zeventienduizend ambachtsscholieren zoeken elk jaar een baan IN NIJKERK LIGT HET GEBEENTE VAN NEW YORKS GRONDLEGGER M arie acht Besnard in haar cel Klaas Schenk, terug uit Helsinki, weerlegt critiek Slechts een klein gedeelte blijft lang zonder werk Selectie werd scherper Parenwedstrijd bridge Vrijz. Hervormden en kerkelijk gesprek PERON IS WEERTHUIS Japan sluit grens voor burgers commun. landen Slordige doodgravers bemoeilijkten de bewijsvoering Russen rijden de lange afstand wel op schema Kiliaen van Rensselaer bezat 1150 vierkante mijl grond van Nieuw Amsterdam Besprekingen Frankrijk- Saarland in Parijs „Hi'da Torden' morgen in Rotterdam verwacht België wil helicopterlijnen openen Kwestie der Chinezen in Birma voor de V.N. Uitspraak Hof te Karlsruhe uitgesteld DINSDAG 3 MAART 1953 (Van onze Haagse redacteur) PER JAAR KOMEN IN NEDERLAND ongeveer 17.000 jongerén van de ambachtsscholen en zij allen vragen een plaats in het productieproces. Nu kan ons land, dat streven moet naar een steeds verder gaande industralisatie, wil het economisch meekomen in de wereld, heel wat arbeidskrachten gebruiken; jn de eerste plaats goede vakmensen, maar ook tal van jongeren met een zekere akopleiding, die zich in de praktijk tot geschoolde werkers willen ont wikkelen. Desondanks is het niet steeds gemakkelijk jaarlijks 17.000 jongelui in hun passende betrekkingen onder te brengen. Een klein gedeelte van deze 17.000 komt in Maart ter beschikking, verre weg het grootste gedeelte echter verlaat de ambachtsscholen eind Juli, op een ogenblik, dat zij onmogelijk allen plotseling aan emplooi geholpen kunnen worden. Het is bovendien in de periode van de bedrijfsvacanties. Wel brengt de zomer aan de andere kant zijn typische seizoenarbeid mee drukte, druk verkeer in hotels en pensions werkgelegenheid voor de jeugdigen op. - reizigers- maar dat levert geen blijvende LIET GEVOLG IS, dat er onder de jon- n geren een zekere werkloosheid be staat. Evenals de Rijksoverheid de werkloosheid onder de volwassenen tot een van haar zorgenkinderen rekent, doet zij dat ook met de jeugdwerkloos heid, zij het in enigszins andere zin. Ten aanzien van de volwassenen staat de werkgelegenheidspolitiek op het eerste plan. Voor de jeugdige werklo zen wij hebben daarbij in het bij zonder op het oog de groep van 14 tot 19 jaar is het een sociaal belang, dat zij zo spoedig mogelijk aan gere gelde. productieve arbeid gewend ra ken en dat voor ben dus op korte ter mijn een goede werkgever gezocht wordt. In December 1952 stonden in totaal 8175 veertien- tot negentienjarigen bij de gewestelijke arbeidsbureaus inge schreven. Aangezien tegenwoordig vrij wel alle jongeren, die de ambachts school verlaten hebben, onmiddellijk werden ingeschreven, benadert dit aantal van 8175 vrij dicht het werke lijke getal werkloze jonge arbeiders. Van deze 8175 zijn er 4191 korter dan een maand werkloos, 2732 van één tot drie maanden, 583 van drie tot zes maanden en 40 langer dan zes maan den. De grootste groep vormen dus de 4191 jongelui, die korter dan een maand werkloos zijn. Eigenlijk kan men in dit geval nog niet van werkloosheid spre ken. omdat er altijd enige tijd nodig is om een baan te zoeken en omdat tus- Kwalifacatie wedstrijden zijn thans geëindigd Zaterdagavond had te Alkmaar in Hotel Victory de vierde en laatste wed strijd plaats van de paren-competitie van het District Noord-Holland-Noord van de Ned. Bridge-Bond. Deze stond wederom onder de leiding van de heren Peters uit Castricum. J. Plas uit Alkmaar en A. Yssels uit Schoorl. Met veel animo werd daarna door de 50 deelnemende paren (in drie afde lingen hoofd-, eerste- en tweede klasse aan de laatste kwalificatie-wedstrijd