Uit Breda ontsnapten Duitsland worden zullen gezet uit Accoord bereikt te Panmoendjon Hammarskjöld is gekozen Reeds in Augustus helicopter- verbinding Rotterdam-België? Vietminh-offensief tegen Laos zou op handen zijn Hoop op wapenstilstand in Korea thans officieel uitgesproken Beroep op asylrecht nu onmogelijk Uitwisseling betreft meer mensen dan aanvankelijk voorzien Woensdag 8 April 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No' 1,687 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna ONVERWACHT GEALUEERD INGRIJPEN: De Duitse politie zoekt buitengewoon traag Tot secretaris-generaal der Ver Naties Nieuwe aanvullingen op EVG-verdrag in studie Moskou tegen onderzoek naar bacteriënoorlog Delegatie der OEES naar Washington Prins Bernhard kreeg prachtig cowboyzadel Plannen zijn bijna gereed Minister van de Kieft gaf een heitje Proces tegen Dertinger uitgesteld Nederlands - Argentijnse handelsbesprekingen opgeschort Eén zwaluw Bouw van het tweede crematorium gegund Troepenconcentraties waargenomen Ex-koning Carol is te Lissabon bijgezet Geallieerde condities Stiefvader werd met mes gestoken TENT iN FLORAPARK BLIJFT STAAN Thailand schenkt 150C0 dollar aan het NRF Verklaring van Cabot Lodqe m Alg Vergadering WEERBtïrtlCHT Directie; BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur a M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 8264 Den Helder Postgirunummei 449041 Telefoon 2345 iAKlEVEN: Advertenties: 16 ct p m.m Kleine advertenties <„Juttertjes"i tot 15 woor den t 1— elk woord meei 5 cent Abonnementen oei «wat taal t 8.05 - per maana 2.02 Dij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen I 049 DE geallieerde Hoge Commissie in West-Duitsland heeft plotseling elk beroep op het asylrecht van de zeven uit "Breda ontsnapte oorlogsmisdadigers onmogelijk gemaakt, door te bepalen, dat deze mannen in elk geval zullen worden uitge wezen, welke ook de beslissing van de Duitse gerechtelijke instanties moge zijn. Op voorstel van de Britse autoriteiten heeft de Hoge Commissie namelijk met een verwijzing naar haar tiende wet de uitwijzing van de gearresteerden Bikker en Faber gelast. De tiende wet geeft de bezetters namelijk de bevoegdheid, buitenlanders uit te wijzen, die het aanzien of de veiligheid der bezettings troepen zouden kunnen schaden. Deze beslissing zal overigens slechts in werking treden, wanneer de Duitse regering tot de conclusie mocht komen, dat zij zelf de mannen niet over de grens kan zetten en wil niet ingrijpen in de procedure, welke thans voor de Duitse gerechten wordt gevoerd. Verlening van politiek #syl is daardoor in elk geval onmogelijk geworden. Aangenomen mag worden, dat het besluit der Hoge Commissie ook zal gelden voor de in Leer gearresteerde |)e Jonge. De Zweedse minister Hammarskjöld ls gisteren door de Algemene Vergade ring der V.N. met 57 stemmen vóór, één tegen en één onthouding gekozen tot secretaris-generaal, als opvolger van de Noor Trygve Lie. Nationalistisch China heeft zich ver moedelijk van stemming onthouden. Alle afgevaardigden, ook Wysjinsky, applaudiseerden, toen de uitslag der stemming bekend werd gemaakt. Voor de verkiezing had de Canadese minis ter Pearson, thans voorzitter der Alge mene Vergadering, hulde gebracht aan Lie voor hetgeen hij in de afgelopen jaren voor de V.N. en voor de inter nationale samenwerking heeft gedaan. Reeds accoord over Franse protocollen De daartoe aangewezen commissie van deskundigen en militairen heeft op het ogenblik twee nieuwe aanvullingen op het Verdrag inzake de Europese Verdedigingsgemeenschap in studie. Deze hebben betrekking op de status van troepen, die niet in het eigen land zijn gelegeid, en op de Amerikaanse hulp. De kwestie der aanvullende proto collen op het EVG-verdrag is dus nog allerminst opgelost. De commissie heeft evenmin iets willen mededelen over de zes Franse protocollen, waarover men het reeds eens is geworden, als