De regering doet mededelingen inzake huurverhoging Minister Beel kwam op voor zijn ontwerp-Zondagswet Tito is uit Londen vertrokken S.E.R. brengt advies uit over de werkgelegenheidspolitiek Hulp uit Lissabon en Belgrado Datum van ingang 1 Januari 1954 Verdrag met Britten niet nodig Intrekking alleen van wet uit 1815 zou niet verantwoord zijn Malenkov partij secretaris af Grotewohl: Adenauers regiem moet verdwijnen Vertoornd over de besluiten in Bonn Zater'dag 21 Maart 1953 VERENIGDE NOORDHÖLLANDSEDAGBLADEN 78e Jaargang No. ,11673 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna „Een nieuwe lente, een nieuw geluid Opvoeren woningbouw en belastingverlaging 83 8 milHoen in het NRF Vooruitlopend op wetsontwerpen Vele maatregelen ter compensatie Maarschalk is bereid tot bezoek aan de V.S. Géén Engelse Zondag Voorname functie nu voor Kroesit/ev GEBAAR VAN GOEDE WIL VAN MOSKOU Sigarenwinkels tot 7 uur open StCrk tCSCn Nar?"nans WEER VARKENSKEURINC E.D. IN „VRIJE GEBIED" Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: RL KOEMANS BUREAU: Koningstraat 82—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den t 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand r 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen f 0.49 WAT hebben we deze kille, barre winter dikwijls naar de lente verlangd. Het is nu zover! Vandaag de eerste dag van dit goede getij. Vandaar dit echte voorjaarsbeeld. Lammetjes en hun „baasje", die nog zo klein en vol verwachting van al het nieuwe in de grote, grote wereld staan De Sociaal-Economische Raad heeft aan de ministers van Economische Za ken en Volksgezondheid een interim- advies uitgebracht, waarin de grond slagen worden aangegeven voor een werkgelegenheidspolitiek op korte termijn, zij het ook, dat in de Raad zelf hierover uiteenlopende opvattin gen heersen. Een deel van de Raad is van mening, dat voor een werkgelegenheidspolitiek op korte termijn de uitvoering van het volgende globale programma aanbeve ling verdient: 1. Het uittrekken van additionele gel den voor openbare werken (ca. f 75 mill.) 2. het opvoeren van de woningbouw boven de in het plan 1953 voorziene omvang van 58.000 woningen (ca. f 50 mill.); 3. versnelde afwikkeling oorlogsscha de en uitkeringen in de consumptieve sfeer met een sterk sociaal karakter (ca. 100 mill.); 4. belastingverlaging, ongeveer gelij kelijk te verdelen over belastingverla ging met een stimulerend effect voor de investering in bedrijven en belas tingverlaging, welke rechtstreeks aan de consumptie ten goede komt (ca. f 125 mill.) 5. overneming credieten door de Her- stelbank (ca. f 50 mill.). Totaal dus 400 mill. Een nadere uitwerking van dit pro gramma moet aan het regeringsbeleid worden overgelaten. Een ander deel van de Raad, dat het "'et juist acht, thans een concreet pro- gramma in kwantitatieve vorm aan te "evelen, meent, dat de belastingverla- de meest aantrekkelijke vorm van werkgelegenheidsschepping is. FjYjf Jfet Ned. Roode Kruis zond dr vrv>?u.az u'.1 Lissabon duizend gulden li "et Nationaal Rampenfonds. Leer- 7„^n,.yan het internationale lyceum te pnH, ltsei'land) brachten in een met entnousinsme gevoerde actie f 1200.— timn?' n ?a.menwerking met Duitse par- Kaci iren hield de Ned. Vereniging in colWt een straat- en huis-aan-huis- vM„ ,e ten bate van de getroffenen in »is*h d' Resultaat f 13.000.