Tito gebruikte noenmaal met de Britse koninklijke familie De Koningin in Brabantse rampgebied Klein incident voor het paleis NIEUWE ATOOM-EXPLOSIE IN NEVADA (V.S.) Lunch met de gezinsverzorgsters Defensie van het Oranje-team is grondig herzien Nederlandse Conferentie over militaire missie Lincoln was boven Oost-Duitsland Kreeg Thorez weer hersenbloeding? Soldaien, 3 km afstand, ongedeerd MINDER STEUN VOOR BOEREN IN V.S. Typhoon teisterde Sicilië Vlucht per schip naar West-Berlijn Luchtincident bij Kamtsjatka Woensdag 18 Maart 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSËDAGBLADEN 78e Jaargang No. 11670 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulov/na Churchill verklaart: Sovjet-vliegtuigen boven Alaska en Canada? Strijder uit Amerikaanse burgeroorlog overleden Militaire en economische hulp voor Z.-Slavië? Terugkeer uitgesloten Hoge mela'en toren verdampte Minister Benson wenst soepel programma Oude vrouw door gas verstikt Geen uitwisseling van de Chinese vrouw met Sanders met Italianen Gesprek H Nederland-Zwitserland Hendriks verdrong Rinus lerlouw Lagerhuis voor denationali- satie staalindustrie Volkspolitie misleid M/G schooi op een VS-bommen werper WEERBERICHT Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: R M, KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Postglrunummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m- Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den t 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand r 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 049 MAARSCHALK Tito, president van Joegoslavië, heeft gisteren op het Bucking- ham-paleis te Londen het noenmaal gebruikt met koningin Elizabeth van Engeland. Mede zaten aan de hertog van Edinburgh, koningin-moeder Elizabeth, prinses Margaret, premier en mevrouw Churchill, minister Eden en zijn echtge note, alsmede de leider van de Arbeiderspartij Clement Attlee en diens vrouw. Tot het gezelschap van Tito behoorden de Joegoslavische minister van Buiten landse Zaken en de ambassadeur van dat land bij het Britse Hof. Tito vertoefde bijna tWee uur op het paleis. Enkele honderden mensen stonden buiten het paleis op de komst van het Joegoslavische staatshoofd te wachten. Toen hij de hekken binnenreed, liet een deel van het publiek een afkeurend geroep horen. Een jongeman, die zich tussen de menigte voor het paleis bevond, is gearresteerd. Hij wordt er van beschuldigd „beledigende woorden" gebezigd te hebben. Het is een zekere Kenneth Thompson, werkzaam bij een Amerikaans reisbureau. Hij werd tot vijftig gulden boete veroordeeld. Voor de politierechter verklaarde Thompson: „Ik dacht aan de ellende en de verschrikkingen, waaronder mensen geleden hebben, die tegen Tito waren. Ik liet me gaan". Thompson heeft ook f 250 moeten betalen als waarborg, daf hij zich een jaar lang goed zal gedragen DE Britse eerste minister, Winston Churchill, verklaarde gisteren in het Lagerhuis, dat de Britse „Lincoln"- bommenwerper, die overigens geheel ongewapend was, en vorige week door Russische jagers is neergeschoten, „op een gegeven ogenblik" boven Oost- Duitsland heeft gevlogen. Hij noemde de beschieting door de Migs overigens een „wrede en ongemotiveerde aan val". Het toestel kreeft opdracht langs de zonegrens te vliegen, maar deze niet minder dan dertig mijl te naderen. Door een navigatiefout vloog de bom menwerper echter op een bepaald mo ment aan de Oostduitse kant van de grens. ,,lk verzeker u evenwel", aldus de premier, „dat de Russische jagers herhaalde malen de Britse bommenwer per hebben beschoten, terwijl deze zich ten Westen van de zonegrens be vond". Functionarissen van de Amerikaanse luchtmacht hebben Maandagavond, me degedeeld, dat zij geloven dat onbeken de vliegtuigen, waarschijnlijk Russi sche, zo nu en dan verkenningsvluch ten boven Alaska en Noordelijk Cana da hebben gemaakt. Te Rochester is James Hard die op lll-jarige leeftijd is overleden, begraven. Hij heeft nog in het leger der noordelijken in de Ame rikaanse burgeroorlog (18611865) gestreden. Zijn begrafenis kon niet volgens de traditie voor een dergelijk oud strijder plaats vinden, daar deze vereist, dat