Achterstand in industrialisatieproces betekent werkloosheid C hefarme ,4 Vervreemding landbouwgronden in de Tweede Kamer Werktempo van de ambachtsscholieren dient sterk verhoogd te worden Nieuwe Bloemenzeep a 20 cent! Viervoudige werking Twee grote stenen des aanstoots Opheffing van maximumloon zou gevaarlijk experiment zijn Maatschappij heeft behoefte aan intellectuele mobilisatie Slachtoffers van de watersnood Nieuw advies in zaak-Adonis? Onderzoek invoer zuivelproducten- Britse atoombom film naar ons land Van brood alleen kan de mens niet leven Ihans drie soorten Castella Een sodalabnek in Delfzijl 57e lijst U kun! Uw keus maken. Regering trekt order bij Phillips in RINGDIJK BIJ BRUINISSE VANDAAG GEREED? NA LANGDURIGE VOORBEREIDING A 25 amendementen ingediend Acht maanden geëist 'egen jonge Ambonees WOENSDAG 15 APRIL 1955 (Door onze economische medewerker) UIER LIGT een schoen be- graven, die ons geluk tal brengen". Zo is, vrij ver taald, de tekst, die wij op een steen lazen in de hal van Nederlands modernste wapenfabriek: Hispano Suiza bij Breda. Deze tekst doet vreemd aan in een bedrijf, dat een paar jaar geleden als het ware uit de lucht is komen vallen en dat zó is ingesteld op de harde realiteit: de behoefte aan granaten en kanonnen. Op 1 Februari 1951 be stond er nog geen bedrijf; in Maart 1952 waren de gebouwen klaar, de vele werktuigmachines geïnstal leerd en kon de directie van dit internationale concern haar eerste granaten af leveren. In dit bedrijf cent Nederlands zit geen kapitaal: machines en kennis komen uit het buitenland. De 450 man, die er werken, zijn echter rasechte Nederlan ders en men hoopt, dat dit aantal tot 600 zal uit groeien. Zo zijn er vele voorbeel den in ons land van buiten landse bedrijven, die hun kapitaal en kennis naar Ne derland hebben overge bracht uiteraard omdat zij daarin voordeel zagen) en geljjk hard gewerkt: de 50 rijkswerk plaatsen voor vakontwikkeling leveren goede prestaties; de opleiding in het kader van het leerlingstelsel heeft succes, zij het dan dat de ondernemin gen, die een eigen opleidingsschool hebben, niet enthousiast zjjn over de amhaehtsscholieren. Deze jongelui leren uitstekend hun vak doch geentempo. Daarom dat deze bedrijven de voorkeur geven aan jongens zo van de lagere schooi of met enkele jaren MULO. Zij zorger. dan zelf voor de opleiding 'en het tempo op hun eigen scholen. [JAT ER DESONDANKS nog ge klaagd wordt over gebrek aan vak- [)IT ALLES WORDT DUIDELIJK uiteengezet in de vierde Industrialisatie nota, welke minister Zijlstra een paar weken geleden aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. En voor wie deze nota een gesloten boek blijft, kan de nood zaak van industrialisatie aan de weet komen door de meters grote borden, waarop vele gemeenten industrieterrein aanbieden. Het is de afgelopen jaren van 1 Januari 1948 tot 1 Juli 1952 gelukt 135.000 mensen in de industrie te plaatsen. Het bevolkingsoverschot blijft echter angstwekkend stijgen en daarom moet het ook gelukken van 1952 1957 nog eens 150.000 a 175.000 mensen tewerk te stellen. Dit kost uiteraard handen vol geld, omdat het scheppen van nieuwe werk gelegenheid in de industrie betekent het bouwen van fabrieken en het kopen van vele machines. De cijferaars van het ministerie van Economische Zaken komen dan ook op f 1800 millioen per jaar en dat vijf jaar lang. [)OCH DAARNAAST zijn er verschil- lende andere problemen: de in- dustralisatienota schetst ze. maar wij zjjn ze ook aan de weet gekomen op onze reis door Nederland, welke een aantal economische redacteuren ondei leiding van het Directoraat-Generaal voor de Industrialisatie de vorige week heeft gemaakt. Er moet dit jaar dus 1800 millioen ln onze industrie gestoken worden, wil de geprojecteerde tewerkstelling dit jaar haar beslag krijgen. Helaas, het ziet er naar