Thunderjet boven Beieren neergeschoten Egypte eist de onvoorwaardelijke ontruiming van Suezkanaalzone Tsjechoslowaakse MIG's schonden Westduitse grens Polen nam Deense schepen als pand voor MIG Uitgebreid proces inzake een inbraak in boerenleenbank STRAALJAGER NEERGESTORT MOSSADEQ ZAL DE BRITSE VOORSTELLEN AFWIJZEN Eén dode bij explosie Ontspanning Paraatheid Scherpe protesten in Praag Omar Bradley sprak met Ridgway Europees statuut aanvaard Drie millioen voor nieuwe neus Binnenkort scherpe nota aan Londen Elf leden van de Mau-Mau gedood Woensdag 11 Maart 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11665 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna LUCHTINQDENT VERWEKT OPSCHUDDING IN WASHINGTON Verdachten ontkenden pertinent WtEKBtKiCHl Bestuurder ongedeerd Felle anti-Duitse rede van Fransman Een der vaartuigen naar Denemarken terug Communiqué van V S. tast zijn opinie niet aan Frankrijk doet nieuw beroep op Engeland Vat cellulose ging de lucht in Amerika wordt op de hoogte gesteld Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Ded Helder post gironummer 449041 Telefoon 2345 1'ARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per Kwar taal 6.05 per maana 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen f 0.49 GROTE OPSCHUDDING is in Amerikaanse kringen in West-Duitsland en in Washington veroorzaakt door een luchtincident, dat zich gistermorgen boven Beieren heeft voorgedaan. Twee uit Tsjechoslowakije afkomstige straal jagers van het type MIG-15 hebben namelijk in de omgeving van Regensburg, tenminste veertig kilometer van de Tsjechoslowaakse grens nabij het plaatsje Falkenstein, een aanval gedaan op twee Amerikaanse Thunderjets, die in die buurt een gewone verkenningsvlucht maakten. Een van de toestellen is neer geschoten en vernield. De bestuurder, de luitenant Warren Brown, heeft zich met zijn valscherm kunnen redden. Hij was ongedeerd en is later naar Wies- baden overgebracht om door de geheime dienst te worden verhoord. De Amerikaanse ambassadeur in Praag heeft opdracht gekregen, ten scherpste tegen deze beschieting en tegen de schending van de Westduitse souvereiniteit te protesteren. MOE HOOG de Amerikanen deze be- schieting opnemen blijkt wei het beste uit de verklaring, die de Hoge Commissaris in West-Duitsland, dr Ja mes B. Conant, heeft uitgegeven. Hierin spreekt hii van een „ernstig incident, dat een grove schending van de grens der Amerikaanse zone betekent," „De Amerikaanse regering," zo vervolgt hij, is van deze schandelijke gebeurtenis op de hoogte gebracht. Ik verwacht, dat doeltreffende maatregelen genomen zul len worden. Intussen vertrouw ik er op, dat de Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland zullen weten op te treden te gen iedere toekomstige aanval van deze soort." Aan de Amerikaanse ambassadeur te Praag, George Wadsworth, is opgedra gen, zelf de protestnota op te stellen, die hij aan de Tsjechoslowaakse rege ring moet overhandigen. Te Washing ton is medegedeeld, dat de in Rusland vervaardigde MIG's de kentekenen van Generaal Omar Bradley, voorzitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs, is in Parijs aangekomen voor besprekingen met generaal Ridgway. Hij werd door de Atlantische opperbevelhebber hartelijk begroet. Na een zeer langdurige zitting, waar bij uemailen getuigen werden gehoord, heeft de procureur-generaal bjj het Amsterdamse gerechtshof gisteren zes jaar met aftrek geëist tegen elk van de twee verdachten, die in verband met een inbraak in de Boerenleenbank te