r De wereldreis van Jimmy Brown Stad en Omgeving Commissie „Vrouwelijke hulp van de B.B. geïnstalleerd Aangename kennismaking met de schrijver A. den Doolaard aa Vincent van Gogh onderwerp van tweede lezing „Moderne kunst" Zwaardvissen leiden met negen punten in de tweekamp Huisvesting van bejaaroen heeft ndacht van gemeentebestuur Adelborsten nu gelijk met HCSC in de volleybalcompetitie Kruiser De Ruyter naar Den Helder Algemene werving begint op 16 Maart Voor goede organisatie 2100 mensen nodig Uitstekend cabaret voor „Stad en Ommelanden" PREDIKBEURTEN Bevorderingen op de Rijkswerf TUSSEN HAAKS EN KUITJE Boeiend besluit van de Boekenweek Cornelis Spoelstra was lyricus De Leeszaal in Februari HPSV tafeltenniste iets sterker dan Fiscus Het gebeurde in Nieuwediep Tentoonstelling van handwerken Wie zijn de eigenaars? Verschillende objecten in voorbereiding Me/. Posthumus Meyes spreekt in Vakschool Ondanks overwicht spannende series Neder laagwedstrijden van „Zeemacht" IN HET KORT Bruinvissen moesten het onderspit delven Sport voor julianadorp Urk LSK'ers zijn nog steeds ongeslagen I VRIJDAG fi MAART 1953 Ten raadhuize Is gistermiddag onder voorzitterschap van wethouder P. S. van der Vaart de commissie geinstalleerd, die tot taak heeft, in onze gemeente de vrouwenorganisatie van de stichting Bevordering Bescherming Bevolking op te zetten. Uiteraard is het doel, zoveel dames te verwerven, dat in geval van nood afdoende hulp kan worden geboden. Om dit te bereiken heeft men in Den Helder ongeveer driehonderd vrouwen nodig. Mevrouw Bruin van de KAV (Hoog straat 32) is van de gisteren geïnstal leerde commissie voorlopig voorzitster. Als voorlopige secretaresse fungeert mevrouw G. van Rijsen-Van den Berg (Marine-dameskring), Kamperfoeliestr. 19. Verder hebben in de commissie zit ting de dames: F. van de Vijver (Luth. jongevrouwenvereniging „Wees een ze gen"), C. Goos-Dekker (Ned. Ver. van Huisvrouwen). A. Strant-Van Baars (Ned. Chr. Vrouwenbond), M. J. Padt- Kars (R.K. Vrouwenbond), C. Nebbe- ling-Koster (Vrouwenbond NVV), J. J. van der Mast-Kollaart (Vrouwenbond PvdA), Van Essen (Geref. vrouwenver eniging „De lampen brandende"). Als adviseur is aan deze dames toegevoegd de directeur van Sociale Zaken, de heer H. A. Boon. Het hoofd van de B.B. te Den Helder, de heer W. A. Everards, zeide onder meer, dat hij zeei* grote waarde hechtte aan het persoonlijk woord. De hierbo ven genoemde dames bereiken tijdens bijeenkomsten de leden van hun ver enigingen en kunnen voorts belangrijke resultaten boeken middels huisbezoek en dergelijke. De dames leggen reeds persoonlijk contact vóór de officiële werving. Deze werving begint in onze stad op Maandag 16 Maart. In dit verband wij zen wij er nog eens op, dat de gehele organisatie hier ruim 2100 mensen zal omvatten. Wat de medewerking betreft van de vrouwen, maakt men zich niet ongerust. Hoewel men ook een groot vertrouwen stelt in onze mannelijke in woners, zU toch opgemerkt, dat van hen wellicht niet zo'n groot medeleven is te verwachten. Wjj hopen van gan ser harte, dat wjj ongelijk mogen krij gen wat dit laatste punt betreft, want de B.B. zal in tijden van nood een prachtige organisatie zijn, wanneer de burgerij er zelf mede de schouders on der zet. De hoofdinstructeurs en instructeurs hebben hun opleiding reeds gehad, zo dat zij straks zo