uit, dat maar 1400 mil lioen gehaald wordt, hetgeen zonder meer betekent, dat er 20.000 a 25.000 minder arbeidsplaatsen beschikbaar komen dan bedoeld is. Hoe komt het nu, dat er minder kapitaal in de industrie wordt gesto ken? De reden is eenvoudig Een on dernemer zal alleen dan zijn bedrijt uitbreiden, als zijn orders aflopen en zijn zaken dus goed gaan. Het is dan ook geen wonder, dat Van Doorne's Automobielfabrieken in Eindhoven in een paar jaar vijf maal vergroot moesten worden en thans zoals wij met eigen ogen zagen - tot een enorm bedrijf zijn uitgegroeid. Deze onderneming heeft echter de bewapeningswind mee (order van ƒ175 millioen!), van welkt wind de meeste Nederlandse bedrijven niet profiteren. CN EEN BEDRIJF, dat zijn afzet ziet teruglopen of op zijn best gelijk ziet blijven, voelt niets voor uitbrei ding. Ook al zou het voor expansie wel iets voelen, dan moet het nog aan kapitaal zien te komen. De finan ciering uit de winst zal moeilijk zijn. omdat de rendementen teruglopen en de verwachtingen dienaangaande ook niet al te optimistisch zijn. Het op nemen van credieten bij banken voor Uitbreiding is niet mogelijk, terwijl het aantrekken van kapitaal van par ticulieren bijna ook onmogelijk is, omdat de fiscus die particulieren niet veel geld heeft overgelaten. Wij zijn er echter nog niet. Kapi taal op zich zelf is nog niet eens vol doende: er moet ondernemersinitia tief zijn, maar ook technische kennis. M.a.w. vakarbeiders, bazen, werk meester en hoger geschoold leiding gevend personeel. Het was niet voor niets, dat er op die persexcursie een dag werd be steed aan de problemen van de ar beidsbemiddeling en de vakscholing Er wordt op dit terrein ontegenzeg- die thans werk verschaffen aan vele handen. Doch die door hun komst ook onze commerciële en technische kennis kunnen helpen aan vullen, waardoor leemten in ons industriële apparaat kunnen worden gevuld. En dit is nodig. Want onze industrie moet groeien, rij moet meer en betere pro ducten maken, opdat er meer mensen tewerk gesteld kunnen worden. lieden, ligt vooral aan de betrekkelijk slechte beloning: het verschil tussen de geschoolden en geoefenden/onge- schonhlen is te gering; bovendien wij len sommige werkgevers het maxi mumloon opheffen. Een vooraanstaand vakverenigingsleider, die in Paters- wolde voor de journalisten sprak, was echter vierkant tegen die opheffing. Hij voorzag, dat dan de lonen over de gehele linie omhoog gevijzeld zouden worden, hetgeen de kostprijs zon op drijven, de afzet vooral in het buiten land in gevaar zou brengen, waardoor de werkgelegenheid zou dalen. En deze priis was hem te hoog voor betere lo nen. De tocht voerde via Twente en Em- men ook naar Delfzijl en Groningen; Drachten werd bezocht o.m. dat. alleraardigste bedrijf HADEWE, waar stencil- en brievenvouwmachines met stijgend succes worden gemaakt waarna in Olterterp, in het hart van het ontwikkelingsgebied Oostelijk Friesland door de Commissaris van de Koningin een rede werd gehouden over enkele problemen van de ont wikkeling dezer gebieden; wij hebben in ons land negen van die gebieden in Groningen, Drente, Overijsei. Noord-Brabant, Limburg en Noord- Holland waar de werkloosheid een structureel karakter dreigt aan te nemen. Wat ons in deze uitstekende rede zo bijzonder opviel, was dat het niet voldoende is voor de bevolking werk gelegenheid te scheppen, doch dat er tegelijkertijd ook aan het tociale en IN DELFZIJL zal de sodafabriek komen met een minimum capa citeit van 450 ik 500 ton per dag en een omzet van f 20 a f 25 mi lioen per jaar. Thans importeert Neder land 70 a 80.000 ton soda per jaar voor f 12 millioen. Wij kun nen t.z.t. dus geheel in eigen be hoefte voorzien en bovendien ex porteren. Als grondstoffen worden gebruikt zout, kolen en kalk, zo mogelijk schelpkalk. De totale kosten zijn f 125 