O O O O Eerste nieuwe VGLO school in Inspectie Den Helder, in Oude Niedorp in gebruik Tegen zwak „Alcmaria" scoorde Helder er lustig op los Modelinrichting, waaraan kosten noch moeite gespaard zijn deze FRIDOR de Luxe electrische naaimachine electrische naaimachines Witjakken maakten negen doelpunten Optimisme nog niet gerechtvaardigd Ongelijke strijd Vios behield fraaie kans op titel - Promotiewedstrijden voor Hermes 1 De KNVB-reserves Wintercompetitie HBC '45 Derde trainingsrit „DOK Hoe de marine-bal rolt Anna Paulowna Contactavond van AMC „APO" Toneelcursus werd succes Burgerbrug Ontslag onderwijzeres DE KONINGIN VANDAAG NAAR STAVENISSE Wat U moet doen! Zi|pe BURGERLIJKE STAND MARKTBERICHTEN School voor streek Het vijfde kwartaal MAANDAG 23 MAART 1953 Xcn bate van het Adoptiefbnds heb ben Helder en Alcmaria Victrix Za terdagmiddag in Den Helder een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld. \VÜ mogen eigenlijk niet spreken van cen „Alcmaria Victrix", want het elf tal telde zeven spelers, die niet in d& gebruikelijke opstelling thuis hoorden. Van het zevental werden er een paar t-eprobeerd"; de anderen waren in vallers voor zieken. Helder kon ge makkelijk met 9-0 winnen. In deze ontmoeting, die zeer geringe belangstelling trok, was het aan beide zijden de bedoeling, verschillende sa menstellingen te proberen. Het behoeft geen betoog, dat de Alkmaarse elftal commissie onder deze omstandigheden weinig of geen nieuwe gezichtspunten heeft kunnen ontdekken. De ploeg was dermate verzwakt, dat de Nieuwe- diepers een voor hen ongekend hoge score konden bereiken. Slechts éénmaal kegen de bezoekers de kans op een tegenpunt. Dat was, toen zij met 3-0 achter stonden en spil Van der Meulen per ongeluk hands maakte. Brouwer was er dermate van overtuigd dat zijn club een dergelijk „buitenkansje" niet verdiende, dat hij uit de penalty het leder moedwillig zacht in de handen van doelman Ha- verhoek schoot, hetgeen aan de toe schouwers een waarderend applausje ontlokte. Met de rust was de stand 4-0. De witjakken kwamen vóór de rust als volgt op het veld: Ha verhoek; Heyster en Himpers-, Van Beekhoven, Van der Meulen en Bal; Dorlijn, Raad- gers, Rottier, Van Zoolingen en La- moree. Zij speelden een verdienstelijk spelletje, dat evenwel nog geen opti misme rechtvaardigt, daar de tegen stand uiterst „primitief" was. De rust stand werd bereikt door doelpunten van Bal, Rottier (2) en Van Zoolin gen. Na de thee was de voorhoede als Jaterdagmiddag waren wij op het Heldef b-terrein getuige van een wel zeer ongelijke strijd. De junioren van HCSC brachten „op hun slofjes" de junioren van BKC een 18O-nederlaag toe. Gerust, er zijn wel grotere over winningen bevochten, maar de wedstrijd was merkwaardig, om dat de Helderse knapen alle veel forser waren dan de BKC'ertjes, die de (zware) bal bijna niet buiten hun strafschopgebied kon den krijgen. En wat voor hen nog het ergste was: HCSC speelde met negen man. Zijzelf waren slechts met z'n achten! Voetbal in de aldebnn In de eerste klasse C. van de afde ling Noord-Holland heeft hekken sluiter Koedijk zigh tegen Vios welis waar kranig verdedigd, maar ten slotte toch de buit moeten meegeven (12). Vios behield dus zijn fraaie kansen op de titel