Reeds vorderingen te Pannioendjon Sovji jet-regering liet nog zes doktoren vrij Een heitje van de ,,Movavedo" Amnestie-golf gaat door vazalstaten Ook Anna Pauker vrijgelaten Gelukwensen van Nederland Fraai historisch kerkgebouw te Ameide door brand verwoest Negen en negentig doden bij de ondergang van Turkse duikboot Directeur van huize „Levensavond te Medemblik voortvluchtig Posihume hulde aan Amundsen Derde ontsnapte gegrepen Dinsdag 7 April 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11686 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna BESPREKINGEN OPNIEUW HERVAT Beide partijen stellen uitwisseling van zieken en gewonden voor Ook uitzending naar dat een overeenkomst van kracht neutraal land? Motorrijder verongelukt Aanhoudend koud, maar minder buien WEERBERICHT Vliegtuig wierp A-bom uit in Nevada Belangrijke toespraak van E'senhower aangekordigd Burgemeester kreeg ook een klusje Uit 1365 daterende toren stortte in Gebouw was voor een ton verzekerd Botsing met Zweeds schip leidde tot ramp Met medeneming van t 3000 - Weer een proefvaart van „De Ruyter Italianen vliegen naar de Noordpool Heden de bijzetting van ex-koning Carol Michael met tegenwoordig Directie: j. BIJLS^A en C KRAK Hoofdredacteur R M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Port gironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN; Advertenties: 16 ct p. m m Kleine advertenties '„Juttertjes") tot 15 woor ■Jen f 1— elk woord meer 5 cent ADonnementen oei kwar 'aal 6.05 - per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen f 049 QE BESPREKINGEN te Pannioendjon, gisteren begonnen, hebben volgens de eerste berichten reeds duidelijke vorderingen gemaakt. Beide partijen, de Koordelijken en de verbondenen, hebben er in toegestemd, eikaars voorstellen voor de uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen in overweging te nemen. De verbondenen zullen zich voorts bezighouden met een plan, waarvan niet slechts de ernstig zieke, doch ook andere gevangenen zouden profiteren. Naar verluidt is de houding van de communisten gedurende dit eerste onderhoud zeer objectief geweest. De voorstellen der verbondenen komen hierop neer, dat te beginnen een week na ondertekening van een overeenkomst elke dag vijfhonderd ernstige zieken en gewonden zullen worden uitgewisseld in groepen van vijf en twintig. De Noordelijken hebben een soortgelijk voorstel gedaan, doch bovendien voorgesteld, bepaalde categorieën zieken en gewonden naar een neutraal land te zenden. r\E Noordelijke generaal Lie Sang Tsjo verklaarde, dat de commu nisten niet alleen tot uitwisseling van zieken en gewonden bereid waren, doch bovendien desgewenst artikel 110 van de conventie van Genève wil den toepassen. Dit artikel houdt in, dat zieke en gewonde gevangenen, voor wier gezondheid dit goed is, naar een neutraal land kunnen worden ge zonden. Het artikel noemt voorts de categorieën gevangenen op, die van deze bepaling kunnen profiteren. Ge neraal Lie meende, dat de catego rieën gevangenen, die voor uitwisse ling in aanmerking kunnen komen, dienden te worden vastgesteld, voor- Botsinp met tram Zaterdagavond kwam in Den Haag een motorrijwiel in botsing met de tram. De motorbestuurder, een 22-ja- rige jongeman werd zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht, waar hij na korte tijd overleed. Zijn meisje, dat op de duo had gezeten, liep een her senschudding op. Volgens de politie is het ongeluk het gevolg van het niet verlenen van voorrang aan de tram. dat een werd. Schout-bij-nacht Daniël, die de ver bondenen vertegenwoordigde, verklaar de dat de geallieerden de