)e Britse kroningssouvenirs Het koninklijk wapen werd vrijgegeven F ulpenlijn i de mode EEN GEURIG KOPJE_KOFFIE (Ütlier KRAAGLOZE DEUX PIECES COSTUUM Het roze kapje Eindelijk eens iets nieuws De E II R op vele artikelen J SASKIA West-Berlijn dankt voor kleding Bloemenhulde voor de mgin Kom Tot Uw d'enst, Mevrouw Wat de handel bedt ZATERTVAO 7 MA ART 1953 £JET is een goede oude gewoontedat belangrijke gebeurtenissen in het lei en van een volk hun weerspiegeling vinden in de ontelbare gebruiks- en sier voorwerpen, die bij zulke gelegenheden door de meest uiteenlopende bedrijfs takken als souvenirs op de markt worden gebracht. Een even oude. maar minder goede gewoonte is, dat deze voorwerpen dikwijls smakeloos en doelloos zijn en daardoor geen waardige herinnering aan het gebeuren vormen. U wij weer een weekje thuis zijn en dus uit de opwindende sfeer zijn '.raakt, die nu één keer altijd om de ode-shows hangt, kunnen wij nog ins rustig en vooral critisch terug- ijken op hetgeen Parijs heeft ge- racht. Nu er in Engeland in verband met de kroning van Koningin Elizabcth II in Juni a.s. weer een grote stroom souvenirs in de handel gebracht zal worden, heeft men met het tot nu toe gebruikelijke systeem gebroken en de beoordeling van de ontwerpen opge dragen aan een commissie, onder goedkeuring van de bevoegde autori teiten benoemd door de Council of Industrial Design. Deze commissie had op 1 Januari ji. 2126 souvenirs ter beoordeling ontvangen, waarvan zij er 880 had goedgekeurd en 114 voorwaardelijk. De inzending is ech ter nog steeds niet gesloten, zodat, naar men verwacht, nog vele honder den souvenirs aan de reeds goedge keurde kunnen worden toegevoegd. Officieel is voor de kroningsfesti viteiten en herinneringsproducten vrijstelling verleend van het verbod het koninklijke wapen, de koninklijke initialen en de koninklijke kroon af te beelden, echter wat de laatste betreft met de restrictie, dat geen natuurge trouwe imitaties mogen worden ge maakt. De Council of Industrial Design, welke veel overeenkomst ver toont met ons Instituut voor In dustriële Vormgeving, doch op meer officiële steun en erkenning mag rekenen, heeft een aantal ontwerpen van gestyleerde kronen en wapens laten vervaardigen, waarvan een dank baar gebruik is gemaakt door vele ontwerpers van souvenirs en ver sieringen. Hoe vruchtbaar de bemoeiingen van deze keuze-commissie zijn ge weest, blijkt wel duidelijk uit bijgaan de afbeeldingen van souvenirs, waar van de prijzen vaak verrassend laag zijn. Als symbool van de opening van het Nationale Bloemenfestival „Holland" is Vrijdag aan H.M. de Koningin een bloemenhulde aangeboden door voorzit ters van de „Flora 1953" en de Keuken hof. H.M. ontving een bouquet van dub bele tulpen. Aan een aantal bejaarde geëvacueerden uit de getroffen gebie den werd een bloemengroet uit de bol lenstreek gebracht. WOOR HEN, die van koffie houden is geen moeite te veel om een geu rig kopje koffie te brouwen. Zij kijken aandachtig naar de vele nieuwe koffie zetmachines, die de laatste tijd in de étalages te zien zijn. Koffie is een genotmiddel. Ofschoon de gebrande bonen veel eiwitten, rui ker en vetten bevatten, gaat het ons toch bij het drinken van koffie om de smaak en de geur. De opwekkende eigenschap van koffie wordt veroor zaakt door de l%% caffeïne, die de koffiebonen bevatten. De viaag is nu, hoe men deze in het aftreksel kan krij gen. Twee factoren spelen daarbij een rol, namelijk: het malen van de bonen en het zetten van de koffie. Werkelijk een goede molen ig al het halve werk. Zij moet in de