Adenauer verwacht bevestiging legerverdrag door Bondsdag Het schuchtere lente is begin van de er weer! r Faber en Bikker zullen nog niet worden vrijgelaten GENERAAL TSJOEIKOV BEZOCHT AMERIKAANSE H.C. IN BERLIJN Moskou tone zijn goede wil met daden De tanker Miriella weer in-Abadan Dins'dag 17 Maart 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaar2anS No. 11569 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Scherpere blokkade van China en Noord-Korea Verbeteringen in het verkeer, te land en te water Over bezoek zelf is voorts niets bekend Schone beloften in De crocussen bloeien het bloembollenland De V S zien Bondskanselier als een kampioen der Europese eenheid Een besluit van grote politieke betekenis DE, Duitse regeringsleider heeft zieh door zijn onvermoeide ijver voor het redden van het legerplan in Ameri kaanse ogen reeds gemaakt tot de kam pioen van de Europese eenheid en in Bonn rekent men er met stelligheid op, dat de komende reis zijn crediet nog in aanzienlijke mate zal versterken. Zo zeer heeft dr Adenauer zich reeds als voorvechter van „Europa" op de voor grond geplaatst, dat in de Duitse pers reeds bepaalde geyaren van een „al te geprononceerde Amerikaans-Duitse over eenstemming" in het licht zijn gesteld. Zo is de vrees geuit dat hierdoor de argwaan van de Franse tegenstanders van het plan nog zou kunnen worden aangewakkerd en de hindernis van de Frans-Duitse tegenstellingen verhoogd. TITO IN LONDEN Uitlevering kan lang op zich laten wachten f 82 millioen in N R.F. Dr Prees antwoordt: REGERING HOUDT GEEN VLUCHTSCHEPEN GEREED Storm in India eiste 35 levens POOLSE VLIEGER KRIJGT ASYL IN DENEMARKEN Gaai Peron weer trouwen BRITSE LUCHTOETENING BOVEN DUITSLAND Aanval" op Hamburg WEERtibKiCHl Directie: B IJLS MA en C. KRAK Hoofdredacteur: a M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand r 2.02 bi) vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 IN Herkingen op het zwaar ge teisterde Goeree en Overjlakkee ziet men hier de jeugd volop vermaak zoeken met de aangespoelde plan ken en bussen. Een overzicht van de „speeltuin" Britse schepen hebben een speciale vergunning nodig De Britse minister van Vervoer, Alan Lennox-Boyd, heeft bekend gemaakt, dat Britse schepen, waar ook ter wereld, een speciale vergunning nodig hebben, om naar havens van Noord-Korea en continentaal China te mogen varen. Ook voor een tocht tussen havens in de twee genoemde landen is een der gelijke vèrgynning nodig. Eet) en ander is in overeenstemming met de belofte van de Britsë minister van Buitenlandse Zaken, Eden, aan de Verenigde Staten, dat Engeland het embargo der Verenig de Naties op strategische goederen voor communistisch China zal verscherpen. De order wordt 31 Maart van kracht en geldt voor schepen groter dan 500 ton. De maatregel, aldus de minister, is de „eerste stap", die Groot Brittannië doet in overeenstemming met zijn be sluit, om het verbod van vervoer naar China van strategische materialen op Britse schepen te verzwaren. QENERAAL Tsjoeikov, opperbevel hebber der Sovjet-strijdkrachten i" Oost-Duitsland, heeft gisteren voor het eerst sinds vele maanden in W'est-Ber- iijn een bezoek gebracht aan de Ame rikaanse Hoge Commissaris, dr James Conant.'De laatste maal, dat Tsjoeikov in West-Berlijn kwam, was ter gelegen heid van een receptie van de vorige H.C. der Ver. Staten in September J.1. Het onderhoud duurde drie kwar tier. In een verklaring van de Hoge Commissaris werd later medegedeeld, dat Tsjoeikov een „beleefdheidsbezoek" had gebracht. Er werden verder geen bijzonderheden verstrekt. Dr Conant be zocht 18 Februari generaal Tsjoeikov op (Van onze Haagse redacteur) j-jET schuchtere begin is er weer. Het schuchtere begin van een nieuwe lente. Wie als wij, schier dagelijks in sneltreinvaart door Neerlands eerste bollentuin trekt, de streek tussen Haar lem en Leiden, hebben reeds weken uitgekeken naar dit eerste teken. We hebben gezien hoe verlaten de keurig afgeperkte tuinen in dit gebied er deze winter bijlagen. We hebben ge zien, hoe de stormwind erover heen joeg, ijzige sneeuw de velden bedekte, en ook hoe omzichtig nijvere lieden de gronden afdekten met een dikke laag stro. Hoe kort is dit alles