ONZE KINDERKRAN L ONS HOEKJE Wat de posi bracht DE UIL EN D- EEKHOORN tirl Hl V U Wist je dat? ^1'im.l'aninihiniinliPlliniilriiini j J JJ r r r I In behouden haven. OPENT0OODT RAT EN Mü,- Het Radioprogramma VRIJDAG 27 MAART 1953 [üiiintiiiiiiiiiinimiüiiiitmiimiinmn Beste kinderen, No 1» het eindelijk lente, ook volgens de kalender. FUn hè? En de zon schijnt alsmaar. De wereld ziet er zo heel an jers uit. vinden jullie ook niet? Ik ben benieuwd of er na al het tollen en touwtje springen nog tijd overblijft voor raadsels en briefjes pennen. De brie venbus Is nog steeds op hetzelfde ndres: Tante Paulien, Bureau van dit blad. Tot de volgende keer! plet Bruyn uit Den Burg op Texel ls een nieuwe aanwinst in onze kring. Geen wonder, dat je de rebusjes goed hebt opgelost: een klein kunstje voor iemand die voor aardrijkskunde een ne gen op zijn rapport had. Doe je de vol gende keer weer mee? Tonla Llnschoten uit Den Helder vraagt of ik het leuk zou vinden een foto'tje van haar te ontvangen. Het lijkt mij enig! Dan krijg ik tenminste een flauw idee hoe je er uitziet. Wanneer ik jarig ben verklap ik je misschien nog wel eens te zijner tijd. Nu ligt die feest dag nog zover in het verschiet.... Je oplossing van het krekel-raadsel is goed. En hoe gaat het met de verkoud heid? Ferdlnand Nellensteln is ook ditmaal weer present met een goede oplossing. Voorts een gezellig briefje. Ja, je zult wel heel wat buiten spelen nu het zulk mooi weer wordt. Tlny Vos uit Den Helder heeft haar inzending met een geestige Paasteke- ning versierd. En dat nog wel terwijl ze ziek in bed lag! Op de achterzijde van haar brief ontdek ik zowaar nog een hele serie tekeningen. Nu, je bent daar zeker wel een tijdje mee bezig ge weest. Je oplossing van het raadsel is goed, hoor! Wiesje van Schalk uit Den Helder had weer tal van nieuwtjes. Wat hebben jullie veel geld opgehaald met die leu zen, zeg! Je postpapier is prachtig. En wat heb je je brief leuk met een feest randje versierd! Ga je voor de Paastafel ook nog iets gezelligs knutselen? Of al leen maar eieren verven? Je oplossing van het krekelraadsel is natuurlijk goed. Van Cilientje en Marietje Brlars uit Amsterdam ontving ik weer een goede oplossing en een lange brief. Als jullie deze woordjes leest is Marietjes ver jaardag net achter de rug. Ik hooD zo, dat het een heerlijke dag voor je ge weest is, Marietje! Daag. Tot de volgen de keer! Ook Jaap Ambuul uit Jullanadorp heeft de juiste oplossing ontdekt. Jam mer, dat je de vorige keer te laat was. Ditmaal ontving ik je briefje keurig op tijd. Alle en Hannie Waiboer uit Schager- j brug waren ditmaal alweer present met een goede oplossing en een gezellig briefje. Leuk, hoor! ir, ^hHer nit Schagerbrug gaat n Mei verhuizen naar Wijdenes. Vind IL prettig? Je oplossing is goed r. Leuk, dat je zo geregeld meedoet En hier heb ik warempel de andere inzending van Jaap Ambuul. Die van p«,Tgf keer' Wat een langé brief: Gezellig kun jij schrijven, zeg! Hoe gaat het nu met het kalfje? Je zilverpapier en je postzegels kun je misschien op school wel afgeven, dat is veel eenvou diger dan naar mij sturen. Fijn, dat de boerderij bijna klaar is. Je hebt het ge heimschrift goed ontcijferd, hoor! Arle Droog uit Kolhorn had ditmaal wat moeite met de raadsels. Gelukkig heeft zijn moeder hem even geholpen, zodat hij toch de goede oplossing heeft gevonden. Bedankt voor de lange brief. Hoe vonden je ouders het in Hilversum? Rina de Ruyter uit Kolhorn is geluk kig weer beter. Wat voor hinkelspel- let.] es doen jullie. Je oplossingen zijn allebei goed. Jammer, dat je briefje te laat kwam. Je hebt nu wat langer op antwoord moeten wachten. Van Geertje Bieren uit West-Graft- dyk had ik al een poosje niets gehoord, maar nu lag er toch weer een brief En wat voor één! Met Donald Duckplaat- jes versierd. Je oplossing van het kre kelraadsel is goed, hoor! In vind de na men van jullie paarden en veulentjes toch