eerste plaats '-erstelbaar zijn zodat zij grof en fijn kan malen. Ómdat de mesjes scherp zijn, hebt u in een wip de koffie er tweemaal doorge draaid, één keer grof en de andere keer heel fijn. Goede exemplaren zijn: De WAND-KOFFIEMOLEN, merk Pe-De, waarvan de prijs f 13.95 is. De molen heeft een stenen pot en een goed sluitende deksel, zodat U er gerust on- gemalen koffie in kunt laten staan. Iets zeer huiselijks geeft de SCHOOT- KOFFIEMOLEN, die in verschillende mooie kleuren passend bij de verf van de keuken, te verkrijgen is. Hebt U liever blank gelakt hout, dan kunt U ook daarin slagen. Alle goede molens in deze uitvoering kosten tussen de f 12.50 en f 20.—. Reinigt en ontsmet goot- rf.en, w.sbak en toilet. «Advertentie Ing Med.» Wij Nederlanders hebben de nsem een nuchter volk te zijn, een volk, dat steeds met alle benen, waarover het de beschikking heeft, op de grond blijft staan. Maar de Franse -Couturiers ver staan de kunst, zelfs de meest nuch tere Nederlander vam zijn stuk te bren gen door hem in een ijltempo twee uur lang een „show" in de letterlijke betekenis van het woord voor de neus te zetten, waardoor zijn aangeboren critische zin nog wel eens in het ge drang komt. De tulpenlijn van Dior! Ja, dat was de openbaring. Het enig werkelijk nieuwe uan alles wat getoond werd. Wij hadden de gelegenheid onmiddel lijk na afloop van de show met enkele model-confectionneurs hierover te pra ten, waaronder ook buitenlanders. Al deze mensen waren wild enthousiast. Zij waren blij die een kind met deze nieuwe lijn en deelden van louter vreugde links en rechts vloeibare ver snaperingen uit. Die vreugde was begrijpelijk. Einde lijk iets nieuws en, «nat voor deze Heren belangrijk is, iets nieuws, dat niet zo heel gemakkelijk door de massa- confectie kan worden overgenomen. Zoails men uit de illustratie ziet, wordt de steel van de tulp gevormd door de rok en de lange vrij hoge taille. Maar wat komt er van het model terecht als de heupen eens wat aan de brede ksnt zijn? De knobbel die zo in de stengel ontstaat zal de bloem niet bepaald verfraaien. De van boven zware figuren zullen de kelk van de bloem ook al niet de schoonheid en de éléganc? geven, die men eigenlijk ver- wscht. Wellicht zal dit voor de massacon- fectie aanleiding zijn tot het parool: „Handen af van de tulpenlijn boven b.v. maat 42" Maar- misschien vindt de Nederlandse Confectionneur, die heus niet voor een kleintje vervaard is, hier iets op. Hij heeft in elk geval de tijd om er over te denken, want wij liggen altijd - nog een jaar achter bij Parijs. Hoewel men deze zomer zeker reeds enkele „tulpen" zal kunnen bewonderen komt het eigenlijke „tulpen-corso" toch P&» volgend voorjaar in Nederland. Voor- en rugpand van het jasje met de betreffende znpanden ver binden, waarbg u in het voorpand de voeringzak aanbrengt. Bij effen stof staat het wel aardig, als u de zakopening ca 1 cm breed afstikt, maar nodig is dit niet. Zij- en schoudernaden sluiten, de rug schouders iets inhouden. U pas- poileert het knoopsgat en zet te gen de voorkanten het met een stippellijn aangegeven beleg. De rughals wordt eveneens met een belegje afgewerkt. In de mouw de naden sluiten, het split met reepjes stof afwerken en van slui ting voorzien. Over de kop iets ingehouden, naait u de mouw met de naad ca 4 cm voor de zjjn^ad in. Heeft u een costuum, waarvan de kraag en de voorkanten lelijk Fe" geworden zijn, of dat u gaat ver velen, dan kunt u er aan de hand van dit patroon en een bijpassend lapie stof een gezellig pakje van maken, dat u weer met plezier zult