IJsclub „Westerland" vierde vijftigjarig bestaan Nieuws uit Wieringen Drs. Hildebrandt optimistisch over toekomstig Waddenmeer Burgemeesters naar Tholen Nieuws uit Anna Paulowna Interessante lezing voor DETV-den Oever „Activiteit van vissers gewenst" Het belang van de pluimveehouderij Voor Den Oever nog geen gymnastieklokaal De feestavond slaagde uitstekend besommingen ijmuiden Tentoonstelling van bloemen in openbare lagere school JlzfyeAA bpbefieri Onschuldige hobby of nuttige taal? Plattelandsvrouwen vergaderden Winst voor BKC's lagere elftallen BURGERLIJKE STAND Komen en gaan Voorjaars-wandeltochten Voorjaarswandeltochten De o. I. school I blijft nog oppermachtig MARKTBERICHTEN U J PMn: B 1S'80' C 9'90 «n D 4; ^cVlnstU™" de'er da?enAnar"den'' o"verdt ™n het Landbouw Econ°" vissersvereniging In te lichten over de econamivhlC>k °7 de ,eden van d"e beleid. Dit beleid moet, zo zeide snreker ""'f®'1® kanten van het visserij- waarbij de persoon van de visserman prlmWmoetTor"'en De verschillende aspecten van een doelbewust visserijbeleid worden uit voerig besproken in het rapport van de Commissie-Tinbergen. Spr. lichtte enkele punten uit dit rapport toe: a. de sanering van de visserij, niet alleen wat de vloot, maar ook wat de afzet betreft. Er moet een vloot komen, die beter voor haar taak berekend zal zijn. De grote vangsten, die men met die verbeterde vloot zal krijgen, vra gen meer winkels (ook rijdende vis winkels voor het platteland). b. onderwijs, voorlichting, onderzoek. Op dit gebied is nog veel te doen voor de achterstand op de land- en tuin bouw is ingehaald. Een begin is er: de visserijschool in Scheveningen, waar de jongens na het doorlopen van 6 klas sen der lagere school terecht kunnen. Voor de visserij zullen ook visserij-con sulenten moeten komen, die de vissers de nodige voorlichting geven. Het vis serij-onderzoek, zoals dat b.v. op „de Antonie van Leeuwenhoek" wordt ver richt, vraagt eveneens om uitbreiding. c. Coöperatie in de visserij. Coöperatieve aankoop van materialen (b.v. gas- en smeerolie) zal voeren tot een flinke kostenbesparing (gebeurt al in Urk en Texel.) De opbrengst van de vis zal door gezamenlijke verkoop, zo als dat in Denemarken e.a. Scandina vische landen geschiedt, verhoogd kun nen worden. Aan de Ned. Coöp. Raad is de vraag gericht, welke mogelijkhe den coöperatie voor de visserij biedt. Een rapport als antwoord op die vraag is binnenkort te verwachten, d. Een visserijbank. Vele schepen vragen om vernieuwing. Beschikken de betrokken schippers niet over voldoende geld, dan kunnen zij moeilijk terecht bij de Boerenleen banken, e.a. De stichting van een spe ciale Visserijbank zal bij voorkomende gevallen uitkomst bieden. Ook kan zo'n bank op financieel gebied adviezen geven. De spreker maakte vervolgens enkele opmerkingen over het grote belang, dat gelegen is in een sterke organisatie. Dank zij de Stichting van de Neder landse Visserij is er bv. meer aandacht voor de visserij opgewekt in de Twee de Kamer (vaste commissie!). De Stich ting houdt ook regelmatig besprekin gen met de Minister. Drs. Hildebrandt belichtte dan de taak van het Landbouw Economisch In. stituut (L.E.I.) De voornaamste taak van het L.E.I. is het uitbrengen van overzichten en rapporten ten dienste van de visserij-organisaties en van de minister. Vóór er rapporten worden uit gebracht worden de adviezen der vis sers ingewonnen. Overheid en bedrijfs leven plegen dus overleg. Naar aan leiding van die rapporten behandelde spr. nog een paar vragen over afschrij ving i.v.m. belastingen. Bij de belas tingdienst houdt men bij de afschrij ving rekening met de aankoopprijs van het oud» vaartuig. Het L.E.I. wil hier- ge- het Ruim dertig burgemeesters uit meenten in Noord-Holland