over de nieuwe aanvullingen, die thans in be handeling zijn- Naar verluidt beoogt een der nieuwe voorstellen, de troepen der Benelux- landen en Frankrijk, wanneer deze als onderdeel van het Europese leger in Duitsland zijn gelegerd, dezelfde rech ten te geven als de Britse en Ameri kaanse strijdkrachten in de Bondsre publiek thans genieten. Dat betekent, dat Duitse troepen in de EVG. in Frank rijk gelegerd, dezelfde voorrechten zou den genieten. Dit volkomen denkbeel dige geval heeft de Franse tegenstan ders van het EVG-verdrag reeds aan leiding gegeven tot felle critiek. Zorin, de Russische afgevaardigde in de politieke commissie der V.N., heeft er zich Dinsdag tegen verzet, dat een onpartijdige commissie de communis tische besehuldiging, dat de Verbonde nen in Korea een bacteriën-oorlog zou den voeren, zal gaan onderzoeken. Hij verlangde daarentegen van Amerika de aanvaarding van het Geneefse protocol van 1925 over de bacteriën-oorlog. In elk geval achtte hij besprekingen v?n deze kwestie onmogelijk, zolang hiet Noord-Korea en communistisch China daaraan zouden kunnen deel- oemen. De Indonesiër Palar. die met enige anderen de vorming van bedoelde com missie steunde, meende, dat Noord- worea en Rood-China via de voorzit ter der Algemepe Vergadering hun standpunt inzake samenstelling der commissie moesten kunnen doen blij ken. Een delegatie van vijf personen uit de gamsatie voor Europese Economische gfijeawerking zal Donderdag te Wash- gt°n besprekingen beginnen over al- fpteene vraagstukken. Zo zal de mo- ri>!li worden nagegaan van een of.rmer, stelsel van handel en betalin- ruirt mede die van uiteindelijke te- van naar vm.ie inwisselbaarheid zuil geldsoorten. De besprekingen venna een week duren en worden ge- vejpi.m.et het bureau voor wederzijdse se n de voornaamste Amerikaan- regeringsbureaux, het internationale hetaire fonds en de wereldbank. VERWACHT wordt, dat het geallieerde besluit in Duitsland veel stof zal doen opwaaien. De Hoge Commissie heeft immers van een recht gebruik gemaakt, dat zij reeds sinds een jaar onbenut had gelaten. De Duitse pers veronderstelt dan ook reeds, dat de Bondsregering tegen het besluit zou kunnen protesteren, aangezien de ge- vluchten voor de bezettingstroepen geen enkel wezenlijk gevaar opleveren. Voorts meent men, dat de verplichting van de Duitse regering, om asyl aan vluchtelingen te verlenen, niet door een beslissing van de bezettende mogend heden ongedaan kan worden gemaakt. Wat verder het geval-De Jonge aan gaat: de Nederlandse ambassadeur te Bonn heeft nog gedurende de Paasda gen de uitlevering van deze man ge vraagd. Daarop heeft het Oberlandesge- richt in Oldenburg Dinsdag een bevel tot uitleveringshechtenis tegen nem af gekondigd, zodat ook hij thans in ar rest blijft. De arestatie van De Jonge in Leer heeft bij Nederlandse kringen in Bonn de overtuiging verstrekt, dat de Duitse politie wel uitermate laks naar de ze ven vluchtelingen zoekt. Reeds lang geleden heeft men er haar immers op gewezen, dat de man een broer in Neu renberg heeft wonen, waarmee hij mis schien in contact zou kunnen staan. Niettemin heeft de politie het nimmer nodig gevonden, hier een huiszoeking uit te voeren. Niettemin blijkt hij hier onderdak te hebben genoten. De Jonge is in Leer gearresteerd, toen hij daar dronken rondzwierf met de bedoeling, contact op te nemen met een aldaar woonachtige broer van een andere vluchteling, Borgers. De verzameling paardenzadels van prins Bernhard is .gisteren verrijkt met een fraai versierd met de hand ver vaardigd cowboyzadel uit Texas, een geschenk van de heer Amon G. Carter. Het werd de prins namens de schenker overhandigd door twee vertegenwoor digers van de Pan American World Airways. De plannen voor een helicopterver- binding tussen België en Rotterdam hebben definitieve vormen aangeno men. Volgens de voorzitter van de Rot terdamse Kamer van Koophandel, zal de