Stad en omgeving Basis Den Helder ook in moderne oorlog een geduchte sterkte Jonge musici voor het voetlicht in goede-bezette Marinecantine Tweede verjaardag van LuA-kamp op „Dirksz Admiraal" gevierd NEYTSVERFHm Witte Kruis Zijpe-Callantsoog deed goed werk voor de Volksgezondheid Marinemuis op kop van Noord-Holland'' Gunstig gelegen voor verdediging ter zee, te land en in de lucht Meer belangstelling voor Kunst (met grote K) R. S. STOKVIS ZONEN Zaterdag begint strijd om tafeltennistitel TUSSEN HAAKS EN KUITJE Geslaagde avond met Henk Bukman De leeszaal in Maart Film- en propaganda-avond voor suikerzieken Aldus blijkt uit het jaarverslag 1952 BESOMMINCEN IJMUIDEN Overheid en sport Gemeentebesturen houden contact Wijsheid der or den doet nog steeds opgeld Kleuterschool geopend Rijwielpad St. Maartens» zee kwestie van weken Kamperen kan beginnen Julianadorp „Marmag" werkt mee aan „Kunstzin"-avond Sport voor Julianadorp Eerste steen gelegd voor nieuw kleedlokaal Meyert "tinnes van JVC 'n selectiewedstrijd DONDERDAG 16 APRIL 1953 Er is een tyd geweest, dat het bureau O. S. en O. van de Koninklijke Mari ne „paarlen voor de zwijnen wierp", wanneer een avond van enige artistieke allure werd georganiseerd. Men kon dan in de Marinecantine komen en het klaar besef krijgen hier wordt iets goeds en 'bijna groots verricht, maar slechts zeer weinigen komen ervan genieten en hun leven ermee verrijken. Zo hebben wij dikwijls het gevoel gehad, dat dergelijke avonden alleen werden georgani seerd om ook die uiterst kleine minderheid van hen, die wat meer eisten, aan hun trek te laten komen. Allengs gaat blijken, dat het resultaat groter is dan alleen maar het tevreden stellen van een bepaalde categorie. Onomstotelijk staat vast, dat de kring van belangstellenden voor programma's met een vor mende waarde groeiende is. Zo troffen wij gisteravond Ven zeer goed bezette Marinecantine aan bij de uitvoering van een selectie opera-frag menten door een groefje jonge musici. Op het podium verschenen geen men sen van naam. Het waren „slechts" leerlingen van het Amsterdamse Con servatorium, die onder de hoede van hun bejaarde, maar uiterst vitale, be schermvrouwe, mevr. Rauwerda, op bijzonder sympathieke wijze demon streerden, hoever zij reeds door hun studie waren gekomen. Alleeen al door het enthousiasme en de toewijding, waarmee deze jonge mensen zich gaven aan hun kunst, was het bijwonen van het concert een groot ge/ioegen. Het deed goed, te constateren, dat er ook r.og jonge mensen zijn, die kunst zon der gedegen- studie ondenkbaar achten. Die zich rustig realiseren, dat het suc ces van een Mieke Tel (gen) kamp en een Joop de Knegt een exceptie is, een even grote uitzondering als de man, die door en auto wordt overreden en iaiets blijkt te mankeren. Natuurlijk waren er technische 'p Van der Heem fabrikaat V ertegen woordiger: K. MAJOLé, KEIZERSTRAAT 98, telef. 2883. (Advertentie. Ing. Med.» tekortkomingen in de uitvoering van de aria's en duetten, die het publiek werden voorgezet. Maar de toehoorders kregen de overtuiging, dat het negen tal jonge musici wist, hoe het moest. In hun geest leefde sterk een idaal, en van daar uit brachten zij hun persoon lijkheid en hun capaciteiten onder het scherpe licht van de openbare critiek. We zijn blangstellend naar de grote dingen, die wij misschien nog eens horen van Anke Danijs, Maria Bigler, Eva Steendijk, Erna de Bruyn, Els van Kesteren. Gerard Louman, Nico Dek ker, Arjan Blanken en Johan van Haagen. De manier, waarop Nico Dek ker voor de „conférence" zorgde, mag nog wel even apart worden vermeld. Zaterdagavond om zeven uur begin nen de Helderse tafeltenniskampioen schappen. Op deze eerste avond komen in het I.V.A.