ten volle. Uit de afdeling kregen wij voorts nog de volgende resultaten binnen: RLC.: Grasshoppers 2—WW 2 2—0; 4N.: JVC 2—Zeemacht 3 3—2; St. Boys 2Vesda 2 15; 40.: Schagen 5 Winkel 3 3—1; 4P.: Helder 5—Water vogels 4 3—2. Junioren I: HCSC—BKC 18—0; Hel der bWatervogels 39; J.: HRC e HCSC b 0—3; HRC d—HRC c 0—1. Adspiranten M.: HRC bHelder d—0; N.: OudesluisJVC 5—1; O.: St. Boys—Flevo b 2—0; Q.: Helder c— HCSC b 4—0; HRC d—HRC c 1—3: BB.: ZAP b—ZAP c 1-2; Con Zelo b—WGW c 0—1; VZV b—WGW b 1—0. Jongens A zijn kampioen 'De hockeyclub „Hermes" ziet op een goed weekeind terug, al werd daarop een schaduw geworpen door de 3-1 nederlaag van het eerste dames-elftal tegen HIC 2. Dames I staat nu twee punten achter op leider Alliance en één punt op AMVJ. Hermes 2 (dames) moest met 5-0 het onderspit delven te gen AMVJ I. En nu het goede nieuws. Heren I speelde uit tegen Hurley 3 zijn laatste wedstrijd, die in een 1-1 gelijk spel eindigde. Hierdoor zijn de Helderse heren definitief tweede geworden, zo dat thans promotiewedstrijden villen mogen worden gespeeld voor de twee de klasse. Hun tegenstanders zijn Strawberi ies 2 en waarschijnlijk BMHC 6 en Hudito 1. De ontmoeting, met Hurley 3 was Van een goed gehalte. In de tiende minuut doelpuntte Hessen voor Her mes uit een strafcorner. De gastheren maakten het tegenpunt.... dertig se conden voor het einde. De gewijzigde opstelling van Hermes voldeed uitste kend Men kan dan ook vol vertrou wen de "promotiewedstrijden in gaan. De Hermes-jongens zegevierden met 2-1 bij Alkmaar b en zijn nu kampi oen van hun afdeling. Bax en Starren- burg namen de doelpunten voor hun rekening. Het vierde elftal van HRC heeft het in he uitwedstrijd tegen DWS 4 niet tot winst kunnen brengen De gastheren hiel den met 41 beide punten. In deze kiasse werden voorts gespeeld: AFC 4- Volewijckers 4 1—0; DWV 4-Zeeburgia 4 6—1Ajax 4-De Spartaan 4 61. Uit de reserve derde klasse B. kregen wi.i nög binnen de uitslag Assendelft 2- WFC 3 1-0. volgt gewijzigd (rnl): Lamoree, Dor- Jn, Rottier, Vonk en Mos. Van hen scoorden; Rottier, Lamoree (2), Vonk en Mos. Deze laatste voorhoede voldeed be ter dan de eerste, waarin Van Zoolin- gen even tegenviel. Voorts ging van Lamoree (aan wie de witjakken nog veel plezier kunnen beleven) op ae rechtervleugel meer uit dan op de lin. ker. Heyster en Van der Meulen vol deden uitstekend op hun „nieuwe" plaatsen, en ook Bal, als linkshalf, deed keurig werk. Naar onze smaak speelde hij wel wat tè aanvallend. Haverhoek, die de geblesseerde Boekei verving, kreeg geen lastig werk. Zijn plaatsen (trappend en gooiend) was goed ver zorgd. De Helderse Bridge Club 1943 zette de wintercompetitie voort met de zevende ronde. De resultaten waren: A-lijn: Bakker-Doms 6500; Visser-Bak ker 60.00; Dekkers-Zoon 48.00 Beeldman- Jansen 43.00; Dukers-Kerkhof 41.00; Be- neker-Veenstra 41.00. B-lijn: Forrer-Bambach 59.52; Kemper- De Vries 58 33; Selier-Swennen 56.55; heer en mevr. Planken 50.00; Harjer-Schil- peroort 45.23; Houtkoper-Visser 43.45; Bouwman-Evers 43.45; Grande-Krab 43.45. C-lijn; De Groot-Rosing 69.79; gebr. Kersbergen 5.3.12; heer en mevr. Meijer 53.12; heer en mevr. Schotmans 53.12; heer en mevr. Vries 4373; Van de Elst- Droste 4166; heer en mevr. Lelie 35.41. De wielrenvereniging „DOK" heeft gis teren de derde trainingsrit van de nieu we competitie gehouden. Aan de start verschenen negentien renners. De uit slag was: A-klasse (73,6 km): 1. Vonk (2.17.25), 2. C. de Jong, 3. Koning, 4 Koster, 5. J, Ridder. B-klasse (64,4 km): 1. N. Ridder (2.0855), 2 Geene, 3. Koopman, 4. De Wit, 5. Heertjes. C-klasse (46 km): 1. Bouma (1.30. 