zo moöi! En het nieuwe broertje heet Jacob. Wat zullen jullie blij met hem zijn! Maar niet verwennen, hoor! Froukje Dekker schrijft haar naam nu eens mèt en dan weer zonder w. Wat is eigenlijk de juiste spelling? Fijn, dat je al weer zo lekker op je beentjes loopt rond te stappen. Ja, als je veel wandelt zullen er wel weer een paar pondjes af gaan. De oplossing is prima en de te kening heel mooi. Tot de volgende keer! OPLOSSING RAADSEL 20 MAART Krekel; Kerkrade, Rotterdam, En schedé, Koog-Zaandijk, Edam, Leer dam. „Hoe bestaat dat nu?", zuchtte de eekhoorn, „als ik honderd dennenap pels heb en ik geef er tien weg, dan moet ik er toch nog negentig overhou den?Laat ik nog maar één keer gaan tellen,. Ik moet me vast vergist hebben..!" Ijverig begon het beestje weer te tellen 1.. 2.. 3.. 4.. „Ik kan toch nog wel rekenenmopperde hij ..17.. 18.. 19.. 20.. 21.. stel je eens voor dat ik er een stel kwijt was.. 45 46.. 47.. 48.. 49 59ik hoop maar dat ik me vergist heb ..63.. 64 65.. 66.. „ik ik zou werkelijk niet weten wat ik tegen de uil moest zeggen.. 78.. 79.. 80.. 81.. 82.. 82. 82.." „Oh wat erg., ik kom niet ver- d( dan 82.. Negentig min twee en tachtig is acht., ik kom er acht te kort., wat moet ik doen., wat moet ik doen....?!" Waarom zat de eekhoorn zo in de put? Wel, toen het bruine beestje op een goede morgen door de bomen wipte en zodoende ook langs het huis van de uil kwam, riep deze hem bin nen. „Eekhoorn", zei de uil, „zou je niet even op mijn huis willen passen. Ik moet weg, zie je. En ik heb nogal veel geld in huis. Wel honderd dennenap pels. Zou je het willen doen?" „Ja hoor, meneer de uil!", lachte de eek hoorn. „Fijn", vervolgde de uil. „Maar nu kan juffrouw Specht ook nog ko men, want die krijgt nog tien dennen appels van mij, zie je. Zou je die wil len afgeven als ze komt?" Natuurlijk wilde de eekhoorn dat. Toen ging de uil weg met zijn hoge hoed op zijn hoofd. Alles ging zoals het moest gaan. De specht kwam. De eekhoorn gaf haar de 10 dennenappels en toen ze weer weg was, telde de eekhoorn de dennenappels nog even na enkwam er acht te kort. „Ik heb de specht er toch niet per onge luk achttien gegeven", schrok het ■&P- -N- «sSSi -r j— M L#— PI lil "T» E F G A.0C D^FGA J) Is noten lezen moeilijk? Nee hoor, makkelijk zelfs., het is gewoon het A.B.C., alleen slaat men de eerste twee letters over en die zet men na de g. Op de onderste re gel van boven staand muziekblad zien jullie alle no- tm genoemd. Wan neer je nu de no ten opnoemt en de tussenliggende let ters meeleest, krijg je een leuk klein verhaaltje. Let maar eens op, hoe goed je no ten kunt lezen. beestje.... of.... of, ik heb ze toch niet op de grond laten vallen., of., of..!" De eekhoorn werd radeloos..! Hoordaar kwam de uil al weer terug., wat moest hij zeggen., rade loos kroop het eekhoorntje weg achter een stoel. „Zo-zo..!", riep de Uil vrolijk. „Zo zo daar ben ik weerwaar ben je eekhoorn?.. Heb je goed op mijn huis gepast?" Schuchter kwam de eek hoorn te voorschijn. „Ikik heb U wat te zeggen!" builde hij half. „Ik., ik., b. .ben acht dennenappels kwijt., ik weet ook niet hoe het kan.. M..maar er zijn er acht te kort..!" „Wat!" riep de uil ernstig, terwijl hij zijn hoge hoed op zijn achterhoofd schoof. „Wat vertel je me nu?Dat kan toch niet., ik weet zeker dat het er honderd warenLaten we het hele huis gaan afzoeken.... ze moeten te recht komen!" Samen kropen de eek hoorn en de uil over de grond. Onder de tafel en de stoelen door. totdat de uil zijn hoofd stootte tegen de kast. Zijn hoge hoed rolde over de vloer met.... de acht dennenappels. „Wel, wel, wel!", hakkelde de uil. „Daar heb je ze.... dat is waar ookik had er acht in mijn hoed gestopt. ik moest toch wat geld bii mé hebben onder weg enik heb geen broekzakken, zie je....!" Ik ben eens in Londen geweest, de hoofdstad van Engeland. In deze stad wonen haast net zo veel mensen als in geheel Nederland en de