Van Stavenisse naar Poortvliet Het vormingscentrum „De Haaf' te Bergen heeft nieuwe plannen Rondom de groene Een schril contrast in het noodgebied Opa poetst schoenen voor het NRF Geestelijk Leven Burgemeester Van Doorn „Wij blijven!" MARKTBERICHTEN 2'/2 jaar voor Chinese pistoolschutter Céén koopavond in Alkmaar Vereniging voor bedrijfsvoorlichting in de Zijpe deed eerste jaar goed werk Tachtig boeren zijn lid GEEN MAXIMUMPRIJZEN VOOR AARDAPPELEN MEER Meer conferenties volgens een nieuwe opzet Ontmoeting en gesprek Scheepvaartberichten Beroepingswerk VRIJDAG 6 MAART 1953 (Van een onzer redacteuren) Van Stavenisse naar Poortvliet - het u althans als men de kaart van het eiland Thiimeer dan.c®n pas- Zo *Ukt het ljjkheid is het een lange en «noelliike V,°or ,zic,h "cemt In werke" land, waar water en mist de overhcersenA» k™nke!ende dijkjes in een Toortvliet, buurdorpen in feite en hcia« e,ementen zijn. Stavenisse en vloed in die eerste Februari-nacht Fn nJh l r, de ramPsP"edige storm- contrast denken dan tussen die Uvee eemeenu" TV r*\m SChr"ler vierkante meter haar vale triestheid toont streek) welke °P elke Het was ter gelegenheid van het be- ■oek der Noordhollandse adoptie-com- «Hssie van Stavenisse, dat ons het ver zoek van de burgemeester van Poort vliet gewend om ook eens een kijkje te nemen in zijn gemeente. Poortvliet im mers ligt ook in het adoptiegebied en tot dusverre heeft men in Noord Holland weinig over het lot van dit dorp ge hoord. Men weet slechts dat er geen slachtoffers zijn te betreuren en moge lijk is hierdoor de naam wat op de achtergrond geraakt. We aanvaarden de invitatie gaarne en met burgemeester Van Doorn en dokter Kugel van Poortvliet, die ook nog een half jaartje te Hoogwoud heeft geprak- ticeerd. rijden we door het Tholense land. Voor zover -men nog van land kan spreken althans. Poortvliet - het is dicht bij, maar toch liikt het zo eindeloos ver. Het traject is moeilijk, maar de dokter, die achter bet stuur zit. is hier meer geweest. Hij neemt de hindernissen met een gemak, dat hem stempelt tot een railyerijder van formaat. Maar onverwachts maakte hij toch een manoeuvre, die ons kippen vel bezorgt: hij rijdt pardoes op een dijkgat af. Met een schok houdt de wa gen voor een barricade halt. „Hier zijn we er", zegt burgemeester Van Doorn en we stappen uit. Voor ons ligt de polder Poortvliet ten grootte van 2300 hectare nog volkomen blank. Zeker het water is gezakt, maar het staat nog altijd gemiddeld 'n meter hoog. En het zal nog wel zes weken duren, aldus de burgemeester voor en aleer de polder droog zal zijn. Hier nu schuilt het contrast, waarop we doelden. Stavenisse. dat reeds lang is drooggevallen, dat tot puin verging en dat om zijn doden treurt en Poort vliet, dat nog in het water verzinkt en waar de gevolgen van de overstroming bij lange niet zo rampspoedig zijn. Natuurlijk, de schade aan het land is onschatbaar groot, de afgesloten boer derijen hebben veel te lijden gehad, landbouwmachines en veevoeder zijn verloren gegaan, maar de dorpskern is geheel intact gebleven en zoals wij reeds opmerkten er ging geen men senleven te loor. Twee factoren zijn er, die Poortvliet voor groter onheil hebben bewaard. Ongetwijfeld is dit in de eerste plaats te danken geweest aan de omstandig heid, dat de vloed hier de ontembare kracht heeft gemist, waarmee Stave- hisse overrompeld werd en daarnaast aan het optreden van de nog jonge burgemeester Van Doorn, die met zijn doortastend optreden in de ure des gevaars een paniekstemming met alle noodlottige gevolgen van dien heeft weten te voorkomen. Zestienhonderd