boven Noordzeekanaal, die in het kader van bet plan van de Vereniging van Neder landse Gemeenten verschillende ge meenten op het eiland Tholen hebben geadopteerd, zijn gisteren ten stadhuize te Alkmaar büeen gekomen met het doel overleg te plegen over de wijze Waarop aan het zwaar getroffen Tholen hulp tan worden verleend en hoe deze hulpverlening te coördineren. Deze ver gadering werd tevens bijgewoond door de burgemeesters van Haarlemmermeer en Maartensdijk (Utrecht). Besloten werd tot het instellen van een studie-commissie, bestaande uit de burgemeesters D. Breebaart te Hoog woud, mr B. R. Canneman te Hoorn, dr W. Huygens te Bergen, mr J. F. Janso- hius te Haarlemmermeer, mr G. D. Re- horst te Den Helder, mr H. H. Schuller te Maartensdijk en mr H. J. Wytema te Alkmaar. Secretaris van de commis sie is de heer G. J. Janssen te Alkmaar. Deze studiecommissie is met uitzonde- ring van mr Jansonius vandaag naar Bergen op Zoom vertrokken en zal morgen het eiland Tholen bezoeken teneinde besprekingen met de autori teiten te voeren. Na haar terugkeer zal de commissie rapport uitbrengen over hetgeen er thans zal moeten gebeuren. De betrokken gemeenten hebben het oogmerk bij de adoptie zoveel mogeluk samen te werken, opdat doeltreffende hulp kan worden geboden. Zoals bekend, heeft een aantal ge- "centen in de kringen Alkmaar, Den Kelder en West-Friesland Stavenisse en St. Maartensdijk geadopteerd. Laatst genoemde gemeente werd tevens ge adopteerd door Maartensdijk (Utrecht). Bergen, Schoorl, Heiloo en de Egmon- den adopteerden St. Annaland en Haarlemmermeer Poortvliet en Scher- Penisse. bij echter rekening houden met de prijs an vandaag, op basis van de vervan gingswaarde dus. Bij aankoop van nieuwe vaartuigen gaat het anders. Er zijn twee manieren van afschrijven: óf ieder jaar 10 pet van het aankoopbedrag, óf telkens 20 pet van de boekwaarde. Het laatste is volgens de heer Hildebrandt aan te raden, omdat in dit geval de kosten van reparatie en revisie beter opgevangen kunnen worden. Dan besprak de heer Hildebrandt en kele problemen samenhangend met de verdere inpoldering van het IJselmeer. vele vissers zullen in de toekomst moe ten afvloeien. Ter gedeeltelijke oplos sing is (wordt) gedacht aan het vor men van een Waddenmeer door afslui ting van de zeegaten tussen de eilan den. Men zou hierdoor een zoetwater- vijver (palingvijver) verkrijgen in oppervlak gelijk aan het IJselmeer. Oorspronkelijk had men gedacht deze plannen over 50 a 75 jaar te moeten uitvoeren. De overstromingsramp van 1 Februari zal volgens spr. ongetwij feld tot versnelde uitvoering leiden. Zo'n Waddenmeer is niet alleen voor de vissers van belang, maar ook voor de Friese boeren, wegens de toenemende verzilting van het grondwater. Spreker pleitte ervoor, dat de vissers via hun organisaties in deze spoedig actief zul len worden: het Waddenmeer komt er misschien nog wel eerder dan de ge projecteerde Zuiderzeepolders. Het is ook hierom van belang, dat men er vroegtijdig bij is, omdat maatregelen ten behoeve van de vissers wel eens wat lang uitblijven, zo bv. in het geval Harderwijk, waar wel een dijk ligt, maar waar de vissers nog in het onge wisse verkeren over hun toekomst. Tenslotte volgde een bespreking van de overzichten van het L.E.I. over 1951. In de discussie bleek wel, dat verschil lende aanwezigen niet zo optimistisch waren over coöperatie en over een toe komstig Waddenmeer als de heer Hil- debrapdt. Vrijdagavond (27 Febr. 1953) werd door de heer G. de Vries uit Utrecht op verzoek van de plaatselijke pluimvee houders een praatavond gehouden te Westerland, waarop men gelegenheid had allerlei vragen op het gebied van de pluimveehouderij te stellen. De heer De Vries, die pluimveejournalist