voor B.B. genoteerd Meer dan vijfhonderd aanmeldingen WAT DE THEATERS BRENGEN IS ER WEER! EN HOE - EN VOOR WELKE PRIJS J. C. POUWELS, TEL. (02200) 2224 KENNEMER AUTOGARAGE ALKMAAR „Van ander ras" in lofwaardige opvoering door N.O.V.-toneel De krant gratis Papieren organisatie' moet op korte termijn haar beslag hebben Géén oorlogs-psychose, maar wel Kader voor Den Helder goeddeels geformeerd SPOED GEWENST Zestallencompetitie voor bridgers MINIATUUR CINEAC I N H ET KORT TIVOLI: „Sterren stralen overal" DE WITTE: „Café De Rode Engel" TUSSEN HAAKS EN KUITjE Propaganda-avond Volksonderwijs in Casino Bewogen spel in stuk over negervraagstuk M IÉ Helder-AIcmaria voor het Adoptiefonds De KNVB-reserves ',Ons Genoegen" viert jubileum in Mei Bouw boerderij gegunfl Schoolvoetbal begint op Zaterdag 4 April HE belangrijke zaak van de B. B. wordt in l)cn Helder krachtig aangepakt. De tentoonstelling in de Koningstraat is in enkele dagen tijds één der drukst-bezochte punten van de stad geworden. Het publiek heeft belangstelling voor de B. B., en daarvan moet het komen. Het spreekt vanzelf, dat belang stelling alleen niet voldoende is. Het gaat vooral om de mensen, die hun daadwerkelijke steun aan de B. B. willen geven. Ook wat dit betreft, heeft de propaganda-actie een bevredigend verloop. Het aantal aanmeldingen heeft de vijfhonderd ruimschoots overschreden, zodat voor meer dan een kwart in de behoefte is voorzien. Er rest nog ruim een week, waarin dus nog circa vijftienhonderd inschrijvingen binnen moeten komen, wil de B. B. aan het eind van de campagne over voldoende mensen beschikken. EEN voornaam punt is, dat het kader goeddeels is geformeerd. De top wordt gevormd door het Hoofd Be scherming Bevolking, de heer W. A. Evcrards, met het plaatsvervangend hoofd, de heer L. H. Quant. De gemeen te is in vier wijken verdeeld, met als w iikhoofden de heren J. Bregman, J. Middendorp, S. Prins en C. Steenlage. De wijken zijn weer onderverdeeld in blokken, in totaal negen en dertig. Op een enkele uitzondering na zijn ook hiervoor de blokhoofden en plaatsver vangende blokhoofden benoemd. Elke blokploeg zal bestaan uit twin tig personen, t.w. het blokhoofd, zijn plaatsvervanger, zes man brandweer personeel. zes man reddingpersoneel, vier EHBO'ers en twee man meldings- personeel. Al deze mensen worden al leen opgeroepen, wanneer hun optreden urgent is. Zij behoren tot de categorie „Zelfbescherming", die we de „geor ganiseerde burenhulp" zouden kunnen noemen. Daarnaast, maar eveneens ressorte rend onder het Hoofd B.B., staat de Overheidsorganisatie, die in vijf hoofd groepen is onderverdeeld: de Brand weer. de Opsporings- en Reddingsdienst, de Geneeskundige Dienst, de Dienst Sociale Verzorging en de Politie. De zesde hoofdgroep, de Hersteldienst, is nog niet in het schema voor Den Helder opgenomen. P)E totale personeelsbezetting, waar- over de B. B. in tijden van nood zal kunnen beschikken, is voor Den Helder op rond 2100 gecalculeerd. Zowel voor mannen als voor vrouwen is in de or ganisatie plaats: Het behoeft geen be toog, dat de B.B. op zeer korte termijn het gewenste aantal vrijwilligers nodig heeft. Deze zaak lijdt geen uitstel, daar de organisatie van de B.B. pas goed kan functionneren, wanneer alle medewer kers hun taak kennen en een behoor lijke training hebben gehad. Vandaar, dat de „papieren B.B." een voldoend aantal aanmeldingen, waar uit de samenstelling van het personeel plaats kan vinden zo spoedig moge lijk moet zijn gevormd. Wie serieus ken nis neemt