be gonnen. Na enige uren van ingespannen spe len kon de uitslag van deze wedstrijd en het eindresultaat van de vier wed strijden worden berekend. In de Hoofdklasse was de totaal uit slag over vier wedstrijden als volgt: 1 mevr. Engels en mevr. Kohier (Alkmaar) met 223.01 pet-, 2 J. Vink en J. Pie (Alkmaar) 214.67 pet.. 3 Van Kleef—Kossen (Castricum) 213.66 pet. Deze drie paren ziin geplaatst voor de Gewestelijke Wedstrijden tussen de districten Noord-Holland. Zaanstreek en Amsterdam, die half Maart in Amster dam, Alkmaar en Zaandam zullen wor den gespeeld. De verdere eindstand in de Hoofd klasse was: 4 Dames Nordeman en Sombroek 212 pet., 5 de Rie en De Ruiter 210.83 Pet., 6 Pijpers en Res 206 pet.. 7 Honing en Plomper 203.83 pet.. 8 Visser en Go- vêrs 203.82 pet.. 9 Van Eik en Peters 184.84 pet., 10 heer en mevr. Vasbinder 182.33 pet., 11 Klaasse en Morelis 179.12 pet., 12 Padt en Teerink 165.50 pet. In de Eerste klasse met acht deelne mende paren, werden twee paren ge plaatst voor de Gewestelijke wedstrij den, n.1. de heren Kueter en A. Vink met 227.38 pet- en de heren van Roekei en van Twuijver met 215.48 pet. De verdere uitslag was: 3 Hopman en de Ruiter 206.55 pet.. 4 heer en mevr. Weissenborn 204.76 pet.. 5 dames Padt en Teerink 200 pet., 6 Karei en Heddes 197.62 pet., 7 Garritsen—de Vries 197.16 Pet.. 8 Steeman en Tiebie 169.06 pet- In de Tweede Klasse waren 30 deel nemende paren. Daarvan werden 6 pa nen geplaatst voor de Gewesteliike wedstrijden en wel: 1 heer en mevr. Koster 226.39 pet.. 2 mej. Winter en heer Nordemann 225.14 pet., 3 de Wild en van Dijk 224 66 pet.. 4 mevr. Morelis Hr. v. d. Kluijve 220.61 pet., 5 Dames Aroeau en Zonneveld 217.82 pet., 8 Honman en Huiberts 214.27 pet. Verder kwamen in deze klasse nop boven de 200 pet. mevr. v. Steeg en de beer ten Cate 2)4.27 pet.. Nieuwenhui- zen en Modder 212.26 net.. Jonkman en Schoorl 210.93 pet- mevr. Grootegoed en de beer T.eiien 210 20 pet.. Koningen Schats 208.10 pet.. Ivanlean en Schut ter 207.22 pet., v. d Reske en Rozine 202 85 pet.. Bol en Tinga 201.25 net., de béér en mevr. Offenberg '0114 nrt^e1" oe heren Snijders en Maarleveld 200.80 Pet. Deze slotavond van het district werd geopend en na afloop gesloten door de beer D. Wasterval, voorzitter van net district, met hartelijke woorden van dank aan leiders en deelnemende pa- Ten. Wat de ftliibtve,bntreft ls de Volgorde voor d» Club-Beker: 1 Bergen Bridgeclub 691 86 oct.. 2 Bricas Castricum «87.53 oct.. 3 San* Atout Heiloo 684.63 net.. 4 Alkmaarse Bridge Club 670.77 net. en 5 Bridgeclub °e Egmonden 659.76 pet. sen het werk bij de ene werkgever en bij een andere meestal wel enige werk loze dagen liggen. Half jaar „zonder" QOK EEN werkloosheidsduur tot drie maanden schept nog geen bepaalde moeilijkheden. Deze liggen voorname- De Vereniging van Vrijzinnige Her vormden in Nederland heeft in een rondschrijven aan de besturen vam de afdelingen der Ver. van Vrijz. Her vormden in Nederland en aan de Ker keraden der Vrijz. Gemeenten in de Ned. Herv. kerk haar conclusies be kend gemaakt naar aanleiding vam een gedachtenwisseling over het kerkelijk gesprek in de Ned. Herv. kerk. Zij spreekt daarin uit: J. Dat het kerkelijk gesprek nood zakelyk is. Niet alleen in de oecumenische chris tenheid, maar ook en in de eerste plaats binnen de Hervormde kerk behoren de christenen elkaar te zoeken. Zy mogen niet in koude onverschilligheid of nog erger, in een vijandige houding jegens elkaar in de gemeente voortleven, maar behoren te weten van een band, die in (Christus ligt en allen verbindt. 