2. Braakman, 3. De Kloe, 4. Van Hees. Enkele renners werden door pech uit geschakeld. Zondagmorgen om tien uur wordt opnieuw nabij de Donkere Duinen gestart. Voor de Marine-voetbalcompetitie wor den deze week de volgende wedstrijden gespeeld: Dinsdag: Artillerieschool-GSM (4 uur, Ankerpark), Woensdag: KIM- Torpedo-atelier (4 uur. Ankerpark), Donderdag: LSK-CZM (4 uur. Anker park). Op het Werfsportterrein wordt Zaterdag gespeeld Adelborsten-Marnix. Pechgevallen, die men zelt moet verhelpen De auto- en motorclub „Anna Paulow na en omstreken" organiseerde dezer da gen in Veerburg opnieuw een contact avond. De heer L. Bood uit Wieringen sprak op deze avond over pechgevallen langs de weg. Door ziekte van de voorzitter, opende de heer P. Waiboer de avond. Na enige mededelingen, waarbij hij o.m. voorstel de om aan de a.s. tourrit naar 't Gooi een kleine wedstrijd te verbinden en van deze rit tevens een fotozoekrit te maken, vroeg de heer Waiboer de aan dacht voor de op' 27 Maart a.s. te hou den Caltex-filmavond in zaal Kossen, welke voor een ieder toegankelijk zal zijn. De heer Bood demonstreerde vervol gens enige reparaties, die een motorrij der langs de weg zelf zal moeten kun nen verrichten. Voor vele der aanwezigen was dit zeer belangrijk, zo b.v. het-repa reren van een lekke band, het oplossen van ontstekingsmoeilijkheden, kortom al lerlei kleine reparaties, die iedere auto- of motorbezitter wel eens zal moeten verrichten. Nadat nog enige vragen wa ren beantwoord werd deze avond met een woord van dank aan de heer Bood gesloten. De Nederlandse Amateur Toneel Unie heeft Zaterdag en Zondag een toneelcursus onder leiding van de be kende docent Arend Hauer georgani seerd. Voor Anna Paulowna was deze cursus een première, maar we geloven, dat het daarbij niet zal blijven. Het aantal belangstellenden was bevredi gend en de interesse, waarmee de cur sus werd gevolgd, zal voor de NATU zeker aanleiding zijn het organiseren van een tweede cursus in overweging te nemen. Mevrouw J. Slort-Bootsma, die sinds haar huwelijk als tijdelijk onderwijzeres werkzaam was aan de openbare la gere school in Burgerbrug, heeft met ingang van 1 April ontslag uit deze functie aangevraagd. (Van één onzer redacteuren) Naar wü vernemen, zal H.M. de Koningin vandaag een bezoek brengen aan Stavcnisse op Tholen, het zo zwaar getroffen dorp, dat door een groep Noordhollandse gemeenten is geadopteerd. Gelijk met dit koninklijk bezoek aan Stavenisse valt een nieuw bezoek van een delegatie van bet Franse stadje Mantes. Wat de huisvrouw met deze practische electrische naaimachine met de vrij dragen de arm kan doen, grenst aan het ongelooflijke. Onderstaande Fridor dealers willen het U bewijzen. Namen van handelaren waar de sok met het gat is tentoongesteld in de etalage: Alkmaar: 't Naaimachineparadijs Langestraat 73 C. de Jong Verdronkenoord 98 Andijk O: J. Bootsman Knokkel 61 Den Burg: J. Bruyn Steenenplaats 9 Den Helder: Th. Mallet Basslngraeht 47 HippolytushoefP. Kreyger Beltstraat 12 Hoorn: J. Haakman Gr. Noord 65 Nrd. Scharwoude: W. Boonstra Dorpstraat 230 Den Oever: J. de Krijger HofstraatJ75 A St. Pancras: Fa. L. de Pee Bovenweg 263 Venhulzen: Chr.Tol Westerkerk V 352 Wervershoel: Fa. N. Schouten Zn. Raadhulspl. 