Huwelijk van prins Jean en prinses Josephine Charlotte voltrokken Een kwart millioen bezoekers juichte het hertogelijk bruidspaar toe Reizende kunstexpositie De Start in nieuwe banen Amerika zou algehele regeling voor Verre Oosten wensen Grote mate van overeenstemming Vrijdag 10 April 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11689 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulov/na LUXEMBURG BELEEFDE SPROOKJESFEEST Vsrkeer was geblokkeerd Tegengesproken details wekken opschudding Treinramp te Londen eist negen doden MAXIMUM GASPRIJS MET 1 CENT VERHOOGD Directie: J. BIJLSMA en C KRAts Hoofdredacteur: H M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Postgiri.nummei 449041 Telefoon 2345 1'ARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den t 1— elk woord meet 5 cent Abonnementen pet Kwar taal 6.05 - per maand - 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen t 0 49 JIENDUIZENDEN TieWien gisteren in de straten van Luxemburg een glimp opgevangen van het vorstelijke bruidspaar, dat in de kathedraal van de stad zijn kort te voren in het groothertogelijke paleis gesloten huwelijk kerke lijk liet inzegenen. De zeer vele belangstellenden hebben het weer niet mee- gehad. De gehele morgen heeft een druilerige regen de toch al kille atmosfeer in de stad nog wat killer doen schijnen. Slechts korte tijd des middags is het droog geweest. Maar de kilte en de regen hebben het enthousiasme van de menigte niet kunnen doven. Zo werd de tocht van de bruidsstoet naar en van de kerk een ware zegerit door de overvloedig versierde stad. Des middags hebben erfprins Jean en zijn jonge gade zich enige malen op het balcon van het paleis moeten vertonen. Voortdurend riepen de massa's, die opgepakt stonden in de straten in de nabije omgeving, om het vorstenpaar. De kerke lijke inzegening is een plechtigheid van grootse schoonheid geworden en heeft op hen, die haar mochten bijwonen, diepe indruk gemaakt. D iEDS in de prille ochtenduren had den zich duizenden op klapstoeltjes langs de route, welke het bruidspaar pos vele uren later zou afleggen, opge steld. Tegen elf uur was er in de bin nenstad practisch geen verkeer meer mogelijk. De journalisten, die de kerke lijke plechtigheid hadden bijgewoond, konden slechts door middel van hals brekende toeren een telefoon bereiken om hun copy door te bellen; anderen stelden zich door middel van korte- golfzenders in verbinding met collega's bij een telefoonpost en slaagden er al dus in, het vereiste contact te leggen Naar schatting was een kwart miilioen mensen uit verschillende landen naar de stad gestroomd. Velen hadden zich voor duur geld een plaats aan een ven ster veroverd, anderen stonden of zaten op de huishoge tribunes, die op ver schillende belangrijke punten waren opgesteld. Om tien uur in de ochtend voltrok burgemeester Hamilius, die vergezeld van het voltallige schepencollege naar het paleis was gekomen, in de feestzaal het burgerlijk huwelijk tussen prins Jean en prinses Josephine Charlotte Daarna begaf het vorstelijk gezelschap zich in vier en dertig gesloten hofauto's naar de kathed-aal Evenals voor het paleis had zich hier een compacte massa verzameld, die de hoge gasten daverend toejuichte. De bruid was gekleed in een fraaie japon van taille, organza en tulle De sleep bestond uit Brusselse kant, waar aan vrijwel alle k®"" van België hebben gewerkt. Deze werd op het hoofd bijeengehouden door een diadeem van 850 diamanten De grootste rteen Officieren van de eregarde en sol daten van de groothertogelijke garde vormen een haag als het bruidspaar de kerk verlaat. TE half drie des middags verschenen de jonggehuwden, tezamen met de groothertogin, koning Boudewijn, ko ning Leopold, koningin Elisabeth van België, prins Felix van Luxemburg, prins Albert, de prinses de Rethy en prins Alexander op het balcon van het paleis. Daarna geleidde prins Jean zijn jonge vrouw door verschillende 2alen van het paleis, waar hij haar aan tal rijke persoonlijkheden, onder wie de vijf en veertig leden van het parlement, voorstelde. Buiten juichte voortdurend de menig te. De versperringen werden verbro ken. Ten slotte verscheen het vorste lijke gezelschap opnieuw op het bal con. Weliswaar trok het zich na een poosje lerug, maar aan het gejuich kwam geen eind. Met bereikte een hoogtepunt, toen met de Luxemburgse en de Belgische vorstelijke families ook koningin Juliana en prins Bernhard