—. De Bel- ris fezant te Belgrado, zijn secreta- zatren f,gezant?chapsattaché gaven te Eer, f00 Kapiteins en bemannin- men t Noorse schepen gaven sa- rplri Uit schier alle landen ter Bifter, u-0men op deze wijze nog steeds landso om de nood in het Neder- lenigen overs',romingsgebied te helpen het Nationaal Rampenfonds Was oif. binnengekomen bedra„ was tot f ri o rdv°nd met een half millioen 1011 83.8 millioen gestegen. Een versnelde afwikkeling van oor logsschade wordt door dit deel van de Raad aanvaardbaar geacht, indien con junctuur-politieke maatregelen nodig zouden blijken. Met betrekking tot de overneming van credieten door de Herstelbank is dit ge deelte van de Raad van oordeel, dat het effect daarvan niet te hoog mag worden aangeslagen. Bovendien meent dit deel van de Raad er op te moeten wijzen, dat deze weg slechts aanvaardbaar wordt geacht als middel om uit een bestaande nood-situatie te geraken. [)E REGERING HEEFT GISTEREN aan veel speculaties een einde gemaakt, door aan de voorzitters van beide Kamers de hoofdpunten van haar voor nemens inzake de huurverhoging en de daaraan gekoppelde belastingverlagin gen kenbaar te maken. Tevens is het advies van de Sociaal-Economische Raad over deze materie, voor publicatie vrijgegeven. Vooruitlopend op hetgeen in de nog in te'dienen wetsontwerpen zal worden neergelegd, kondigt de regering haar voornemen aan, de huurverhoging op 1 Januari 1954 te doen ingaan. Op dezelfde datum zullen belastingverlagingen en andere compensatiemaatregelen in werking treden. De huren zullen worden gebracht, voor woningen in de gemeenten le klasse op 135% van het huurpeil van 1940, in de 2e klasse 138%, in de 3e klasse op 141%, in de 4e klasse op 145% en in de 5e klasse op 148%. Hier zijn bedoeld de klassen, die de Noodwet Ouderdomsvoorziening kent. Voor de huren van bedrijfspanden zal een enigszins andere regeling worden voorgesteld. HE huurverhoging noopt de regering tot tegemoetkomingen op ander ge bied. Zij denkt hierbij aan een verla ging van de personele belasting, de afschaffing van de omzetbelasting op huisbrand en schoeisel (deze vermin dering zou 6 pet. van de kleinhandel- prijs zijn) en een verlaging van de suikeraccijns van f 27 tot f 19 per 100 kg. Daarnaast zullen afschaffing of ver laging van schoolgelden voor grote groepen leerlingen en enkele verlich tingen van de loon- en inkomsten belasting worden voorgesteld. Voorde werknemer, het overheidspersoneel daaronder begrepen, zal de via belas tingmaatregelen tot stand gebrachte compensatie dienen te worden aange vuld met een loonsverhoging, welke op zijn beurt niet voor de werkgevers zal kunnen worden gecompenseerd. Nagegaan wordt, in hoeverre ook aan vullende maatregelen moeten worden genomen, door degenen, die uitkerin gen op grond van de Noodwet-Drges ontvangen, alsmede yoor de van oyifig jy heidswege gepensionr.eerden. De rege ring is tevens van plan. om het in 1952 w ingediende wetsontwerp, dat bijzondere fiscale faciliteiten bevat, ter bevorde ring van de export naar bepaalde, na der aan te wijzen gebieden, in te trekken. Van de voorgestelde belastingmaat regelen noemen wij de verlaging van het tarief van de vennootschapsbelas ting met circa 4 pet., de afschaffing van de extra-inkomstenbelasting op bedrijfswinsten van 5 tot 7l/i pet. en de bevoegdheid voor nieuwe onderne mingen om een verliessaldo over de eerste zes jaren onbeperkt met latere winsten te compenseren. Deze maat regel gaat op 1 Januari 1953 in. Afschaffing schoolgeld AT betreft de personele belasting, zegt de regering, dat de huurverho ging in het algemeen voor de belas tingplichtigen geen stijging van perso nele belasting zal veroorzaken. Boven dien wordt de personele belasting geheven naar de grondslag huurwaar de. met gemiddeld 40 pet. verlaagd. De afschafing van schoolgelden zou gelden voor het 6-jarig lager onder wijs. Voor het middelbaar onderwijs wordt een verlaging alsmede een ver eenvoudiging van de heffing voorge steld. Overwogen wordt, of en in hoe verre ook voor de leerplichtige jeugd boven de zesde klasse van de lagere school tot afschaffing van de school gelden kan worden overgegaan. Voor de minst-draagkrachtigen is van belang, dat de belastingvrije mi nima bij de