Thans een Britse Lincoln neergehaald door MIGs Voetbalvreugde in Parijs Snel groeiende militaire macht van Westeuropese landen Voetbal Burgerzin Zes van de zeven inzittenden kwamen om het leven NARRIMAN VERLAAT FAROEK Naguib bespreekt Brits protest Hef Prof-elf f al Prachtige 2-1 zege van onze profs Vrijdag 13 Maart 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSË DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11667 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Productie viervoud van Oosteuropese landen WEERBERlCHl Kabinet en officieren kwamen bijeen MEER BRITSE TROEPEN NAAR KENYA NIEUWE LUCHTINClDENTEN BOVEN WEST-DUITSLAND Scherp protest bij de Russen Tito wil met Engeland vriendschapsverdrag Drie candidaten voor de zetel Trygve Lie En vestigt zich met moeder in Zwitserland Geen formele scheiding Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a M_ KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Oen Heider Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand r 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 West-Europa heeft thans bijna 3.3 millioen man onder de wapenen. Tegen het einde van het jaar zal zijn mili tair weerstandsvermogen nog groter rijn, zo heeft Lord Ismay, secretaris generaal van de NAVO, op een bijeen komst van journalisten te Washington verklaard. Tegen die tijd, zo voegde hij er aan toe, zullen deze landen beschik ken over vierduizend militaire vliegtui gen, over het algemeen toegerust met moderne straalmotoren. De NAVO-landen zullen in het vol gende jaar bijna zevenhonderd millioen dollar uitgeven voor de aanleg van vliegvelden en verbindingen, twee-en- een-half maal zo veel als in voorgaande jaren. In 1953 zal er gemiddeld een vliegveld per week gereedkomen, al dus Ismay. De productie van Amerika en West- Europa is op het ogenblik bijna vier maal zo hoog als die in het Russische Verwachting tot hedenavona VEEL BEWOLKING Veel bewolking maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Over het alge meen weinig verandering in tem peratuur. EATERDAG: Zon op 6.57 onaei 18.42 Maan op 6.21. onder 17 43 blok. Indien de Sovjet-Unie er in mocht slagen, de hand te leggen op West europese fabrieken, dan zal de produc tie van het door de communisten be heerste gebied bijna gelijk worden aan die van de Verenigde Staten. Overi gens breidt Rusland zijn industrie uit in een tempo, dat een verkleining van de achterstand op de Westerse mogend heden zeer wel mogelijk maakt. Aldus ten slotte Lord Ismay. nE EGÏPTISCHE premier, Naguib, heeft Donderdagavond zijn revolu- tionnaire raad en zijn kabinet bijeen geroepen ter bespreking van de nieuwe moeilijkheden met Engeland over het bestuur van de Soedan. Tevoren had de Britse ambassadeur, Stevenson, een bezoek gebracht aan de minister van Buitenlandse Zaken, Fawzi, en hem vermoedelijk een officiële protestnota overhandigd, aansluitend op het mon delinge protest, dat hü reeds Woensdag had doen horen tegen de beschuldigin gen van de premier jegens Engeland. Weliswaar verklaarde Stevenson, dat slechts lopende zaken waren bespro- Ken, maar Fawzi maakte later bekend, dat ook de ontruiming van het gebied van het Suezkanaal ter sprake was ge komen. CENS hebben wij in een polemiek over de voor- en nadelen van sportbeoefe ning als beroep opgemerkt, dat de beroeps-sportsman eigenlijk de vol maaktste amateur is. Hij toch houdt zovéél van zijn sport, dat hij haar als dagelijkse bezigheid wil beoefenen. En is die mens niet de gelukkigste, die van zijn liefhebberij zijn vak kan maken, zodat zijn vak welk dan ook zijn liefhebberij is? Wij hebben de tegenkanting tegen de invoering van beroepsvoetbal in ons land altijd hopeloos verouderd geacht en de wedstrijd tussen Nederlandse profs en het Franse team, waarover wij elders uitvoerig berichten, heeft wel zonneklaar duidelijk gemaakt, dat deze profs in hart en nieren „amateur" zijn en bovendien dat de Nederlandse voet balliefhebber buiten de principiële strijdvraag