fruittelers zijn bezorgd im, l'ani pn Poni m In behouden haven. £uidteï &enó naaA BOEKENWEEK 1953 J Geestelijk Leven 23sie LIJST °°P MENStt* EEN F'J^e NEÜS SCHEEPVAART BERICHTEN voor invoer meer Vrees sinaasappelen uit Spanje Het Radioprogramma Anne de Vries maakt school boekjes voor Suriname Beroepingswerk Slachtoffers van de watersnood Data verzending zeepost door Mtry Burchell (Van onze Haagse redactie) YOOR DE OORLOG was Amerika di appelenleveran cier van Europa. Dank zij de dollarschaarste tn ons verarmde werelddeel hebben Nederland en Italtë kans gezien de grote broer Amerika tan die plaats te verdringen. Het voor deel van het Nederlandse product boven het Italiaanse is de betere smaak. De verzorging en verpakkmg der Ita lianen munt uit boven die van het Nederlandse product. En zo kunnen deze twee op de Europese fruitmarkt nog gezellig met elkaar stoeien om de grootste brokken. HIT JAAR schijnen we minder geluk kig uit die stoeipartij vandaan te ko men. In de koelhuizen en bewaarplaat sen van handelaars en kwekers zit nog een flink wat grotere voorraad appelen dan andere jaren om deze tijd. Het Jaar 1952 is een goed oogstjaar geweest. Niet alleen voor Nederland, maar ook voor de ons omringende landen. Men heeft ons dus minder nodig. Een half jaar is de appelenhandel met Engeland geliberaliseerd geweest. Toen kwamen er weer drastische in voerbeperkingen. België heeft sinds Oc- tober een importstop. En Duitsland verreweg onze grootste afnemer be paalde nu onlangs weer, dat de mini mumprijs van 15 tot 22,5 cent per kg verhoogd werd en de minimummaat .van import-appelen 70 mm moest wor den. Gevolg van dit laatste feit is, dat het uitermate moeilijk wordt voor de kleinere soorten goudreinetten, waar van we vooral nog behoorlijke quanta in voorraad hebben, afzet te vinden. AL DEZE omstandigheden vervullen de Nederlandse fruittelers met zorg. Eet is alweer moeilijk voor velen van hen een sluitende bedrijfsrekening te krijgen. Er is al geruime tijd een da lende tendenz in het prijsverloop te be speuren. Maar de algemene bedrijfs kosten worden nog steeds hoger. Een uiting van deze bezorgdheid hebben we gezien in een schrijven van de Nederlandse Fruittelerscentrale aan het Gedrijfschap voor Groenten en Fruit. Daarin wordt gevraagd te wil len bewerkstelligen, dat na beëindiging Van de import van de in het handels verdrag met Spanje opgenomen hoe veelheid citrus-fruit geen suppletie contingent voor de invoer van siraas- DIE WINTERRE1SE, liederen cyclus van Franz Schubert. Het eerste deel is morgenavond te be luisteren. Het werk, bestaande uit vier en twintig liederen, is een sprekend voorbeeld van de wijze, waarop zeer middelmatige poezie door een groot componist tot een meesterwerk wordt omgetoverd. Zonder Schuberts onovertroffen melodieën zouden deze gedichten al lang zijn vergeten. Ze zijn ty pisch romantisch-sentimenteel van karakter; eenzaamheid, toanhoop en de zekerheid dat alle wegen ten slotte toch slechts tot de dood voeren, vormen de voornaamste elementen van de inhoud. (Woens dag 20.00 via NWDR, 309 m). en naar het CONCERT TE LONDEN ten bate van de ramp slachtoffers in Nederland en En geland. Sir Adrian Boult en Eduard van Beinum dirigeren het Londens Philharmonisch Orkest in een van de Enigma-variaties van Elgar, de Eroica van Beetho ven en de Vierde Symphonie van Brahms. (Woensdag 21 uur over Hilversum 11, 29S m). WOENSDAG 4 MAART HILVERSUM I. 