millioen. welke ten dele door het Rijk gefinancierd worden. Binnenkort wordt een wetsvoorstel hiervoor ingediend. Het duurt echter drie jaar, voordat de eerste soda kan worden gele verd. Pro' Mo enaar m Eers?e Kamer: Weer critiek op VARA sociaal-culturele peil gewerkt moet worden om „verproletarisering" van het platteland, ontkerkelijking, ver vlakking en een eventueel politiek minder wenselijke ontwikkeling te voorkomen. Het was goed, dat deze woorden werden gesproken, want teveel denkt men bij de industrialisatie aan de eco nomie alleen. Natuurlijk, het is belang rijk om voor het dagelijkse brood te zorgen. Maar van brood alleen kan een mens niet leven, niet werkelijk ten minste. Het informatiebureau van het Neder, landsche Roode Kruis heeft gisteren de 57e lijst van geborven en geïdentificeer de slachtoffers „Watersnood" uitgege ven. Deze luidt als volgt: DREISCHOR Gerrit Bal, geb. 11.8.31, Langcweg P 87. Jan Bal, geb. 29.4,90, Langeweg P 87 Cornelis Marinus IJzerman, geb. 29.10.25, P 6. Maria Neeltje IJzerman De jonge, geb. 2.5.24, P 6. Petronella D 175. FIJN AART van Mourik, geb. 25.5.'45, Castella brengt thans voor 20 cent een heerlijke, nieuwe bloemenzeep.... in zachte kleuren en geurend naar rozen en naar de lente die in aantocht is. Nu zijn er dus DRIE soorten Castella, voor iedere huid, voor iedere beurs. Bevindt Uw huid zich het best bij de overbekende, klassieke Castella Schoon- heidszeep? Is Uw teint meer gebaat met massage in het wonderlijk, over vloedig schuim van Castella Spécial? Wilt U weinig besteden en toch Uw huid verzorgen met een zeep van er- kend-goede afkomst? U kunt altijd Uw keus maken.... meer dan ooit geldt nu de lijfspreuk van Castella: IEDERE vrouw kan mooi zijn! De klassieke Castella en Castella Spécial kosten 32 cent de Bloemenzeep 20 cent. (Advertentie. Ing. Med.) 's GRAVENDEEL Gijsbertha TakVerheul, geb. 11.2.11, echtgenote van Arie Jacob Tak, Molen dijk 63. KRUININGEN Heletia Adrlana BooneZuijdweg, geb. 27.11.'02. echtgenote van Laurus Boone, Polderweg 10. NIEUWERKERK Jan Bom, geb. 19.4.77, Weststraat 33, Wilhelmina Cornelia Faassen, geb. 14.9.'05, Kempensweg 380, Simon Sies geb. 1.8.'20, Molenstraat 141. OUDE TONGE Cornelia Jochems—Tuns, geb. 30.3.T3, Jozefdreef 5. Strijntje Kamp—Note- boom, geb. 24.4.12, B 65. STAVENISSE Jacob Ax-ie Mol, geb. 17.10.'51, zoon van Marinus Mol en Dina Corn. Joh. de Graaf, Kerkstraat A 306a. STELLENDAM Tannetje Van SetersBoshoven, geb. Sl.l.DS, Voorstraat 90. ZIERIKZEE Anna Martina BootVan der Stolpe, geb. 1.5.85, Prov.straatweg D 545. De Eerste Kamer heeft gisteren een begin gemaakt met de behandeling van de begroting 1953 van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. De heer Molenaar (VVD) betoog de, dat onze maatschappij dringend behoefte heeft aan een breed opgezette mobilisatie van het intellectueel poten tieel. Daarom moet zeer betreurd wor den. dat de financiële lasten maar al te z er drukken op die kringen, waaruit De minister van Justitie overweegt in de zaak van de door de Ver. Staten gevraagde uitlevering van de 42-jarige Amerikaan H. J. Adonis, op grond van het uit Amerika ontvangen aanvullend bewijsmateriaal opnieuw advies te vra gen aan de rechtbank te Amsterdam. Radiozender voldeed niel aan verwachtingen De Nederlandse regering zal afzien van een order van vijf en twintig mil lioen gulden bij Philips voor de leve ring van voertuigzenders. Voor de ontwikkeling van deze zendtoestellen was een bedrag van een millioen gul den uitgetrokken. De resultaten bleken niet te voldoen aan de verwachtingen, die het ministerie van Oorlog ervan had. Volgens mededelingen van Philips bestaan er plannen, een ander voertuig apparaat bij dit bedrijf te laten maken. Het is overigens niet bekend, of dit plan afkomstig is van de regering dan wel van het bedrijf zelf. Ook gisteravond