van het materiaal, dat in de Koningstraat is geëxposeerd, zal deze gedachte ten volle kunnen onderschrij ven. En hij zal voorts tot de conclusie komen, dat een goede Bescherming Be volking een grondige voorbereiding eist. Voor de plaatselijke zestallencompe titie (bridge) werden de volgende wed strijden gesoeeld: HBC 3BCOO 382 338. HBC 1—Royal 404—316. VBC 2— HBC 3 396—324, HBC 2—RKBC 401— 319. De stand is nu: HBC I 6 6 0 0 12 2510 VBC I 5 5 0 0 10 2038 VBC 2 6 4 0 2 8 2180 HBC 2 6 3 0 3 6 2162 HBC 3 6 2 0 4 4 2034 RKBC 6 1 0 5 2 1958 BCOO 6 1 0 5 2 1932 Royal 5 1 0 4 2 1746 Het is uitstekend, dat hiermee reeds thans een begin wordt gemaakt. W/IE daaraan mocht twijfelen, ook na het bezichtigen van de tentoonstel ling, zal er goed aan doen, de trap in het perceel Koningstraat 44 te beklim men en een bezoek te brengen aan het filmzaaltje, dat gisteren verwachtingen scheen te wekken van een Helderse Cineac. Er was voortdurend publiek en men heeft geboeid toegezien bij de ver toning van suggestieve filmpjes als „De les van Londen „Buurmans buurman", „The waking point" (Op het juiste mo ment), „Brand" en dergelijke, die een duidelijke illustratie geven van de nood zaak van de B.B., ook in vredstijd. We moeten nu eenmaal niet handelen als de struisvogel, maar nuchter reke ning houden met de mogelijkheid van een nieuwe oorlog. Dat is iets anders dan een nieuwe oorlog voorbereiden, maar het is zeer bepaald wél het vinden van de juiste houding, waarin een eventuele nieuwe oorlog het best tegemoet kan worden getreden. Verzaken wij in dit opzicht onze plicht, dan komen we te laat als de sirenes loeien. En dan zul len we tot onze schade en schande ont dekken, dat het individu niet in staat is, zichzelf en zijn gezinsleden vol doende tegen de gevolgen van het oorlogsgeweld te beschermen. rtNZERZIJDS een woord van lof voor de wijze, waarop de B.B. in Den Helder propaganda maakt. Wij zouden er ernstig bezwaar tegen hebben, in dien dat geschiedde door het scheppen van een oorlogs-psychose, al zou dat ongetwijfeld bevorderlijk zijn voor een vlot binnenkomen der aanmeldingen. Wij begrijpen, dat het moeilijk is, het juiste midden te vinden tussen een „alarm-stemming" en een sfeer van kalme belangstelling, die geen baten af werpt. Na gedurende enkele dagen de openbare activiteit van de B.B. in het bijzonder ook de bijdragen van de geluidsinstallaties te hebben gevolgd, neigen wij tot de overtuiging, dat de leiding van de B.B. in Den Helder dit juiste midden gevonden heeft. In verband met de urgentie van het geheel heeft men besloten, het aanmel dingsbureau ook morgenmiddag, en wel van twee tot zes uur, geopend te hou den. Verder kan men er nog tot en met Zaterdag 28 Maart terecht, van negen tot half één, van twee tot zes en van zeven tot negen uur. De tien best-geplaatste paren zijn: heer en mevr. Biersteker 76.00, Bakker Doms 74.08, KemperDe Vries 72.41, Visser—Bakker 72.25, heer en mevr. Quant 71.30, DukersKerkhoff 70.00, Korver—Wit 67.10, Boeder—Gomes 66.50, HoutkoperVisser 65.66, Burger Smit 65.60. Het programma voor de volgende week luidt: Woensdag 25 Maart VBC 2 —Royal, Maandag 30 Maart HBC 3— VBC I, Woensdag 8 April Royal— RKBC. De geneeskundige dienst wordt gedurende dit weekend waargenomen door de artsen mevr. T. Schrauwen Monshouwer, Javastraat 18. telefoon 2707 en S. J. J. Lemaire, Willem Ba- rendszstraat 77, telefoon 3188. De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt tot en met Vrijdag waargenomen door de heer W. H. Kingma, Polderweg 