mensen op een smalle strook Hoe dit alles in zijn werk is gegaan vernemen we tijdens een onderhoud op het gemeentehuis, waar ook de brand weercommandant, de heer Deurloo, aanwezig is. Toen op de bewuste vroege Zondag morgen de storm nog in kracht toe nam, toen ook vaststond, dat het ge vaar lang niet denkbeeldig was, toen aan een vlucht in het wilde weg de grootste risico's waren verbonden, heeft de burgemeester de mannen van het dorp gealarmeerd. Er waren maar twee mogelijkheden: vluchten en het dorp aan zijn lot overlaten of blijven. Dit was geen kruis- of muntspelletje, want burgemeester Van Doorn heeft tussen deze beide mogelijkheden geen keus gelaten. „Blijven!" was zijn parool en er van maken wat er van te maken viel. Bij dit advies werd hij geleid door de ervaring, destijds bij de inun datie opgedaan. Alle menselijke bere keningen zouden al moeten falen als de hoger gelegen dorpskern niet vol doende bescherming zou bieden tegen lijfsgevaar. Vanaf dit moment is er zonder weer ga aangepakt. Meer dan 1600 bewoners van het dorp werden op een strook van 400 bij 25 meter ondergebracht en de provian dering werd zo goed mogelijk gere geld. Wat er aan mankracht beschik baar was, ging naar de dijk om deze waar nodig en mogelijk te versterken en dit alles is in volkomen discipline geschied. Wij mogen Poortvliet gelukkig prij zen, dat het op deze wijze het gevaar onder ogen heeft gezien. Natuurlijk on- dervond men veel schade en ongemak, maar reeds spoedig werd door de drop pings het eerste contact met de buiten wereld hersteld. Voor Poortvliet be hoeft het „Luctor et Emei go" geen ijdele klank te zijn. „Ons kent de weg" Met een brandweerauto van Poort vliet, die ook enige schippersjongens moest wegbrengen, zijn we in het stad je Tholen gearriveerd, dat op de grens van twee werelden ligt. De schemering viel reeds en op een bepaald ogenblik liep de weg in het water dood. Het bezorgt een wonder lijke sensatie als je zo door het water rijdt zonder enig ander houvast dan de intuïtie van de chauffeur, die naast je zit, een jongen in dit geval, die wel heel zeker lijkt van zijn zaak. „Ons rijdt dit alle dagen", zegt hij ter geruststelling, „ons kent de weg.'' Inderdaad, een stuk verder rijzen de klinkers weer boven het water uit. Vanuit Tholen, dat gelukkig gespaard bleef, zitten we weldra in Bergen op Zoom. Hier, in de café's, schettert de radio-muziek, in een bar kweelt een juffrouw haar liedjes van het onster felijke „Wien" en in de Luxor-bios- coop draait een film, die honderd pro cent sensatie garandeert. Stavenisse, het dodenstadje, lijkt hier zo heel ver weg. Maar toch blijft het ons altijd bij. ALKMAAR, 4 Mrt. Aardappelen 10, witlof 35—56, rode kool 7—12, Savoye- kool 6.5010, groene kool 1122.50, apruitkool 15—58, boerenkool 4356, sla II 12, bieten 4—8, winterpeen 611, waspeen 2430, uien 1651, prei 43 52, soepgroenten 813, peterselie 17.50, St. Rémy 12, Winterjan 3—14, Gieser Wildeman 7. NOORDERMARKTBOND, 5 Maart. 2500 kg peen: B 12,5013,10 en C 9-90 —10,60; 1500 kg bieten: A 5 en B 4—4,30; 12.500 kg uien 46,60—49.60, grove 41,30— 43,60 en drielingen 4953; 62.000 kg rode kool 7—12,80; 41.000 kg gele kool 7— 14.30; 1800 kg groene kool 1820; 88.000 kg Deense witte kool 68,60; 500 kg wit lof: 1 49. II 45, III 39 en afw. 29. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 8 Maart. 