Foster Dulles STALIN IS ERNSTIG ZIEK op reis naar het Midden-Oosten? Mossadeq Perzen laat vele hoge arresteren Kaaps Gerechtshof contra j een geboortebewijs De Arabische Staten van groot belang in koude oorlog De V.S. zullen wapens leveren voor het Europese leger - West-Duitslarid bereid tot grote werken in Egypte Verlamming door hersenbloeding Samenstelling van het Ned. elftal Nog steeds hulp uit buitenland Blanke vrouw werd veroordeeld als niet-blanke vrouw EEN VREEMDE ZAAK Deserteur bleef rustig thuis Weer export van aardappelen Senaatscommissie (V.S.) beschuldigt Soviets van verdragschending Woensdag 4 Maart 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11658 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Nieuwe methode van Eisenhower Voor de strijd tegen Denemarken krupp geen kolen- en STAALMACNAAT meer Jo Vincent verlaat het concertpodium eerste komkommers in huissen Verkeersstr aal vliegtuig verongelukt Rampenfonds 70 millioen ,,Mars~ van communisten verijdeld Als het E V G -verdrag van kracht wordt Bri Ise houding bliji t WEkRSBRiCHl negatief SSÏÏS zjjde te parijs medegedeeld,.s Nieuwe Franse operaties in Indo-China Binnenkort intrekking van maximumprijzen Verzoek aan ambtenaren Rampenfonds te steunen Verzoenmg Bonn- Cairo Van Fleet onderscheiden Directie: j. BUL6MA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 1'ARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f L—elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand r 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 STALIN HEEFT in de nacht van Maandag op Dinsdag een hersen bloeding gehad, zo is in een te New York opgevangen uitzending van Radio Moskou medegedeeld, In een te Londen ontvangen be richt van TASS wordt gezegd, dat Stalin ernstig ziek is. QAF PRESIDENT Eisenhower Maandag uiting aan zijn ongerustheid over de verslechtering van de verhouding tussen de Ver. Staten en de Arabische staten uit het Nabije Oosten, thans komt het bericht, dat de minister van Bui tenlandse Zaken van de V.S., John Foster Dulles, overweegt een reis te gaan maken naar het Nabije Oosten en Zuid-Oost Azië, dit teneinde het Amerikaanse prestige in deze gebieden weer te versterken. De Arabische landen worden te Washington van het grootste belang beschouwd voor een groeiende activiteit tegen de Sovjets. Tot nu toe heeft een Amerikaanse minister van Buit. Zaken nog nooit een bezoek gebracht aan het Nabije Oosten. Sommige adviseurs raden Dulles aan de reis te maken in dit voorjaar, mogelijk in April, na de conferentie van de Atlantische Raad te Parijs. Volgens Radio Moskou zijn het rechterbeen en de rechterarm verlamd. De patiënt heeft het be wustzijn verloren. Geneeskundige behandelingen hebben geen radi cale wijziging in het ziektebeeld gebracht. De toestand blijft ern stig. Gisteravond, na de centrale training in het Olympisch Stadion, maakte de keuzecommissie van de KNVB het elftal bekend, dat Zaterdag a.s. te Rotterdam tegen Denemarken zal spelen. Het Nederlands elftal is als volgt samengesteld: Doel: Landman (Sparta); achter: Tebak (Eindhoven) en Boskamp (Ajax); midden: Klaassens (VW), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCH); voor: Van der Kuil (VSV), Van der Bogert (IX)S), Clavan (ADO), Lenstra (Heerenveen) en Luyten (DOS). Lenstra zal als aanvoerder fungeren. Als resed^es zijn aangewezen: Van Raalte (Blauw Wit), Wiettz (DWS), Van Ede (Sparta) en Hendriks (Vi- tesse). De overeenkomst waarbij aan Krupp weer de beschikking over zijn vermo gen wordt gegeven, zal vandaag wor den getekend. Krachtens deze overeen komst zal Krupp al zijn kolenmijnen en staalfabrieken en zijn deelnemingen 'n de kolen en staalindustrie van de hand doen. Hij verbindt zich nooit tneer te zullen trachten nieuwe belan gen in de kolen- en staalindustrie te verwerven. De Westduitse regering zal van het ogenblik af, dat