Kuigoord, in de gemeente Haarlem mermeer, terecht moesten staan. Het waren de 73-jarige(!) ketelmaker G. J. en de 58-jarige antennebouwer A. den B., beiden uit Amsterdam. De oude man had zestien veroordelingen op zijn strafblad staan, te zamen ongeveer vfli en-twintig jaar straf. Ook Den B. is Vele malen veroordeeld. De inbraak, waarvan zij werden be schuldigd, werd gepleegd in de Kerst nacht van 1951. De brandkast van de Boerenleenbank was gekraakt en ei Verwachting tot hedenavond. BREKENDE BEWOLKING Zwaar bewolkt met hier en daai enige lichte regen, later echter opklaringen. Maiige tot krachtige wind tussen West en Noord. On geveer dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. DONDERDAG: Zon op 7.02. ondet 18 39 Maan op 5.43, onder 14 38. de Tsjechoslowaakse luchtmacht droe- gen. De plaatsvervangende bevelhebber der Amerikaanse luchtstrijdkrachten in Europa, generaal-majoor Truman Lan- don, heeft verklaard, dat het gisteren volkomen helder weer was. De MIG's waren tenminste vijf en twintig kilo meter ten Westen van de zonegrens, toen zij het vuur openden. Gisteravond, even na zes uur, is en Meteor-straaljager van de vliegbasis Twenthe, in de directe nabijheid van dit vliegveld verongelukt. De vlieger, die zijn eerste solovlucht maakte, is ongedeerd. Het toestel echter, is volko men vernield in een bos teruggevonden. nE EUROPESE grondwetgevende ver- gadering te Straatsburg heeft giste ren met vijftig stemmen voor, geen te gen en twee onthoudingen het statuut voor een Europese gemeenschap aan vaard. De Fransman Marogcr en de Luxemburger Schauss waren de enigen, die zich onthielden van stemming. Vóórdat men tot stemming overging heeft Maroger, een onafhankelijke re publikein. die zich „een oude Jacobijn" noemde, de vergadering verschrikt door de felste anti-Duitse rede, die ooit in deze zaal werd uitgesproken. Hij riep de afgevaardigden toe: „De meerder heid, waarop deze gemeenschap ge bouwd wordt, zal een Duitse meerder heid zijn. Duitsland wenst de Saar te- gi rug, omdat he.t dan lj£t meeste staal ?ai gi hebben. Dan zal het Europa kunnen be heersen. Duitsland zal aan uw controle ontglippen, zonder dat ge er iets tegen kunt doen." Maroger zei, dat hij slechts een Europa zou kunnen aanvaarden, waarvan Parijs de hoofdstad is, waar van alle burgers Fransen zijn en waar van het Frans de enige officiële t2al is. De katholieke Fransman Teitgen ver klaarde door deze rede in zijn trots ge krenkt te zijn. Van Duitse zijde is op deze uitval slechts zeer sober en waar dig gereageerd. De Oranje, die door de aanvaring met de Willem Ruys zware schade aan de neus opliep, wordt thans bij de Ned. Scheepsbouw- en Dokmaatschappij te Amsterdam hersteld. Het schip ziet er op het ogenblik erg onttakeld uit. Polen heeft op de inbeslagneming van de op Bornholm gelande MIG-straal ja- ger gereageerd met de aanhouding van zeven Deense vissersschepen, die Maan dagavond wegens zeer slecht weer een toevlucht hadden gezocht in dc baai van Hela, bij Danzig. Een der vaartui en, de Thailand, heeft Dinsdag ver- unning gekregen, de vangst van de andere over te nemen en naar Dene marken terug te keren. Het schip is s middags de haven van Roenne, op Bornholm binnen gelopen, waar de schipper dadelijk het Deense ministerie van Buitenlandse Zaken te Kopenha gen heeft opgebeld. De schipper heeft voor de pers geen enkele verklaring willen afleggen- De bemanning vertelde echter, dat zij de vangst van de andere schepen had mo gen overnemen. Men leidt hieruit af. dat de Deense schepen zijn opgebracht