en internationaal keurmeester is, was de beantwoording van deze vragen wel toevertrouwd. Zowel in binnen- als in buitenland geniet hij bekendheid en verschillende boeken zijn reeds van zijn hand verschenen (o.a. „de Rhode Island Red" en „Onze Krielhoenders"». Volgens de heer De Vries is de pluim veehouderij ontstaan uit fokkerij, die men vroeger als sport beoefende en is zij nog niet zo lang van zo grote om vang als tegenwoordig. In 1914 moest men nog eieren enz. invoeren om san de behoeften van ons eigen land te kunnen voldoen. Maar in de jaren na 1918 is er een grote vooruitgang ge weest; omstreeks 1922 was men zover, dat er voor het eerst kon worden ge ëxporteerd. Na deze jaren is het steeds voorruit gegaan. Volgens door de heer De Vries genoemde cijfers werd in 1952 geëxporteerd voor een bedrag van f 278.784.872 aan eieren en slachtgevo- gelte. Het belang van de pluimveehouderij wordt nog vaak onderschat. Men spreekt in het algemeen meer over ex port van b.v. bloembollen en kaas, maar aan pluimvee en eieren wordt behoorlijk meer uitgevoerd. West-Duitsland neemt tot dusver het grootste percentage af; verder nog België, Italië, de bezettingslegers in West-Duitsland en nog enkele sindere landen. Op 26 Maart zal in Engeland de distributie van eieren verdwijnen. Het is nu nog: 1 ei per week per persoon. In dien straks de regering in Engeland niet de eieren zelf gaat inkopen, ligt voor onze pluimveehouders in de han del met Engeland nog wel enig vooruit zicht. Naar aanleiding van de gestelde vra gen sprak de heer De Vries o.a. nog over de inrichting van een potstal, waarbij hij er op wees, dat men vooral moet letten op een goede ventilatie in de hokken; over het vaak onoordeel kundig voeren, waardoor nog duizen den kilogrammen aan voer verloren Naar wij vernemen heeft de inspec teur van het L.O. in de inspectie Den Helder geen voldoende termen aanwe zig geacht om een gymnastieklokaal voor Den Oever op de urgentielijst 1953 te plaatsen. Besommingen van Maandag: 1 traw al1 f 25.900; IJM 49 Petten f 6950, 54 Limburg f 14 450 20 Polderman f 13.200, K0 Hattem f 18.600. 204 f 810; KW 155 1 3300. 162 f 3820. 64 f 3940. 91 f 3170, H4 f 2990, 166 f2010, 89 f 1790, 95 f4500, !7 f 2720. 104 t 960, 24 f 4550, f 108 f 1190, *25 t 2230, 53 f 2160, 169 f 2530, 69 f 2860, 28 f 3410, 20 f 4.500, 141 f 8040 86 f 6220, J59 f 6260, 22 f 3460, 163 f 2160, 65 f 2870, ®4 f 2830. 85 6800, 57 f 2560. 75 f 4000; IJM 229 f 1500, 230 f 2030; AM 16 f 4150, n t 1080, 18 f 1120; BU 33 f 3000; WR ?3 f 2370; KW 31 f 1620. 34 f 2180, 133 I 2900, 21 f 2040, 210 f 1910, 27 f 930, 77 f 790, 51 f 2070 26 f 1060. 94 f 660, 80 f 2220; IJM 7 f 780, KW 12 f 370. VRIJDAGAVOND werd in zaal Half weeg te Hlppolytushoef het 50-jarig bestaan gevierd van de ijsclub „Wes terland". Toen de heer Clowting de aan wezigen, waaronder o.a. burgemeester Kolff, wethouder Bontkes en mr Jon ker, voorzitter van de KNSB, district HN'K met hun dames, het welkom toe riep, was de zaal tot de laatste plaats bezet. Spreker noemde de bijzondere geaardheid ener visvereniging: - geen band tussen de leden gedurende het ge. hele jaar, tenzij er üs is! Wat een ijs- club betekent en aan kracht kan op brengen komt pas tot uiting als er ijs is. Het 30-jarig bestaan heeft het be stuur vergeten, want toen was er ijs! En de balans na vijftig jaar dienst ziet er voor de ijsclub niet slecht uit: een eigen baan, een molen voor het opma- len van water, een bestuur- en kleed tent en nu ook een eigen starttoestel. En daarboven: een goed aantal leden en verscheidene wedstrijdrijders op Wieringen, waaronder mej. R. Kooy en de heer N. Rotgans, die elk een kam pioenschap op hun naam hebben. Van de gelegenheid tot feliciteren werd druk gebruik gemaakt. Als