spoedig mogelijk de theoretische en practische scholing van de noodwachters ter hand kunnen ne men. De organisatie is natuurlijk pas goed paraatc wanneer over geoefende krachten kan worden beschikt. Daartoe zijn mogelijkheden te over, terwijl men voorts bij de aanmelding kan opgeven Teamwork op Casino-toneel Het peil van een cabaretprogramma wordt niet bepaald door een groot aantal medewerkers. Dat is gister avond wei gebleken in Casino, waar het Draaimolencabaret" drie heren en een dame de leden van de Gro ninger Verniginq „Stad en Ommelan den" genoeglijk hebben beziggehou den. Hier was sprake van „teamwork". Niet rlleen dat Jacques Venini en An- dré Bakker in de schetsen uitstekend werk leverden, maar ook als conferen cier en zanger demonstreerden zij hun veelzijdigheid. Grappig was eerstge noemde crok als opoe Veenstra. Lia Snel parodieerde een bruidje en een filmster. Haar lachen is wat gefor ceerd. In het serieuze genre wij denken aan het liedje „Weet je nog" is het een waar genoegen, naar haar te luisteren. Ben Lukjé speelde op verdienstelijke wijze accordeon en be schikte als pianist over de nodige ca paciteiten. Ais men bedenkt dat er na genoeg zonder attributen werd ge werkt heeft men des te meer bewon dering voor al hetgeen dit ploegje uit Groningen heeft gepresteerd. „Het was wat anders deze keer" heette de revue. Inderdaad, men had geen betere titel kunnen bedenken. De voorzitter, de heer K. Lap, riep het ge zelschap een tot weerziens toe. Zondag 8 Maart. DEN HELDER: Ned. Herv. gem Nieuwe kerk Weststraat, 10.30 uur ds Rasch; Palmstraat 10 uur ds Borghardt. 19 uur vicaris Gi-imm- Huisduinen 19 uur ds Borghordt. - Chr. Geref. kerk, Steengracht. 10 en 17 uur leesdienst: Woensdag 20 uur bidstond voor het ge was, ds Van de Knijff. - Geref. kerk. Weststraat, 8.30 en 17 uur ds F. Tolle naar (bed. H.A.) - Geref. gem-. Jan- zendwarsstraat. 10 en 16 uur leesdienst - Oud-Geref. kerk. Hoogstraat. 10 en 17 uur ds Groenewegcn: Donderdag 19.30 uur ds Groenewegen. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der laat ste dagen. Weststraat, 10.39 en 17 uur dienst. - Ev. Luth. gem., Wezenstraat, 10.30 uur dr. J. A. Stellwag- - Doo«sgez. gem., Kerkeracht. 10.30 uur ds W. Broer: Dinsdag 19.30 uur gemeente-avond. Oud Kath. kerk, Middenweg, 10 uur heilige mis. 19 uur liidensoverdenkin- gen 10 uur kinderkerk Van Galen«traat. - Baptisten gem.. Spoorstraat, 12 uur Zondagsschool. 16 uur de heer G. Vis ser uit Den Helder. Evangelisatie Vii- zelstraat 10 en 19.30 uur evang. H. C. van de Flier. 12 en 14.30 uur Zondags school. - Leger des Heils. Spoorgracht 10 uur heiligingssamenkomst 19 u"- openluchtsamenkomst (Spoorstraat), 20 uur heilsbiieenknmst. JULIANADORP: Ned. Herv. gem. 19.30 uur ds H. J. Trommel. CALLANTSOOG: Ned Herv. gem. 10 uur ds J. S Hartles te Vlissingen. ANNA PATTLOWNA: Ned. Herv. gem 10 uur ds B. J. Meiier. BREEZAND: Ned. Herv. gem. 19.30 uur ds B. J. Meijer. voor welke functie men bij voorkeur in aanmerking wenst te komen. In aan sluiting hieraan zij vermeld, dat zowel voor de vaste noodwachters als de op- roep-noodwachters uitstekende sociale voorzieningen zijn getroffen. Hoe belangrijk een organisatie als de B.B. ook in vredestijd is, heeft de over stromingsramp in Zeeland bewezen. De dienst zal trouwens een zeer ruime be voegdheid hebben en zich niet alleen