opper vlakte van die wereldstad is net zo groot als onze provincie Utrecht. Even als in onze grote steden rijden er in Londen natuurlijk ook trams, maar vooral veel autobussen om de mensen te vervoeren, want je begrijpt wel, dat je in Londen niet van de ene kant naar de andere kant kunt lopen. Als je in Londen in één van die bussen, er zijn 800 buslijnen, stapt, dan kun je in zo'n bus of boven of heneden zitten, want alle autobussen in Londen heb ben twee verdiepingen. Je kunt wel begrijpen, dat het verkeer in Londen met al die grote bussen enorm druk is en als ik je nu vertel dat ze in Enge land, in plaats van aan de rechterkant, aan de linkerkant van de weg rijden, dan snap je wel, dat je als Hollander helemaal niet meer weet waar je moet lopen. In Londen kun je ook nog onder de grond reizen, want ze hebben daar een ondergrondse spoorweg aangelegd. Met een vaart van 90 km. per uur vliegen de treinen van deze ondergrondse door de tunnels onder de huizen en straten en pleinen door. Op sommige punten ligt de spoorlijn meer dan 100 meter onder de grond en gaat ook verschil lende malen onder de rivier de Theems door. Voor deze ondergrondse spoor weg hebben ze natuurlijk ook stations moeten bouwen, maar ook die liggen diep onder de grond. Van de straat af is daar niets van te zien, alleen een bordje wijst op een trap naar beneden en dan kom je onder de grond eerst in de hal van het station. Als je een kaar tje gekocht hebt, ga je op een lange roltrap staan en die brengt je dan ver der naar beneden, zodat je op een perron komt. Nu hoef je maar even te wachten en dan komt de trein met veel lawaai uit een tunnel schieten. Vlug uit- en in stappen en met razende vaart gaat het weer verder, helemaal tot de rand van de stad. 84. En hoe ging het intussen mei Pim, Pam en Pom? Zouden zij meer succes hebben dan de commissaris, die nu in het oude varkenskot gevangen zat? Het was ln ieder geval te hopen, wmt de brutale Billie zweefde nog steeds in de lucht, op zoek naar nieuwe buit. Het plannetje van Pim was heus niet zo dom! Pim had er op gerekend dat de gulzige Billie wel weer op de taart van Eek Roomhoorn zou sfkomen en als dat gebeurde, was Billie zo goed als gevangen. Voorzichtig volgden Pim, Pam en Pom Eek Roomhoorn op een Ifnge afstand. De drie broertjes hielden zich zo goed mogelijk in de struiken langs de weg verborgen, zodat Billie hen niet zo gauw zou kunnen zien. En bakker Roomhoorn stapte dapper voort over de weg met een grote taart boven op zijn hoofd. Oppervlakkig gezien wa« hij helemaal alleen op de weg. Hij keek ook geen enkele maal achterom, maar hij wist dat zijn taart door een draad verbonden was met Pim achter hem en wanneer Billy het mocht wagen om de taart te stelen, dan zou hij onher roepelijk grijpen in de muizenval, die binnen in de taart verborgen was. In gespannen aandacht volgden Pim, Pam en Pom de gestalte van Eek Room hoorn, toen eensklrps een grote scha duw over de weg viel. Sprakeloos weé« Pim er naar. Pom en Pam begrepen het meteen en staarden omhoog. Dat was de schaduw van Billie, die met da atoomraket boven hun hoofden vloog. Billie, die op zoek was naar nieuwe buit. Zou hij op de taart van Éék Roomhoorn afkomen? Miesje wild* lekker eten. Pannekoeken wcu wel wat! Want die zelfgebakken koeken, Ued ze heel Img niet gehad. Het beslag was gauw gemaakt, hoor. Sissend ging het in de pan. Ja, het bakken in de keuken, Is iets dat de muis wel kan! Maar. ...de eerste koek moest draaien, Daar wist Miesje wel wat op! Ze nam de steel in beide handen, Daar ging het koekje: één.... twee.... hop! Maar, oh grutjes.... wat gebeurde? Heel de steel schoot uit de pan. En de pan met koek en al vloog Door de lucht.... wat komt daarvan? Pats... rinkeldekinkel. boem... boem...j Het grote ruit viel kletterend neer En Miesje huilde dikke tranen Ze eet geen pannekoeken meer.... (Advertentie, Ing. Med.) door Mary Burchmll (Advertentie, Ing Med.) „Doet