eer ste trad burgemeester Kolff naar vo ren. Hij haalde daarbij ook jeugdher inneringen aan. Mag de ijssport zich nu in een grote belangstelling verheu gen: toen Wieringen nog een eiland was, was door de geïsoleerdheid het schaatsen een speciale sport voor de Wieringers, waaraan een ieder mee deed. Hij herinnerde zich nog het ma ken van tochten over de Zuiderzee, o.a. naar Kolhorn. Tochten, die niet zonder gevaar waren, getuige het ongeluk de fam. Wigbout overkomen. Onder de zeer actieve bestuursleden, die de ijs club gekend heeft, noemde burgemees ter Kolff in de eerste plaats de heer K. Halt voort» Namens het district Hollands Noor derkwartier der KNSB feliciteerde mr Jonker de jubilerende vereniging, na mens de NVBHOS, afd. Wieringen dhr J. v. d. Mei en namens de ijsclub „Voor waarts" (Den Oever) de heer J. Smid. Verdere gelukwensen van de heer J. Kuut (handbalclub Tonegido), de heer D. Nieuwbuurt (Wieringer Sportraad en voetbalver. Succes) en de heer S. Duynker (Wiron Symphonie). Velen lieten hun gelukwensen vergezeld gaan van een bloemstuk of een andere attentie. Zo ging langzamerhand het be stuur, bestaande uit de heren A. P°rte" gijs ivoorz.), C. Doves (secr.), P. Ottens (penningm.), C. Ruitenburg. J Clow ting, P. Steigstra, A. Steigstra, C. Steig- stra en B. Korvemaker geheel schuil achter de bloemen. De heer Clowting eerde namens de iisclub de vele „stille" werkers die pas gemist worden .1. hunwerk voor „losse" spelers mej. m. Lont, mej. C. Kiela en de heren S. Smit, S. Duynker, J. Mol en M. Beukema. Van dit pro gramma valt niets dan goeds te zeggen. Toepasselijke gedeelten, die bij het pu bliek zeer in de smaak vielen, waren wel de liederen „ÏJs, ijs, ijs" (Kosmibo- dojo-kwintet) en IJspret (aut. J. Bos- ker Ozn, gezongen door Kosm.kw.) en het ballet (ontwerp J. Smit, Alkmaar) en gedanst door „Libelles" o.l.v. mevr. G. Snooy) en de schets „Interview met Vader Tijd" (de heren J. Mol, S. Duyn ker en mej. Kiela). In deze schets wa ren belangrijke momenten uit de geschiedenis van de ijsclub vermeld. Het was een uitstekend programma met een beschaafde dialoog, mooie cos- tuums, goede grime, waarvoor de sa menstellers en spelers bergen werk hebben moeten verzetten met als resul taat: een waardige viering van het 50- jarig bestaan van de ijsclub en een meer dan tevreden publiek, dat dit her haaldelijk toonde door een klaterend applaus. Zaterdagavond werd het programma herhaald, weer voor een volle zaal, maar over het algemeen een jeugdiger pu bliek. De baten van deze avonden zijn voor de slachtoffers der Rampgebieden. Dezer dagen werd in de o.l.s. te den Oever weer de traditionele tentoonstel ling gehouden van door kinderen thuis gekweekte crocussen, hyachinthen en narcissen. De gang vormde een fleurig ge heel. In één der lokalen waren teke ningen, handenarbeid- en handwerk- producten tentoongesteld. Van de zijde der ouders bestond veel belangstelling voor deze expositie. De prijswinnaars waren: Rose hyacinthen: 1. Annie Kaan; 2. Henk Jofried, Jan Bakker Cz. Witte hyacinthen: 1 Jan Post; 2 Henk Jofriet, 3. Gerie Koorn, 4. Annie Kaan. Blauwe hyacinthen: 1. J. Bakker Cz. 2. Meijert Koorn, 3. Jaap Meijer. Narcissen: 1. Alie Post, 2. Marietje de Jonge, 3. Martien Lont, 4. Jan Lont, 5. Gerie Koorn, 6. Bert Tijsen. Crocussen: 1. Marian de Groote, 2. idem, 3. Trienie Lont. 2. Marian de Groote, 3. Jan Klein II. Bakjes hyacinthen: 1 Ineke de Haan 4. Leo Trap. Plaatsing tton deze stukken betekent niet, dat de redactie met de inhoud instemt. Zij acht kennisneming ervan wel van algemeen belang. Mag ik even stelling nemen tegeneen Paar uitlatingen Uwerzijds betreffende de „vijf puntige groene kunsttaal", de onschuldige hobby van een kleine groep goed willenden", zoals