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 713 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.18 Gram.muziek. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gram.muziek. 9.35 Water- Standen. 9.40 Orgelconcert. 10.00 School radio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. muziek. 1200 Accordeonmuziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram.muziek. 12.53 Reportage. 13.00 Nieuws en com mentaar. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Gra- mofoonmuziek. 14.00 „De weg omhoog", causerie. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de jeugd. 15.50 Pianorecital. 16.10 Voor öt jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Gram.muziek. 17.30 Gevarieerde muziek. 17.50 Regeringsuitzending: Jeugduitzen ding: „Pe brievenbus gaat open". Corres pondentieclub o. 1. v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18.20 Actuali teiten. 18.30 Strijksextet. 19.00 Discussie. 19.20 Gram.muziek. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 „De Schaduw", hoorspel. 21.35 Lichte muziek. 22.15 „Moeten de zeegaten dicht?", causerie. 22.30 Orgel, harp, viool en zang. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23 20 Gram.muziek. 23.45—24.00 Idem. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00-24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gramofoon- muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gramofoon- muziek. 8.45 Idem. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 935 Grum.- muzlek. 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram.muziek. 11.05 „Tropenherinne- rlng", hoorspel 12.00 Sopraan en piano 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen 12.33 Surinaamse volksmuziek. 12.59 Klokgelui 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Gram.muziek. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Omroeporkest en solist 15.55 Gram.muziek. 16.00 Voor de Jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Militaire causerie 18.00 Viool, clavecimbel en cello. 1830 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Avondmaals- llederen. 19.00 Nieuws en weerberichten. 10.10 Boekbespreking. 19.25 Gramofoon muziek. 19.30 Buitenlands overzicht. 19 50 Gram.muziek. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram.muziek 20 30 Lijdensoverdenking 21.00 Londetis Philharmonisch Orkest. (Pl.m. 22.00 Internationaal Evangelisch Commentaar.) 2300 Nieuw en SOS berichten. 23.15 Avondoverdenking. 23.30 —24.00 Grainofoonmuziek. appelen uit Spanje beschikbaar te stel len. Het handelsverdrag met Spanje voor ziet in de levering van 53 millioen kilo ritrns-fruit. Sinds 1 December de da tum, dat met de levering begonnen is heeft Spanje al tweederde van dit le verbare kwantum naar ons land ge bracht. Op de betalingsbalans staat Spanje echter nog voor vele millioenen guldens in het krijt bij ons, en omdat er Nederlandse industrieën sljn, die graag willen doorgaan met aflevering van onze producten aan Spanje, is er aandrang op de regering geweest een aanvullend contingent sinaasappelen af te nemen. TERECHT ZIEN de fruitkwekers hier 1 te lande daar een enorm gevaar in. Onder de huidige omstandigheden moet de import van sinaasappelen binnen redelijke grenzen gehouden worden. Behalve Spanje, is lirael immers ook nog een sinaasappelenleverancier van ons land. Voor negen millioen gulden zullen we dit