Adèle dat?" „O ja, zij was het, die me het eerst vertelde, hoe bescheiden en loyaal u is en hoezeer men op u kan vertrouwen". Tom Hrrmon was blijkbaar niet erg op zijn gemak. „Ik wist., ik wist niet, dat Adèle ooit zo over mij praatte", hakkelde hij. „O ja. Zij en Lucas hebben huizen op u gebouwd." „Hébben ze dat?" „Och, ze doen het nóg wel, daar ben ik van overtuigd. Alleen kregen ze het gevoel, dat u tegenwoordig heel ver van hen is afgedwaald". „Heeft Adèle u dit alles verteld? „Niet alles; ik zelf heb ook mijn con- clusies getrokken. Ik geloof, dat ze soms erg ongelukkig is, omdat ze er niet in slagen, dc oude intimiteit tus- sen u drieën te herstellen". Tom was blijkbaar onder de indruk Met gefronst voorhoofd en een beetje somber, mompelde hij: „Ik moet eens zien, dat ik Adèle onder vier ogen spreek, want ik zou haar voor geen geld ter wereld verdriet willen doen". „Neen, dat begrijp ik", stemde Ficrra „want ze is zo'n bovenste beste". Op dit ogenblik bereikten ze het station en alaus ontliep Flora de kans, dat Nan weer het onderwerp van ge sprek zou worden en Tom andermaal zou pogen di nobele inslag van haar karakter uiteen te zetten. Vol tact bleef hij in de auto zitten, zodat Fiora alleen het kleine perron kon opwandelen, nu geheel vervuld van Ashley's op handen zijnde komst en zonder aan iets anders te denken. Toen de trein binnenreed en Ashley uit een nabijzijnde coupé stapte, werd Fiora zich bewust, dat al haar herinne ringen en verwachtingen .onvolledig en onduidelijk waren geweest. Op het ogenblik, dat hij haar, die hem tege moet was gesneld, in de armen nam en kuste, gevoelde ze, nimmer te hebben geweten, hoe lief en knap hij was; kort om hoeveel ze van hem hield! „O, lieveling, wat ben ik blij. Je te zien!" Even hield hij haar op arms lengte van zich af en kuste haar toen opnieuw, alsof hy dit ogenblik van weerzien zoveel mogelijk wilde verlen gen. „Ik had heus vergeten, dat je zo mooi was". „In zo korte tijd?" trachtte Fiora te pruilen, maar meteen lachte ze over gelukkig. „Kom mee", zei ze, „er wacht een auto voor het station". „Heb jij die bestuurd?" „Neen. Tom Harmon, een landeige naar in onze omgeving". „Toch geen medeminnaar, hoop ik. want ik ben in een jaloêrse bui", zei hij schertsend, toen ze hy met de arm om Fiora heen naar de uitgang liepen. „O, neen, hy is gek op Nan en denkt dat ze myn nicht is, niet mijn tante. Wees dus een beetje voorzichtig met je uitlatingen". „Is het zo gesteld?" grinnikte Ashley. „Ja, je zult het wel begrijpen als je Nan ontmoet. Ze ziet er jong genoeg uit om de rol van nicht te spelen". Onderwyi hadden ze cte auto bereikt. Tom stapte even uit en heette Ashley hartelijk welkom. „Gefeliciteerd", sprak hij, met een stevige handdruk. „Ik hoorde ,dat jullie tweeën later met elkaar gaat trouwen". ,Dank u wel", zei Ashley, een tikje onthutst, zodat Fiora haastig inviel: „Ik heb het aan heel weinig mensen ver teld, maar o.a. wel aan meneer Har mon". „Dat begrijp ik", hernam Ashley blijkbaar weer gerustgesteld. Zodra ze op Brierley Manor waren aangekomen, nam Fiora hem mee, om met Nan kennis te maken. Gedurende haar korte afwezigheid waren er al een paar andere gasten gearriveerd en Nan hield een soort niet-officiële receptie in de salon, waar een nogal zenuwachtig schynende jonge man op de vloer aan haar voeten zat, terwijl een tweede blijkbaar zyn broer al lachende en pratende over de rug van haar stoel hing. Ashley nam het gehele toneeltje kalm- goedmóedig op en ook de keurende blik in Nan's violet getinte ogen, toen ze zich naar hem toekeerde. Minder gesticht dat zag Fiora da- delyk toonde zich Tom Harmon, die tegelijk met hen binnentrad. Er kwam een trek van verbazing op zijn gezicht, dat weldra zowel letterlijk als figuur- Ujk enigszins verstyfde. Voor het jongmens op de vloer had Tom slechts een blik van afkeer over en toen even later Nan de twee gebroe ders voorstelde als Leslie en