2. Dat dit gesprek moet geschieden in openhartigheid en openheid. Ieder, die aan het gesprek deelneemt, behoort zonder achterhouding of aan passing by te dragen wat hü of zy uit het Evangelie ontvangen heeft, wat hem of haar aan licht en inzicht in ae bijbelse boodschap geschonken is, als ook wat hem of haar moeilijkheden oplevert Men moet trachten tot de kern van de zaak door te dringen. Bij moeilijkheden, die niet tot een oplos sing schynen te kunnen worden ge bracht, zoeke men voorlichting buiten eigen kleine kring. De Vereniging wijst op een aantal rapporten, door haar ge publiceerd, die verhelderend kunnen werken. 3. Dat het doe! van het gesprek niet in de eerste plaats is om tot aanwys- bare resultaten te geraken, maar om elkander geestelijk nader te komen. Men sture niet aan op een „verklaring", waarin men zijn gemeenschappelijk ge loof tot uitdrukking tracht te brengen. Dit houdt verschillende gevaren in o.a. dat mensen, die ongetwijfeld bij de kerk behoren worden afgestoten, omdat zy zich met een bepaalde formulering en wel een van plaatselijke aard niet kunnen verenigen. Ook het aansturen op een fusie moet ontraden worden. Wanneer men tracht elkaar zo zuiver mogelijk te verstaan en wanneer blijkt, dat het by allen werkelyk gaat om de aanbidding in géést en waarheid van de macht der liefde, die zich in Chris tus openbaart, komt een nauwer samen gaan vanzelf tot stand. Hik by de 583 jongelui, die van drie tot zes maanden „zonder" zijn en dan spe ciaal in enkele zogenaamde „probleem gebieden", dat zijn de streken, waar in het algemeen het werkloosheidscüfer ver boven het landsgemiddelde uit steekt. Het zyn de noord-oostelijke hoeken van de drie noordeiyke provin cies, ook wel het noorden van Limburg en de streek om Etten en Leur in N. Brabant. De mentaliteit van de bevolking is er zo, dat men gerust een vaste baan voor een tijdelijke verwisselt, als in die tijdelijke betrekking meer te verdienen valt. Ook in Nijmegen, Den Bosch en Den Haag kunnen meestal niet dade lijk alle jongeren in de niet al te over vloedige industrieën opgenomen wor den. De adbeidsbureau's hebben een apar te afdeling voor de jongeren van veer tien tot negentien jaar. Zodra de am bachtsscholen hun discipelen gaan af leveren, ontwikkelen deze afdelingen een grote activiteit. Nauwkeurig wordt dan nagegaan, waar een verantwoorde plaatsing mogelijk is. Dat levert in den regel uitstekende resultaten op, al moet men zich in de ene gemeente wat meer moeite getroosten dan in de andere. Plaatsen als Amsterdam en Rotterdam kunnen steeds verscheidene jeugdigen gebruiken. Scherper selectie DESTAAT ER inde jeugdwerkloosheid een landelijke spreiding, ook ver schilt zij in de diverse vakken. Zo zijn er enige moeilijkheden met de electri- ciens, die van de ambachtsscholen ko men. Wel is er plaatsingsmogelijkheid, met name in het leger en bij de vloot, maar uiteraard worden niet alle be trekkingen geambieerd, niet alleen door de jongelui zelf, maar ook niet door de ouders. De jeugdwerkloosheid is op het ogen blik weinig groter dan een jaar gele den. Men zou de vraag kunnen stellen, of er een tendens bestaat tot een spoe diger afstoten van arbeidskrachten als gevolg van de verleden jaar in werking getreden werkloosheids- en wachtgeld verzekering. Op het ogenblik is daarop echter nog geen antwoord te geven. Wel is de selectie door de werkgevers scher per geworden. Een jaar of vijf gele rten kon men vrijwel niet genoeg ar beidskrachten krijgen. Doch die tijd is voorby. Macaber spel met 13 lijken Tijdbom in slation loods Generaal Peron, de dictator van Ar gentinië, is gisteren van zyn bezoek aan Chili in Buenos Aires teruggekeerd. Ter verwelkoming was in de stad en in de omgeving het werk neergelegd. Enkele minuten nadat hij op het sta tion was