inkomsten- er loonbelas ting zulien worden verhoogd. De mid dengroepen worden vooral tegemoet gekomen door een verdubbeling van de kinderaftrek bij de inkomsten, en de vermogensbelasting voor school gaande en studerende kinderen van 17 t'm 26 jaar en voor gebrekkige kin deren van 17 jaar tot hun meerder jarigheid. De Sociaal-Economische Raad is het in het door haar uitgebrachte advies met de door de regering ontwikkelde gedachten eens. De Raad acht het niet nodig bijzondere maatregelen voor te stellen ten aanzien van de huiseigena ren, noch in de vorm van een ver plichte besteding van de toegestane af schrijvingen, noch in de vorm van een wegnemen van een gedeelte van de huurverhoging via een belastingmaat regel. De S.E.R. is van mening, dat tot vaststelling van het lagere of hogere huurbedrag van bedrijfspanden, de desbetreffende huuradviescommissie het beste een advies kan uitbrengen, voor men tot besluiten komt. VERKIEZING NIEUWE PRESIDENT TSJECHOSLOWAKIJE De Tsjechoslowaakse Nationale Ver gadering komt vandaag bijeen Jm een nieuwe president van Tsjechoslowakije te kiezen als opvolger van Gottwald. MAARSCHALK TITO is hedenmorgen de Theems afgevaren en bij Grcen- rich aan boord gegaan van de Joego slavische kruiser Galeb, waarmee hjj naar zijn land zal terugkeren. Engeland en Joegoslavië zullen geen vriendschaps verdrag sluiten, aldus heeft de Zuid- slavische minister van Buitenlandse Za ken, Popowitsj, gisteren te Londen ver klaard. Tito heeft Churchill niet om een dergelijk verdrag gevraagd omdat de huidige betrekkingen bevredigend zijn. De Joegoslavische regering acht het voorts nuttiger, dat haar land bui ten het Atlantisch Pact blijft. Belgrado is bereid te allen tijde met Italië over Triest te onderhandelen, maar dan op hoger niveau dan tot dusverre. Het pro- (Van onze parlementaire redacteur) [)E EERBIED VOOR DE ZONDAG als de dag des Heren wordt al bijster slecht gediend door een slechts op papier bestaande wet. De handhaving der wetten is de dure plicht van de overheid; haar aanzien wordt geschaad, wanneer dit niet gebeurt. Intrekking alleen van de wet van 1815, die in genen dele meer beantwoordt aan de eisen van deze tijd, zou niet verantwoord zijn gezien het bijzondere karakter van de Zondagsrust. De overheid heeft niet rot taak de Zondagsheiliging af te dwingen, maar wel om de beletselen op te heffen, die de Zondagsheiliging in de weg staan. Aldus minister Beel Vrijdagmorgen tijdens de voortzetting van de behandeling van het ontwerp Zondagswet in de Tweede Kamer. MINISTER Beel erkende de grote be- tekenis van de sport, in het bijzon der voor de ontspanning van de jeugd De sportbeoefening mag echter niet tot excessen aanleiding geven of de godsdienstoefeningen belemmeren. De minister verklaarde geen voorstander te zijn van het invoeren van de Engel se Zondag. Hoe men dit uit zijn schrif telijk antwoord aan de Kamer had kunnen afleiden was hem ten enen male een raadsel. Het bevorderen van de Zondagsrust legt noodzakelijkerwijs beperkingen op aan hen, die over de wekelijkse rust dag andere opvattingen hebben. Met het oog op de maatschappelijke toe standen en de inzichten over ontspan ning zullen deze beperkingen dan ook niet te ver mogen gaan; de persoonlij- ke vrijheid zal niet op ontoelaatbaie wijze mogen worden aangetast. Van daar dat het ontwerp een zo uitgespro ken compromis-karakter draagt, dat niemand er zich geheel mee kan ver enigen. Men zal echter èn de realiteit in aan merking moeten nemen èn begrip moe ten tonen en hebben voor de hoge waarde, die een groot deel van ons volk aan de Zondagsrust en de Zondags heiliging toekent. Minister Beel had dit begrip in het betoog van de heer Ritmeester (VVD) gemist; ds Zandt (SGP) had zich zijns inziens niet op de basis der realiteit geplaatst en al dus