verdienstelijk kunnen maken wanneer plotseling een oorlog zijn intrede zou doen, doch ook, wanneer andere geva ren de bevolking bedreigen. Wij hebben het vertrouwen, dat men dit zal besef fen, wanneer op 16 Maart de algemene werving een aanvang gaat nemen. Tien dagen proeftochten Hedenmorgen omstreeks vijf uur ver liet de nieuwe kruiser „De Ruyter" de werf van Wiiton-Feijenoord te Schie dam, met bestemming Den Helder, om vandaar gedurende een tiental rlagen kleine proeftochten te maken. Vervol gens komt het schip een weck op de werf te Schiedam terug en maakt daarna weer een proeftocht van circa vier weken. Eerst dan zal de oorlogs bodem definitief worden afgebouwd. Bij de afdeling scheepsbouw van de Rijkswerf zijn bevorderd met ingang van 1 September 1952 tot baas de heer L. Mos en tot commandeur de heer J Lienos. De kustvaarders „Batavier 3'' en „Taurus" hebben hun reis gisteren voortgezet. Het is morgen hoog water om 11.05 en 23.15 uur, en laag water om 5.15 en 17.30 uur. De temperatuur van het zee water was 4,2 graden Celsius. Wat is het toch ongemeen boeiend, een schrijver te horen vertellen over zijn leven en zijn werk. En wat is daarom alleen al de tegenstelling van een Boekenweek een gelukkige gedachte geweest. De lezer komt daardoor van aangezicht tot aangezicht met een schrijver of schrijfster, van wie hij weinig meer wist dan de naam, zo niet onder een schuilnaam werd gepubliceerd. Zo'n ontmoeting komt in de eerste plaats „de schone letteren" ten goede, wanneer tenminste de kennismaking naar genoegen uitvalt. Vooral daarom was het zo jammer, dat Formosa gisteravond vele stoelen niet bezet kreeg. een paar kleine mensjes. Ofschoon wij met belangstelling hebben geluisterd en elke detaillering hebben „geproefd", hopen wij toch oprecht, dat somberder bladzijden, die uiteraard in dit ge geven niet achterwege konden blijven, ons straks, wanneer wij tot aanschaf fing besluiten, meer zullen pakken dan dit luchtiger fragment, want deze roman is nogal lijvig. Intussen zien wij terug op een ge notvolle avond, die ons nu al weer naar de volgende Boekenweek doet verlangen. „De vijf samenwerkende boekhande laren" hadden ditmaal de heer Corne lis Spoelstra naar Den Helder genood. Deze twee en vijftig jaar oude schrij ver wordt gelezen onder de naam A. den Doolaard; van zijn hand versche nen onder andere „De herberg met het hoefijzer'' en „Oriënt-Express". Wellicht nog grotere bekendheid geniet zijn roman „Het gejaagde water", die over de droogmaking van Walcheren handelt. De schuilnaam zegt het. De heer Spoelstra die in 1927 debuteerde met lyriek („De verliefde betonwerker"), heeft een zwerversnatuur. Hij gevoelt zich aangetrokken tot het avontuur lijke en romantische en maakte vele reizen. Zoals hij zegt. besloot hij tot het verkennen van de wfgeld,omdat hij nog niets van het leven wist. Op dit punt hebben wij even de behoefte om op te merken, dat tal van auteurs hun wijs heid in rzondering hebben opgèdaan. Hoe het ook zij, Den Doolaard hield een knappe inleiding, gebaseerd op een voorname zwerversperiode, die de ach tergrond vormde van enkele zijner romans. Zonder zijn woorden in twij fel te willen trekken, bespeurden wij toch de forse fantasie van een kunste naar, die geneigd is de feitelijkheden spoedig prijs te geven ten bate van de romantiek. Nog vóór de pauze lichtte de spreker