was een bedrag van ƒ50.000,verdwe nen. De getuigenverklaringen waren nogal vaag. De twee verdachten ont kenden pertinent iets met de inbraak te maken hebben gehad, doch voor malige celgenoten van hen, tegen wie één der verdachten over de inbraak nad zitten snoeven, stelden de zaak in een ander licht. Een vroegere vriend van één der verdachten vertelde, dat Den B. hem een week na de inbraak verteld had, deze gepleegd te hebben, doch van zijn kant beschuldigde Den B. zijn vroegere kameraad er van de schuldige te zijn, waarbij hij vele details opgaf. De procureur-generaal achtte het tenJaste gelegde wel degelijk bewezen en vorderde zes jaar tegen elk der verdachten. Tot wijziging van de houding inzake EVG Frankrijk zal op zeer korte termijn opnieuw een beroep doen op Engeland om grotere verplichtingen tegenover de Europese verdedigingsgemeenschap op zich te nemen. Deze kwestie zal wor den besproken, wanneer minister Eden naar Parijs komt, om de raad van mi nisters der OEES te presideren. Deze komt n.1. op 23 en 24 Maart bijeen. Ver moedelijk zal voordien nog een nieuwe nota worden verzonden. HET ZIET er naar uit,, dat de Perzische premier, dr Mossadeq. de jongste Britse voorstellen inzake het oliegeschil van de hand zal wijzen. Reeds Maandagavond werd bekend, dat het BritsAmerikaanse communiqué aangaande de besprekingen te Wash ington het Perzische standpunt niet had gewijzigd. In dit stuk werd gezegd, dat de Amerikaanse regering de Britse voorstellen redelijk en eerlijk achtte. Dinsdagavond verluidde in diploma tieke kringen te Teheran, dat de voor stellen niet zullen worden aanvaard. Fatemi, de minister van Buitenlandse Zaken, zei in een commentaar, dat Perzië zich zal verzetten en zijn rechten verdedigen, indien het de bedoeling van Amerika en Engeland is, een politiek spel te spelen of meer druk uit te oefe nen. Mossadeq zal in de loop van deze week de voorstellen en het Perzische antwoord hierop bekendmaken. CATEMI voegde aan zijn verklaring toe, dat de Britten tot nu toe niet duidelijk hebben uiteengezet, wat zij met schadeloosstelling bedoelen en waarom deze zaak naar het Hof van Arbitrage in Den Haag dient te wor den verwezen. De eis. dat Perzië de Anglo-Iranian schadeloos rr.oet stellen voor de beëindiging van het contract inzake de oliewinning, zal de grond slag van de naasting der olie-industrie aantasten, meende Fatemi. om als pand voor de straaljager te die nen. Zij mogen hun radiozenders ge bruiken en staan in geregeld contact met Bornholm. Indien de schepen zich op enigerlei wiize aan schending van de Poolse voorschriften hadden schul dig gemaakt, zou de vangst zonder twij fel in beslag zijn genomen. Vanwege het Deense ministerie van Buitenlandse Zaken is verklaard, dat bij de Poolse regering zal worden ge protesteerd- Gistermiddag heeft zich in een lijs- tenfabriek te Amsterdam een ontplof fing voorgedaan, tengevolge waarvan eén persoon het leven heeft verloren. Twee personen zijn met ernstige brand wonden overdekt, naar het ziekenhuis gebracht. Een vat cellulose, dat stond nabij het zogenaamde mothok. waarin het hout afval van de fabriek wordt bewaard, schijnt de oorzaak van de explosie te zijn geweest. Drie jeugdige arbeiders waren in het middaguur op het platte dak van het mothok geklommen. Toen de derde er bijna bovenop zat, deed zich een explo sie voor, gevolgd door een enorme steekvlam. Twee van de arbeiders wer den circa dertig meter weggeslingerd. De derde liep, terwijl zijn kleding op verschillende plaatsen in brand stond, huhend de fabriek