50.000 kg rode kool: I 7— 13,40 en II 7—11,10; 80.000 kg gele kool: 1 6.50—15.20 en II 6.50—9.50; 20.000 kg groene kool 25,20—31; 50.000 kg Deense witte kool 6—8.30; 7000 kg uien 44,40— 48,60, grove 41,40—46,20 en drielingen 46.60—49.50; 1300 kg peen: B 10,30 en C 9.10; 1400 kg witlof: I 50—54 en UB 39—42; 100 kg spruiten 32. ZWAAG, 4-3-'53 Late aardappelen 9.90—12.30, uien 11—39, bieten 2—10, prei 14—53, gele bewaarkool 7.6010.50. groene kool 10—24, rode kool 4.2012.20 boerenkool 25—33, spruitkool 1542, witlof 17—36, breekpeen 1.709.90, was peen 1118, andijvie 891.18, knolsel- derie b 14—25, gare biet 11—17, Goud- reinette 737. Jonathan 849, Laxton s Superbe 971, Present van Engeland 6—44, Prlncess Noble 5—24, Zoete Erm- gard 16—26. Gieser Wildeman 7—23. WOGNUM, 4-3-'53 Prei 19—48; 1250 kg uien: grof 47, middel 47.60— 49.10; 2500 kg knolbieten: A 9.40—9.60, B 5.80, C 4.10; gele bewaarkool 8.10— 8.90, rode kool 7—12, boerenkool 26. 2200 kg spruitkool 1639, 22500 kg witlof: A 48—57. B 41—52, C 29—44. Stek 27—37; 27000 kg breekpeen: B 11.50—12.10, C 9.40—10.10, andijvie B 70—74, waspeen 19—25. Bramley Seed- ling 4—10, Goudreinette 931, winter jan 7—12. ZUIDERKOGGE HEM, 4-3-'53: Beve lander 13—13.10, groene kool 7.50—29, uien: middelb. 49, afw. 1130, rot*f kool 7—7.30, witlof 40—55, peen 4—7, spruitkool 37, prei 12—17, Goudreinette 1020, Gieser Wildeman 1218. Win terjan 7—11, Bramley 5—7, Present v. Engeland 10—30. IJET WAAS VAN geheimzinnigheid, dat over de raadsvergadering in An na Paulowna hing, is niet verdwenen, ondanks de poging, die de heer Glim deed, om de „mist" zoals hij dat noem de, te doen optrekken. Hoewel deze po ging van de heer Glim, bekeken van journalistiek standpunt onze volle in stemming zou moeten hebben, elke jour nalist is immers uit de aard der zaak nieuwsgierig naar de motieven, die tot een zekere, msschien zelf wel zeer gro te spanning kunnen leiden, geloven we toch, dat de andere partijen in de raad er goed aan hebben gedaan één lijn te trekken en te zwijgen over het punt, dat na de verklaring van burgemeester Mijnlieff van de agenda werd afge voerd. Uit deze verklaring bleek duidelijk, dat de spanning in het college van B. en W. schier ondraaglijk is geweest. Uit de houding van de twee betrokken politieke partijen, de KVP en de PvdA, hebben we ook de conclusie Kunnen trekken, dat de wethouders in dit con flict de ene partij vormden, de burge meester de andere. We hebben natuurlijk ook iets horen verluiden over de oorzaak van het con flict. Daar laten we ons nu eens niet over uit, omdat, wat ons in vertrouwen verteld wordt, niet gepubliceerd mag worden. Slechts dit ene kunnen we vertellen: Het is heel gelukkig, dat de twee par tijen elkaar hebben gevonden. Voor een blijvende breuk was het conflict in zijn oorspronkelijke betekenis te gering, om te geraken tot een gemeente die onbe stuurbaar zou blijken. Zo ver had het kunnen komen. Dat alle partijen, uit genomen dan de heer Glim, hebben in gezien, dat dit niet in het belang van Anna Paulowna was, kan slechts tot vreugde stemmen. TOCH IS HET IN zeker opzicht goed. dat de her Glim heeft gesproken. Er was ongerustheid in Anna Paulowna. Reeds in de Skeerwinkel werd er op gezinspeeld. Had de heer Glim gezwe gen, dan zou er in het openbaar door burgemeester Mijnlieff niet over ge sproken zijn. Het boze gerucht had ver der kunnen werken en dat is zeer on gewenst. Misschien ongewild heeft de heer Glim er toe bijgedragen, dat de burge meester zijn beleid heeft verdedigd en aangetoond, dat'-er wat betreft zijn af wezigheid op 1 en 2 Februari niets ver keerds was. De verklaringen van bur gemeester Mijnlieff waren zeer Dositief en er was geen enkele reden tot ont stemming over zijn afwezigheid. Dat er ongerustheid was in Anna Paulowna over de ontwikkeling van de gebeurte nissen aan de Balgzanddijk, is gezien de