zijn nieuwe roman („Kleine mensen in een grote wereld'') op zeer leerzame wijze toe. Het boek vraagt de aandacht voor het kostbaarste bezit van de mens: de eerbied voor het leven, het geweten. Het speelt in Frankrijk. Duitsland en Amerika en heeft een diepgaande strekking. Na de pauze las Den Doolaard uit deze roman een fragment voor. Hij koos daarvoor een gedeelte, dat de humor een waardevolle plaats biedt. Gedurende twintig minuten werden de aanwezigen geplaatst in het leven van De Openbare Leeszaal te Den Hel der werd in Februari door 793 perso nen bezocht, te weten 579 mannen en 214 vrouwen. Uitgeleend werden 6579 boeken (2731 romans. 1431 studiewer ken en 2417 jeugdboeken). De nieuwe aanwinsten voor Maart zijn: Romans: Baum. Een man voor Mary- lvnn. Godden: Droomeiland. Hall: Geen storm in December. Landell, de: Spie gel aan de wand. Mauriac: Een voor treffelijke vrouw. Nicolas: De valse God. Rawlings: Maanlicht over Flo- rida. Richter: Zij vielen uit Gods hand. Scheepens: Het gevecht met den dui vel. Shaw: Storing. Wilma: Oom Jo- hannes. Studiewerken: Adriani Engels: De elfstedentochten. Beaufort, de: Gijsbert Karei van Hogendorp. Bouman, e.a. Man en vader. Jager: Poëzie en religie. Kieft, van de: Interne bedrijfsorgani satie. Melchior: 2000 jaar wonen. Pou- lisse: Metaaldraaien: dl. 2. Riessen, van: Roeping en probleem der tech niek. Smith: In de schaduw van het Kremlin. Schilling: Tijgermensen van Anai. Pyttersen's staalmaniak voor iedereen. 1953. Waterink: Brieven aan jonge mensen. Geschenken: Bock. de: Het schoon ste lied der wereld. Caldwell: A swell- looking girl. en This very earth. Coo- lcn De ontmoeting. Gallico: Het kleine wonder. Gardner: The case of the empty tin. en The case of the gold- digger's purse. Jaarboekje 1952 van de stichting I(nspectie) S(chriftelijk) O(nderwijs). Jenkins: Patricia Brent. spinster. Packard: Low-dowh. Solves: The case of the baited hook. Zweig: De legende van de derde duif. Op het hoofdbureau van politie zijn dezer dagen tafeltenniswedstrijden ge speeld tussen twee teams van de HPSV en twee teams van de Fiscus. De politiemensen wonnen met gering verschil (64). Vooral de heren Over- pelt en Abbenes van Fiscus leverden spel van een goed gehalte. Mej. Van Buuren, hoewel nog kort in training, won voor de HPSV twee van haar drie partijen. In Julianadorp kwam een wielrij der te vallen, doordat een kind tegen zijn fiets aanliep. Hij moest met een gebroken been naar het gemeente-zie kenhuis worden overgebracht. Iets dergelijks gebeurde in de Spoorstraat bij het PEN-huisie. maar hier waren de gevolgen voor de jongen, die plotseling de straat overstak ern stiger. Hij brak daarbij" Ztm rechter-, been. De notitie speurt naar de dader van een inbraakje, waarbij een (leeg!) spaarbusje en een damesarmbandhor loge werd ontvreemd- Men had zich tot de woning toegang verschaft door het indrukken van een ruitje, waarna de sleutel aan de binnenkant van de deur kon worden omgedraaid. De ijverige leden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Den Helder, hebben dezer dagen in de bovenzaal van café Sanderse een ge slaagde handwerktentoonstelling gehou den. Het zou onbegonnen werk zijn, een gedetailleerd overzicht te geven van alle goederen, die daar waren uit gestald. Er was veel borduur- en haak werk. dat van goede smaak getuigde, en niet