de Conventies van Bonn tot beëindiging van het be zettingsstatuut in werking treden, ver antwoordelijk zijn voor de reorganisa tie van het vermogen van Krupp. De reorganisatiê geschiedt ingevolge wet Zi der geallieerden, welke voorziet in de ontbinding van machtsgroeperingen in de ijzer- en staalindustrie van West- Duitsland. Bet vermogen van Krupp wordt ge schat op 500 a 600 mi 11 ioen D.M. j_|ET bezoek van Foster Dulles zou ook kunnen bijdragen tot een be spoediging van een vergelijk over een verdedigingsorganisatie in het Nabije Oosten, die gesteund zal worden door het Westen. In diplomatieke kringen neemt men aan, dat Eisenhower een nieuwe methode voor het aanvatten der vraagstukken van het Midden-Oos ten beoogt Hij zou voorstander zijn van een strikte onpartijdigheid, die zich ook tot Israël zou uitstrekken. Dat de verhouding tussen de VS en de Arabische Staten in kringen van de buitenlandse politiek der VS grote aandacht ondervindt, bewijst ook het volgende. De voorzitter van de senaats commissie voor buitenlandse betrek kingen, senator Wiley (een republi kein), heeft voor de Amerikaanse ver eniging van de Ver. Naties verklaard, dat het Midden-Oosten „ieder moment kan ontploffen", hetgeen een „volledi ge verstoring van het evenwicht in de wereld" ten gevolge zou hebben. Men dient, aldus Wiley, te beseffen, dat Korea niet het enige slagveld is, waar tegen het communisme wordt gestre den. De Sovjet-Unie wenst niets liever dan dat het Amerika in Korea bezig houdt, opdat het de ogen afwendt van b v. de critieke toestand in het Mid den-Oosten. Het Kremlin zou er ge noegen in scheppen als wij ons in Ko rea en andere Aziatische gebieden zouden overbelasten en op deze wijze Europa, Afrika en het Nabije Oosten vergeten. Senator Wiley deed verder een be roep op de bondgenoten van Amerika om hun aandeel op zich tè nemen van de Koreaanse last. Het Amerikaanse volk zou van gevoelen zijn, dat het de last in Korea vrijwel alleen draagt Jo Vincent, die Vrijdag 6 Maart 55 jaar wordt, blijft bü haar voornemen in de loop van dit jaar haar loopbaan als zangeres te beëindigen. Zij stelt zich tot eind 1953 nog beschikbaar voor medewerking aan concerten en is van plan tot afscheid enkele liederenavon- den en kerkconcerten te geven. Daarna hoopt zij zich aan de paedagogie te wfl- den. Aan Huissens veiling werden gister morgen de eerste komkommers (500 in getal) aangevoerd door kwekerij Ma- doka. De prijs bedroeg f 1.23 per stuk. De komkommers werden bestemd voor export naar Duitsland. De onderhandelingen over de vor ming van een Oostenrijkse regering zijn Dinsdag gestrand op het verzet van de socialisten tegen de eis van de volkspartij tot opneming van de uiterst rechtse bond van onafhankelijken in een coalitiekabinet De 11 inzitienden gedood Gistermorgen is een passagiersstraal vliegtuig van het type „De Havilland Cornet 1-A" op het vliegveld van Karatsji (Pakistan) verongelukt. De inzittenden, zes Britse technici en vijf Canadese bemanningsleden, kwamen om. Het vliegtuig, dat geheel is uitge brand, was op weg naar Australië. Uit de sporen van de startbaan valt op te maken, dat het vertrekkende toestel niet van de grond is geweest. Het boorde zich aan het einde van de baan door een prikkeldraadversper ring, kwam in een diepe sloot terecht en ontplofte. Volgens een officieel rap port is het ongeluk te wijten aan een beoordelingsfout van de gezagvoerder. Het toestel was de eerste van een tweede serie Cornets van de Havilland en was geschikt voor het vervoer van vier en veertig passagiers. Tot gisteravond was bij het Nat. Rampenfonds een bedrag van ruim zeventig millioen binnengekomen. Dit betekent sedert Maandagavond weer een stijging van een millioen gutden. Het Comité Hulpverlening Neder land te Hollandia op Nieuw-Guinea heeft zijn werk beëindigd. In totaal bracht dit Rijksdeel ten bate van