geschiedenis van de polder, denk aan de watersnood van 1916, begrijpelijk. Het kan de heer Glim als een ver dienste worden aangerekend, dat hij van deze ongerustheid heeft getuigd, waardoor tevens de gelegenheid voor de Dijkgraaf werd geschapen, er op te wijzen, dat de toestand niet zo kritiek is geweest, als men in sombere ogen blikken wel dacht. JTR IS IN DE RAAD van Anna Pau lowna terloops gesproken over de adoptie van een bepaald gebied. Om dat we in een ander bericht in onze courant daar reeds uitvoerig op waren ingegaan, en er niets definitiefs werd behandeld, hebben we het niet in het verslag vermeld. In deze nabeschou wing menen we echter te moeten te rugkomen op de opmerking van de voorzitter, dat men met het gebruiken van het woord ^doptie de nodige voor zichtigheid moest betrachten, daar het in het onderhavige geval niet kan wor den vergeleken met een kind dat men adopteert en waaraan men alle zorg besteedt. Naar onze smaak is dat het grote ge vaar, dat in het adopteren van een ge meente of een bepaald gebied schuilt. Men wekt bij het geadopteerde gebied verwachtingen, die niet verwerkelijkt zullen kunnen worden. Daarvoor is de nood te ontstellend op alle mogelijke ëCDaf in Anna Paulowna een bedrag van f 7 50 per inwoner bijeengebracht werd, is inderdaad een cijfer, dat ge noemd mag worden. Een veelvoud zal noch door de gemeente, noch door de bevolking kunnen worden opgebracht. Dat zou nodig zijn, wil men het geadop teerde gebied als een kind behandelen. Terzijnertijd zullen de raad voorstellen worden gedaan. INTERESSANT niet waar, dat er in de polder zo veel zieken rondlopen on der de werklozen. De verklaring die burgemeester Mijnlieff daarover heeft afgelegd in de raad, is naar onze mening verontrustend. Wel werd die verklaring ten aanzien van het aantal werklozen, door de heer Strooper als volstrekt on juist gekwalificeerd, wel hebben zo wel de heer Glim. als de heer Schra er op gewezen, dat er verschillende factoren kunnen zijn, die veroorzaken, dat er voor zwaar grondwerk weinig geschikte mensen zijn, de burgemeester bleef ten aanzien van zijn verklaring dat het aantal mensen, dat met ziekenbriefjes in hun zak loopt, in Ann^ Paulowna veel hoger is dan elders, zeer duidelijk en zijn gegevens heeft hij van het Ge westelijk Arbeidsbureau. Een onder zoek zou hier naar ons gevoel zeer noodzakelijk zijn, opdat of de arbei ders, of de geneesheren die verklarin gen afgeven, eventueel gerehabiliteerd of op hun vingers getikt worden. j"\E HEREN Glim en Hooimeijer wa- ren eensluidend in hun verklaringen betreffende de woningnood. Daarmee hield het ook op. Wat de heer Hooi meijer aanvoerde over de woningen, waaraan door de eigenaars niets wordt gedaan, en waardoor de woning soms schier onbewoonbaar wordt, is iets, dat in vele gemeenten voorkomt en waar men nergens een oplossing voor weet te vinden. Voor deze woningen geldt immers niet de regeling-Terlingen. Geldt evenmin de stopgezette premie regeling woningverbetering, waarin wordt gesproken van het aanbrengen van verbeteringen, waardoor een wo ning in bewoonbare staat kan worden gehouden of gebracht, maar waarbij het nortnale onderhoud wordt uitgescha keld. En het is juist veelal het gewone onderhoud, dat ten gevolge van de lage huren, verwaarloosd wordt. Of de plot selinge suggestie van mr Jonker, om vanwege de gemeente een potje te vor men, waaruit in gevallen, waarbij de eigenaar financieel onmachtig is, her steld kan worden, de goedkeuring van hoger instanties zal krijgen, is voor ons een open vraag. Men krijgt nu eenmaal gemakkelij ker toestemming om voor de gemeente zelf