24 A Ga kijken naar de etalage van één der nevenstaande Fridor naaimachine handelaren. Daar ziet U een aok met een groot gat. Beantwoord dan de onderstaande vragen. In hoeveel seconden kan dit gat onzichtbaar en perfect worden gestopt met een Fridor electrische naaimachine? (Het gat in de sok is bij alle dealers precies even groot). Waarvoor dient de vrijdragende arm die de Fridor electrische naaimachine zo uniek maakt? Bij welke naaimachinehandeiaar hebt U de sok met bet gat gezien Hebt U thuis een naaimachine?Zo ja, hoe oud is die machine ongeveer, is ze electrisch en van welk merk? Vraagt demonstratie I Zend Uw volledige antwoorden vóór 31 Maart 1933 per brief of brief kaart aan N.V. Fridor Fabrieken, onder letter Postbus 1048, Den Haag. Degene die de juiste oplossing inzendt, ontvangt GRATIS een Fridor de Luxe electrische naaimachine. Bij meerdere juiste oplossingen beslist het !e>t. Dt naam van de gelukkige winnares zal hij de Fridor dealers worden hekend gemaakt. Hel gal in de originele sok is op onzichtbare en perfecte wijze op een Fridor tltctrtscht naaimachine gestopt, in tegenwoordigheid van de Ned. Verg. v. Huisvrouwendie de hiervoor gehruikto tijd heeft opgenomen. Beoordeling van de oplossingen geschiedt door een onpartijdige jury. Over dt uitslag kan niet worden gecorrespondeerd. if Geboren: Lina, dochter van Ger- rit Blom en Johanna Bootsma. Ge- rardus Johannes Josephus, zoon van Cornelis G. A. van Schaik en Guurtje Kossen. Petronella, dochter van Jan Kloeze en Wesseldiena Luten. Eg- bert, zoon van Albert Meijering en Jo hanna Wilpshaar. Adriana Anna, dochter van Adrianus Hoogland en Pe tronella Janssen. Paulus, zoon van Gijsbertus Zwaan en Hazina M. Kort. Ondertrouwd: Klaas Slikker, 42 jaar, en Maria Wilhelmina van Drie, 47 jaar. Overleden: Grietje van Buuren, 71 jaar, ongehuwd. Anna Dalenberg, 83 jaar, echtgenote van Ambrosius Zij dewind. ALKMAAR, 20 Maart. Aardappelen 612; witlof 2752j rode kool 712; sa- voyekool 6,5014,50; groene kool 1625; spruitkool 1520, extra 5870; boeren kool 1030; spinazie 5365; sla: I 23—25 en II 16; raapstelen 912; andijvie 65 68; radijs 30; rabarber 59; bieten 48; winterpeen 810; waspeen 1033; uien 2858 en stek 215; prei 1841; soep groenten 6,5010; peterselie 15—18; ap pels: Bramley Seedling 814 en Goud- reinetten 11—35; peren: Winterjan 1118. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 21 Maart. 