dragen. Kijkt u maar naar het kleine figuurtje. De driekwart mouw staat met een stippeilijntje in het patroon aangegeven. Een 3 cm breed ceintuurtje van de af stekende stof is boven de zak in de deelnaad meegestikt. Men zou zich bij dit figuurtje ook een pakje van effen jersey of an dere soepele stof kunnen voorstel len, waarvan het gehele voor pandje met diagonaal lopende naaldplooitjes versierd is. Een heel mooie garnering! U moet dan eerst in een grotere lap de plooitjes stikken en pas daarna volgens het patroon het voorpand knippen. Een schoudersteuntjes is bij zo'n pakje wel gewenst. HET kraagloze deux pièces cos tuum is zeer gewild en dat is geen wonder. Het staat altijd correct en kleedt ook oudere en minder slanke dames uitstekend. Bovendien geven de vele blouses en plastrons, die eronder gedragen kunnen worden, er sleedt een ander cachet aan, van sportief tot gekleed. Voor het model van het grootste figuurtje heeft u ca. 2.50 m stof van 140 breed nodig. Het patroon van het rugzijpand moet van het rugpand losgeknipt en de op het voorzijpand aangegeven voering zakje nog eens apart getekend worden. De rok heeft middenachter een diepe plooi, die u desgewenst naar de voorkant moogt doen verhui zen of laten vervallen. U legt de plooi x op o vallend in, en stikt de figuurnaadjes in de achterbaan. Zijnaden sluiten en in de linker een ca. 20 cm lange rita onder- stikken. De bovenrand zet u even ingehouden op een tailleband. Bent U klein behuisd, dan doet U beter een GESKA KOFFIEMOLEN te nemen. Haar afmetingen zijn veel kleiner. Het bakje, waarin de gemalen koffie wordt opgevangen, is in deze molens van plastic. De prijs is f 7.50. Nog steeds is de vraag: „Hoe krijgt men het beste aftreksel" onbeantwoord. Naarmate het kokende water langer en beter met de gemalen koffie in aanra king komt, zal het aftreksel de smaak en de geur van de koffie bevatten. Men doet goed fijn gemalen koffie te nemen en deze stevig aangedrukt in de zet machine te doen. V- De Kon. Ned. Plateelfabriek Zd.- Holland maakt FILTERPOTJES in ver schillende maten en moderne kleuren. Deze potjes bezitten een nieuw filter- rooster, waarbij de gaatjes zijn ver vangen door lange streepjes, zogenaamd een dubbel matje. Men behoeft nu niet meer bevreesd te zijn voor verstopte filtergaatjes. De prijzen zijn f 3.90, f 4.50, f 5.75. Om kleine hoeveelheden koffie te zetten zijn er potjes met een diep fil ter of ook we] mooie kleine VUUR VASTE POTTEN met smalle hoge fil ters. Zodoende krijgt het water langer pele»enbeid rnet de koffie in aanraking te zijn. Het zijn reuze gezellige potjes om voor twee personen koffie te zet ten! De prijs is f 3.70. tf- Wie na de avondmaaltijd er van houdt een goed kop koffie te drinken zal plez'er beleven aan het konen van een CAFé-FILTER OP GLAS. Dit kof- fiezetelas bestaat uit twee étages. In de bovenste afdeling doet men de kof fie, stampt haar goed aan en filtreert daarna de koffie in het onderstaande glas. Om de aroma te bewaren wordt het geheel met een deksel afgesloten. Zodra er voldoende koffie is doorge lopen. kan het deksel worden gebruikt om het filter op te zetten, zodat U geen gemors op tafel hebt. Een glas met een oor dat niet warm wordt en dus goed te hanteren is kost f 5.30. Een aluminium PERCULATOR kost ongeveer hetzelfde en kan gebruikt worden om snel grote hoeveelheden koffie te zetten. Men kan haar half gevuld met koud water on het gas zet ten en het water aan de kook brengen. De koffie heeft U on een filter gedaan dat boven het wateroppervlak staat. De glazen dop in de deksel verraadt