een nieuw ameublement voor een vergaderkamer aan te schaffen, dan om woningen van particulieren te herstel len. Wat, met het oog op de conse quentie ook wel te verklaren is. Iets anders is het, of de bewering van de heer Hooimeijer, warm onderstreept door de voorzitter, dat de prognose die in Haarlem is opgesteld door „hoge heren die van de polder niets weten", juist is. Daar zou slechts een diepgaand sociografisch onderzoek antwoord op kunnen geven. Feit is wel, dat de pol der zich sterk uitbreidt en dat tot dus verre aan schier alle mensen in die pol der een boterham verzekerd is. Kan dit aantal ongelimiteerd worden uitgebreid, of is de grens bereikt? Jalouzie, wraak en heimwee dreven hem tot zijn daad De Haarlemse rechtbank heeft giste- ren de Chinees Y Chi uit Zaandam, die op 17 Juni van het vorig jaar twee pistoolschoten loste op het echtpaar K., waarmee hij samenwoonde, waardoor de man in het hart werd getroffen en later overleed, veroordeeld tot 2'/«jaar gevangenisstraf, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis, met voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering. De officier van justitie had 14 dagen geleden drie jaar tegen hem geëist. De verdachte werd na de aanslag ge arresteerd, doch later opgenomen in de psychiatrische inrichting van het Huis van Bewaring te Utrecht. Hij verklaar de ter zitting, dat de verslagene zijn beste vriend was geweest en dat hij liever was doodgegaan in plaats van K. Over het motief van deze misdaad is bij de behandeling geen klaarheid gekomen. De officier van justitie was echter van mening, dat jalouzie, wraak en heimwee verdachte tot zijn daad hebben gebracht. De gemeenteraad van Alkmaar heeft gisteren met 19 tegen 4 stemmen be sloten niet over te gaan tot invoering van een wekelijkse koopavond. Een enquête onder de georganiseerde mid denstand had tot resultaat, dat van de 366 leden 98 niet hebben gereageerd, 142 zich tegen en 126 vóór een inkoop avond hadden uitgesproken. Het voornaamste motief was echter, dat niet was gebleken, dat bij de con sumenten de wens leefde om een we kelijkse koopavond in te voeren. De een jaar geleden opgerichte ver eniging voor bedrijfsvoorlichting in de Zijpe heeft Woensdagavond de eerste jaarvergadering gehouden. Er was slechte en klein deel van de ongeveer tachtig leden aanwezig. Besloten werd het voorlopig bestuur nog een jaar zit ting te laten houden. Er zal jaarlijks één bestuurslid aftreden, waardoor de leden de gelegenheid krijgen zich goed in te werken. Medegedeeld werd, dat de contribu tie voor de leden 65 cent per ha. be draagt. Hiervan moet vijf cent per ha. worden afgedragen aan de federatie. De aangesloten leden bezitten 1780 ha. De secretaris, de heer A. van Gronin. gen, liet in zijn overzicht van het eerste jaar duidelijk uitkomen, dat de taak van de vereniging zeer belang rijk is. Er werd o.a. een werktuigen demonstratie en een excursie gehou den, terwijl de Rijkslandbouwconsu- lent een praatavond verzorgde. Hoe wel de neerslag over 1952 in de Zijpe met 634 mm. beneden het landelijk ge middelde van 702 mm. bleef, bleek het voorjaar ideaal voor het gras te zijn. Reeds in April kon met inkuilen wor den begonnen; de hooioogst daaren tegen was krap. De opbrengsten van het bouwland waren hoog; haver en gerst bijv. brachten 4.000 kg. per ha. Aan de hand van een onderzoek, dat zich uitstrekte over ongeveer zeventig Zoals reeds werd verwacht, zijn de maximumprijzen voor consumpticaard appelen thans vervallen, want de des betreffende verordening van het bedrijf schap voor aardappelen is ingetrokken. Er zijn voldoende aardappelen