naar buiten kwamen. Een stortbui oreef echter het gezelschap weer naar bin nen. Terwijl nu de leden der beide vorstelijke families zich na het vertrek der gasten aan een koude maaltijd ver- énigden, trokken de duizenden toe schouwers van het plein en uit de na burige straten weg. Laat in de middag is het jonge paar met onbekende be stemming vertrokken. Kunstenaars nemen veran woordelijkheid van departement van O K. en W Koninklijke jury over ais vaderlijke vriend (Van onze redacteur Beeldende Kunsten) Zoals men weet heeft de jury voor het Koninklijk subsidie voor de vrije schilderkunst uit de werken der jonge schilders, die in de afgelopen vijf jaren een subsidie hebben ontvangen, twee collecties samengesteld, die thans onder de titel „De Start" een tournee door ons land maken. Een dezer collecties wordt momenteel in Alkmaar tentoon gesteld en heeft daar reeds veel waar dering ontmoet. De tournees zijn ge organiseerd door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, onder de enthousiaste leiding van het hoofd van de afdeling Kunstzaken, dr N. R. A. Vroom. Naar wij thans ver nemen, zal De Start na afloop van deze eerste reeks exposities in een nieuwe Republikeinen wensen een onderzoek Onder de Amerikaanse republikeinen in Washington is opschudding veroor zaakt door een bericht van verschillen de kranten en persbureaux, volgens het welk de regering-Eisenhower zou over wegen, Formosa onder beheer der Ver enigde Naties te stellen. Ook zou een regeling voor Korea worden overdacht, volgens welke de grens tussen het Noor delijke en het Zuidelijke deel honderd- veertig kilometer naar het Noorden zou worden verlegd, en een garantieverdrag de veiligheid van Korea zou moeten waarborgen. Weliswaar zijn deze be richten door het Witte Huis categorisch tegengesproken, maar de republikeinen wensen een onderzoek naar de her komst: zij vrezen dat de indruk van verdeeldheid in de regering zou kunnen worden gewekt. Bedoelde plannen zouden volgens Reuter een onderdeel zijn van een groot geheel, dat de oplossing zou moeten brengen voor een groot aantal proble men in het Verre Oosten- Het zou in verschillende fasen moeten worden uit gevoerd, opdat na elke stap de oprecht heid der communistische bedoelingen zou kunnen worden nagegaan. Volgens Reuter zou dan moeten wor den begonnen met een bevredigende af wikkeling van de uitwisseling van zie ke en gewonde gevangenen in Korea. Daarna zou het gehele vraagstuk der krijgsgevangenen moeten worden gere geld, waarna een wapenstilstand dient Bruid en bruidegom hebben het plechtig „ja-woord" voor het altaar uitgesproken en begeven zich weer naar hun plaatsen. Prins Alexander, de jonge page assisteert... te worden gesloten. Binnen drie maan den zou dan een conferentie moeten bij eenkomen, welke behalve het Koreaan se vraagstuk ook de kwestie Indo-Cbi- na, de status van Formosa, de verhou ding van de Chinese nationalisten en communisten en de vertegenwoordiging van China in de Verenigde Naties zou moeten bespreken. Acht en veertig gewonden Het ongeluk in de Londense onder grondse, waarbij twee treinen op elkaar liepen, heeft in totaal aan negen perso nen het leven gekost. Acht en veertig personen zijn gewond, van wie acht ernstig. De oorzaak is vermoedelijk het fa len der signaal-apparaten op het beslis sende momeijt. Men acht zulks overi gens vrijwel onmogelijk. In aansluiting op de publicatie om trent de kolenprijzen in het kolenjaar 19531954 wordt medegedeeld, dat door de verhoging van de prijs van de gaskolen de maximumprijs voor het leveren van gas met 1 cent per m3 wordt verhoogd. Een beschikking dien aangaande is opgenomen in de Neder landse Staatscourant van 9 April 1953. Griekenland is overgegaan tot deva luatie van zijn munt; de waarde hiervan is met de helft verminderd. vorm worden gegoten. De verantwoor delijkheid ervoor zal niet langer be rusten bij het departement, doch bjj de jonge kunstenaars zelf. De „konink lijke jury" blijft als een soort vader lijke vriend op de achtergrond een oog in het zeil houden. Het besluit hiertoe is gisteren geval len op een bijeenkomst van de aan De Start deelnemende kunstenaars op het departement in Den Haag. Onder pre sidium van dr Vroom heeft een vijf tigtal schilders de gang van zaken tot dusverre besproken en de mogelijkhe den voor de toekomst nagegaan. Zij zijn het er over eens geworden, dat de deel neming aan deze opzet niet beperkt moet blijven