U Esperanto noemde in Uw artikel in de Held. Crt. van 20 dezer? In de eerste plaats deze opmerking, dat uitbreiding van het leerplan met Esperanto slechts zou kunnen gaan ten koste van andere vakken. Reeds lang voor de oorlog hebben proefnemingen op verscheidene scholen bewezen, dat onderwijs in de moderne talen aanmer. kelijk vergemakkelijkt wordt door voorafgaand onderwijs in Esperanto daar de leerlingen door de studie van deze taal een juist inzicht krijgen in „taaltechniek", als woordvorming, zins bouw, grammaticale regels. Wat betreft Uw bewering, dat het practisch nut van het onderwijs in Es peranto zeer gering zou zijn, wil ik opmerken, dat deze taal nog zeer zel den de kans heeft gekregen dit prac tisch nut te bewijzen. Maar is het U bekend, dat vele mensen, die nooit in de gelegenheid ziin geweest een vreem de taal te leren, door middel van Es peranto een uitgebreide internationale correspondentie kunnen voeren. Informeert U daarentegen eens naar de correspondentie bijv. in het Frans van „pen-vrienden" of -..vriendinnen" uit 4e klas HBS. Ik heb brieven gezien van leerlingen met goede rapportcijfers voor Frans, die vroegen hun .brieven ge corrigeerd terug te zenden. Ze bleken te krioelen van de fouten. Esperanto- brieven van kinderen met alleen lagere schoolopleiding en 2 jaar Esperanto zijn doorgaans beter dan hun .brieven in het Nederlands. Heeft U verder ooit een voordracht kunnen volgen van een Japanner of een Roemeen, die dan natuurlijk in het Es peranto gehouden werd? Is U er zeker van dat deze zelfde mensen na twee jaar een voordracht zouden kunnen houden in het Engels of Frans en dan even goed verstaan zouden worden door hun gehoor, als dit ook twee jaar die taal geleerd had? En zou het zo onpractisch ziin bij het toenemend internationaal contact, dat de mensen, die deze contacten moeten leggen en onderhouden zich zouden be dienen van een taal, door allen met veel gemak te leren en te verstaan in- plaats van geld en tiid te verspillen door steeds met tolken te moeten wer ken? Bovendien werkt rechtstreeks con tact psychologisch vaak veel beter. Het gaat bij Esperanto niet alleen om de „verbroedering der volken". Es perantisten weten ook wel. dat daar meer voor nodig is dan een gemeen schappelijke taal. Het gaat om het practische nut. Wanneer op de lagere school twee jaar Frans wordt onder wezen heeft geen enkel kind daar enig practisch nut van. Maar met twee jaar Esperanto kan het zich overal redden in het buitenland, als het tevoren de adressen vraagt van de zeer talrijke Esperanto-agentschaooen. Dat via deze contacten meegewerkt wordt aan inter nationale vriendschappen en „verbroe dering der volkeren" is duidelijk. Tenslotte Uw opmerking, dat de aan hangers van „een hopende" thans „in het zwart gekleed" zouden gaan. Tegenslagen als deze hebben zij reeds vaak te incasseren gehad en zij ziin er slechts door gegroeid in aantal en kracht van overtuiging- Ook nu weten ze. dat hun practisch idealisme eens de volkeren der wereld zal helpen elkaar te „verstaan'. M. DE BOER—BROUWER. Naschrift redactie: Mevrouw De Boer vermag ons niet te overtuigen. O.i. kan onderwijs in vreemde talen slechts vruchtbaar wor den gegeven op basis van een grondige ook grammaticale kennis van de eigen taal. Die laat nog alles te wensen over bij het gros van ons volk. Wij zien geen andere keus: geen overlading van het; leerplan door invoering van nog een vak. Vreemde talen ziin moeilijk, Esperanto is gemakkelijker, schrijver dezes weet dat uit ervarine. Maar hij is er evenzeer van overtuigd, dat er door deze kunsttaal geen taalmuren worden geslecht. Men spreekt en schrijft ge makkelijk met geestverwanten. Wie niet tot deze kring behoort, is onbe reikbaar. met of zonder