voor de rest van het seizoen om een ongemoti veerde prijsstijging denkbeeldig te maken. kuilen, adviseerde de heer Van Gro ningen het gras tegen de avond na een zonnige dag te maaien, twee dagen voor het wordt ingekuild. Dit heeft veel goede invloed op de waarde. Uit voerig werd gesproken over de proef velden. In dit verband werd opge merkt, dat zware gierbemesting op zand het kaligehalte ver opvoert; het natriumgehalte echter wordt zeer ma tig. Het' grote kaligehalte wordt als de hoofdoorzaak beschouwd van de gevreesde kopziek te. bij vee. welke ziekte voornamelijk op de zware gron den optreedt. 77-jarige opa Hoffman uit Overveen had geen geld om daarmede het Rampenfonds te gedenken. Toch wilde hij iets doen en daarom besloot hij met het poetsen van schoenen een bedrag bij elkaar te brengen. Elke morgen is hij aanwezig in het postkantoor van Overveen en verricht zijn tweeledig, nuttig werk. (Van een onzer redacteuren) JJET VORMINGSCENTRUM van de Ned. Herv. Kerk in Noord-Holland te Bergen bestaat thans enige jaren; op het buiten „De Haaf" aan de Natte- weg is het nu ongeveer twee jaar gevestigd. In die tijd heeft het in ons gewest een zekere bekendheid verworven. Tal van kerkelijke ambtsdragers, vertegen woordigers en vertegenwoordigsters van vele groepen uit de samenleving, Zon dagsschoolleiders en -leidsters, vrouwenverenigingen en soortgelijke zijn er in de loop van deze spanne tijds bijeengeweest, teneinde zich te bezinnen op hun eigenlijke taak, dan wel op een bepaald facet van het Hervormd geloofsleven. Anderen brachten er een of meer vacantie weken door en vonden in deze met veel schoonheidsgevoel geschapen omgeving rust en ontspanning. Nu is de lei ding kortelings in andere handen gekomen. De beer K. Otsen, die hier pioniers werk verrichtte, is opgevolgd door de heer M. J. Groeneveld, die met name in het massajeugdwerk zijn sporen heeft verdiend. Dat betekende, als zo vaak, nieuwe plannen en een nieuwe aanpak van het werk. slotte zullen gezinnen begin Augustus deel kunnen hebben aan een soort be wuste vormgeving van de vacantie, getiteld: „Ons gezin met vacantie en thuis", waarbij echter nog heel wat ruimte voor eigen vermaak wordt ge laten. Ook is er van 6 Juni af een week voor ouderen onder de titel „Wij zijn niet zo jong meer". De hiaten tussen deze vormingsweken worden opgevuld met gastendagen en .weken, waarbij dus het gebouw fungeert als een pension met wisselende prijzen. Voor de eerstvolgende maanden staat er heel w'at op stapel, dat volledig tot de rubriek „vorming" behoort. Ge dacht wordt aan bijeenkomsten voor leden van bepaalde beroepsgroepen. Op deze wijze brengt men mensen met ongeveer gelijke mogelijkheden, belangstelling en belangen bijeen. In voorbereiding zijn dagen voor platte landers, voor artsen en predikanten, voor Zondagsschoolleiders en -leidsters voor vrouwen en voor meisjes. Met de vrouwen en meisjes wil men in zonderheid huishoudelijke en opvoe- dingsvragen en geestelijke kwesties bespreken, waarbij voor de jongeren de nadruk valt oj, de voorbereiding voor het huwelijk. Aangezien „De Haaf" ook ontmoe- IN DIT GEVAL had het tot. gevolg, dat 't zomerprogramma van „De Haaf een gans ander „gezicht" heeft ge. kregen. Men wacht niet meer af wat er komt, men organiseert zelf ontmoe tingen en gesprekken. In verband hier mee is ook het aantal gastendagen en -weken en vacantieverblijven iets in geperkt. Vormingsweken zijn er nu meer dan tevoren. Vorming is bezinning op ac. tuele problemen op grondslag van een vastomlijnde overtuiging. Die proble men behoeven niet zo groot te zijn om de moeite van een