vijf wapenbroeders aanwezig zijn: de laatste wapen broeder is de 106-jarige Albert Woolson, die niet kon komen. Ongeveer 2000 schoolkinderen en duizenden andere inwoners van Rochester liepen langs het stoffe lijk overschot, dat vijf uur opge baard lag. HE POLITIE heeft het verzoek aan de Britse kranten, om niet bekend te maken, waar maarschalk Tito logeert, ingetrokken, nadat een communistisch dagblad had gemeld, dat de hoge gast in „White Lodge" verblijf houdt. Dit is een buiten, dat toebehoort aan ko ningin Elizabeth en op 11 km van Lon den in een park ligt. Nadat Tito Maandag in de Britse hoofdstad aan land was gegaan, reed hij in een kogelvrije auto met Chuichili naar diens ambtswoning op no. 10 in Downingstreet. Tijdens deze korte rit werden de politiemannen opgeschrikt door een magnesiumfakkel, die uit eer. raam van een bovenverdieping naar beneden werd gegooid. Toen Tito in Downingstreet arriveerde legde h'J zijn hand op Churchills schouders en ging te zamen met hem naar binnen. Een half uur later legde hij een grote krans op het oorlpgsgedenkteken. Gisteren bracht Tito eerst een bezoek aan het Britse museum. Hij onderhield zich in het Engels met een der directeu ren. Later bezichtigde de maarschalk, nu in burgerkleding, de Tower. Laat in de middag begaf Tito zich weer naar Downingstreet 10, waar hij een bespreking met Churchill had. De ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland en Joegoslavië waren daarbij aanwezig. Gisteravond werd door Eden een diner aangeboden. Vandaag zal Tito buiten Londen een vliegdemonstratie bijwonen. Men verwacht, dat de Britse leiders met de Joegoslaven zullen spreken over een vriendschapsverdrag en over mili taire en economische hulp voor Joego slavië. Het is vrijwel zeker, dat Eden bij Tito zal aandringen op het spoedig sluiten van en overeenkomst met Italië inzake Triest. fSBÊÊ Naar het Franse blad „Paris Prcsse" meldt, heeft de Franse communistische leider Maurice Thorez, die reeds meer dan twee jaar om gezondheidsredenen in de Sovjet-Unie vertoeft, twee maan den geleden weer een hersenbloeding gehad, aardoor het uitgesloten moet worden geacht, dat hij naar Frankrijk terugkeert om de leiding van de partij weer op zich te nemen. Dit bericht is door de waarnemende secretaris-gene raal der partij, Duclos, en andere le den der delegatie, die-Stalins begra fenis heeft bijgewoond, uit Moskou meegebracht, aldus het blad. De „Paris Presse" voegt hieraan toe dat Thorez vorig jaar zomer zoverre hersteld was van de eerste beroerte waarvoor hij genezing in de Sovjet unie had gezocht, dat hij zijn politieke activiteit kon hervatten. Tengevolge van te drukke bezigheden was hij echter twee maanden geleden weer in gestort Sindsdien zou zijn toestand ernstig achteruit zijn gegaan. Tenslotte weet het blad nog te mel den, dat binnenkort het centrale co mité der partij bijeen zal komen om over de opvolging van Thorez te spre ken. Van één en ander kon nog geen bevestiging worden verkregen. De gézondheidstoestand van de Oost duitse president. Wilhelm Pieck, die enige tijd geleden ziek werd. is volgens een mededeling uit zijn naaste omgeving beter geworden. Over de aard van de ziekte en de behandeling is niets be kend. rtN groot verblindend oranjerood schijnsel flitste gistermorgen over de Tukka- vlakte in de Amerikaanse staat Nevada, toen op een honderd meter hoge toren een „atomisch apparaat" tot ontploffing werd gebracht. Spoedig na de ontploffing vormde zich de bekende paddestoelwolk. Deze bereikte een hoogte van 13.000 m. De schok van de explosie werd tot op twaalf kilometer gevoeld. Functionarissen noemden het „apparaat" met nadruk geen wapen. Het gebeuren werd per televisie uitgezonden. Dit was de vijf en dertigste Amerikaanse atoomontploffing sinds het einde van de oorlog. QP slechts drie kilometer van de plaats waar de ontploffing werd teweeg gebracht, waren duizend militairen op gesteld in loopgraven. Dat was dichter bij dan ooit in vredestijd het geval is geweest. Na vijf minuten kregen de militairen bevel de loopgraven te ver laten. Zij trilden toen nog van de schok der explosie. Alle militairen en twintig journalisten, die zich hadden