Aanklacht van Praag tegen Ver. Staten verworpen de Geruchten over Russisch- Finse gebiedsruil Kapitein van schuldig de „Faustus" bevonden Gromyko: Amerikaanse bases in Nederland groeien als tulpen DRIE VAN DE VIER LIJKEN IN LONDENSE FLAT HERKEND Een onafhankelijk Soedan zou mede Midden-Oosten verdedigen Juin dreigt met aftreden De Koningin naar Londen Vrijdag 27 Maart 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11678 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Politieke commissie der Ver. Naiies Wysjinski in New York terug Herstel Engelse Oostkust zal 100 millioen kosten Voor de begrafenis van koningin Mary KONINKLIJK PAAR NAAR SCANDINAVIË Britten dragen zaak- Naumann c.s over In Finland ontkend Nalatigheid zonder weerga WEERBERICHT Een was de vrouw van Christie Christie zelf is nog onvindbaar De regeringsnota betreffende de huurverhoging OVERLEG IN DJAKARTA BECONNEN Inbrekers deden zich te goed aan Coca-Cola Ambtenarij ten top Churchill èn een gesprek van de Grote Drie Cairo is boos op Selwyn Lloyd Britse minister morgen bij Naguib Denationalisatie Britse wegvervoer weldra wet Oostduitsers arresteerden directie Zeiss-fabrieken iS ,glng ti-idens de brand van Directie: j, B1JLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Deo Heidei Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1.—. elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand r 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen f 049 JN NEDERLAND schieten de Amerikaanse militaire bases als tulpen uit de grond, merkte gisteren de Russische afgevaardigde, Gromyko, op in het debat van de politieke commissie van de Algemene Vergadering der Ver. Naties te New York. De Sovjet-afgevaardigde en die der Russische satelliet staten gebruikten weer grof geschut tegen het Westen, doch zij konden niet verhinderen, dat de Tsjechoslowaakse resolutie, waarin werd gevraagd „de ondermijnende activiteit der Ver. Staten in de communistische landen als daden van agressie te veroordelen", werd verworpen met een1 en veertig tegen vijf stemmen en veertien onthoudingen. Alleen de Sovjet-groep stemde voor. Tegen stemden o.a. de V.S., Engeland, Frankrijk en Nederland. De landen van het Aziatisch-Arabische blok onthielden zich over het algemeen van stemmen. VERSCHILLENDE dagen was de po- litieke commissie met de behande ling van deze Tsjechoslowaakse reso lutie bezig geweest, waarbij er van Amerikaanse zijde o.a. op werd gewe zen dat men zich nauwelijks kon voor stellen, dat Praag met een dergelijke beschuldiging durfde komen, waar het Tsjechoslowaakse volk zelf op zulk een geraffineerde wijze het slachtoffer werd van het communistische gewroet. De vertegenwoordiger van de Sov jet-Unie, Gromyko, verklaarde, dat de troepen van de Noordatlantische Ver- dedigings Organisatie op de been wor den gebracht tegen de Sovjet-Urne en de volksdemocratieën. De legaties, die het tegendeel trachtten te bewijzen, noemde hij huichelachtig. Wanneer er een broeinest van spionnen wordt ont dekt in een Sovjet-land. aldus Gromy ko, worden er contacten met Ameri kaanse bureaux gevonden, waarmee ook Amerikaanse diplomaten blijken samen te werken. De Griekse afgevaar digde noemde hij een vazal. De Ver. Staten, zo vervolgde de Rus sische afgevaardigde, zullen met de Sovjet-Unie in een wereld moeten le ven of zij dit prettig vinden ot niet. Deze omstandigheid vereist, dat de e.ie groep zich niet mengt in de binnen landse aangelegenheden van de andere groep. Herinnerend aan de jongste ver klaring van Malenkov, dat voor alle f problemen een vreedzame oplossing kan worden gevonden, zeide nij, dat alle staten verzekerd kunnen zijn van de „vastbesloten