binnen. Het vat cellulose stond sinds enkele dagen naast het mothok. Vroeger stond het dertig meter van deze plaats ver wijderd. In de nieuwe legerplaats te Os- sendrecht zal een depot komen van de lichte en zware luchtdoelartillerie. CGYPTE zal, zo verluidt te Cairo, Groot-Brittannië op korte termijn een in krachtige bewoordingen gestelde nota doen loekomen, waarin de eis tot „onvoorwaardelijke ontruiming" door dc Britse troepen van de zone van het Suezkanaal zal worden gesteld. De ontruiming zou in zes fasen moeten ge schieden en in zes maanden tijds een feit moeten zijn. Men verwacht, dat de nota op of omstreeks 21 dezer aan de Britse ambassadeur te Cairo ter hand zal worden gesteld. De nota heeft ten doel „de Brits-Amerikaanse pogingen, om de Egyptische eis tot ontruiming der zone op de lange baan te schuiven door haar te koppelen aan het grotere vraagstuk van de opbouw ener ver dedigingsorganisatie voor het Midden-Oosten, te verijdelen". aan Washington, waar hij, naar ver luidt, de Brits-Esyptische vraagstukken met president Eisenhower zal oespre- ken. De nieuw-benoemde Egyptische am bassadeur bij de Amerikaanse regering dr Ahmed Hossein, zal spoedig ter vliegtuig naar Washington reizen Hij zal de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Foster Dulles, vóói diens vertrek naar het Midden Oosten op de hoogte ste'len van het Egyptische standpunt met betrekking tot de ont ruiming der omstreden zone. MET is de bedoeling, dat Egyptische strijdkrachten, telkens wanneer Brit se eenheden een bepaald gebied hebben ontruimd, dit zullen bezetten. De Egyptische regering zal met het indienen van haar nota wachten tot de Britse minister van Buitenlandse Zaken Eden teruggekeerd is van zijn bezoek Pohtie achlervolqde bende Elf leden van de „Mau-Mau" zijn Maandagavond bij 't Koninklijt' jacht huis op de hellingen van de berg Kenya doodgeschoten bij een aanval va.i soldaten en politiemannen op een bende van zestig Mau-Mau-opstande- lingen. Een aantal opstandelingen werd gewond. De militairen en de politie achter volgden de resten van de bende, die Zondagavond bij Njeri een dorpje had den ingesloten en de inwoners een schatting van een schaap per persoon hadden laten betalen. Alle toen weg gevoerde schapen zijn in handen van de achtervolgers gevallen, aldus is Dinsdag te Nairobi bekendgemaakt. E"R is onmiskenbaar enige ontspanning gekomen in de wereldpolitiek. Het is evenwel uitermate moeilijk aan te geven op welke argumenten men zich zou kunnen beroepen om te komen tot een indruk, dat de dood van Stalin ver lichting heeft gegeven in de interna tionale verhoudingen. Wij geloven na melijk, dat er geen steekhoudende ar gumenten zijn en dat de wereld ruimer ademhaalt op grond van een gevoels kwestie. Want een dictator mag nog zulk een vat hebben op zijn onderhori gen, hij heeft ongetwijfeld af en toe „huzarenstukjes" nodig om zijn volk in ziekelijke aanbidding te laten nederlig- gen. De vrees was nu, dat Stalin lang zamerhand weer aan een „succes" toe was. Zijn dood heeft nieuwe mannen aan het roer gebracht, die weliswaar zul len heersen uit kracht van eenzelfde overtuiging als die van de overledene, maar die voor de eerstkomende tijd be slist genoeg hebben aan de binnenland se regeertaak en aan het consolideren van posities, die onder Stalins bewind gedeeltelijk zijn ingenomen. Bovendien is bepaald niet te voorspellen in hoe verre naijver in eigen kring in Rus land een rol zal spelen. Uit deze overweging is af te leiden, dat de nieuwe leider Malenkov voorals nog