-lokaal aan de Tweede Vroonstraat de eerste klasse-heren ach ter de tafel en de vierde klasse-dames, terwijl in het clubgebouw van W.G.W. aan de Van Galenstraat de derde en vierde klasse-heren in actie komen. Het tornooi wordt voortgezet op Dinsdag 21 April met alle dubbelspe len, die bij I.V.A. worden gehouden, en op Zaterdag 25 April, wanneer bij W.G.W. strijd wordt geleverd door de heren tweede klasse en de dames alge mene klasse. Het is de bedoeling, dat de finales op 9 Mei in het I.V.A.-lokaal worden gespeeld. Het behoeft geen betoog, dat Zater dagavond al vele spannende partijen worden verwacht. In de eerste klasse nemen onder andere deel cracks als Louis (afdelingskampioen 1953, die ook wel met de plaatselijke titel zal gaan strijken) en de neven Oosterbeek. Het lichtschip ..Terschellinger- bank", gesleept door Hr. Ms. ..Hercu les", is gisteravond naar Rotterdam ver trokken. Het is morgen hoog water om 10.10 en 22.30 uur, en laag water om 415 en 16.35 uur. In de Intieme cantine van fort „Dirksz Admiraal" is gisteravond het tweejarig bestaan gevierd van het Lua-sehietkamp. De commandant, kapitein D. A. van Dobbenburgh kon in zijn openingswoord onder meer welkom heten de garni zoenscommandant Alkmaar - Den Helder, kolonel Onderstal. Kapitein Dob benburgh schetste in zijn korte toespraak, hoe hij twee jaar geleden het kamp had aangetroffen én welke veranderingen ten goede sindsdien waren tot stand gekomen. In het bijzonder noemde hij de can tine. Aanvankelijk wist men zich met deze bescheiden ruimte geen raad, doch langzamerhand was het een prettig ver blijf geworden, dat, hoewel nog voor verbetering vatbaar, toch aan bepaalde eisen voldoet. Dit was wel in de eerste plaats te danken aan de genie, van wie dan ook de eerste luitenant J. H. A. M. Bos, het hoofd van de dienst, een ge schenk en hartelijke woorden van dank im ontvangst mocht nemen. Nadat kolonel Onderstal nog het woord had gevoerd en zijn vreugde had uitgesproken over de aanwezigheid van LSK-vertegenwoordigers, Marine-perso neel en een aantal Belgische gasten, be trad luitenant Bos het podium'om ser geant-majoor K. van den Heuvel te complimenteren met diens uitstekende werk voor de cantine. Deze kreeg een schilderij aangeboden. Mevrouw Van den Heuvel deelde in de hulde met een prachtige plant. Het programma van deze avond werd verzorgd door het Rotterdamse gezel schap van Henk Bukman, die zelf als de centrale figuur voor de grappen zorg de. Hij is ontegenzeggelijk een artist, en daarom is het jammer, dat hij zich niet de moeite getroost een nieuw „mop- penrepertoire" te leren en de „baardige humor" overboord te smijten. Henk Bukman werd geassisteerd door een aantal in deze omgeving minder bekende artisten. doch ook door mensen als „De Notenkrakers" en ,.De 4 Astra's'. Het werd al met al een geslaagde avond, die werd besloten met een bal. HOOGSTRAAT Grondverf 2.20 Glansverf 3.2C Synth. Plasticlak v.a. 3.20 (Advertentie, Ing. Med.) nrefc oo"aoovi 'ifc j--«-<•< (Advertentie Ing Med.) De