tot degenen, die er thans bij betrokken zijn, doch dat zij ook voor anderen moet openstaan. Daarbij dient naar de grootst mogelijke open heid, zonder voorkeur voor artistieke rienting. te worden gestreefd. Ter verrichting van de verdere werk. zaamheden is een voorlopig bestuur van zeven kunstenaars gekozen. Het bestaat uit R. Both, Amsterdam, voor zitter. Elisabeth de Boer, Amsterdam, secretaresse. David Kouwenaar, Bergen, Siep van der Berg. Groningen, J. Nies, Deurne. L. M. G. Ramaekers, Meersen, en Frans Nols, Maastricht. Adenauer Ie Wathino'on Adenauers besprekingen tc Washing ton hebben geleid tot een ver-gaande mate van overeenstemming tussen de Verenigde Staten en West-Duitsland. De Bondskanselier is er in geslaagd, een aantal belangrijke beloften van Eisen- hower te verkrijgen, alsmede een cultu reel accoord te sluiten dat voorziet in de uitwisseling van geleerden op aller lei gebied en op academische hulp ln de vorm van beurzen. Amerika zal militaire goederen aan de EVG zenden voor de opbouw van het Duitse contingent, zodra het desbe treffende verdrag van kracht is. Hulp zal worden verleend voor de verbete ring van de toestand in West-Berlijn. Daarbij zal rekening worden gehouden met de moeilijkheden, veroorzaakt door de vluchtelingenstroom. Na de aan vaarding van de verdragen met het Westen zal de kwestie der oorlogsmis dadigers opnieuw worden bezien. West- Duitsland zal voorts op gelijke voet in de z.g. off-shore-bestellingen worden betrokken en 350 binnenschepen terug krijgen, die de V.S. als herstelbetaling in beslag hadden genomen. In een aanvullend communiqué heb ben Eisenhower en Adenauer de Sovjet- Unie uitgedaagd, haar goede wil te be wijzen door vrije verkiezingen in Oost- Duitsland toe te staan en de Duitse krijgsgevangenen naar huis terug te zenden. Het Duitse vraagstuk kan slechts worden opgelost door hereni ging van beide delen op democratische basis. Beide leiders dringen aan op spoedige goedkeuring van het EVG- verdrag en op een accoord inzake de Saar. WEERBERICHT Verwachting tot hedenavond VRIJ ZONNIG Op de meeste plaatsen vrij zonnig weer met een iverwegend matige Noordoosteliike wind. Gematigde temperaturen. ZATERDAG: Zon op 5.53. ondei 19.30. Maan op 4 40. ondet 16.40 heeft een gewicht van 8.25 karaat. Prins Alexander, de tienjarige zoon van ko ning Leopold en de prinses de Rethy, fungeerde als page. IN DE KATHEDRAAL IN de kathedraal, waarvan de zuiien getooid waren met de nationale ba nieren, en waar Luxemburgse soldaten een erewacht vormden, knielden prins Jean en prinses Josephine Charlotte voor het 'Kaar neer Nada) de pause lijke nuntius, mgr Cento, die als cele brant optrad, in een toesp.aak op de betekenis van het huwelijk had gewe zen, bekleedde hjj zich met de cappa- magna en stelde vervolgens de rituele vragen. „Jan van Luxemburg, aldus mgr Cento, in naam van de almachtige God vraag ik u of bet uw vrije en wel overwogen wens is. prinses Josephine Charlotte van België tot echtgenote te nemen en of gij bereid zijt, volgens de geboden van God haar onder alle om standigheden trouw te blijven zoals een goed echtgenoot betaamt." Alvorens te antwoorden wendde de prins zich tot zijn ouders, die met een hoofdknik hun instemming betuigden. Daarna ant woordde hij mgr Cento met vaste stem: „Ja, monseigneur". Hierop richtte mgr Cento zich met een zelfde vraag tot de prinses, die met zachte stem en diep geroerd eveneens met „Ja, monseigneur' antwoordde. Te-wiil een strijkorkest de Nocturne van F»nr» speelde, tv'ssclden de jonggehuwden de ringen en legde prinses losenh ('ha-lotte haar hanc in die van prins Jean De nuntius legde vervolgens zijn stola om de beide han den en besprenkelde deze met wijwater Nadat hij de pontificale mis had opge dragen. tekenden bruid en bruidegom, alsmede de getuigen, prins Karei van Luxemburg en de prins van Luik. in het koor dei kerk de huweliiksacte. Onder de tonen van een toccata van BaoJp verlieten allen vervolgens de kathedraal. Daverende toejuichingen vergezelden de hoge gas'en op hun terugtocht naar het groothertogelijk paleis. Vooral de j prinses de Rethy en koningin Juliana i en prins Bernhard werden zeer harte- j lijk ontvangen. Toen de stoet bij hetf paleis was aangekomen, weerklonken) van de honotf.n rondom de s'ad de hon- derd en één inschoten waa tnee hetfjf ongc paar een welkom werd toege- oepen. f

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1