nog maar geleden. Zo kort en toch ook weer zo lang. Paars en geel kleuren zich nu al weer enkele velden. Niet het uitbundige paars en geel van tul pen, hyacinten of narcissen, maar het Zwakkere van de crocussen, die de bol- lenjongens „bijgoed noemen". Nog enkele weken en het zal zich mengen met het vlammende rood van de tul pen, het smetteloos wit van de hyacin ten en het felle geel van de narcissen, die ons jaar op jaar tot verbazing van landgenoot en vreemdeling in deze bollenstreek een wondermooi bloemta pijt opleveren. \pER is er bedrijvigheid op de velden ook in Noord-Holland, bij Castricum, de Egmonden, in de Noord kop. Allerwege ziet men op de kerrte- jtngs nog verlaten akkers de strodek- ken weghalen Elders zijn mannen met kruiwagens bezig de gier over de vel den uit te strooien, die de magere grond vruchtbaarheid moet geven. Het leven in de bollenstreken ont waakt weer. De lange winterslaap is voorbij. De eerste gecultiveerde oorjaarstinten tekenen zich weer af ..Van de bollen, die prachtige bollen" ïvv wijlen Louis Davids onvergete- Ü!K zong. Verduwen we in deze eerste voorjaarsdagen bij het aanschouwen van dit schuchtere begin even de ge dachte dat deze kleurrijkdom slechts schone schijn is van een nationale commercie, die zich een eeuwenoude en wereldlijke faam verwierf. Beden ken we dat ook daar een zonzijde aan zit. En er is dubbele reden ons te ver heugen op de ontplooiing van het jonge leven in de bollenstreek, dat voor ons het teken is, dat we de goede tijd weer naderen. De goede tijd, die ziekten bant, oude mannetjes weer doet ver langen naar een bank in het park, en jonge moedertjes weer noodt er met de kleine even op uit te trekken. Enig bezwaar? Wel, wel, ook een vraag. Die schoonmaakbacil natuurlijk, die zich onafwendbaar mee ontwikkelt onder de koesterende stralen van de voor jaarszon. Enfin, die nemen we maar op het cadeau toe. Ook daar is nu een maal niets aan te veranderen. (Van een correspondent in Bonn) WEST-DUITSLAND zal wel 't eerste land zijn welks parlement zijn goedkeuring hecht aan het verdrag tot vorming van een Europees leger. Bij voorbaat kan men volgens welingelichte kringen in Bonn aannemen, dat de Bondsdag dr Adenauer geen nieuwe moeilijkheden in de Weg zal leggen, wanneer hij op 19 en 20 Maart het beslissende woord van de 400 afgevaardigden zal vragen. De kanselier kan bij voorbaat zeker zijn van een meerderheid, die naar men aanneemt minstens vijftig stemmen zal bedragen. Alhoewel de kansen op een spoedige aanvaarding van het verdrag door de vijf andere parlementen (Frank rijk, Italië, Nederland, België en Luxemburg) sterk zijn verminderd, heeft dr Adenauer prijs gesteld op een zeer snelle beslissing in de BondsdagIn poli tieke kringen in Bonn worden hiervoor vier redenen aangegeven. De voor naamste wordt wel geacht, dat de bejaarde bondskanselier niet voornemens is, om met lege handen zijn eerste reis over de Oceaan te ondernemen. Zoals bekend gaat dr Adenauer met Fasen naar de Ver. Staten en uiteraard heeft hij er prijs op gesteld, president Eisenhower daar te kunnen verrassen met het bewijs, dat de bondsrepubliek voornemens is de door hem gegeven handtekening te bekrachtigen. De tweede bedoeling, die dr Adenauer ponder twijfel heeft met zijn eenzame vjitlooppoging, is: nieuw leven te bren gen in het trage Europese veld. Men stelt zich in Bonn voor, dat van een aan vaarding van het plan door de Duitse Bondsdag een stimulans voor de an- diens hoofdkwartier in Oost -Berlijn. Hij verklaarde toen, dat zijn bezoek „zuiver formeel" was geweest. In welingelichte kringen wordt ove rigens aangenomen, dat tijdens het on derhoud van gisteren ook de vliegtuig- incidenten hoven Duitsland ter sprake zijn gekomen. Generaal Tsjoeikov heeft de drie geallieerde Hoge Commissarissen me degedeeld, dat op 25 Maart de Maag- denburg-Rothensee-sluizen heropend zullen worden. Deze sluizen waren i*. Augustus van het vorige jaar wegens herstelwerk voor het verkeer afge sloten. Hierdoor kon het Mittelland- kanaal, een der voornaamste water wegen tussen Berlijn en West-Duits- land niet worden gebruikt. Voorts heeft Tsjoeikov gisteren de Oostduitse politie opdracht gegeven de controle van auto's op de