Openbare Leeszaal werd geduren de de maand Maart bezocht door 559 mannen en 117 vrouwen, totaal 676 per sonen. Utigeleend werden: 2941 romans, 1467 studiewerken en 2421 jeugdboeken, totaal 6829 boeken. Nieuwe aanwinsten Romans: Braun, Het hart der wereld; Feval. De gebochelde; Feval, Henri de Lagardère; Gotjé, Voor ieder schijnt de zon; Guldbrandsen. Zijn zeven vrouwen; Haasse, De scharlaken stad; Knittel, Fata Morgana; O'Hara, Flicka, het veu len; Schmidt, Nieuwe impressies van een simpele ziel; Schuttevaer-Velthuys, Vogelvanger's levensstrijd; Vos-Kuypër, Als een ceder op de Libanon. Studiewerken; Beer, de, Katten; Beu- sekom, van, De wonderen der levende natuur; Dussel, Tjot; Helfritz, Chili; Hoedeman, De aquariaan aan het woord; Howard, Vogels als huisgenoten; Moore- head, De verraders; Raimond, Sterren- gids 1953; Steincrohn, Doodgaan kunt u altijd nog; Tralbaut, Vincent van Gogh in zijn Antwerpse periode; Waet- zoldt. Gij en de kunst. Geschenken; Arkel, van, Leerstof ten behoeve van de opleiding gezel gasfit ter, 10 dln.; Charteris, The Saint bids diamond; Christie. The Sittaford mys- tery; Dekker, Uitslagen voor de plaat werker, 2 dln.; Dubbelfelsdaken; Fair, Doublé or quits; Fair, Lam to the slaughter- Gasinstallatievoorschriften; Garner, The D. A. calls a turn; Leiding- aanleg; Mulder en Boes, Dakbedekkin gen, constructieleer voor loodgieters; Normaalbladen op waterleidinggebied; Omvang der vakbeweging in Nederland op 1 Januari 1952; Reglement voor exa mens van diploma gezel-gasfitter; -wa- terfitter en loodgieter; Rotshuizen, Rio leringen; Tinbergen; Handboek voor gasfitters, 2 dln; Verslag van de Kamer van koophandel en fabrieken voor Hol lands Noorderkwartier over 1952; Ver slag van de Twentse bank over 1952; Voorschriften. Algemene, voor drink waterinstallaties. Op Woensdag 22 April organiseert de afdeling „Den Helder en Omstreken" van de Nederlandse Vereniging van Suikerzieken in de Vakschool voor Meisjes een film- en propaganda- avond, waarop de directeur der N.V.S., de heer N. Bloemendaal, het woord zal voeren. Zijn onderwerp is: „Onze taak in deze tijd". Vertoond wordt de „Kamp- film der N.V.S.", en voorts bestaat de gelegenheid tot het stellen van vragen, mits niet van medische aard. Nadat een lid voor het afdelingsbe stuur is gekozen, volgt het optreden van de jonge goochelaar „Mr Mancho". Het ledental van de afdeling Züpe-Caiiantsoog van het Witte Kruis nam in het afgelopen jaar met 57 toe en bedraagt nu 1636. Op velerlei gebied heeft men bemoeiingen gehad met de volksgezondheid. Zo werd in de schooi te Schagerbrug een moedercursus gegeven onder leiding van zuster Van der Vuurst uit Alkmaar met 35 deelneemsters. De wijkverpleging werd uitgevoerd door zuster Boendermaker in dienst van de afdeling en de zusters Houter en Bakhuijs in gemeentelijke dienst. Voor zover mogelijk bezochten de ver pleegsters de te Den Helder gegeven cursussen Rheuma-bestrijding en ge brekkige zorg. Tevens werd door haar het tbc-bestrijdingswerk ter hand ge nomen. Van de twaalf ligtenten zijn er slechts drie in gebruik. De collecte voor tbc-bestrijding bracht f 691,27 op. Via de vereniging werden drie patiën ten in een sanatorium opgenomen. Door bemiddeling van de afdeling wer den 14 patiënten voor langere of kor tere tijd verpleegd. In vier gevallen werden versterkende middelen ver strekt. In één