Esperanto. Wat de „verbroedering der volkeren" be treft: er heeft zich rqndom Esperanto een soort „ideologie" gekristalliseerd, waarvan deze broederschap de kern is. Wij weten niet. in hoeverre dr- Zamen- hof zelf het ontstaan ervan in de hand heeft gewerkt feit is, dat de liede renbundels der Esperantisten menig ge dicht bevatten, dat zeker geen argu ment tegen onze zo fel gewraakte op merking uitmaakt. de vereniging niet meer doen - door de heer S. Rotgansreedsderug jaai lid voor het voetlicht te halen. Het concert door de orkestvereniging Wiron Svmphonie" gebracht, was weer 'van goed' gehalte. Het verdere gedeelte van de avond werd gevuld met een non-stop programma „IJS, us. samengesteld door de heren S. Duyi ker M Kooy en mevr. M. G. K-00/ van' Savoyem In dit programma traden op het Kosmibodojo-kwintet een dans groep „De Libellesde vrolijke Tuo- lers, Johny Jim en zijn solisten en de AFSCHEID VAN PRESIDENTE Op de afdelingsbijeenkomst van de Bond van Plattelandsvrouwen wekte de voorzitster, mevr. Grootes-Stammes, in haar openingswoord op, de leden in de getroffen gebieden te steunen, niet alleen financieel, maar vooral ook door andere blijken van medeleven. Een brief van het hoofdbestuur, ge lezen door mevr. Vethman, sprak van 19 door de ramp getroffen afdelingen. Men wilde de leden daarvan drie jaar vrij stellen van contributie en toch het or gaan van de bond zenden. De firma Droste vertoonde op deze bijeenkomst een film van haar choco lade-fabrieken, maar liet daaraan twee mooie gekleurde films voorafgaan, één opgenomen aan de Westkust van Enge land, die een kijkje gaf op het leven en werken van de daar wonende wevers, Voor de l?gere elftallen van BKC is het een beste dag geweest. Het tweede behaalde een regelmatige zege op West-Frisia 4. Van Dijke opende de score en wat later kon Hendrikse (die voorlopig nog in het tweede speelt) de stand tot 20 opvoeren. Na de rust werd het 3—0. In Schagen nam BKC 3 afdoende revanche op Schagen 3, dat destijds in Kleinesluis met 01 won, maar nu met 60 het onderspit moest delven. Terwijl BKC's eerste bezig was van Velsen te verliezen, klopte BKC 4 het bezoekende Sint Boys 2. De rust kwam met 11 door een doelpunt van De Boer en na de hervatting zorgde De Haas voor de volle winst, 21. Knap werk deden weer de junioren. Zij klopten de jeugd van de tweede klasser West-Frisia met liefst 9—0. Reeds in de eerste helft was het duide lijk, dat de BKC'ers een klasse beter speelden dan hun tegenstanders en toen werd al een 30 voorsprong genomen. De adspiranten stelden tegen Oudesluls de zege ook reeds in de eerste helft veilig. Wel deden de zwartjes na de thee heftige pogingen een 4—0 achter stand weg te werken, maar het zat hen toen niet mee. BKC won ten slotte met 5—0. De junioren b kwamen Zater dag tegen HCSC met acht spelers uit. De Heldersen waren klassen sterker, hetgeen met de cijfers 181 ook wel werd bevestigd. Geboren: Anna J. M., d. van G. J. v. Nuland en A. A. Broers; Maria C„ d. van C. J. Janson en A. M. Jonker; Wil helmus W., z. van S. P, Stam en E. Scheltema; Alline F., d. van Jac- P. G. A. Breur en P. M. Septer; Laura, d. van Joh. P. de Nijs en B. N. de Vries; Do- lorosa C. A., d. van L. P. Veul en E. A. Blom; Gerardus R., z. van Joh. van Trigt en A. M. Groen; Johanna H. E., d. van P. Telleman en C. C. Godschalk; Jentje, d. van L. de Vrieze en Joh. As- kes; Aafke T„ d. van Y. Eenshuistra en J. Sikma; Sonja, d. van H. J. Keijzer en A. Hoogschagen; Herman C., z. van L. Loer en G. Glasbergen; Leonardus J„ z. van A. J. van den Berg en M. E. Zwirs. Ondertrouwd: M. Wailand tn M. E. M. Huiberts; E. Bulstra an G. Spigt. Getrouwd: Joh. W. Vendel en C. A, de Goede: P. J. J. Noordstrend en C. van der Holst; A. A. van Duin en G. de Vos. Overleden: wed. N. Raven—Kuit, oud 70 jaar; A. B. M. Verver, Kd., oud 29 jaar; J. Blom, oud 75 jaar. Ingekomen personen: mej. E. Holtrop, van Wieringen; J. Pander-Pietersma, van Alkmaar; mej. H. Simons, van Am sterdam; J. A. van Duin—Duijvelshoff, van Den Helder; mej. G. Spigt, van Ber gen (N.