jaar van Israël afnemen. En verder kan er dan nog iets komen uit Marokko, Italië, Cyprus en mis schien later in het sêiZoen ook nog wat uit Californië en Zuid-Afrikm. Maar de fruitconsumptie van het Ne derlandse volk beweegt zich omtrent 18 kg per hoofd per jaar. Deze con sumptie laat geen grote speling toe. DESA'S GEPLUNDERD OP JAVA Een bende ter sterkte van circa 300 man is dezer dagen doorgedrongen in de desa Drawati (Tjipaku-Tjitjaleng- ka) op Java. Een 25-tal woningen werd geplunderd. Eenheden van hét leger openden het vuur op de plunderaars, waarbij een onschuldige door een ver dwaalde kogel werd gedood. Eén der bandieten kon worden gearresteerd. Het eerste nummer van d# nieuwe jaargang van het bekende geschrift „De Speelwagen" (administratie drukkerij Meijer te Wormerveer), wijdt in de eer ste plaats een woord van lof aan de initiatiefnemers van de in Zaandam plaatg gehad hebbende tentoonstelling „Oud Zaandam". Men verheugt zich er over, dat de Zaanstreek plannen heeft om veel dat anders zal moeten verdwij nen en voor de Streek toch zo karakte ristiek was en is, te bewaren in een speciaal op te richten Zaans buurtje. Een toespraak van de bekende radio spreekster Anne H. Mulder over de Noordhollandse boerenwagens werd volledig opgenomen. Mr J. Belonje be gon in dit nummer met een uitvoerige en goed gedocumenteerde beschouwing over dat prachtige stuk bos tussen St. Maartensvlotbrug en de duinen, dat luistert naar de naam „Het Wildrijk". M. Zwaagdijk tenslotte vertelt een en ander over „Spreek- en geheugenoefe ningen in de kinderwereld". Ook deze aflevering bevat weer enkele mooie il lustraties. De Nederlandse schrijver Anne de Vries is na een verblijf van ruim een jaar in Suriname per schip naar Ne derland teruggekeerd. De heer De Vries kwam naar Suriname om het de partement van Onderwijs behulpzaam te zijn bij het samenstellen van nieuwe schoolboekjes voor het Lager Onder wijs, waarin het Surinaamse eigen tot zijn recht zal komen. $OMS kan men zachtkens schreien om een boek dat antwoord geeft op diepverborgen vragen, waardoor een lichte vreugde ons bevangt en 't leed der ziele beter is te dragen. JOMS kan men zitten peinzen bij een boek waarin we van onszelve iets ontmoeten, onwetend van 't bestaan der mede-ziel, die ons met zachte woorden komt begroeten. JOMS kan men zachtkens schreien om een boek, en zou men vragen waarom dat moest wezen, dan vinden we de goede woorden niet, alleen misschien de vreugde van het lezen. 50MS voelen u/ons gelukkig om 't bezit der stille kracht van 't innerlijke rijpen en weten, dat wie goede boeken leest in 't leven vele dingen kan begrijpen. GRé DE REUS. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Workum: H. C. Endedijk te Wormer. Aangenomen naar Hengelo (vacature F. Vroon): L. Slofstra te Hijlaard. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Baarn: W. Ruiter te Sneek. NED. HERVORMDE KERK Beroepen bij de Prot. kerk in Indo nesië (voor buitengewone werkzaam heden): W. J. Gunning te Wijchen en Leur. Aangenomen de benoeming als hulp prediker te Utrecht: J. van Veen, a.s. emeritus-predikant te Vroomshoop. GEREF. KERK (Art. 31 K.O.) Aangenomen naar Drogeham: G. v. d. Brink, candidaat te Voorburg, die bedankte voor Doesburg-Doetinchem en voor Rozenburg. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Scheveningen: W. de Wit te Moerkapelle. DE FAUS WERD 77 JAAR Paus Pius de Twaalfde heeft gisteren zijn 77ste verjaardag gevierd. De Paus, die herstellende is van een zware griepaanval, bracht de dag door in zijn vertrekken op de vierde verdieping van zijn paleis in het Vaticaan. Zijn dokter, zijn twee staatssecretarissen en zijn neef Carlo Paeelli waren de enige bezoekers, Uit alle de.m der werela zijn gelukwenstelegrammen ontvangen. Het inftirmatiebureau van het Ne derlandse Ftoode Kruis heeft de 23e lijst van geborgen en geïdentificeerde slacht offers van A'e watersnood 1953 uitgege ven. Deze fujdt als volgt: t'REISCHOR Goemans, MV.ria Catherina, geb. 5-6- 78 te Dreischo?.. Knuist-Vis, Johanna Willemina, geb. 21-5-63 te Brouwers haven. 's-GRAVENDEEL Van Verk, CorneLis Jacobus, geb. 23- 2-47. KORTGVNE Blok-van der Weele, Tona, geb. 2-5- 70 te Colijnsplaat. NIEUWE TON'GE Timmer-van Erkel, Junnetje, geb. 7-11-08. OUDE TONGE Berk, Gerbrand M., geb. 1)9-11-90. Bo- gers, Jan, geb. 31-3-20. Bogers-Busoop, Hendrika, geb. 20-7-90. Den Engels man-ten Hove, Aaltje, gehx. 8-4-05. De Laat, Hendrikus J. M., geb. 70-6-48. Van der Veer, Willem P., geb. 6-3-72. STAVENISSE Den Braber, Wilhelmina Pieternella Reintje Cornelia, geb. 21-5-45 te Olden- broek. Goedegebuure, Marinus, geb. 7- 11-71 te Stavenisse, weduwnaar van C. Wesdorp. Hage Izaak Cornelis Johan- nes, geb. 8-7-48 te Stavenisse. 1'lage- van Engelen, Adriana Kaatje, geb. 4- 5-95 te Middelharnis, echtgenote van Jacob Hage. Mol, Maria, geb. 13-2-44' te Stavenisse. Moerland, Willem, geb. 21- 12-77 te Stavenisse, echtgenoot van C. van Oeveren. STRIJEN Aanvulling op 4e lijst, dd. 7-2-'53. Thans geborgen: Verschoor, Anthony, geb. 21-12-92 te Strijen. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. „Modjokerto»' (12 Maart). Ned. Nw. Guinea: ms. „Ta- binta" (26 Maart). Ned. Antillen: m.s. „Hestia" (7 Maart). Suriname: ms. „Bonaire*' (18 Maart). Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. .Ja gersfontein" (10 Maart). Canada; s.s. „Rijndam" (11 Maart). Zuid- Amerika: m.s. „Alnati" (10 Maart). Australië: ms. „Strathaird" (7 Maart). Nieuw Zeeland: via Engeland (7 Maart). REIS DOOR INDONESIË Mr S. C. Graaf van Randwijck. alge meen secretaris van de Raad voor de ZeaJing der Ned. Herv. Kerk heeft zijn beZoekreis aan de kerken op Sumatra, Java, Celebes. Sangir, Halmaheira, Belaang Mongondow, de Minahassa en de Zuid-Molukken volbracht. Over zijn bevindingen ontving het Directorium van de Raad voor de Zen ding uitvoerige rapporten. Na een be spreking op 26 en 27 Februari met de Zendings Commissie van de Raad van Kerken in Indonesië te Djakarta, ver trok mr Van Randwijck naar Soerabaja om zich in te schepen naar Sorong voor een bezoek aan de zendingsarbeid op Nieuw Guinea. Van „luchtjes" gesproken... natuurlijk is poes maar één van de honderden oorzaken van zo'n echt vervelend huisluchtje. Ook etensgeuren en tabakslucht verdwijnen radicaal door Air-Wiek met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyl 63. Billie had wel begrepen, dat Ke reltje verder niet tot proefnemingen te verleiden zou zijn. Hij pakte ciaaroiu de half bewusteloze Karei onder (ie ene arm en Pim onder de andere en ging met grote stappen dieper hei bos in. „Het is jammer dat het al ro laat is", bromde hij, „maar morgen gaan we verder met onze proefnemingen. „Ik wil naar bed", klonk de stem van Kareltje flauwtjes. „Dat ga je ook!" antwoordde Billie. „Alleen zal je bed je vannacht niet zo