geval werd hulp in de huishouding verleend. De Gezinsverzorging werd nu een onderafdeling van het Witte Kruis- afdelingswerk. Aan 71 gezinnen werd over 1155 dagen hulp verleend. Het ledental liep echter iets terug en wel met 24 leden tot 495. In Callantsoog geschiedde de verzorging door een verzorgster die door de kerkeraad is aangesteld^ia overleg met andere or ganisaties. Na toetreding tot het Kraamcentrum Den Helder werden in Zijpe 286, in Callantsoog 68 verzor- gingsdagen gemaakt bij 24 en 6 kraam vrouwen. Aan 380 leden werden in de loop van het jaar uitgereikt 655 ver- Besommingen van Woensdag: IJM 10 Van Hattum f 22.460, 1 trawler met f 26.160- loggers: IJM 99 f 2639, IJM 209 f 11.795| KW 67 f 4026, KW 39 f 3360, KW 59 f 3840, KW 57 f 3280; kotters: KW 128 f 430, KW 35 f 500, LJM 226 f 727, IJM 229 f 1850, HD 125 f 3590. Aanvoer 3740 kisten. Prijzen per kg: heilbot 3.152.55, gr. tong 2.26—2.12, grm. tong 2.42—2.26, kim tong 2.56—2.34, kl. tong I 2.33—2.16, kl. tong II 2.33—2.02, tarbot I 2.20—1.80, steur 4. Per. 50 kg: tongschar 7673, schar- tong 43—37, gr. schol 4036, grm. schol 5750, kim. schol 7355, kl. schol I 44—37, kl. schol II 27—8, schar 26—8, bot 19, v. haring 2311, makreel 19 13.50, gr. schelvis 4940, grm. schel vis 50—44. kim. schelvis 56—47, kl. schel vis I 55—46, kl. schelvis II 46—17, wij ting 348, gr. gul 4843, mid. gul 48 46, kl. gul 3530, ham 80, kl. wolf 45 37. poontjes 22.5016. Per 125 kg: gr. kabeljauw 18092, gr. koolvis zw. 81—66, gr., leng 110—94, gr. wolf 87—76. Een dertigtal leden van district West I van de Landelijke Contactraad voor de gemeentelijke bemoeiingen met de Lichamelijke Opvoeding en Sport heeft gisteren in restaurant Foimosa te Den Helder een regionale vergadering bij gewoond. In de ochtenduren werd na de ver gadering geluisterd naar een inleiding door de directeur van Openbare Wer ken te Den Helder, Jhr S. Laman-Trip, over het sportparkcomplex dat binnen afzienbare tijd onder de Donkere Dui nen in gebruik wordt genomen. Gisteren heeft het district West I een definitief bestuur gekregen, dat bsitaat uit de heren A. Cassee, G. de Munk, C. A. Schipper, J. C. F. Koen, S. Heij- ers en H. G. F. Smakman, 's Middags bracht het gezelschap een bezoek aan Hr Ms „Piet Hein", waarna met een sleepboot een tochtje door de haven werd gemaakt. Op het stadhuis wer den de heren ontvangen door de bur gemeester, mr G. D. Rehorst. Ter verduidelijking zij vermeld, dat slechts gemeenten lid zijn van boven genoemde landelijke contactraad, waar in wordt begrepen, dat het van de grootste betekenis is eikaars ervarin gen uit te wisselen en tevens kennis te nemen van de wijze van handelen in andere dan de „eigen" gemeente. Hier naast is het verlangen ontstaan, beter geïnformeerd te worden omtrent de vele vraagstukken, die met de lichame lijke opvoedin en de sport in het alge meen samenhangen. UET IS NU geen kwestie meer van jaren, maar van maanden, dat een ge- n deelte van de nieuwe Rijkszeehaven „Het Nieuwediep" in gebruik kan wor den genomen. De aanlegsteigers aan en bjj het „Harssens-eiland" naderen hun voltooiing, en de beide toegangen tot de nieuwe havenkom (waarvan een ge deelte nog door de Oostelijke en Zuidelijke bouwput in beslag wordt geno men) worden op diepte gebracht. Hoewel het gereedkomen van deze nieuwe haven op zichzelf voor de militaire sterkte van Den Helder