170.000 kg rode kool: I 7— 12,10 en II 7—8,70; 160.000 kg gele kool: I 6,50—16,80 en II 6,50—8,90; 14.000 kg groene kool 38.10—46,30; 250.000 kg Deense witte kooj 6—13: 2000 kg uien 59,70—61,60, grove 54,60—56,20 en drie lingen 49,80: 3000 kg bieten: A 7,20—7.30; 3000 kg peen: B 14,70—15.70 en C 8— 9.20; 1500 kg witlof: I 4951 en II 40—43. HEM, 20 Maart 1953. Rode kool 7.7014, witte kool 6.90—8.20, groene kool 2435, witlof 38—55, lange biet 5.50, rapen 5, uien middel 46, sjalotten 44, Winterjan 4—13, Jonathan 1045, Present v. Engeland 12—33, Winter- louwtje 5—6, Bramley Seedling 410, Pater van den Elzas 11—18, Ontorize 6 —12, Saint Remi 11. ZWAAG, 20 Maart 1953. Aardap pelen 10.8012. spinazie 5264, u^en 4 —14, bieten 56.50, prei 2246, gele bewaarkool 7.20—11.60. groene kool 28, rode kool 4.209.90, boerenkool 1116, spruitkool 747, witlof 12—51, breek- peen 2.80—7.70, waspeen 10—21, andij vie 6989. knolselderie B 1618, Gol den Delicious 967, Goudreinette 7— 48 Jonathan 8—62, Present van Enge- land 646, Gieser Wildeman 823, Winterjan 3—14. Een hartewens van mü is vervuld, aldus de inspecteur van het lager onder wijs in de inspectie Den Helder, de heer Bos, bü de opening van de RK- school voor VGLO in 't Veld, nu de eerste, nieuw gebouwde, VGLO-school in mijn inspectie in gebruik is genomen en heden officieel wordt geopend. Hij wees er op, dat het VGLO overal met moeilijkheden te kampen heeft gehad en sprak, in verband daarmede, van een misschien ontijdige geboorte. Er is immers nog lang geen overeenstemming tussen de verschillends onderwijs mensen over de vraag, of het VGLO eindonderwijs moet zijn, zoals hier het geval is, of dat de VGLO-school een differentieërschool zal móeten zijn, zoals vooral de voorstanders van openbaar onderwijs het willen. richting geschapen, waar huismoeders kunnen worden gevormd, die schatten waard zijn. Burgemeester Kalb sprak namens het gemeentebestuur en wees op hel abele samenspel tussen schoolbestuur en gemeentebestuur, waarbij het schoolbestuur de plannen maakt en het gemeentebestuur mag betalen. Uit voerig belichte spreker de noodtoe stand, waarin het onderwijs in 't Veld was komen te verkeren. Ook het ge meentebestuur is er trots op, dat hier nu een inrichting is komen te staan, die de toets der critiek zal kunnen weerstaan. Deze strijd er buiten gelaten, kan ik zeggen, aldus de heer Bos, dat van 't Veld de victorie begint. In dit prach tige complex zult ge uw taak ten volle kunnen verrichten, zo wendde hij zich tot het hoofd van de school, zuster Maria Angela. Gij krijgt hier wel niet de bloem van het intellect, maar dat Is niet het voornaamste. De vraag kan zelfs gesteld worden, of we in Neder land niet lijden onder een teveel aan intellectualisme. Uw taak hier zal echter zijn, uw kinderen op te voeden tot goede huisvrouwen met tevens een persoonlijk sterk karakter. Dat kan slechts gebeuren in gebouwen, waarin de kinderen schoonheid en levens vreugde in goede zin, dagelijks bele ven. De voorwaarden om uw kinderen hier op te voeden tot goede Christenen zijn tenvolle geschapen, waarvoor de inspecteur schoolbestuur en gemeente, bestuur dankte en complimenteerde. Hoe geheel anders was de rede, dia pastoor Van der Burg hield. Scherpei contrast tussen de steile Noorderling als inspecteur Bos en de gemoedelijke van humor overstromende Zuiderling als deze 73-jarige pastoor, die een paar dagen geleden zijn 25-jarig pastoraal in 't Veld vierde, is wel niet denkbaar. Hij wees er op, dat de zusters in de afgelopen jaren in de meest bizarre gelegenheden onderwijs hebben gege ven. We hebben lang gewacht maai wat gevoelen we ons nu gelukkig en wat mag ik me zelf een gelukkige pastoor