vredelievende poli tiek" der Sovjet-Unie. Hij voorspelde, dat de „brede massa" zich meer en meer naar Moskou en het Kremlin zal .richten. Hoppenot (Frankrijk) verklaarde, dat Praag niet het recht heeft anderen te betichten van iets, dat men zelf op zijn geweten heeft. De Tsjechoslowaak se vertegenwoordiger David zei, dat Engeland beter deed te kijken naar de „massamoorden in Kenya en Malakka Wysjinski, hoofd van de Sovjet-dele gatie bij de Ver. Naties is uit Moskou te New York aangekomen. Engeland is van plan nog vóór de komnede winter een bedrag van ruim 100 millioen gulden te besteden voor een spoedig herstel van de zeewerin gen aan de Oostkust, die bij de over stromingen in Januari werden bescha digd. Gisteren werd een wetsvoorstel dienaangaande bekend. Maarschalk Juin heeft gisteren voor de defensiecommissie van de Franse Nationale Vergadering verklaard, dat hij als bevelhebber van de landstrijd krachten van de NAVO in de Midden- Europese sector zal aftreden, indien niet spoedig voldoende troepen ter verdediging van de Elbe-linie tot zijn beschikking gesteld zouden worden. De nieuwe Nederlandse ambassa deur bij de Sovjet-Unie, jhr mr P. D. E. Teixeira de Mattos, bracht gisteren zijn eerste bezoek aan Molotov, de Rus sische minister van Buitenlandse Zaken, zulks in verband met het aanbieden der geloofsbrieven. H.M. de Koningin zal Maandag middag naar Londen vliegen om de begrafenisplechtigheid van Koningin Mary bij te wonen. De Koningin heeft het voornemen Dinsdagavond weer naar Nederland teriig te keren. Het Nederlandse Hof zal voor de tijd Van acht dagen rouw aannemen, waarvan vier dagen halve en vier dagen lichte rouw. De in de kapel van Marlborough House gehouden herdenkingsdienst voor de overleden vorstin is over het Britse televisienet uitgezonden. De uitzending werd door millioenen Britten gevolgd. Het Engelse dagblad „Daily Mail" schat het vermogen van de overleden koningin Mary op veertig millioen gul den. Zoals bekend blijft het testament geheim. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben het voornemen een bezoek aan Denemarken en Noorwegen te brengen. In Denemarken zal het koninklijk paar waarschijnlijk op 18 en 19 Mei zijn. Het bezoek aan beide landen heeft niet in de eerste plaats ten doel de dank van het Nederlandse volk over te bren gen voor de door Denemarken en Noor wegen verleende watersnoodhulp. Het was reeds voorbereid vóór de storm vloed van 1 Februari. Een bezoek aan Zweden ligt niet in het voornemen. Nu in Westduitse handen Eden, de Britse minister van Buiten landse Zaken, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat Engeland de zaak tegen Werner Naumann cn zes andere wsooen, die op 14 Januari, onder verdenking van samenzwering Ofn de Nazi-beweging te doen herleven, wer den gearresteerd, aan West-Duitsland zal overdragen. Indien de Duitsers zouden besluiten enkele van de zeven arrestanten niet te vervolgen, zouden deze vrijgelaten worden. De bekendste van de gearresteerden, Naumann. was door Hitier in zijn tes tament aangewezen als opvolger van Goebbels. Naar verluidt is het ver- zrmelde bewijsmateriaal al aan de Duitsers overgedragen. {MSTEREN gingen in Stockholm ge- ruchten, dat de Sovjet-Unie Finland zou hebben verzocht het deel van Fin land ten Noorden van de acht en zes tigste breedtegraad af te staan in ruil voor de vroegere Finse stad Viipuri en omgeving, die Finland destijds bij het vredesverdrag aan Rusland af stond. Viipuri ligt in het Zuid-Oosten van Finland. De tijd van het kleurenfestijn in de bloembollenstreken breekt weer aan. Waren het eeist de gele, blauwe en witte tinten van de crocussen die de aandacht trokken en vele