Belgische luchtvaartmaatschappij „Sabena" op de Rotterdamse opbouw dag (18 Mei) reeds een proefvlucht uitvoeren. Men wacht echter nog op de toestemming van de minister. Voorts ligt het in de bedoeling op 1 Augustus een geregelde vrachtdienst te openen en op 1 September een passa- giersdienst. Een landingsterrein kan zonder al te grote kosten in gereedheid worden gebracht achter het Hofplein, bij de Katshoek, dus in het centrum van de Maasstad. Deze 'dienst zal snelle verbindingen waarborgen tussen Rotterdam en Ant werpen, Brussel, Luik en het industrie gebied, terwijl het ook mogelijk zal zijn de historische verbinding met Zee kind (Haamstede) te herstellen. Ook met Duitsland en Engeland worden belicopterverbindingen mogelijk. Er be- Belasimgvrij Padvinders In actie voor Alkmaarse middenstand Ook bij de minister van Financiën, de heer J. van de Kieft, hebben de padvinders een heitje verdiend. Belas tingvrij, naar men zegt. Het karweitje bestona uit het poetsen van een schatkist, in het huis van Zijne Excel lentie te Bussum. In Den Bosch maak ten padvinders het standbeeld van Jeroen van den Bosch schoon. In Alk maar hadden de padvinders onder het motto, dat de middenstand zo vaak iets voor de padvinders doet, een re clameoptocht voor de middenstand ge formeerd. staan nog plannen om Zestienhoven, dat reeds lang als vliegveld voor Rot terdam was rangewezen, voor allerlei proefvliegdiensten gereed te maken, Misschien komt daar ook een constme- tiewerkpaats. Het proces tegen de vroegere Oost- duitse minister van Buitenlandse Zaken Dertinger, dat aanvankelijk einde Maart zou beginnen, is door de gerechtelijke autoriteiten van Oost-Duitsland voor onbepaalde tijd uitgesteld. De Britse premier Winston Chur- chill zal tijdens de ziekte van minister Eden het ministerie van Buitenlandse Zaken beheren. reen succes De Nedeilandse legatie te Bueno> Aires heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat de besprekingen tussen Argen-.inië en Nederland welke de vernieuwing van het in 1§48 afgelopen handelsver drag en de regeling van de Argentijnse schuld van 84 millioeu gulden aan Ne derland ten doel hadden, zijn opge schort. De Nedeilandsc delegatie zal na een verblijf van twee weken in Argen tinië voor overleg naar Nederland te rugkeren. In de mededeling werd nog gezegd, dat het mogelijk is, dat de be sprekingen later hervat zullen worden. Eén zwaluw maakt nog geen zo mer, zegt het spreekwoord. Nu is dat ook niet direct noodzakelijk we hebben voorshands meer behoefte aan wat milder tempera tuur, die doorgaans het kenmerk is van een mooie lente. De Bilt heeft ons echter te verstaan gege ven, dat we voorlopig nog wel wat zullen moeten blijven bibbe ren, klagen en stoken. Nu trekt zich de natuur van geen weerpro- feten wat aan, doch doet wat zij wil. Het gevolg is, dat ons bureau overstroomd wordt met berichten over allerlei lenteboden: made liefjes, speenkruid en soortgelijke hebben ons in hele bossen bereikt. Óm nu terug te keren tot ons uit gangspunt: de eerste zwaluw is er intussen ook. De héér Ster- ringa, uit Broek op Langendijk, ontdekte het diertje gistermiddag toen hij zich op de Onderdijk tus sen Werrershoof en Medemblik bevond. Het was een gewone boe renzwaluw, naar hij ons mede deelde. De kleine vliegenvanger moge dan niet dadelijk de lente medebrengen, hij is ontegenzegge lijk een hoopgevend voorteken van de komst van betere tijden. Einde 1953 m gebruik Dezer dagen is aanbesteed de bouw van een tweede crematorium in ons land, dat te Dieren zal verrijzen. Laag ste inschrijver was de firma Reinders en Zn te Dieren voor een bedrag van f 354.540, exclusief bijgebouwen. Het hoofdbestuur der Vereniging voor Fal cultatieve Lijkverbranding heeft de 'bouw aan deze firma gegund. Gere kend mag worden, dat tegen het einde van het lopende jaar het crematorium in Dieren in gebruik zal worden geno men. Zoals bekend, wordt het gebouw opgetrokken op