het Rampenfonds een bedrag van een kwart millioen gulden bijeen. Ook de inheemse bevolking, die sterk onder de indruk was na het vertonen van de filmjournaals van de ramp, droeg in ruime mate bij. Het Oostenrijks Ver bond van Vakverenigingen heeft voor het Rampenfonds een bedrag van f 419.000.verzameld. De oudstrijders van het Franse plaatsje Ermont heb ben f 500.beschikbaar gesteld voor Oud-Vossemeer. Uit Singapore is voor de vierde maal 5000 pond sterling over gemaakt. Uit Tolyo f 2143.De bevol king van het Oostenrijkse district Gmunden zal dertig wagons cement sturen. CEN grote communistische betoging met als hoofddoel een mars naar het parlementsgebouw in Teheran is giste ren verhinderd door het ingrijpen van militairen. Deze slaagden er in de be togers uiteen te drijven. Diverse de monstranten. die bijeen waren gekomen als „protest tegen buitenlandse uitbui ting en imperialisme" (tevens gericht tegen het Perzische Hof) werden gear resteerd. Voor het overige bleef het vrij rustig in Teheran. Winkels en scholen zijn weer geopend. Overigens zijn op last van dr Mossa deq enkele voorname Perzen gearres teerd. Daaronder bevinden zich hoge militairen, senatoren, vijf journalisten, de voormalige opperbevelhebber in Azerbeidsjan, maarschalk Sjahbachti, en de voormalige minister van Finan- (Van onze correspondent in Kaapstad) £EN ZEER opmerkelijke uitspraak is dezer dagen gedaan door het Hooggerechtshof van Kaapstad. In hoger beroep stonden een man en een meisje terecht, verdacht van over treding der ontuchtwet. Deze wet ver biedt intieme omgang tussen blan ken en niet-blanken; zij is een deel der dusgenaamde apartheidswetge ving. De verdachten, die door een magistraatshof tot vier maanden ge vangenisstraf waren veroordeeld, had den appèl aangetekend, omdat in het vonnis was vastgelegd, dat het meisje tot de niet-blanken behoorde. In hoger beroep legde zij haar ge boortebewijs over, waaruit bleek, dat zij uit blanke ouders geboren was. Het Hooggerechtshof besliste echter, dat Verwachting tot hedenavond: RUSTIG WEER Overwegend droog weer met op vele plaatsen mist of laaghangen de bewolking. Matige tot zwakKe wind tussen West en Noord. Over dag ongeveer dezelfde temperatu ren als gisteren. DONDERDAG Zon op 7.18. on der 19 26 maan or> 0 00 nrHar 1« 12 -ZODRA het verdrag inzake het Euro- L Leger van kracht is geworden, zullen de Ver. Staten overgaan tot on middellijke militaire hulpverlening aan bet boven-nationaai gezagsorgaan, waarin het EVG-verdrag voorziet, naartoe aldus werd gisteren van Ame- iner bezig met het samenstellen van een toekomstig verdrag, dat dan in de olaats zal komen van het verdrag dat de V S. op bet ogenblik hebben 1 ien der Europese staten afzoniler- mk De Amerikaanse regering baseert dit nlan op de reeds van kracht zijnde wet óp d" wederzüdse Veiligheid. DVER de onderhandelingen tussen bf Londen en Parijs over het Europese Leger-verdag werd gisteren in Par««e diplomatieke kringen verklaard, dat het Britse antwoord op het Franse „be roep om zo nauw mogelijke samenwer king van Groot-Brittannië met de be trokken zes Westeuropese staten bij bet instellen van een Europees leger, „openhartig, doch negatief" is geweest. Verklaard wordt, dat de Britse rege ring niet heeft kunnen voldoen aan het Franse verzoek zich definitief te ver plichten Engelse troepen op het vaste land van Europa te legeren. Ook heeft zij het Franse voorstel, dat Britse ver tegenwoordigers alle bijeenkomsten der voornaamste organen van de Europese verdedigingsgemeenschap zouden bij wonen, niet kunnen aanvaarden. Over de feitelijke inhoud van het Britse ant woord heeft noch het Franse ministe rie van Buitenlandse Zaken noch de Britse ambassade te Parijs mededelip- gen willen doen. Ook voor de Rijkspostspaarbank blijkt Februari een gunstige spaarmaand geweest te zijn. Ingelegd werd n-1. f 31.3 millioen