vroege be zoekers een eerste lentevreugde bo den, thans beginnen ook de narcis sen te kleuren. Wij geven u hier al een leuk plaatje uit het bollenland. President -Eisenhower heeft giste ren verklaard, dat hij Charles Bohlen de beste man vindt voor de post van ambassadeur in Moskou. Hij handhaaf de de benoeming, ondanks het verzet van MacCarthy. De Raad voor de Scheepvaart heeft in een gisteren gedane uitspraak de ge zagvoerder van het Panamese schip „Faustus", dat op 6 November jl. bij v«egendc sturm op het Noorderhoold ijfn de Nieuwe Waterweg liep, volle dig verantwoordelijk gesteld voor dit ongeval. De kapitein heeft zeer ern stige navigatiefouten gemaakt. Hij heeft zelfs aan de loodsboten niet ge vraagd of het binnenlopen van de Nieuwe Waterweg dit weer, zonder 'oods mogelijk was. Ook het geopend zijn van twee of dne der ruimen, mocht de kapitein met doen besluiten terstond de Water weg op te zoeken. Hij had zichzelf on nodig in deze moeilijke positie ge- Verwachting tot hedenavond. LAGERE TEMPERATUREN Half tot zwaar bewolkt met en kele buien. Matige tot krachtige Noordwestelijke wind. Veel kou der dan gisteren. ZATERDAG: Zon op 6.25, onder 1906. Maan op 17.16. onder 5.31. bracht. De „Faustus" had moeten bij draaien en buiten blijven, totdat bij daglicht de ruimen hadden kunnen zijn gesloten, waarna de Waterweg op het juiste tijdstip en in de juiste koers had kunnen worden aangelopen. Toen het schip eenmaal gestrand was, heeft de kapitein nagelaten de ballasttanks te laten vullen, om zodoende zijn schip te verzwaren. Dit was nodig geweest, ongeacht of men beladen was en zee water in had. Deze nalatigheid heeft er toe bijgedragen, dat de „Faustus" later op het Noorderhoofd is gezet en tenslotte binnen de pieren is terecht gekomen en gezonken. De Raad vestigt tenslotte de aan dacht op de nalatigheid van de kapi tein, de scheepspapieren bij het verla ten van het schip niet mee te nemen Hiertoe bestond alle gelegenheid. Het enige, dat ter verontschuldiging van deze gezagvoerder kan worden aangevoerd, is de geringe bemanning van zijn schip. Hij had namelijk 2.i man aan boord, terwijl de „Faustus 6767 brt. mat. AZIS BEKENT INSUBORDINATIE Het militair gerechtshof te P\aka'"ta is gisteren begonnen met de behande- ling van de zaak Andi Abdul Aziz Aziz wordt er van beschuldigd in April 1950 de leiding te hebben gehad van een opstand tegen het wettige Sezag Makassar. Hij bekende zich schuldig te hebben gemaakt aan insubordinatie, doch zei zich niet bewust te zijn ge weest van wat hij deed. IARIE VAN de vier stoffelijke overschotten van vrouwen, die werden aange- troffen in een Londense flatwoning, laatstelijk bewoond door een zekere John Christie, kantoorbediende bij een transportbedrijf, zijn thans geïdentifi ceerd. Het zijn die van mevrouw Christie, de zes-en-twintigjarige Schotse Hectorina MasLennan, die zeven jaar geleden naar Londen was gekomen om werk te zoeken en dat van het ongeveer twintigjarige kostschoolmeisje, Kathleen Maloney. De naam van de vierde vrouw is nog niet bekend. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat er nog meer lijken in de flat zullen worden gevonden. John Christie wordt vermist. De politie stelt een onderzoek naar hem in. UET stoffelijk overschot van Hecto rina MacLennan is herkend door een broer van de vrouw, die ongeveer een maand geleden aangifte deed van vermissing van zijn zuster. Haar dood moet circa een maand geleden zijn in getreden. Mej. Maloney kon worden geïdentificeerd door middel van vin gerafdrukken. Door medici is vastge steld, dat zij ten tijde van haar dood enige maanden zwanger was. De politie heeft gisteren enkele vrouwen, die in de