een terrein gelegen aan de Imbosweg te Dieren. Naast het kantoorgebouw, dat met het cremato rium een geheel zal vormen, wordt op het terrein een drietal dienstwoningen gebouwd voor de belangrijkste func tionarissen, die daar tewerk zullen worden gesteld. Deze zijn gerecruteerd uit het personeel van het crematorium te Velsen. Prinses Dina Abedel van F.gypte en honing Hussein van Jordaniëdie zich onlangs hebben verloofd, zullen na de kroning van de koning op 2 Met aJ. in het huwelijk treden. De Franse autoriteiten in Indo-China houden in sterke mate rekening met de nogelijkheid, dat de opstandelingen der Vietminh spoedig 'n offensief in de richting van de Noordwestelijke staat, Laos, zullen ontketenen. De communis ten hebben namelijk in de omgeving van Moe Tsjau, op 120 kilometer ten Westen van Hanoi, een strijdmacht van veertigduizend man samengetrokken. Aangezien over zes weken de, natte moesson begint, zullen de opstandelin gen binnen een week hun grote aanval moeten inzetten, willen zij hun doelen bereiken. Laos is voor de communisten van zeer veel belang. Er wordt in dit gebied veel opium gewonnen, die voor Het stoffelijk overschot van ex-ko ning Carol van Roemenië is gistermid dag in de grafkelder der Portugese koningen in het klooster Sao Vicente in Lissabon bijgezet. Aan de teraarde bestelling ging een kerkelijke plechtig heid in het sterfhuis, de villa Mary Sol te Estoril, vooraf. In de volgauto's re den mee prinses Helena, de vroegere mevrouw Lupescu, met wie Carol in 1947 huwde, en verder prins Nieolaas, de enige broer van de overledene; de Spaanse troonpretendent don Juan en enkele andere vorstelijke personen woonden de bijzetting bij. IN SNEL TEMPO is men het in Panmoendjon eens geworden over de uit wisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen. Deze zal geschieden op grond van artikel 109 van de Geneefse Conventie. Binnen een week na de onder tekening van het accoord zal met de uitwisseling een begin worden gemaakt. De overeenstemming werd Dinsdag verkregen, doordat de delegatie der Ver bondenen een communistisch voorstel aanvaardden, dat voorzag in uitwisseling van een groter aantal gevangenen dan aanvankelijk was voorzien. Daarentegen stemden de communisten zonder meer in met verscheidene punten van de voorstellen der V. N., waarin o.m. werd gezegd, dat dagelijks vijfhonderd man het doorgangsgebied bij Panmoendjon dienden te passeren. Het Witte Huis heeft deze overeenstemming bemoedigend genoemd HE communisten zullen thans binnen enkele dagen het aantal zieken en gewonden, dat zij bereid zijn uit te wis selen, bekend maken. Bovendien zullen de besprekingen worden uitgebreid tot de groep, die in artikel 110 der Ge neefse conventie wordt bedoeld. Krach tens deze bepaling zullen de gevange nen in caterogieën worden verdeeld en zullen zij, wier gezondheid drardoor verbetering kan ondergaan, naar een neutraal land worden gezonden. De geallieerden hebben aan de aan vaarding der communistische voorstel len de voorwaarde verbonden, dat geen enkele gevangene tegen zijn wil naar zijn geboortegrond zal worden terug gezonden. z De geruchten over de kans op vrede hebben op de Newyorkse beurs een scherpe koersdaling teweeggebracht bij die fondsen die zijn uitgegeven door voor de bewapening werkende indus trieën. Reeds heeft de vakbewegine aangedrongen op een conferentie voor opstelling van een program voor volle dige werkgelegenheid, teneinde een economische crisis te voorkomen. President Eisenhower heeft in een tafelrede tijdens een banket te Wash ington verklaard, dat ook wanneer er in Korea vrede wordt gesloten, de Ame rikaanse troepen daar nog geruime tijd zullen moeten blijven. Generoal-majoor Lee Sang Cho, de leider van de communistische dele gatte bij de wapenstilstand sbespre kingen, bij zijn aankomst te Pan moendjon. Maandagavond heeft een 24-jarige matrassenmaker zich tijdens een woor denwisseling met zijn