zieken niet in categorieën hadden ingedeeld, doch deze voorstellen nauwkeurig zouden bestuderen. i Het plan der geallieerden omvat zes punten: Het opperbevel der VN is be reid, binnen een week na de onderte kening ener overeenkomst met de overdracht van ernstige zieken en ge wonden te beginnen. Vijfhonderd man per dag, in groepen van vijf en twin tig, zullen worden uitgewisseld, totdat de uitwisseling voltooid is. Beide par tijen zullen vrije toegang hebben tot het uitwisselingsterrein te Panmoed- jon en nimmer meer dan driehonderd gevangenen in de uitwisselingscentra vasthouden. De gevangenen zullen naar nationaliteit worden gegroepeerd De bespreking wordt heden voort gezet. Studenten en scholieren hebben te Seoel gedemonstreerd tegen de poli tiek der verbondenen, die volgens hen de definitieve verdeling van Korea beoogt. Er zal een campagne in ge heel Zuid-Korea worden gevoerd. Het vredes-offensiet van Moskou RADIO-MOSKOU heeft het bericht de wereld ingestuurd, dat Zaterdag niet alleen de negen artsen, die werden beschuldigd van het veroorzaken van de dood van Zjdanov, zijn vrijgelaten, doch ook zes doktoren, van wie niet bekend is waarom zij in hechtenis waren genomen. Deze zes artsen werden niet eerder in de zaak van de negen medici genoemd. Zij zouden door het voormalige minstcrie van Staatsveiligheid abusievelijk en zonder juridische gronden zijn gearresteerd. Degenen die voor het onjuiste onderzoek verantwoordelijk zijn, werden in hech tenis genomen. De vrouwelijke dokter Timasjoek, die op 13 januari de negen artsen had beschuldigd en die deswege ,4e Orde van Lenin" kreeg toegekend, moet deze onderscheiding teruggeven. De „Pravda" beschuldigt op felle toon de veiligheidsdienst van „politieke blindheid en zorgeloosheid". Ignatief, oud-mi nister van staatsveiligheid, is deswege ontslagen als lid van het secretariaat van het centrale comité der communistische partij. De drie hoge commissarissen in West-Duitsland, v.l.n.r. Conant (VS) André Francois-Poncet Frankrijk en Kirkpatrick (Engeland), na hun besprekingen met de Russische com mandant in Oost-Duitsland over de Berlijnse luchtcorridor. —5 Het weer heeft tijdens de Paas dagen een onbestendig karakter Behad. Voorat op 2e Paasdag kwamen er boven ons land buien voor, hier en daar met hagel, onweer en uhndstoten van meer dan 80 km snelheid per uur. Het wge drukcentrum, dat tot op Brute hoogte geheel is gevuld met koude lucht, verplaatst zich van ingeland naar de Noordzee. Hel weer, dat ook vandaag nog voorkomt, zal morgen verder ajnemen. De aanvoer van koude 'ucht blijft echter nog aanhouden, oy wind uit westelijke richting. yP verschillende plaatsen is deze week vrij veel regen gevallen, zo- i* TVan droogte geen sprake meer "ee' verandering verwachten u>y nog niet, zodat ook de tem- iUr v00r April nog aan de "ge kant zal blyuen. Verwachting tot hedenavond: AFNEMEND BUIIG Wisselend bewolkt met nog en- ie verspreid optredende buien, matige Zuidwestelijke tot Weste- ™lnd' Dezelfde temperaturen a's gisteren of iets lagere. iQ05nsdag: ^on °P: ®-00, onder 1"-^5 uur Maan op: 3 44 onder 12.14 uur. Muizen en apen vlogen in paddestoelwolk Op Paasmaandag heeft de Ameri kaanse commissie voor de atoomener gie wederom een experimentele ont ploffing in de woestyn van Nevada veroorzaakt. Ditmaal werd uit een vliegtuig een bom uitgeworpen. Mi litairen namen aan deze proef geen deel. Twee radiografisch bestuurde vlieg tuigen, „bemand" met muizen en apen, werden na de ontploffing door de pad- destoelvormige wolk gevlogen. Zy passeerden deze op tienduizend meter hoogte. Er is niets medegedeeld over