25, telefoon 2581 (ook na zes uur). Het wekelijkse spreekuur van „Zedenopbouw" wordt vanmiddag van vier tot vijf uur gehouden aan het adres Javastraat 12a, hoek Borneolaan. Ten bate van het Marine-Sanato riumfonds wordt vanavond in Casino het toneelstuk „Korporaal Elisabeth" opgevoerd. Het cabaretgezelschap „De drie musketiers" treedt vanavond in „For- mosa" op voor de speeltuinvereniging afdeling Tuindorp. Vanmiddag om twee uur wordt in het IVA-lokaaJ aan de Tweede Vroon straat het School-tafeltennistornooi voortgezet. De tentoonstelling in het atelier v.->n de Noordc Kunstkring aan de Prinsenstraat is vandaag en morgen nog geopend (van drie tot vijf en van acht tot tien uur). Op het Helder A-terrein aan de Sportlaan begint vanmiddag om kwart voor vijf een vriendschappelijke voetbalwedstrijd tussen de eerste elf tallen van Helder en AIcmaria Victrix In het Badpaviljoen te Huisdui nen houdt de hockeyclub „Hermes" vanavond een soirée. Wij hebben aan het geschrijf rond de nieuwe Nederlandse film „Sterren stralen overal" weinig toe te voegen. In het algemeen zouden wij willen op merken, dat het verhaal nogal „bur gerlijk" is, maar het loont zeer zeker de moeite deze rolprent, die tot en met Donderdag in Tivoli wordt vertoond, te gaan zien. Wij willen dit zelfs van harte aanbevelen. Het onderwerp? De Amsterdamse taxi-chauffeur Piet Amstel besluit te emigreren én als gevolg daarvan be landt hij in een wereld van formali teiten en moeilijkheden. Hij ruimt alle hindernissen uit de weg, op één na, want.... Amstél heeft een dochter, die bij haar verloofde Jim wenst te blijven. Gelukkig geeft deze tenslotte te kennen, ook te zullen emigreren. Piet Amstel Johan Kaart) krijgt in het ziekenhuis bezoek van „Snip en Snap"-in-burger, welk duo de sympathieke taxi-chauf feur met een levensgrote fruitmand komt verrassen. Waaraan Piet deze geste te danken heeft? Dat vertelt ,jSterren stralen overal"! voorwiel-aandrijving geruisloze motor alle dashboard-meters verwarming ruime carrosserie grote koffer (Advertentie, Ing. Med.) Maar dat kost geld. Jim kan geld vee- dienen met smokkelen, doch zijn aan staande schoonvader zorgt, dat hij op het rechte pad blijft. Hij wordt van zijn bemoeiingen evenwel zelf het slachtoffer. En dan dagen Willy Wal den en Piet Muvselaar op. Zij belasten zich met de verkoop van Amstel's be zittingen. De opbrengst wordt zo groot, dat ook Jim's overtocht is verzekerd. En wie ziet men uit de toneelwereld en uit cabaret en variété niet in deze film meespelen! Johan Kaart en Peron- ne Hosang vormen het echtpaar Amstel, Kitty Janssen en Guus Oster het verliefde paar, en verder zijn daar onder andere nog: Jan Musch, Hetty Blok, Aaf Bouber, Willy Walden en Piet Muyselaar. Bijzonder gewaardeer de medewerking verleende Dolf van der Linden, wiens „Sterren stralen overal" inmiddels een „schlager" is ge worden. Dit product van eigen bodem, voor een zeer groot deel het werk van Ge- rard Rutten, moet men niet missen Men zal vergeten, dat onze films techniek sober is, want men kan vaak lachen en soms geraakt men zelfs ont roerd. Uitstekend spel geven vooral Johan en Hans Kaart. Yvonne de Carlo speelt aanvanke lijk geen mooie rol iri de kleurenfilm „Café de Rode Engel", die tot en met Maandagavond in de Witte gaat. Zij dreigt van kwaad tot erger te verval len. Er komt evenwel een kranige ka pitein in haar leven, die haar uit de eerste moeilijkheden redt. Roxy (Yvon ne) wil echter rijk worden. Zij geeft éifch uit voor iemand anders en ge. raakt aldus in