staat. Want het zijn deze Nederlandse beroepsvoetballers geweest, die hebben gezorgd voor een weder opstanding van „het legioen", dat in vooroorlogse jaren op de sportvelden van Europa beroemd was. Dat legioen heeft 11 Nederlandse voetballers ge huldigd op een zo overrompelende manier, dat de K.N.V.B. er wel stil van zal zijn geworden. Dit pleit niet tegen het elftal, dat op 22 Maart tegen Zwitserland uitkomt; dit wil alleen maar zeggen, dat voetbal- minnend Nederland deze profs niet als verschoppelingen beschouwt, maar als dragers van een goed stuk van onze voetbalsport. Zonder twijfel het belang rijkste stuk. Wij vinden dit een winst, die niet hoog genoeg kan worden aangeslagen. Moge de K.N.V.B. er uit concluderen, dat de bakens moeten worden verzet. De tijd is er rijp voor. [/CJ j Het is niet te ontkennen, dat ons volk burgerzin heeft. Het prijst deze als een grote deugd, maar laat het niet bij bespiegelingen over de de waarde ervan. In het dagelijkse leven kan men herhaaldelijk ervaren, dat de burger zin, het besef van te behoren tot een gemeenschap van ondanks alles gelijk gezinden, sterk leeft. In tijd van nood leert men zijn vrienden kennen- Welnu: in tijd van ncod blijkt herhaaldelijk, dat men op elkaar aan kan. Leed en vreugd worden in kleine plaatsen, maar toch ook in grotere, gemeenschappelijk ge dragen. Men staat elkaar bij wanneer het nodig is. Het gebeurt maar zelden, dat iemand zich aan deze morele ver plichting tracht te onttrekken. Nu uit zich dat altijd incidenteel Gewoonlijk schijnt men zich niet veel van elkaar aan te trekken. Maar wan neer er hulp nodig is, komt die spon taan en niet altijd even overwogen. Er kunnen zich echter gevallen voor doen, waarin het nodig is, georganiseerd en wel overwogen de medemens bij te springen. Toen de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden onder water liepen, hebben velen in een eerste opwelling hulp geboden en toen is het wel eens gebeurd, dat men langs elkaar heen werkte. Maar na een paar dagen was er een zekere organisatie tot stand ge komen. Men werkte in verband en vol gens bepaald plan. Zo werd voorkomen, dat de ene plaats dubbel en een andere in het geheel niet geholpen werd. Ook andere rampen zijn mogelijk: een nieuwe oorlog bijvoorbeeld, al zal niemand wensen, dat het zo ver komt. Dan zal men moeten zorgen voor de be scherming van eigen huis tegen de ge volgen van luchtaanvallen, maar men zal ook anderen moeten bijstaan. In die bijstand openbaart zich onze burger zin. Zonder organisatie kan men het daarbij niet stellen. Zij is noodzakelijk voor een vlot verlopend hulp- en red dingswerk, voor een afdoende bestrij ding van branden. Om in deze noodzaak te voorzien is de Bescherming Bevol king ingesteld. Zij berust als het ware op de oude burenplicht: men helpt el kaar allereerst blokgewijs, maar die blokken zijn opgenomen in wijken van vijftien eenheden. Uit de blokken zijn blokploegen samengesteld, die als eer ste hulp dienen en samenwerken met brandweer, geneeskundige dienst, op- ruimings- en reddingdienst. Samenwerking is er ook gedacht tus sen de gemeenten onderling. Daarenbo ven heeft men nog de ruggesteun -van de Rijks Mobiele Colonnes, die overal kunnen worden gebruikt, waar hulp no dig is. Dus georganiseerd kan burgerzin lei den tot behoud van veel, dat zonder sa menwerking verloren zou gaan. Nodig is echter, dat de mensen, die de ziel vormen van elke organisatie, zich aan melden. Bescherming Bevolking doet daarom een beroep op iedereen. Ook op ul Twee bataljons Britse troepen zullen ils versterking naar Kenya gezonden gorden teneinde de actie teger de Mau «au te bespoedigen. De bataljons zul len per vliegtuig vervoerd worden. OP het ogenblik vertoeven nog itf.Boö Duitse krijgsgevangenen buiten Hm vaderland, van wie 85 405 in de "sovjet-Unie Daarenboven worden er nog enige millioenen burgers en mili tairen vermist. NAUWELIJKS is de opschudding, veroorzaakt door het luchtincident boven Oostelijk Beieren, wat