minder waarderend is ons oor deel over de collectie kussens, uitge voerd m diverse dessins. Niet alllcen het babv-goed verdient voorts een extra vermelding, maar ook de inzending vloer- en wandtapijten. Vooral 's avonds trok de tentoonstel ling veel bezoeksters. Het bestuur was. mede gezien de opbrengst van een ver loting. meer dan tevreden over de re-' sultaten. De Nienwedlepers schijnen nonchalan ter te worden op hun fietsen. Het komt nog maar al te dikwijls voor. dat fiet sen onbeheerd (en niet op slot!) op de openbare weg worden aangetroffen. De eigenaren openen daarmede de gele genheid tot leentjebuur-spelen en dief stal. Vooral het eerste is geen zeldzaam heid. Talloze keren ontfermt de politie zich in de binnenstad over een fiets, die later blijkt te zijn „gecharterd" in een buitenwijk door iemand, die de wandeling te ver vond. Zowel op het hoofdbureau als aan de Spoorgracht wordt op het ogenblik een assortiment- rijwielen in bewaring gehouden, waar van de eigenaars maar niet komen op dagen. Verder heeft men op de Kerkgracht een bezem, toebehorende aan een onbeken de. De politie zou graag weten, wie de eigenaar is van dit huishoudelijke voor werp. teneinde stappen te kunnen on dernemen tegen degene in wiens bezit het werd gevonden. Het verdient in dit verband vermel ding. dat dezer dagen de bouw van een nieuw rusthuis voor rekening van de Nederlands-hervormde diaconie is aan besteed. Zoals bekend zal dit gebouw onder architectuur van de heer L. Sok verrijzen aan de Huisduinerweg, tussen ..Parkzicht" en de Linie. Het zal onder dak bieden aan acht en zestig ouden Het schilderwerk van Vincent van Gogh wordt vanavond aan de hand van lantaarnplaatjes in de Vakschool voor Meisjes besproken door mej. N. Posthumus Meyes, die haar tweede en laatste lezing voor de Volksuniversiteit houdt over de moderne kunst. Men kan over allerlei moderne kunstuitingen oordelen zo men wil, mits dat oordeel niet in de ruimte wordt gefundeerd. Het valt daarom toe te juichen, dat de V.U. deze cursus in haar programma heeft opgenomen, temeer daar over*enige maanden in samenwerking met de Noorder Kunstkring een expositie van moderne kunst wordt georganiseerd. Wanneer men de kunst wil zien als een projectie van het menselijk leven, dan mag men zich er niet over verwonderen, dat de schilderkunst de laatste vijftig jaar heeft geworsteld met een stijlloosheid, die de bij velen heersende afkeer voor allerlei „mo dern gedoe" nog heeft vergroot. In haar eerste lezing heeft mej. Post-, humes Meyes duidelijk doen uitkomen, dat er geen principieel verschil bestaat tussen „oude" en „moderne" kunst. Er is alleen een verschil tussen kunst en kitsch. Bij de beoordeling ervan hangt veel af van de toeschouwer, zoals ook in het dagelijks leven, bij de omgang met mensen het geval is. De eerste in druk kan gunstig zijn, terwijl na ver der doordringen in de persoonlijkheid de sympathie verandert in haar tegen deel, ofwel de eerste indruk is on gunstig, terwijl men bij nader inzien Reeds op de eerste avond van de zwemtweekamp tussen de Zwaardvis en de Bruinvissen heeft de militaire ploeg een nuttige voorsprong weten te be halen. De mannen van het instituut blijken ook dit jaar over een ploeg te beschikken, die een zeer goede kans heeft op de eindoverwinning. Deze avond liepen zij al hard van stapel met het gevolg, dat