voorname kringen. Uit eindelijk gaat haar geweten spreken en dan biecht zij alles eerlijk op. Haar kapitein (Rock Hudson) kan haar als nog in zijn sterke armen sluiten. „Café de Rode Engel" is ongetwijfeld een kolfje naar de hand van romantische naturen. Een prettige avond heeft men er aan. Het is morgen hoog water om 0.00 en 12.15 uur en laag water om 6.15 en 18.45 uur. Maandag is het hoog water om 0 50 en 13.15 uur, en laag water om 6.55 en 19.40 uur. De temperatuur van het zeewater was 5,1 graden Celsius. Met een bewogen opvoering van het Amerikaanse stuk „"V an ander ras" bet negerprobleem behandelt, h'eeft de N.O.V.-toneelgroep gisteravond in Casino de welverdiende dank geoogst van de Helderse afdeling van „Volksonderwijs' Film en toneel hebben reeds veel stof uit dit onderwerp geput, veelal met melodramatische of zelfs drakerige resultaten. Het is ook zo verleidelijk, bot sentiment de boventoon te laten voeren. „Van ander ras" behoort tot 6 gunstige uitzonderingen, omdat de auteurs de nuchtere realiteit niet uit h« oog hebben verloren. Het stuk heeft aan waarde gewonnen door de wijze, waan de feiten tegen een dramatische achtergrond zijn geplaatst. hun moeilijke taak om als negerin tt fungeren. Niettegenstaande hun wat overda dige grime, was hun optreden geer! ogenblik lachwekkend. Ook de heren J. Slort, H. van de Water en A. G Twigt» die als blanke mannen voor het voetlicht verschenen, leverden me: talent en overgave hun aandeel in hel geheel. De heer J. Bonte, die een bij rol had, vond in de luttele minuter. van zijn optreden niet de gelegenheii om op dreef te komen, zodat hij weinig de aandacht trok. Met des te meer waardering hebben wij de opvoering gevolgd, omdat „Van ander ras" de onschatbare waarde van de menselijke ziel centraal stelt. Ver uit gaande boven het rassenvraagstuk predikt het de bewogenheid van de ene mens over het lot van de ander. De spelers bleken deze allure te hebben aangevoeld. Dat kwam het duidelijkst tot uiting 'in het tweede be drijf, waarin de rassendiscriminatie niet alleen leidde tot een onmenswaar dige behandeling van de neger Brett, maar vooral tot een bewustwording van hun verantwoordlijkheid bij de blanken. Dat geschiedde niet door de simpele probleemstelling van „de blan ke heeft schuld, de neger is het slacht offer", want de historisch gegroeide kloof werd gekarakteriseerd. De lijnen der geleidelijkheid, waarlangs over brugging daarvan mogelijk is, werden spelenderwijs uitgestippeld in het boei ende derde bedrijf, waarin werd aan getoond, hoe door de geneigdheid tot contact, dat via overleg tot wederzijd se waardering kan leiden, de zo nood zakelijke verdraagzaamheid kan wor den bereikt. De heer B. Broekhuizen speelde de rol van Brett gaandeweg met meer overtuiging, zodat ook hij in het twee de bedrijf de climax kon helpen op bouwen. De beide blanke vrouwen werden sterk getypeerd door de da mes L. Flotat en R. Zomer, terwijl de dames B. Veth en S. van Dijk zich bijzonder verdienstelijk kweten van mm.....tii h ii.in.Mwn» HEMD IK, Scorplus, kan veel heb- ben, maar een enkele keer wordt het me toch te gortig. De wijze waarop sommige mensen zich blijk baar van een dameshemd verzekeren, staat mij niet aan. Het moet Maandag avond zijn gebeurd, toen de duisternis zich over onze stad had voltrokken en haastige voorbijgangers zich naar huis scheerden. Mijn woning, die ter droging van de was slechts beschikt over een plaatsje van een vier kante meter, dat aan de straatzijde wordt afge schermd door een hoog spij