Westduitse Hof weigert uitspraak Europese verdragen over Sultan Hamid II deed beroep op Koningin Juliana r Stalin wordt bijgezet in het rose mausoleum te Moskou Autobotsing bij Rilland Bath eist drie doden Bondsparlement moet eerst beslissen Eden en Dulleszijn het eens Adonis zal eien Weer opstand van Noordkoreanen Einde van staking bij „Ommelanden Prins Bernhard en Abe Lenstra Prins Bernhard op 18 Maart naar VS Kerkbezoekers in de kolendamp Maandag 9 Maart 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. n663 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Buiten politieke strijd Polen krijgt zijn MIG nog niet terug Weinigzeggend communiqué over besprekingen Zes verdachten in zaak- Finaly in vrijheid Vertraging in Europese markt voor steenkool Engeland en Amerika moesten communisme in Indonesië tegenhouden Ontevreden over zijn post als minister Vele slachtoffers op eiland Jontsje Deel van personeel moet worden herplaatst Willemstad vreest voor nooddijken PRAVDA: STRIJDT VOORTI Twijfelen Malenkov c.s. aan het rode leger? CPN bij de plechtigheid vertegenwoordigd Zes gewonden, van wie drie ernstig Negenjarig kind viel van aanhangwagen Rotterdamse Kamer van Koophandel jubileert Grote belangstelling voor „stille omgang" Predikant en gelovigen werden onwel Telegram van de C P N. Enorme corruptie-affaire in West-Duitsland Egyptische mijnenveger leed schipbreuk Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur a M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummei 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1.—. elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 - per maand r 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 1 0.49 J-JET WESTDUITSE gerechtshof voor grondwetszaken te Karlsruhe heeft ge weigerd, uitspraak te doen over de grondwettigheid van de verdragen, welke de Bondsrepubliek met de Westelijke geallieerden heeft gesloten, voordat hef Bondsparlement deze heeft bekrachtigd. De eis van de Bondsregering, dat het hof de verdragen grondwettig zou verklaren, is niet ontvankelijk verklaard. De socialisten zullen thans, zodra het parlement de verdragen bij eenvoudige meer derheid heeft aangenomen, nog voor de ondertekening van het ratificatie- besluit door president Heuss de nietigverklaring van het parlementsbesluit vragen. 70ALS men weet is er in West-Duits- *- lonrf land reeds lang een felle politieke strijd gaande over de vraag, of de Con ventie van Bonn welke het herstel van de souvereiniteit van West-Duits- land en de invoering van de dienst plicht regelt en het mede van Duitse zijde ondertekende verdrag inzake de Europese Verdedigingsgemeenschap al dan niet in strijd zijn met de grondwet. Van verschillende zijden heeft men reeds een beroep op het Hof gedaan. Door zijn afwijzende beslissing heeft dit zich thans buiten de politieke strijd ge plaatst. Te Bonn verwacht men thans een snelle aanvaarding der beide verdra gen door Bondsdag en Bondsraad, ge volgd door een beroep van de socialis ten op het Hof- De stemming in de Bondsdag (onze Eerste Kamer) is nog onzeker. Het slotdebat in de Bondsdag is vastgesteld op 18 en 19 Maart, de Bondsraad moet binnen veertien dagen daarna beslissen. Eerst onderzoek naar een eventuele grensschendmg De Deense regering heeft nog niet uitgemaakt, of Polen de MIG-straalja- ger, die Vrijdag op Bornholm is geland, zal terugkrijgen. Voorlopig wordt het toestel voor onderzoek naar Kopenha gen vervoerd. Mocht blijken, dat de vlucht van het toestel geen schending van Deens gebied heeft betekend, dan zal Denemarken bereid zijn, met de Poolse regering over uitlevering te on derhandelen. Deskundigen van de NAVO hebben de