en terugbetaald f 23,7 millioen hetgeen een spaaroverschot van f 7,6 millioen betekent, tegen f 8,5 millioen in Januari. het geboortebewijs niet afdoende was voor de bepalingen van de ontuchtwet: de rechtbank heeft te oordelen naar iemands uiterlijk en heeft te rekenen met de mensen, met wie de verdachte gewoonlijk omgaat. In dit geval beslis te de rechtbank, dat het meisje ge woonlijk met niet-blanken omgaat en dat haar uiterlijk dat van een niet- blanke is. Haar „blank" geboorte-cer tificaat woog tegen deze overtredingen niet op. De man en het meisje werden ieder veroordeeld tot vier maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Een woordvoerder van het Franse le ger heeft medegedeeld, dat Franse-Unie- strijdkrachten bezig ziin de weg van Saigon naar Cao St. Jacques. een onge veer zestig km ten Zuid-Oosten van Saigon gelegen badolaats. van onstan- delingen vrij (e maken. Een Vietminh- bataljon is hierbii on de vlucht gejaagd. Voorts ziin grote hoeveelheden wapens der rebellen vernietigd Het sinds 1945 door de Vietminh be heersen van deze weg had tot gevolg, dat de Fransen vele geïsoleerde oer woudposten hetzij uit de lucht, hetzij via de rivier moesten bevoorraden. Een ander doel van de operaties is de oevers van de Saieonrivier. die door Amerikaanse schenen wordt gebruikt voor het aanbrengen van militaire voor raden. overeenkomstig de door de Ver. Staten aan Indo-China verleende mili taire hulo. van rebellen te zuiveren Men verwacht daf de zuiveringsoperatie een maand zal duren. ZEVEN VISSERS VERDRONKEN (Van onze corresDondent in Kaapstad) In de Stilbaai (Zuid-Afrika) is tijdens een vliegende storm een vissersboot!e omgeslagen Zeven der veertien opva renden ziin in de golven omgekomen. 0P het paleis Soest dijk werd de Amerikaanse generaal der ma riniers Shepherd met zijn echtge note door de Koningin en de Prins ontvangen. Op onze foto het vorstelijk paar met zijn gasten. Arrestatie zes jaar later Een gevangenisstraf van veertien da gen heeft de officier van Justitie bij de Rotterdamse Rechtbank gisteren ge ëist tegen de 48-jarige havenarbeider B. H. B. uit Rotterdam, die er van ver dacht werd desertie bevorderd te heb ben. Zijn zoon had in 1946 inschepingsver lof, alvorens hij naar Indonesië zou faan, en hij bleef thuis tot hij in Juni 1952 werd gearresteerd. De kriigsraad veroordeelde hem tot één jaar en drie maanden gevangenisstraf- Verdachte gaf toe en zei. dat men nooit bii hem thuis was geweest om te zien of zijn zoon daar was. ciën, Foroehar, enkele leiders van de communistische Toedeh-partij en de voormalige oppositieleider Jamal Ima- mi. Imami is een onverzoenlijk tegen stander van Mossadeq en werd ai twee maal voorheen gearresteerd. Hij be streed de Perzische premier op het punt van de nationalisatie van de Brits —Perzische Oliemaatschappij en be schuldigde vtossadeq ervar de Perzi sche welvaartsbron te hebben afgesne. den en het land aan de rand van de afgrond te hebben gebracht. Een Perzisch blad meldde, dat de commissie voor de veiligheid, die ten huize van dr Mossadeq was bijeenge komen, een lijst me' namen van 470 personen goedkeurde, die moeten wor den gearresteerd wegens deelneming aan de samenzwering tegen het regiem van de premier. Dr Mossadeq en de v- orzitter van de Kamer, Kasjani, zonden gisteren vertegenwoordigers naar het nationale heiligdom te Kwom, 140 km ten Zui den van Teheran, om aan Boroedjerdi, een hoge priester van de Mohamme daanse secte der Sjiieten, uitleg te ge ven van de ni. reeds vier dagen lang durende politieke verwarring. Nu aan de hand van globale inven tarisatie in het gehele land is gebleken, dat de aardappelpositie ondanks de ramp geen reden tot bezorgdheid geeft, verstrekt het bedrijfschap voor aardap pelen weer machtigingen voor de uit voer van aardappelen. Verder kan dezer dagen intrekking verwacht worden van de maximum