lenhek. moet dromerig de nacht hebben liggen afwach ten. Op die vierkante meter grond, die, ingesloten door drie muren, geen zuchtje wind toelaat, tracht m'n vrouw elke week haar was goed droog te krijgen. Iedere huisvrouw weet. io at dat zeggen wil. Maandag was het eens niet mistig, en daarom besloot m'n vrouw, het reeds in vochtigheid af nemende goed te laten han gen. „Dan kan ik morgen al strijken", zei ze verheugd. En inderdaad, het kwam er van. Alleen had ze toert" nog niet direct dóór, dat haar nieuwste, rose hemdje man keerde, Met grote ogen keek ze mij aan en beweerde: „Nou, ik heb wel twee knij pers zien liggen, maar geen hemdje!" Haar vertrouwen in de wereld en haar mensen was hevig geschokt. „Het wa$ m'n beste hemdje", zei ze nog. „Wat jammer", zei ik, „het stond je juist zo goed!" Kijk, het moet zó zijn ge gaan. De dief, waarschijnlijk een lang mens, heeft zich op de tenen verheven en ver volgens zijn grijpvingers aan het hemd besteed. Een thee doek, die ook binnen het be reik kwam, bleef ongemoeid. M'n vrouw had wel gewild, dat men in plaats van het hemdje de theedoek had meegenomen, want het aan tal theedoeken in ons huis is groter dan de collectie on dergoederen. Ze is trouwens nóg bereid de theedoek voor het hemd te ruilen Intussen loopt wellicht een andere dame in het textiel, dat mijn vrouw toebehoort; wie zal het zeggen Maar droevig is het. En dat ivas- goed van ons zal er niet hel derder op worden, nu het niet meer buiten kan dro gen. Wij moeten nu bedacht zijn op lange vingers en het goed bij de kachel aan rek jes en draadjes hangen, dat begrijpt ge. En dan te weten, dat een goede vriendin van mij zich ook al tegen de mensheid keert. Bij haar ont stond dit wrange gevoel, na dat zij haar schoudertas ver loor. Later werd het ding (geplunderd) in de Spoor- gracht terug gevonden. Wat zullen die dieven ver schrikkelijk rijk zijn gewor den. AUTOPED IJw Gradus kan inzake de eerlijkheid gelukkig een ander geluid laten horen. Mevrouw N. B.. Boerhaave- straat 47, schreef hem, dat zij bijna twee maanden ge leden een autoped vond. Nog nooit is er iemand om geweest Omdat zij bang is, dat haar eigen jongens er mee de straat op gaan, heeft zij de autoped op de zolder gezet. Hij is niet zo mooi. Om het stuur zit een touwtje en de bel zit er nog maar half aan. Enfin, laat men hem afhalen bij me vrouw B. kerkhof Cii toch heeft uw stukjes- schrijver weer te vroeg gejuicht. Wat is toch eer lijkheid? En waarom ver dwijnen soms bloemen van graven? Enige tijd geleden heeft Gradus er al eens iets over geschreven. Dat gold de Algemene Begraafplaats te Huisduinen. En nu kwam mevrouw T. uit de Emma- straat tot hem. Zaterdag legde zij op de R-K- Be" graafplaats bloemen op het graf ven haar jongen. Het was zijn geboortedag. Toen ze Zondag weer kwam, waren de bloemen ver dwenen. Wat kunnen wij daaraan doen? Het vermelden, tot schande van de mensheid! hulp Vanavond houdt de afde ling Den Helder van de verenigiflg „Eerste Hulp Bij Ongelukken" in de boven zaal van het Christelijk Mi litair Tehuis aan de Kanaal- weg een oefenwedstrijd, die om zeven uur aanvangt. Deelgenomen wordt door de afdelingen Julianadorp, Wie- ringen. Anna Prulowna, Don Helder en wellicht ook 't Zand. 