straaljager Zaterdag nauwkeurig onderzocht. NAVO-autoriteiten achtten deze landing het beste dat sinds vijf jaar is gebeurd. Tjjdens de Brits-Amerikaanse be sprekingen te Washington heeft mi nister Eden zyn Amerikaanse ambt genoot Dulles beloofd, dat Engeland zijn toezicht op het vervoer van voor de oorlog belangrijke materialen naar communistisch China aanzienlijk zal verscherpen. Aan schepen uit Engeland en koloniën zal zulk vervoer onmoge lijk worden gemaakt. Vreemde schepen zullen niet in Britse havens mogen bunkeren. De beide ministers waren het er voorts over eens, dat het verdrag in zake de Europese Verdedigingsge meenschap zo spoedig mogelijk moet worden goedgekeurd, dit ter bevorde ring van de goede werking der NAVO. Amerika acht de Britse voorstellen ter regeling van het oliegeschil met Perzië eerlijk en redelijk, zo is verder medegedeeld. Engeland zal hieraan dan ook vasthouden. Ten aanzien van de economische besprekingen is verder medegedeeld, dat Engeland en Amerika de oplos sing der economische problemen van de niet-communistische wereld van vitaal belang achten. Daartoe is o.m. een vrijer handels-betalingsverkeer nodig. De Amerikaan Harold J. Adonis, die Vrijdag besloot in hongerstaking te gaan, om een beslissing over zijn door de VS gevraagde uitlevering te force ren, ziet van zijn plan af. omdat dit niet tot het beoogde resultaat zou lei den. Zes van de negen personen, die in verband met de ontvoering van de Joodse wezen Robert en Gerald Finaly naar Spanje in arrest waren gesteld, moeten op last van een hof van beroep te Grenoble voorlopig in vrijheid wor den gesteld. Het zijn de moeder-overste van de conventen te Grenoble en Mar- seille, het hoofd van het kindertehuis te Grenoble, mej. Brun, de beide pa ters, die aan het hoofd van een pensio naat te Marseille stonden en mej. Uzet, een raadslid te Grenoble. De invoering van een vrije Europese markt voor steenkolen is uitgesteld van 10 April tot 1 Mei a.s. Voordien zal een commissie onder leiding van onze land genoot, prof. dr J. Tinbergen, onder zoeken. welke stelsels van omzetbelas ting voor steenkolen en staal er in de zes verschillende landen der KSG be staan. Het rapport dezer commissie zal op 13 April dobr de raad van ministers en het hoge gezagsorgaan te Luxem burg worden besproken, waarna de noodzakelijke maatregelen zullen wor den vastgesteld. De Russische componist Serge Prokofjef is 61 jaar oud te Moskou overleden. Hij wordt beschouwd als een der beste moderne Russische musici. gULTAN HAMID II heeft in Maart 1950 een brief aan koningin Juliana ge zonden, waarin hij Djokja beschuldigde van het gebruik van onwettige middelen bij de opheffing van de deelstaten in Indonesië. Voorts betoogde hij, dat het land door de bestaande onrust rijp werd gemaakt voor de toepassing van communistische ideologieën. Hij meende, dat nog slechts ingrijpen van Amerika en Engeland uitkomst zou kunnen brengen. Hamid vroeg ten slotte de persoonlijke bemiddeling van de Koningin, om dit te bewerkstelligen. Op deze brief die ter sprake kwam bij de voortgezette behandeling van de strafzaak tegen de Sultan voor het Indonesische hooggerechtshof te Djakarta heeft Hamid nimmer antwoord ontvangen. Er kwamen Zaterdag meer brieven ter sprake. 