wanneer het water kookt. Daarna laat men de pot nog zeven minuten op een klein vlammetje staan. Het kokende water spat tegen de glazen bol uiteen en werkt als een sproeier op de koffie. Op deze manier wordt de koffie gron dig uitgetrokken en kunhen wij van een klein koffieverbruik verzekerd zijn. Misschien hebt U ook wel met ver wondering naar de STNTREX KOFFIE MACHINE gekeken. Het i= een geheim zinnig apoaraat, bestaande uit twee glazen bollen boven elkaar. Deze bol len staan door een pijpje met elkaar in verbinding en ziin in bet nauwe ge deelte door een glazen filter, waarop de koffie ligt. gescheiden. Met behulD van een vlamverdeler ffiin kookgaasle) kunt U de machine op het cas zetten en in korte tijd de allerfijnste koffie trekken. Deze Perco is een wonder- filter. Zij veroorzaakt een omwente ling in het koffie zetten. Ik gunde iedere huisvrouw een dagelijks treksel uit deze zetmachine. De prijs zal echter velen afschrikken. Zij kost f 17.30. Maar wie weet, misschien bent U spoedig jarig. PETRA EEN AARDIGE LEZERES doet mij juist op tijd het thema aan de hand, waarop ik met smart zat te wachten. „Saskia", zo schiijt zij, „als het u gaat zoals mij, en u leest(volgt een serie namen van vrouwenbladen), dan is het allemaal hetzelfde. Knappe mensen met mooie ogen, meestal met veel geld. Liefdes» verhaten met altijd een prima slot. En als het huwelijk soms toch op niets uitloopt, laten ze de hoofdpersoon aan het eind van het verhaal sterven. D4 werkelijkheid is vaak heel anders Mevrouw, wat ben ik blij met die aanhalingstekens. Ik bedoel: dat i<c deze regelen niet voor mijn arme on bijgestane verantwoordelijkheid behoef te nemen. Niet dat het mij aan moed ontbreekt om te zeggen wat ik denk maar op het tere punt van „aar dige verhalen" is het met het gro3 van het vrouwvolk kwaad kersen eten. Saskia, die onder ons gezegd aan ver halen en het schrijven daarvan wel enige kennis heeft, kan daarover uit jarenlange ervaring meepraten. Al wat ik daarom nu ga zeggen, mevrouw, is uit mijn pen gedruppeld op uw vriendelijk aanstichten, en al viel ik mij geen ogenblik dat het een massa-bekering tengevolge zal heb ben, misschien, ach, heel misschien zal het hier of daar een lezeres aan het nadenken zetten. En dan ben ik al zo bljj als een kind. ALS ik u dan allereerst een verkla ring mag geven van die knappe mensen, mooie ogen, veel geld ea hupse echtverenigingen: die schuilt, hoe gek het ook klinkt, in de eeuwige economische wet van vraag en aanbod. Een damesweekblad, mevrouw, is een bedrijf, een zaak die floreren moet om te kunnen bestaan. En aangezien dat floreren afhangt van het aantal abon- nées, is het doodeenvoudig een kwes tie van gezond beleid om allereerst ts vragen wét die abonnées voor haar geld verlangen. En dat zijn. behalve het nodige nieuws over kleerkast, keuken, kelder en kinderen, vooral en bovenal: verhalen. Gezéllige verhalen. Verhalen met een rose kapje, begrijpt u? Vrouwen zijn nu eenmaal dol op rosa kapjes. Zij zetten ze op haar schemer lampen, op het lichtje aan het hoofd eind en naast haar kaptafel. Die kap jes geven alles zo'n lieve, zoete, flat- teivide schijn: la vie en rose, het le ven in rozerood, dat troost een beetje over de harde, grauwe, teleurstellen de werkelijkheid. door De vertegenwoordiger van West-Ber lijn in West-Duitsland dr. Klein, heeft op een bijeenkomst in het ministerie voor vluchtelingenzaken te Bonn dank gezegd voor de duizend ton kleding wel ke het Nederlandse Roode Kruis via het Duitse Rode Kruis ter beschikking heeft gesteld van de Oostduitse uitge