zacht zijn. Ik breng jullie allebei naar dat oude varkenskot dat hier ergens moet staan. F.n dan rullen we ons vriendje Pim stevig vastbinden, zodat hy niet ontsnappen kanhaha!" „Maar ik moet daar toch zeker niet blijven?" vroeg Kareltje angstig. „Ik ben zo moe!" „Ja Karei, toch zal het moeten", zei Billie. „Een van ons tweeën zal op Pim moeten passen, opdat hij niet ont^sappen kan. En dat is een uitstekend baantje vcka lBii jou. De atoom-raket laat ik óók hiep en dan kom ik morgenochtend vroeg terug„Waar ga jij dan heen'" viel Kareltje zijn vriend in de red'e „Natuurlijk naar het vergu'de Hoef.! ijzer" antwoordde Billie, alsof dat de gewoonste zaak van de wereld was. Ife zal jou dan wel verontschuldigen en neggen dat je bij een vriend bent b)ü. wen logeren! Haha!" Billie lachte har. telijk, maar Kareltje bekeek zijn vrijend met een koude blik. „Ja, jji gaat maar weer lekker slapen in een warm bed en ik kan hier op het stro gaan» liggenmooie vriendschap noem ik dat!" „Stil maar Karei, pas nu rtiaar goed op Pim, dan zal ik zor gen, «Jat er morgen wel weer wat geld in het laadje komt", zei Billie vrolijk en mek een was hij verdwenen. Karel tje be^-eep, dat er niets anders opzat, dan op zijn post te blijven. Hij kon Pim toch ook niet laten ontsnappen. (Advertentie, Ing. Mid.) Abbedijk, 1-3 van Halifax naar Ant werpen Adinda (t), 1-3 van Surabaja naar Pladju Agatha (t), 1-3 van Pladju naar Saigon Akkrumdijk. 28-2 van Port Said naar Spezia Alamak, 1-S n.m. van R'dam te Calcutta verwacht Al- bireo, pass. 1-3 St Vincent (K V) naar Bahia Aldegonda t), 2-3 van Pladju Bangkok Alhena, 1-3 te Rio de Janeiro Alioth, pass. 1-3 Finisterre naar Las Palmas Alkaid, verm. 4-3 van Porto Ategre naar R'dam Alphard, 3-3 te Rio de Janeiro verwacht Alwaki, 1-3 240 m(jl west-zuidwest van Bermudas naar TriiUdad Amor. pass. 28-2 Vlissingen naar Antwerpen Ampenan. 2-3 van Gal- cutta te Rangoon Amateldijk. 1-3 te Le Hsrvre Amstelstad. 28-2 van Suoz naar Aden Appingedijk, 13-2 van Mo bile te New Orleans Arendskerk, 1-3 van Penang naar Colombo Armilla (t), 1-3 te Singapore Arundo, 2-3 n.m. te Muscat Aldabi, 1-3 500 mijl zuid van Santos Almdijk, 28-2 van Lissabon naar New Vork Amstelland, 1-3 dwars Vlttoria naar Ilheos Annenkerk, 28-2 van Singapore naar Ilo Ilo Arkeldijk, i-3 van R'dam naar New York Alnati, 1-3 voor Weser (V. S.) in mist Amers- kerk, 2-3 van New Castle naar Brisbane Axeldijk, 28-2 te Antwerpen Blom- mersdijk, pass. 2-3 Lands End naar Ant werpen Bonaire. 1-3 960 mijl noord oost van Barbados Boskoop, 1-3 van Antwerpen tg R'dam Bali, 2-3 te Dji bouti Blitar, pass. 1-3 Ouessant naar ïeneriffe. Bltjdendijk. 2-3 van R'dam te New York Boissevain, 28-2 te Sin gapore Boschfontein, 1-3 van Zanzibar naar Dar es Salaam Caltex Delft (t), 1-3 Kaap Finisterre Caltex Pernis (tj, pass. 1-3 Gibraltar Chama (t), 2-3 te Port Said Cistula (t), 1-3 n.m. van Singapore te Manilla Cleadora (t), 1-3 van Miri ten anker Singapore Co- rilla (t), pass. 1-3 n.m. Ferim Cal- nsto, pass. 1-3 Malta Cronenburgh, 1-3 van Bilbao te R'dam Delfshaven, pass. 28-2 St. Paula Rock naar Monte video Dongedljk, 28-2 van Balboa Delft, 1-3 van San Antonio naar Pisco Edam, pas. 1-3 Vlissingen naar Halifax Eemdijk, 28-2 van Brownsville te Gal- veston Eos, pass. 1-3 Kaap St. Vin cent naar Algiers Esso Den Haag (t), pass. 1-3 St. Eustatius Felipes (t), 1-3 van Haiphong te Mirl Friesland (SSM) 1-3 