2o pon "epistel van HnrrtiH aan zijn echtgenote, waarin hij als zijn overtuiging uitsprak, dat Oost-Indonesië Drie en twintig Noordkoreaanse krijgsgevangenen zijn Zaterdag bij een opstand in een kamp op het eiland Jontsjo omgekomen. Twee en veertig man werden gewond. Geen enkel lid van het VN-personeel werd gedeerd- De moeilijkheden begonnen, toen een gevangene naar voren moest komen, omdat hii een voorschrift had overtre den. De kampcommandant en zijn as sistent werden door zestig gevangenen overvallen. Een chauffeur begon ver volgens op de overvallers te schieten. Tweeduizend man poogden daarop ir. massa te ontsnappen. De bewaking trachtte de stormloop met traangas te bedwingen, maar moest van de vuur wapenen gebruik maken. Senator Taft, de leider van de repu blikeinse fractie in het Amerikaanse Congres, heeft een volledig onderzoek naar het beleid in Korea geeist. Op het ogenblik is een onderzoek naar een beweerd tekort aan munitie gaande; Taft zou dit willen uitstrekken tot de bestandsbesprekingen en de be handeling der krijgsgevangenen. zich van de Republiek zou afscheiden en een zelfstandige staat vormen. Hij dacht er toen over het was 1 Maart 1950 iets dergelijks te doen. In een brief aan dr. Van Mook uit dezelfde tijd beklaagde hij er zich over. dat hij ppprj lrö*»c WnJ, Jtm li vi van UcfeiiSK in de Republiek of hoge commissaris in Nederland te worden. Hamid erkende de schrijver van al deze epistels te zijn. Hij verklaarde niet tevreden te zijn geweest met zijn post als minister zonder portefeuille. Hijhad geen kans gezien, de Verenigde Staten van Indonesië te handhaven: in het binnenland was hiervoor geen hulp te verkrijgen en daarom had hij zich tot koningin Juliana gericht. Dat had ech ter niet de bedoeling, het Nederlandse gezag over Indonesië te doen terugke ren. Scheidsgerechtgelast De staking bij de coöp. zuivelfabriek De Ommelanden moet onmiddellijk worden beëindigd. Ruim zestig leden van het stakende personeel moeten weer in het bedrijf worden tewerkge steld, de anderen worden symbolisch herplaatst voor drie dagen, doch do Ommelanden is niet verplicht, ze dan te werk te stellen. Wel moet geduren de een half jaar de aanvulling van het personeel zoveel mogelijk uit deze groep geschieden. Voorts moeten de pensioenvoorzieningen voor alle be trokkenen binnen een bepaalde termijn in orde worden gebracht. Aldus de uitspraak, welke het scheidsgerecht in het conflict tussen de Ommelanden en de ANAB heeft gedaan en die door beide partijen is aanvaard. Er is een commissie be noemd. die bij de uitvoering van deze beslissing moet helpen. Het scheidsgerecht, dat door het CNV was benoemd, bestond uit prot. dr. A. H. M. Albregts, prof. mr. W. F de Gaay Fortman en prof. mr. M. G. Levenbach. Ruim 75 milhoen in het Rampenfonds In verband met de verwachte Noord- Westen wind, die het water een halve meter hoger dan normaal zal opstuwen, zijn gisteren noodvoorzieningen getrof fen aan verschillende provisorische dijken bij Willemstad. Op Goeree Over- flakkee is Stad aan 't Haringvliet als eerste gemeente drooggemalen. Er zijn nu twee polders op dit eiland droog. Over de weg Rotterdam-Breda is het verkeer met personenauto's weer mo gelijk geworden. „Het Rampenfonds noteerde Zaterdagavond een bedrag aan binnen gekomen giften van 75.4 millioen gul den. „Beurzen open dijken dicht" le verde in totaal f 2.600.912,57 op. Het centraal bloembollencomité lanceerde een actie, om door middel van de ver koop van Nederlandse bloemen in het buitenland, het Rampenfonds èn de bloembollen-export te steunen. De nati onale woningraad zal gratis bestedings- klare woningbouwplannen aan getrof fen gemeenten ter beschikking stellen. De medewerking van de woningbouw corporaties is hiervoor vereist. WEERBERICHT Verwachting tot hedenavond. PERIODEN MET ZONNESCHIJN In de orhtend plaatselijk mist. overigens wisselende bewolking en droog weer. Zwakke lot mat: ge Noordelijke tot Noordwestelij ke wind. Ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren. DINSDAG; Zon op 7.07, onder 18.35. Maan op 4.38, onder 11.43 Vandaag om 12 uur Moskouse tijd (10 uur Ned. tijd) wordt Stalins stoffe lijk overschot naast dat van Lenin in het rose mausoleum op het Rode Plein bijgezet, k alle hoofdsteden en vele andere steden in de Sovjet-republieken daveren dai saluutschoten. Alle verkeer en het werk, behalve dat in fabrieken met contim-productie, ligt vijf minuten stil. Vele landen, die met de Sovjet- Unie verbinden zijn, hebben vandaag een nationale rouwdag en de communis tische parijen in enkele andere landen propageren een staking van enkele minuten. Ule leden van het Corps Diplomatique in Moskou hebben Stalin de laatste eejbewezen. De gehele vloer van de zuilengang in het paleis der vak- verenigin was gisteren met bloemen overdekt. Hoge partijfunctionarissen, o.w. Beria, Mcotov en Malenkov, hadden de erewacht betrokken. „Prawda" zegt in het eerste Rus sische perscommentaar op de wijzi gingen in de bestuursorganen van par tij en regering, dat deze ten doel heb ben elke onderbreking van de strijd tegen vijanden in binnen- en buitenland te vermijden- Eisenhower gaf geen commentaar op de reorganisaties. Politici in Straats burg menen dat de koude oorlog zal voortauren of acuter zal worden. Politieke kringen in Den Haag zien een consolidatie van de Russische bin nen- en buitenlandse politiek. „De Stem van Amerika" beweerde, dat de snelle benoeming van Malenkov bewijst, dat btalin reeds eerder overleden was. Het doodsbericht zou geheim gehouden zijn om de partijleiders in staat te stellen de schijn van eenheid te bewaren. Uit Beria s benoeming tot vice-premier m men te Belgrado af. dat hii en Malenkov een compromis hebben ge sloten. In Parüs ziet men in de sterke mili taire vertegenwoordiging in de Russi sche regering een duidelijke aanwü- zmg, dat de nieuwe leiders in het Kremiin zich niet veilig voelen. Voor al het leger moest „veilig gesteld" wor den. Afgezanten van de communistische oartiien in vele landen ziin naar Mos kou vertrokken, om Stalins biizettinp bij te wonen. De CPN zond onder mee' Paul de Groot, mevrouw Averink Theun de Vries en twee arbeiders. Voor de aanvang van de interland-voetbalwedstrijd NederlandDenemar ken, welke f 200.000.in de. kas van het Nationaal Rampenfonds bracht, werden de spelers van de beide elftallen aan Z.K.H. Prins Bernhard voor gesteld. Hier schudt Prins Bernhard de hand van de aanvoerder van het Nederlands elftal, Abe Lenstra. Voor bet verslag van de wedstrijd, welke in een 12 zege voor Denemarken eindigde, verwijzen wij naar de sport pagina. Zaterdagmorgen in de vroegle is in te huurt van Rilland Bath in de dikke mist oen ernstig verkeersongeluk ge beurd, dat drie personen het leven heeft gekost. Zes personen werden ernstig gewond naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom overgebracht. In een kilometerslange rij wachten de Ruit om de laatste eer aan Stalin te bewijzen. Een gedeelte van de stoet cothel gebouw van de vakver- entgingen, alwaar het stoffelijk oveiuhotm de Russische heerser ligt opgebaara Prins Bernhard zal op 18 Maart voor een kort verblijf naar de VS ver trekken om alsnog een aantal offi ciële afspraken na te komen, die door de overhaaste terugkeer naar Neder land wegens de watersnood moesten worden uitgesteld. In de eerste plaats heeft het bezoek echter ten doel, in de VS het resul taat in ontvangst te nemen van de hulpactie, die in tal van steden al daar ten behoeve van de slachtoffers van de stormvloed is georganiseerd. Korf na ongeval overleden (Van onze correspondent). Zaterdag wilde de negenjarige Mar tin Tessel uit Heerhugowaard. op een aanhangwagen klimmen die door een tractor over de Stationsweg werd voortgetrokken. De iongen kwam ech ter te vallen en