nadere over denking te lonen. Zo zijn er een paar weken geprojecteerd - van 6 tot 13 Juni en van 11 tot 18 Juli - die de algemene titel „Ontmoeting met de cultuur" dragen. Een andere weekcon. ferentie, beginnend op 27 Juni, kreeg de naam „Hoe wonen en leven wij?" en zal gewijd zijn aan de wijze waar op de mens zijn omgeving -ehept. Dan staat er tegen eind Augustus een huis- muziekweek op het programma. Ten- tingscentrum wil zijn, zijn ook ge sprekken tussen kerkelijken en an dersdenkenden ontworpen, zo met socialisten, communisten en buitenker kelijken. In kleine groepen zal worden gedisscusieerd over een betrekkelijk eenvoudige vraagstelling. Nieuwe methoden Ook in de techniek van het confe- rentiewerk zal een wijziging worden aangebracht. De oude metl ode, waarbij op een inleiding een nabespreking volgt, voldoet niet. Vormende waarde gaat er weinig van uit. Wanneer men in een betrekkelijk kleine groep on der geschoolde leiding een gesprek begint, zó, dat iedere deelnemer actief moet worden, nemen allen er iets van mee. Iets dergelijks zal b.v. worden on dernomen op een verloofdenweekend. Hier zullen groepen van drie paartjes zich moeten bezighouden met de in richting van een woning. Ze krijgen een plattegrond en modelletjes van alles, wat er in een huis mogelijk kan zijn, en moeten nu in teamwork komen tot een overwogen inrichting van het denkbeeldige „home". Het resultaat wordt later besproken in een discus sie met een binnenhuisarchitect en de vormingsleider. Ook andere facetten komen aan de beurt. De deelnemers spreken zich uit over hun verwach tingen van het werk der vrouw, de deelneemsters over dat van de man. Voorts is er nog een discussie te wach ten over de vraag: „Hoe wordt ons gezin?". Spel en een sluitingsdienst staan verder op het programma. In April en Mei denkt men verder een vijftal „tuinjuwelen" te houden, gesprekavonden die beginnen met een gezamenlijke maaltijd en gewijd zullen zijn aan een facet van het moderne leven, achtereenvolgens belichaamd in de technische, de scheppende, de spe lende en de zoekende mens, waarbij de laatste avond, aansluitend aan Pink steren, zo mogelijk zal worden gevuld met de opvoering van het Pinksterspel van Nijhoff. Agatha (t), 6-3 van Pladju te Saigon verwacht Albireo, pass. 4-3 St Pauls Rock naar Bahia Alhena, 4-3 te Santos Alioth, 4-3 van Las Palmas naar Rio de Janeiro Alphard, 4-3 van Rio de Janeiro naar Santos Alwaki, 5-3 te Tnnidad Amor, 4-3 van Antwerpen naar R'dam Amstelland, 4-3 van Bahl» naar Las Palmas Bali, 5-3 te Port Sudan verwacht Barendrecht (t), 4-3 van Pulu Sambu te Miri Bengkalis, 4-3 n.m. n.m. van Djibouti naar Belawan Ben tang, 28-2 Portland Blitar, 4-3 te Tene- riffe Blijdendijk, 3-3 van New York naar Philadelphia Bonaire, 4-3 520 mijl zuidwest van Flores Borneo, pass. 4-3 Guardafui naar Djibouti Boskoop, 4-3 te A'dam Breda, 4-3 te Paita Callisto, pass. 4-3 Gibraltar Caltex Nederland (t), pass. 4-3 Algiers Delft, 5-3 te Pisco Dongedijk, pass. 4-3 Acapulco Dui- vendijk, 4-3 te Los Angeles Eos, 4-3 te Algiers Esso Den Haag (t), pass. 5-3 v.m. Mona Eil. Esso Rotterdam (t), 5-3 van Aruba te R'dam Farmsum, 4-3 van A'dam naar Willemstad Gaas- terlnd, pass. 5-3 Kaap Verd. Eilanden Gadila (t), 4-3 van Suez Garoet, 4-3 van Port Said naar Genua Gordias, 5-3 te Gibraltar verwacht Groote Beer, 4-3 van New York naar R'dam H„thor, 4-3 van Beyrouth naar Iskenderun Hera, 4-3 te Cienfuegos Hestia, pass. 5-3 Vlissingen Indrapoera, 4-3 van Tand jong Priok naar Cheribon Japara iKRL), 4-3 van Alexandrië naar Halifax Juliana (t), pass. 4-3 Ouessant Ke- doe, 5-3 van R'dam te Oslo