de toestand dezer dieren. Bij vorige explosies zijn eveneens proeven met dieren genomen. Ook hierover is nooit iets gepubliceerd. Verder zijn op verschillende afstan den van de ontploffingshaard auto's geparkeerd geweest, ten dele op de zelfde wijze als in een stad, teneinde de gevolgen van de explosie voor deze voertuigen na te gaan. Heden eerste conferentie van vier op Karlshorst Hedenavond wordt op het Russische hoofdkwartier te Karlshorst de eerste vier-mogendhedenconferentie over de veiligheid in de lucht in Duitsland ge houden. De Britse, Franse en Ameri kaanse autoriteiten in Duitsland heb ben de uitnodiging, om eraan deel te nemen, aanvaard. De Russen hebben twee Japanse vissersboten, die sinds de herfst in Wladiwostok werden vastgehouden, vrijgelaten. De schepen zijn met 26 man aan boord in een Japanse haven aange komen. [SRAëL heeft op de vrijlating van de vijftien doktoren gereageerd door de wens te kennen te geven, de nor male diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-unie te hervatten. De Is raëlische regering hoopt, dat het de in Rusland wonende joden thans zal wor den toegestaan naar Palestina te emi greren. Don Dallas, een prominent Ame rikaan, die lang in Moskou heeft ge werkt, verklaarde dat de Sovjet-staat nog nooit zijn misdadigers, die in de Russische pers „Duivels in mensen gedaante" zijn genoemd, niet alleen heeft vrijgelaten, doch ook geheel ge rehabiliteerd. Eén der opmerkelijkste aspecten van de zaak is, dat de ma nier van verhoren der dokters „ontoe laatbaar en streng bij de wet verbo den" werd genoemd. Door de met de Sovjet-unie verbon den landen gaat momenteel een am- nestiegolf, die in het ene westerse land gevoelens van onbehagelijkheid en in het andere tevredenheid wekt. Roemenië zal de vrouwelijke gevan genen met jonge kinderen; zwangere vrouwen en gevangenen van boven de zestig jaar vrijlaten. Communistisch China belooft amnestie aan nationa listen die zich overgeven. Nationalisten die naar hun vroegere woonplaats op het Chinese vasteland willen terugke ren zullen daar werk krijgen. En ten slotte ls er het bericht, dat de Roemeense ex-minister van Bui tenlandse Zaken, Anna Pauker, een week na Stalins dood op vrye voeten is gesteld President Eisenhower zal volgende week Donderdag in Washington een belangrijke toespraak houden, die door alle radio- en televisiezenders zal wor den uitgezonden. Het is niet bekend, waarover de Amerikaanse president zal spreken. De actie van de Nederlandse pad vinders en padvindsters, „Een heitje voor een karweitje", is Zaterdag morgen begonnen op paleis Soestdijk, waar twaalf vertegenwoordigers van de NPV speelgoed inpakten, archieven ordenden, koper poetsten, maiskolven pelden en knoopjes aanzetten. En dit alles onder het wakend oog van „Mo- vavedo" (Moeder van vele dochteren), de naam die H.M. de Koningin als be schermvrouwe van het Nederlandse padvindstersgilde draagt. De koningin verwelkomde haar gasten in padvindsterscostuum en di rect daarop toog rr.en aan het werk. De hoofdcommissaris van de N.P.V., mr. J. M. Ravesloot, de burgemeester van Almelo, kreeg een archief te ordenenOngeveer een uur was het gezelschap in het paleis werkzaam en zelden zal een „Heitje" dankbaarder in ontvangst zijn genomen dain deze keer. NAVO vier laar De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr Beyen, heeft geluk- wenstelegrammen verzonden aan de president van de Noordatlantische Raad en aan de secretaris-generaal van de NAVO, waarin hij hen beiden feli citeert met de vierde verjaardag van de ondertekening van het Noordatlan- tisch verdrag. VRIJDAGAVOND laat is er