gearriveerd, deed zich In het bagagedepot een explosie voor, waarbij drie personen werden gewond. Er werd enige schade aangericht. Zes man van het spoorwegpersoneel zyn aangehou den. Het Japanse ministerie van Justitie heeft medegedeeld, dat acht burgers van communistische staten uit het land zijn gezet. Er zullen geen burgers „uit de Sovjet-Unie of de Russische vazal staten" meer in Japan worden toege laten. De enige uitzondering zal worden ge maakt voor Russische echtgenoten van Japanners, die onder de bepalingen van een overeenkomst met communistisch China uit dat land naar Japan terug zullen keren. KONINGIN-MOEDER MARY MOET HET BED HOUDEN De 83-jarige koningin moeder Mary, de grootmoeder van koningin Elizabeth van Groot-Brittannië. heeft in de afge lopen week het bed moeten houden ten gevolge van een maagstoring, aldus is Maandagavond bekend gemaakt. In de laatste twee weken is zy niet uitgere den voor haar gebruikelijke ritten door de parken van Londen. (Van onze correspondent.) MARIE BESNARD, sinister burger vrouwtje uit de Franse provincie stad Loudun, dat er van verdacht wordt dertien personen, voor het grootste ge deelte haar familieleden, met arsenicum vergiftig te hebben, zit sinds Juli 1951 in voorarrest in de gevangenis. Anderhalf jaar lang is het haar gelukt met een ongekende hardnekkigheid en een'opvallende boerse slimheid te ont kennen. Wil men haar geloven, dan is zy de zachtheid zelve, die altyd een modelleven met haar verschillende echt genoten heeft gehad. Maar men behoeft haar gezicht slechts tc bekijken om aan deze zachtaardigheid te gaan twyfelen. Zelden zagen we een griezeliger vogel kop als die van Marie Besnard. Diep liggende, felle, angstig-brutaie ogen achter grote, vertekenende briileglazen. Ingevallen wangen, verbeten murmel- mondje en een overvloed van wild, don ker haar boven een iaag, gerimpeld voorhoofd. JJAAR FOTO IS de laatste dagen weer in de Franse kranten verschenen; de gevangenis heeft haar kennelijk geen goed gedaan; ze is op een vogelver schrikker gaan lijken; een vogelver schrikker voor een griezelfilm. De zaak van Marie Besnard zal op 9 Maart in het ten Zuiden van Lyon gelegen stadje Vienne voorkomen. De mensen, die de gifmengster ver moord zou hebben, waren reeds begra ven, voordat men zich ging afvragen, of zy wel een natuurlijke dood gestor ven waren. Vandaar, dat men de stoffe lijke overschotten heeft moeten opgra ven om na te gaan, of ze ook arsenicum bevatten. Nu begint deze geschiedenis macaber te worden, aangezien de ge leerden het niet met elkaar eens kon den worden. De professoren Fabre en Griffon von den slechts in zeven van de dertien ge storvenen kwanta arsenicum, die de dood tengevolge zouden kunnen heb ben. De knappe verdedigers van mada me Besnard conccludeerden hieruit, dat men voor bijna de helft van de vermeen de vermoorden geen enkel bewijs kon vinden. Zy wezen er op, dat experts ook maar mensen zyn en dat zij zich, wat die andere zeven betreft, best vergist zou den kunnen hebben. En zij eisten, dat door hen aan te wyzen experts de stof felijke overschotten nog eens zouden onderzoeken. Dit werd toegestaan. LIIERNA zijn er heel wonderlyke za ken aan het licht gekomen. Macabere bijzonderheden, waarvoor wij ons moe ten verontschuldigen, maar die nu een maal bij deze geruchtmakende zaak horen. Toen professor Piedelièvre het stoffe- lijk overschot van Lucie Bedin liet op graven en ging onderzoeken kwam hy tot de conclusie, dat deze vrouw drie schouderbladen gehad moet hebben en vijf ruggewervels meer dan een nor maal mens. In de kist van een ander slachtoffer vond hy twee kaken. Hoe waren deze anatomische wonde, ren te verklaren? De oplossing bleek al