verkeersweg tussen West-Berlijn en West-Duitsland te ver snellen. Dit bevel werd gegeven, na dat Tsjoeikov terugkwam van het be zoek aan de Amerikaanse Hoge Com missaris en het controlepunt op de verkeersweg bij Babelsberg had bezich tigd. Er werden de laatste tijd slechts vier tot vijf auto's per uur doorgelaten. Na het bevel van Tsjoeikov werd gisteren weer 22 auto's per uur door gang verschaft. MAARSCHALK Tito, het staats hoofd van Joegoslavië, is in Enge land aangekomen voor een officieel bezoek. Hij werd gisteren door de hertog van Edinburgh en premier Churchili op een pier in de Theems bij het parlementsgebouw te Lon den welkom geheten. De reis van de Joegoslavische kruiser „Galeb" over de Theems ging met een snelle motorboot. De bruggen over de rivier, die door het schip werden gepasseerd, waren voor een ieder afgesloten. Op de foto ziet men Tito (links) op het dek genieten van het voorjaars zonnetje. dere partners zal uitgaan. Tegelijk wil men zich door een snelle ratificatie bij voorbaat wapenen tegen de Franse pro tocollen, die in de huidige vorm door alle partijen in Duitsland onaanvaard baar worden genoemd. Na voltooiing der ratificatie door de Bondsdag zou Duitsland i mmers een reden temeer hebben om zich te verzetten tegen elke uitleg, die naar Duitse opvatting een wezenlijke vèranderiiig van het verdrag zou betekenen. De socialisten zien in de protocollen juist een redèn om uitstel der ratificatie te vragen, maar zij staan met deze eis alleen. De regeringswisse ling in de Sovjet-Unie heeft bovendien naar de opvatting van de Bondskanse lier nog nieuwe argumenten gegeven om de bestaande plannen uit de verstar ring los te wrikken. Meer dan ooit moet volgens hem de eenmaal begonnen Wes telijke koers nu vastbesloten worden gehandhaafd. Een wel zeer voor de hand liggende reden om haast achter het werk te zet ten is ten slotte het naderen van de verkiezingen voor een nieuwe Bonds dag. In September zullen de Duitsers ter stembus worden geroepen en het is geenszins uitgesloten, dat nadien de so cialisten mede de verantwoordelijkheid voor de regeringszaken zullen gaan dra gen; gezien de afkeer die de Duitse socialisten tegenover het Europese leger tonen, zou dit nieuwe complicaties scheppen. Overigens is er voor de re gering alles aan gelegen het thema der bewapening uit de hitte van de verkie zingsstrijd te houden. Daar deze over een paar maanden volop in gang zal zijn, meent men niet langer te mogen dralen. De complicaties, waarin het socialis tische verzet de plannen in Duitsland gebracht heeft, maken het noodzakelijk er bij voorbaat op te wijzen, dat aan de ratificatie van het verdrag door de Bondsdag slechts een beperkte beteke nis toekomt. Dat het verwachte besluit als politieke demonstratie van groot be lang is, wordt te Bonn door niemand bestreden. Opgemerkt wordt echter, dat bij deze gelegenheid geenszins het laat ste Duitse woord over het plan zal wor den gesproken. De weg naar voltooiing van de Duitse ratificatie blijft lang en moeilijk. De socialistische partij heeft al aangekondigd, dat zij geenszins heeft afgezien van haar plan om de verdra gen, het leger-verdrag en het daaraan gekoppelde verdrag tot opheffing van de bezettingsstatus, door het Staatsge- rechtshof te Karlsrühe aan de grondwet (Zie verder elders in dit blad) De uit de gevangenis van Breda ont vluchte oorlogsmisdadigers Faber en Bikker blijven vooralsnog in West-Duits land in hechtenis. Het gerechtshof te Düsseldorf heeft het bevel tot voor lopige hechtenis tegen Faber gewijzigd in een bevel tot blijvende hechtenis, met dien verstande, dat deze order tel kens voor twee maanden geldt. Het Hof te Hamm besloot, dat ook Bikker voor eerst in hechtenis moet blijven. De andere vijf uit Breda ontvluchte Tot gisteravond was in het Natio naal Rampenfonds een bedrag gestort van 82 millioen gulden. Sinds Zater dagavond dus een vooruitgang van f 600.000. Alleen in de Kaapprovincie in Zuid- Afrika is reeds een bedrag van ruim f 500.000 ingezameld voor het Rampen fonds. Vele bedragen worden nog ver wacht, voor de inzameling die op 30 April aldaar wordt gesloten. Het Rode Kruis in Kaapland heeft tot dusverre 21 ton kleding naar Nederland ge