stond het water in Bruinisse gemiddeld 55 cm. hoog. Met man en macht is men op het ogenblik bezig met het leggen van een ringdijk om het gat in de oude dijk bij het dorp. Om het bruggenhoofd te versterken zal men een bak in het thans zes me ter diepe en dertig meter brede gat laten zinken. Men hoopt vandaag met het leggen van de ringdijk om het gat gereed te komen. De polder Klinkerland onder Nieuwe Tonge (Flakkee) is thans van over stromingswater vrij gekomen. Men zal trachten nog een deel van de 700 ha. grote polder in te zaaien. Zierikzee staat gedurende het halve etmaal nog steeds blank. Bij laag tij vallen de straten droog. De vier beroemde geneesmiddelen in één tablet Chelarine „4" werken beter dan één middel afzonderlijk. Na een enkel tabletje bij pijn oi griep voelt U zich een ander mens I %ERVOÜDIGE WERKING 'n4tje doet wonderen.1 (Aavertentla Ing. Med.) (Van onze parlementaire redacteur) ^IET minder dan 25 amendementen waren gistermiddag reeds bij de Tweede Kamer ingediend op het ten langen leste in openbare behandeling geno men wetsontwerp op de vervreemding van landbouwgronden. Dit wetsont werp is zeer langdurig voorbereid: het werd namelijk al op 6 Juli 1948 bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt. Tijdens de schriftelijke behandeling wijzigde de regering het ontwerp enige malen ingrijpend, zonder daarmede, gelijk Dinsdagmiddag overduidelijk bleek, veel geestdrift te wekken. Afgezien van enkele kleinere kwesties zijn de twee grote stenen des aanstoots bij dit wetsontwerp: de voortzetting van de koopprijsbeheersing voor landbouwgron den en het bij openbare verkoop toetsen aan het algemeen landbouwbelang ter bevordering van een economisch grondgebruik. (Advertentie, Ing Med.) Ir Vondeling (P.v.d.A.) wees inzake de koopprijsbeheersing op de wanver houding tussen de vraag naar en het aanbod van landbouwgronden. Zijns inziens is het aan deze prijsbeheersing en die van de pachten te danken, dat de inkomens der boeren thans redelijk zijn. Zonder prijsbeheersing is de over heid niet in staat redelijke inkomens te garanderen. Hij achtte een pachtprijs- beheersing dan ook een absolute nood zaak en meende, dat een verstandig be leid tevens een koopprijsbeheersing vereist. Op de handhaving der koopprijsbe- ïeersing was ir Vondeling niet gerust Thans is er 'n vrij algemene ontduiking; n verschillende plaatsen is de koop prijs twee tot drie keer zo hoog als de wet toelaat. Dit leidt tot bederf van de moraal en maakt goede ordening impo pulair. Van de in het ontwerp voorge stelde verbeteringen verwachtte hij weinig, temeer daar de hoop op hogere prijzen, dcor sommigen als bestrijdings middel bij uitstek voor de ontduiking aanbevolen, voor een groot deel de bodem is ingeslagen. Mocht ontduiking ook in de toekomst veelvuldig voorkomen, dan staan vol gens ir Vondeling slechts twee wegen open: opheffing der prijsbeheersing of verkoop via de Grondkamers, waarbij deze de koper aanwijzen. De P.v.d.A.- Mgevaardigde wenste hierover het oor deel der andere sprekers te vernemen Mochten dezen met hem van oordeel zijn, dat als dan de Grondkamers beho ren te worden ingeschakeld, dan ver langde ir Vondeling van de minister, die dit denkbeeld van de hand had ge wezen, een toezegging terzake. Zo de bedoelde toezegging mocht uitblijven, zou de P.v.d.A. zich nader over haar stem moeten beraden. De heer Droesen (K.V.P.) verklaarde zich evenals de heren De Rui'er (C H.) en Van den Heuvel (A.R.) tegen het inschakelen van de Grondkamers. De eerstgenoemde kondigde zelfs aan, dat een toezegging terzake van de regering voor hem aanleiding voor nadere over weging zou vormen. Overigens zou hij, hoewel allerminst geestdriftig, zijn stem aan het wetsontwerp niet ont houden. De heer Van den Heuvel daarentegen verklaarde zich tegen het ontwerp. Voor de practijk der