stiefvader in diens woning aan de De Wittenstraat te Amsterdam zo opgewonden, dat hij een broodmes greep en daarmede de oudere man een snijwond boven het linkeroor toebracht. Het slachtoffer werd naar het Wilhelminagasthuis ver voerd. De matrassenmaker is door de recherche aangehouden. hen een rijke bron van inkomsten zou kunnen worden. Bovendien zou een aanval op deze streek automatisch lei den tot een grootscheepse terugtocht van de Fransen uit de Tonkindelta. Iers een groot nadeel kunnen beteke- Daarentegen zou het voor de aanval- nen. dat hun aanvoerlijnen bij. deze operatie sterk verlengd worden. Het wegennet in Laos is zeer slecht en de afstanden tot hun voorraden zeer groot. Korf oed'nn m Haarlem In het door bewoners van het Flora park te Haa'iem tegen de gemeente aanhangig gemaakte kort geding we gens de aanwezigheid van een amuse mentstent in de onmiddellijke nabij heid van hun villa's is gisteren door de president van de Haarlemse rechtbank, uitspraak gedaan. De bewoners werden in hun eis (ontruiming van de tent) niet ontvankelijk verklaard, omdat de president zich op het standpunt stelt, dat de gemeene eigenaresse is van de grond en binnen de grenzen, door de wet gesteld, over het terrein kan be schikken op een wijze, die zij nuttig eri nodig acht. Bovendien meende hij, dat de overlast, die in de amusements tent werd veroorzaakt, niet van zulk een omvang was, dat van „een onrecht matige daad" kan worden gesproken. Door de gezant van Thailand is gis termiddag namens zijn regering een che que van 15.000 dollar overhandigd, be stemd voor de slachtoffers van de wa tersnood in Nederland. KSC-landen sluiten een prijzenovereenkomst Eind vorige maand is te Brussel een overeenkomst gesloten, waarin de mees te landen van de Kolen- en Staalge meenschap hebben afgesproken, verster king van de exportmarkt buiten de grenzen der gemeenschap te voorko men. Men zal inzonderheid afzien van nutteloze concurrentie. De exportprijs van Belgische staal is als basis geko zen; aan Nederland en Italië, die niet te Brussel vertegenwoordigd waren, is verzocht, hun prijzen eveneens op dit peil te brengen. Het is echter niet de bedoeling, zo verzekert men. de KSG te doen worden tot een Europees staal- kartel. Menon vroeg om opheldering De Verenigde Staten koesteren de hoop, dat de bjj de onderhandelingen in Panmoendjon gemaakte vorderin gen zullen leiden tot het sluiten van een eervolle wapcMsi lstand, zo beeft de Amerikaanse gedelegeerde in de Alge mene Vergadering der VN, Henry Ca bot Lodge, Dinsdagavond verklaard, toe; hjj uit naam van het geallieerde opperbevel rapport uitbracht over de jongste ontwikkelingen. Lodge verklaar de, dat deze „allen hebben bemoedigd die vrede in Korea wensen." Voorts heeft Lodge in het uitzichl gesteld, dat dr VS de Algemene Ver- Italiaanse tankers op weg naar Perzisc'ie C 'f Op het ogenblik zijn vier Italiaanse tankbotei op weg naar havens aan de Perzische Golf, waar zij olieproducten zullen laden. De Italiaanse oliemaat schappij EPIM heeft een contract met ferzie gesloten voor de aankoop van 400.000 ton ruwe olie in de komende ze- maanden. gadering van tijd tot tijd op de hoogte zullen stellen van de vorderingen bij de onderhandelingen. Lodge legde zijn verklaring af nadat de Indische afgevaardigde Krisjna Me non hem had verzocht, de Algemene Vergadering op de hoogte te stellen van die gegevens van het verbonden opperbevel in Korea, waaruit zou kun nen blijken, dat de VN thans een weg volgen, welke „leidt in de richting ener verwezenlijking van de hoop en de wens van alle volkeren ter wereld". Verwachting, geldig tot heden avond: WARMER Aanvankelijk plaatselijk nevel of mist, overigens wisselend bewolkt en bijna overal droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost. Iets hogere tempe raturen. DONDERDAG: Zon op 5.58, onder 19.27; Maan op 4 06 onder 13.42.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1