behoefte heeft aan rust in inter nationale zaken. Op deze wijze moet, menen wij, zijn uitlating worden geïn terpreteerd, dat socialisme en kapitalis me in de toekomst zullen moeten sa menwerken, ieder systeem in eigen ge bied. Het is wel duidelijk, dat deze ontspan ning nimmer mag betekenen, dat het Westen minder zorg besteedt aan zijn militaire, defensieve paraatheid. In tegendeel, de adempauze van thans geeft tot verhoogde activi- 1 Al teit meer gelegenheid. We hebben de laatste jaren nog al eens horen spreken over de „koude oorlog". Af en toe hebben we iets kun nen merken van internationale span ningen. Sommigen onzer zijn zelfs met een heuse oorlog zijdelings of recht streeks in contact geweest, doordat een man uit hun nabije omgeving, dan wel zijzelf aan de strijd in Korea deelna men. De verhalen erover hebben we gehoord, daarna zijn we tot de orde van de dag overgegaan. „Dat was zo ver weg. Dat raakte óns uiteindelijk tóch niet". Zo hebben we gedacht, ge sproken. We hebben ons misschien even de ellende van de bezettingsjaren her innerd de bombardementen, het ge jank van de alarmsirenes, het gebrul van de overtrekkende vliegtuigen, de angst voor ons leven, ons bezit Maar dat spookbeeld hebben we weer haas tig uit onze geest verdreven. We willen hier te lande allen de vrede. Niemand verlangt naar een her haling van 19401945. En toch moeten we met de mogelijkheid ervan reke ning houden. De consequenties dienen te worden aanvaard. Een van de consequenties is, dat we niet meer, als toen, met een vrijwel ge- improviseerde beschermingsorganisatie in zee kunnen gaan. We moeten ook in dit opzicht paraat zijn. We hebben dure lessen gehad, die ons te denken heb ben gegeven; we weten nu, dat het op ieder van ons aankomt. Daarom is het goed, dat er reeds weer wordt gewerkt aan de vorming van een organisatie, die in tijd van nood de grootst mogelijke bescherming te gen oorlogsgeweld moet bieden. Er zijn plannen voor de organisatie uitgebroed. Er zijn mensen aangetrokken, die de voornaamste posten ervan gaan bezet ten. Er zijn anderen geoefend in de dingen, die de gehele organisatie van hoog tot laag moet weten; zij zullen deze kennis straks doorgeven. Het ma teriaal is er of in de maak. „Bescher ming Bevolking" is meer dan een naam in een briefhoofd. Het is nu al reeds een realiteit. Het komt echter aan op de mensen, die in deze realiteit nog een post kun nen bezetten, die het materiaal kunnen gebruiken dat ter beschikking komt, die weten hoe ze een brandje blussen, een gewonde helpen moeten. Die men sen moeten er komen. Voor ruim twee honderdduizend mannen en vrouwen ligt hier een taak. Zij kunnen bij de Medische dienst, bij de Opruimings-en Reddingsploegen, bij de Verbindingen en bij nog zoveel andere onderdelen goed werk doen. Dat werk moet wor den geleerd. Reeds nu. Daarom worden thans in het gehele land vrijwilligers geworven, mannen en vrouwen, die in tijd van nood klaar willen staan om te helpen waar dat van hen wordt verlangd. In de andere de len van het land is die werving reeds aan de gang, in onze streken begint ze Maandag aanstaande. Zeg niet: „Dat is niets voor mij". Als de nood aan de man komt, wordt er op ons allemaal gerekend. Wie het best is voorbereid, kan dan het meeste en het nuttigste werk verrichten. - De oud-minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting, mr J. in 't Veld. die onlangs werd benoemd tot lid van de Centrale Raad van Beroep te Utrecht, is gisteren als zodanig be ëdigd.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1