-H.)mej. G. de Vos, van Haar lem; Joh. J. van der Voort en gezin, van Sassenheim: mej. E. C. van Loon, van Hoorn: mej. E. op 't Ende, van Hoorn; J. Makelaar en eehtg., van Den Helder; Joh. J. Langes, uit Australië; N. M. Rezelman—Hoogland, van Zijpe; F. H. Duursma—Goettsch, van Laren (N.. H.); H. Chr. Onderwater, van War mond; A. C. L. SteenvoordenRaaijma- kers, van Den Helder; F. van den Broe- ke en gezin, van Bergen (N.-H.); mej, M. A. Poland, van Hoogwoud; mej. M. Th. Smakman, van Alkmaar; W. J. van 't Schip, van Aalsmeer; M. D. Kuiper— Schrooder, van Oude Niedorp; Joh. Weeke, van Wade; G. van der Ham en gezin van Opsterland; Jac. Kuiper, van Nieuwe Niedorp; mej. M. C. Hui berts, van Alkmaar. Vertrokken personen: Jac. Muntjewerf en gezin, naar Den Helder; mej. G. Luik naar Wieringen; R, Breen en eehtgen naar Zijpe: C. A. Vendel—De Goede, naar Katwijk: mej. P. I. Kaak, naar Alkmaar; C. M. van VuurenBlaauboer naar Den Helder: K. de Boer en gezin, naar Australië; H. J. van Lierop, naar HeilooC. J. Grootveld en gezin, naar Den Helder; C. Noordstrandvan der Holst naar Zijpe; A. J. Braaf en gezin, naar Den Helder; mej. M. J. van Zun- dert, naar Amsterdam; A. Heins, naar Wieringermeer; W. de Jong en gezin, naar Dantumadeel: D. Feijema, naar Emmeloord, N.O.Polder; J. G. Korte- kaas, naar Amsterdam; mej. W. Rei- chert, naar Heemskerk; G. W. Vink en gezin, naar Lisse; A. Kossen—Kossen, naar 's-Gravenhage. J)£ wereld wacht weer met span ning op het verloop van het thans begonnen tweede deel van de zitting van de Alg. Vergadering der Ver. Naties, die in New York wordt gehouden. De sterkste op positie voor de Vrije Volkeren vormt de Russische delegatie, die onder leiding staat van de Rus sische minister van Buitenlandse Zaken, Wisjinsiy en de Sovjet ambassadeur in de V. S., Zarubin. Zij oefenden daarom ook nu weer sterke aantrekkingskracht uit op de fotografen. de andere van de Goudkust (Afrika), die de bloei van cacaobonen-en de be werking van de bonen liet zien Alle dames kregen een aardig pakketje van Droste mee naar huis. De dames Van Balen Blanken en GroetDienaar, die resp, de notulen en het jaaroverzicht verzorgden, oogstten daarvoor, bij monde van ae voorzitster, woorden van dank, evenals de penning- meesteresse, mevr. Taillie, die een reke. ning overlegde, waarvan het batig saldo f 145.19 was. Een gedeelte wordt be schikbaar gesteld voor de noodgebie- den. Als bestuurslid werd mevr. Tiel—van Stipriaan gekozen. Mevr. Taillie, pas teruggekeerd van een bezoek aan haar familie in Zeeland, vertelde daar één en ander van. Ze had grote bewondering voor de eensgezind heid van de getroffenen en voor de moed. waarmee ze hun lot dragen. Ze vertelde ook van de ellende, die ze ge zien had en wekte op zoveel mogelijk contact met de slachtoffers te zoeken. Woorden van sympathie worden erg ge waardeerd, men moet echter niet op spoedig antwoord rekenen-, daarvoor ontbreekt vaak de lust en de gelegen heid. Mevr. Wuis was de tolk van alle la den, toen zij de aftredende voorzitster, mevr. Grootes-Stammes toesprak en zei, dat de afdeling altijd trots v as ge weest op de waardige wiize, waarin zij de vereniging had vertegenwoordigd. Namens de afdeling bood zij haar een vulpen als aandenken aan. In haar dankwoord zei mevr. Groo- tes, dat zij met groot genoegen haar werk voor de afdeling gedaan had en dat, door de goede verstandhouding in het bestuur en met de leden, dat werken steeds prettig was