wijk waar de moor den zijn gepleegd, ondervraagd, ten- De Tweede Kamer heeft gistermid dag besloten een commissie, bestaan de uit de fractie-voorzitters, opdracht te geven vraagpunten samen te stel ten naar aanleiding van de nota der regering nopens de maatregelen be treffende verhoging van huren en wij ziging van belastingen, deze te publi ceren en in handen te stellen der re gering met verzoek de Kamer schrifte lijk antwoord te geven. STAKING BIJ „AUSTIN" DUURT NOG VOORT De 2000 arbeiders bij „Austin" (Bir- mingham), die reeds zes weken staken uit protest tegen het ontslag van een vakverenigingsfunctionaris, hebben be sloten hun staking voort te zetten en ontslag te riskeren. Door deze staking kunnen 8000 niet-stakers niet met hun werk voort einde achter gegevens uit het leven va„ Kathleen Maloney en Hectorina MacLennan te komen. Ook is de poli tie bezig een onderzoek in te stellen naar aanleiding van berichten, vol gens welke een aantal meisjes tot voor enige maanden in het huis had ge woond. Men zoekt nu uit, wie deze meisjes waren. Moskouse bladen melden, dat meer dan 200.000 boodschappen van rouwbe klag zijn binnengekomen naar aanlei ding van het overlijden van Stalin. De militaire missie De Indonesische en de Nederlandse delegaties voor de bespreking inzake de status van de Nederlandse militaire missie in Indonesië zijn gisteren te Dja- karta begonnen met een openbare bij eenkomst. waarna de conferentie in werkvergadering overging. Tijdens de openbare openingsbijeen komst uitte de voorzitter van de Indo nesische delegatie de hoop, dat de vrij willige samenwerking met Nederland zou blijven bestaan. Zijn regering is dankbaar voor de bijdrage, die door het Koninkrijk der Nederlanden door mid del van de Nederlandse militaire missie is geleverd voor het verhogen van het technische peil der Indonesische strijd krachten, doch is van mening, dat deze aan het einde van dit jaar kan wofden beëindigd. Het hoofd van de Nederlandse dele gatie, mr baron Van Ittersum, dankte voor deze woorden en verklaarde, dat het de wens is van de Nederlandse rege ring om een zeker aantal militaire des kundigen uit Indonesië terug te trek ken. Men heeft hen in Nederland r.odig voor het Nederlandse leger cn de Noordatlantische strijdkrachten. Via een dakvenster hebben inbrekers zich dezer dagen toegang weten te ver schaffen tot een Amsterdamse drukke rij. Hier forceerden zij de schrijfbu- reaux, goten de inhoud van inktpotten over de vloer uit, en deden zich te goed aan de Coca-Cola, die ze daar eveneens aantroffen. Met een bedrag van f 2000.— namen ze de benen. Dé politie onderzoekt de vingerafdrukken. Het Russische voorstel zou zijn ge daan tijdens FinsRussische handels besprekingen in het begin van dit jaar te Moskou. Het zou dan voor de ver dediging van Noord-Finland kunnen zorgen als Amerika bases in Noord- Noorwegen krijgt. Ook in Duitsland deden geruchten dienaangaande de ronde. Moskou zou zich hebben beroepen op het FinsRussische verdrag van vriendschap en militaire bijstand vart 1948. Bij dit verdrag verplichten beide landen zich elkaar te helpen als één van beide wordt aangevallen en tot het nemen van gemeenschappelijke bevei ligingsmaatregelen als er oorlog komt. Ralf Toerngren, Fins minister van Buitenlandse Zaken, die juist uit Mos kou is teruggekeerd na bijwoning van de begrafenis van Stalin, heeft de ge ruchten over gebiedsruil met nadruk tegengesproken. De Finse premier en minister van Buitenlandse Zaken, Kek- knen, ligt thans in een ziekenhuis. Een ambenaar van het bestuur van Kaapstad heeft een kiezer in Vasco (Kaapprovincie), die een jaar geleden is overleden, de vol gende kennisgeving toegezonden: „Ik moet u meedelen, dat wij uw naam hebben moeten schrappen van de kieslijsten yngevolge uw overlijden. Indien u wilt recla meren of enig recht wilt doen gelden, kunt u zich vervoegen op het stembureau of wel iemand machtigen, die u kan vertegen woordigen. V zult te rechter tijd worden verwittigd van het resul taat van uw stappen". Premier Churchill heeft gisteren in antwoord op een vraag in het Lager huis over de mogelijkheid van bespre kingen tussen president Eisenhower, premier Malenkov en hemzelf te Lon den, gezegd: „Veronderstel, dat wij deze stap doen en in beide gevallen een negatief antwoord krijgen, denkt u dan dat de toestand beter zou zijn geworden?" Twee Labourleden hadden het voorstel gedaan met het oog op „Ruslanda verzoenende verklaringen". Palm-Paas is weer in aantocht! Overal bereiden de kinderen zich reeds voor om deze zo karakteris tieke dag te vieren. Hier laat een klein meiske haar „palmpaasje" zien aan vriend-ezel, die goedkeurend knikt om het mooie bouwsel. HE Britse minister van Staat, Selwyn Lloyd, die een bezoek van zes da gen aan Soedan heeft gebracht, waarbij hij sprak met plaatselijke leiders over de politieke toestand, verklaarde in Khartoem tijdens een persconferentie, dat Groot-Brittannië vast is oesloten zijn overeenkomst met Egypte over de Soedan (over welke overeenstemming men volgens hem in Londen is ingeno men) „naar letter en geest uit te voe ren". Hij verzekerde de Soedanezen, dat Engeland hen vriendschappelijk ge zind is en dat het wenst, dat zij een gelukkige en welvarende bevolking zullen vormen. In antwoord op vragen over de mo gelijkheid. dat een onafhankelijk Soe dan een rol zou spelen in de organisatie van de verdediging van het Midden- Oosten, zei Lloyd, dat Soedan als alle andere landen in het Midden-Oosten, „zijn rol zal moeten vervullen in het tot stand komen van regelingen, welke beogen dit gebied tegen de dreiging van het strijdbare communisme te ver dedigen". Lloyd ruimde voorts een misverstand uit de weg als zou minister Eden on langs hebben beweerd, dat het een onaf hankelijk Soedan vrij zou staan toe te Ireden tot het Britse Gemenebest. In gezaghebbende kringen te Cairo wordt vernomen, dat door de verklarin gen van Lloyd in Khartoem een nieuwe crisis is ontstaan in de Brits-Egyptische betrekkingen. Morgen brengt Selwyn Lloyd een bezoek aan Egypte. Officieel is medegedeeld, dat premier Naguib bij een onderhoud met de Britse minister de ontruiming van de Suezkanaal-zone ter sprake zal brengen. Het Britse Hogerhuis heeft gisteren het wetsvoorstel inzake ontnaasting van het wegvervoer, dat in 1947 door de toenmalige Labourregering werd genationaliseerd, aanvaard. Het voorstel is thans door beide hui zen van het parlement goedgekeurd. Naar men verwacht, zal het volgende week door de koningin worden onder tekend en kracht van wet krijgen. De Labourpartij heeft reeds te ken nen gegeven, dat zij het wegvervoer weer onder staatsbeheer zal brengen, wanneer zij weer aan de macht komt. Het Westberlijnse blad „Abend" be richt, dat de gehele directie van de Zeiss-fabrieken te Jena door de Oost- diutse staatspolitie is gearresteerd. Onder de vijftien gearresteerden be vonden zich parlementsleden en voor aanstaande leden van de communisti sche partij. Het blad meldt verder dat de productie van Zeiss als staatsbedrijf steïd °P nuhtalre behoeften is inge- CariUon van Lange Jan" spoedig gereed Dit voorjaar, in Mei of zo mogelijk reeds op de verjaardag van H. M. de Koningin zal het nieuwe carillon van de „Lange Jari" te Middelburg voor het eerst worden bespeeld. Het oorspronke- Mei 1940 verloren.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1