niet van princi piële betekenis is, wordt in het zojuist verschenen April-nummer van „Alle Hens", het officiële maandblad van de Koninklijke Marine, een artikel daaraan gewijd. Terecht wordt het van belang geacht, nu de vlootbasis ten koste van grote financiële offers aan zeer hoge moderne materiële eisen moet voldoen, eens na te gaan, in hoeverre dat voor Den Helder het geval is. is. Het zeefront heeft een grote offen sieve sterkte, omdat de vaarwegen naar zee betrekkelijk kort zijn en voor het grootste gedeelte met grote vaart kun nen worden gepasseerd. De rede heeft drie afzonderlijke uit gangen naar zee, waarvan één geschikt is voor grote schepen en onderwater- varende onderzeeboten; de twee min der diepe uitgangen zijn geschikt voor torpedobootjagers en kleinere schepen. Voor klein materieel is er nog een vierde uitgang via de Waddenzee en Vlieree. Onder vrijwel alle omstan digheden van slecht weer en mist kan door commandanten die plaatselijk be kend zijn de rede worden bereikt, met dien verstande dat afhankelijk van de omstandigheden, dan veelal slechts één vaarwater te gebruiken zal zijn. De vaarwaters naar de rede bieden over een groot gedeelte zoveel ruimte dat uitwijkmanoeuvres bij vliegtuigaanval- len mogelijk zijn. De getijstromen brengen voortdurend wijziging in de vaarwaters, zodat de vaargeulen om beurten dieper of ondie per worden, waarbij dan ook de loop van het vaarwater enige wijziging on dergaat. Evenals in de getijbewegirg is er een zekere cyclus in deze verande ringen. De gemiddelde toestand is ech ter zoals hier weergegeven. Ook wat de defensieve sterkte van het zeefront betreft, zijn de omstandig heden voor Den Helder gunstig. Be schieting door geschut vanuit zee kan slechts van buiten de Haaksgronden, dus op grote afstand plaats vinden. Opstelling van zwaar geschut in de duinen tussen Huisduinen en Callants oog of (en) in de duinen op Texel zou hiertegen afdoende beveiliging leveren. Gezien de heersende machtsverhoudin gen is een beschieting vanuit zee door bovenwaterstrüdkrachten niet waar schijnlijk en zal kunnen worden vol staan met de onstelling van licht ge schut (tevens anti-lucht) dat nachtelijk optreden van vijandelijk materieel in of nabü 6e toegangen kan tegengaan. Wel zal in de nabije toekomst reke ning dienen te worden gehouden met de mogelijkheid van beschieting met bestuurde projectielen, door bovenwa- Bezien vanuit het oogpunt van de wereldstrategie neemt een haven op de Nederlandse kust slechts een tweede rangs plaats in. Gelegen achter de Britse eilanden, kan vanuit die haven geen rechtstreekse invloed worden uit geoefend op het Atlantisch verkeer, laat staan op het wereldverkeer. De Nederlandse kust behoort dan ook zeker niet tot 's werelds strategi sche punten en dat is dan ook één van de oorzaken waardoor Nederland zijn in de 17de eeuw verworven wereld positie niet heeft kunnen handhaven. Ten opzichte van de Noordzee echter, een belangrijk neven-operatietoneel, is de toestand veel gunstiger. Het scheep vaartverkeer gaat hier voor een groot gedeelte van, naar en langs onze kust, terwijl Nederland een gunstige flank positie inneemt ten opzichte van het scheepvaartverkeer naar en van de Duitse bocht. Waar op de Nederlandse kust de oorlogshaven is gelegen maakt voor de strategie, die met grote afstanden werkt weinig uit. In het éne geval ligt de