bijzonder prozaïsch te zijn. In Juli 1949 heeft men zeven van de stoffelijke over schotten opgegraven om ze te onder zoeken op arsenicum. Aangezien de kis ten vergaan waren, heeft men de over schotten in nieuwe kisten naar het la boratorium gebracht, waarna ze in deze nieuwe kisten weer begraven werden. Maar deze nieuwe kisten waren niet betaald en werden ook niet betaald. Met het gevolg dat de grafgravers van het kerkhof in Loudun er niet voor te ruggedeinsd zyn hun niet betaalde kis- KLAAS SCHENK, de coach van de Nederlandse scbaatsrydersploeg, had by zijn terugkeer in Nederland enkele bemerkingen op de verslagen, welke in Nederlandse couranten over de wereld kampioenschappen schaatsenrijden wa ren gepubliceerd. Bepaalde gebeurte nissen, aldus Klaas Schenk, waren be paald verkeerd weergegeven. De veel becritiseerde groepsindeling is één van die dingen. De jongens had den reeds te Hamar de series verdeelt» en ogenschynlijk leek het of de derde groep op de 5000 meter een goede keus was, temeer daar de voorzitter van de Finse bond had gezegd, dat te Helsinki in de avonduren in het algemeen de wind af nam. Dat is nu juist precies anders uitgevallen, maar het is echtei niet de wind geweest waardoor Kees Broekman zo'n matige tijd liet noteren. Het ys, dat door de neervallende sneeuw steeds stroever werd, heeft onze favo riet op deze afstand de nekslag gege ven. Broekman heeft het toch immers gepresteerd om te TBnsberg met een flinke storm, maar op spiegelglad ijs een tijd van 8.21 te „draaien". Verder heeft men vergeten, dat Shilkov de beste Russische rijder -— door een min der goede 5000 meter uitgeschakeld werd voor de titel en dat ook Shilkov de dupe was geworden van de veran derde weersomstandigheden. Naarmyn mening, zo vervolgde Klaas Schenk, is er voor dit euvel maar één oplossing. Als men de beste tien of twaalf 5000 meter rijders bij elkaar in één groep plaatst en onder elkaar laat loten, is het mogelijk om hen binnen een uur die vijf kilometer te laten rijden. Het is dan zeker dat allen onder vrijwel dezelfde omstandigheden rijden. WAT DE OPMERKING betreft dat de Russen zonder schema's rijden, is beslist niet waar. De 10.000 meter van Gontscharenko byvoorbeeld was uit stekend ingedeeld. Er stond niet min der dan zes man langs de baan om hem in te lichten en hij draaide regelmatig ronden van 41 en 42 seconden. Hiel was dus zeker geen sprake van leeg rijden. Ook heb ik gelezen dat de Hol landers de durf misten snel van starl te gaan. In datzelfde verslag stond, dat Kees Broekman voor de 10.000 meter op een schema van 17 minuten 17 se conden was weggegaan, hetgeen onder de gegeven omstandigheden veel te hoog was gegrepen. Commentaar is dus overbodig. Hoewel wij een geheel an dere styl van rijden hebben dan de Russen, geloof ik dat zij vooral op de lange afstanden meer van ons, dan wij van hen hebben geleerd. Hun sprint was uitstekend en hun conditie bewon derenswaardig en alleen daardoor heb ben zy ons overwonnen. Dat is niet al leen mijn mening, maar ook die van de Russische trainer en oud-sprintei Goedratsjef. Laatstgenoemde vertelde mij, dat de conditie van de Russische ten weer boven de grond te halen en ze te ledigen voor klanten, die wel wilden betalen. De overblyfselen hebben ze weer be graven. Echter niet met de nodige zorg; ze vermengden de resten, zodat het mo gelijk werd dat men twee kaken in het ene graf en helemaal geen kaak in het andere vond. De verdedigers hebben van deze trieste geschiedenis onmiddellijk ge bruik gemaakt. Het is nu absoluut on mogelijk om na te gaan bij welke licha men de gevonden arsenicum behoorde, beweren zy, en dat is een logica, waar tegen de rechters van Vienne