van A'dam te Huelva Fairsea, pass. 1-3 Guardafui naar Fremantle Gooi- land, 28-2 van A'dam naar Zuid-Amerika Gaasterland, pass. 1-3 Fernando No- ronha naar Las Palmas Garoet, 1-3 van Djeddah naar Suez Graveland, 1-3 van ltajal te Paranagua Groote Beer, 1-3 te Hallfax Gouwe, 1-3 n.m. van Dakar te Sharpness Hathor, 1-3 van Alexandrië naar Beyrouth Heelsum, 1-3 te Ant werpen Heemakerk, 1-3 van Lorenzo Marquez naar Durban Hoogkerk, 1-3 van Aden naar Penang Hector, 'pass 1-3 Ouessant naar Leixoes Hercules, 28-2 van R'dam naar Piraeua Hoogkerk, 3) „Dat weet ik. Aahley". hernam ze met haar lieve, ernstige glimlach. „En dit maakt me soms zo gelukkig, dat ik me wel eens afvraag, of het niet ver keerd is. zo blii met iets wat dan ook te zijn, terwijl die arme vader nog pas enkele weken dood is". „Onzin!!" Ashley kuste haar licht en teder op de wang. „Je vader zou de eerste ziin geweest om je juist nu. na het geleden verlies, wat geluk toe te wensen*'. ..Ja. natuurlijk. Vader heeft altijd aan mijn geluk gedacht", verzekerde Fiora. „Op eigen, nogal „academische" manier dan. voegde ze er bij. enigszins verrast toen Ashley plotseling lachte- „Ik be doelde het niet als kritiek", lichtte ze haar woorden toe. „Och nee. dat spreekt vanzelf. Maar wat zei die oude Bircombe over ie toe komst?" „O, heel wat en ook heel veel goeds, Ashley. Maar er is ook wat minder prettigs btj. Vader heeft me zijn gehele bezit nagelaten en het totaal bedraagt vier en tachtig duizend pond- In een ronde som", liet zH er op volgen, ge dachtig aan de nadruk, waarmee me neer Bircombe deze woorden had uit gesproken. Ashley was blijkbaar uitermate ver rast. Met een ruk richtte ht) zich uit zijn ligstoel op. „Lieve hemel" riep htt uit, „had je er enig Idee van, dat het zóveel zou zyn?" Fiora schudde het hoofd. „Neen,', sprak ze, „het is verbazend en nogal angstwekkend, vind je niet?" „Nogal", erkende hy, het voorhoofd fronsend. „Maar toch ook wel pre'tig, Ash ley!" „Dat weet ik nog niet. Als ik met je trouw, zal iedereen denken dat ik het om Je geld gedaan heb". „Maar ik zal weten dat het niet zo is", verzekerde ze kalmpjes. En weldra kwam hy dan ook tot bedaren. „Je hebt geljjk, schat. We zullen dan maar aannemen, dat, zoals je zelf daareven zei» het nieuws, d»t je mee bracht, deels prettig deels minder prettig was". „Wat mij betreft, ik vond de mede delingen over het geld onverdeeld prettig", hernam Fiora, „Maar ik heo je de rest nog niet verteld. Tot Ik één en twintig ben, sta ik onder voogdij". „Hm", zei Ashley bedachtzaam, „dat hadden we eigenlijk wel kunnen ver wachten en ik zie niet in, waarom dat zo verkeerd zou zijn. Ten slotte zal er iemand voor je belangen moeten opkomen. Wie is het? Zeker de oude Bircombe „Helemaal niet. Nee, het is de zus ter van mijn moeder, tante Nan, die ik nooit gezien heb". „Lieve help!" riep Ashley, blijkbaar meer verhaasd dan verontrust. „Ik wist niet. dat je er nog zulke nauwe familiebetrekkingen op na hield". Zy Is de enige. En, zoals ik zei: ik heb haar nog nooit ontmoet". „Nu, dan zal ze haar toezicht wel op een afstand uitoefenen, denk ik. Of komt ze soms bij je inwonen?" „Geen van beide. Ik moet integen deel naar haar toe". „Moet je Pakminster verlaten Nu was Ashley blijkbaar wat uit zyn evenwicht gebracht. „Maar dat kan toch niet. Laat ze hier komen!" „Dat heb ik ook al aan meneer Bir combe voorgesteld, maar hij scheen het een zeer