oorlogshaven wat dichter bij „Het Ka naal" en in het andere geval wat dich ter bij de Duitse bocht en het Skager- rak. De strategische positie van Den Helder hangt dus zeer nauw samen met het strategisch belang van de Noordzee En dat belang is thans groter dan ooit. Wil de Atlantische gemeen schap zich handhaven in N.W. Europa, dan is handhaving van de toevoer over de Noordzee van vitaal belang voor het instandhouden pin de bevolking in dit gebied en zal bi.i een eventueel con flict die toevoer zelfs nog een belang rijke uitbreiding moeten ondergaan voor de voorziening van de strijdende legers. Tactische ligging De tactische ligging van Den Helder 's guns'ig. Het ligt vrijwel midden tus- v*n Dnilard en Wester-S'-belde en is aan drie zijden omringd door de zee, zodat het te verdedigen landfront klein tervarende onderzeeboten of vliegtui gen. Als tegenmaatregel kan een der gelijk schip of vliegtuig zelf met be stuurde projectielen worden bestookt. Zodra de technische mogelijkheden daartoe ook bij ons aanwezig zijn, zal moeten worden bezien of opstelling van lanceermrichtingen met bijbehorende apparatuur voor het genoemde doel aan te bevelen is, of dat zal kunnen worden volstaan met de opstelling van stoor zenders, die de draadloze besturing van de bommen verhinderen. Waterdiepte, stroom, verval, enz. na bij de Haaksgronden openen de moge lijkheid, op ruime schaal gebruik te maken van alle tot nu toe bekende mijnsoorten. Eigen mijnenvelden of versperringen zullen de defensieve sterkte van het zeefront vergroten, om dat zij de vijandelijke actie nabij het zeegat zullen belemmeren of 'in vele gevallen zelfs verhinderen. Vijandelijke versperringen daarentegen zullen de offensieve sterkte verminderen, doordat zij het uitlopen van eigen strijdkrachten bemoeilijken en in elk geval dwingen tot uitgebreide tegenmaatregelen, om de vaargeulen mijnenvrij te houden. Het eigenaardige van deze invloed is, dat zij bij voorbaat aanwezig is, dus al vóór dat vijandelijke mijnen zijn ge legd. Reeds in vredestijd zullen mij nenvegers en al het bijbehorend mate rieel aanwezig moeten zijn. Vanaf de eerste dag van een conflict zullen alle voorzorgen moeten worden genomen, omdat nooit bekend zal zijn óf en wanneer de vijand mijnen zal leggen. Worden er werkelijk mijnen gelegd, dan zullen er onherroepelijk slachtoffers vallen, maar dan hangt het juist van de afweermaatregelen af of de verliezen zo gering blijven dat zij geen invloed uitoefenen op het optre den van de eigenlijke vloot buitengaats. Klein landfront Voor verdediging aan de landzijde is Den Helder gunstig gelegen. Het is vrij wel aan drie kanten door water omge ven en heeft slechts een klein landfront in het Zuiden en aan de Afsluitdijk. Vóór een groot gedeelte van het Zui delijk front kan een inundatie worden gesteld. Dat de Afsluitdijk behoorlijk te verdedigen is, is wel gebleken in de oorlog Bij de haven van Nieuwediep behoort als het ware de rede van Texel. Een uitgebreide en- voor stormwinden goed beschutte rede. Oefeningen op beperkte schaal, ook door onderwatervarende on derzeeboten, zijn op de rede mogelijk. Bij de overheersende windrichting zul len vliegkampschepen in staat zijn de vliegtuigen in de lucht te brengen. De rede leent zich uitstekend voor het ver zamelen van convooien. Hulpbronnen Den Helder bezit geen grootindustrie en geen groothandel. Particuliere