Peter Fen- timan, volstond hy met een kort knikje, ■meteen proberend Nan in een gesprek te wikkelen. Wat intussen nogal moei- lyk bleek, omdat ze hem maar nu en dan een achteloze blik toewierp of een enkel woord tot hem sprak, vooral niet meer dan tot een zeer oppervlakkige kennis. Fiora, ofschoon grotendeels in beslag genomen door eigen geluk, nu Ashley weer by haar was, zag toch op perbest, dat de gang van zaken Tom allesbehalve aanstond. Zijn verstoord uiterlijk liet daaraan geen twijfel. Enige ogenblikken later trad Lucas binnen. En onmiddellijk constateerde Fioraf lichtelyk verrast, dat hy een uit stekend, tegemoetkomend gastheer was. Hij mocht dan het land hebben aan Nan en haar zogenaamde vrienden minach- Ten, maar waar het er op aankwam de gastvrijheid van Brierley Manor hoog te houden, was hy vol hartelykheid en welwillendheid. Fiora voelde haar hart wat sneller slaan, toen hy naar Ashley toekwam. Maar er bestond geen reden voor vrees, bemerkte ze, want Lucas schudde Ashley de hand en zei op joviale toon: „Prettig, je ineens weerom te zien, Bur- rell. Ik ben bly, dat je komen kon en hoop, dat Fiora je een gunstig rapport heeft uitgebracht over haar leven hier". (Wordt vervolgd) ZATERDAG 28 MAART HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.25 VPRO. 1955—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7 13 Gram.muziek. 7.30 Idem. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram.muziek. 8.45 Idem. 8.55 Voor de huisvrouw. 9 00 GrA- hiofoonmuziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram.muziek. 10.00 „Tijdelijk uitgescha keld", causerie. 10.05 Morgenwijding 10.20 Orgelspel. 10.30 Cabaret. 11.00 Piano recital. 11.30 Congres Partij van de Ar beid. 12.00 Gram.muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededellngen. i2.33 Accordeoü- muziek. 13.00 Nieuws en commentaar, 13.20 Dansmuziek. 13.50 Zaans program ma. 1415 Gram.muziek. 14.45 Veiiigheidi- praatje. 1500 Orgelspel. 15.20 Congres Partij van de Arbeid. 15.55 Filmprogram ma. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Kamerorkest en soliste. 17.20 Voor de Jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18.20 Congres Partij van de Arbeid. 18.40 Regeringsuit zending: „Zoeklicht op de Westerse Dë- fensie". 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.25 Vincent van Gogh-herdenking. 19.55 Nieuws. 20.00 „Beurzen Openl Dijken Dicht I" 22.00 Socialistisch commentagr, 22.15 Weense muziek. 22.40 „Onder ds Pannen", hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15— 24.00 Verzoekprogramma. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender, 8.00 Nieuws en weerberichten, 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Gram.muziek. 10.00 Voor ds kleuters. 10.15 Gram.muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Vocaal dubbelkwsrtet. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. (12.30 —12.33 Land- en Tuinbouwmededelingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Ka tholiek nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 18.45 Gram.muziek. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Voor de Jeugd. 14.20 Engelse les 14.40 Gemengd koor. 15.00 Kroniek vAn letteren en kunsten. 15.40 Harmonie-Or kest. 16.00 Grm.muziek. 16.30 De schoon heid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de Jeugd. 18.00 Gevarieerde muziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht 18.25 Ham mondorgelspel. 18.45 Buitenlandse cör- i espondenties. 19.00 Nieuws. 19.10 CIA- veeimbel-recital. 19.20 ParlementêOver- zicht. 19.30 Gram.muziek. 20.00 Beurzen open - Dijken dicht". 22.00 „Veronica". hoorspel. 22.45 Avondgebed en Liturgischs kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.25-24.00 Residentie Orkest en groot koor. Televisie. Gezamenlijk programma. Dhtr °'0° uur „Beurzen Openl Dijken doo» 75 ct (Advertentie, ing. Med.)

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 5