ingegra ven, bleven ongedeerd. Volgens een officiële mededeling had de ontploffing een kracht van 15.000 ton gewone explosieven.De metalen toren, waarop het atoomapparaat was De Amerikaanse minister van Land bouw, Benson, heeft tegenover de landbouwcommissie van het Huis van Afgevaardigden te kennen gegeven, dat hy om meer soepelheid in het re geringsprogramma voor de steun van de prijzen van agrarische producten zal vragen, waneer het volgende jaar de wet met betrekking tot dit program ma afloopt. De minister wees er in het büzonder op, dat door te hoge steunprijzen de boeren het risico lo pen, dat de prözen te hoog worden en er minder vraag komt. Bovendien merkte hij op, dat hij vóór het geven van bepaalde garanties aan de boeren ten aanzien van de prijzen was, maar dat er tegen gewaakt dient te worden, dat deze prezen een overproductie veroorzaken. De 76-jarige mevrouw A. W. van G.-T. is Maandag dood in haar woning aan de Zuigerstraat te Den Haag ge vonden. Omwonenden roken gas en waarschuwden de politie. Geconsta teerd werd, dat een rubberslang bij de gaskraan gebarsten was. Deze kraan stond open. MAARSCHALK Tito heeft reeds verschillende bezoeken gebracht aan de ambtswoning van eerste minister Churchill in Londen op Downing street 10. Onze foto werd tijdens een der besprekingen genomen. Van links naar rechts ziet men Po- povic, minister van Buit. Zaken van Joegoslavië, Winston Churchill, Ttlo en Ant. Eden. Churchill heeft gisteren het Hon gaarse aanbod om de Britse zakenman Edgar Sanders,, die in Hongarije ge vangen zit, uit te wisselen tegen een Chinese vrouw, die in Malakka wegens terrorisme in gevangenschap verblijft, van de hand gewezen. Zoals was te verwachten heeft de Keuzecommissie van de K.N.V.B. enkele mutaties aangebracht in het Oranje-team dat Zondag te Amster dam tegen Zwitserland speelt. De veranderingen vonden alle tn de de fensie plaats. Boskamp moest het veld ruimen vooi denthal, die zijn oude plaats als rechts- back gaat innemen en Tebak verhuisde van de rechts- naar de linksback-plaats an Schijndel, ook al geen onbekende gaat het weer eens als rechtshalf probe ten en Klaassens staat opgesteld als links- a Biesbrouck moest dus zijn plaats af BUan. Inplaats van Terlouw werd Hen aiiks als stopperspil opgesteld. e opstelling ziet er dus als volgt uit Landman (Sparta); Odenthal (Haarlenn t Eindhoven); Van Hendriks (Vitesse» (VVV); Van der Bogert (DOS), Clavan (ADO), Lenstra (Heerenveen) en Luiten (DOS). Reserves: Van Raalte (Blauw Wit), Bos kamp (Ajax), Terlouw (Sparta). Bies brouck (RCH) en Van Ede (Sparta) Abe Lenstra zal weer als aanvoerder op treden. De Keuze Commissie heeft er bij het bekend maken van het elftal op gewezen, dat het niet is uitgesloten, dat in de op stelling van de verschillende linies nog enkele wijzigingen worden aangebracht M. de Koningin heeft gisteren een bezoek gebracht aan het rampge bied in West-Brabant. Nadat ze per Dakota naar het vliegveld Gilze-Rijen was gevlogen, vervolgde ze de tocht per auto. In Hoge en Lage Zwaluwe onderhield de Koningin zich vnl. met gezinsverzorgsters, die er helpen bij het schoonmaken der huizen. Zij be zocht diverse woningen, waarin het water had gestaan en lunchte daarna met de meisjes. Daarna ging de reis verder naar Nieuw-Vossemeer. H.M. naderde het plaatsje via een dijk, die juist Maan dagavond voorlopig was gedicht en ver toefde bij de plek, waar in de storm nacht een boerderij geheel was vernie tigd, bij welk onheil drie jonge kinde ren omkwamen. Aan de Moorsediik. stapte de Koningin uit bij een hulpge maal, dat een aantal Italianen er had opgesteld. Zij sprak er met de leider van de groep van negentien Italiaanse arbeiders. Voorts bezocht de Koningin het zwaar getroffen Nieuw-Vossemeer, waar men Het Britse Lagerhuis heeft gisteren met 304 tegen 271 stemmen het wets ontwerp. krachtens hetwelk de genati onaliseerde staalmaatschappiien aan particulieren zullen worden terugver- kocht. aangenomen. Het ontwerp aaal thans naar het Hogerhuis. vijftig mensenlevens betreurt en geen enkel huis onbeschadigd bleef. De tota le schade bedraagt hier vijf a zes milli- oen gulden. De Koningin sprak met verschillende