geluwd, of er doen zich nieuwe moeilijkheden met communistische vliegers voor. Ditmaal is een Brits vliegtuig er het slachtoffer van geworden. Zes van de zeven inzittenden kwamen om. Het incident heeft zich thans voorgedaan nabij de grens tussen de Britse en de Russische zone van Duitsland, in de omgeving van het plaatsje Bleckede, op zestig kilometer ten Zuidoosten van Hamburg aan de Elbe gelegen. Twee MIG-straaljagers hebben hier een Lincoln-bommenwerper, die in deze omgeving een oefenvlucht maakte, cp tienduizend voet hoogte aangevallen en beschoten. Het vliegtuig vloog in brand en viel ten Oosten van de zonegrens te pletter. Het geval deed zich gister middag voor. Enige uren eerder deden MIG's in de omgeving van Kassei een schij naanval op een andere Lincoln. De Britse regering heeft medegedeeld, dat zij deze zaak zeer hoog opneemt. De hoge commissaris in West-Duitsland moet bij de Russische autoriteiten een formeel, scherp protest indienen. Van de Russische autoriteiten is reeds een protestnota ontvangen. VOLGENS een officiële medede ling van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een Russisch vliegtuig de Lincoln neergeschoten in de internationale luchtcorridor van Berlijn naar Hamburg, kort voordat de bommenwerper Westduits gebied zou binnenvliegen. Een Britse officier vond later stukken van een granaat, die niet tót de munitie van de bom menwerper behoorde. Burgemeesters van drie Westdiiitse plaatsjes nabij Bleckede volgden de aanval op de Lincoln van begin tot ein de. Zij vertelden, dat de machine twee maal werd aangevallen. Bij de eerste aanval, on ongeveer drieduizend me ter hoogte, werd een der motoren ge troffen. waardoor het toestel omlaag gleed tot od 300 meter boven de grond. De twee MIG's vielen het daarna op nieuw aan en losten een salvo, die de Lincoln volkomen in vlam zette. Bo ven de Elbe spatte het toestel uit el kaar. Even te voren had men er drie mannen uit zien springen. Oostduitse brandweerlieden uit Boi- zenburg snelden naar het brandende wrak en bedwongen de vlammenzee met schuim,blussers. Oostduitse politie- Het is volgens berichten uit Belgra do niet onmogelijk, dat maarschalk Tito, het Joegoslavische staatshoofd, tijdens zijn verblijf in Londen zal on derhandelen over een verdrag met En geland in de geest van het vriend schapsverdrag met Griekenland en Turkije. De Joegoslavische politiek laat, zo wordt gezegd, ruimte voor de ondertekening van zulk een overeen komst op basis van gelijkheid met elk land, waarmee Joegoslavië goede be trekkingen onderhoudt. mannen, Russische officieren en burgers volgden het blussingswerk. Voordat het toestel neerstortte, wierp de bemanning de papieren omlaag. La ter vond men aan de Westelijke zijde van de zonegrens verscheurde logboe ken en kaarten. Aanvankelijk werd gemeld, dat er nog enkele overlevenden waren. He dennacht werd echter bekend, dat zes van de zeven inzittenden zjjn omgeko men. De zevende man is gewond. Deze bevindt zich in een ziekenhuis in de Russische zone. Hier zijn ook de stof felijke resten van vier der omgekome nen heen gebracht. In het ziekenhuis van Lauenburg in de Britse zone zijn twee gewonden opgenomen. Beiden zijn kort na aankomst overleden. Generaal Tsjceikof, de Russische op perbevelhebber in Oost-Duitsland. heeft de Britten beschuldigd van schending van de Oostduitse grens en verder be weerd, dat de bemanning van de Lin coln het vuur op de MIG's opende. De Britse hoge commissaris in West- Duitsland heeft opdracht gekregen, ten scherpste bij zijn Russische collega te protesteren tegen deze „moedwillige aanval". Hij moet een onverwijld on derzoek door de Russische autoriteiten eisen alsmede de bestraffing van al die genen, die voor het incident verant woordelijk zijn en vergoeding van de schade aan personen en eigendommen. Lord Ismay. de secretaris-generaal van de NAVO, heeft verklaard, dat de Russische aanvallen op Westelijke vlieg tuigen op zichzelf staande incidenten zijn, die niet