geweest. Zij had nooit het gevoel gehad, dat ze wat „gaf" maar wel, dat ze wat „ontving". De plaatselijke wandelsportver. „Door weer en wind" verzoekt ons de aan dacht te vestigen op de door de afde ling Noord-Holland van de N.W.B. te organiseren propaganda-voorjaarswan- deltochten op Zaterdag 7 en Zondag 8 Maart a.s. Er wordt gelopen over af standen van 10 en 20 km., met dien verstande dat personen von 10 t.m. 13 jaar aJleen 10 km mogen lopen. Aan deze tochten is een keurig uitge voerde herinneringsmedaille verbonden, terwijl groepen van minstens tien per sonen plus leider een groepsherinnering ontvangen. De vertrekuren ziin voor Za terdag van 14-15 uur, voor Zondag van 10-12,30 uur. De startbureaux zijn beide dagen een half uur voor de genoemde tijden open en sluiten Zaterdag om 19 uur. Zondag om 17 uur. Het startlokanl In Anna Paulowna zal zijn, hotel Veerburg. Lagedijk 1 en in dien men meerdere inlichtingen wenst, dan zullen de heren D. P. de Jong, Zandvaart 125 te Breezand en G. D. Kos, Molenvaart 41, Anna Paulowna gaarne bereid zijn. gegadigden voor deze toch ten te woord te Staan. Onder auspiciën van de Ned. Wan delsportbond organiseert „Door weer en wind" komende Zaterdag en Zon dag propagandavoorjaarswandeltochten over afstanden van 10 en 20 km. Aan de tien kilometertocht kan de jeugd van 10 tot 13 jaar deelnemen. Er wordt gestart bij hotel Veerburg, Zaterdag van 14 tot 15 uur en Zondag van 10 tot 12.30 uur. Er zijn voor deze tochten medailles en groepsherinneringen be schikbaar. Het vertegenwoordigende voetbalelf tal van de O.L.School in de Raadhuis straat blijft oppermachtig, want het doelgemiddelde van dit elftal is sinds de laatste wedstrijd tegen de r.k. school aan de Spoorbuurt met 8 punten voor en 0 tegen gestegen. In deze wedstrijd, die dezer dagen op het B.K.C.-terrein werd gespeeld, zorgde de midvoor voor drie doelpunten, de linksbuiten nam er even eens 3 voor zijn rekening, terwijl de linksbinnen en de spil ieder eenmaal het doel van de bezoekers doorboorden. SCHAAKCLUB VAN EWIJCKSLUIS De uitslagen van de laatst gehouden competitiewedstrijden zijn els volgt: Eerste klasse: M. Loer—S. Brommer 1-0, A. Kies—L. Loer 1-0, H. Loer—C. Mareeg 1-0, S. BrommerL. Loer 1-0. Tweede klasse: R. Janssen—J. v. d. Berg Lzn. 0-1, J. HoepTh. Ligtendag 0-1, G. JanssenA. Philipsen 1-0. Prom.-degr. 2e klasse: J. Hoep—J. Na- ber 0-1, TONEELVOORSTELLING VOOR RAMPENFONDS Zaterdag a.s., 7 Maart, voeren „De Lagedijkers" in Veerburg op: „Van an der ras". De gehele opbrengst van deze avond komt ten goede aan het Natio naal Rampenfonds. BROEK OP LANGjENDIJK, Maart. 50.000 kg rode kool: I 7—11,60; 20.000 kg gele kool: I 6,50—18,80 en II 6,50—6,80; 1000 kg groene kool 20; 90.000 kg Deense witte kool 67,80; 1000 kg uien 46,30, grove 43 en drielingen 43; 3000 kg peen: B 14.6014,90 en C 9.50^10,80; 600 kg witlof: I 51 en II 41. Medemblik, 28 Febr. Ronde We- BnsiA 7'5?-8. B 6 30-7, c 4.20, Peen B romT 5'ÏJi 80®'20- afwijkend Witlof I 50, II 45, Sjalotten 30, Uien, gewoon 47.20—48.30, grove 43, w!t' eöö aRode ko01 S—U. Gele kool 8.20—10, Witte kool 6—7.30, Groene kool 11—14, Spruiten 15. Avenorn, 28 Febr. Rode kool 7— 11. aanvoer 6000 kg, Gele kool 6.50— 13.70 aanvoer 5000 kg. Grove uien gewone 47—48:80, driel 46— 8 40 'o%nnV°T#rr 75°? kg' Bieten 1 rond fin™ t' V1 roTnrd 6-50—7 60, aanvoer 10 ar? n?' a l^iï1 12-5°-15. III 8.70— 10.40, TV 4—5.60, aanvoer 62000 kg. NOORDERMARKTBOND. 2 Maart. 55.000 kg rode kool 7—7,60; 1200 kg gele 5«nnn8500 k* groene kool 16; 56.000 kg Deene witte kool 6—6,40. Opperdoes, 28 Febr. 1953 Ronde bieten A 7.70—7.80. B 6.80, C 4.20 Peen B 10—13.60, C 9—9.60, D 4.50, Uoo" 6SeW°°n 48'50' 8T°Ve 45' Witte

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 7