koopprijsbeheer sing had hij geen goed woord over. Zijns inziens is deze niet te handhaven zonder middelen, die erger zijn dan het kwaad. De voortdurende wetsontdui kingen tasten het gezag van de over heid op ontoelaatbare wijze aan. Ook dit ontwerp brengt zijns inziens geen verbeteringen, daar he t bewijs zelden of nooit geleverd zal kunnen worden. Ook overigens had de heer Van den Heuvel ernstige oezwaren, met name inzake de wijze van berekening der koopprijzen. De heren Vondeling en De Ruiter wilden het nadere standpunt van de minister met betrekking tot de pachtprijzen, aan de hand van welke de berekening der koopprijzen zal plaatsvinden, afwachten. De heer Droesen wenste in overeenstemming met het rapport van de commissie- Thurlings althans een algemeen begin sel in de wet vast te leggen. Boven dien bepleitte hij de instelling van een centraal instituut voor de bestudering der pachtprijzen, waarvoor thans de wetenschappelijke normen geheel en al ontbreken. De heer De Ruiter wenste bewegelijke normen; wel beheersing, geen bevriezing der prijzen. Teneinde de naleving der wet te be vorderen werd van verschillende zij den een voorkeursrecht voor de pachen bij verkoop bepleit. De heer Droesen stelde in deze zelfs een amendement voor. De heer Vondeling achtte het voorstel van de minister om dit te zij ner tijd in de pachtwet te regelen een verarming van het thans aanhangige ontwerp. Ook de heer De Ruiter be treurde dit in hoge mate. wanneer komt bovendien die nieuwe pachtwet? Kleine boerenvraagstuk LIET vraagstuk der kleine boeren be- sprekend kwam de heer Vondeling mede op grond van een groot aantal citaten van niet-socialisten op voor een actieve grondpolitiek, teneinde de ge zinnen der keuterboeren voor verdere proletarisering te behoeden. Hij wenste actieve Grondkamers met positieve be voegdheden, een vestigingswet voor de landbouw, een wijziging van het erf recht inzake landbouwgronden, een krachtig tegengaan van versnippering en eventueel een voorkeursrecht voor de staat bij verkoop van bos of woeste gronden. De heer De Ruiter meende, dat te kleine of zeer verspreid liggende be drijven alleen geholpen kunnen worden met meer grond. Dat de staat hier door verkoop van domeingronden zelf het voorbeeld geve! Een vestigingswet is, gezien de nuch tere werkelijkheid in het landbouwbe drijf, niet nodig, was de heer Van den Heuvel van oordeel. Bovendien had hij grote en ernstige bedenkingen tegen de thans voorgestelde bepalingen inzake een economisch grondgebruik. Zijns in ziens is het onrechtvaardig bepaalde groepen van op het platteland woon achtigen uit te sluiten van grondge bruik enkel op grond van het feit, dat het stuk grond in kwestie niet groot genoeg zou zijn. Tallozen toch beoefe nen het landbouwbedrijf slechts een ge deelte van de week als neveninkomsten en omdat hun eigenlijke werkkring ten plattelande een onvolledige dagtaak kan vormen. Ook de heer Droesen was over de voorgestelde bepalingen niet erg en thousiast. Zijns inziens zijn deze voor het beoogde doel opheffing van het euvel der te kleine bedrijven niet bijster geschikt; dit ontwerp doet den ken aan het schieten met een wind buks op een olifant! Overigens was de KVP-afgevaardigde van oordeel, dat alles wat redelijker wijze in deze mogelijk is, moet worden gedaan. Mits geen principiële opvattin gen over de eigendommen worden aan getast. Het gaat er om de geschikte maatregelen te vinden, de heer Droe sen dacht hierbij aan het erfrecht. Overigens was hij onder zekere voor waarden bereid aan het ontwerp mede te werken, teneinde ervaring op te doen. Gezien het experimentele karak ter van het ontwerp wenste hij de wer- kingsduur van de wet echter aan een bepaalde termijn te binden. Hedenmiddag worden de beraadsla gingen voortgezet. de studenten voortkomen, aldus de hoer Molenaar. Dt heer