behoeven te worden be antwoord met een optreden van de NAVO als geheel. Mochten deze inci denten zich herhalen, dan zouden de regeringen er nog eens over moeten denken. De Veiligheidsraad heeft Woensdag in besloten zitting beraadslaagd over de benoeming van een opvolger van van Trygve Lie als secretaris-generaal der VN. Er zijn drie candidaten ge steld: door de VS de Philippijnse gene raal Romulo, door de Sovjet-Unie de Pool Skrezesezewaki en door Denemar ken de Canadees Pearson. Deze kan in elk geval rekenen op de stemmen van Engeland, Frankrijk en Noorwegen. Hij moet echter tenminste zeven stem men,' onder wie die van de Grote Vijf, hebben, om gekozen te zijn. EX-KONING FAROEK en zijn ne gentienjarige echtgenote Narriman gaan in feite gescheiden leven, hoewel er formeel van een echtscheiding geen sprake is. Officieel is medegedeeld.dat Faroek zijn jonge vrouw desverlangd toestemming had gegeven, Italië te verlaten en zich met haar moeder in Zwitserland te vestigen. Haar besluit was volgens de uiteenzetting van Faroeks advocaat Damelio een gevolg van de propaganda van de vijanden der Egyptische dynastie; Narrimans moeder, die „kennelijk nauwe betrek kingen met Egyptische politieke ele menten onderhoudt", had haar volgens de verklaring tot haar beslissing op gezet. De veertien maanden oude koning Foead II, blijft te Rome, zulks overeen komstig Mohammedaans recht, aldus Damelio. Ex-koningin Narriman en haar moe der zijn Donderdag van het vliegveld te Rome naar Zurich vertrokken. Het vertrek droeg geheel het karakter van een afscheid voor lange duur. Noch de ex-koningin noch haar moeder wilden vragen beantwoorden. Bij hun aankomst in Zurich bewaar den ex-koningin Narriman en haar moeder eveneens een strikt stilzwijgen. Volgens een persbericht was de be stemming Mont Choisi, een bekende vrouwenkliniek nabij Lausanne. Gino Sotis, een bekende advocaat voor echt scheidingszaken te Rome, heeft zich per vliegtuig naar Genève begeven. Men brengt in de Italiaanse hoofdstad zijn reis in verband met het vertrek van Narriman naar Zwitserland. Aan de voet van de Caginou. een bergketen in het Oostelijk deel van de Franse Pyreneeën, woeden zware bos branden, die een grote oppervlakte jonge aanplant hebben verwoest. Drie personen worden vermist. JN een historische wedstrijd hebben de Nederlandse voetbalprofs gister middag in het vrijwel uitverkochte Pare des Princes te Parijs een schitterende 21 overwinning behaald op het Franse nationale elftal, nadat de rust met 10 voor Frankrijk was ingegaan. Het is een heroïsch voetbalgevecht geworden, dat door bijna 10.000 Nederlandse toe schouwers werd bijgewoond. Dit le- fóoen. dat herinneringen opwekt aan de „Wij gaan naar Rome-periode", verbrak na afloop in zijn enthousiasme het cor don van gendarmes en hees de Neder landse voetballers op de schouders. In alle opzichten heeft de wedstrijd aan zijn doel beantwoord. De recette, welke ten goede komt aan het KNVB-speelveldenfonds bedroeg elf millioen vierhonderdduizend francs. Dit is aanzienlijk, meer dan men van een interlandwedstrijd in de Franse hoofd stad mag verwachten. Bij de meeste interlandwedstrijden raakt het Pare des Princes bij lange na niet uitver kocht. Gistermiddag echter waren nog enkele plaatsen in de nok van het amnhitheater leeg (Voor een uitvoerig verslag van onze sportredacteur verwijzen wij naar el ders in dit blad). Na afloop van ie wedstrijd werden de Nederlandse spelers op de schouders van het veld eedrazen. Appel op de schouders. DE NEDERLANDSE PROFS VOOR DE AANVANG VAN DE WEDSTRIJD TEGEN FRANKRIJK. Staande vd.n.rs Vreeken, Schaap, v. d. Hart, De Munck, De Kubher en De Vroet. Zittend v.l.n.r.: Appel, Rijvers, v. Geen, Timmermans en De Harder. Bij de toss overhandigde de Franse aanvoerder het traditionele vlaggetje aan BRAM APPEL, de aanvoerder van de Nederlandse profs. In het midden de Luxemburgse scheidsrechter E1SCHEN. r-- v 7 ...w SüJK:.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1