werk plaatsen, werkkrachten en voorraden, waar de vloot in oorlogstijd op terug kan vallen, zijn dan ook niet aanwezig. De gehele voorziening van de vloot zal door de rijkswerf moeten geschieden. In vredestijd zal Den Helder hiertoe in grote lijnen in staat zijn; zodra de nieu we haven en het nieuwe dok gereed zijn, ook voor kruisers en vliegkamp schepen. In oorlogstijd echter wanneer alle oorlogsschepen in dienst of in een noodzakelijke herstelling zijn en boven dien te verwachten is, dat ook schepen van bondgenoten Nieuwediep als basis zullen gebruiken, zal voor dokken en grote herstellingen, zeker een beroep moeten worden gedaan op Amsterdam en Rotterdam. Wat werkplaatsen en magazijnen betreft zal dan steun van de industrie in Amsterdam en de Zaan streek onontbeerlijk blijken. De af stand is daarbij een bezwaar maar er zijn behoorlijke verbindingswegen te water, te land en per spoor. Wat de spoorweg betreft is het een bezwaar dat deze benoorden Alkmaar slechts enkel spoor heeft. Al zal het massale vervoer, nodig voor instandhouding van de vloot en aanvulling van de voorra den, voor het grootste deel te water plaats vinden, toch is de spoorweg ook hierbij onmisbaar. Aangezien in Den Helder geen hos pitaal is, zullen maatregelen moeten worden genomen, dat er in tijd van oorlog, zo spoedig mogelijk een goed geoutilleerd hulphospitaai komt en dat er goede gelegenheid is voor afvoer van zware zieken en gewonden. Al weer zal de spoorweg een noodzakelijke schakel in de verbindingsketting zijn. Wij laten aan de lezer zelf over, na te gaan, in hoeverre andere eventueel voor oorlogshaven in aanmerking ko mende plaatsen in Nederland aan in de aanvang van dit artikel genoemde eisen voldoen. Wij zijn er van overtuigd, dat hij tot de conclusie zal komen dat de wijsheid der ouden nog steeds opgeld doet. De rede van Texel, eens een ge liefkoosd rust- en uitvalspunt van onze admiraal De Ruyter. Na de Franse tijd de aanleg van de oorlogshaven aan het Nieuwediep; thans gemaakt tot de moderne, goed geoutilleerde oorlogsha ven van Nederland. plegingsartikelen. De bode-magazijn, meester Van der Werf heeft dit werlt veertig jaar gedaan en werd onder, scheiden met de ere-medaille van Oranje Nassau in brons. Zeven con- sultatiebureaux zijn er in het gebied der afdeling o.l.v. dr Verheul en me. vrouw Van Sloten. Maandagmiddag is de pas opgerichte kleuterschool geopend. In het gezellig ingerichte gebouwtje hadden zeventien „leerlingen" op der stoeltjes bij de klei. ne tafeltjes plaats genomen. Ze zaten rustig met blokkendozen te spelen. Te- voren waren er achttien geweest, maar één van de knapen had huilend de „benen" genomen. Bij de openingsplechtigheid waren dames en heren van de commissie en enkele moeders aanwezig. De heer K. van Eek memoreerde, dat een half jaar geleden enkele ingezetenen het initia. tief hadden genomen, de school op te richten. Na vele moeilijkheden te heb ben overwonnen is de school, hoewel gevestigd in een zomerhuisje, er dan toch gekomen. De heer Van Eek sprak de hoop uit, dat de rijksregeling voor het kleuteronderwijs spoedig een feit zal worden en richtte een bijzonder woord van dank tot de secretaris-pen. ningmeester, de heer K. Roggeveen, dis bergen voorbereidend werk heeft ver. zet en tot de heer Zeeman voor het be- schikbaar stellen van de zomerwoning. Sprekende tot