Algra (A.R.) was van oor deel, dat de geregelde gang van het onderwijs niet voortdurend moet wor den onderbroken door evenementen als verkeersexrmens, schoolvoetbal. ac ties voor het inzamelen van oud pa pier enz. ja» De heer Schermerhorn <P. v.d. A.) meende, dat de onderwijsopleiding niet op een verantwoord wetenschappelijk peil staat en dat het met de middelen, die het middelbaar en hoger onderwijs tot zijn beschikking heeft, al niet veel beter is gesteld. De vernieuwing van het onderwijs werd volgens spreker gekenmerkt door traagheid, systeem loosheid en toevalligheid. De heer Wendelaar (VVD) betoogde, dat het tekort aan onderwijzers zich vooral op het platteland doet voelen en dat het onderwijzerscorps sterk aan het verouderen is. Spreker wees er op, dat het Nederlandse klassegemiddelde van 34 een der slechtste van Europa is, blijkens een publicatie van Unesco. Ten slotte deed de heer Wendelaar een aan val op de VARA in verband met het misbruik, dat deze omroepvereniging z.i. van de radio maakt ten behoeve van de politiek. zijn onafschei delijk. Samen verrichten zij een wonder in besparing, geur M en smaak I (Advertentie, Ing. Med.) Eisenhower aelast De Amerikaanse tariefcommissie heeft aangekondigd, dat zjj een onder zoek zal gaan instellen naar de invoer van zuivelproducten en dat belangheb benden door haar op 4 en 7 Mei a.s. gehoord zullen worden. Het onderzoek zal betrekking hebben op zuivelproduc ten en andere agrarische producten, waarvan de invoer op het ogenblik valt onder art. 104 van de wet op de defen sieproductie. Dit artikel loopt op 30 Juni a.s. af. President Eisenhower' heeft de tarief commissie verzocht aanbevelingen te doen omtrent de wijze, waarop toezicht zal kunnen worden gehouden op de invoer van zuivelproducten en andere agrarische goederen na het krachtloos worden van art. 104. Ambtenaren deelden mede, dat het onderzoek van de commissie zich hoofdzakelijk zou bezighouden met de vraag of invoer van buitenlandse pro ducten van invloed zal zijn op het prijs steunprogramma van het Amerikaanse ministerie van Landbouw, en met de vraag of door dergelijke invoer het binnenlandse aanbod van bedoelde producten zou verminderen. Een ver tegenwoordiger van de commissie deel de nog mede, dat naar verwacht wordt tijdens het onderzoek ook de zienswij zen van de "buitenlandse regeringen der invoerende landen naar voren gebracht zullen worden. De nieuwe, levendige documentaire film „The Atomic Bomb; its Effects and How to Meet Them", welke onder aus piciën van het Britse Ministerie van Binnenlandse Zaken is gemaakt, zal aan de N.A.V.O.-landen ter beschikking worden gesteld. Copieën zullen aan de dertien andere leden van de Noord atlantische Verdragsorganisatie worden gezonden, zodat de lessen die eruit de film te leren zijn kunnen worden be studeerd. Deze film. welke is gemaakt met het oog op de opleiding voor de burgerlijke defensie, en welke zojuist voor de eerste keer te Londen is ver toond, laat zien dat de burgerlijke defensie zeer veel kan doen om levens te redden en te beschermen in een atoomexplosie. De film laat de schade zien welke is veroorzaakt door een atoombom op een denkbeeldige Engelse stad van een half millioen inwoners. Ge documentaire is in de Engelse pers gunstig besproken. De film zal dus ook in ons land te zien zijn. Steekpartij in kamp De officier van Justitie bij de Arn- aeÏÏSe recJltbank heeft gistermiddag trek gevangenisstraf met af trek geëist tegen de 21-jarige Ambonees iri B °R 7 Maart in het kamp ëfuinnt h te Haalderen een kamp genoot, de veertigjarige N. F., met een ',n,deJrug had gestoken. Verdachte was tot deze daad gekomen in een aag van „mata glap" (het verduister de oog) als gevolg van een oude vete tussen de families S. en F. Uitspraak over veertien dagen.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3