stuurd. oorlogsmisdadigers bevindejt zich noj steeds op vrije voeten. Ten aanzien van het door de Neder landse regering gedane verzoek om uit levering verklaarde Maandag een woord voerder van het Hof -te Düsseldorf, dat voorlopig niet op een beslissing ten deze behoeft te worden gerekend, aangezien hiervoor zeer moeilijke juridische kwesties moeten worden opgelost. In antwoord op de vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Weiter (K.N.P.) in verband met geruchten over door de regering gecharterde vluchtschepen, heeft de minister president, minister van Algemene Zaken, dr W. Drees, geantwoord, dat door de regering géén vluchtschepen in Hellevoetsluis in gereedheid worden gehouden. Zware stormen hebben in N.O.-India en Oost-Pakistan 35 doden geëist. Er zijn 700 gewonden. De materiële schade wordt op acht millioen gulden geschat. In Bengalen en Assam zijn 15.000 men sen dakloos. Twaalf Mau-Mau-!eder» gedood Militairen en politie in Kenya heb ben gisteren i,. het gebied van Njeri en Fort Hall 12 leden van d-: Mau-Mau doodgeschoten en ruim honderd ge vangen genomen. Reactie in de V S. Een woordvoerder van het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft ten aanzien van de ver klaring van Malenkov, dat er geen vraagstuk in de wereld bestaat dat met op vreedzame wijze kan worden op gelost, gezegd dat de Amerikaanse regering eerst wil zien, of de Sovjets hun woorden in daden omzetten. Het aankondigen van vreedzame bedoe lingen door de Sowjet-Unie is niet nieuw, zei hij. De woordvoerder kende enige bete kenis toe aan het feit, dat de naam van Stalin door Malenkov nauwelijks is genoemd. „Ook van dat punt bezien zijn de woorden van Malenkov met belangstelling door de Amerikaanse .efeti.ag óijvv-aiigen", zei hij. De Deense regering heeft besloten de Poolse vlieger, die tien dagen geleden op Bornholm landde in een MIG-straal- jager, als een politieke vluchteling te behandelen. Er zijn besprekingen begonnen met de Poolse gezant over terugzending van het toestel naar Polen. VOLGENS nog niet bevestigde ge ruchten zou de president van Argentinië Peron, wiens echtgenote Evita vorig jaar overleed, het voor nemen hebben weer in het huwelijk te treden. Als zijn a.s. vrouw wordt genoemd het bekende tennisspeel- stertje Marie Teran IVeiss (29 jaar), die een intieme vriendin van Evita Peron is geweest. Op onze foto Marie Weiss. De belangrijkste Britse lucht-oefenin- gen sedert het einde van de oorlog be gonnen gisteravond boven West-Duits- land met een schijnaanval door 600 vliegtuigen op de stad Hamburg. Aan de oefening die enige dagen zal duren, nemen in totaal duizend toestellen deel, die afkomstig zijn uit Engeland en van vliegvelden op het Europese vasteland. De toestellen, die bewapend zullen zijn, moeten dertig mijl van de zone- grens blijven en zullen niet in de luchtcorridor naar West-Berlijn mogen vliegen, aldus de orders van 'de R.A.F. QPN1EUW is het Italiaanse tankschip Miriella, dat reeds eerder een lading Perzische olie weghaalde, in de haven stad Abadan aangekomen. Enkele honderden mensen verdrongen zich op de kade toen de tanker er gistermid dag arriveerde. De laatste twintig km van de reis werd het schip begeleid door vijftien Perzische schepen. De directeur van de olieraffinaderij bood de gezagvoerder van de Miriella bloe men aan en wenste hem geluk met het verbreken van de blokkade van de Engels-Iraanse Olie Maatschappij Voorts prees hij de Italiaanse justitie nm haar uitspraak over bet beslag op de olie (eerste lading van de Miriella! te Venetië, die gunstig voor Perzië ic uitgevallen. De Miriella, die 500 ton benzine zal laden, vertrekt morgen weer. Een an dere Italiaanse tanker, üe Aiba, zou gisteravond of vandaag ook uit Abadan vertrekken. Hoessein Fatemi, de Perzische mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft geruchten, volgens welke de Italiaanse ohemaatschappy „Supor". die thans olie in Perzie koopt, een filiaal zou zijn van ontkend laar;Se °lie MaatschaPP'i. Verwachting tot hedenavond. VOORJAARSWEER Zonnig weer met weinig wind en opnieuw iels hogere maximum temperaturen. WOENSDAG: Zon op 6.48, onder 18.49. Maan op 7.27. onder 23.46.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1