onredeiyk denkbeeld van myn kant te vinden. Ze woont ergens in Hampshire. op een landgoed, dat Brierley Manor heet, tezamen met een stiefzoon en een stiefdochter, bei den ouder dan ik, zou ik denken, 't Zal vreemd zyn, in een gezin te leven, terwijl ik hier zo alleen was!" „Maar heb je dat Bircombe niet aan zyn verstand gebracht, lieve kind, dat je allesbehalve accoord ging met die eeelin!? Je bent toch zeker oud ge noeg om te verlangen, dat een beetje rekening wordt gehouden met wat je zelf wenst!' riep Ashley op vry scher pe toon. „Was ik maar meegegaan!" „Dat was niet mogeiyk, want me neer Bircobme had uitdrukkeiyk mee gedeeld, dat hy me alléén wilde spre ken. Ashley mopperde binnensmonds wat onvriendeiyks aan 't adres van me neer Bircombe en vroeg toen: „Wil je zeggen dat je de regeling aanvaardt t" „Ik kon niet anders Ashley, in het testament staat uitdrukkeiyk, dat ik by de aangewezen voogdes moet wonen", „Nu, je neemt het erg koeltjes op", meende hy verwytend. „Je hebt er ze ker niet aan gedacht, dat we op die manier elkaar nauweiyks meer kun nen ontmoeten". „O, tante Nan zal 1e zeker wel eens uitnodigen en enige ttfd laten logeren", haastte Fiora zich te verzekeren. „Maar ik kan niet beloven, dat tk ook werkelijk gelegenheid zal hebben, te komen. Bovendien is het heel wat anders, by een derde te logeren, dan elkaar, zoals nu, geregeld hier te ont moeten", beoogde Ashley. „Kun je de zaak nog niet eens met Bircombe be praten en hem zeggen, dat Je be zwaar maakt? Dat het plan je niet ïykt?" „Neeneeaarzelde Fiora „Ik kan dat niet zeggen, want het is niet zo". „Je bedoelt, dat het je niet kan schelen, me maandenlang niet te zien", riep hy uit. „Natuuriyk kan het me wel schelen, je te moeten verlaten, Ashley, maar. „Maar wat?" klonk het ongeduldig, toen ze bleef steken. ,,'t Is zo moeiiyk uit te leggen, wal een vreemd en toch verheugend ge voel het is, te weten, dat je nog fa milie hebt tenslotte", trachtte Fiora hem uit te leggen. „Ik heb nooit mijn eigen moeder gekend en nu is vader die zich altyd wat op de achtergrond hield ook heengegaan. Tante Nan is van myn eigen vlees en bloed. Dat... dat betekent nogal wat, geloof ik. En zelfs de andere twee. Lucas en Adèle tellen tot zekere hoogte mee in dit opzicht". „Wie zyn dit in 's hemelsnaam?" „Haar stiefzoon en stiefdochter. Na tuuriyk zyn het geen echte familiele den, zelfs niet van tante Nan. 't Zyn kinderen van meneer Cardew uit zyn eerste huweiyk". „Hoe zei je, dat ze heetten?" vroeg Ashley, naar 't scheen een tikje on gerust en met een eigenaardige blik op het meisje naast zich. „Cardew. Tante Nan is mevrouw Cardew". (Wordt vervolgd) 2-3 terug nasur Aden. alwaar 2-3 n.m. ver. wacht Japara (KRL), 1-3 te Suez ,<ota Inten, 1-3 ten anker voor Alexan drië Kedoe. 28-2 van R'dam naar Oslo Kota Gede, pass 1-3 Kaap Tenez naar Beyrouth Liienerkerk, paas. 1-3 West punt Kreta naor Genua Langkoeas, 2-3 te Port Said Lekkerkerk, 28-2 van Madras naar Btmbay Lemsterkerk, 28-2 van Dubai naar Ummsaid Leopolda. kerk, 2-3 van Bahrein t« Dubal Linde- kerk, 1-3 van Barv-elona naar Hamburg Leuvekerk, pass. 28!-2 Ouessant naar Mar. seille Lieve Vrouwekerk, 1-3 van Ma. dras Lucita, J-3 van Ardrossan te Beysham Maetsirycker. 