des Princes spelen. grootste Deense militaire vliegveld, Ka- rup in Jutland, acht soldaten gearres teerd. deels wegens deelneming aan de demonstratie van Maandag en gedeel telijk wegens pogingen tot sabotage op arie „Thunderjets". Honderden soldaten ziin aan een ver hoor onderworpen. PRESIDENT JUAN PERON van Ar gentinië is gisteren in Chili aangeko men vöor een bezoek van zes dagen, dat aan beide zijden van de Andes wordt beschouwd als een mogelijk beginpunt van een nieuw tijdperk in Zuid-Ame- rika. Zijn bezoek zal, naar men ver wacht, het begin zijn van een nieuwe campagne om de onderlinge betrek kingen, niet slechts tussen Argentinië en Chili, doch in geheel Latijns- Amerika te versterken. Dit is de eerste maal dat Peron, sedert hij in Juni 1946 aan de macht kwam. een bezoek aan het buitenland brengt. Hij legt het bezoek aan Chili af op verzoek van zijn vriend presi dent Ibanez de Campo, die verleden jaar tot president werd gekozen Perons bezoek is echter meer dan een zuiver presidentieel bezonk. Een voor naam punt van bespreking zou een tolunie tussen beide landen zijn. DE FRANSE SOCIALISTEN VOOR EUROPEES LECER De Franse socialistische leider Guv Mollet heeft Donderdagavond op een socialistische bijeenkomst te Pariis ver klaard dat de socialistische afgevaar digden in het parlement waarschijnlijk voor ratificatie van het verdrag voor een Europees Leger zullen stemmen indien Engeland de verplichting op zich neemt voor de duur van het verdrae omvangnike strijdkrachten op het vas teland te houden. in Rusland, f 100.000.van de Anti- Fascistische Vereniging van Sowjet- vrouwen en f 150.000.van het Exe cutieve Comité van het Russische Rode Kruis en de Rode Halve Maan. Het Deense Rode Kruis schat de waarde van de in Denemarken ingeza melde goederen op 17 tot 20 millioen gulden. TIJDENS EEN maaltijd te Parijs heeft de Franse minister van Buitenland se Zaken, Bidault, aan zijn Nederlandse ambtgenoot, mr Beyen, die voor be sprekingen In de Franse hoofdstad ver. toeft, een cheque overhandigd van meer dan f 200.000.Dit is het eerste deel van hetgeen het Franse volk in geld als hulp voor Nederland heeft bij eengebracht. De Internationale Voetbalfederatie (FIFA) schonk f 1000.voor het fonds in Kopenhagen dirigeerde Willem van Otterloo een concert, waarvan de baten (dubbele prijs voor de entreebiljetten) ten goede komen aan de getroffenen in Nederland. De zaal was uitverkocht. Niettegenstaande een groot deel van de bewoners van de Duitse grensplaats Gocl werkloos is en de stad in de oorlog zwaar werd getroffen, wordt er een grote inzamelingsactie voor Neder land gevoerd. De Duitse Stedenbond van Nordrhein zal f 9000.storten. Een electriciteitsmaatschappij in Milaan (Italië) deed een aanbod om 110 kin deren uit het getroffen gebied gast vrijheid te verlenen. Als men dit aan bod niet aanvaard, zal daarvoor in de plaats een bedrag van f 60.0C0.wor den gestort. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben voorgesteld een kwart millioen in het Rampenfonds te storten. De gemeente Bloemendaal schenkt 50.000 gulden. De 70-jarige heer P. H. de Koster uit Amsterdam heeft gisteren dan de uni versiteit de titel meester in de rechten Qdhaald. De heer De Kosterdie geen middelbaar onderwijs heeft genoten bfQon op 57-jarige leeftijd aan zijn studie. Toen hij 55 jaar was ging hijna 40jaar ambtenaar te zijn geweestals 7 eferendaris bij de PTT met pensioen. AANHOUDEND VRIJ ZACHT Zwaar bewolkt met hier en daar opklaringen en plaatselijk nevel of mist. Overwegend droog weer. Matige tot krachtige Zuidweste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. £ONDAG: Zon op 7.42; onder 18.06. Maan op 11.20: onder 4.32. MAANDAG: Zon op 7.40: onder 18.08. Maan op 12.21, onder 5.22.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1