verschillende records van de tweekamp er aan moesten geloven. zowaar gelukte het hem een kleine voorsprong te nemen. Het laatste keer punt bracht de beslissing. Bijkerk wist hem voorbij te komen. De eindstrijd, die zich nu ontspon, werd door de Zwaardvisman met gering verschil ge wonnen. De zwemmers hadden elkaar zo opgejaagd, dat zij beide beneden het oude record bleven, dat met 41,3 sec. in handen was van Bijkerk. De hierna volgende wisselslag-esta fette was minder spannend. De beide reserve-ploegen toonden eerst hun kun nen, en deze strijd eindigde in een ruime overwinning voor Zwaardvis 2. Ook de eerste ploeg van de Bruinvissen kon niet tippen aan de snelle Zwaard vissen. Deze ploeg, bestaande uit A. Bijkerk, G. J. Brouwer en W. Puin- broek. zag kans om zonder concurrentie het bestaande tweekamp-record met 0,2 sec. omlaag te halen. De uitslagen van de eerste avond waren: 60 m. rueslag: 1. A. Bijkerk (Zw.) 39.9 sec.: 2. P. Jongepier (Br.) 40,6 sec.; 3. A. Bakker (Zw.) 52,4 sec.; 4. J. G. Kernkamp (Zw.) 54,3 sec.; 5. G. Zoon (Br.) 54,5 sec.; 6. H. Varkevisser (Br.) 57,9 sec. 3 x 40 m. wisselslag estafette: Zwaardvis I 1 m. 19.6 sec.; Bruinvis sen 1 1 m. 28.4 sec.; 3. Zwaardvis 2 1 m. 31.8 sec.; 4. Bruinvissen 2 1 m. 38.5 sec. De stand is thans Zwaardvis 25 punten, Bruinvissen 16 punten. Het volgende nummer, dat wordt verzwommen, is de 100 m. schoolslag. Ook hierop is een Zwaardvissenover- winning te verwachten. b» s sssrax „tri gemeentebestuur niet a indireet in het arbeidsproces zijn opse. ruimte voor van bejaarden heeft de aandacht. Zo zijn in nomen. Ook de huisvMU„f dp Rurgemeester Houw ingsingel, zes wonin plan der Krabo-wonlng jrl j)pn Helder tien woningen von» n*.- v«or t«e m»t in totaal vier en Hvintig woningen, is op verzoek van par ticulie're züde Teresërveerd in Nieuw Den Helder sjjn elf woningen bejaarden in aanbouw, terwijl elders in dit nieuwe stadsdeel in totaal twee-en. dertig van dergelijke woningen zijn geprojecteerd. van dagen (zes en vijftig éénpersoon» kamers en zes echtparenkamers). Verder heeft de Landelijke Katho lieke Bouwcorporatie voor Bejaarden" welke instelling te Utrecht is gevestigd' een grondaanvraag ingediend voor dIe' bouw van een bejaardencentrum in Oud Den Helder. Hiervoor heeft het g« meentebestuur voorlopig een terrein aan de Willem Barendszstraat gereser veerd. Dit complex zal bestaan uit Pen verzorgingshuis met een aantal Wonin. gen, welke deels in laagbouw en deel» in verdiepingsbouw zullen worden uit. gevoerd. Voor het gemeentelijk tehuis voor ouden van dagen, dat op het ogenblik nog ondergebracht is in het voormali« Weeshuis aan de Duinweg en in het Badhotel te Huisduinen, zal te zijner tijd een meer bevredigende oplossing moeten worden gevonden. Hiermeda wordt rekening gehouden bij het ont. werpen van bebouwings- en/of sanei ringsplannen. De Marine-sportvereniging „Zee. macht" organiseert dit jaar weer nederlaagwedstrijden, aanvangend» half April en eindigende eind Mei. De wedstrijden werden gespeeld op Dins. dag- en Donderdagavonden, in April t» beginnen om half zeven en in Mei om zeven uur. De inzet is een wisselbeker Voor iedere speler van het winnende elftal is voorts en persoonlijke Herin nering beschikbaar. Inschrijvingen worden ingewacht door de secretaris afdeling voetbal van „Zeemacht", de heer H. H. Smeets, Merelstraat 