weinig zullen kunnen inbrengen. Het is dus mogeiyk, dat men gedwongen zal zijn de sensationele rechtszaak tegen Marie Besnard opnieuw uit te stellen. Madame Besnard lacht in haar cel. Zy is en blijft ervan overtuigd, dat men nooit zal kunnen bewijzen, dat z») werkelijk iemand vermoord heeft. INTERNATIONAAL CONGRES GEREF. Van 23 tot 31 Juli a.s. zal te Montpel- lier (Frankrijk) een internationaal Geref. congres gehouden worden dat ten doel hééft de absolute souvereini- teit van den almachtigen God over Zijn wereld op elk gebied van het menselijk leven te verkondigen. Het werkcomité bestaat uit de heren prof. dr ir H. van Riessen, voorzitter; dr D. J. Dengerink te Amsterdam, secretaris-penningmees ter; H. J. Bonda te Rotterdam; as H. Jonker; mr Th. A. Versteeg en dr W. Volger, allen te Amsterdam. In het internationaal comité dat dit congres zal voorbereiden hebben zit ting vertegenwoordigers uit Frankrijk, Engeland, Schotland, Duitsland, Ame rika, Zuid-Afrika en Nederland. Het congres zal 23 Juli 's avonds aanvangen met een dienst waarin zal voorgaan Rev. William Marthold, predikant van de Free Church of Scotland. Het thema van het congres zal zyn „De saeculari- satje van het moderne leven: het Geref. antwoord". Prof. dr Jean Cadier, hoog leraar aan de Faculté de Théologie Protestante te Montpellier, zal de ope ningsrede houden. VERENIGING VAN LERAREN De 36ste jaarlykse algemene vergade ring van de vereniging van leraren by het Chr. Voorbereidend Hoger en Mid delbaar Onderwys, zal 1 en 2 April a.s. in het Geref. Gymnasium te Leeuwar den worden gehouden. ZWAAG. V.V. „Bangert Omstr.", 2 Maart Late aardappelen 11.6012.45. uien 33—41, prei 20—50, gele bewaar- kool 390—9.90, groene kool 4.50—24, ro de kool 4.2010.40, boerenkool 7—17, spruitkool 15—36, witlof 32—57, breek- peen 2.60—9.60, waspeen 15—17, andij vie 1.06—1.21, knolselderie b 7—26, gare biet 8—21. Goudreinette 6—34, Jona than 7—39, Gieser Wildeman 9—18, Winterjan 5—10. Eva Ballet 30. ZUIDERKOGGE. 2 Maart Groene kool 7.50—28. uien 20—46. witlof 42— 56, peen 10.80, gele kool 5.20—9, rode kool 7—9.50, spruiten 1628, Gieser Wildeman 7—18, Winterjan 6—12. ryderg zeer hoog was opgevoerd Ondèr het motto: „Een ryder kan een zo hoga prestatie leveren als de zwakste ple* in zijn body dat toelaat". Dat de prestaties op de wereldkam pioenschappen niet geheel aan de ver wachtingen hebben voldaan, kan wor den toegewezen aan de te inspannende tyd tussen Hamar en Helsinki. Da» wisten w-y, maar dat risico hebben wij aanvaard om drie dagen te kunnen rij den voor de slachtoffers van de waters nood. De jongens hebben op deze ma nier ettelijke duizenden kronen bij el kaar gebracht en ik kan niet anders dan zeggen dat, toen op het uitslagen bord van het stadion te Helsinki de zes '•erlichte namen verschenen en zich daaronder drie namen van Hollanders bevonden en onze driekleu- naast de Russische vlaggen omboog ging. ik eea voldaan gevoel had. DRIEHONDERD JAAR GELEDEN op 2 Februari 1653 werd Nieuw-Amsterdam, een kleine ne derzetting van de West-lndische Compagnie aan bet uiteinde van het eiland Manhattan door Peter Stuyve- sant, de gouverneur van de kolonie Nieuw-Nederland, tot gemeente uitgeroepen. Dat is het begin geweest van de wereldstad New York, die thans acht rnilltoen inwoners van 75 verschillende nationaliteiten telt, de grootste neger stad ter wereld is, na Rome de grootste Italiaanse stad en de op twee na grootste Ierse stad. Door de gebeurtenissen hier te lande is de herdenking van de stichting van dit bloeiende wereldcentrum op de achtergrond gekomen. Maar bij een bezoek aan het oude Zuiderzeestadje Nijkerk, wordt men ongedwon gen geconfronteerd met dit feit. Hier