Kota Inten, 4-3 van Suez naar Djeddah Lekhaven, pass. 5-3 Vlissingen LekkerkerK, 0- 3 te Bombay verwacht Leopoldskerk, 4-3 van Muscat naar Djibouti Loener- kerk, 5-3 te Genua verwacht Loos- drecht, 4-3 van Aden naar Karacni Maasdam, 5-3 van Cristobal te Kingston Maashaven, 4-3 te Port Harcourt Maasland, 4-3 van Santos naar Itajai Mapia, pass. 4-3 Gibraltar Meerkerk, 2-3 van Kobe naar Nagoya Ondina (t), 4-3 van Middlesbro te R'dam Oranje stad, 4-3 500 mijl west-zuidwest van Ma- deira Overijsel, 4-3 te Honolulu Prins Alexander, 7-3 van St John te Antwerpen verwacht Prins Frederik Hendrik, pass. 4-3 Gibraltar naar Burriana Prins Frederik Willem, 5-3 van R'dam te Na pels Prins Willem, 4-3 van Brixham naar Carthagena Rita (t), 4-3 van Bang kok naar Singapore Rijndam, 4-3 520 mijl west van Lands End naar Southamp- ton Rijnkerk, pass. 4-3 Gibraltar naar Antwerpen Salatagi, 5-3 te Manilla Samarinda, 5-3 te East Londen Sar- pedon, 4-3 te New York Schie, 4-3 van R'dam naar Bremen Sibajak, pass. 4-3 24 uur Vlakke Hoek naar Aden Slamat, 3-3 te Singapore Sliedrecht (t), 4-3 van Southampton naar Huil Sloter- dijk, 5-3 ca. 20 uur van Hamburg voor de Hoek van Holland verwacht Stad Alkmaar, 4-3 n.m. bij El Wight (in dikke mist) Stad Arnhem, 7-3 ca. 11 uur van Morphubaai voor Hoek van Holland verwacht Stad Leiden, 4-3 van Gal- veston naar Nederland. Stad Maassluis. 5-3 n.m. bij Barry ter rede (in mist) Stad Vlaardingen, 4-3 ca. 21 uur van Nar- vik te Vlaardingen verwacht Straat Malakka, 4-3 van Kaapstad naar East Londen Talisse, 4-3 van Aden naar Belawan Teiresias, 4-3 van Belawan naar Colombo Ternae, pass. 4-3 Minikoy naar Belawan Tjibadak, 3-3 te Syd- ney Utrecht. 5-3 te Karachi Veen- dam, 4-3 490 mijl west ten zuiden van Valentia naar Halifax Winsum, 4-3 van Port Gentil te R'dam Wonosari, 1-3 te Portland IJssel, pass. 5-3 Kaap Ma- tapan naar R'dam Zeeland (KRL), pass. 4-3 ten noorden van Horta (Azoren) naar Halifax Zuiderkruis', 4-3 160 mijl west ten noorden van Siërra Leone naar Kaapstad. Ned. Herv. kerk. Beroepen te Nieuw-Lekkerland (toe zegging): B. Haverkamp te Veen (N.-Br.). Beroepbaarstelling: de heer M. C. Baart, theologisch candidaat Jan Vermeerstraat 4a te Schiedam, stelt zich beroepbaar. Geref. kerken. Beroepen te Ermelo: (vacature B. van Halsema) en te ePrnis (vacature V/. de Graaf): K. A. Schippers te Sibculo-Kloosterhaar. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Middelstum: C. J. Breen, candidaat te Amsterdam. Chr. Geref. kerken. Beroepen te Doesburg: H. U. Wes terterp te Lutten aan de Dedemsvaart. VERBAND VAN GEREF. EVANGELI SATIECOMMISSIES. De jaarvergadering en conferentie van het Verband van Geref. Evange lisatiecommissies zal van 26—28 Mei a s. op Woudschoten worden gehou den. Het Verband zal dan tevens zijn zilveren jubileum vieren. Ter jaar vergadering zal prof. dr F. W. Gros heide refereren over: „De geestelijke verandering van ons volk en de daar mede in verband staande verandering van methode in de Evangelisatie". Ter conferentie treden ditmaal als referen ten op de heren ds G. Lugtigheid van Zwolle, onderwerp: „Evangelisatie en gezinsleven' dr J. M. van Minnen van Utrecht, onderwerp: „Het probleem van de aanpassing in de Evangelisatie", H. van Oostrum, theologisch student te Kampen, onderwerp: „Strand- en zo- merwerk" en ds W. F. Hoekstra van s-Gravenhage-Oost, onderwerp: „Bloe sem en vrucht". Ds K. FERNHOUT 95 JAAR. De nestor van de predikanten van de Geref. kerken, ds K. Fernhout, emeritus-predikant te Baarn hoopt 12 bereiken? leeftijd van 95 *aar te

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3