28-2 van Fre mantle naar Singapore Manoeran, 28-» van Belawan naar Singapore Mapia» pass. 1-3 Ouessant naar Port Said Ma- riekerk, 1-3 van Genua naar Port Said Marisa (t), 2-3 van üoragao tt Kingston (Jam.) Meerkerk, L-3 van R'dam te Kobe Metula (t), 1-3 van Gladstona naar Balik Papan Moiderkerk, 2-3 ta Colombo Maasdam, (cruise), 2-3 van Port au Prince te Carttragena Maas- klerk, 28-2 van Freetown naar Dakar Mentor, 1-3 van Valencia naar R'dam Mitra (t), pass. 28-2 Kaap Florida Mu ren» (t), 28-2 van Miri naar Singapore Myonia (t). 1-3 van R'dam naar Heysham Nestor, pass. 1-3 Vlissingen Noor. dam, 2-3 van New York te R'dam Notos, 2-? van Bari te Trlëst verwacht - Noord- wijk, pass. 1-3 Kaap Hattera® Onding (t), £-3van R'dam naar Middlesbro Oma La (t), pass. 28-2 Port Said Oranje, stad, 1-3 1200 mt)I noordoost van Bar bados naar Madeira Prins Frederik Willem, pass 1-3 Gibraltar Prins Wil lem IV, 28-2 van R'dam te Burriana Kita (t), 2-3 van Pladju te Bangkok rtoebiah, J-3 van Manilla naar Hono- lulu Ratfti, 1-3 te Surabaja Ridder kerk, 28-2 van Genua naar Port Said Rijndam, 1-3 260 mijl zuidoost van Kaap Race naar Cobh Rijnkerk, 2-3 te Bar- celona £cherpendrecht (t), pass. 1-3 ten noorden van Trlnidad Schie. 28-» van Huelva te R'dam Salawatl, 1-3 van Port Said naai' Algiers Saroea (t), 1-8 te Pladju Singkep, 1-3 van Stavanger te Aarhus Slamat, 1-3 te Singapore Soestdijk, 28-2 van Port Swettenham naaf Singapore Stad Arnhem, 1-3 van Gi braltar Stad Dordrecht, 2-3 te Gibral tar Stad Maasgricht, pass. 1-3 Ouessant Stentor. 1-3 va» Paramarigo te George town Straat Scenda, 1-3 van Saigon naar Hongkong Sumatra, 1-3 van Ma- kassar naar Balik PVpan Sliedrecht <t). pass. 2-3 Lands End Tomori, 2-3 7 45 uur te Genua Talisse, 1-3 van Saffie naar Aden Tawalr. 28-2 te Belawan Thalatta (t), pass. 28t2 Straat Ormoez Taria (t), pass. 1-3 Azoren Tegelberg; 27-2 te Eest London Veendem, 1-3 van Le Havre naar Southampton Wltl- drecht (t), paas. 1-3 Ceylon Woens- drecht (t), 2-3 van Pineypoint te Curacao Wonosari, 27-2 n.m. wan San Francisco naar Portland (O) Waal, pass. 2-3 Ouessant naar Beyrouth Waterman, pass. 1-3 Guardafui en 2V5 te Aden ver wacht Westerdam. 1-S 110 mijl zu>d van Sable Eilanden IJs«:l. 2-3 van Iz* mir naar Kavalla Zeeland (SSM), 1-3 van R'dam naar New Castle Zuider kruis, 1-3 van Las Palmas. (Advertentie. Ing. Med.t OPLOSSING KRUISWOORDPUZZEL Horizontaal: 1. pad, 3 warboel. 9 A-R il torn, 12 lenen. 15 Sodom, 17 dek. 1® e d„ 20 kerm, 21 em„ 22 agio. re®'. 25 «ineken, 27 nr„ 28 plan, 29 rat, kaal, 32 koen, 34 Pim, 36 moed. tf? re.' 39 attest, 42 alt, 44 Sont. 45 do, 48 vaal. 48 m 1., 49 pon, 50 anker. 52 grond, enig, 56 es, 57 nalaten, 48 tin. Verticaal: 1. polder, 2 dank, 4 A-V - ros, 6 brok, 7 onder, 8 lammeren, 1® A 13 Eem, 14 negen, 16 oren. 19 dik. - Amalia, 23 oer, 25 slaap, 26 na kost, pa.. 30 toet, 31 karavaan, 33 Ed, M.T.S.. 38 menig, 38 elan, 40 Tom. Londen, 43 takel, 45 don. 47 Lena, post, 51 rit, 53 ré, 55 ze. ANTWOORDEN HERSENGYMNASTIEK 1. Eiland in de delta van de Euphra en Ttgns. oliecentrum der Anglo-Iran'a Gil Company. 2. Ca. 120.000 haren. 3. Eskimohut. 4. De Amerikaanse 114 - 5. Ca. 200 millioen (bijna de helft van het aantal bewoners op aarde), hoofdrolvertolker, r'raaiboekauteur, toschrijver, componist, dirigent. en producer. 7 Het openen en *lu der oogleden (1/120 seconde) - lijkg 1710 treden vice versa. ®- t? iep; voor teder kilo. dte ht) aan gew'c" toeneemt, haalt hij ongeveer 300 water uit de bodem. 10. Van 2—2" minuut achtereen.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 4