noemen. Het gemeentebestuur zal misschien wel eens hebben geprut teld en gezucht, dat zusters niet goed koop en zuster Maria Angela duur is. maar als we zien, wat we nu hebben dan is het niet te duur geweest. Met wijsheid en verstand is hier een in- Strijdbjjl begraven Ge hebt wel lang gewacht, aldus de Bisschoppelijk inspecteur, pastoor Karskens van Burgerbrug, tot pastoor Van der Burg, maar ge zult wel niet stil gezwegen hebben. Daarvoor ken ik u te goed. Dat ge echter op de feestdag van uw schutspatroon, de Heilige Jozef, dit schitterende ge bouw in gebruik mocht nemen, zal u een voldoening zijn. Misschien, dat Jozef, als hij u zo in deze weelde ziet, bij zichzelf zal denken, nou, ik heb het met minder moeten doen, had het ook hier niet een beetje minder ge- kund? En zoudt ge, zo wendde hij zich tot pastoor Van den Burg, uw collega uit Waarland niet welkom heten, op dat niet de indruk zou blijven bestaan, dat men in Waarland toornig is, om dat de kinderkens naar 't Veld moeten komen? Natuurlijk haastte pastoor v. d. Burg zich, te verklaren, dat de koude oorlog tussen Waarland en 't Veld be ëindigd was. Was trouwens niet pastoor Mol als diaken opgetreden bij de plechtige inwijding, welke pastoor Van den Burg had verricht? Als alle voortekenen ons niet bedriegen, hangt ons iets ernstigs boven het hoofd en zal de jaar indeling binnenkort veranderd worden. Bij de belastingdienst in de goede stad Schagen heeft men namelijk ontdekt, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, het jaar vijf kwartalen te geven. Er zijn altijd mensen die er in vliegen en misschien is er op fiscaal gebied voor de overheid voordeel uit te halen. Gelooft u niet, dat er mensen zijn, die er in vliegen wat dat vijfde kwar taal betreft? Toch waar! En nog wel bij de belastingen zelf. Men heeft daar namelijk de gewoonte, om nieuwelingen er op een min of meer gepeperde wijze tussen te nemen. Het laatste slachtoffer kwam ten gemeentehuize vragen naar de loonlijst voor het vijfde kwartaal, daarmee ons het bewijs leverend, dat zelfs op het kantoor, waar door de gemiddelde Neder lander nog al eens gezucht wordt, humor mogelijk is. Modern onderwijs Na deze plechtigheid volgde een rondgang door de drie lokalen. In één lokaal kan het gewone vormend on derwijs worden, gegeven, in het twee de lokaal bestaat gelegenheid tot het geven van naaionderwijs; we zagen er niet minder dan zeven moderne trap- naaimanhines, terwijl in het derde lo kaal een volledige electrische kook- installatie met tal van kookplaten, ovens en alle mogelijke ingrediënten het lesgeven tot een genot zullen ma- ken. Wanneer we al deze luxe gezien hebben, kunnen we de opmerking van de bisschoppelijk inspecteur begrijpen. Wat niet wegneemt, dat men in 'tVeld een inrichting rijker is, waarop men trots kan zijn. Deze opening werd bijgewoond door B.en W. van Oude Niedorp, de gees telijke autoriteiten van de parochies Waarland en 't Veld, de rector van het Franciskaner klooster te Nieuwe Niedorp, de directeur van het patro naat te Bergen, de heer Slijkerman en het volledig personeel van de jongens- en meisjesscholen van de parochie t Veld, inspecteur Bos en vertegen woordigers van de ouders.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 7