kreeg één der wielen van de wagen over het lichaam. Hii werd direct naar het Sint Elisabetb- ziekenhuis te Alkmaar vervoerd Gistermiddag is de knaap daar over leden. De Rotterdamse Kamer van Koop handel heeft Zaterdag haar hondeid- vijftigjarig bestaan herdacht. In de plechtige herdenkingszitting heeft de minister-president, dr. W. Drecs, mede gedeeld, dat H. M. de Koningin de voorzitter, mr K. P. van de Mandele, had bevorderd tot grootofficier in de Orde van Oranje-Nassau. Tijdens de lunch ten stadhuize heefi de burgemeester van Rotterdam, mr. G, E. van Walsum. namens het gemeente bestuur de Kamer een fraaie tafelbel, en mr. Van de Mandele een Mercurius- beeld vervaardigd door de beeldhouw ster Adri C. Blok. aangeboden. Prins Bernhard heeft een groot deel van de herdenking bijgewoond. Meer dan één en twintig duizend ka tholieke mannen hebben in de nacht van Zaterdag op Zondag weer de Stil le Omgang door het centrum van Am sterdam gemaakt Het was de eerste van de drie. welke dit jaar ter ere van het heilig sacrament van mirakel zullen worden gehouden. Met twintig extr- treinen en vele tientallen autobusser waren de pelgrims naar de Hoofdstar Tk EHBO heh'efH Wa,s "itstekend D< N" ehbo behoefde slechts in enkele onbelangrijke gevallen hulp te verlenen Een autobus uit Bergen op Zoom, waarin acht en twintig dijkwerkers werden vervoerd, werd aangereden door een vrachtauto uit Limburg. De carrosserie van de bus werd van voor tot achter opengescheurd, zodat de mannen aan die kant allen werden getroffen. Er werden tien gewonden geteld. Drie hunner overleden tijdens het vervoer naar het ziekenhuis, zes hunner moesten worden opgenomen. Drie hunner waren er gisteravond nog vrij ernstig aan toe. De arbeiders kwamen allen uit de omgeving van. St. Willebrord. Een der slachtoffers was gehuwd en vader van vijf kinde ren. Te Eindhoven is Zaterdagavond een Belgisch echtpaar, dat op een tandem met hulpmotor reed, door een perso nenauto aangereden, toen het onver hoeds een weg overstak. De man is kort daarop overleden, voor het leven van de vrouw wordt gevreesd. In de Hervormde kerk in Buurmal- sen zijn gistermorgen tijdens de ere dienst tengevolge van kolendampvergif tiging tien mensen min of meer onwel geworden, waaronder de predikant. Men werd dit eerst aan het eind van de kerkdienst gewaar, toen velen niet op konden staan en hoofdpijn hadden. Enkele mensen, die nog tot buiten ge komen waren, zakten daar in elkaar. Het incident is gebleven, bii het on wel worden van eenaantal mensen, dat later weer wat op verhaal is ge komen. De Communistische Partij Nederland heeft aan het Centraal Comité van de Communistische Partij van de Sovjet- Unie te Moskou een telegram van deel neming gezonden in verband met Sta lins dood. Men betuigt zijn „diepe smart" en zegt o.a„ dat Stalins strijd en werk voor de zaak van het commu nisme en de vredé eeuwig in de geest van het werkende volk van Nederland zullen voortleven." Veertig Duitse firma's hebben aan tussenpersonen verscheidene honderd duizenden marken betaald, teneinde be stellingen van de Britse bezettings- autoriteiten te verkrijgen. De West- ouitse justitie onderzoekt momenteel aeze grootscheepse corruptie-affaire. Bij een zware storm in de Rode Zee loem kgyptische mijnenveger „Sol- offkder£^kapseisd en gezonken. Vier om hB( 6n manschaPPen kwamen deïi I J6" overige 62 opvaren- gepikt eeD Ools vaartuiS "P- Engeland en Frankrijk hebben bij- enroeping van de Veiligheidsraad ge laagd, ter benoeming van een nieuwe ecretaris-generaal der V N ais opvol ger van Tiygve 1,1e. De Canadees Les- i.er Pearson heeft de beste kansen.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1