4. Den Helder (vóór of op 31 Maart). Het bestuur van de organi. serende vereniging heeft besloten vijftig procent van de netto-opbrengst in het Nationaal Rampenfonds te stor- ten. Op Woensdagavond 11 Maart wordt, aanvangende om kwart over acht, in het gebouw van de Nutsspaarbank een algemene ledenvergadering gehouden van de vereniging „Ambachtsschool voor Den Helder en Omstreken". Voor de Groninger vereniging „Gru- no" wordt hedenavond in Casino een toneelstuk opgevoerd. In de Tivoli-bioscoop draait van heden- tot en met Maandagavond „Abbott en Costello in Alaska". en in de Witte bioscoop „Casablanca" .met o.a. I"grid Bergmann). Zaterdag organiseert de Helderse Auto. en Motorclub weer een puzzle- wandeltocht, die mede voor het club kampioenschap geldt. De start is van het clubhuis aan de Spoorgracht uit, waar van half acht tot acht uur kan worden ingeschreven. Ondanks het Zwaardvissen-overwicht waren er toch verschillende spannende Series. De eersten, die aan de start terschenen, warén Kernkamp (ZW.) en- G. Zoon (Br.). Het werd een sparfnende strijd, waarin Kernkamp zich eerst op de eindstreep winnaar wist. Hij won de strijd met 0.2 sec. verschil. Als laatsten gingen de grote rivalen Bijkerk en Jongepier te water. Jongepier, er op belust nu eindelijk zijn tegenstander eens te kloppen, ging snel van start en sympathiek tegenover de ander staat. Zo moet men ook wel degelijk het kunstwerk leren kennen, dat wil zeggen: zich er voor openstellen. Men moet het laten spreken encritisch beluisteren. Het proces, dat de schilderkunst doormaakt, begorf al tijdens de Franse revolutie. Het classicisme, het vast houden aan de strenge antieke vorm, verliep in de richting van de romantiek Steeds meer wilde de kunstenaar de zichtbare en onzichtbare realiteit tot uitdrukking brengen in zijn werk, en zijn visie op de dingen vastleggen. Uiteraard was dat niet bevorderlijk voor de „verstaanbaarheid", vooral niet van stukken, die primair als uitingen van geestelijke waarden en z keietoestanden konden worden be schouwd. Zondagmiddag om twee uur krijgt JVC bezoek van Hu go Boys. Voor bei de ploegen, die uit twaalf ontmoetingen zeventien punten vergaarden, is dit de wedstrijd van het seizoen. De vorige wedstrijd tussen deze elftallen eindig den in een 41 overwinning voor de Julianadorpers. JVC 2 speelt om twaalf uur uit tegen WGW 4. Het derde elftal van JVC ver wacht om tien uur St. Bovs 3. De juni oren gaan naar BKC. JVC a ontvangt Zaterdagmiddag om vier uur HCSC a. Ook de handbalelftallen komefr alle in actie. JHC 1 gaat naar'Amsterdam, waar de strijd wordt aangébonderi met Blauw Wit 1. JHC 2 speelt om kwart voor twaalf thuis teeen Dosko 1 (Oude- sluis), waarna JHC 3 in actie kamt te gen Schagerbrug 1- ONDERWIJZER VERLAAT t'RK. De onderwijzer W. Achterberg, thanj verbonden aan de Chr. Wilhelmina- school a'hier. ontving een benoeming aan de Chr. school te Veenendaal. Waarschijnlijk gaat de heer Achter berg per 1 Juni Urk verlaten. VROEGE LENTEBODEN. Bij de veehouder J. Hakvoort wer den deze week de eerste lammeren al geboren. Men had hier de primeur bo ven de sehapenhonder A. Hakvoort. daar bij deze ze enige dagen later kwa men. VISSERIJBERICHT URK. 5 Maart. Donderdag werd door 34 vaartuigen aangevoerd; 1593 p. snoekbaars f 0.75t 0.78 502 p. rode baars f 0.80—f 0 90. 