brand uitgebroken in de 400 jaar oude, histo rische kerk in het plaatsje Ameide, nabij Leerdam. Hoewel de brandweer van Ameide, geassisteerd door corpsen uit de omliggende gemeenten, met 21 stralen het vuur bestreed, werd het fraaie, oude gebouw in luttele uren tijds in een puinhoop herschapen. De toren, die dateert uit de 14e eeuw, is ingestort en van het kerkgebouw, waarin zich een mooi orgel bevond, staan alleen de geblakerde muren overeind .Een half uur voor de brand uitbrak, was de kerk door de kerkeraadsleden verlaten. De oorzaak van de brand zijn vermoedelijk de stoven, die tijdens de vergadering van de kerkeraad waren gebruikt en die zonder geledigd te zijn in het koor van de kerk waren gezet. De brand werd het eerst in het koor waargenomen. Een toeschouwer werd door een vallende balk aan de schouder gewond. LIET gebouw was voor f 100.000.— ver zekerd. Het behoorde toe aan de Nederlands Hervormde gemeente. De toren, die voor f 60.000.verzekerd is, was eigendom van de gemeente Ameide. De kerk stond onder toezicht van mo numentenzorg en er bestonden reeds lan^ plannen voor een restauratie, die echter nimmer zijn uitgevoerd. Het kerkgebouw was het voornaamste mo nument van het stadje Ameide. In 1365 werd met de bouw van de loren voor deze kerk begonnen. De to renklok dateert van 1609. Het uitwen dige van de kerk is in de loop der ja ren weinig veranderd. Wel werd bin nen het gebouw het altaar, dat herin nerde aan de tijd, dat het gebouw nog Reddingswerk vruchteloos De Turkse duikboot Dumlupinar is Zaterdag nabij het plaatsje Chanak- kale aan de Dardanellen ten gevolge van een aanvaring met het Zweedse vrachtschip Naboland in tweeën gebro ken en gezonken. Van de bemanning konden slechts vijf personen worden gered, die zich op het moment van de ramp aan dek bevonden. Twee hunner •verleden later in een ziekenhuis. De andere opvarenden van het 1526 me tende schip, 96 man in totaal, en een matroos van de Naboland, zijn omge komen. Het Zweedse schip is in Istan- boel aan de ketting gelegd en de kapi tein, Lorentzen, is gevangen genomen. Het ongeluk deed zich voor, toen de duikboot, die van een oefentocht in de Middellandse Zee naar Istanboel terug- II (Van onze correspondent) De directeur van het tehuis voor ouden van dagen te Medemblik „Huize Levensavond", de heer A. G. D„ is sedert Vrijdagmiddag j.1. spoorloos ver dwenen. De heer D. is vertrokken met medeneming van, voor zover thans valt te schatten, ongeveer f 3000.Dit bedrag bestaat uit ontvangen pensiongel- den van de inwoners over het eerste en tweede kwartaal van 1953. D. is Vrij dagmiddag omstreeks twee uur voor het laatst gezien, toen hij volgens zijn zeggen, enkele boodschappen ging doen. Sedert die tijd is hij niet meer in Medemblik opgemerkt. De thans spoorloze directeur, die per 30 April ontslag had gevraagd, had reeds enige tijd moeilijkheden in het tehuis. Vrijdagmiddag werd geheel onverwacht door een van de leden van het College van Gerefor meerde Armenvoogden, welk college het beheer over het tehuis heeft, con trole gehouden over het kasboek 1953. Een kennisgeving van een ander lid van het betreffende college, daags te voren aan de directeur, dat controle zou worden uitgeoefend, was voor D. kennelijk aanleiding te verdwijnen. Ge noemde malversaties met de pensiongelden kwamen toen aan het licht. In overleg met de hulpofficier van Justitie is de zaak in handen van de Rijks politie gegeven, die thani zijn opsporing heeft verzocht. keerde, plotseling voor de Naboland opdook. Het handelde daarbij volgens kapitein Lorentzen in strijd met de in ternationale