't Zal een nuttige strijd worden, meent Gradus. RAMP Met plezier vermeldt Gra_ dus twee nieuwe bijdra gen voor het Nationaal Ram penfonds. Heeft u wel eens gehoord van de buurtvereni ging Bothastraat? Nu, die is jaren geleden opgeheven, maar nog steeds is er onge veer f 97,in kas. De oud penningmeester, de heer C. de Boer Jr., zal dit bedrag afdragen aan het Rampen fonds. Schipper M. Post van de „HD 16" veilde op de Vis- efslag een kist schol, die f 15,20 opbracht. Dit be dragje stelde hij ter beschik king van het Rampenfonds. En hij vraagt: „Wie volgt??" KRUIS He afdeling Gezinsverzor- ging van „Het Witte Kruis" heeft in vier jaar achthonderd gezinnen ge holpen, deelde men Gradus mede. En men concludeert terecht, dat op deze wijze in een grote behoefte wordt voorzien. Dag aan dag trek ken de verzorgsters er op uit om de taken van zieke moeders over te nemen. Tot voor kort waren er achttien verzorgsters op pad om dit prachtige, echt vrou welijke werk te verrichten. Het aantal is evenwel ver minderd tot vijftien, daar enkele dames in het huwe lijksbootje stapten. „Het Witte Kruis" heeft nu dus meisjes nodig, die gezins verzorgster willen worden. Zij kunnen zich aanmelden bij mevrouw J. Smit—Win kelman, Loodsgracht 63, die graag alle gewenste inlich tingen verstrekt. Moge Gradus hieraan toe voegen, dat de verzorgsters worden gesalarieerd en gra tis kunnen worden opgeleid voor het diploma Gezinsver- zorgster. Rolkennis mimiek, toneelaankls- ding en regie droegen er toe bij, dat het stuk van het begin tot het eindt met spanning werd gevolgd, al het tempo wat hoger kunnen zijn. De voorzitter van „Volksonderwijs" de heer L. M. F. Ruder, sprak een zee: waarderend slotwoord, v.-aarbij hij m even aanhaakte aan het propaganda- speechje, dat de heer Zaalberg onmid dellijk na de opening had gehouden, De oefenwedstrijd Helder-AIemarii Victrix, die vanmiddag op het Heider- terrein wordt gespeeld, begint niet on vijf uur, maar om kwart vóór vijf. Naaij wij vernemen, komen de baten van deze ontmoeting ten goede aan het Adoptie fonds. De witjakken beginnen in de volgen- de opstelling: doel: Haverhoek: achter Heyster en Himpers; midden: Beekho ven, Van der Meulen en Bal; vóór: Dor- lijn, Raadgers, Rottier, Van Zoolingetj en Lamoree. In de tweede helft zullen beide 1 tijen een enigszins andere opstellini proberen. Van de Helderse KNVB-reserves ven schijnt morgen alleen HRC 4 in het vel» en wel uit tegen DWS 4. Het bescheid» programma luidt: R3A: OSV 3-AIk- maarse Boys 2- R3B: OSV 4-RKVVA» Assendelft 2—WFC 3: R3C: AFC 4-1* Volewijckers 4; DWV 4Zeeburgia Ajax 4-De Spartaan 4; DWS 4-HBC Zoals men weet, zou de kinder-opt rette-vereniging Ons Genoegen van heer A. Krijgsman in Februari jong®'1' den ter gelegenheid van het twin» jarig bestaan de operette „Gelukslao opvoeren. In verband met de Nat'011*; Ramp werd deze feestelijke avond i gesteld. De operette wordt nu OP™,, derdag 28 Mei in „Casino" ten t gebracht. De bouw van een boerderij met wo»® huis (architectuur P. Baard) nabil vuurtoren te Huisduinen in °P®r..: van de heer Th. Bruin te Den Hei" is gegund aan de laagste inschrij de fa. Veenstra Zn te Den »e voor de som van f 36.594. Een bijzonder genoeglijke tie-bezigheid voor de jongens i* 'e' jare het schoolvoetbal. Dit tornoo reeds weer vlak voor de deur. f ste wedstrijden worden op Zate/ April gespeeld. Lijfkieker heeft een kookles bijgewoond in a van de gemeentelijke Water- en Licht'°f>n?'aal Koningstraat. Hier ziet (links) me' m kcoklerares te Alkmaar) aan het werk „J? a,d door mevrouw C. Dol-Orijnis. Vele Helderse ,eerri vrouwen hebben daar al heel wat opgestoken. Zij, die zich met Ingang heden opgeven als abonnè, vangen de tot 1 April a.s. v schijnende nummers gratis. DE DIRECT^

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2