mej. T. Zeeman, die alj onderwijzeres zal optreden, zei de heer Van Eek te hopen, dat ze in haar taak in alle opzichten zal slagen. Voor de kleintjes was het feest com. pleet, toen ze werden getracteerd op een koekje, een reep chocolade en een si. naasappel. Dat een kinderhand gauw is gevuld, bewezen de glundere gezichtjes! Gedeputeerde Staten van Noord-Hol. land hebben zich accoord verklaard met het van gemeentewege doen aanleggen van een rijwiel (voet) pad door de dui nen nabij Sint Maartenszee. Het begin punt van het geprojecteerde pad sluit aan op de militaire weg en loopt van daar in Noordwestelijke richting door het duingebied naar het strand. Naar wij vernemen is het werk opgedragen aan de firma Kuiper en Leeuwenkamp te Petten. De bedoeling is, dat de weg vóór het badseizoen 1953 gereed komt en voor het publiek wordt opengesteld. Ingevolge de onlangs door de ge- meenteraad vastgestelde kampeerrege- llng is voortaan voor het exploiteren van een kampeerterrein een vergunning van B. en W. nodig. Dit college heeft thans de eerste vergunningen verleend, t.w. aan de heer G. Breed te Sint Maar tenszee, exploitant van het kampeer- terrein „Centrum" aldaar, welk terrein in de eerste plaats bestemd is voor kamperen in kampeerhuisjes en aan de heer M. de Waard te Schagerbrug, ex ploitant van het kampeerterrein „De Lepelaar", gelegen aan de duinweg in de onmiddellijke nabijheid van Sint Maartenszee, op welk terrein kamperen in tenten is toegestaan. Daarenboven bestaat te Petten nog het gemeentelijk kampeerterrein, van welk terrein de heer C. A. Vriesman aldaar als beheerder optreedt. Ingevolge de nieuwe kampeerregeling zullen op de kampeerterreinen in deze gemeente slechts houders van kamp- kaarten of kampeerpaspoorten, afgege ven door de Nederlandse Kampeer, kaarten Centrale, worden toegelaten. De harmonievereniging „Kunstzin omder leiding van de heer J. S. den Das, geeft op Zaterdag 18 en Zondag 19 APrJj een uitvoering in café „Prins Hendrik". De eerste avond is uitsluitend bestemd voor donateurs en gehuwden. Het Pr0* gramma vermeldt een zestal nummers door „Kunstzin", waarna de toneel groep „Marmag" het blijspel „Robbe does" op de planken zal brengen. N* afloop zal onder leiding van de heer Th. J. Sombroek worden gedanst. In verband met de interlandwedstrijd NederlandBelgië wordt Zondag voor de competitie weinig gevoetbald. De handbalsters trekken zich hiervan wei nig aan en spelen drie thuiswedstrijden. JHC a ontmoet om twaalf .uur DES a (Sint Maarten), waarna om één uur JHC 2 in het veld treedt tegen BKC De JHC-reserves zijn kampioen als zij winnen. Om twee uur neemt JHC 1 ne' op tegen Niloc 1, dat nog een kans heeft op de eerste plaats. r Op het terrein van J.V.C. vond jJ- Dinsdag de eerste steenlegging plaats van het nieuwe kleedlokaal, die ée' schiedde door de kleinzoon van wijlen de heer T. Speur. Het bestuur van J.V.C. en J.H.C., dat bij deze kleine plechtigheid aanwezig was, eerde hier door de nagedachtenis van de heet Speur, die ruim vijf en twintig jaar penningmeester van de vereniging was en aan J.V.C. steeds zijn beste krachten schonk. Voor de juni oren-select ie wedstrijdi die Zaterdagmiddag in het Sportpar* te Alkmaar wordt gespeeld, is ook een lid van J.V.C. uitgenodigd. Dit 'S Meyert Minnes, die als rechtsbinnen staat opgesteld.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2