prijzen voor consumptie-aardappelen, nu er geen kans op ongemotiveerde prijsstijgingen meer bestaat. Ook an dere beperkende maatregelen van de handel in aardappelen, zoals een ver bod van aanvoer van droge aardappe len uit het rampgebied, worden inge trokken. Ook over Maart en April één procent van salaris De vijf centralen van overheidsper soneel het Algemeen Comité van Overheidspersoneel, de Christelijke Centrale van Overheidspersoneel, de R.K. Centrale van Overheidspersoneel, het Ambtenaren centrum en de Centra le van Hogere Rijksambtenaren hebben besloten het overheidsperso neel op basis van vrijwilligheid drin gend aan te bevelen, niet alleen over de maand Februari, maar ook over de maanden Maart en April één procent van het salaris af te staan. Indien aan het vérzoek wordt voldaan zal door het personeel in dienst van de Neder landse overheden een bedrag van ruim twee en een half millioen gulden wor den bijeengebracht ten behoeve van het Rampenfonds. De besturen van de centralen hebben hun leden bovendien verzocht extra betaling, verkregen door over werk tijdens de rampweek, geheel of gedeeltelijk af te dragen aan het Na tionale Rampenfonds. Op een bijeenkomst van leiders der diplomatieke missies van de Arabische staten te Cairo heeft de Egyptische minister-president. Naguib, meegedeeld dat de Westduitse regering bereid is spoedig te beginnen met de bouw van een nieuwe dam in de Nijl, welke ver scheidene millioenen ponden sterling zal kosten Ook is de regering te Bonn bereid ten Westen van Alexandrië een groot plan tot vruchtbaarmaking van woestijngebied tot uitvoering te bren gen. waar zich Arabische vluchtelingen In de resolutie, ingediend door pre sident Eisenhower, wordt de Sovjet- Unie beschuldigd van het schenden van verdragen uit de oorlogstijd door „op gewelddadige wijze vrije volkeren in ■en aggresief despotisme op te nemen" ■n door het niet nakomen van de ver tragen teneinde vrije volkeren te on- lerwerpen De resolutie zal vandaag bij de Se naat worden ingediend. Er zal geen po ging worden gedaan om een onmiddel lijk besluit van de Senaat uit te lokken. De Commissie voor Buitenlandse Be trekkingen van de Amerikaanse Senaat heeft Dinsdag met acht tegen zes stem men een resolutie goedgekeurd, waarin de Sovjet-Unie wordt veroordeeld we gens het schenden van verdragen, dit zij tijdens de tweede wereldoorlog heeft aangegaan De commissie brach een amendement aan, waarin tot uit drukking werd gebracht, dat de vei dragen uit de tweede wereldoorlog met de Sovjet-Unie nog steeds in twijfel ge trokken kunnen worden. uit Palestina zullen kunnen vestigen. De bijeenkomst was door de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken bij eengeroepen om de hoofden der mis sies op de hoogte te stellen van de jongste ontwikkelingen in de Duits- Arabische betrekkingen in verband met de herstelbetalingsovereenkomst tussen West-Duitsland en Israël. In diplomatieke kringen in Cairo ge looft men, dat de handelsbesprekingen met West-Duitsland, die de vorige maand onderbroken werden, binnen kort hervat zullen worden. President Eisenhower heeft de eeDen Amenr!kaan«7elhebber van het a£ p,™.t nse leser' generaal James van Fleet gisteren op het Witte Huis onder- Orcfer" "hem' "Dl'stineuished Service hem verleend wegens de bui- EW» diensten, bii de strijd te"vel- ae m Korea aan de Ver. Naties hii hiav CTess^h* t0*en> de communistische a*. de inrfbew®Z(r".- Het uitreiken van j® onderscheiding werd bijgewoond or generaal Omar Bradley, voorzitter hpfc°riSSie,V.a,'1 Amerikaanse staf- van rto Ieraa-, Marsha'L gewezen chef vonrm=i^me"-aanse «enerale staf en minister van Buitenlandse kal^T £r" pharles E. Wilson. Ameri kaans Minister van Landsverdediging. De Indonesische regering heeft besloten diplomatieke betrekkingen aan te gaan met Canada.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1