wekenen. De kleding is afkomstig van de voorraden, die voor de slachtoffers van de watersnood zijn ontvangen, doch die in Nederland niet meer nodig zijn. Gisteren zijn twee Rijnschepen met ieder 500 ton kleding naar Duitsland vertrokken. De voorraden zijn afkom stig uit Amsterdam en Rotterdam te Bonn is medegedeeld dat West-Berlijn een derde deel van de toegezegde hoe veelheid krijgt. De rest zal worden ver deeld over de landen, die Oostduitse vluchtelingen opnemen. Bij een rose kapje lijkt een moe, ge rimpeld gezicht in de spiegel toch nog een béétje jong en lief. Bij een rose kapje op een verhaal lijkt het leven van alledag toch altijd nog een beetje draaglijk en zelfs aantrekkelijk. Wie overdag vaten wast,- luiers spoelt, neusjes snuit en vloeren boent in een. halfsleets jumpertje op een vale rok,- en 's avonds sokken stopt tegenover een man, die door zijn haren groeit en aan wie niets romantisch meer te ont dekken valt Zo iemand wil, als ze dan bij gebrek aan fantasie in een verhaal vlucht; met een bloesemjong gelaat en dia manten knoppen in haar schelpoortjes, een nertzcape over haar dróóm van een strapless, aan de arm vgn een schatrijk, knappe en galante echt vriend over mosdikke lopers schrijden op weg naar een glanzende, zacht be klede, aangenaam verwarmde limousi ne.... En zo zij minder romantiscn, ïnm^. iets meer tot Hoger Lever geneigd is?" wil zij gedroomd verkeren temidden van louter ideale mensen. Van moe ders die èltijd begrijpend, toegewijd en engelachtig zijn, ondanks de ras- pige vingertoppen: van vaders die, haar of geen haar, ver na de zilveren bruiloft nog een bloemetje meebren gen op psychologisch juiste ogenblik ken. Van kinderen, die enkel maar on- dergestont en voorgelezen behoeven te worden van een wereld, kortom, waarin iedereen met vleugeltjes en een stralenkrans ter wereld is gekomen. Laten wij deze lieve lezeressen niet él te hard vallen, mevrouw. Zij hebben te veel van het leven verwacht, en heel wat mooi beschilderde doosjes zijn leeg gebleken. Nu troosten zij zich nog een beetje met de bedrieglijk-zoete schijn van haar rose lampekapjes en voeden zich met pralines in plaats van met het brood der waarheid. Maar ik wilde wel, om een lief ding, dat zjj op een goede dag de moed vonden om die rose zijde van haar le venslamp weg te scheuren, en het be staan, dat in al zijn bitterheid toch zo schoon en rijk ;s, te aanvaarden zoals het is. Misschien dat zij dan eens aar zelend nog en onwennig, een werke lijk boek zouden fa»n lezen, een brok warm, menselyk, ;nd leven, waar aan een ander mens zijn talent, zijn hartswarmte, zijn toewijding en mis schien een stuk van zijn eigen leven heeft gegeven. Als zij eens de moed vonden voor De kleine Johannes of Boerenpsalm voor De Waterman of Bruiloft in Europa, voor De Verlatene of Orpheus in de Dessa' ach, al was het maar voor Kees de Jongen of De barre win ter van negentig; hoe oneindig veel ryker en sterker zouden zij in het eentonige en vlakke leven van alle dag staan. Want alleen de waarheid, de eerlijke en dappere waarheid om trent het leven maakt ons gelukkig* en het zijn altijd de echte schrijvers u°?s de waarheid laten zien. Het is misschien boud gesproken, mevrouw maar als ik tien brieven van protest op deze kolom krijg, tien brieven van vrouwen, die het heldere daglicht en de rynp ('s aandurven en geen rose kapjes nodig hebben: die boeken lezen en geen gesuikerde schjjnverhalen dan is mijn jaar tot de volgende Boekenweek weer goed. Mee (Advertentie, ing. Med.)

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 11