scheepvaartreglementen, waardoor een botsing onvermijdelijk werd. Het oorlogsschip zonk onmiddel lijk en kwam daarbij in zeventig meter diep water terecht. Zodra de Turkse marine-autoriteiten op de hoogte wa ren van de ramp, werd al het moge lijke gedaan, om de bemanning van het gezonken schip te redden. Het hulp werk werd echter vrijwel onmogelijk gemaakt door harde wind en ruwe zee. Amerikaanse oorlogsschepen, die Za terdag de haven van Istanboel waren binnengelopen voor een beleefdheids bezoek, boden naar vermogen bijstand. Zondagavond moest men echter de po- g, gen, om de manschappen te redden, opgeven. Voorzover men kon nagaan, was er toen niemand meer in leven. De Dumlupinar is in 1944 in de Ver enigde Staten voltooid en in 1950 in het kader van de Truman-doctrine aan Turkije overgedragen. Kapitein Lorentzen is van zijn ge vangenneming in hoger beroep gegaan. Zijn schip, dat 4000 ton meet, heeft schade aan de boeg opgelopen en wa ter gemaakt. Tocht duurt drie weken De Nederlandse kruiser „De Ruyter' zal op 7 April wederom een proefreis maken, die ditmaal langer zal duren dan de vorige. Het schip zal tot begin Mei wegblijven. De route gaat naar het Hoge Noorden, waar zal worden nage gaan hoe het schip zich in de koude houdt. Vervolgens zal langs de Schotse kust een snelheidsproef worden gehou den en verder staat een proefneming op de gemeten mijl op het programma waarbij moet worden uitgemaakt of het schip, voldoet aan de eisen ten aanzien van de minimumsnelheid per uur. voor de katholieke eredienst werd ge bruikt, vervangen door een qjgël. In het koor van de nu verwoeste kerk be vond zich een fraai marmeren graf monument van de familie Ram. die de kerk gesticht heeft. Ook in 1672 is de kerk door brand geteisterd, doch daar na wederom' opgebouwd. Het Italiaanse dagblad „Corriere della Sera" heeft een zijner journa listen, die tevens een gerenommeerd sportvlieger is, uitgezonden om bloe men en een medaille af te werpen boven „het onbekende graf van Amundsen" in de eeuwige ijsvelden van de Noordpool. Dit is een Italiaanse geste van dankbaarheid voor de man, die precies 25 jaar geleden zijn rid derlijk aanbod om een Italiaanse pool reiziger te gaan redden, met de dood moest bekopen. De Italiaanse journa list en diens metgezel, arriveerden Zaterdagmorgen op Schiphol, op door reis naar Kopenhagen. De atlaire-Breda Te Leer in Noordwest-Duitsland is Zaterdag de derde der zeven uit Breda gevluchte oorlogsmisdadigers gevan gen genomen. Het is de 32-jarige Jo- cob de Jonge, die in de nacht van Vrij dag op Zaterdag werd gegrepen, toen hij schijnbaar doelloos door de straten van de stad slenterde. Hy verklaarde dat hy uit Neurenberg naar Leer was gekomen om een kennis op te zoeken. Zoals men weet bevinden zich de 37- jarige Bikker en de 30-jarige Faber reeds geruime tijd in arrest, m af wachting van een beslissing op de vraag, of zij aan Nederland zullen worden uitgeleverd. Het stoffeiyk overschot van de in Portugal overleden ex-koning Carol van Roemenië wordt vanmiddag bij gezet in het klooster van Sao Vln- cente te Lissabon, in de grafkelder der vroegere koningen van Portugal Hij is nl. een achterkleinzoon van Koningin Maria de Tweede. De zoon vau de overleden vorst, dat h-'ÏJ8 „Mtckasl' heeft doen weten, dat hy de byzeUiag niet zou bijwonen. Hy wenst bij zyn echtgenote, konin gin Anna. te blyven; deze heeft on- ng? het leven geschonken aan haar derde kind. De Westduitse bondskanselier dr Adenauer is Maandag met de United States in New York aangekomen voor zyn officieel bezoek aan de Verenigde Staten.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1