in een sche merige hoek van de fraaie Ned. Hervormde kerk, is een grafsteen te vinden van Kiliaen van Rensselaer en van deze Kiliaen kan de kosten van dit uit 1222 da terende kerkgebouw met entge trots getuigen, dat bij de stichter is van dat wereldcentrum. Eert oude grafsteen TOCH heeft deze Kilianus van Rensselaer de Nieu we Weerelt nimmer ge zien. Zyn naam is onver- brekelyk aan deze stichting verbonden, alleen door het feit, dat hij als grootste aandeelhouder van de Am sterdamse Kamer der West- Indische Compagnie en lid van de commissie, welke in het bijzonder de zaken van Nieuw Nederland te behar tigen kreeg, gedaan heeft weten te krijgen, dat er ne derzettingen kwamen. Zon der nederzettingen, aldus was zyn standpunt, zou handel met dit gebied geen of weinig zin hebben. Het is voor Kiliaen niet gemakkelyk geweest, zyn medebestuurderen in de ja ren 1623 tot 1631 de bete kenis van zyn standpunt te doen begrijpen. Maar ten slotte is het hem gelukt en kwamen er enige boerde rijen en fortificaties, welke eerste goeddeels in beheer werden gegeven aan enke le flinke Nijkerkse geslach ten, die Kiliaen had weten te bewegen naar de Nieu we Wereld over te steken. Kiliaen zelf verwierf zich daar in deze jaren uitge strekte bezittingen langs de bovenloop van de Hudson. Er ontstond de kolonie Rens- selaerswijck, met o.a. het plaatsje Beverwijck, dat nu als Albany de hoofdstad is van de staat New York. De geschiedschrijvers ver tellen, dat Kiliaens grond gebied een oppervlakte had van 1150 vierkante mijl. De geschiedenis der West- Indische Compagnie in deze gebieden is bekend. Het is er een geweest van gemiste kansen en kortzichtige ver onachtzaming. In 1667 werd het land zonder veel hartzeer aan de Engelsen afgestaan, die er zich in 1664 al meester van gemaakt hadden. Hetgeen niet wegneemt, dat Nykerk nog steeds trots is op zyn niet kortzichtige Kiliaen van Rensselaer. Diens gebeente rust mét dat van zijn vader Hendrick en zyn oom Johannes ty- rtens hun leven officieren van een afdeling infanterie en respectievelijk in de strijd tegen de Spanjaarden gesneuveld by Ostende en Deventer onder de grote steen naast de preekstoel in Nijkerks magistrale kerkge bouw. In 1936 heeft zekere Miss Rensselaer uit Albany de kosten voor haar rekening genomen om deze steen in de muur naast de preekstoel te plaatsen. Eerst lag de steen onder de trap naar de gaanderij. Zo „uit de loop" dat het fraaie grafschrift in de voorafgaande eeuwen nog niet eens geheel was uitgesleten. De herplaatsing werd aan gegrepen om dit schrift en de familiewapens, die er omheen gegroepeerd waren, dieper in te beitelen. In by- zijn van miss Rensselaer en Jhr Haersma de Wlth, die zich zeer voor deze zaak beyverd heeft, vond in 1936 de officiële onthulling plaats. Er was belangstel ling voor uit het hele land, maar ook uit Amerika. Het dromende stadje Nykerk werd er een ogenblik door opgeschrikt. Zelfs filmope rateurs kwamen ervoor naar de Veluwe. Sindsdien is het feit weer nagenoeg vergeten. Slechts bij de herdenking van het driehonderdjarig bestaan van New York is het weer even uit de vergeetboeken gehaald. Op een tentoonstel- ling in deze millioenenstad was het landelijke Nijkerk vertegenwoordigd met af beeldingen van zijn kerk en van het graf van de VaD Rensselaer». De Rijksdag van Saarland heeft de begroting voor dit jaar, die sluit met een bedrag van ruim 79 milliard frauh- goedgekeurd. De begroting voor het afgelopen jaar beliep ruim 71 milliara De minister van Financiën, Erwin Mueller, verklaarde tijdens het debat, dat op het ogenblik in Parijs bespre kingen gaande zijn tussen een Frans» en een Saarlandse delegatie over her ziening van de economische