het contact met het volk verloren. Het kan en mag niet de strekking van onze wetgeving zijn te dwingen tot het naleven van bepaalde religieuze nor men. Dit was ook niet de strekking van de wet van 1815. Het luiden van kerkklokken op Zon dag zal ook nder de nieuwe Zondags wet niet verboden zijn, daar dit gere geld is in de wet op de Kerkgenoot schappen van 1853. Tegen het nauwkeuriger omschrijven van het begrip gerucht had de minister overwegende bezwaren, daar dit on overzienbare gevolgen zou kunnen hebben. Overigens behoeven noch Abe Lenstra noch de toeschouwers bij een voetbal- of andere sportwedstrijd zich ongerust te maken, dat zij voor het verwekken van gerucht zullen worden vervolgd. Dit artikel slaat namelijk niet op spontane reacties, maar op het bewust verwekken van gerucht. De 200 meter-grens voor dedgelijke geruch ten achtte de minister verantwoord. Eveneens verklaarde hij zich teg°n het geven van de bevoegdheid aan de gemeenteraden om eventuele andere feestdagen onder deze wet te kunnen brengen. Te op deze feestdagen te houden godsdienstoefeningen zullen uiteraard volledige bescherming moeten genieten. Welke christelijke feestdagen ten slotte met de Zondag gelijk zullen worden gesteld, wilde de minister aan de Kamer overlaten, die over de ter zake ingediende amendementen zal moeten beslissen. Wat betreft het begrip ..openbare ver makelijkheid", zei de minister, dat het heffen van entrée niet meer dan één der elementen van dit begrip vormt. Het is niet zo dat een dergelijke hef fing op zich zelf reeds beslissend zou zijn. Zo zullen bijvoorbeeld jeugdsport- wedstrijden met een geringe entrée niet onder de wet behoeven te vai- len. Dit zal in het algemeen ook het geval zijn met zeilwedstrijden, terwijl voor zwemwedstrijden in overdekte baden een uitzondering zou kunnen worden gemaakt. (Zie verder elders in dit blad) bleem kan worden opgelost, aldus Po powitsj. Tito heeft er geen bezwaar tegen, op uitnodiging, eventueel een be zoek te brengen aan de Ver. Staten. De Joegoslavische minister deelde voorts mede, dat de besprekingen die de leiders van beide regelingen te Lon den hebben gevoerd, van grote beteke nis zullen zijn voor het handhaven van de vrede op de Balkan en in de wereld. Voorts is te Londen een communi qué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat beide regeringen van plan zijn het nauwe begrip, dat reeds bestaat meer te ontwikkelen en de vriendschap tus sen de twee naties te verstevigen. Men is ervan overtuigd, dat de banden van blijvende aard zijn Éi diplomatieke kringen te Londen is medegedeeld, dat het communiqué voor het eerst openlijk steun geeft aan de reeds lang heersende opvatting, dat een door de Russen op touw gezette aanval op Joegoslavië een algemene oorlog zal betekenen. De Amerikaanse luchtmacht heeft In Engeland een order geplaatst voor een aantal helicopters ter waarde van byna een millioen dollar. De toestellen zqu bestemd voor Joegoslavië. Radio-Moskou meldde gisteravond, dat premier Malenkov op eigen ver zoek is ontheven van zijn functie van secretaris van de communistische par ty in de Sovjet-Unie. Hij wordt als zo danig opgevolgd door Nikita Kroesjts- jev. Het besluit is op 14 Maart op een voltallige vergadering van het centra le comité der party genomen. Kroesjtsjev is een der naaste mede werkers van Malenkov. Sinds het laat ste partijcongres in October is hij sterk op de voorgrond getreden. Als Malenkov de hoogste Russische leider en opvolger van Stalin blijft en er is niets in de mededeling dat op het tegendeel wijst betekent dit dat hij de Sovjet-Unie alleen als premier zal besturen. Stalin regeerde het land als secretaris generaal van de partij, een functie die hij sinds 1922 bekleedde, twee jaar voor de dood van Lenin. Hij werd pas in 1941 in naam