2331 p. blei f 0 09 en 28 p. karoer f 0.33; alles per pond. De ontmoeting Adelborsten—HAV was een gelijkopgaande strijd. In de 46. Het eerste was Jimmy deed was de geweren geheel buiten het bereik van de bandieten te brengen. ,Hou jjj ze onder contróle Piet", riep hij, „en als er één zijn vlerken maar een centimeter laat zakken, dan schiet je zonder pardon. Ik ga nu stuk voor stuk hun benen vastbinden, zodat zij geen stap zullen kunnen doen". Jim my haalde wat touw uit de jeep ec toog aan het werk. De kerels die natuurlijk knarsetandden van mach teloze woede, moesten dit alles goed vinden, maar ais Jimmy en Piec kregen wat hun ogen hun beloofden, zou het slecht met ons tweetal zijn afgelopen. Toen Jimmy de vier- ban dieten had gebonden, voorlopig al leen de benen, zodat zij geen stap konden verzetten, keek hij Piet Pot lood tevreden aan. „Dat hebben wij goed opgeknapt, Piet", zei hij vol daan. Met zijn tweeën zeven man onschadelijk maken, is toch altijd nog een prestatie, waarop een mens een beetje trots mag zijn". Piet Potlood In de eerste klasse van de volleybalcompetitie hebben H.C.S.C. en Adelbon- ten I thans beide met 11 gespeelde wedstrijden 20 punten vergaard. Er tsl waarschijnlijk een beslissingswedstrijd nodig zijn om uit te maken, wie op Maart de Afdeling Den Helder zal vertegenwoordigen bij de afdelingskam- «'^nc.SrliaP'i"'n tp H:'ar,"71 Beide teams moeten nog één wedstrijd spelen. H.C.S.C.Zeemacht en Adelborsten IH.K.V. eerste set behaalden de Jonkers een ruime overwinning 15—5. De tweede set werd wat te licht opgevat en door HAV met 16—4 gewonnen, waarna derde set. onder hoogspanning *e" speeld. door Adelborsten weer in winst werd omgezet 15—11. In een wat rommelige sfeer werd de strijd tegen Zeemacht in twee sets be slist. Uitslag 15—10 en 18—16. Wij spreken de hoop uit. dat het be stuur van de NEVOBO, Afd. Den Hel der, spoedig uit de impasse zal dera ken, wat betreft het scheidsrechters* vraagstuk. Want het is van zeer gro°J belang, dat bij wedstrijden waar vo de spelende teams zoveel op bet sp staat, de leiding voor de taak opgewa sen is. Twijfelachtige beslissingen komen de sportieve geest in het veld en het SP peil niet ten goede Wü hopen, dat hiervoor aansprakelijke instanties t* denken aan scheidsrechtersconunj» en T. C. van de NEVOBO) op zeer k<» te termijn wijziging in deze gang zaken zullen .brengen, daar onze m volleybalsport hier ter stede zeker mag vastlopen op het scheidsrechte probleem. n In de 2e klasse gelukte het R- in een goed gespeelde wedstrnd z macht 2 de kans op de bovenste Pi° voorlopig te ontnemen. Dat was knikte, ,,'t Is in hoofdzaak jouw werk geweest, Jimmy", zei hij. „Ik ben al leen big, dat ik je op 't laatst nog wat heb kunnen helpen". „Mij kun nen helpen!" riep Jimmy uit. „Mail door jouw resoluut optreden hebben wij de zaak in het reine kunnen bren gen. Als jij nietPiet Potlood lood wenkte met z«n hand. „Hou maar op, Jimmy. Ik moet je beken nen, dat ik m verschrikkelijk gekne pen heb en zonder die meesterschoten van jouWiii»»» een zeer grote tegenvaller voor ll*JE lors; van R. G. D. een mooie prestal' In de derde klasse handhaa L. S. K. zijn ongeslagen record met overwinning op H. M C. Nog ev.en^ier houden en het kampioenschap is behaald. Zeemacht 3 behaalde m gezellige wedstrijd de overwin*1111* WSOV 4.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2