conventie van 1950 tussen Frankrijk en het Saar- gebied. De besprekingen zyn gebaseerd op verklaringen van beide zijden, waar in uitdrukking is gegeven aan de wen» de autonomie van het land te stabilise ren. Woensdag wordt te Rotterdam met enig ceremonieel de Finse boot ,,HUd» Torden" binnengehaald door de secre taris-generaal van het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting en door functionarissen van de Finse lega tie en het ministerie van Buitenlandse Zaken alsmede door de burgemeester van Rotterdam. De „Hilda Torden •heeft gezaagd hout, rond hout en tien barakken aan boord, als een gift van de Finse regering, en voorts onder an dere twaalf ton hardboard, een „pre- fabricate house", gezaagd hout en een tweetal barakken van particulier» zyde. Dit alles tb.v. het rampgebied. Volgen» het Antwerpse blad La Me- tropole overweegt de Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena de aanschaf fing van drie helicopters voor het ver voer van passagiers. De toestellen zou. den de trajecten RijsselBrussel, Luik—Keulen en LuikGent—Antwer penRotterdam moeten bevliegen en in het centrum dezer steden moeten lan den en opstijgen om tijdverlies te voor komen. De passagiers zouden bij hun vertrek nog slechts een formulier be hoeven te tekenen, waarin zy verkla ren, geen goederen in of uit te voeren, waarop geen douanerechten zijn be. taald. De Rijksluchtvaartdienst weet overigens van de plannen voor een helicopterlyn naar Rotterdam nug meia af. De Birmese premier, Oe Noe, heeft meegedeeld, dat Birma zeer spoedig de kwestie der Chinees-nationalistisch» troepen in Birma bij de Verenigde Na* lies aanhangig zal maken. De premier zeide dat de „snode da den" van de nationalisten in aantal toenemen. Naar schatting opereren ongeveer 10.000 Chinese nationalisten binnen de trenzen van Birma. Naar men zegt heb- en sommige Chinezen zich gevoegd bij plaatselijke opstandelingen, die zich tegen de Birmese regering richten. De Tweede Kamer van het West- duitse Constitutionele Hof te Karlsruhe, die Donderdag uitspraak zou doen over de toelaatbaarheid van een klacht van de regeringscoalitie-partijen (Conven ties van Bonn), heeft deze uitspraak twee dagen uitgesteld. Volgens offi ciële kringen betekent dit een zuiver technische kwestie, maar er zijn ook geruchten, dat het uitstel is veroor zaakt door grote meningsverschillen onder de twaalf rechters van de Kamer. INCIDENTEN LANGS DE ISRAËLISCH-JORDAANSE GRENS. Een Israëlische patrouille heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag twee uur lang een vuurgevecht geleverd met bewapende ongeregelde Arabische troe. pen, aldus een mededeling van een woordvoerder van het Israëlische leger. Hij verklaarde dat na het treffen de lyken van zes Arabieren, met hun vuurwapenen naast zich, zyn gevonden. De aanvallers trokken weer over de grens terug. Er zijn In deze streek in de afgelopen twee weken vier van dergelyke incidenten voorgevallen. WEER EEN NIEUWE DUITSE PARTIJ Professor Erwin Noack heeft te Rhei- de (Holstein) een nieuwe Duitse party, de „Party van de Duitse Eenheid", ge sticht. Noack heeft indertijd de ledey van de uiterst rechtse SRP, de verbo den Rijksparty, verdedigd. De party beoogt het samengaan van „alle Duits» nationalistische elementen". DE ZAAK NAUMAN UITGESTELD Naar een Britse woordvoerder te Bonn meedeelt is de behandeling van de zaak-Nauman door het Hof van Ap pel der Britse Hoge Commissie van 5 tot 10 Maart uitees'eld, zulks op ver zoek van de rechters. In de Ver. Staten worden nu ook eenheden van deskundigen voor ato- mische wapens, bestemd voor de Ame rikaanse marine, gevormd. J

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 5