premier. Gevanoenen in Korea vrij? HE Sovjet-Unie heeft Engeland mede- gedeeld onmiddellijk contact op te zullen nemen met de Noordkoreaanse autoriteiten om de vrijlating te verkre gen van negen Britse burgers en een Ierse missionaris, die zich sedert de be zetting van Seoel door de Noordkorea- nen in Juni 1950, in gevangenschap be vinden. Dit deelde het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken hedenmorgen vroeg mede. Onder de Britten bevinden zich een voormalig gezant in Zuid- Korea, twee leden van zqn staf, de Anglicaanse bisschop van Korea en twee katholieke geestelqken. Anthony Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, verzocht am bassadeur Gromyko te Londen om „een gebaar van goede wil" ten behoeve van de gevangenen. Eden dankte thans de Sovjet-zaakgelastigde voor dit ant woord. Gisteren is een algemene maatregel van bestuur met betrekking tot de Winkelsluitingswet verschenen, waarin bepaald wordt, dat winkels, waar uit sluitend of in hoofdzaak tabak en ta baksproducten plegen te worden ver kocht, uitsluitend voor het verkopen van die waren met ingang van Maan dag a.s. over het gehele land tot des avonds zeven uur geopend mogen zün. ONDER grote belangstelling is gis termiddag in het RAl-gebouw te Amsterdam de huishoudbeurs ge opend. Hier ziet men mevr. D'Aiily, die de expositie opende, het fruit proeven, dat haar werd aangeboden door een Surinaamse vrouw. Elders in dit blad vindt ge van onze mede werkster Hendrine een uitvoerige beschouwing over de huishoudbeurs. r\E BEIDE Huizen van het Oostduitst parlement hebben gisteren in een verenigde zitting de Conventies van Bonn en het Eurrpees Legerverdrag van nul en generlei waarde voor het Duitse volk genoemd. Men uitte de wens voor een besjireking van de vier grote mogendheden over de Duitse eenheid en een vredesverdrag. Men juichte toen de voorzitter van de ver gadering telegrammen van Oostduit sers en Westduitsers voorlas, die aan drongen eigen nationale strijdkrachten op de been te brengen. Grotewohl roemde de bekrachtiging van de ver dragen met de Westelijke geallieerden door de Bondsdag in Bonn een „na tionaal hoogverraad". De eerste stap van alle vaderlandslievende en demo cratische krachten is nu het omver werpen van het regiem van Adenauer, aidus Grotewohl. De voorzitter van de Volkskammer, Dieckmann, zei dat het Westduitse parlement thans zijn recht om voor de Westduitsers op te treden heeft ver speeldHet enige parlement in Duitsland, dat zich nog een Duits par lement mag noemen, is volgens Dieck mann, de Oostduitse Volkskammer. Narriman nog in Geneve Ex-koningin Narriman van Egypte heeft te elfder ure van de Egyptische legatie te Bern instructies gekregen om haar vertrek uti Geneve naar Cairo dat op gisteren was gesteld, uit te stellen. De legatie zeide haar in Geneve te blij ven tot nadere mededelingen. Republi keins gezinde leden van de Egyptische In het zgn. „vrije gebied", waar het vervoer en yerhandelen van varkens is toegestaan, is het houden van keurin gen, tentoonstellingen en verkopingen van varkens alsmede het op soortgelij ke wijze bijeenbrengen daarvan niet meer verboden. Het vrije gebied om vat in grote lijnen de provincies Gro ningen, Friesland, Drenthe, Overijsel een deel van Gelderland, Noord-Bra bant, Zeeland en Limburg. WttKbtKiLHI Verwachting tot hedenavond: RUSTIG WEER In de ochtend op vele plaatsen mist. In de Zuid-Oostelijke helft van het land later op de dsg overwegend zonnig weer. Elders echter overdrijvende wolken velden. Overwegend zwakke wind uit Noordelijke richtingen. De zelfde of iets lagere middagtem- Pera*uren dan gisteren. Zondag: Zon op 6.39, onder 18.56. Maan op 10.12. onder 3.17. Maandag: Zon op 6.37, onder 18.58. Maan op 11.20. onder 3.59.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1