families, waarvan vele le den zijn omgekomen. Aan de fam. Schoutens overhandigde zij een baby pakje, vervaardigd door meisjes van de Nederlandse school te Brussel. Tenslot te bezichtigde H.M. de sorteringswerk zaamheden van hulpgoederen in het militaire kamp te Rucphen- Om kwart voor zes vertrok de Koningin van Gil- ze Rijen weer naar Soestdijk. H.M. de Koningin, die gisteren het rampgebied in West-Brabant be zocht, ziet men hier in gesprek met de Italiaanse arbeiders, die met hun pompen in de omgeving van Nieuw- Vossemeer een polder iroogmatcn CEN hevige wervelstorm, afkomstig uit Noord-Afrika, heeft Sicilië ge teisterd. Te Catania zijn enkele wijken door windstoten en slagregens ver woest en zeshonderd gezinnen dakloos geworden. Het dorpje Santa Maria Goretti, dat door overstroming wordt bedreigd, moest ontruimd worden. De weg- en spoorVerbmuingen tussen Catania, Pa- lermo en Syracuse zijn door overstro mingen verbroken. Een stenen brug en een school zijn ingestort en bomen weiden ontwor teld. Van slachtoffers is echter geen melding gemaakt. Doordat telefoonver bindingen zijn verbroken, zijn bijzon derheden over de omvang van de scha de in het binnenland nog niet bekend geplaatst, verdampte. Twee houten hul zen, die door de organisatie voor de burgerlijke verdediging waren gecon strueerd, werden verwoest, evenals een aantal auto's, dat nabij de toren was geplaatst. Deze vlogen in brand, voor dat de rook- en stofwolken zich hadden gevormd. Ook geiten en varkens waren aan de ontploffing blootgesteld. EEN schip met accommodatie voor vijfhonderd passagiers, de ,Peutsch- land," is Maandag, met de gezinnen van de eigenaars aan boord, uit Oost- Duitsland naar West-Berlijn gevaren. De vlucht was reeds gedurende enige tijd voorbereid. Onder andere had men de voorzorg genomen, het roer in een bepaalde stand vast te zetten, zodat op het gevaarlijke traject van de tocht de opvarenden zich gedekt kon den houden, aldus meldt de „Times". De eigenaars hadden order gekregen het schip voor reparatie naar Plauen in Brandenburg te brengen. Inplaats daarvan koersten zij via het Hohenzol- lern-kanaal naar de Havel, welke door West-Berlijn loopt. Toen mannen van de volkspolitie bij Niederneuendorf be merkten, dat de „Deutschland" niet het omleidingskanaal, dat op last van de Oostduitse autoriteiten buiten West- Berlijn om is aangelegd, maar de Ha- vel opvoer, openden zij karabijn- en machinegeweervuur op het schip. Nie mand der opvarenden weri gewond en de „Deutschland" bereikte veilig de Westberlijnse waterwegen. Officieel is in Washington meegedeeld, dat «P 15 Maart ter hoogte van de Oost kust van Kamtsjatka een Amerikaanse bommenwerper van het type B-50, die van een vliegveld in Alaska was opge stegen om weerkundige waarnemingen te verrichten, is beschoten door één uit een formatie Mig-s De bommenwerper beantwoordde het vuur, maar kon niet zien dat daardoor schade werd aange richt. Kamtsjatka maakt deel uit van de Sovjet-Unie en wordt door de Bering- zee van Alaska gescheiden. De Ameri kaanse luchtmacht heeft meegedeeld, dat het incident gebeurd is op 160 km ten Oosten en iets ten Noorden van Petropavlovsk, een Russische militaire basis aan de Zuidpunt van het schier eiland Kamtsjatka. Verwachting geldig tct heden avond. DROOG WEER Droog weer met aanvankelijk bijna overal laag hangende bewol king en hier en daar mist. Later op de dag echter op de meeste plaatsen brekende bewolking. Ma tige wind tussen Noord en Oost Dezelfde of iets lagere tgmperatu ren dan gisteren. DONDERDAG: Zon op: 6.46 onder: 18.51. Maan op: 7.53 onder: 0.00 Tussen 20 en 31 Maari ie Diakaria en Kuil IVSV), Sch linde K la assen Van dei [)E Nederlandse en Indonesische regeringen zijn overeengekomen, tussen 20 en 31 Maart te Djakarta besprekingen te voeren over de problemen, welke verband houden met het feit, dat de overeenkomst, krachtens welke de Neder landse militaire missie ter beschikking is gesteld van de Indonesische regering, op 31 December 1953 afloopt. Bij deze besprekingen zal voor beide regeringen uitgangspunt zijn, dat deze overeenkomst niet zal worden verlengd.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1